Blinde student deed „doctoraal" Generaal Eddy gaat heen PANDA en de geheime documenten Komt Atlantische politiek op losse schroeven? Twee tegenstanders rapporteur! 150 mille voor beter gebruik van tractoren Toch is het zo! D.DD. HET GOOI EN OMMELAND VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 3 Bezitter van serie actes De 35-jarige H. B. Frieman uit En schede, die sedert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het braille schrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diploma's handelscorresponden tie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de middelbare acte Duits en in 1947 de acte Engels M.O. Sedert 1948 reisde hij tweemaal per week naar Am sterdam om de colleges aan de V.U. te volgen. De boeken die hij moest bestu deren las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-re corder. De heer Frieman behoefde slechts dit apparaat in te schakelen om de studiestof te kunnen volgen. Beter gebruik van landbouw werktuigen Met de regering van de Verenigde Staten is overeenstemming bereikt over de besteding van ƒ150.000 uit de tegenwaarderekening voor het bevor deren van een beter gebruik van trac toren en werktuigen in land- en tuin bouw. Ieder jaar weerwerden er honderden personen gedood door lawines, die soms zulk een geweld kunnen ontketenen, dat zij hele dorpjes van berghellingen wegvagen. Sinds lang heeft Zwitserland de strijd aangebonden tegen de „Witte- Dood", door het treffen van maatregelen, die het lawine-gevaar kimmen verminderenen het aanbrengen van hulpmiddelen, die het dodengetal kunnen verminderen. Het dorpje Wassen in Zwitserland is het eerste, dat een z.g.n. „lawine-barak" heeft geplaatst, een soort hulpverblijf, gemaakt van staal, dat S0 personen kan herbergen. Bedden en een keuken zijn erin aanwezig. De lawine-barak Toekomst van het Europese leger in Frankrijk nog steeds zeer dubieus (Van onze correspondent te Pargs) NU EISENHOWERS' speciale boodschapper Dulles en Stassen weer naar Washington zijn teruggekeerd en men in Parijs een voorlopige balans van hun bezoek tracht op te maken, blijken de vooruitzichten, wat het voornaamste doel van hun reis betreft: het Europese leger, nog niet bijzonder fleurig te zijn. Op zichzelf is het niet zo heel verwonderlijk dat het bezoek der Amerikanen in dit opzicht weinig heeft uitgericht, omdat men zich, speciaal in Frankrijk, al veel te definitief had vastgelegd. Nu is het wel zeker dat de republikeinse bewindslieden een veel forsere toon hebben aangeslagen dan hun democratische voorgangers plach ten te doen. De stukken lagen echter zo dat er voor de Franse regering, tot wie Dulles en Stassen zich uiteraard wel richten moes ten, weinig ruimte meer over was voor eigen initiatieven. Het woord is nu aan het Franse par lement en dat dit zich niet beïnvloeden laat door besprekingen op „gouverne menteel" niveau, is al wel heel duidelijk uitgekomen in de keuze der rappor teurs, welke de twee betreffende Ka mercommissies van Defensie en van Buitenlandse Zaken direct na het be zoek der Amerikanen hebben gedaan. Die keuze viel namelijk op de socialis tische oud-minister van oorlog, Jules Moch, en op de Gaullistische generaal König. Het Gaullistische standpunt dat nog steeds afwijzend is is be kend. Wat Moch aangaat herinnert men zich wel, dat hij indertijd het Pleven- plan met veel ijver, overtuigingskracht en ook succes in Washington verdedigd heeft. Maar tussen het oorspronkelijke plan en het huidige project ligt een wijde afstand, en het is bekend dat van dat laatste, waar het nu juist om gaat, Moch helemaal niets wil weten. Weinig kans? „Een slecht begin" zo heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, Bidault, dan ook gezegd, toen hij de rapporteurs keuze vernam. Premier Mayer was wat genuanceerder in zijn oordeel en meende dat de regering beter met een intelli gent tegenstander dan met een slappe en dus gemakkelijk te beïnvloeden partijganger kon hebben te maken. Overigens is het natuurlijk niet beslist noodzakelijk dat de Kamer te zijner tijd het standpunt van de commissie ge heel zal onderschrijven, terwijl het even eens mogelijk is dat de rapporteur weer met zijn mede-commissarissen van me ning zou verschillen. Maar iemand als Moch is er zeker niet de man naar om een these te verdedigen, waar hij niet zelf achterstaat, en evenmin de man die zich zijn argumenten gemakkelijk uit handen zal laten slaan. Een tweede zorg voor de regering heeft betrekking op de agenda. Gezien de voorbereidingen in de commissies en de tijd, die nodig zal zijn voor het op stellen der rapporten, is het uitgeslo ten dat het E.D.G.-verdrag voor Juni bij de Kamer in openbare bespreking komt. Er hebben in Parijs geruchten gecirculeerd over een soort ultimatum, dat Dulles de Westeuropese landen zou hebben gesteld. Hg zou West Europa vijf en zeventig dagen tijd hebben gege ven om de E.D.G. te ratificeren. In deze vorm is dit gerucht zeker onjuist. Daar entegen zullen de Amerikaanse minis ters hun Europese collega's ongetwij feld wèl hebben gewezen op enkele data, die ze beter niet uit het oog kunnen verliezen. Omstreeks einde Maart be ginnen de Amerikaanse senaatscommis sies met de bestudering der militaire credieten voor Europa, die tussen einde Mei en eind Juni, met het oog op. het Amerikaanse „fiscale jaar" (dat van Juli tot Juli loopt), door het congres al of niet gevoteerd zullen moe ten worden, Wanneer men die verschil lende data onderling vergelijkt, dan kan dus nü al wel worden voorspeld, dat ze, wat Frankrijk en Amerika betreft, heel bezwaarlijk te coördineren zullen zijn. En daarmee kan de gehele Atlan tische politiek al op losse schroeven worden gezet. De derde klip Een derde moeilijkheid is tenslotte de opstelling der protocollen, die, zoals bekend, de Franse regering aan het E.D.G.-verdrag wil hechten. Men weet dat Mayer bij zijn aanvaarding van het premier-schap slechts door de toe zegging om nieuwe onderhandelingen met de vijf overige E.D.G.-landen te ope nen. de „vigilante" steun der Gaullisten heeft kunnen verwerven. Er was in tussen nog geen enkel teken op te mer ken dat er op zou kunnen wijzen, dat de Gaullisten, in ruil voor die belofte, bij de ratificatie nu ook hun effectieve steun aan het Europese leger zouden geven. Ze steunen alleen het kabinet. Gegeven de partijverhoudingen in het parlement, betekent dit dat het de socialisten zijn, die het lot van de E.D.G. in handen houden. In de S.F.I.O., de partij der Franse socialisten, heerst veel verdeeldheid over het Europese leger. Over het algemeen kan echter wel wor den gezegd, dat hun bezwaren, zoals die door Moch worden uitgesproken, precies gaan in de tegenovergestelde richting als die waarin de Gaullisten de regering zouden willen drijven. Voor Moch. die zeer anti-Duits gezind is en oorspronkelijk slechts zogenaamde com- bat-teams, eenheden van hoogstens dui zend man, in het Europese leger wilde opnemen, is het huidige ontwerp veel te weinig „geïntegreerd". Daarentegen zou door middel van die toegevoegde pi'otocols, op Gaullistisch aandringen, juist het nationale karakter van de ver schillende legers duidelijker onderstreept en gehandhaafd moeten worden. Zodat men, alles bijeen genomen, voor het moment nog niet goed ziet, hoe het Europese leger tot stand zou moeten komen, zeker niet op zo korte termijn: datzelfde Europese leger dus waai'om thans de hele samenwerking tussen Amerika en Europa draait Moeder en dochter naar asyl voor onbehuisden Na zes jaar uit haar kamers gezet Mevrouw C. J H. en haar 18-jarige dochter zullen naar het zich laat aan zien met haar meubels in de Frans van Mierisstraat te Amsterdam-Zuid als ge volg van 'n gerechtelijk bevel op straat gezet worden. Zij woonden reeds 6 jaar lang in gehuurde kamers. Mevr. H. en haar dochter is geen andere woonruim te toegewezen en haar poging om een andere kamer tegen een redelijke prijs te hux-en zijn niet geslaagd. Indien zij ook vandaag niets weet te vinden, dan zal zij morgen met haar dochter bij het vrouwenasyl voor onbehuisden aan kloppen. Hoofd legermuseum overleden (Speciale berichtgeving) In de ouderdom van 73 jaar is over leden de heer M. C. van Houten, kolo nel buiten dienst der Koninklijke Mare chaussee en directeur van het te Lei den gevestigde Nederlandse Leger Mu seum Generaal Hoefer. Kolonel Van Houten was drager van meerdere hoge binnen- en buitenlandse onderscheidingen. Zo was hij Ridder in de Nederlandse Leeuw, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Commandeur in de Phoenix Orde van Griekenland en Member of the British Empire. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Woensdagmiddag om 2 uur plaatss vinden op de begraaf plaats Nieuw Eijk en Duynen te Den Haag. Generaal Charles Bolte zijn opvolger Luitenant-generaal Manton Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse land strijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ontslag nemen. Zijn opvolger is luite nant-generaal Charles Bolte, bevelheb ber van het Amerikaanse zevende leger in Europa. De nieuwe bevelhebber van het zevende leger wordt luitenant-gene. raai William Hoge, thans bevelhebber van het vierde leger te Fort Houston (Texas). Generaal Eddy nam in Augus tus 1952 het commando over de Ameri kaanse troepen in Europa op zich. Twee uitgewezen Indonesiërs vertrokken Hun echtgenoten kregen bloemen en geschenken Gisteravond om 21.35 uur zijn de beide Indonesiërs, de heren Go Giem Tjwan, directeur van het Indonesische persbu reau Antara te Amsterdam, en Sunito, oud-voorzitter van de Perhimpunan In donesia, die op grond van ongewenste po litieke activiteit door de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie werden gearres teerd, met hun gezinnen met het KLM- lyntoestel, de constellation „Enschede" naar Djakarta vertrokken. Zg werden onder begeleiding van rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie en onder persoonlijk toezicht van de chef v. de vreemdelingendienst, commissaris H. R. Stoett, van het hoofdbureau naar Schiphol overgebracht. De auto reed di rect het platform op waaruit beiden on middellijk in het vliegtuig overstapten. Bij het KLM-kantoor op het Leidse- plein te Amsterdam waren een 150-tal Nederlandse en Indonesische vrienden en bekenden samengekomen, om de echtge noten van de uitgewezenen uitgeleide te doen. Voor de belde dames in de bus plaats namen, kregen zij bloemen en ge schenken. Op de luchthaven was de interconti nentale vertrekhal door manschappen in uniform en burger van vijf politiedien sten volledig afgesloten. Alleen de pas sagiers mochten de hal betreden. Voor het vertrek zeide mevrouw Sunito tot de journalisten, dat zij de arrestatie „schandelijk en onrechtmatig" vond. De beide dames zagen hun echtgenoten pas in het vliegtuig. Bestuursmutaties K.V.P. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. stelde zich als volgt samen: voorzitter: W. J. Andriessen; vice-voorzitter. Prof. Dr. J. J. Gielen; vice-voorzitter: Chr. Matser; penningmeester: P. B. M. Al berts, (nieuw). Adviserende leden zijn: Prof. Mr. C. P. M. Romme; Dr. L. A. H. Albering; se cretaris en leden: Mr. P. J. M. Aalberse; Drs. C. Cosgn; Th. S. J. Hooij; J. Joosten G. Mertens; J. A. Middelhuis (nw,); Mej, A. H. Nolte (nieuw); Prof. Mr. L. G. A. Schlichting (nieuw); Mej. C. Stringa (nieuw); F. Terwindt en J. J. de Wit (nieuw). Receptie Henriëtte Davids gaal niet door De ter gelegenheid van haar 65e ver jaardag op 13 Februari aangekondigde feestelijke receptie van Henriette Da vids in „De Amstelclub", Rembrandts- plein, gaat niet door. 5. „Pat!" riep Panda, „zij richten een machine-pistool op ons! Ze hebben het op öns voorzien!" Wat?!" riep Pat, verschrikt omkijkend, „bekorrah! Je hebt gelijk! Een snelle, doch juiste deductie!" Uit de richting van de loop was inderdaad direct te de duceren, wié de schut,ter op de korrel nam. Pat en Panda weken terug, tot zij met de rug tegen een stapel vaten stonden. Langzaam kwamen de twee dreigende figuren naderbij. „Ziezo," gromde de grote, „geef op geheime do cumenten of andersra-ta-t.a!" Na een blik in de ongezellige loop van het pistool dedu ceerde Pat, dat hij maar liever moest gehoorzamen en met tegenzin haalde hij de verzegelde enveloppe met de kost bare documenten uit zijn zak „Maar Pat!" riep Panda, „je hebt de Minister van Ge heime Zaken beloofd, dat je liever de dood zou trotseren dan die brief in vreemde handen te geven!" „Zeker, maar deze schurken zijn niet dood!" antwoordde Pat spijtig. „Dan," besloot Panda, „zal dit misschien helpen!" en tegelijkertijd gaf hg zo'n ruk aan het onderste vat, dat de hele stapel.kantelde en dreunend op de spionnen neerviel. reedt 85 jaar lang had bewezen koHie voordeliger en smakelijker te maken, dan zou „BUISMAN" zeker m deza tijd worden uitgevonden. Jim T. Cooper uit Columbus in Ohio, lijkt geheel ontspannen in dit vreemde pak in de rivier de Han in Korea te liggen, terwijl hij zijn gevoelens per microfoon aan het op de wal staande publiek mededeelt. Psychologie aan het front in Korea? Nee, niets anders dan het testen van een nieuw soort winter- pak, dat de soldaten zal beschermen tegen hevige vorst of regen. Vrijdag trekking rebus ere- fonds oud-verpleegsters De rebusactie voor het erefonds voor oud-verpleegsters, waarvoor H.K.H. Prinses Beatrix en haar klassegenoten medewerking hebben verleend, loopt ten einde. De trekking voor de aan deze rebusactie verbonden loterij zal op 13 Februari geschieden. Inzendingen, die na 11 Februari binnenkomen, zullen niet meer geldig kunnen zijn. Tweede meubelbeurs geopend Belangstelling uit het buitenland Vandaag is de tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel in het jaar beursgebouw geopend. Niettegenstaande de slechte weersomstandigheden drom den reeds voor de opening vele belang stellenden voor de loketten tezamen. Een half uur na de opening waren reeds buitenlandse inkopers genoteerd uit Luxemburg, België, Zwitserland en Duitsland. Morgen zullen de staatsse cretaris voor economische zaken Dr. G. J. M. Veldkamp en de directeur-generaal voor de middenstand, Dr. W. L. Groene- veld Meyer de meubelbeurs bezoeken. Heren-modebeurs geopend In het R.A.T.-gebouw te Amsterdam is vandaag dé zesde Nedérlandse heren modebeurs geopend. De beurs die tot Zaterdag duurt, omvat 53 stands. Het is een vakbeurs, doch de eerste vier avonden ook voor het publiek toeganke lijk. De entreegelden zullen aan het rampenfonds worden afgedragen. De minister van Financiën heeft de Tweede Kamer in een nota medegedeeld, dat mert de regering der V.S. overeen stemming is bereikt over de besteding van een bedrag van 150.000 van het saldo van de bijzondere rekening bij de Ned. Bank. waarop de tegenwaarde in guldens wordt gestort van de dollar- schenkingen, voortvloeiende uit de eco nomische en militaire hulpverlening. Het bedrag van 150.000 is bestemd voor het bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in land- en tuinbouw. Door een deskundig gebruik tractoren en werktuigen zal de pro ductiviteit in land- en tuinbouw kunnen worden opgevoerd en een belangrijke kostenbesparing kunnen worden verkre gen. Vrije autohandel in de Benelux De regeringen van Nederland, België en Luxemburg zijn overeengekomen, dat personenauto's van Europese merken, welke zijn geassembleerd in een der landen van de Benelux, vrij kunnen worden verhandeld binnen het gebied de gehele Benelux. De eerste trein met cokes vrij over de grens Gemeenschappelijke markt ktvam tot stand Hedenmorgen is een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrie ken in Lorraine de grens bij Perl ge passeerd zonder door de douane onder zocht te zijn.Deze gebeurtenis luidde fie totstandkoming in van de gemeenschap pelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk. West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden. Te midder nacht zijn alle douanetarieven voor de handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen vervallen. Zoals be kend is, zal op 10 April a.s. een soort gelijke gemeenschappelijke markt voor staal worden geopend. De instelling van een gemeenschappelijke markt voor kolen betekent het einde van het internationale gezagsorgaan voor het Roergebied. Kunst Utrechts Stedelijk Orkest De Gooise pianiste Alice Heksch, wier vertolkingen van Mozarts vioolsonates met haar echtgenoot Nap de Klijn te recht een internationale vermaardheid genieten, heeft op het XJ.S.O.concert een Pianoconcert van Mozart vertolkt, dat niet dikwijls aan de orde wordt gesteld. Het was het Es-dur concert K.V. 271, dat Mozart te Salzburg in 1777 compo neerde voor een Franse pianiste. Het Andante uit dit concert is een van Mo zarts meest ingetogen, verdroomde stukken. Merkwaardig zijn in dit deel de toespelingen op de barokstijl; merk waardig omdat de componist eerst enige jaren later de muziek van J. S. Bach bestudeerde, en daarvan de in vloed onderging. Er zijn ook Franse trekken in dit concert op te merken, waaruit men de veronderstelling maak te, dat Mozart door deze pianiste. Ma demoiselle Jeunehomme. met Franse pianocomposities in aanraking is ge bracht. Alice Heksch heeft met haar slanke, gedecideerde techniek een prach tig en doorleefd beeld van dit piano concert gegeven, en zij vond in Paul Hupperts een dirigent, die zich bij haar opvattingen gaarne aansloot. De pia niste oogstte met haar vertolking een hartelijk succes. Zij werd met bloemen gehuldigd. Mozarts concert was voor afgegaan door een pittige vertolking van Haydns Symfonie La Chasse, en na de pauze werd Ravels tweede suite Daphnïs et Chloé met veel fantasie en grote vervoering ten gehore gebracht. Een eminente orkestprestatie. W. P. 1,95 TE midden van het water de dorst niet te kunnen lessen, moet een onvoorstelbare kwelling zijn. Behalve door ervaringen van schipbreukelingen, drong dit besef sterk tot ons door in de achter ons, liggende rampdagen, toen vélenl ontgeven waren' dbor de golven der zee, doch het drinkwater volkomen ontbrak. Uiteraard zullen wél enkelen, die in het bezit van de noodzakelijke middelen waren, kans gezien heb ben zeewater te distileren, d w.z. te koken en de stoom daarvan op te vangen en af te koelen, waar door met primitieve middelen wel geen volkomen zuiver, maar toch zeer goed drinkwater wordt gevormd. Zij die beschikking had den over voldoende brandstof en pannen zullen op een dergelijke wijze wellicht in de ergste nood hebben voorzien. Maar hoevélen ver keerden, door de positie waarin zij zich bevonden, in de totale onmo gelijkheid zelfs de meest primitieve middelen aan te wenden In dergelijke gevallen is de mens, die aan zijn lot wordt overgelaten volstrekt hulpeloos, want er zijn geen methoden bekend waardoor zonder hulpmiddelen zeewater in drinkwater kan worden omgezet. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn er echter wel mogelijkheden ontwikkeld om dergelijke slachtof fers in noodgevallen bij te staan. Laten we voorop stellen dat hierbij niet in het bijzonder gedacht is aan overstromingsrampen, waarbij de mens volkomen geïsoleerd zou komen te staan, doch aan schip breukelingen. Voor overlevenden van neergeschoten vliegtuigen, van- tot zinken geraakte schepen e.d., welke slachtoffers eenzaam op de oceanen zouden komen rond te drij ven en misschien dagen zouden- moeten wachten eer hulp kwam i opdagen, voor deze eenzamen te midden van de oneindige uitge strektheid der zee, werd een toe-| stelletje ontworpen, vjaardoor met behulp van briketten, geperst uit zilverzeoliet, bariumliydroxyde, zil- verroxyde, volaarde en wat grafiet, drinkwater uit zeewater kon wor den bereid. Honderdduizenden van deze toestelletjes zijn gebruikt in de noodgevallen, waarop we hier boven doelden. Nog een andere methode, om op wat grotere schaal drinkwater te bereiden, werd eveneens geduren de de laatste oorlog in Amerika ont wikkeld. Dit is een distillatietoe stel, dat bij een capaciteit van bij na, 7000 liter water per etmaal nog draagbaar is, en per kg verbruikte- brandstof 175 liter water levert. Het zuiverste drinkwater wordt op de minst omslachtige wij ze echter verkregen door de electro-osmotische zuivering van zeewater. Het principe hier van berust op het verschijnsel dat de in het water aanwezige col loïden en zélfs bacteriën, al naar gelang hun lading naar de tegen gestelde electroden worden ge trokken, waardoor in een door poreuze wanden afgescheiden middenvak vólkomen zuiver water wordt verkregen. Uiteraard is dit laatste toestel niet dienstig voor het verschaffen van hulp aan ge ïsoleerde enketngen, doch wellicht ware te overwegen of in bepaalde stréken toestellen in voorraad kun nen worden gehouden, waardoor op één- van bovengenoemde methoden of een combinatie daarvan hulp kan worden verleend aan hen die aan de beproevingen van de dorst te midden van het zeewater zijn blootgesteld. Overigens, wat is eigenlijk dorstf Morgen zal het u duidelijk zijn. H. Pétillon. Nadruk verboden. -Advertentie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood „Dat weet ik" antwoordde hg. „Maar je bent er nu toch langzamerhand wel aan gewend geraakt. Zeg luister eens, ik ben bij Bagnet aangelopen en heb twee kippen van hem losgekregen plus 24 eieren en een massa verse groente. Verder ook nog een stuk spek, zodat we voor lopig niet van de honger om behoeven te komen." „Prachtig", zei Fiona vol enthousiasme, „Wil je er voor zorgen, dat Mary en Anna ook hun deel ervan krijgen"? „Laat dat maar aan mij over", antwoordde hg. „Ik heb met Philip gesproken en we zijn tot. de conclusie gekomen, dat we zullen moeten afwachten, wat Kon bereikt met de heropvoeding van Tante Chloë..." „Kon?" Fiona keek hem vragend aan. „Dat is de naam, die Philip voor haar uitgekozen heeft. Ik vind, dat hg goed bg haar past, Fi. We kunnen toch niet meneer en juffrouw tegen elkaar blijven zeg gen, nu we allemaal samen moeten werken." Hg lachte even. „Zeg, denk je niet, dat Phipps groen van nijd zal zien, als hij het hoort van al die eieren?" voegde hij eraan toe. Fiona keek hem peinzend aan. „Weet je, Neill. je bent fantastisch", zei ze langzaam. „Je schijnt als 't ware over iedere moeilijkheid heen te kunnen stappen. Je laat je door niets terneer drukken. Zelfs Tante Chloë brengt je niet in de put." „Maar dat is toch ook het best. Ze is nu eenmaal een vervelende en zonderlinge oude vrouw, maar waarom zouden we ons er al te veel van aantrekken? Jij laat je te veel van streek brengen. Ze is heus niet zo griezelig, als jij haar vindt. Ze is alleen maar zielig en koestert een wrok tegen alles wat blij en zonnig is in het leven". Fiona keek hem aan en zei aarzelend: „Neill, zal ik je eens iets vertellen? Ik heb m'n ring teruggevonden. Hij lag achter in de la van mijn kast. Ik heb waarschijn lijk dus toch met m'n neus gekeken..." „Zie je wel", zei Neill. „Zo is hef meestal. In negen van de tien gevallen zijn de dingen heel eenvoudig en verklaarbaar,.." „Maar in het tiende geval?" vroeg Fiona, terwijl ze hem weifelend en ernstig aankeek. „Het tiende geval is heel dikwijls ook doodgewoon", verzekerde hg haar. „Help me al deze spullen naar de keuken dragen, Fi". Toen ze de hal doorliepen, herinnerde ze zich Tante Chloë's voorgewende ziekte. Ze vertelde het Neill. „Ze doet maar alsof", voegde ze eraan toe, „ze wil zich ont trekken aan beslissingen inzake geld en uitbetaling van lonen, Ik begrijp niet, waarom ze Kon hierheen 'heeft laten komen, als ze nu niet met haar samenwerken wil." „Daar zou ik ook graag achter willen komen," zei Neill. „Ik kan er maar geen verklaring voor vinden. Ik heb de indruk, dat ze ergens bang voor was, en dat ze nu nog veel banger is geworden „Om eerlijk te zijn, voel ik me ook niet helemaal op mijn gemak," bekende Fiona op fluisterende toon. „Nonsens," zei hij met nadruk, terwijl hij een arm om haar tengere schouders sloeg. „Allemaal nonsens! Bovendien is ze nu veilig in bed en opgeruimd staat netjes. We zullen heus wel wennen aan Kon en zij aan ons en er zullen in ieder geval heel wat dingen opge helderd en geregeld worden. Wat geld betreft... daar over zal ik met Philip praten. Hij kan ons wel aan geld helpen via de boerderij en dat in de boeken verwerken. Vooruit Fi, trek een vrolijker gezicht! Denk er eens aan, hoe heerlijk we straks zullen eten zonder haar!" Fiona's gezicht klaarde op, maar even later keek ze weer zorgelijk. „Ik zal haar kopjes thee enz. op bed moeten brengen, en haar slaapkamer is nóg erger dan haar zitkamer," zei ze met een ongelukkig gezichtje. „Ja, het is daar nog muffer, hè?", antwoordde Neill, „we moeten er eigenlijk eens met een parfumsproeier rondspuiten Fiona begon te lachen en opnieuw had ze het gevoel, dat de 'dingen hier beter zouden worden. Samen duw den z' de zware deur naar de keuken open en droegen hun kostbare last aan levensmiddelen naar binnen. HOOFDSTUK VII Neill en Fiona bevonden zich in de hal, toen Constance terugkwam van de boerderij. Ze zaten op de grote antieke kist en trommelden met hun hielen tegen het hout. Constance vroeg zich af, waarom ze niet in de zitkamer waren. Zaten ze haar op te wachten Ze hield HUIS /I VOL Iv iYSTERIE \^Door Jane England Uit hel Engels vertaald daar niet van. Haar ervaring had haar geleerd, dat, wanneer mensen je zo opwachtten, er dingen gedaan moesten worden, waarin je geen zin hadMaar er was uiterlijk niets bijzonders aan dit tweetal, zoals het daar op de oude kist zat. Ze zaten er volkomen op him gemak bij en schenen het heel best naar hun zin te hebben. Eigenlijk was het misschien de beste plaats van het huis om te verblijven. De enorme, verwaarloosde en in onbruik geraakte ontvangkamer deed kil aan en de zitkamer van mevrouw Fincham was een verschrik king, waarin niemand, die er niet toe verplicht was, zich graag lang zou ophouden. „Goedendag," zei Neill. „ik heb een brief voor u." Hg overhandigde haar mevrouw Finchams epistel. Constance bekeek de brief en trok even haar neus op. Het papier geurde naar een onaangenaam zwaar parfum. „Ja. die lucht is niet bepaald prettig," zei Neill, haar met een lach gadeslaand, „maar de arme oude ziel moet toch wel iets doen om de muffe lucht, waarin ze leeft, tegen te gaan. In vroeger tijden, toen de hygiëne nog niet zo bijzonder was, parfumeerden de mensen zich ook om allerlei onaangename luchtjes weg te werken." „Bah," zei Constance. „Ja, bah," gaf Neill toe. „O. laat haar nou die brief lezen," riep Fiona onge duldig uit. Constance staarde een ogenblik naar de brief in haar handen en even kwam er de hoop in haar hart. dat ze van alles hier af zou zijn, doordat mevrouw Fincham haar in deze brief haar ontslag aanzegde. Bg Parkinson zou ze daarmee geen goede beurt maken, maar op dit moment kon haar dat weinig schelen. Op de een of andere manier scheen Parkinson er niet zóveel meer toe te doenZe scheurde de enveloppe open en begon te lezen. Neill en Fiona sloegen haar met ietwat hinder lijke belangstelling gade. „Beste juffrouw Fairlie," schreef mevrouw Fincham. „Ik ben ziek en ben naar bed gegaan. Ik laat alles aan u over. U hebt de volledige leiding. Laat u deze brief maar aan iedereen lezen, die zich niet naar uw orders wil voegen. Ik ben te ziek om lastig gevallen te worden over wat ook. Mary zorgt voor mé. U kijkt er wel op toe, dat alles in huis behoorlijk loopt. Ook neemt u wel uw maatregelen met betrekking tot het onderzoek, dat ik ingesteld wens te zien in alle mogelijke richtingen. Ik hoop dat u succes zult hebben en de dader kunt ontmaskeren. Hoe eerder u hem ontdekt, hoe beter! Dan zullen we tenminste allemaal weer rustig kunnen slapen. Met vriendelijke groeten, Chloë Penelope Fin cham." „We worden verteerd door nieuwsgierigheid," zei Neill op quasi-plechtige toon. „Zóu het de grens van je fatsoennormen overschrijden, als je ons deze brief liet lezen?" Constance haalde aarzelend haar schouders op. „Ik neem aan, dat ik jullie deze brief wel kan laten lezen," zei ze. „Er staat niets persoonlijks in." Ze overhandigde hem het velletje papier en samen met Fiona las hij de inhoud. „Geen halve maatregelen," merkte hij op, terwijl hij de brief aan Constance teruggaf. „Je krijgt wat je noemt „plein pouvoir". Op welke wijze denk je er ge bruik van te maken?" „Is ze wérkelijk ziek?" was Constance's wedervraag. „Helemaal niet,' antwoordde Neill onbewogen, „Ze doet alleen maar alsof. Ze is met iets begonnen en nu het eenmaal aan de gang is. vindt ze het allesbehalve plezierig en wil ze zich terugtrekken. Als jij nu maar wilde geloven, dat noch Bagnet, noch Fiona, noch ik ons amuseren met het stelen van kleine kostbaarheden, dan zouden we samen kunnen werken en elkaar helpen „Ik heb niet de indruk, dat jij of Fiona er iets mee te maken hebben," zei Constance, zonder er bij na te denken. Neill barstte in lachen uit. „Maar jè vindt Philip Bagnet niet helemaal boven verdenking verheven!" riep hij schaterend uit. „Philip met te lange vingers! O Kon, je laat me lachen!" „Natuurlijk heeft Philip er óók niets mee te maken," zei Fiona verontwaardigd. „Je moet werkelijk stapel zijn om zo iets te denken!" En enigszins verlegen voegde ze er op eens aan toe: „Ik kan het je beter vertellen: ik heb mijn ring achter in m'n la teruggevonden. Ik be grijp het niet goed, want ik stop 'm altijd in mijn bijouteriedoosje." „Mysterie, mysteriezei Neill spottend. „Luister eens, kunnen we ons niet eens met iets anders bezig houden? We zijn vanavond vrij als vogels en wat zouden jullie ervan zeggen, als we buitenshuis gingen eten! Ik heb nog geld genoeg op zak en we zouden naar de Club kunnen gaan. Fet zou ons allemaal goed doen. Voor al Fi! Je kunt er een heerlijke vruchtencocktail krij gen!" „Ik weet niet, of ik mee kan," zei Constance aarzelend. „Je bedoelt, dat je je geen verbroedering met even tuele verdachten kunt veroorloven," zei Neill spottend. „Ja, zo iets ongeveer," antwoordde Constance, terwijl ze hem glimlachend aankeek. „Dat is allemaal goed en wel," zei Neill, „maar bekijk het ook eens van een andere kant: je moet Alles in het werk stellen om die boef. die een arme oude vrouw besteelt, te pakken te krijgen. Door met de verdachten vriendschappelijk om te gaan, breng je hem in de waan, dat alles veilig is en dès te eerder betrap je de schul dige!" „Daar zit inderdaad iets in," gaf Constance toe. ter wijl ze er zich met moeite van weerhield hem een knipoogje te geven. „Goed dan. ik ga mee." „Prachtig," zei Neill tevreden. „Mary en Anna kun ne- zich te goed doen aan eieren met spek. Fi. ga je aankleden en doe je mooiste jurk aan. Ik zal de wagen gaan halen en zien of ik nog voldoende benzine heb." „Zouden we eigenlijk Philip Bagnet ook niet mee nemen." stelde Constance voor, „om alle verdachten samen te hebben?"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2