Twee jaar vertraging bij de woning- en winkelbouw geeft strop van bijna 94 mille BOOTWERKERS SLIEPEN IN EEN WEEK ZES UUR De wereldreis van Jimmy Brown DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 UITSTEL WAS GEEN AFSTEL De bouwplannen aan de Kepplerstraat en Walraven van Halstraat Gevolgen terug te vinden in hogere huren ZAANDAM De uitslag van de op 30 December 1952 door de Woningbouwvereniging „Zaandams Volkshuisvesting" gehouden openbare aanbesteding voor de bouw van 8 winkels, 9 beneden woningen en 17 bovenwoningen aan de Kepplerstraat, benevens 29 eengezinswoningen, waarbij 16 duplexwoningen aan de Walraven van Halstraat leverde 6 inschrijvingen op. Het totaalbedrag, inclu sief de afzonderlijke aanbesteding van het schilderwerk c.a., waar voor de laagste inschrijving werd gedaan, was 832.300,Dit bedrag ligt 93.900,boven de opgaaf, die in het begin van Fe bruari 1951 was ontvangen, toen dezelfde aannemer, die de duplex woningen aan de Kepplerstraat heeft gebouwd en nu als laagste inschrijver uit de bus kwam, aanbood het complex voor 738.400, te bouwen. Uit deze cijfers blijkt, dat sinds het begin van 1951 een verhoging van het bedrag der inschrijving voor precies hetzelfde complex van niet minder dan 12.7 pCt. valt te constateren,^ zo schrijft de heer K(ingma) in het orgaan van de Federatie van Zaanse Woningbouwverenigingen „De Zaanse Woningwetwoning". Plannen gaan wel door Tot tweemaal toe werden de plannen met aanvraagformulieren ter verkrij ging van Rijksstèun in gereedheid ge bracht. De eerste maal gedagtekend 15 Februari 1951. ingediend en door het gemeentebestuur gedagtekend 1 Maart 1951 accoord verklaard. De tweede maal gedagtekend en accoord verklaard op 13 Februari 1952. De moeilijkheden, die zich in die da gen voordeden bij de financiering, de den deze plannen schipbreuk lijden vooral ook omdat de in dit complex begrepen bedrijfspanden niet in aan merking konden komen om te worden gefinancieerd uit de middelen, die door de regering voor de financiering van woningbouw beschikbaar werden ge steld- Het duurde geruime tijd voor de pogingen om ten behoeve van de finan ciering van deze bedrijfspanden gelden aan te trekken binnen de grenzen van het toegestane rentegamma, slaagden. In Juli 'S3 was dit het geval en in Augustus '52 besloot de gemeenteraad zich borg te stellen voor een lening van f 190.000,— voor de financiering van de te bouwen 8 winkels. Het duurde echter geruime tijd al vorens dit raadsbesluit dc_ nodige goed- kei'ring verwierf en inmiddels hadden andere bouwplannen vooiVang gekregen om te worden gerealiseerd en raakte het voor 1952 toegestane bouwvolume uitgeput. Omstreeks begin Dec. '52 deelde het gemeentebestuur mede, dat er zoveel mo gelijk naar gestreefd zou moeten wor den om in 1952 de aanbesteding van het bedoelde complex te doen plaats vin den. Het bestuur van Zaandams Volks huisvesting voldeed hieraan met de openbare aanbesteding van 30 Decem ber '52 met een uitslag, zoals in de aan hef vermeld. Rond 80 mille Aannemende, dat het nog mogelijk zal bliiken hier en daar iets op de bouw kosten te bezuinigen zonder de waarde der woning aan te tasten zal toch een bedrag van rond f 80.000 meer in dezelf de bouw moeten worden geïnvesteerd dan nodig zou zijn geweest, indien men in Februari 1951 tot gunning had kun nen overgaan, zo vervolgt de heer K(ingma) in zijn artikel. De omstandigheid, dat in Februari 3951 de aannemer, die toen aan de Kep plerstraat het complex van 74 duplex woningen uitvoerde en bii opdracht van het nieuwe plan ter plaatse zi.in instal latie. enz. ter plaatse had zal van in vloed zijn geweest op de toen gemaak te calculatie. Volgens de heer Kingma zou het heel wat efficiënter geweest zijn. indien be paalde goed gefundeerde en bekwame aannemersbedrijven zich over lange periode belast zagen met de uitvoering van werken in bepaalde gebieden die wat de uitvoeringstijd betreft op elkan der aansluiten, Sober opgezet De geprojecteerde woningen zijn ui terst sober opgezet en zo klein als maar mogelijk is met het oog op de eisen, die de regering in de biidrage-regeling stelt en overigens in verband met de afmetin gen der terreinen bepaald is. Dat het hier voor de bouwkosten overigens zeer onvoordelig bouwterrein betreft (z.g. kopblokken) en voorts dat een verdie- pingbouw in twee woonlagen, ook geen voordelige indeling meebrengt is bii. in gewijden wel bekend. Neen door versobering is het verschil niet te overbruggen. Er zit niets anders op. De strop, ont staan door het langdurige en herhaalde uitstel moet worden genomen, want nog langer uitstel zal nog grotere strop tot gevolg hebben en liet is - als gevolg van het accepteren van de geldlening voor de winkels - ook onontkoombaar om dit plan nu uit te voeren. Doet men dit nu niet. dan zien wij gebeuren, dat nog in lengte van jaren deze terreinen onbebouwd blijven lig gen temidden van de reeds voltooide complexen. De gevolgen vinden wij dan terug in de hogere huren, die voor deze com plexen zullen moeten worden gecalcu leerd. maar het is wel zeker, dat bij af schrijving van dit plan. elk ander later op deze derreinen te projecteren plan nog onvoordeliger zal worden. Het bestuur van „Zaandams Volks huisvesting" heeft daarom besloten alles te doen wat in zijn vermogen ligt om dit plan nu tot uitvoering te brengen. Watersnoodzegels 1953 ZAANDAM. Vanaf heden, zal voorlopig iedere ochtend het bekende verkooptentje van de Kinderpostzegels in het Zaandammer Postkantoor weèr bezet worden door de dames, die ook steeds haar beste krachten geen aan de verkoop van Kinderzegels. Wanneer U dus de bekende gezichten inhet. even bekende bouwseltje in de hall van het postkantoor ziet. dan weet U meteen, waarvoor deze dames daar zitten. Loopt U haar niet voorbij, op weg naar het zegelloket, maar koopt U daar de zegels, welke U nodig hebt. Het is voor het Rampenfonds! Tallozen bewezen de heer Joh. Pieters de laatste eer Zaandam verloor een eerlijk en toegewijd burger Mei de NRV naar Frankrijk ZAANDAM. Een kleine doch aan- dachtige kring van luisteraars Bezocht Maandagavond de NRV-bijeenkomst, die in Ons Huis werd gehouden. De heer F. G. L. A. van Nijnanten uit Breda sprak over Zuid-West-Frank- rijk, terwijl de heer G. W. T. Bastiaan- se uit De Bilt kleurenplaatjes over Frankrijk vertoonde. De heer Van Nij nanten gaf tevoren de belangstellen den een algemene indrux van Frank rijk. De meesten menen dat Frankrijk eigenlijk Parijs is en dat al die andere interessante gebieden in de uitgestrek te contreien van dit prachtige land het bekijken mnder waard zijn. Frank rijk, zo zeide spreker, beeft een enor me rol gespeeld in de wereldgeschie denis en daarnaast speelt het nog een grote en voorname rol in het culturele leven. Via prachtige kleurendia's naar voortreffelijke kleurenfoto's van de heer Bastiaanse kregen de belangstel lenden een uitstekende indruk van een gedeelte van Zuid-West-Frankrijk. De kathedralen van Rouaan, Poitiers. Lisiëux en Amiens en vele andere prachtige middeleeuwse bedehuizen toonden ons de overweldigende rijk dom van het Franse land. dat temid den van dichtbegroeide bossen en hoge vulkaanrotsen bovendien een schat aan oude Romaanse bouwkunst bezit. Zaans Scheepvaarthoekje ZAANDAM. Aangekomen: geen. Verwacht: ss. Virgilia op 12-2 met 538 stds. carg. Spliethoff. Posities: ms. Tilly 7-2 van Bordeaux naar Swansea, ms. Ponza 6-2 van Huil te Sunderland, ms. Ponto 9-2 van Bor deaux naar Lowestoft, ms. Larix 5-1 van Zaandam te Rotterdam, ms. Pavo 17-1 van Portsmouth te Rotterdam, ms. Joost 9-2 van Bordeaux naar Boston, ms. Bab T 7-2 van Bayonne te Lowe stoft. ss. Wilpo 5-2 van Rotterdam te Grimsby. ZAANDAM. Tallozen waren gis teren naar de onder een sneeuwvacht bedekte Algemene Begraafplaats geko men om de heer Joh. Pieters, die in het Geref. kerkelijk- en openbare leven zo'n belangrijke plaats innam, laatste eer te bewijzen. Onder de honderden belangstellenden merkten we o.m. op het voltallig col lege van B. en Vf., -de raadsleden P. H Dierdorp, Joh, Dorjêe. -Fd, Engel. J. Fris, C. D. van Leeuwen, D. Metselaar, het oud-gemeenteraadslid dr A. E. Schouten, thans te 's-Gravenhagc, ver schillende hoofden van gemeentelijke diensten, de leden van de Bnuw-com- misaie der Geref. Kerken, de Geref. predikanten ds G. Brouwer, ds C. van Rij en ds P. van Dijk uit Krommenie, de besturen van de Onderlinge Begrafe- nisbond „Jozef" en de A.R. Kiesver., alsmede verschillende vooraanstaande figuren uit de houthandel. Nadat de baar onder het spelen van Psalm 43 was binnengedragen, sprak eerst burgemeester W. Thomassen, die er aan herinnerde, dat de heer Pieters altijd een man was op wien men kon rekenen. Trouw bezocht hij de verga deringen die hij volkomen beheerste. Zorgvuldig, verstandig en wijs was zijn oordeel over vraagstukken van openbaar belang. Hij dacht er niet aan oppervlakkig te zijn. De heer Pieters, een hoekig man, kon, omdat hij een standvastig beginsel voorstond, principieel stelling nemen tegen anderen, maar nooit, door iemand te kwetsen. Zaandam verliest in hem een eerlijk en toegewijd burger. De Houthandel Engel v. d. Stadt. ver liest in hem een hard werker, maar zijn familie verliest in hem een zorg zame man en huisvader. „De heer Pieters had een krachtig geloof. Moge dit geloof aan de nabe staanden kracht geven", zo besloot burgemeester Thomassen. Onkreukbaarheid en tact De heer J. v. d. Stadt Sr, directeur van de N.V. Houthandel v/'h Engel v. d. Stadt en Zoon en, sprak namens de directie en al de werkers van dit Zaandamse bedrijf. Hij herinnerde er aan, dat de heer Pieters in 1919 als boekhouder bij het bedrijf was geko men, maar reeds na vijf jaar bevorderd werd tot procuratiehouder. Het was een voorrecht met hem te mogen- samen werken. Hij. de onkreukbare, had veel tact om met mensen om te gaan en kreeg daarom het vertrouwen van- een ieder, die met hem in aanraking kwam. „Het heengaan van de heer Pieters betekent een groot verlies voor onze zaak", aldus de heer v. d. Stadt, „maar het verlies zal nog groter zijn voor mevr. Pieters en haar kinderen". Liefde voor zijn kerk De heer C. Kraaij sprekende namens de Onderlinge Begrafenisbond „Jozef" waarvan de heer Pieters voorzitter was. wees op de combinatie, die bij de heer Pieters naar voren was gekomen. Financiële deskundigheid en liefde voor zijn kerk, waardoor juist hij de man was, die voorzitter van „Jozef" kon zijn. Verder vertolkte de heer Kraaij de gevoelens van het bestuur van de A.R kiesvereniging. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heren J. Stuivinga. afdelings chef van de K.N.S.M. te Amsterdam en J. C. Middelhoven, welke laatste na mens het district Zaanstreek van de Houtkopers sprak. Echt vaderlijk De heer C. D. van Leeuwen namens de prot, chr. raadsfractie sprekende herinnerde aan de steun, die de andere leden van hun fractie-voorzilter kre gen. „Hij kon zo echt vaderlijk zijn", aldus spr. „Maar ik zou hem tekort doen, indien, ik alleen maar sprak van een goed raadslid en een goed fractie voorzitter. Bovenal was hij de man, die in zijn leven en werken zich gebor gen wist in zijn Christus". Nadat de organist, de heer Abr. van Splunteren, de lievelingspsalm van de heer Pieters Psalm 3 gespeeld 'had, las ds P. J. O. de Bruyne, die ook in 'het sterfhuis een korte rouwdienst had geleid, enkele gedeelten voor uit Openbaringen, waarbij hij in het bij zonder wees op de woorden uit Open baringen 21 5 „En die op de troon zat, zeide „Zie, ik maak alle dingen nieuw". Dit laatste was het uitzicht voor de ii&er Pieters ^ie als gewone.. Zaanse jongen dobr.jzi.tn: God buitengewoon begaafd was.-Johan Pieters is gewor den wat hij was door het geloof, anders gezegd door genade. Hij heeft begre pen, dat wij allen, wie we ook zijn, staande voor de witte Troon maar heel klein zijn. Tijdens zijn leven heeft hij als gemeentebestuurder veel geijverd voor een betere verbinding tussen de Oostelijke- en Westelijke Zaanoevers. Maar tijdens zijn ziekte heeft hij meer aandacht gehad voor een andere ver binding, n.l. die tussen God en mens en over de brug, die Jezus Christus heet. Daarom was hij door Gods genade, verzekerd geborgen te zijn. Daarom was het „Mijn schild ende betrouwen, zijt Gij o God mijn Heer", zijn Psalm 3". Terwijl de organist enkele verzen uit Psalm 42 speelde, werd de baar naar de groeve gedragen. Aan de groeve las ds De Bruyne twee verzen van Gezang 26, waarna een broer van mevr. Pieters, ds J. Kakes uit Rotterdam, mede. namens zijn zuster en de kinderen wóórden van dank sprak voor de grote bèlang- stelling. Commissie Sociale Kunst- opdrachten bijeen ZAANDAM, De Commissie voor Sociale Kunstopdrachten komt op 16 Februari 1953 weer bijeen. Gunstenaars. die menen, dat zij in aanmerking komen voor ondersteuning in de vorm van aankoop van schilde rijen of tekeningen, kunnen één of meer werkstukken ter beoordeling in zenden vóór Maandag 16 Februari a.s. op het gemeentehuis te Zaandam. Voor elk stuk afzonderlijk moet in gesloten; enveloppe daarbij worden gevoegd een opgave van de prijs, waarvoor de kun stenaar het stuk wil verkopen; Deze enveloppen worden eerst geopend als en nadat de commissie als haar oordeel heeft uitgesproken, dat een schilderij wordt aanvaard als van voldoende be tekenis om het gemeentebestuur tot aankoop te kunnen adviseren. Volleybaltornooi van de P.T.T Behoorlijk spel der Zaandammers ZAANDAM. r Zaterdagmiddag heeft de Sport- en .Ontspanningsver. der P.T.T. te Zaandam, een volleybal-tor nooi gehouden, dat uitstekend geslaagd is. .Het bestuur der Sport en Ontsp.- ver. P.T.T., bij monde van de voor zitter, de heer Classen, deelde in zijn openingswoord mede, dat de prijzen aangekocht voor dit tornooi, inmiddels weer verkocht, waren ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Ook de con cierge van de Vissershopschool stelde zijn vergoeding van deze middag be schikbaar voor dit doel. Daar ook een collectebus was opgesteld, kon men ongeveer 50 gulden afdragen aan dit fonds. Voor de Volleybalclub der P.T.T te Zaandam was dit de eerste maal dat mén naar buiten in wedstrijden uit kwam. Als tegenstanders kregen zij te bekampen hun P.T.T.-eollega's uit Haarlem, die met hun 2e en 2e team waren uitgenodigd, alsmede de reser ves van de Zaandamse vereniging „Groen-Wit". In aanmerking genomen, dat d< Zaandamse Postmensen deze wat tech niek betreft zo moeilijke sport nog maar een half jaar beoefenen, lieten zij behoorlijk spel zien. Vooral bij het le team der Zaandammers werd vaak uitstekend geserveerd, een onderdeel, dat de overige deelnemende teams wel wat verwaarloosden. Het samenspel liep echter niet soepel, en ook het snel reageren op moeilijke ballen moet er nog inkomen. Vooral tegen Haarlem II. dat met 3 spelers van haar le team uitkwam, kwamen deze tekortkomin gen aan het licht. Doch, het was geen schande van dit team te verliezen, dat een aardig spelletje speelde. Voldoening zal echter de overwinning op Groen- Wit II hebben gegeven, immers Groen- Wit II is een team de regelmatig speelt en bestaat uit spelers die reeds ge ruime tijd volleyballen. Echter onder de bekwame leiding van hun trainer Rep, die deze middag reeds met voldoening op zijn werk kan terugzien, kan er uit deze spelers een hecht en sterk team geformeerd wor den. Zij hebben dan ook. ongetwijfeld veel geleerd, iets wat te pas kan ko men in de wedstrijden die op 28 Febr. a's. te Zwolle voor P.T.T.-teams wor den gehouden. Uitslagen: PTT Z'dam II— Groen Wit II 0—3: PTT Z'dam I—PTT Haarlem III 2—1; PT Z'dam II—PTT Haarlem II 0—3; Groen Wit II—PTT Haarlem III 3—0; PTT Z'dam II-PTT H'lem JII 0-3: Groen )?TT Z'dam II—Haarlem III 03Groen Wit II—PTT Haarlem II 0—3; PTT Z'dam I—PTT Z'dam II 3—0; PTT Haarlem II—PTT Haarlem III 3—0; PTT Z'dam I—Groen Wit II 2—1. Eindstand: ié Haarlem if 12 pnt: Zaandam I 7 pnt; 3é Groën Wit II 7 pnt- 4e Haarlem III 4pnt; 5e Zaandam II 0 pnt. Bejaarden zagen film reportages over rampgebied ZAANDAM. Het aantal Ouden van Dagen, dat gistermiddag in theater „Flora" de filmreportage van de grote ramp kwam zien, was gering. Blijkbaar waren de oudjes afgeschrikt door het slechte weer en de bemodderde stra ten. Maar de opbrengst van de collecte, die in de pauze gehouden werd, over trof toch alle verwachtingen. Niet min der dan f 60.10 werd opgehaald, een resultaat, dat door vicé-voorzitter Dekker met vreugde werd medege deeld. Hij voegde er aan toe, dat het bestuur van de Bond voor Ouden van Dagen besloten had eenzelfde bedrag er bij te voegen. De beelden uit de getroffen gebieden maakten overigens een diepe indruk op alle aanwezigen- Duidelijk werd aangetoond, welke kracht het water kan bezitten als het eenmaal vrij spel heeft, triest waren de opnamen van de ingestorte huizen en het verdronken vee. De film .^Dieren in de nacht" en een rolprent over „Philatelie" waren twee zeer interessante producten, die bij de Ouden van Dagen bijzonder in de smaak vielen. TERUG UIT HET RAMPGEBIED Grooimoedertie van 94 geen last van zeeziekte KROMMENIE De 35.000 in Krommenie KROMMENIE. De f 35.000 van de Nederlandse Staatsloterij is er uit. Deze prijs viel op nummer 11050. Een kwart van deze prijs viel het personeel van Bioscoop „Central" ten deel. Ook el ders in de Zaanstreek, zoals in Wor- merveer, Wormer en Zaandam vielen, verschillende kleinere bedragen. ZAANDAM Drie stoere bootwer kers, getekend door de zware vermoei enissen en diep onder de indruk van de onbeschrijfelijke ellende, die, langs hen trok zijn Zaterdagavond in Zaandam te ruggekeerd. Zes dagen lang hebben zij rondgezworven in het rampgebied, zes dagen zijn zij geconfronteerd geweest met onpeilbare menselijke tragedies. Particuliere auto's hebben hen weer af gezet voor hét veilige huis. waar een zacht bed hen doet verzinken in een dromcnloze slaap. Als kinderen hebben de mannen gehuild, want eenmaal thuis vloeit de spanning weg en beseffen zij pas wat zij gezien hebben. „Wij vertrokken Maandagmorgen uit Zaandam" De heer C. Schoen, een lid van de expeditie, leunt zwaar over de tafel en vertelt in sobere bewoordingen hetgeen in de afgelopen dagen is ge beurd. ..Veertien makkers, die het in huis niet meer konden houden, hadden schipper Schouten van de schuit ..Stad Zaandam" bereid gevonden naar Mid- öelharnis te varen om hulp te verle nen aan de getroffenen. Men zei ons dat het niet nodig was. Ze hadden alleen maar materieel nodig, geen mensen", „We sliepen in al die dagen zes uur- Er was wel degelijk wat te doen". Zonder proviand aan boord voer de boot naar het Zuiden. Onderweg -werden etens waren inseslasen. De winkeliers lever den gratis. Via Haringvliet waar de boot gedurende twee uur vast kwam te zitten vanwege het wisselend getij .be reikte het schip Middelharnis. De ..Stad Zaandam" werd ingericht als hospitaal schip" was het enige dat ds Bloemen- daal zei. Met deze geestelijke vader wa ren zii door bemiddeling van de Bur gemeester in contact gekomen. In rampgebied zegt men alleen het hoog nodige. De rest moeten de mensen zelf doen. Dag en nacht werkten de Zaan dammers door. Er moest stroo komen dekens en medicamenten. Het Rode Kruis leverde dit alles. Zonder de bu reaucratische weg. Intussen waren elf man naar een be dreigde plek gegaan om een stukgesla gen dijk te dichten. Hun hulp was over bodig. zodat zij naar Zaandam terug keerden. Zjj waren wees Maar de drie overgeblevenen had den zich al onmisbaar gemaakt. Uit Middelharnis moesten honderden man nen. vrouwen en kinderen worden ge ëvacueerd. Een eindeloze stroom gela ten daklozen, die hun lot .zwijgend aan vaardden en bleek bijeengeharkt voor zich uit bleven staren. Die reizen naar de Ahoyhal. zij wa ren vaak verre van prettig. Op een nacht joeg een woedende storm over het kolkende water. De schuit werd opgenomen als een notedop. Een reu zehand slingerde. ..dfi..„?tad Zaandam over de onberekenbare golven. Alle evacués konden geen weerstand bieden aan de snel om zich heen grijpende zeeziekte. Behalve een vrouw van 94 jaar. Ze zat rechtop en glimlachte. ..Jul ie lijken wel gek om te spugen" zei ze bits. De oude dappere bleef gezond. Er kwamen twee meisjes aan boord. Zij waren acht jaar en hadden een brief in haar zak voor 'n onbekende meneer in Rotterdam. Haar ogen vulden zich met tranen, want zii waren wees ge worden- Alleen op de wereld. Twee verlatenen uit een hel met een onbe kende hand tot steun in het vooruitzicht „Hetgeen ik gezien heb kan ik niet ver tellen" zegt bootwerker Schoen zacht". ..Het was verschrikkelijk". Zaterdagmor gen was ons werk beëindigd. Gewerkt hadden we als paarden, we konden niet meer". C. Schoen. J. Been en Jan Blom zijn weer terug in Zaandam. Zii waren en kelen van die duizenden, die deel uit maakten van het grote leger der hulp vaardigheid. Zij droegen hun steentje bij tot de stabilisatie van de ramp. die ons land in diepe rouw heeft gedom peld. Gpyt/ltJd 29 tfaaft *9V KOOG AAN DE ZAAN Een kijkje op de „Willem Ruys" Interessante avond van het Nut KOOG AAN DE ZAAN. Het Nut inviteerde voor Maandagavond de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd voor de vertoning van de bouwfilm van het m.s. Willem Ruys. Maar deze interes sante bouwfilm gaf meer, want in deze populaire bouwfilm kregen we tevens de totale indruk van Nederlands grootste schip dat de zeeën bevoer. De Nutsavonden staan steeds op hoog peil en geen wonder dat ook aeze avond zeer druk bezocht was. De heer Boers- ma van de Lloyd was een vlotte ver teller, maar allereerst kwam hij voor het bestuur met een prettige verras sing. Voorzitter, burgemeester Van Gelderen (door ziekte afwezig) ont ving een fraaie plateel asbak, secreta ris J. Havik een fraai etui met bloc note en penningmeester E. Hoogwout een portefeuille, al deze voorwerpen voorzien met het etiket van de Lloyd. De heer Boersma wees er op, da' Holland eens de eerste vrachtvaarders van Europa werden genoemd en al is deze term enigszins getaand, nog be varen 10.000 Nederlanders de wereld zeeën en de Hollandse zeeman is nog vol eer en roem bekend. Vooral als zeeslepers, maar ook onze Marine en Hendriks, geb. 31-8-'33. p.a. et, D. S. Bosstiusstraat 1, VOORJAARSCOMPETITIE Door de nationale rouwdag ie er Zondag j.l. geen begin gemaakt met de voorjaarscompetitie. Het weer had ons toch anders ook weer in de steek gelaten, dus laten wij hopen dat wij Zondag 15 Februari kunnen starten. De ritten blijven gehandhaafd op 3 2 en 1 ronde voor A-, B- en C-klas- sers. Wij stalden om 10 uur bij het Heerenhuis. RONDE VAN ZAANDAM Doordat de voetbalcompetitie op de tweede Paasdag zal worden vastge steld, heeft het bestuur de Ronde van Zaandam, welke op 6 April zou wor den gehouden, verschoven naar een andere datum, vermoedelijk de maand Augustus. JAARFEEST Door het slechte weer heeft het be stuur Zaterdag j.l. de kaarten voor de feestavond, welke gehouden wordt op Zaterdag 21 Februari, niet kunnen aanbieden. Dit zal nu geschieden a.s. Zaterdag. Men wordt beleefd verzocht het geld klaar te leggen, want ze v/orden één keer aangeboden. Zijn er leden, donateurs (trices) die Zaterdag geen plaatsbewijzen hebben, dan kun nen zij die bekomen bij Comelisse, Prinsenstraat 52, Zaandam. CLUBAVOND De clubavond die elke Woensdag gehouden wordt in café W. v. d. Bos, was Woensdag j.l. weer niet druk bezocht. Wij doen nogmaals een be roep op alle leden om Woensdag a.s. present te zijn, daar wij weer met verrassingen komen. Eveneens bestaat op deze avond gelegenheid om in te schrijven voor de klaverjaswedstrijd om reuze-prijzen. BANDEN Er zijn nog enkele banden in voor raad en de leden die nog niet gehad hebben kunnen deze week nog in het bezit komen van een band. Na deze week geven wij ze aan elke liefheb ber, ook al heeft hij al een band ge had. JAARVERGADERING Het ligt in het voonemen om in het begin van Maart onze jaarvergadering te houden. De leden kunnen zich nu voorbereiden om dan met voorstellen te komen. De agenda zal t.z»t. be kend gemaakt worden. IN MEMORIAMRIT G. v. BEEK Zondag 22 Maart zal deze rit plaats vinden in de Wijde Wormer over een afstand van plm. 100 km. Na de rit zal een bezoek worden gebracht aan het graf van onze overleden club makker. i. ,,'t Wordt nu toch wel zo lang zamerhand tijd, dat we die oase eens bereiken, Jimmy", zei Piet Potlood ein- delijk, nadat hij lange tijd voor zich uit had zitten staren. Jimmy bromde iets onverstaanbaars terug. Hij maakte zich ook wel een beetje ongerust, maar hij wilde dat niet zo laten blijken. Piet Potlood wilde juist aanbieden de kaart nog eens degelijk te bestuderen toen zij achter zich enig gerucht hoorden. Zij keken schielijk om en zagen hoe er heel in de verte een auto naderde, die. te oordelen naar de geweldige stof wolk. welke hij opwierp, verschrikke lijk hard moest rijden. Dit viel echter nog al tegen. De auto reed wel snel, maar toch niet zo snel, of vier kamelen bemand met in witte burnoes gehulde mannen, die er naast galoppeerden konden de wagen bijhouden. Jimmy en Piet besloten de kleine karavaan aan te houden teneinde te informeren of zij op de goede weg zaten, maar zij kre gen niet eens de kans daartoe.... De auto, een grote stationcar begeleid door de vier ruiters, passeerde hen in snel tempo en niemand sloeg acht op het armgezwaai en het geroep van Jimmy en zijn metgezel. „Die schijnen een geweldige haast te hebben", zei Piet Potlood teleurgesteld. „Zouden ze ons nu niet opgemerkt hebben of wil den zij ons niet zien?" Jimmy keek de kleine karavaan vol aandacht na. Het duurde even, vóórdal hij Piet Potlood antwoord gaf. „Niet alleen dat zij ons niet wilden zien, Piet", zei hij op ern stige toon, „maar in die stationcar zat iemand die wij niet mochten zien. Naast de man achter het stuur zat een vent, die zijn gelaat met opzet van ons afwendde...." Koopvaardij genieten bij alle naties die met de zee verbonden zijn, grote be kendheid. De film toonde de bouw van kiellegging tot de eerste vaart op Lang hebben we vertoeft op de scheepswerf De Schelde te Vlissin- Indonesië gen. waar op de tekenkamer een half millioen uren is getekend. Niet minder dan 700 normale woningen zouden van binnen en buiten geschilderd kunnen worden met de verf die op de „Willem Ruys" verbruikt is. Aan electrische leiding werd gelegd de afstand Am sterdamParijs. En nu als de Willem Ruys vaart: 4500 kg olie wordt per uur verwerkt. De wandelgangen hebben een lengte van li/t km en de trappen een gezamenlijke lengte van 1400 tre den, 4 persoons-liften en 2 roltrappen. Dit gigantische motorschip is 200 m. lang, 27 m. hoog en 25 m. breed. Op de film werd de gehele accomcmdatie tot in bijzonderheden vertoond en de. be zoekers in de zaal waren bij de proef vaart al even opgetogen als de gas ten op het promenadedek. Willem Ruys haalde de 45 km per uur. En wat, doen ons dan nog de cijfers van 10.000 gloeilampen. 900 drukschellen. Uit het zeewater fabriceert men zelf het drinkwater en in de koelkasten h'ngen 50 koeien en 200 varkens. De „W.R." betaalt aan Suez-kanaal-rechten om streeks een millioen guldenMaar met 1500 koppen per reis is dat alle maal wel doenlijk. Na de pauze prachtige kleurfilms van ali. o.a kunstnijverheid, danseresjes lijkverbranding dat met grote plech tigheid gepaard gaat. Petroleumkacheltje walmde, brandweer rukte uit KOOG AAN DE ZAAN. Om on- 'pve»r kwart over vijf werd de Koeer bevolking ongoschrikt door het loeien ?n de sirenes. Dn Noorder motorspuit van de Koeer hrandwper rukte uit naar een woning aan de Stationsstraat, waar brand zou zün ontslaan! Toen de mannen van de Noorder- "PUit hij de woning van de familie G. v. d. Vooren. Stationsstraat. 64 arriveer den bleek dat. alleen een -netroleum- kacheltje hevig had staan walmen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2