Enkele grote bressenmeeste gaten van beperkte omvang Afsluiting zeearmen wordt nu serieus onderzocht Uitvoering Zuiderzeewerken zo nodig vertraagd Betere organisatie van hulp en waarschuwing r Herstel geheel voor rekening van het Rijk Oude man ijlde om z'n hond- maar die was dood Bezitters van dure auto's moeten over de brug komen BE Doel is beperking van de import r De noodklok blijft luiden Geldelijke hulp van Verenigde Staten en Canada? Moeder gooide beide kinderen van balcon op straat Nieuwe koers Werd Nixon vals beschuldigd? Dinsdag 10 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13134 Het Gooi en Ommeland, Dr Drees: Trots en dankbaar voor hulpverlening Pag. 1 en 5 Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum ABONNEMJiNTSFRlJZJiN KWARTAAL: Gooi, Efimland en Vechtstreek 6.85 Overig Nederland en Overzeese Rijksdelen 7.— Buitenland 12. PER WEEK in eigen bestelkring 47 cent Losse nummers 13 cent. per post 15 cent. Giro S 4 0 6 HILVERSUM: Groest 31. Dir., Red. en Adm. Telef. 4841 (4 lijnen). Klachten over bezorging tot 19 u. (Zat 18 u.) Redactie na 18 uur telefoon 9356. B U S S U M Nassaulaan 27. Telefoon Adm. en Red. 5400 Na 18 uur 5801 LAREN: Brink 3. Telefoon 2210 Hoofdredacteur J. A. J. Temmink. ADVERTENTIEPRIJZEN: 26 ct per m.m. Fam. Berichten 22 ct per m.m. ingez. Med. 52 ct per m.m. Minimum gewone adv. 12 m.m. per kolom. Kleine advertenties: 112 m.m. ƒ2.25, elke 3 m.m. meer 60 ct Werkzoekenden: 112 m.m. 1.60, elke 3 m.m. meer 60 ct Brieven ondei "1 cents extra. Maximum grootte 24 m.m. Buiïg weer Van heden- tot morgenavond: Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Wei nig verandering in temperatuur. Regeringsnota over de ramp De Minister-President, dr Drees, heeft aan de Tweede Kamer een uitvoerig nota doen toekomen over de watersnood. Wij ontlenen daaraan de volgende gegevens. De Minister-President zegt, dat het hem een behoefte is uit drukking te geven aan zijn bewondering voor hen, die in welke functie ook bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Moge lijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is ge presteerd. Over de dijken wordt in de nota op gemerkt, dat de toestand in het alge meen thans enigermate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geen bijzondere moeilijk heden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dykbressen voorkomen, die wél bijzondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karak ter hebben, dat doet denken aan de ga ten, zoals die aan het einde van de oor log in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oogpunt zu. - len, teneinde uitbreiding te voorkomen, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig mankracht vragen. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden gevreesd. Met dankbaarheid stelt de minister vast, dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig onaangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu de landbouwexport door het ten dele uitvallen van de landbouwproductie in dit vruchtbare gebied in Zuid-West-Nederland mogelijk enigszins zal verminderen, is het van belang, dat de rol van ons land als leverancier van industriële producten door deze ramp niet is aangetast. Enkel grote gaten In Zeeland is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier is een tweetal dijk gaten ont staan, waarvan het dichten bijzon dere moeilijkheden zal bieden. In hel oostejijk gedeelte van Zuid- Beveland worden een paar dijkgaten j aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet overmatig groot. De oppervlakte, dk doot' deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal galen in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel de zer gaten zal niet op ernstige be zwaren stuiten; een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin optredende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijk heden kunnen optreden. Ook over de andere beschadigingen geeft de minister een uitvoerig overzicht De duinen langs de gehele kust heb ben het zeer zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn. dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aansluitende dijkcom- plexen moet de hulp worden ingeroe pen van. de grotere aannemers, die ge specialiseerd zijn in' bagger- en grond werken. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Hel is daar,om niet mogelijk om daarvoor bestekken gereed te ma ken waarom het in het voornemen ligt de uitvoering op basis van regiecontrae- Len te doen geschieden. Hel ligt in hel voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch apparaat. Kosten raming niet te geven Van de bedragen welke met het her stel der dijken gemoeid zuilen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zy dermate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de getroffen onder houdsplichtigen (in de regel waterschap pen) hierbij in het niet zinkt. In dit erband is de regering van oordeel, at de kosten van het herstel van de hoofd en buitenwaterkeringen geheel voor re kening van liet rijk zullen dienen te worden genomen. De regering heeft besloten de volgen de maatregelen te nemen: Zo spoedig mogelijk zal een ont- werp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor hel herstel van de dijken wordt geregeld. 2e. Het herstel van de dijken wordt on middellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. Prins Bernhard stapt in de door majoor Jack FF. Ruby uit Florida bestuurde heli copterom een vlucht boven het noodgebied te maken. 3e. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden vertraagd. 4e. In algemene zin zal worden onder zocht-op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het be doelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5e. Ataatregelen, die strekken tot. het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de .hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst:, enz. zullen worden genomen. De met grote spoed opgemaakte nota, waarbij het accent in hoofd zaak valt op hetgeen is gedaan, teneinde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken, kon niet anders dan onvolledig zijn. Veel van hetgeen in de getroffen gebieden is gebeurd, en is gedaan zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastgesteldVan de verder te nemen maatregelen kon nog slechts in algemene zin medede ling worden gedaan. Niettemin houdt de minister-president zich overtuigd, dat uit het gegeven overzicht duidelijk zal zijn ge wor den hoezeer alle krachten zijn in gespannen om dc toestand het hoofd, te bieden. De wijze waarop ons volk met dc slachtoffers -medeleeft., de be toonde hulpvaardigheid en offer vaardigheid, de vaste wil om het herstel met v.iiv kracht aam tc vatten hónden ondanks het gele den leed beloften in voor de toe komst. V_ Tallozen ivillen hem nu een nieuwe Plutobezorgen T N liet noodziekenhuis te Rijswijk is de 92-jarige evacué J. Coenraads uit Stellendam opgenomen. Hij verkeerde in zeer ernstige toestand en ijlde voortdurend over zijn hond PlutoEr is, zo deelde de dokter mee, alleen kans om het leven van de man te behouden als de hond gevonden wordt. De hond was het laatste gesignaleerd op een Marinevaartuig. Prompt na deze melding werden alle krachten ingespannen om de hond te vinden. Helaas is het niet gelukt.... De hond werd wel teruggevonden maar dood aan boord van een cada- verschip. Maar inmiddels zijn er over de heer Coenraads gun stiger berichten, welke er op duiden dat zijn toestand vooruit gaat. Tallozen wilden hun hond voor de oude man afstaan. Zondag wordt hij 93 jaarwie weet zal hij zich dan verzoenen met een nieuwe Pluto J Nieuwe belasting in Indonesië Heffing van 4800 roepialis per jaar voor wagen van 4000 cc (Van onze correspondent te Djakarta) I EZITTERS VAN PERSONEN-AUTO's in Indonesië werden enige tijd geleden opgeschrikt door het bericht dat de regering voor nemens was een bijzondere heffing op die wagens in te stel len. En een nog al „gepeperde" heffing, n.l. van 600 tot 4800 roepiahs per jaar, al naar gelang de cylinderinhoud. Voor de hoogste cate gorie zou dit dus neerkomen op 400 roepiah per maand. Uit nadere mededelingen over de nieuwe heffing blijkt, dat de zaak minder onheilspellend is dan zij aanvankelijk leek, al zullen de bezitters van grote, nieuwe auto's een behoorlijke veer moeten laten. Het woord „luxe"-auto, dat zo vaak en ten onrechte voor personenauto wordt gebruikt, wordt in de nieuwe regeling in een meer strikte zin genomen. Als luxe worden dan beschouwd het zich in deze tijd aanschaffen van een nieuwe auto van meer dan 2000 c.c. De prijzen zijn immers door de importheffingen enorm opgelopen. Die van de betrekkelijk goede tweedehands wagen zijn daarmee uiteraard in overeenstemming. De bedoeling is dus dé luxe te belas ten, voornamelijk als een import-beper kende maatregel. De nieuwe heffing, die naar wij menen uniek is (alleen Enge land kende vroeger een min of meer overeenkomstig stelsel is dan ook pe riodiek. Zq wordt dus over een bepaald aantal jaren, n-1. vijf, toegepast. Het eerste jaar van de periode van vijf jaar valt samen met het jaar, dat het type van de auto -aanduidt, Een auto, die vijf jaar oud is, wordt in deze regeling niet .meer als lt!xc,!iesrhouw.d. Auto's van het jö.ar 1948 en ouder vallen dus niet on der de bijzondere heffing, ongeacht hun cylinderinhoud, en betalen het normale tarièf van 30 roepiahs per jaar. Voor een auto van het jaar 1950 zal tot en met. 1954 de bijzondere heffing moeten worden betaald. Deze heffing op nieuwe auto's is on getwijfeld een zware extra-belasting, speciaal voor wagens met grote cylin- derinhoud. De progressie in het tarief duidt er trouwens op, dat dit ook inder daad de bedoeling was. De toelichting op de betreffende ordonnantie laat geen twijfel, dat het doel van de heffing is, het kopen van dure auto's nog meer belemmeringen in de weg te leggen. Het blyft opvallen, zo ongeveer zegt deze toelichting, dat ondanks de hoge lasten bepaalde kringen in de particuliere sec tor, nog steeds onverminderd in staat blijken, kostbare luxe auto's voor privé- doeleinden aan te houden. Niettegen staande het feit, dat met de aankoop van een auto een vermogen gemoeid is, is aan de vraag naar de dure auto's nog steeds niet voldaan. Geldmiddelen, die beter voor productieve doeleinden zou den kunnen worden aangewend, worden dus gebruikt voor consumptieve doe len. Versobering is blijkbaar alleen mo gelijk, indien dergelijke verteringen nog zwaarder worden getroffen dan nu reeds het geval is. Ongetwijfeld zal de nieuwe heffing een rem betekenen voor de aankoop van auto's boven de 2000 cylinderinhoud en dus wel een import-beperkend effect sorteren. Doch dat daardoor de aan schaffing van wagens zelfs in de hoog ste categorie zal worden gestopt, gelo ven we niet. Terwijl nl. deze bijzondere De offervaardigheid van ons volk is groot. Ontelbare bedragen, groot en klein blijven binnenkomen Er zijn millioenen en nog eens millioenen nodig. Was ook Uw bijdrage hierbij? Zo niet, stort dan nog heden. Gij kunt ook gelden voor het Nationaal Rampenfonds schenken door middel van ons blad, door storting op onze bankrekeningen bij de Amsterdamsche Bank, Nederlandsche Handel Mij. en Twentsche Bank, op ons gironummer 8406 of aan de cassa's van onze kantoren te Hilversum Groest 21, te Bussum Nassaulaan 27, te Huizen Voorbaan 16 en te Laren Brink 3. (7e VERANTWOORDING) Sociëteit B. B. B. 50; architecten bureau M. E. Hartman en Pers. 80; R. A. v. L. B. 3000; Op brengst voorstelling City-Theater 3, 4 en 5 Febr. De film: „De dijk is dicht" 278.95; Casino 1 nachtvoor stelling, film: „Achter de wolken' 794; Bespreekgeld en rijwielstal ling 113.85; Chr. Fröbelschool 38; v. H. 20; Spaarveren. Onder Ons 25; P. R. 5; Reiskas pers. Am bachtsschool 642; Pers. De Karse- boom 53; Bridgeclub Oost-West 20; Gröneger Verainen 100; J. H. V. 10; S. S. 25; Bijeengebracht op mijn man z'n verjaardag 10.60; Familiekaartpot 25; Bridgepot B. C. N. R. 65; Fa. en Pers. T. Hopman 38.50; Voetbalpool 3.50; J. H. 80; Pers. van Van Amerongen 32.50; H. v. d. P. 10; Kaartclub 15; A. C. v. d. V. 50; Wed. K. 5; Ned. Jeugd bond voor Natuurstudie, Afd. Hil- 12.18; Loterijclub De Pech vogels 24.50; Cowboyclub 15; Vijf o.S. 22.50; Opbrengst collecte film avond H. G. V. en Odillo 50; N. N. 10; Nagekomen van schoolkinde ren Fabritiusschool 2.50; Centro Espagnol 100; A. M. P. G. 100; F. A. H. 50; Dir. en Pers. N.V. Haardenfabriek Interno 550; R. .T. v. H. 50; W. K. 50; N. N. 150; 1 Snipperdag van G. V. 7.50; Ca- nastapot M. O. 10; Mevr. C. J. S. ten H. 10, allen te Hilversum; Bridgepot V. N. R., Naarden 16; J. L. Z., Bussum 4; Klaverjaswed- strijd Ons Clubje, Naarden 45; Bridgepot v. d. M„ Bussum 20; G. P., Bussum 10; G. B„ Bussum 3; Biljartclub Eemland, Eemnes 25; K. P., Laren 10. Rectificatie: Jeugdvoetbal club H. O. S. is abuisievelijk vermeld 10, moet zyn 25 belasting reeds „in de lucht" hing, wer den van het model 1953 van een bepaald automerk alle zes geïmporteerde exem plaren verkocht, vrijwel direct nadat zij waren geannonceerd. Ondanks het feit, dat deze auto, met alle heffingen. 137.000 roepiahs moest kosten! Er is nu eenmaal veel, kennelijk te veel, onbenut geld in Indonesië. Wie dergelijke bedragen voor een auto kun nen neertellen, behoeven meestal op een paar duizend gulden belasting meer of minder niet te zien! Amerika en Canada zouden, naar men in gewoonlijk welingelichte kringen te Ottawa meent te weten, begonnen zjjn met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland in verband met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulpprogram op lange termijn, dat gebaseerd zou kunnen zijn op 1) schenking van Canada en de V. S., 2) een lening door middel van de internationale bank en 3) een ver hoging van de Noord-Amerikaanse bijdrage aan de X.A.V.O. Een en ander zou ten doel hebben de ver plichtingen van Nederland tegen over de N.A.V.O. tijdelijk te ver lichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de ge troffen gebieden. Verstandsverbijstering Triest drama te Schiedam Een drama heeft zich gistermid dag te Schiedam afgespeeld. Daar was bij een familie, wonende aan het Rubensplein, het echtpaar Den B. uit Zïerikzee en twee kleine kinde ren opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. Moeder Den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van ver standsverbijstering overvallen zyn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het baleon. De baby werd dood opgenomen en dc moeder en het zoont je van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis over gebracht. De barometersiand van 2 uur: J In de afgelopen nacht om 24 uur was de stand 740 en vanochtend om 6 uur 745 mm. Hedenmiddag om 2 uur was de tem peratuur 2 gr. C. De hoogste stand was gisteren 2 gr. C. en de laagste in de afgelopen nacht 0 gr. C. 11 Febr.: ZON op 8.03. Zon onder 17.46 MAAN op 6.46, Maan onder 14.10 TERWIJL meer dan een week lang in ons land de volledige aandacht werd opgeëist voor de watersnoodramp en niemand van. ons practisch belangstel ling had voor hetgeen verder in de we reld gebeurde, hebben zich daar toch enkele veranderingen aangekondigd, welke vérstrekkende gevolgen kunnen hebben. President Eisenhower is name lijk zijn regering begonnen met een koers, welke sterk afwijkt van die van Truman. Hij schijnt doelbewust aan te sturen op een afrekening met de rode voormalige bondgenoot. Zo heeft hij het geheime verdrag van Yalta opgezegd, die ongelukkige overeenkomst, waarbij Roosevelt practisch de vrije hand gaf aan Stalin, die daarvan gebruik ge maakt heeft om heel Oost-Europa te annexeren tot midden in Duitsland toe. Zo heeft hl> de zevende Amerikaanse vloot uit de wateren rond Formosa teruggetrokken, waardoor Tsjang Kai Sjek, de leider van nationalistisch China, de vrije hand kreeg om te pro beren wat hij van rood China kan her overen. En zo heeft hij zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, met Stassen. de man van de Marshall-hulp, naar Europa gestuurd om te trachten wat meer spoed te zetten achter de vereniging van Europa. Zij schijnen daarbij Bonn ook nog hoop gegeven te hebben op de hereniging van de beide delen van Duitsland. Bovendien zou Eu ropa nog krachtiger economische hulp ontvangen. Uiterst gewichtige stappen dus van de nieuwe Amerikaanse president, die een geheel nieuwe en opzienbarende bui tenlandse politiek kunnen inluiden. DAARENBOVEN schijnen nog plan nen te bestaan om eindelijk eens flink door te tasten in Korea om zo doende deze in de eindeloze wapenstil standsbesprekingen doodgelopen oorlog te beëindigen door militair optreden, wat echter door Taft tegengesproken wordt, omdat juist dank zij deze ein deloos gerekte besprekingen die nu openlijk als fout worden erkend de communisten een zeer sterke defensie hebben kunnen opbouwen,wat wellicht van het begin af hun bedoeling is ge weest. Het Sovjetblok weet dus waar het aan toe is als de plannen van Eisen hower doorgaan. Het heeft in de ge- neraal-president een tegenstander ge kregen. die het niet zo gemakkelijk zal kurmer.,<hanl i.ven als de burger Truman, hoe groot zijn verdiensten overigens ook mogen zijn. Het is uiteraard nog veel te vroeg om zich nu al een oor deel te vormen over Eisenhower, maar de genoemde stappen kunnen er op wijzen, dat hij de koude oorlog van ze nuwslopende spanningen moe is en dat hij de stukken duidelijk op het bord wil zetten. Aan Rusland nu de keus of het eieren voor zyn geld wil kiezen, dan wel de handschoen opnemen. Amerika heeft al laten doorschemeren dat het militair op het ogenblik niet bang is voor Rusland. Het heeft o.a. laten door schemeren dat het over een voorraad van een paar duizend atoombommen be- j schikt, daarmee te kennen gevend dat Rusland wel moet weten wat het doet als het 't op een oorlog zou laten aan komen. En daar men niet aanneemt dat de Sovjets nu al een even grote voorraad bezitten, zullen de Russen wel wyzer zijn. Hun belang is immers niet gelegen in een oorlog, hun belang is gelegen in het winnen van tijd om hun regime goed wortel te laten schieten in de ge annexeerde gebieden en verder in de kans, dat het Westen zichzelf krachte loos maakt door uitholling en demo ralisatie. Vandaar de kunstmatig aan de gang gehouden koude oorlog. Maar Eisenhower zo schijnt het althans heeft dit spelletje door en hij heeft er ;enoeg van. Vandaar zyn opvallende koerswijziging. Hij wil de Roden dwin gen kleur te bekennen en hun kaarten op tafel te gooien. Daarna kan men op nieuw gaan praten, maar niet zo een zijdig als in Yalta en Potsdam. De tijd van het compi-omis met alle voordelen aan de Sovjetkant schynt voorbij wanneer tenminste het Congres Eisen howers politiek goedkeurt en volgt en de president de lijn blijft doortrekken die hij thans begonnen is te trekken. SUB LUNA Compromis inzake de Soedan? In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen is Maandag medegedeeld dat een compromis tussen Groot-Britlannië en Egypte inzake de toekomst van Soe dan in zicht is. Men verwacht dat de besprekingen te Cairo tussen beide lan den zullen worden hervat. Onderzoek naar laster tijdens verkiezingscampagne Een subcommissie van de Ameri kaanse Senaat heeft uitgemaakt, dat tijdens de verkiezingscompagne in 1952 valse beschuldigingen jegens de huidi ge vice-president der Verenigde Staten, Nixon, zijn geuit. De beschuldigingen werden geuit op grond van door de subcommissie vals bevonden documen ten. Aan het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (de F.B.I.) is verzocht te onderzoeken, of Nixon in de verkie zingscampagne het slachtoffer van las ter is geweest. Ook heeft de subcom missie de F BI. gevraagd of er termen zijn voor een gerechtelijk onderzoek. Dit nummer bestaat uit 8 pag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1