Slachtoffers watersnood VIJFDE LIJST VAN HET RODE KRUIS SLECHT WEER IN GEHEEL WEST-EUROPA Herenmode: weekendkleding zonder khakikleuren Nood-taak GGD Dordrecht is volbracht zijn Duizenden cadavers reeds geborgen Hoe de hete-luchtmotoren functionneren 2 ALGEMEEN-HANDELSBLAD VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 HET Informatiebureau van het Nederlaudsche Roode Kruis zendt ons de vijfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Evenmin als bij de vorige kan het Rode Kruis in verband met de omstandigheden, waaronder 3e gegevens van deze lijst worden verzameld, de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. De bijgevoegde adressen zijn, voor zover niet anders blijkt, de laatst bekende. DORDRECHT Aetrld Annie Kampman, geb. 24.2.44 te Dordrecht, overleden 1.2.53 tjg.v. on geval. Johanna Elisabeth van Peeren, Kb. 9.1.94 te Dordrecht, verpleegde in osduinen, verdronken en geborgen in Dordrecht. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers: Johan nes Agterdenbos, geb. 11.8.01 te Ftjnaart, C 123; Geert Paulus Geilings, geb. 21.3.52, D 236. 'S-GRAVENDEEL Hendrik van den Berg, 6.2.53 overle den en voorl. begraven In Dubbeldam. KRABBENDIJKE Bartel, Verschuure, geb. 14.12.84. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Overl. Heinrich Friedrich Lubkemann, geb. 18.3.82. KRUININGEN Catharina VisserBlok, geb. 8.2.64 te KrainingenMaria Adriana Jansen, 8 jr; Pieter Jansen, geb. 8.9.11 te Kruiningen. echtgen. van Jacoba Brandt, Molenweg; Jacoba Brandt, geb. 3.6.18 te Kruinin gen, echtgen. van Pieter Jansen, Molen weg; Maria Jansen, geb. 1.3.44 te Krui ningen, dochter v. Pieter Jansen en Ja coba Brandt, Molenweg; Bastiaan Blok, 88 jr; Marina Blok, echtgen. v. Bastiaan Blok, 82 jr; Peter Blom, 3 jr, Wetering schans te Amsterdam; Cornells Blom, 5 jr, Weteringschans te Amsterdam; Frederik Komejan 76 jr, echtgen. v. Ca tharina Hoogerhelde; Catharina Hooger- heide, geb. te Kruiningen, echtgen. v. Frederik Komejan. 71 jr; Abraham Cor nells Vroegop, geb. 28.3.23 te Kruinin gen, echtgen. v. Janna Blauwkamer; Paulina Marina Dek, geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Cornells Dek en Maatje Jansen; Johanna Pou.wer, 57 jr, wed. v. Adriaan Minnaar; Jacobus Blok en zijn echtgen. Cornelia Cock: Albertus v. d. Parel; P. v. d. ParelRoelse en baby; Willem Willebroer; Helena v. d. Hart, geb. 11.7.68 te Kruiningen. Pieter- nella Braam, geb. 29.3.90 te 's-Graven- polder, echtgen. v. Marinus v. d. Hart: Arie Saam an en echtgen. en zoon Jan Tannetje Brieve, geb. 23.12.92 te Krui ningen. wed. van S. v. d. Boomgaard, Zanddijk 18; Johanna Danker, geb. 28.3.79 te Kruiningen, Donkenvegje; Adriaan Sinke, geb. 19.7.94 te Kruinin gen, echtgen. v. Maria Johanna van Iwaarden, Donkerwegje: Maria Johanna van Iwaarden, geb. 6.1.96 te Kruiningen echtgen. v. Adriaan Sinke. Donker wegje; Thea Gerritje Hofmeijer, geb. 31.8.52 te Kruiningen, Zanddijk 12. MOLENAARSGRAAF Overleden t.g.v. ongeluk: Jan Adriaan Brandwijk, 45 jaar. NIEUWERKERK-Z (Geïdentificeerd te.' Zierikzee: T. van T:gf£len, pLm. 28 jaar. Nieuwerkerk- Kapelle. Di Goes geïdentificeerd: Maria Kloote, echtgen. van Karei Eerland, Stoofweg; Lina Zorge, echtgen. van Pieter Heijboer. Provincale Straatweg: Marina Kik, echtgen. van Hendrik Jo hannes Hendrikse. Slotweg. OOSTERLAND (Sirjansland) Op 3.2.'53 voorlopig te Sirjansland (Gem, Oosterland) te Schouwen be graven; Martina de Rond, geb. 2.3.1900 te Sirjansland: Matthijs van IJsseldijk ,geb. 18.9.'1897 te Sirjansland, echtg. van Maria v. d. Maas; Willem van IJsseldijk, geb. 2.6.'46 te Sirjansland, zoon van Matthijs van IJsseldijk Maria van der Maas. OUWERKERK Z. Maatie van Damme, echtgen. van Bolijn, Nicolaas Marijh, Oostweg 148b; Marie de Vrieze, 70 jaar, echtgen. van Cornelis Zwenne, Straatweg 147, Jaantje Bolijn, echtgen. van Huib van Damme, Oostweg 148 b: J. Huib van Damme, echtgen. van Jaantje Bolijn, Oostweg 148 b; Johnny van Damme, 13 jaar, zoon van J. Huib van Damme en Jaantje Bolijn. Oostweg 148 b; Jacob Leendert Hendrikse, geb. 13.3.'31 te Ouwerkerk. Molenweg 210. Overleden en begraven te Vlanen, gemeente Ouwerkerk: Nicolaas Bolijn. geb. 25.2.1892 te Ouwerkerk; Barbara 3.1896 te STAVENISSE. Jacob van Blokpoel, geb. 1.5.1890 te Annaland, echtg. v. Anthonetta Pieternella Quist, Kerkstraat a 303; Dlngena Brouw, geb. 4.9.'88 te Stave- ntsse, echtgen. v. Cornelis den Braber, Buurtweg a 90; Geertruida Danetta an Dalen, geb. 10.2.'07 te Poortvliet, echtgen. van Cornelis Jacobus Bart Gaakeer. b53; Adriana Dirkje Jacoba Gaakeer, geb. 24.12.'27 te Renkum, b53; Izabella Helena Hage, geb. 16.10.1899 te Stavenisse, eohtgen, van Adriaan van 't Veer, a 347; Jan Hage, geb, 26.1.75 te Stavenisse, echtgenoot van Pieternella Adriana van Luyk, Wllheiminastraat a 276; Pieternella Klaasse, geb. 6.11.'05 te St Maartens dijk. echtgen. van Cornelis Hage, b 24: Pieternella Jozina Koeman, geboren 23.8.'05. te Stavenisse, echtgen. van Pieter Johannes Hage. Molenpad a 200: Pieternella Adriana Luyk, geb. 2.4.'75 te Stavenisse. echtgen. van Jan Hage, Wllheiminastraat a 276; Geertje Moer land, geb. 27.5.1892 te St. Maartens dijk, echtgen. van Dirk Jacob Hout, Kerkstraat a 346; Jacoba Moerland, geb. 15,6.'10, te Stavenisse, echtgen. van Jacobus Vroegop. Weerweg a 149: Tannetje Priem. geb. 10.3.'12 te Sta venisse. echtgen. v. Pieter van Iwaar den, Pontstraat b8; Pieternella Geer truida Riedjjk, geb. 21.7.1890 te Stave nisse. echtg. v. Cornelis Pieter Steen- dijk. Kerkstraat a 362: Pieternella Smits, geb. 25.1.1898 te Stavenisse, echtgen. van Jan Gefluk, b60; Wflhel- mina Janna Sonke, geb. 16.6/08 te Middelburg, echtgen. v. Leendert Hage, Kerkstraat a 310; Jacoba Izabella Stoutjesdijk. geb. 7.12.1883 te St. Maartensdijk, echtgen. van Christiaan Luyk, Kerstraat a 354; Cornelia Pieter nella van 't Veer. geb. 23.9.'21 te Sta- •enisse, echtgen, van Cornelis Leendert den Braber. Kerkstraat a 348; Dingena- Cornelia Wesdorp, geb. 17.2.'17 te Stavenisse, echtgen. v. Ja"ob Adriaan van Zuien, Kerkstraat a 320. WISSEKERKE Geïdentificeerd: Marinus A. v Maas, geb. 28-9-1877 te Giersdijk C 69 WOLPHAARTSDIJK _.j Goes geïdentificeerd: Cornelis Kloosterman, 47 jaar, Kloosterweg. IERSEKE In Goes geïdentificeerde slachtoffers: Cornelia v. d. Berge, 63 jaar, echtgen. v. Leen Otte, Damstraat 107; Leen Otte, geb. 20-11-1880 te Bruinisse, echtgen. v. Cornelia van Den Berghe, Damstr. 105. ZIERIKZEE Geïdentificeerde slachtoffers: Hendri- kus Blankert. geb. 29-5-1877, C 256; Sara Verton, geb. 6-10-1882, C 256; Jan na Cornelia Janse, geb. 15-12-11, C 266, Arie den Boer, geb. 30-5-1896. C 264; Johanna Krina v. d. Houten, geb. 31-12- 1863, C 378; Lena de Graaf. geb. 7-10- 1.888. C 203; Jan Johannes Rmgelberg, geb. 21-9-1880. C 633; Cornelis van Be- veren, geb. 3-10-1869, C 482; Thona van Strien. geb. 14-2-1874. C 492; Meindert van Beveren. geb. 26-3-1894, C 546; Ja coba van Nieuwenhuyze, geb. 21-10-1893, C 546, Hubertus Cornelis Gilden, geb. 30-10-1870, C 257; Janna Bil, geb. 27-6- 1870. D 55. Jan Adriaan Matthijsse. geb. 12-8-1879, C 536. Adriaantje v. d, Meer, geb. 16-6-1877, C 536; Gerard Huige, geb. 7-1-1853, Westhavenhoofd C 638. RECTIFICATIE: Uit de 2e lijst d.d. 5-2-1953 vervalt van gem. Nieuwerkerk: Adriana Krabbe, echtgenote van Thomas de Bil, Polder weg A 351. Opgave van de identificatie in Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft, Paarden' markt 11. Collecte in de West voor Rampenfonds OOK DB NEDERLANDSE ANTILLEN leven mee met de watersnoodramp, die ons land heeft getroffen. Straatcollecte te Willemstad op Curaqao voor het Nationaal Rampenfonds. DE ZENDTIJD VAN DE AVRO OP VORIGE WEEK DINSDAG Van de zflde van de Regeringscommis saris voor het Radiowezen wordt het volgende medegedeeld: Naar aanleiding van een communiqué, uitgegeven door het algemeen bestuur van de AVRO over de vraag of voor het omroepen van berichten voor de geteis terde gebieden al dan niet zendtijd van de AVRO is gevorderd, schijnt het ge wenst, ter voorkoming van onjuiste in drukken, een kort relaas te geven van hetgeen zich in deze heeft afgespeeld. Dinsdagochtend 3 Februari omstreeks 8.15 uur werd in het Regeringscommis sariaat de telefonisiche mededeling van de Regeringsvoorlichtingsdienst ontvan gen. dat de AVRO niet vrijwillig wenste mede te werken aan de coördinatie van de berichten voor de noodgebieden. zoals die de dag te voren op initiatief van één der omroepleiders en onder leiding van de R.V.D. was tot stand gekomen, en waaraan alle andere omroepen vrijwillig hun medewerking verleenden. De heer De Clercq, voorzitter van de AVRO, wenste zelf de contröle te oefenen over de berichten, die in AVRO- tijd uitgezonden zouden worden, aange zien hij alleen daarvoor de verantwoor delijkheid droeg. Nadat bij de heer De Clercq telefo nisch was 'geïnformeerd of zyn stand punt in het algemeen door de R.V.D. juist was weergegeven en dit door hem was bevestigd, is hem dezerzijds telefo nisch medegedeeld, dat in dat geval de zendtijd op Hilversum I werd gevorderd voor zolang de R.V.D. verklaarde tijd nodig te hebben voor de berichtendienst, aangezien de eenheid daarin niet in ge vaar mocht worden gebracht De heer De Clercq verklaarde zich daarmede accoord en zoverre kan van een conflict niet worden gesproken. Indien evenwel het AVRO-bestuur verklaart, dat de regering geen zendtijd van de AVRO heeft gevorderd of zelfs ook maar een ogenblik het plan heeft J?EN nieuwe koude golf in West-Europa heeft haar intree ge daan met sneeuw en ijs, achter zich latend een spoor van geblok keerde wegen en griep, zo meldt A.P. Denemarken heeft sinds jaren niet zulk een lage temperatuur gekend als thans. Het kwik daalde gisteren overdag tot 16 graden onder nul. Reus achtige ijsbrekers varen voortdurend rond en doen krampachtige po gingen de waterwegen open te houden tussen de duizend Deense eilandjes. Kopenhagen gaat sohull onder een dik pak sneeuw. Ook -in de haven van Oslo hebben de ijsbre kers zwaar werk om het ijs, dat op sommige plaatsen dertig tot veer tig centimeter dik is, te breken. Uit Zuid-Dultsland ls zware sneeuwval ge meld. Op de Lüneburger heide werd gisteren een temperatuur van 26 gr. onder nul gemeten. De Noordenwind heeft de koude ook in het zon nige Italië gebracht. Te Rome daalde het kwik tot onder het vriespunt. In het Oosten van Frankrijk is vrij veeil sneeuw gevallen, waar door het verkeer werd gestremd. Ook ln Parijs viel gisteren sneeuw, maar daar verdween het witte kleed spoedig on der de stralen van de zon. Noord-Engeland en Schotland zijn met een dikke laag sneeuw be dekt en ook in het Zui den van Engeland ls sneeuw gevallen. Meer dan 12.000 soldaten en arbeiders trotseren de koude en werken aan het dichten van de dijken aan Engelands Oostkust. behoeven te koesteren om zendtijd te vorderen, dan kan men het slechts be treuren dat dit communiqué, dat betrek king heeft op feiten, waarbij de Rege ringscommissaris voor het Radiowezen betrokken is, niet te voren aan hem ter verificatie is voorgelegd. Ware dat wel geschied, dan zou het zeker op een aan tal punten anders hebben geluid. Staking in textielbedrijven te Grönau Bij een staking in de textielbedrijven van Grönau zijn ongeveer 300 .Neder landse arbeiders uit Glanerbrug en an dere grensplaatsen betrokken, die werk zaam zijn bij de spinnerij Eiiermark. In andere textielbedrijven in het Westduit- se grensgebied wordt eveneens gestaakt. MANNEN ALS MANNEQUINS (Van een onzer verslaggevers) DUITEN regende het en smolt lang- zaam de dikke laag sneeuw, maar in het- R.A.I.-gebouw zelf was het warm en behaaglijk en er klonk muziekop de herenmodebeurs denkt men al weer in zomerse termen. Het is de zesde herenmodebeurs gelijk bekend een vakbeurs, waar de detail listen komen kijken, welke nieuwe In de haven ligt nog het hospitaalschip Van der Wijck met veertig patiënten (Van een onzer verslaggeefsters) GISTERAVOND om 6 uur hebben dokter P. J. Koopman en dr J. D. Stbïe. respectievelijk direc teur en onderdirecteur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheids dienst te Dordrecht, hun kantoortje gesloten en voor het eerst sinds negen dagen de avond- en nachtdienst opgeheven. Dit ls het zeker ste teken dat ook in deze plaats, een van de raak punten met het noodgebied en doorgangscentrum voor évacué's, het grootste leed is geleden. Er staat nog een brancard met wat achteloos neergeworpen dekens in het vertrekje dat langer dan een week brandpunt is ge weest van de medische- en sociaal-medische activitei ten van Dordt die zich nu ook uitstrekten over vele DONDERDAGMIDDAG jl. is dc Var der Wijck in Dordt binnengevarer om de plaatselijke ziekenhuizen t ontlasten, na een lange tocht over hei IJsselmcer. door de Oranjesluizen Amsterdam, via het Noordzeekanaa naar IJ muiden cn verder over de Noord zee. Ongeveer 70 zieke évacué's heeft commandant dokter P. van der Heide sindsdien onder zjjn hoede gehad; nu zijn er nog 40. Meest oude mensen. Waar mensen van de Zeeuwse eilanden; een van de Offi cieren van Gezondheid, die de staf van de G.G.D. bij stonden, heeft erop gesla pen. Van alles heeft men er beleefd en bij de hand ge had. De directeur van de Dienst en ambtenaren van Sociale Zaken hebben door de straten en steegjes van de oude binnenstad gevaren en veertig oude vrouwtjes uit het Arend Maartens- hofje gehaald, die daar ge ïsoleerd in het water zaten, op de bovenste verdiepingen van de huisjes. Door de poorten konden de redders met hun boten niet naar binnen komen, omdat het water te hoog stond. Toen is het hun, met veel moeite, door een achterdeur van het hofje gelukt. Eën sanato rium werd m één middag ontruimd. De oudste man van Zeeland, een 102-jarige, heeft Dordrecht in een van zijn in allerijl geïmprovi seerde opvangcentra onder dak verleend en ook een van de jongste bewoners van het ondergelopen ge bied, een évacué'tje van twee dagen oud. In het zie kenhuis werd een blinde darm van een vluchteling op het juiste moment weg genomen en er is een twee ling geboren, welgeschapen, ondanks de praenatale om zwervingen. En nog zoveel meer wonderlijke en won derbaarlijke dingen zijn er gebeurd die getuigen van het warme hart en het koele hoofd dergenen die m Dordt de leiding had den -daarover spreekt het ..logboek" dat op de G.G.D. met bewonde renswaardige nauwkeurig heid is bijgehouden, eerst op vodjes papier, later, toen meer hulp kwam, op staten. De verkeerspolitie, de eva cuatie-commissie en de «evenmeebter tvlogen de gezonden op en dirigeerden hen naar de plaatsen waar zij moesten wezende G.G.D. nam de zieken onder zijn hoede en zorgde voor een medische „uitklaring" van elk vaartuig dat bin nenkwam. Er was altijd warm drinken en eten en steeds ls men elke gebeur tenis. hoe onverwacht ook. een slag vóór geweest. Nu wordt nog slechts één van de vier nood-opvang- contra gebruikt, voor ouden va.n dagen, en verder ligt er nog in de haven de F. W. van der Wijck, salonboot op de lijn Enkhuizen-Stavoren, in allerijl tot hospitaalschip getransformeerd, met als „bemanning" 42 leden van de Rode-Kruiscolonne Enkhuizen. snufjes de confectie- en de heren mode-industrie brengen, maar in de avonduren staat de beurs open voor het algemene publiek. Dan wordt zy verlevendigt door een herenmode show. We hebben eerst eens de nieuwe herenvesten bewonderd; men durft zich reeds aan bonte tartan-modellen wagen, al even uitbundig als de hedendaagse sporttruien, pullovers, windjacks en lumberjacks. En welk een variatie in petten: e r ligt een everglaze-petje met aan de klep een bril gemonteerd, die men al naar verlangen kan op- of neer slaan zulks ten gebruike op een tennisbaan. Voor kinaeren z(jn petjes van dezelfde stof, met er boven op een pierrot of een beertje gemonteerd. Bij de hoeden heeft het modeWEisenhower de Truman-hoed verdrongen. Dat men er de heren der schepping wel op aan ziet dat zij wat geld om handen hebben bewijst het sportcolbert (in een pied de poule-stof) met twee zakken met klep pen rechts, waarvan de ene zak voor h/rt geld fs maar. dan is er bovendien 'nog een zakje in de voering van de onderste zijzak. Met een zacht muziekje kwamen de heren- en damesmannequins op het podium, eerst in de zwierige dracht van een eeuw, tachtig jaar geleden, zwierig en kleurig, de heren zowel als de dames.daarna de dracht van van daag, of liever van het voorjaar en de zomer van 1953. De kleding overigens niet alleen van de heren, maar ook die van de dames. Welke overigens maar steeds met dezelfde suède-schoentjes over het plankier wandelden; waarbij wij niets willen afdingen van de bekoor lijke gratie en vlotheid waarmee zij de modellen toonden, iets, dat de heren der schepping iets minder gemakkelijk afging. Veeartsenijkundige dienst in actie Geëvacueerd vee wordt tegen mond- en klauwzeer ingeënt (Van onze verslaggeefster) NAAR schatting zullen er in de overstroomde gebieden 35.000 cadavers moeten worden weggesleept, aldus deelde ons dr E. J. A. A. Quacd vlieg, veterinair hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en directeur var de veeartsenijkundige dienst mede, tijdens een onderhoud, dat wij gister middag met hem hadden. ;ens passagiers hun lunch gebruikten en :ellners bedrijvig rondliep-en, staan nu >edden; de etensgeuren van vroeger zijn erdreven door de typische ziekenhuis- acht De patiënten liggen achterover m ,e hagelwitte kussens, de ogen gesloten; ommlgen hebben bezoek van man. /rouw, broer of zuster, die bij hen in ^ordrecht mochten blijven. Boven, in de salon waar men eens ge riefelijk gezeten uitzag over de kalme golfjes van het IJsselmeer, gebruikt nu de staf. vrouwen en mannen ln Rode- Krulsuniform, de avondboterham, ge zeten aan lange houten tafcis. Een ketel koffie staat in het midden. ..Met écht water gezet" zegt de zuster die ons een kop reikt, trots dat is in Dordrecht, waar het water nu veel chloor bevat, een delicatesse. De dokter heeft op een van de zieken zalen niet zeildo-ak een hoekje afgescho ten dat hij als spreek- en behandellngs- kamer gebruikt. Daar ligt op een tafel tje zyn instrumentarium. Op de venster bank voor de patrijspoort staan flessen met kamferspiritus en glycerine en allerlei kleine apothekersartikelen. Een ander tafeltje dient als bureau. Het is overdekt met vellen Rode-Kruispapier vol namen en geboortedata, netjes ge tikt. In cellophaan verpakte tabletten liggen op het Geneeskundig Jaarboekje naast de telefoon, de trots van het hos pitaalschip. Dokter van der Heide weet niet hoe lang hjj nog ln Dordt zal blijven liggen. Misschien tot de patiënten zijn genezen iedere dag knappen er meer op. Mis schien zullen sommige naar ziekenhui zen elders in het land worden gebracht. Maar nooit zal de dappere colonne uit Enkhulzen het vergeten, die tocht over binnen- en buitenwateren en daarna de hulp die zij hebben geboden aan zieke medeburgers, daar in de nu stil gewor den haven van Dordrecht. Het water, vijand en vriend, klotst zacrujes tegen net hospitaalschip Van der Wyck. Meer dan vijf en twintig 50- en 200- tonners plus takel# zijn in de vaart, be nevens een aantal destructor-vracht wagens en gewone vrachtwagens, om de lichamen van de dode dieren af te haler, van de verzamelplaatsen, waarheen zij door middel van vletten, waarachter zij werden vastgebonden, zijn gebracht. Dit ophalen van dieren geschiedt op het ogenblik vooral door Urkers. Een cn ander wordt plaatselijk georganiseerd, in overleg met het gemeentebestuur, de destructiebedrijven en de Veterinaire dienst. De destructiebedrijven te Rotter dam. Dordrecht. Son en Hansweert, zijn er rechtstreeks bij betrokken; verder werken de tien destructiebedrijven in ons land en twee Belgische op volle toeren. De cadavers worden niet vernietigd, maar verwerkt tot diermeel, de huiden worden voor leerfabricatle gebruikt en voorts leveren de lichamen nog techni sche vetten, dat b.v. voor de kaarsen- fabrïcage wordt gebruikt Alle dieren worden naar hun merken geïdentifi ceerd; men noteert de plaats waar zij vandaan zijn gekomen. Óp het ogenblik wordt op volle toeren gewerkt om klaar te zijn voor het water zakt. want dan wordt het transport van de cadavers veel moeilijker. Het grootste probleem vormen de die ren die in de stallen vastgebonden zaten mannen in gummipakken zijn belast met de taak deze los te snijden. Duizenden cadavers zijn reeds geborgen en enkele gebieden zijn reeds bevrijd van dood vee. Wat het geëvacueerde vee betreft, dit wordt tegen mond- en klauwzeer in geënt, waaraan de veeartsen gratis medewerking verlenen en waartoe gratis serum ter beschikking wordt gesteld. Mochten de destructie-bedrijven de toe vloed van dood vee. soms duizenden per dag. niet aankunnen dan zal men moe- 'ot massa-graven. Niet afmaken, maar zoveel mogelijk dieren evacueren In een reportage over de toestand Zierikzee, op 4 Februari jl. in ons blad opgenomen, gaf onze verslaggever de veearts D. van den Akker in de mond. dat alle achtergelaten runderen dienden te worden afgemaakt. De heer Van den Akker verzoekt ons te melden, dat deze mededeling niet juist is en ook niet is uitgesproken. „Uit de aard der zaak wordt gered wat gered kan worden" aldus de veearts. ..De resultaten mogen niet ongunstig worden genoemd, gezien de vele moeilijkheden die hierbij overwinnen zijn." Nederlandse kustvaarder gestrand in Kleine Belt De Nederlandse kustvaarder Wim (477 ton) van het scheepvaartbedrijf J. Vermaas te Rotterdam, is Zondag in de Kleine Belt tussen Jutland en Funen aan de grond gelopen en nog niet vlot gekomen. De kansen hierop lijken ge ring, doordat de krachtige wind het vaartuig steeds hoger op de kust zet. De Wim was met een lading ijzer uit Gent op weg naar Middelfart op Funen. Sunito en Go Gien Tjwan vertrokken De op 24 November te Amsterdam op grond van ongewenste politieke activiteit gearresteerde Indonesiërs Sunito en Go Gien Tjwan, zijn gister avond uit het land gewezen. Zij ver trokken per vliegtuig naar Djakarta. Enige heren van het Hoge Commissa riaat van Indonesië waren bij het ver trek aanwezig. Haas, ons tevoren ingelicht: het zijn geen beroeps-mannequins deze heren, maar mensen uit de branche zelf, die dagelijks met het publiek in aanraking komen. En geen standaard-model man, maar de korte, gezette, de zeer lange en de gemiddelde man. De zeer lange man was ten slotte de bruigom van net on vermijdelijke bruidspaar, een bruigom die statig liep met zijn jacquet met zeer lange panden naast een bruidje, dat het epitheton allerliefst zonder terughou ding verdiende. Voor het zover was had de zeer lange jongeman vele regenjassen moeten tonen, regenjassen met één rij knopen, regenjassen met een asymmetrische klep voor érg nat weer, regenjassen met changeant-voering (dé mode van het ogenblik), een bromf iets jas.De korte gezette heer ging uit jagen, ging golf- spelen, of wel verscheen in de uniforrr van kapitein der koopvaardij, waarbij ons de verdiensten werden verteld van de stof, waaruit deze uniform was ver vaardigd. Dan kwam er weer een dame met een stola omgeslagen, en andere dames in regenjassen. Want men ver wacht kennelijk véél regen. Maar er waren ook sportieve jasjes voor de heren, een weekend-shirt met bonte tekening en vervaardigd uit een zeer uchtige, geweven stof. Hetkhakï-tijdperk moet min of meer tot het einde behoren, fantasiekleuren nemen de overhand. Het colbertjasje van het geklede heren- costuum is nog altijd ruim, heel ruim, demi's zyn zó gesneden, dat men er zo gemakkelijk mogelijk mee achter het stuur zit, zonder moeite met de arms gaten. Er werd een vier-kleurige das getoond en een verstelbare heupband. wij zagen een soort veredelde overall (bordeau-rood met witte biesjes) als huispyjama. En de korte, gezette heer verscheen met een zeer bijzondere regenjas, die de nodige commentaar onder de toeschouwers ontlokte: een stuk in de kraag en een stuk in de cein tuur zijn van -reflecterende stof. Met zulk een regenjas moet het veilig wan- Maar, had de conférencier, Alex de delen zijn op donkere straten. Overeenstemming in de diamantindustrie Stelsel-Bedaux wordt op 16 Februari ingevoerd (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen is er in de diamantindustrie te Amsterdam over* eenstemming bereikt tussen werk gever en werknemers, ten einde op 16 Februari a.s. het z.g.n. tarief- stelsel-Bedaux in te voeren. Men heeft goede hoop dat met het in werkingtreden van dit stelsel de werk gelegenheid zal toenemen en dat Am sterdam zijn plaats op de wereldmarkt 'eer zal kunnen innemen. Voor besloten kon worden dit stelsel in te voeren, zijn in de verschillende slij perijen over een lange periode tijdmetin gen verricht ten aanzien van de door de arbeiders verriohte bewerkingen. Ook het rapport-Bedaux is op grond van dergelijke gegevens samengesteld. Tevens zal de werkgever op wie ook in het rapport-Bedaux de nadruk wordt gelegd zijn mensen de beste en modernste gereedschappen ter beschik king stellen en zijn volle medewerking verlenen. Kapitein van Limburgse Jagers verongelukt Zaterdag ls bij een verkeersongeval op de weg Roosendaal-Etten de 41- jarige kapitein H. W. Borst om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Venlo cn behoorde tot het regiment Limburgse Jagers. Burgemeester Schokking opent postzegel-actie (Van onze Haagse redacteur) De actie voor de verkoop van de watersnoodpostzegél is vandaag op het Plein te 's-Grmenhage door bur. gemeester mr F. M. A. Schokking in tegenwoordigheid van het gehele col lege van B. en W. en de directeu/r- generaal der PTT de heer L. Nehcr gestart. Achter een loketje van een rif. detid postkantoor staande, sprak mr Schokking het publiek toe. De nood, die ons heeft aangegrepen, moet wor den bestreden. We zijn nu bezig ons van de vijand los te scheuren, hem met vele wapens te lijf te gaan. De watersnoodpostzegel is in die strijd een goed wapen, hoe nietig die zegel ook is. De PTT heeft ons dit wapen ter beschikking gesteld. Laten wij nu zonder dralen daarvan een goed ge bruik maken, zo zei de burgemeester, die daarna de daad bij het woord voegde en een aantal zegels kocht, voorbeeld, dat terstond door velen werd, gevólgd. jK', Ht 4.4 H 4 - 81 J§ DE DUKW is in het overstroomde land wel het handigste vervoermiddel; hij kan varen en rijden. Ook in de buurt van Zierikzee opereren zij. Technische snufjes ÏN ons blad van gisteren maakten wij melding van het feit. dat men voor de electriciteitsvoorziening ;t de door watersnood getroffen ge bieden. met succes gebruik heeft kunnen maken van hete-luchtmoto- ren. Wat zijn dat en hoe werken leze? Zij berusten op het principe, dat de ucht. bij krachtige en snelle verwar ming, ook vlug en in belangrijke mate vermeerdert in druk. welke huk voldoende is om een zuiger op dj te duwen. Bii deze arbeid koelt de lucht wederom af. Men laat ze dan mtwijken. een nieuwe portie ver warmde lucht wordt aangezogen en verricht vervolgens dezelfde arbeid. Dit alles is reeds zeer lang bekend en werd op kleine schaal voor labo ratoriumonderzoek wel toegepast, omdat het er daarbij niet op aan kwam of het hoogste nuttig effect bereikt werd. Het werk nu, dat enkele jaren geleden bij Philips ge daan is. om de hete-luchtmotor aan merkelijk te verbeteren, berust ver der op het principe van terugwinnen van een deel van de anders verloren gegane warmte. In beginsel gebeurt dit als volgt: een buitengewoon fijne draad van niet corroderend metaal wordt tot een kluwen opgewonden. Dit kluwen kan men vergelijken met een zeer fijne spons, vol met kleine kanaaltjes. Wanneer nu de hete lucht, die arbeid verricht heeft en nog zeer warm kan zijn door die klos wordt afgevoerd, kan deze een groot deel van die warmte snel opnemen en een hoge temperatuur aannemen. Men kan nu verse lucht door die klos aan zuigen. die. op haar beurt sterk ver- HET was juist b(j Philips, dat men zo'n regeneratieklos kon vervaar digen. omdat het trekken van uiterst füne draad bij de vervaardi ging van gloeidraden hier tot grote perfectie is opgevoerd. Het rendement van de hete-lucht motor is theoretisch zeer hoog. Tooh gaat liet perfectionneren van dit soort motoren langzaam, doordat b.v. de grote hoeveelheden lucht, die door de herwinningsklos gevoerd moeten worden, na betrekkelijk korte tijd door stof de poriën van deze klos Verstoppen. Dit moet men voorkomen. De proef in het groot met twintig dergelijke motoren kan. als dank vooi de belangrijke bijdrage voor het goede werk. thans misschien leiden tot een verder perfectionneren van die motor, welke daarna voor algemeen gebruik zal kunnen worden toegepast. Jacht voor Amerika besteld (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr heeft van een Ameri kaanse jachtliefhebber te San Francisco opdracht gekregen voor de bouw van een zeewaardig motorjacht naar het ontwerp van de Amerikaan Edwin Monk. Het schip, dat 20.72 meter lang en 4.87 meter breed wordt, zal worden gebouwd onder toezicht van het American Bureau of Shipping onder klasse. Het jacht zal drie twee-persoons hutten, badkamers, een ruime deksalon benevens kapiteins- en kokshut bevatten. De brug zal be schikken over radar, radiorichtmgzoeker en echo-sounder. De bouwtijd bedraagt zeven maanden. De voorstuwing zal geschieden door twee General Motors scheepsdiesels van 145 pk. Benoemd tot officier ln de orde van Oranje Nassau mr J. Jolles, admi nistrateur bij het ministerie van Finan ciën, hoofd van het bureau herstelbe- talings- en recupcratiegoederen, wonen de te 's-Gravenhage. Een hoofdman uit Basoetoland en nog tien inheemsen, onder wie twee vrouwen, zijn te Maseroe ter dood ver oordeeld wogens het plegen van een rituele moord. Mr Dr S. ZADOKS OVERLEDEN Dezer dagen is te Amsterdam, 79 Jaar oud, overleden mr dr S. Zadoks, advocaat en procureur te Amsterdam. De heer Zadoks werd te Dordrecht ge boren. studeerde aan de Universiteit van Amsterdam en promoveerde in 1898 op stel- lingegn in de rechtswetenschap en een Jaar later in de staatswetenschappen op dis sertatie „Geschiedenis der Amsterdamsche concessies". Tot 1916 was mr dr Zadoks leraar in handelsrecht en staathuishoudkunde aan de Openbare Handelsschool te Amsterdam, was vele Jaren lid van de Commissie voor het examen voor rjjksaccountant en van het Nederl. Instituut van Accountants, se dert 1007 lid van de commissie van tos. zicht op het L.O., later lid en voorzitter van de commissie van toezicht op het M.O. en kantonrechter-plaatsvervanger te Amsterdam. In 1922 werd h(j lid van het Bureau van consultatie bij het Gerechts hof en in 1928 lid en secretaris van de Raad van toezicht en discipline van de Orde van Advocaten te Amsterdam. De heer Zadoks was in ruime kring zeer bemind om z(|n warmvoelend hart voor maatschappelijk verdrukten en zijn hoog staand karakter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2