Honderden naamlozen redden vele duizenden het leven Nu is er alleen nog het water... Slachtoffers van de ramp SCHIPHOL WAS VOLGESTOPT MET GOEDEREN Duizenden Kerken hielden bidstond Zij kwamen in alle stilte en verdwenen onopgemerkt 4 HET GOOI EN OMMELAND VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 EEN jonge vrouw met een grote hond stond bij het dakraam van de zolder. De vlet met Maassluizers was langs gekomen en wilde haar meenemen en in veiligheid brengen. Dreischor, dat zo in nood verkeerde, was door de Maassluizers ontdekt en met man en macht was men begonnen de bewoners in veiligheid te brengen. Die jonge vrouw had allen verloren die haar lief waren. De hond was het enige wezen uit de huiselijke kring, dat haar overbleef. Het dier mocht natuurlijk mee. Die vletbemanning van Maassluizers en vele honderden anderen uit alle windstreken, militairen zo vel als burgers, hadden de noodkreten uit Zierikzee gehoord en waren op weg gegaan. Ze waren de polders ingetrok- vluchtehngen een schip konden berei ken, dat hen naar Dordrecht zou voe- Zo waren zij de gehele dag bezig. De sneeuwbuien wolken nu boven de verdronken polders van Schouwen-Dui- veland. De watervlakte, slechts hier en daar gebroken door een dak: een groep bomen, een binnendijkje of de verdron ken huizengroep van een dorp. ligt ver laten. Waar tot voor enkele dagen een gewemel van vletten en sloepen -was. waar helicopters telkens zich naar een droog piekje lieten zakken om mensen over het water naar Zierikzee of elders over te brengen, is nu leegte en stilte. De polders zijn verlaten. Wie in de eer ste vloedgolf het leven wist te behouden en later met onder het puin van het on- derspoelde en instortende huis een gru welijke dood vond, is in veiligheid. Van de daken van vele boerderijen waait nog de witte vlag. Maar geen levend wezen is meer op de zolders. Men heeft de pol ders alleen gelaten, het reddingswerk is afgelopen. Op Haamstede en Renesse is men gebleven. Brouwershaven en Zie rikzee zijn nog met de evacuatie bezig. In Bruinisse blijven vijfhonderd mannen achter. Om het eiland terug te winnen op de zee. De honderden redders hoeveel er zijn geweest is met geen mogelijkheid te schatten zijn teruggekeerd naar hun woonplaatsen. Toen tegen het einde van de week ook de Amerikaanse ducks Schouwen-Duiveland bereikten, was het grote reddingswerk reeds bijna vol tooid. De Amerikanen trokken toch met hun amphibie-voertuigen de polders in. Dat was hun opdracht en ze wilden zich met eigen ogen er van overtuigen dat er niemand was achtergebleven. Op dracht is opdracht. Het werk was ech ter gedaan in een drietal dagen, nadat' de eerste noodkreten uit Zierikzee de buitenwereld hadden doen weten dat Schouwen-Duiveland er slecht aan toe was en dat duizenden in de dorpen de dood voor ogen hadden. Toen zwermden de schepen aan, grote en kleine. Maar het waren vooral de kleine, die het grote werk zouden opknappen. Want de polders stonden niet zo diep onder wa ter, sloepen hadden op de hoger gelegen gedeelten dikwijls moeite voldoende wa ken en hebben zichzelf volkomen uitgeschakeld. Zolang het dag was, roeiden zij, zeulden zij op ondiepe gedeelten de rubberboten met zieken achter zich aan, drongen zij de ontroering weg als zij van aangezicht tot aangezicht stonden met het diepste leed dat de mens, in het ontvallen van hen die hem lief zijn kan treffen. Ont roering over die doden die de wind door het water in de hoek van twee dijken had gedreven, doden die men nog niet kon bergen. Want levenden verkeerden nog in nood en die moesten worden gered. Zij allen verrichtten in eendrachtige samenwerking met elkaar iets groots. ter te vinden om te kunnen blijven varen. De vletten bleken ook nu weer de meest geschikte vaartuigen te zijn, weinig diepgang, geen kiel en licht te roeien. Op de eerste noodkreten uit Zierikzee gaven ook vier blazers en een zeegaande vlet van Van den Tak's bergingsbedrijf gehoor. De Walrus, schipper H. Breen, lag in Wemeldinge; de Bruinvis, schip per Fr. Sperling, lag in Vlissingen. Zij voeren direct op naar Zierikzee. Schollevaar was ook in de buurt, in Din- teloord. De blazer Meermin, schipper J. v. d. Zee, was op de Zuid-Hollandse stromen met bergingswerk bezig, even als de zeegaande vlet Otter, schipper F. Verboom, die bij de B.P.M. duikerwerk verrichtte. Zij lieten het werk in de steek en zetten koers naar Zierikzee. Zo deed ook de sleepboot Maassluis, schip per J. Koppenol. Maandag kwam de Walrus reeds met roeiboten, waarom gevraagd was, te Zierikzee aan. Redders op weg Allen die op de Meermin voeren zul len zich de redding van Dreischor in lengte van dagen blijven herinneren. De drie dagen dat zij er hebben gewerkt en gered, waren vol spannende en dra matische momenten. Dinsdag kwam de Meermin in Brui nisse aan en daar hoorde de schipper dat Dreischor er erg slecht aan toe was en dringend hulp nodig had. Vijf vis sers uit Breskens boden zich direct aan om mee te gaan en te helpen en deze hulp werd aanvaard. De volgende mor gen bij daglicht voeren zij de dijk langs tot zij de kerktoren van Dreischor kon den zien. Er was geen gat in de dijk, zodat er niets anders opzat dan de mee genomen vlet met zijn allen over de djjk te slepen en aan de andere kant te water te laten. Zij waren met z'n ach ten. Eén man moest aan boord op de voor anker liggende Meermin achter blijven. Besloten werd dat vier man de vlet zouden bemannen en de vier ande ren voorlopig op de dijk zouden achter blijven om later af te lossen. De vlet stak van wal en begon de drie kilo meter lange roeitocht naar het dorp. waar zij als eersten aankwamen. On derweg pikten zy nog enige rubberboten op, die op sleeptouw werden genomen. De meeste huizen van het dorp zaten tot het dak in het water en de over levenden hadden op de zoldei-s een goed heenkomen gezocht. Dreischor had het hard te verduren gehad en bij de eerste aanval van de watervloed hadden heel wat burgers het leven verloren. De redders moesten beginnen bij alle zolders aan te kloppen. Maar al te graag wilden de meesten hun huis, dat op in storten stond, verlaten, maar er waren er ook, die onder geen beding meewil- den. Toen dit aantal te groot werd. na men de redders de burgemeester in de arm. En die gaf een op een kladje ge schreven bevel mee. dat de gehele be volking gelast werd hun huizen te laten. Dat hielp. De weigerachtigen ca pituleerden. Men verliet zyn wankele huizen. Als ze een twintig man in de vlet hdden, gingen zij op de riemen, het dorp uit naar een dijkje, vanwaar de roeiend, uren achtereen tot zij op vermoeienis waren en hun armen lood zwaar. Tegen donker moesten zij het werk opgeven. Zij keerden terug de dijk en zochten hun schip op voor een maal eten en een paar uur lood zware slaap. De volgende morgen gin gen zij er weer op uit. In de rubber boten sleepten zij achter de vlet zieken en gewonden ÜT was dingstochten dat zy de vlet was reeds boordevol die jonge vrouw van de zolder van haar huis haalden. Ze kon eigenlyk nog maar alleen in die vlet en èen van de mannen vroeg: „Moet die hond be slist nog mee?", waarmee hy be doelde die met de volgende beurt af te halen. Het was toen even stil en de vrouw zei eenvoudig en schijn baar beheerst: Dat is het enige wat me overbleef. Myn kind, myn man en myn ouders zyn verdronken.Mag ik myn hond by me Houden? Dat was een van de momenten die zelfs deze kerels een brok in de keel joe gen. De hond ging natuur! yk mee, zó vol kon de vlet niet zijn. Of die jongeman met een om zyn moeder huilend kind van een paar jaar op zyn arm. Aioeder was verdronken. Het kind zat op vaders arm. Tel kens maar weer leverden zij op het dykje zo'n vlet vol vluchtelingen af. Een enkele maal daalde er een heli copter om de zieken af te halen. Die werd het transport naar Dordrecht bespaard. En dan die zorgen om gezinnen zo veel mogelijk bij elkaar te houden. Hartverscheurende tonelen speelden zich af omdat er te weinig plaatsen in de vlet over waren. Later kwamen zij toch wel weer bij elkaar. Daar zorgden de redders wel voor. Met laagwater konden ze in Dreischor snel werken. Want dan liep de omgeving van de kerk bijna droog en werden de vluchtelingen daar verzameld voor zij naar het dijkje werden overgebracht.- Meer dan 200 hebben zij er zo uit de nood gered. Tot Dreischor geheel leeg was. Toen hadden de andere vletten en sloepen en parti culiere motor- en roeiboten elders ook hun werk gedaan en was Duiveland ver laten. Toen waren ze ook nog in Oos- terland geweest, waar het werk al door anderen was gedaan. Ook ander werk Het verhaal van de blazer Bruinvis is misschien minder dramatisch maar zeker niet minder belangrijk. Het schip begon met 25 ton drinkwater van We meldinge naar Zierikzee te brengen, die Dinsdagmorgen bij daglicht werden ge lost. 's Middags ging het schip met ge wonden terug naar Wemeldinge en ver voerde weer een lading drinkwater. Met zijn laadboom plaatste de Bruinvis roei boten op vrachtauto's, die naar de pol ders werden gereden om hulp te gaan verlenen. De eigen vlet werd afgestaan aan enkele vissers, die ermee op uil trokken om hulp te verlenen waar dat maar kon. Later hebben die van de Otter de vlet ergens aan de dijk gevon den. Het werk was toen afgelopen. Met de Walrus heeft de Bruinvis heel wat drinkwater, dekens, medicamenten en nog zoveel meer naar Zierikzee ver voerd en naar Scharendijke een licht- agregaat. Werk dat zeker zo belang rijk was als dat van de vletten, Vrijdag was ook voor schipper Sperling en zijn mannen deze taak geëindigd. Die kleine zeegaande motorvlet Otter heeft zich ook als de beste geweerd. Met een hele vloot sloepen trok hij naar het dijkgat bij Nieuwerkerk en zij be manden de roeivlet terwijl de Otter bij het gat voor anker ging. Van Dins dagmiddag af trokken zij door de pol der en ze hadden het geluk dat met hen Marine-motorsloepen meetrokken, die een heel convooi telkens op sleeptouw konden nemen naar mosseischepen uit Ierseke. die het gewaagd hadden door het dijkgat te varen en in de polder voor anker te gaan. Die dienden als basisschepen. Twee leden van de beman, ning van de Otter, twee Maassluise vrij willigers en twee Scheveningers, manden om beurten de vlet, die op zoek ging langs alle boerderijen die maai de polder te vinden waren. Velerlei hulp Als die schepen uit Ierseke vol 1 ren, voeren zij het dijkgat uit de Oos- terschelde op om de vluchtelingen naar Ierseke te brengen waar zij werden op gevangen. Toen Nieuwerkerk leeg was, gingen ze achter de reddingboot van Cadzand aan naar Ouderkerk, waar ze heel wat achtergeblevenen van de zol ders hebben gehaald en naar een droog liggend gedeelte hebben gebracht, van waar de helicopters de mensen verder vervoerden. Zo redden zij een 85-jarige zieke vrouw en een jonge moeder, mét haar baby, die in de orkaannacht was geboren. Woensdag hadden zij het be langrijkste werk achter de rug. Ze za ten toen eigenlijk zo'n beetje gestrand in de polder. Een duck heeft hen naar Zierikzee gebracht, waar ze later zich nog verdienstelijk hebben gemaakt door opzichters van waterstaat naar de dijkgaten te brengen, waar een eerste onderzoek werd ingesteld en de eerste peilingen werden verricht. En de Otter zelf had zich in die tussentijd onledig gehouden door evacués te vervoeren en de dokter rond te varen naar al die schepen, die doktershulp nodig hadden. Wat de massale redding van de -N Heldenepos DIT IS EEN BROKJE geschie denis van de redding van dui zenden in verdrinkingsgevaar ver kerenden op Schouwen-Duive land. Het verhaal van honderden vrijwilligers, die naar het nood ge bied stroomden in hun eigen vaar tuigen, door de dijkgaten de pol ders invoeren en van daken en zolders de door de vloed ingeslo- tenen haalden en in veiligheid brachten. Hun werk eindigde Za terdag. Zij kwamen als naamlozen, zij gingen stil en zonder zich bekend te maken terug naar huis en haard. Het waren Marine-man nen en stoottroepers, vissers, ber gers enburgers, veel burgers zelfs. Onze speciale verslaggever in het rampgebiedi sprak met drie van hen, opvarenden van blazers van v. d. Tak uit Rotterdam. Wat zij hem in sobere bewoording ver telden, was het epos van de red ding van de bewoners van Schou wen-Duiveland. Ook zij wilden naamloos blijven. De namen van hun schippers Goed. In hen wor den danmet dit verhaal geëerd allen, die dag en nacht in vletten, sloepen en op vlotten gezwoegd hebben om mensenlevens op ee,n der meest geteisterde van onze Zeeuwse eilanden te behouden. bevolking van Schouwen het meest heeft gekenmerkt, was het een drachtig samenwerken van allen. De marine hielp de burger-redders waar zij maar kon, en deze op hun beurt verleenden de marine alle me dewerking. Men zag er bootjes uit alle oorden van het land die op eigen houtje maar naar Schouwen waren getrokken en aan het redden waren gegaan. En het best zal mis schien wel in hun herinnering blij ven die grote motorvlet met een eenvoudige zeildoekse kap voorop, aan het roer een Amsterdammer op jaren met twee jonge helpers, die overal waren waar maar te helpen viel en die alles aan boord schenen te hebben van levensmiddelen af tot medicamenten, verbandmiddelen en een slokje goed-Hollands krui kenspul toe. Die drie Amsterdam mers hebben, als zovele anderen prachtig werk geleverd. En toen Duiveland ontruimd was, toen er niets meer te redden viel, verdwenen zy even onopgemerkt als zy geko men waren. 5e Lijst van slachtoffers „Watersnood" (niet gecontroleerde opgave) uitgegeven 9-2-1953. Dordrecht Kampman. Astrid Annie, geb. 24-2-44 te Dordrecht, overleden dd. 1-2-53 t.g.v. ongeval: Van Peeren. Johanna Elisabeth, geb. 9-1-94 te Dordrecht, verpleegde Loosduinen, verdronken en geborgen in de gem. Dordrecht. Fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers: Agter- denbos, Johannes, geb. 11-8-01 te Fjjn- aart, laalste adres C 123: Geilings, Geert Paulus, geb. 21-3-52, laatste adres D 236. VGravendeel Van den Berg, Hendrik, d.d. 6-2-53 overleden en voorlopig begraven in Dub beldam. Krabbendijke Vevschuure, Bartel, geb. 14-12-84. laat ste ad -es: Krabbendijk. Krimpen aan de IJssel Overleden: LubVemann, I-Ieinrich Frie- drich, geb. 18-3-82. Kruiningen Visser-Blok, Catharina, geb. 8-2-64 te Kruiningen; Jansen, Maria Adriana, 8 jaar; Jansen, Pieter, geb. 8-9-11 te Krui ningen, echtgenoot van Jacoba Brandt, laatste adres :Molenweg; Brandt, Jacoba, geb. 3-6-18 te Kruiningen .echtgenote van Pieter Jansen, laatste adres: Molenweg: Jansen, Maria, geb. 1-3-44 te Kruiningen, dochter van Pieter Jansen en Jacoba Brandt, laatste adres: Molenweg: Blok, Bastiaan, 88 jaar; Blok, Marina, echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82 jaar: Blom, Peter, 3 jaar, Wete ringschans te Amsterdam: Blom,Corne lls ,5 jaar. Weteringschans te Amster dam; Komejan, Frederik, 76 jaar, echt genoot van Catharina Hoogerhéide, laat ste adres Kruiningen; Hoogerheide Ca- tharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, oud 71 jaar; Vroegop, Abraham Cornelis, geb. 28-3-23 te Kruiningen, echtgenoot van Janna Blauwkamer, laatste adres. Kruiningen; Dek, Paulina Marina, geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Cornelis Dek en Maatje Jansen; Pouwer, Johanna, 57 jaar, weduwe van Adriaan Minna?r, laat ste adres: Kruiningen; Blok, Jacobus en zyn echtgenote Cornelia Cock; v. d. Parel, Albertus; P. v. d. Parel- Roelse en baby; Willebroer. Willem; v. d. Hart, Helena, geb. 11-7-68 te Krui ningen; Braam, Pieternella, geb. 29-3-90 te 'sGravenpolder, echtgenote van Mari- nus v. d. Hart: Saaman, Arie en echtge note en zoon Jan; Brieve. Tannetje, geb. 23-12-92 te Kruiningen, wed. van S. v. d. Boomgaard, laatste adres: Zanddijk 18; Danker, Johanna, geb. 28-3-79 te Krui ningen, laatste adres: Donkerwegje; Van Iwaarden, Maria Johanna, geb. 6-1-96 te Kruiningen, echtgenote van Adriaan Sin. •;e, laatste adres: Donkerwegje: Hofmeij- (gern. Oosterland) te Schouwen begra- ningen, laatste adres: Zanddijk 12. Molenaarsgraaf Overleden t.g.v. ongeluk: Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. Nieuwerkerk'-Z. Geïdentificeerd te Zierikzee: Van Tig- gclen, plm. 28 jaar, laatste adios: Nieu werkerk Kapelle. In Goes geïdentifi ceerd: Kloote, Maria, echtgenote van Karl Eerland, laatste adres: Stoofweg; Zorge, Lina, echtgenote van Pieter Heij- boer, laatste adres: Provinciale straat weg; Kik, Marina, echtgenote van Hen drik Johannes Hendrikse, laatste adres: Slolweg. Oosterland (St. Jansland) D.d. 3-2-53 voorlopig te St. Jansland (gem. Oost-Erland) te Schouwen begra ven: De Rond, Martina, geb. 2-3-00 te St, Jansland; Van IJsseldijk, Matthijs, geb. 18-9-97 te St. Jansland, echtgenoot van Maria van der Maas; Van IJsseldijk, Willem, geb. 2-6-46 te St. Jansland, zoon van Matthijs Van IJsseldijk en Maria van der Maas. Ouwerkerk-Z. Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Marijn, laatste adres: Oostweg 148b; De Vrieze. Marie, 70 jaar, echtgenote van Cornelis Zwenne, laatste adres: Straatweg' 147; Van Damme, Huib J., echtgenoot van Jaantje Bolyn, laatste adres: Oostweg 148b; Van Dam me, Johnny, 13 jaar, zoon van Huib J. Damme en Jaantje Bolyn, laatste adres: Oostweg 148b; Bolyn, Jaantje, echtge note van Huib van Damme, laatste adres: Oostweg 148b; Plendrikse, Jacob Leendert, geb. 13-3-31 te Ouwerkerk, laatste adres: Molenweg 210. Overleden en begiaven te Vianen, gem. Ouwer kerk: Bolijn, Nicolaas, geb, 25-2-92 te Ouwerkerk; Bolijn-Van der Have, Bar bara, geb. 12-9-96 te Oosterland. Toevloed van giften uit buitenland zonder onderbreking De hulp uit het buitenland voor Nederland is zo overstelpend dat Schiphol reeds enige malen verstopt is ge weest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van dertig millioen goederen aangekomen of onderweg. Vanuit Rotterdam zullen de goederen over een drietal centra verdeeld wor den; enige grote warenhuizen en magazijnen hebben personeel ter beschikking gesteld voor het juist combineren van de paketten. Wan neer aan de eerste nood is voldaan zal men naggaan in hoeverre de getroffenen met goederen van betere kwaliteit gediend kunnen zijn- Het grootste probleem bij de goederenvoorziening ziet men in de wederopbouw van de getroffen gebieden. Daarom moet een groot gedeelte van de goederen achter de hand worden gehouden tot het tijdstip dat de getroffenen zullen kunnen terugkeren naar hun woon plaatsen. In duizenden kerken in geheel Cana da zijn bidstonden gehouden voor de getroffenen in West-Europa. Voorgan gers verzochten hun gehoor de getrof fen landen te steunen. De Canadese kerken gaan een rampenfonds vormen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de zusterkerken in de getroffen landen. De kerken zonden reeds 10.000 dollar naar Engeland en vijf ton kle ding naar Nederland. Alle banken ne men giften op. In geld is reeds 35.000 dollar bijeen gebracht of toegezegd. Het Canadese Rode Kruis schat dat de totale bijdrage reeds een waarde van 200.000 dollar vertegenwoordigt. Er komt van alles naar Nederland waaron der thermosflessen, buitenboordmoto ren en allerhande andere goederen. In Suriname heeft men thans 220.000 gul den bijeen gebracht. De helft hiervan is reeds afgedragen. Een Grieks vlieg tuig brengt, kisten met. krenten, een kist medicamenten, honderd paar le gerschoenen, dekens, zeep, wijn en si garetten. Maandag vertrok uit Portu gal een vliegtuig met vier ton militaire noodrantsoen enrubberhandschoenen en dekens. Vele arbeiders in Portugal werken per dag twee uur langer, het extra loon is voor de hulpverlening. Zelfs kapperszaken blijven langer open. De Nederlandse gemeenschap te Bang kok heeft 3000 pond bijeen gebracht. Bij de consulaten te Sydney en Mel bourne kwamen belangrijke giften bin nen. werknemers van een Nederlandse fabriek hebben in Geelong montage woningen gemaakt en een bedrag ge lijk aan het loon van één dag ter be schikking gesteld. De gouverneur van Victoria en burgemeester van Melbour ne deden een beroep op de bevolking om hulp te verlenen aan de getroffenen De Westduitse Voetbalbond heeft een som van 10.000 mark overgemaakt. Verscheidene sportclubs zamelden daarnaast op eigen initiatief geld in. In Madrid gaf het circus Rice een voorstelling ten bate van het fonds. De schrijver Garcia Sanchiz van de Spaan se academie wil een lezing houden, waarvan de baten voor de getroffenen bestemd zijn. Een der grootste biosco pen van Madrid heeft hiertoe een zaal beschikbaar gesteld. Een Zwiters kanton schonk 25.000 franken voor de drie getroffen landen. In geheel Zwe den wordt een actie gevoerd voor de slachtoffers in Nederland. Zondag avond was reeds voor een waarde van 8.000-000 kronen bijeen gebracht. In bij na alle kerken werd gecollecteerd. De burgemeester van Reef Town Springs in de Kaapprovincie heeft een immigratieprogramma voorgesteld, waarvan de getroffenen zullen kun nen profiteren. De leiding van de „Deutsche Blindenarbeit" heeft vijf blinde slachtoffers van de overstro ming een vacantie aangeboden van drie weken in het Sauerland. Het meeleven in Italië is groot. Op de drede dag van de door de regering ingestelde nationale inzameling voor de getroffen landen was reods een be drag van een half milliard lire 1 millioen 200.000 gulden bijeen ge bracht. Een Noorse firma heeft f 10.000 afgedragen. In Indonesië is een millioen roepiahs reeds overschre den. Er komen nog talrijke bedragen binnen. Tal van andere activiteiten zijn in voorbereiding. Toeristen-gift De president van Finland heeft aan de Fins—Nederlandse vereniging te Den Haag een cheque van 50.000 mark doen toekomen. De collecte van het Finse Rode Kruis heeft eveneens een groot bedrag opgebracht. De biosco pen in Helsinki geven voorstellingen voor het rampenfonds. Kunstenaars en sportslieden hebben een actie on dernomen in Finland. Finse studen ten stichten organisaties voor hulp aan Nederland. Amerikanen aan boord van de Nieuw Amsterdam heb ben 6800 dollar bijeen gebracht. De bemanning van de boot zegde een bijdrage van 2000,toe. Het New Yorkse kantoor van de Holland Ame rika lijn gaf 1500 dollar. En dan ook nog België: Luik wil een getroffen ge meente adopteren. Canada: het Canadese Rode Kruis heeft een aantal buitenboordmotoren aangeboden van 3 lot 25 pk. Denemarken: de Koninklijke Deense Marine heeft 20-mans rubberboten tel leen gezonden. Duitsland: het Duitse Rode Kruis heeft 34 röntgen-films aangeboden van verschillende afmetingen. Engeland: Hr Ms Ambassade te Lon- den ontving van de burgemeester en het gemeentebestuur van Coventry een bedrag van 3000 pond sterling uit het „Coventry Air Raid Distress Fund". Het plaatsje Chelmsford in Essex, dat vlak bij de Engelse getroffen gebieden ligt, zond een vrachtauto vol klerep Frankrijk: de Franse regering heeft 44 dumtrucks per trein verzonden. Het instituut Pasteur heeft een voorraad vaccine aangeboden. Iran: de Iraanse regering heeft fl 300 in het rampenfonds gestort. Korea' de nationale vergadering nam op 6 Februari een tot het Nederlandse volk gerichte resolutie aan, waarbij hartelijk medeleven voor de getroffe nen werd uitgesproken alsmede de bes te wensen werden uitgesproken voor een spoedig algeheel herstel. In Poesan wonende Nederlanders hebben onge veer 1750 gulden bijeengebracht. Oostenrijk: de Bundes Holzwirt- schaftsrat" organiseert het verzamelen van giften in de vorm van diverse hout- assortimenten. Portugal: een Portugees militair vliegtuig kwam gisteren op Valken burg aan met 4 ton reliefgoederen aan boord. Tanger: een plaatselijk comité heeft twee buitenboordmotoren per vliegtuig verzonden. Uruguay: het „Instituto Cultural Uru guay—Holland" bereidt een grootse na tionale hulpactie voor. Een regerings- bijdrage wordt verwacht. Verenigde Staten: de New Yorkse che mische firma Charles Pfizer bood een partij terramaycin aan ter waarde van 10.000 dollar. Zwitserland: de bondsregering heeft bulldozers, pontons, pontonniers en ge nietroepen ter beschikking gesteld. Italië: Gisteren vertrokken op eigen kracht 10 kantelvrachtauto's. Ze ver voeren tegelijkertijd Rode Kruis goede ren. In de Po-vlak'e ligt een enor hoeveelheid materiaal o.a. smalspoor. Indien nodig kan Nederland daarvan gebruik maken. Voorts wordt een trein gereedgemaakt voor verzending van de ingezamelde goederen De trein zal in bijzonder dekens, matrassen, rubber laarzen. zakken, buitenboordmotoren len vruchten bevatten. Verhaal van koene redders Bij het dichten van de dijken zijn het vooral zandzakken, die men nodig heeft, en waarnaar voortdurend vraag is. Overal is men reeds bezig met de herstelwerkzaamheden, waarbij het een eerste vereiste is, dat de gaten worden gedicht in de dijken. Het vullen en transporteren van de zandzakken in volle gang bij Spijkenisse, op het eiland Voorne Puttenwaar soldaten dit werk doen. Stavenisse Van Blokpoel, Jacob, geb. 1-5-90 te St. Annaland, echtgenoot van Anthonet- ta Pieternella Quist, laatste adres: Kerk straat a 303: Brouw, Dingena, geb. 4-9- 88, te Stavenisse. echtgenote van Corne lis den Braber, laatste adres: Buurtweg a 90; Van Dalen, Geertruida Danetta, geb. 10-2-07 te Poortvliet, echtgenote van Gaakeer, Cornelis Jacobus Bart., laatste adres: b 53; Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba, geb. 24-12-27 te Renkum, laatste adres b 53; Hage, Izabella He lena, geb. 16-10-99 te Stavenisse, echt genote van Van 't Veer, Adriaan, laat ste adres: a 347; Hage, Jan, geb. 26-1-75 te Stavenisse, echtgenoot van Pieternella Adriana van Luyk, laatste adres: Wil- helminastraat a 276; Klaasse, Pieter nella, geb. 6-11-05 te St. Maartensdijk, echtgenote van Cornelis Hage, laatste adres: b 24; Koeman, Pieternella Jozina, geb. 23-8-05 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes Hage, laatste adres: Molenpad a 200; Luyk, Pieternella Adriana, geb. 2-4-75 te Stavenisse, echt genote van Jan Hage, laatste adres: Wilhelminastraat a 276; Moerland, Geer tje, geb. 27-5-92 te St. Maartensdijk, echtgenote var Dirk Jacob Hout, laat ste adres: Kerkstraat a 346; Moerland, Jacoba, geb. 15-6-10 te Stavenisse, echt genote van Jacobus Vroegop, laatste adres: Weerweg a 149: Priem, Tannetje, geb. 10-3-12 te Stavenisse, echtgenote van Pieter van Iwaarden, laalste adres: Poststraat b 8Riedyk, Pieternella Geer truida, geb. 21-7-90 te Stavenisse, echt genote van Cornelis Pieter Steendijk, laatste adres: Kerkstraat 'a 362; Smits, Pieternella, geb. 25-1-98 te Stavenisse, echtgenote van Jan Geluk, laatste adres: b 60; Sonke, Wilhelmma Janna, geb. 16- 6-08 te Middelburg, echtgenote van Leendert Hage, laatste adres: Kerk straat a 310; Stoutjesdijk, Jacoba Iza bella, geb. 7-12-83 te St. Maartensdijk, echtgenote van Christiaan Luyk, laalste adres: Kerkstraat a 354; Van 't Veer, Cornelia Pieternella. geb. 23-9-21 Ie Stavenisse, echtgenote van Cornelis Leendert den Braber. laatste adres: Kerkstraat a 348; Wesdorp. Dingena Cornelia, geb. 17-2-17 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Adriaan van Zui- en, laatste adres: Kerkstraat A 320. Wissekerke Geïdentificeerd: v. d. Maas, Marinus A., geb. 2S-9-77 te Giersdijk, laatste adres C 69. Wol pliaar tsd ijk In Goes geïdentificeerd: Kloosterman, Cornelis, 47 jaar, laatste adres: Klooster- weg. Yerseke In Goes geïdentificeerde slachtoffers, v. d. Berge, Cornelia, 63 jaar, echtgenote van Leen Otte. laatste adres: Damstraat 107; Otte, Leen, geb. 20-11-S6 te Brui nisse, echtgenoot van Cornelia \an den Berge, laatste adres. Damstraat 105. Zierikzee Geïdent'ficee"ie slachtoffers: Blankert, Hendrikus, geb. 29-5-77. laatste adres: C 256: Verton, Sara. geb. 6-10-S2. lan'ste adres: C 256: Janse. .Tanna Cornelia. geb. 15-12-11. laatste adres C 266: Den Boer, Arie, geb. 30-5-P5. laatste adres: C 264; v. d. Houten. Johanna Krira, geb. 31-12- 63. laatste adres C 378. De Graaf -Tr—.a, geb. 7-10-8S, laatste adres: C 203, Rin- gelberg. Jan Johannes, geb. 21-9-80, laat ste adres: C 633: Van Beveren, Cornelis, geb. 3-10-69, laatste adres: C 4S2; Van Strien, Thona, geb. 14-2-74, laatste adres: C 492; Van Beveren. Meindert, geb. 26-3 94. laatste adres: C 546; Van Nieuwen- huyze, Jacoba, geb. 21-10-93. laatste adres: C 546: Gilden. Hubertus Cornells, geb. 30-10-70, laatste adres. C 257; Bil, Janna, geb. 27-6-70, laatste adres: D 55; Matthijsse, Jan Adriaan, geb. 12-8-79, laatste adres: C 536: v. d. Meer, Adri- aantje ,geb. 16-6-77, laatste adres: C 536; Huige, Gerard, geb, 7-1-53, laatste adres: Westhaven hoofd C 638. Rectificatie: vervalt 2e lijst d.d. 5-2-53 gem. Nieuwerkerk: Krabbe. Adriana, echtgenote van Thomas de Bil, laalste adres: Polderweg A 351. Opgave van de identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie ge ven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging ach teraf noodzakelijk zal blijken). Thanseen goede week na de over stromingen, die het Zuidwesten in ons land zo zwaar troffen, is men reeds overal bezig met de herstelwerkzaam heden, Het gat bij Papendrecht, dat, een afmeting had van 85 meter, wordt gedicht door het. opspuiten van zand. Een zinkstuk ligt gereed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3