ALGEMEEN HANDELSBLAD gTicuwc JlmsteröctmscIrjG gourattf HERSTEL VAN DIJKEN WORDT SNEL TER HAND GENOMEN Schade aan landbouwgronden nog niet vast te stellen Minister-president kondigt in nota aan: Koningin en Prins weer naar het getroffen gebied K° Prins vloog boven rampgebied Van Flakkee, Schouwen en Duiveland dit jaar geen oogst te verwachten WAT DE LANDBOUW VERLOOR Ruim 27,5 millioen voor Rampenfonds In Zeeland 13.000 woningen in het water 126e JAARGANG - No. 41020 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 190Q%Postg.45858 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Kosten van hoofd- en buitenwaterkeringen komen voor rekening van het Rijk ONDERZOEK NAAR AFSLUITING VAN DE ZEE-ARMEN X 7"AN de bedragen, welke met het herstel der dijken in het overstroomde gebied gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benaderin: nog geen raming te geven, zo deelt de minister-president dr W. Drees in zijn toegezegde Nota aan de Tweede Kamer mede. Wel kan er reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn, dat die draagkracht van de getroffen onderhoudsplichtigen in de regel zijn dat de Waterschappen hierbij in het niet zinkt. De regering is dan ook van oordeel dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen dienen te worden genomen. De regering heeft besloten: 1. zo spoedig mogelijk een ontwerp-Noodwet in te dienen, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld 2. het herstel van de dyken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen; 3. indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden dat vor dert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd; 4. in algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Dit onderzoek zal terstond worden begonnen en met voortvarendheid wor den voortgezet; 5. maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst enz. zullen worden genomen. NOTA WATERSNOOD Debat in Tweede Kamer tot half vier uit gesteld Spreektijd beperkt (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 10 Februari TN verband met de late verschijning van de Nota der regering omtrent de watersnood heeft de Tweede Kamer vanmiddag op voorstel van dr Kortenhorst besloten, de om 1 uur begonnen vergadering te schorsen tot vanmiddag half vier, ten einde de Kamerleden iets langer de ge legenheid te geven de Nota te be studeren. Om het debat in verband met de vele werkzaamheden der ministers niet te lang te rekken stelde dr Kortenhorst tevens voor, de spreektijd per fractie op maximaal vijftig minuten te stellen- Aanvankelijk brachten de heren Wage naar en Gortzak (beiden comm.) hier tegen bezwaren in, doch ten slotte werd het voorstel van de voorzitter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering zal hedenavond wor den voortgezet. Morgenmiddag te 1 uur zal de regering aan het woord komen. Achter de regeringstafel zaten alle leden van het kabinet. De publieke be langstelling was wederom zeer groot. NADAT een kort overzicht is gegeven van de omvang van het overstroom de gebied 5.7 van het totale areaal cultuurgrond in ons land en van een voorlopige taxatie van de ver liezen aan verdronken vee, cijfers die wij reeds in een deel van onze vorige editie gaven en nu elders in dit blad nader aanvullen uit de gegevens die de minister-president aan de Tweede Ka mer verstrekte, meldt de Nota, dat aandacht zal worden besteed aan de mo gelijke herdistributie van het geëvacu eerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. De regering is van plan op zo kort mogelijke termijn voorstellen te doen de beginselen van de herverkavelingswet- Walcheren toe te passen voor die stre ken in het rampschadegebied, welke daarvoor door bijzondere omstandighe den in aanmerking komen. Wat de schaderegeling betreft, is met het Nationaal Rampenfonds overeen ge komen, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vei-goeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. De overheid zal door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen ge bieden weer op gang dienen te brengen, waarbij regelingen moeten worden ge troffen voor niet door verzekering ge dekte rampenschade in de privaatrech telijke sfeer en Wel in de geest van die, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. 3 Nota, die president toe. met grote spoed is opgemaakt en onvolledig is, legt het accent in hoofdzaak op hetgeen is gedaan ten einde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken. Na de uitvoerige reportages, die wij in de afgelopen dagen uit het gebied, van de ramp hebben gegeven, biedt de Nota niet veel nieuws. Zij bevestigt, hetgeen wij gisteren reeds na een onderhoud met de hoofdinspecteur van de Volks gezondheid dr C. Banning konden mede delen, dat de algemene gezondheids toestand in de noodgebieden niet on gunstig is; er zijn niet abnormaal veel zieken. En ook in de Nota wordt er op gewezen, dat de grootste moeilijkheden voor -ie gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorziening en in de af voer en destructie van verdronken vee Vermelden wij nog, dat in de geteis terde gebieden en in de evacuatiege meenten grote behoefte bestaat aan be schikbaarstelling van maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters om de getroffen bevolking bij te staan, omdat na een week van spanning en onzeker heid zich op moreel en psychisch ter rein veel moeilijkheden voordoen. Het Nationaal Rampenfonds zal in speciale kosten van tewerkstelling van krachten voorzien. KONING BOUDEWIJNS GEZONDHEID Een communiqué van het koninklijk paleis te Brussel deelt mede, dat koning Boudewijn op advies van zijn medicus zijn bezoeken aan de overstroomde ge bieden moet staken. ONINGIN JULIANA heeft gisteren bezoek gebracht aan de getrof fen gebieden. Na een poos in Hel- levoetsluis te hebben vertoefd, vertrok de Koningin per sleepboot naar Den Bommel op Goeree-Ovcrflakkee. Van daar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mariniers met herstelwerkzaamheden bezig waren. Per truck vertrok de Koningin vervol gens naar Nieuwe-Tonge, en onderhield zich daar geruime tijd met de bewoners. Een helicopter bracht de Koningin toen naar Oude-Tonge; autoriteiten stelden haar van de toestand op de hoogte. Het volgende doel van de tocht was Willem stad, naar welke stad de Koningin even eens per helicopter ging. Op het ge meentehuis gebruikte de Koningin de thee; bij een rondwandeling bezocht zij daarna de opgeworpen dam aan de Landpoort, vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Westhoek. Een vaartuig van de Rijks waterstaat bracht haar naar Moerdijk, waar zij verschillende beschadigde wo ningen bezocht. Te ongeveer half tien keerde de Koningin op Soestdjjk terug. Ook Prins Bernhard heeft gisteren wederom een bezoek aan het getroffen gebied gebracht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soesterberg te zijn vertrokken, landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok van daar per helicopter naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf de Prins zich naar Zuid-Beveland, waar hij Ril- land-Bath, Hansweert, Baarlandt, Elle- woutsdijk en Wolphaartsdijk bezocht. Vervolgens stak hij over naar Noord- Beveland, waar hij achtereenvolgens landde te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht prins Bernhard Zierik- zee en Sint Philipsland. In al deze plaatsen sprak hij met verschillende in woners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Volgens de Prins was de stemming onder de bevolking uitstekend; men werkte vol enthou siasme aan het herstel van de dijken. Te ruim vijf uur landde de Prins op het vliegveld Ypenburg, waarna hij de ver gadering van het bestuur van het Ram penfonds presideerde. Evenals de vo rige dagen bracht hij daar verslag uit van zijn bevindingen. Z.K.H. PRINS BERNHARD is onaf gebroken in de weer elke dag be zoekt hy het noodgebied. Gistermiddag maakte Z.K.H. een vlucht van ruim drie uur boven het rampgebied in een Amerikaans hefschroefvliegtuig. Op het vliegveld Woensdrecht verliet de Prins het toestel, dat werd gevlogen door majoor Jack TV. Ruby uit Florida. Helicopters redden ruim 2200 mensen De Nota van de minister president aan de Tweede Ka mer vermeldt o.m., dat in totaal ruim 2200 personen door helicopters werden gered en naar veiliger oorden ver voerd. De Luchtmacht heeft tot Zondag 8 Februari 12 uur middernacht circa k50 vluch ten uitgevoerd. Uitstel van verkiezingen in noodgebieden (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is ten departemen. te van binnenlandse zaken een ontwerp regeling gemaakt houdende voorzienin gen met betrekking tot de verkiezingen voor de gemeenteraden in de gemeenten die in de overstroomde gebieden zijn ge legen. De candidaatstelling voor de gemeen teraadsverkiezingen was voor het gehele land vastgesteld op 14 April a.s. De verkiezingen zouden worden gehouden op 27 Mei d.a.v. Deze data zullen ver moedelijk voor een aantal plaatsen niet kunnen worden gehandhaafd. Vandaar, dat een Nood-voorziennig moet worden getroffen. Uitstel der candidaatstelling en van de verkiezingen zal geschieden al naar gelang de omstandigheden dit nodig maken. Het is denkbaar, dat in sommige plaatsen, die wel in het over stroomde gebied liggen, doch die zelf van het water zijn vrjj gebleven, de ver kiezingen op 27 Mei voortgang kunnen vinden Voor andere plaatsen zullen an dere data moeten worden vastgesteld. (Van onze Haagse redacteur) OP het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening re kent met er op, dat het landbouw- herstel op Flakkee en Schouwen en Duiveland een zaak van lange duur zal zijn. Vrijwel zeker is op deze eilanden •ji' i^ar geen enjpst te verwocMeQ, Wanneer men in Ceskundfga kangen speekt van landbouwherstèl, denkt men niet alleen aan de opbouw van de vee stapel, aan het herstel van boerderijen en voorraadschuren, maar vooral ook aan het herstel van de grond. Dit is af hankelijk van de tijd, dat het water op het land staat en van het zoutgehalte van het water. De natuur kan bij het grondherstel een flink handje helpen. Voor de va- cantiegangers zal het geen prettig ge luid zijn om te horen, maar zij, die vóór alles aan landbouwherstel in de getrof fen gebieden denken, hopen voor deze zomer op veel regen. Een nat zomer seizoen is voor het herstel van droog gevallen grond zeer belangrijk. Verzilting heeft overigens niet dezelf de uitwerking op de cultuur; vlas is zeer gevoelig voor zout. suikerbieten zijn dat in geringere mate. Bij het herstel van de grond zullen verschillende phasen zijn te onderschei den. De stormramp heeft n.l. niet uit sluitend overstroming ten gevolge ge had, sloten en greppels slibden dicht. De drainage is veelal verstoord. Op kostbare cultuurgrond ligt zand, dooi de wilde stromingen in grote hoeveel heden aangevoerd. Hoe ten deze precies de situatie is, onttrekt zich nu nog aan een beoor deling. Eerst moeten de gronden droog vallen. Hier hebben we dan ook wedi om met een onzekere factor te doen. Structuurherstel van de grond zal een volgende phase zyn. Dit zal kunnen geschieden met gips en kalkmergel. Het bouwplan moet aan de nieuwe situatie worden aangepast, al naar gelang ge wassen meer of minder gevoelig zijn voor zout. Lucerne en rode klaver zul len bij voorkeur worden verbouwd, om dat die verbeterend werken op de struc tuur van de grond. Het vorenstaande maakt het duide lijk, dat het grondherstel in de gebieden, die nu nog overstroomd zijn, zeer sterk uiteen zal lopen. Er zullen waarschijn lijk vrjj grote gebieden zijn, waar de oogst nog min of meer normaal zal kunnen zijn; andere gebieden zullen dit jaar helemaal geen oogst mogen ver wachten. Een geluk bij het ongeluk ia,; dat men t.a.v. landbouwherstel veel er varing heeft opgedaan nadat Walcheren na de oorlog was drooggevallen. Het ligt voor de hand, dat men in landbouwkringen thans meer dan ge wone belangstelling heeft voor de mo gelijkheid tot afsluiting van de zee- In de Nota aan de Tweede Kamer zegt de minister-president, dat rond 133.000 ha cultuurgrond door de ramp is geïnundeerd of geïnundeerd is ge weest. Deze 133.000 ha, d.i. 5.7% van het totale areaal cultuurgrond in Ne derland, kan onderverdeeld worden in 82.000 ha bouwland (8.9 van het to tale areaal), 41.000 ha grasland (3.1 van het totale areaal), 10.000 ha tuin grond (9.4 van het totale areaal). Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Nederland)32.000 ha granen (6.1 waarvan 12.000 ha tarwe (15.2 13.700 ha consumptie-aardappelen (8.6%), 15.000 ha suikerbieten (24%), 600 ha peulvruchten (17.8%), 7500 ha vezelvlas (22.7 en pl. m. 8000 ha idere gewassen. Aangenomen wordt, dat het grootste gedeelte van de oude oogst reeds was afgevoerd. Van de in deze gebieden nog aanwezige voorraden aardappelen en vlas kan waarschijnlijk nog een gedeelte worden behouden. Van de voorraden granen, veevoeder en oliegrondstoffen In eigendom van de overheid zijn slechts zeer geringe hoeveelheden verloren ge gaan. De veebezetting in de getroffen ge bieden bedroeg: 102.000 runderen, 41.000 melk- en kalfkoeien. ca 40.000 varkens, ruim 380.000 hoenders. 13.500 landbouw- paarden, ruim 9000 schapen. Voorlopige taxaties wyzen op een verdrinking van: 25.000 runderen, 15.000 20.000 varkens, 2000 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebieden aanwezig was, is grotendeels geëva cueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland. terwijl ook in West-Brabant aanzien lijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 ver loren gegaan. Ook in Nieuw Guinea steunpostzegels Ook in Nieuw-Guinea zijn steunpost zegels verschenen. De landsdrukkerij heeft in recordtijd overdrukken ver vaardigd. Binnen enkele dagen zijn deze zegels in geheel Nieuw Guinea verkrijg baar. Terug tot regelmatig bestuur De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulp verlening by watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent ae rege ring goed te doen er op te wijzen, aai het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandig heden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor verantwoor delijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling om trent de financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getrof fen. gaten. Maar men is er van doordron gen, dat dit vraagstuk thans voorlopig op de achtergrond is geraakt, ofschoon men daaraan toch meer dan gewone aandacht zal willen besteden. De tech nische en financiële mogelijkheden zul len hierbij evenwel een belangrijke rol spelen. TE MIDDEN VAN HET WATER werk ten ongeveer tweehonderd mariniers in ploegen dag en nacht aan het herstel an de dijk, wélke de verbinding tus sen Den Bommel en Oude Tonge op Overflakkee vormt. In de afgelopen nacht zou het gat gedicht zijn. Hier het leggen van de laatste zakken zand. Tentoonstelling foto's nationale ramp De Nederlandse vereniging van fotojournalisten heeft besloten een tentoonstelling van foto's van de nationale ramp tc organiseren in ver scheidene plaatsen van ons land. Het batig saldo zal geheel ten goede komen van het Nationaal Rampenfonds. J_JET totale bedrag, dat door het Na tionaal Rampenfonds is bijeenge bracht, is gestegen tot 27.558.000. De opbrengst van de actie voor het Rampenfonds op de Antillen heeft thans het millioen ruim overschreden. Maan dagmiddag had Curagao 904.000 Cura- gaose guldens opgebracht, Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000. In Suri name heeft men thans 220.000 gulden (Ned. ert) bijeen voor de slachtoffers in Nederland. Doordat het personeel der Limburgse mijnen Zaterdag j.l. twee uur langer heeft gewerkt dan de normale werktijd kan aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 1.056.700 worden overge maakt. Spijkenisse op Putten heeft 9308 bij eengebracht, hetgeen neerkomt op 14 per gezin. Ook de inwoners van drostambt Tud- dern hebben een steentje bijgedragen aan de hulpverlening; een collecte voor het Nationaal Rampenfonds bracht 9.000 op. Het bedrag, dat in Friesland is bijeen gebracht, heeft de twee millioen gulden overschreden, en nog dagelijks komen er giften binnen. Leeuwarden bracht daar van 300.000 bijeen De Coöperatieve Centrale Raiffeisen bank en de bij baar aangesloten Boerenleenbanken hebben In haar ge zamenlijke actie een bedrag van 300.000 bijeengebracht. Maandagavond hebben de gezamen lijke omroepverenigingen de radio-aotie „Beurzen open, dijken dicht" voor het Nationaal Rampenfonds ingezet. Dank zij een slotgift van een ton, do„r een ontroerd luisteraar Zondag aan prof. J. B. Kors, voorzitter der N.R.U., na de rede van H. M. de Koningin toege zegd, was de opbrengst op deze eerste avond 178.222,15. HULP VAN CHILI Voor duizend emigranten kosteloze overtocht Nederland te helpen door de Nederlandse regering gratis overtocht naar Chili aan te bieden voor duizend landverhuizers uit het Nederlandse rampgebied. De regering besloot verder de regeringen van de andere Zuidameri- kaanse landen voor te stellen een ge- zamelijk „Help Nederland" fonds in het leven te roepen. Verbond van werkgevers schonk drie ton Het noodfonds-Verbond van Neder- landsche Werkgevers heeft een bedrag van 300,000 overgemaakt aan het Nationale Rampenfonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Neder landse industrie langs andere wegen ter leniging van de nood in geld of natura ter beschikking heeft gesteld en stelt. Toraal 65.798 personen geëvacueerd Hier volgt een overzicht van het aantal uit de rampgebieden geëvacu eerde personen, gerangschikt naar de provincies waarin zij zijn onderge bracht Zeeland 9395, afkomstig uit Zeeland. Noord-Brabant: 26.578, grotendeels afkomstig uit Noord- Brabant en Zeeland, ten dele ook uit Zuid-Holland. Zuid-Holland 24.096, gro tendeels uit Zuid-Holland, ten dele uit Zeeland. Utrecht 5729, afkomstig uit Zeeland, ten dele uit Zuid-Holland. Totaal 65.798. Bijna alle plaatsen weer voor post bereikbaar Hoewel onderhevig aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nagenoeg alle nog bewoonde plaatsen in het over stroomde gebied weer voor de post be reikbaar. Alleen op Schouwen en Dui veland zijn Ellemeet, Dreischor ec Schuddebeurs, hoewel aldaar vermoe delijk nog bewoners aanwezig zijn, nog niet van post voorzien. Verder wordt van alle beschikbare middelen gebruik gemaakt om de post over te brengen. Zo wordt de post voo het eiland Tholen vanuit Bergen o Zoom per amphibie-voertuig via Hal Verwoest 1450beschadigd 6500 EEN globale raming omtrent de aan 'woningen en boerderij ert toegebrachte schade maakt het mo gelijk onder het allergrootste voor behoud de volgende cijfers te noe men. In Zeeland staan 13.000 14.000 woningen in liet water; naar zeer ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar bescha digd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal verloren beschouwd, 2000 zullen zwaar of licht zijn beschadigd. In Noord-Brabant staan volgens schat ting 8300 woningen en boerderijen in het water. Stoomtram rijdt weer naar Spijkenisse Met ingang van Maandag heeft de Rot terdamse Tramwegmaatschappij haar diensten hervat. Het baanvak tot Spij kenisse is vrij van water. Van Spijke nisse worden de diensten naar richting Brielle en Hellevoetsluis echter nog per autobus uitgevoerd. De trams en bussen rijden volgens de gewone dienstregelin gen. vervoermiddel hun post vla Goes ont vangen en verzenden. Indien plaatsen naar gemeenten ln de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen door de eveneens geëvacueerde postambtenaren bezorgd. Twee-en-dertig doden bij vliegramp Gisteren werden 32 Egyptische solda ten gedood toen een militair transport vliegtuig in de woestijn nabij Kairo neerstortte. Het toestel was op weg van El Arisj, op het schiereiland Sinai, naar Kairo. Er zijn 5 overlevenden van wie er twee ongedeerd en drie gewond zijn. W eersverwachting BUIIG WEER De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Veel bewolking met enige buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 2.7 °C„ luchtdruk 979.1 millibaren of 734 4 mm., windrichting en -kra<iht Z.O.-4. max. temp. gisteren 5.3, min. temp. 0 1. neerslag 4.5 mm. -TT. Zon morgen op 8.03, onder 17.46: Maan morgen op 6.46. onder 14.10. Nieuwe Maan 14 Februari. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Oslo sneeuw NNO 6 —19 —13 1 Stockh. sneeuw O 6 - 6 7 0.4 Kopenh. sneeuw O 12 5 5 0.2 Londen regen Z 7 6 4 6 geh. bew. ZZO 6 4 2 5 Brussel Z 8 5 4 5 Parijs regen Z 10 7 7 2 Bordeaux regen W 14 12 9 10 Nice geh. bew N 3 12 2 Warschai ZZO 2 6 —12 0.3 Berlijn sneeuw ZO 6 6 21 Frankfort regen ZZW 9 4 2 9 München sneeuw Z 2 1 13 Wenen nevel ZZW 1 3 6 0.6 A. windrichting: B. windsnelheid meter per sec.; C. max. temp. gisteren; D. tem peratuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u. in mm. («Alle gegevens voor Am sterdam opgenomen op Schiphol) (Zie ook pag. 2, rechts boven) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 227 (—0.04); Trier 196 (+0.07); Coblenz 214 (—0.08): Keulen 202 (—0.09); Lobith 1059 (—0.17); Ruhr- ort 430 (—0.10)Nijmegen 842 (—0.16) Arnhem 8.38 (—0.13); Eefde 393 (—0.09); Deventer 291 (—0.10); Namen 171 (+0.07); Borgharen 4107 0.12); Belfeld 1220 (—0.15): Grave 501 (—0.29); VreeswUk 105 0.15).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1