Tal van spontane in Indonesië reacties Humaniteit voorop Vijftig kolonnes in actie geweest 'frlooefAhi- Het spoot* van het zwaarcL Prachtig werk van Ambonezen IJmuiden herdenkt zijn 16slacht offers van de Cath. Duyvis Vijfde dodenlijst Ruim een millioen van de Antillen MEER DAN 27.5 MILLIOEN VOOR HET RAMPENFONDS Kol. Van Houten overleden DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 -AGiNA 6 Zeer veel bijdragen voor leniging van nood in getroffen Nederland (Van onze correspondent) DJAKARTA, 5 Februari. De berichten over de watersnood in Nederland hebben de Nederlandse gemeenschap in Indonesië ernstig geschokt. Iedereen is diep onder de indruk. De kranten geven zoveel nieuws als zy maar kunnen over de toestand in Nederland. En toch blijkt dit nog te weinig. Iedereen wenst meer details, voor al ook om zioh een indruk te kunnen vormen hoe zijn in bepaalde delen van Nederland vertoevende familieleden het maken. Aanvankelijk leek het of men in Indonesië niet besefte, hoe ernstig de ramp in Nederland was. De enkele berichten, die daarover doorkwamen, gaven daarvan een onvoldoende indruk. Men nam de zaak hier eerst vry kalm op. Toen echter bleek, hoe erg het in Nederland gesteld was, steeg ook hier de spanning. Het eerst kwamen de in Indonesië woonachtige Nederlanders in actie in Surabaja. De twee ter plaatse verschij nende Nederlandse dagbladen, de „Vrije Pers" en het „Nieuw Surabaiasch Han delsblad", openden een inzameling voor Nederland. Een dag later werd in Djakarta het „Centraal comité watersnood Nederland 1953" opgericht. Ere-voorzitter werd de Nederlandse hoge commissaris, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, voorzitter de pl.v. hoge commissaris, mr. G. E. Baron van Ittersum. In dit comité zijn voorts leidende figuren uit alle delen van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië vertegenwoordigd. De Nederlandse Vereniging te Sura baja zond een telegram aan Koningin Juliana. Dit luidde: „Wij betuigen onze innige deelname met de nationale ramp, die Nederland getroffen heeft, en zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om de nood te helpen lenigen." Ook de Nederlandse verenigingen in Situbondo, Malang en Djember (allen in Oost-Java) zonden telegrammen naar Paleis Soestdijk, waarin van de innige deelneming werd getuigd. Tegelijker tijd werden inzamelingsacties op touw gezet. In Kebajoran, de nieuwe satellietstad van Djakarta, begon de Vereniging van Huisvrouwen aan de vervaardiging van winterkleding voor kinderen. Deze wordt per K.L.M. naar Nederland ge zonden. Op alle kantoren van de Javasche Bank, de Escomptobank, de Handels bank en de Factorij in Indonesië kun nen stortingen gedaan worden voor het lenigen van de nood in Nederland. Toen bekend werd dat de K.L.M. be reid was ingezamelde goederen ter le niging van de nood kosteloos naar Ne derland te vervoeren, schonken ver scheidene winkels in Djakarta hun ge hele voorraad wollen dekens en warm ondergoed. Donderdagmorgen konden particulie ren dekens en wollen ondergoed inle veren bij de drie Nederlandse dagbladen in Djakarta (de Javabode, de Nieuws gier en het Nieuwsblad voor Indonesië) alsmede bij het kantoor van de Vereni ging van Huisvrouwen. Van deze ge legenheid werd druk gebruik gemaakt Voorts verklaarde de locale lucht vaartmaatschappij, de Garuda Indone sian Airways, zich bereid alle buiten Djakarta in te zamelen goederen gratis naar Djakarta te vliegen, waarna de KX.M. voor transport naar Nederland zorgt. Vele in Indonesië werkzame Ne derlanders gaven voorts opdracht aan hun familieleden in Nederland om de daar van hen opgeslagen kleding, dekens enz. weg te schen ken voor de bestrijding van de nood. Ook lieten tallozen hun bankrelaties in Nederland stortingen doen. Talloos zijn ook de bijdragen van firma's voor de leniging van de nood. Allerwegen wordt aan de oproep ge hoor gegeven om geld en goederen te geven voor de landgenoten in nood. Trouwens, het zyn niet alleen de Ne derlanders in Indonesië die geven. Ook velen van andere landaard Chinezen en Indonesiërs dragen het hunne bij. Indonesische krantenstemmen Twee Indonesische dagbladen, de „Suara Rakjat" en de „Javapost", bei den verschijnend te Surabaja. wijdden een hoofdartikel aan de ramp in Neder land. Uiteraard schreven ook verschil lende van de in Indonesië verschijnen de Nederlandse dagbladen daarover. Suara Rakjat (Stem des volks) schreef: „De dijken die het land tegen het water beveiligen, vormen werkelijke dijken voor het Nederlandse leven. Bij een dijkdoorbraak wordt het Neder landse volk rechtstreeks op verschrik kelijke wijze getroffen. Het lijkt ons juist, dat de Indonesische zaakgelastig de in Nederland direct het medeleven van de Indonesische staat en het Indo nesische volk heeft betuigd en reeds zijn medewerking heeft aangeboden. Hierbij dient men bekrompen politieke overwegingen terzijde te leggen. Er dient plaats gemaakt te worden voor echte humaniteit. Natuurrampen, die buiten de mense lijke krachten vallen, kunnen elk volk treffen. Wederzijdse hulp in dergelijke ogenblikken moet blijk geven van hu maniteit. die alle wereldse zaken het hoofd zal bieden en de mogelijkheid schept tot het afwerpen van vruchten voor de verdere betrekkingen tussen de volkeren. Het zou op zijn plaats zijn, indien wij in Indonesië de houding van onze zaakgelastigde steunen en ook be reid zijn om moeite doen die beloofde steun te verwezenlijken". De Javapost schreef: „Het is waar dat Nederland op poli tiek terrein gewoonlijk onze tegenstan der is, doch het is fout, als we bij het lezen van de berichten over deze ramp een laat maar waaien houding aanne men. Als mensen hebben wij de plicht te delen in het leed, dat de Nederlan ders treft. Wij moeten onze sentimenten terzijde stellen: humaniteit moet er voor in de plaats treden. Onze strijd op politiek terrein moge dan met felheid gestreden worden, doch daarnaast rust ofp ons als Oosterse mensen, die om hun fijngevoeligheid bekend staan, de plicht om steun en hulp te verlenen aan onze politieke tegenstanders, die thans in ernstige moeilijkheden verkeren". Het blad herinnert er dan voorts aan, dat de Indonesische zaakgelastigde in Nederland spontaan steun heeft aan geboden, iets v/aar elke Indonesiër ver heugd en trots over moet zijn- Thans rust de plicht op de Indonesiërs om het vertrouwen, dat hun zaakgelastigde in hen heeft blijken te stellen, niet te be schamen. Men moet zijn humaniteit thans tegenover Nederland tonen. Zo toont men van alle zijden in Indo nesië zijn medeleven met de ramp in Nederland. Het beroep, dat de Neder landse Hoge Commissaris, graaf Van Bylandt, Woensdagavond via Radio Re- publick Indonesia deed, en dat hy be sloot met een „Geef met milde hand" is stellig niet vergeefs geweest. Werk van Rode Kruis Vil een overzicht van de sectie van het Rode Kruis tijdens en na de water snood blijkt, dat ruim vijftig kolonnes in en om het noodgebied in actie zijn gekomen. De aanwezige rampendepots hebben bij het werk grote diensten be tvezen. Te Den Briel, Voorne, Roclcanje, Dordrecht, Rotterdam, Rijswijk en in andere plaatsen werden noodziekenhui zen ingericht. Nadat een vijfde deel van de in het land beschikbare kolonnes tijdens de eerste week na de ramp waren inge zet voor het directe lijfsbehoud der slachtoffers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en burgerlij ke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groepen achter voor het verzorgen van cantinediensten en het verlenen van eerste hulp ten behoeve van de werkers, die met het herstel bezig zijn. bijvoorbeeld bij de pont te Hellevoetsluis. De Rode Kruis-organi- satie in den lande heeft in vele opzich ten steun kunnen verlenen door het verschaffen van Deddegoed, kleding, voedsel en andere materialen. Met dit werk wordt doorgegaan. Vaak was het Rode Kruis trait d'union voor alle mo gelijke instanties, wier werkzaamheden daardoor gecoördineerd konden worden. De leiding van het Rocïe-Kruiskorps is zeer enthousiast over de ijver en toewij ding van het gehele korps, om vooral maar geen minuut te laat te komen. Willem Andriessen voorz. A.K.K.V. Op de Zondag te 's-Hertogenboseh ge houden vergadering van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereniging werd Willem Andriessen uit Amsterdam tot voorzitter gekozen. De scheidende voor zitter, drs. A. Wijffels uit Den Haag, werd gekozen tot vice-voorzitter. - -- ■«- 10. Tegen de avond steekt een scherpe wind op. Rukwinden gieren om de torens van de koningsburcht, en na de avondmaaltijd laat Eric een groot vuur aanleggen. Vriendelijk nodigt hij de drie gezanten van Bar Khan uit, zich met hem en Winonah rond de vlammen te scharen. „Sluit de vensters, Alström!" beveelt hij de oude jager. „Het wordt guur weer!" „Storm, als ge het mij vraagt," verklaart de oude hoofdschuddend. Boos weer, heer koning. Weer om in goed gezelschap een goede beker wijn te drinken en naar een flink verhaal te luisteren, als ik me niet vergis, hè hè! Zal ik de oude sproke van de boze dwerg Thane verhalen?" Maar Eric heeft zijn aandacht bij zijn vreemde gasten. Hij kijkt naar de jongste krijger, die roerloos voor zich uitstaart als een jong dier, dat zich opgesloten voelt in een stenen kooi. „Of het verhaal van het Spookhert, dat is ook erg mooi," houdt Alstrom geest driftig aan. Glimlachend buigt Tsacha zich voorover. „Uw groot volk heeft vele schone le genden. o machtige Khan van het Noorden," lispelt hij hoffelijk. „Zelfs tot ver in de steppen zijn deze verhalen bekend. Rond de vuren van mijn meester Bor Khan vertellen de krijgers elkaar soms het vreemde verhaal van een Noors zwaard. Een geheimzinnig zwaard, dat zijn bezitter onoverwinnelijk maakt." Hij lacht. Na tuurlijk is dat slechts een verzonnen verhaal, doch VerzonnenIn geen geval verzonnen!" kakelt de oude Alström beledigd. ,J)at zwaard bestaat, nietwaar heer koning? Het is het zwaard Tijrr'. Zal ik u de ge schiedenis van het boze zwaard Tijrr verhalen?" ..Het wordt laat, Alström. Misschien ware het beter u thans ter ruste te be geven." onderbreekt de Noorman snel. Wit hij niet, dat deze mannen iets over het legendarische zwaard vernemen? Tsacha werpt hem een snelle blik toe. En om zijn lippen speelt een zelfvoldaan lachje, alsof hij eindelijk het spoor gevonden heeft, zo lang zocht. rr - Ik s.isg WONDEN SCHRAMMEN KLOVEN Hete-luchtmotor voor het eerst in bedrijf Goede diensten in het rampgebied De tot dusver binnen laboratoriummuren gehouden Nederlandse hete-luchtmotor heeft de eerste krachtproeven in het open baar doorstaan als energiebron voor licht- machines ln de noodgebleden, aldus ver neemt. het A.N.P. Deze, eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines, die alf draagbare installaties zijn uitgevoerd, heb- ben bij de verlichting van noodhospitalen en bij het maken van radio-telegrafische verbindingen met de geïsoleerde streken, o.a, te 's-Gravendeel, Strijen, Nieu we Sluis, Zierikzee en andere geteisterde dorpen en steden, dienst gedaan. Zoals men weet, is de hete-luchtmotor door het laboratorium van de N.V. Phi lips gloeilampenfabrieken te Eindhoven ontwikkeld. (Van onze correspondent) Onder de velen die zich als vrijwil ligers voor de hulp aan de noodgebie- den gemeld hebben, bevonden zich ook 160 Ambonezen uit het Woonoord Lu netten. Maandag is een groep van 40 van hen ingezet in het Land van Heus- den en Altena, waar de Alm bij Giessen de toestand dreigde te verergeren. Deze mensen hebben daar met een en thousiasme in barre weersomstandig heden het zwaarste werk verricht, en dat niet minder dan acht uur aan één stuk. Toen er over betalen werd ge sproken, hetgeen uiteraard niet gebeuren kon, bleek dat geen bezwaar te zijn: „want we waren toch van plan geweest het geld aan het Rampenfonds te ge ven." Het gat bij Papendrecht, dat een afme ting had van 85 meter, wordt gedicht door het opspuiten van zand. Een zink- stuk ligt gereed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds is bezig met het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige controle kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het ministerie van Justi tie is reeds een missieve naar de bur gemeesters uitgegaan, die voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen, welke eventueel ten bate van het Ram penfonds worden georganiseerd. „Wij moeten er boven uit en wij komen er boven uit" Opnieuw was IJmuiden's grootste kerk stampvol, precies als ruim een jaar geleden, toen IJmuiden in het middelpunt van de landelijke belangstelling stond na de ondergang van de motortrawler Alkmaar. Opnieuw is een schip in de gol ven ten onder gegaan, de Cath. Duyvis IJM 60. met 16 kostbare levens. Deze nieuwe ramp die de visserij getroffen heeft, geraaide enigszins op de achter grond bij de geweldige ramp, die ons land in die stormnacht van 1 Februari heeft getroffen. Maar na de landelijke herdenking op Zondag 8 Februari, keerde IJmuiden Maandagavond opnieuw in zichzelf om te staan naast die 15 we duwen en 1 verloofde, naast die 46 kinderen, van wie 24 onder de 16 jaar, om met hen te zijn in dit hun zwaarste uur, nu de hoop op terugkeer er niet meer is. In een lange rij stonden de mensen op 1 deze avond, terwijl sneeuw en regen velen, voor de kerk. naast de kerk. achter de kerk, een lang lint van hon derden en nog eens honderden wach tenden. Zij allen zijn in de kerk geko men, met moeite, want zelfs Velsen's grootste kerk aan de Kon. Wilhelmina- kade leek opnieuw te klein te zullen zijn, evenals een jaar geleden. De Com missaris van de Koningin in de provin cie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, en echtgenote, bur gemeester mr. M. M. Kwint en echtge note, drs. D. J. van Dijk, directeur van het bedrijfschap voor visserijproducten en al die anderen, door werk of woon plaats verbonden met de visserij of de zee, zij waren hier één Vóór in de kerk de nabestaanden van hen, die omkwamen, vrouwen, gebukt onder het niet te beschrijven leed, kin deren, onder wie de jongsten nauwelijks vermochten te beseffen, dat die stoel thuis, die zo dikwijls leeg bleef, omdat vader weer op zee was, nu altijd leeg zal blijven. Waarom, zo stelde ds. J. v. d. Berg, de menselijke vraag, waarom mochten deze 16 vissers, die voor de drempel stonden, niet naar binnen, mochten zij de thuishaven wel zien. maar niet betreden? Waarom moesten deze mannen op zo droevige wijze in de zee, die nooit hun vijand is geweest, maar hun vriend, de dood vinden? Waarom moeten zoveel gezinnen ach terblijven met een lege plaats? En toch, aldus pastoor C. F. Nieu- wenhuyzen, heeft ook Christus zelf gevraagd: Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten? En het antwoord bleef uit. Het bleef duister op de aarde tot het negende uur, tot het verlossende woord klonk: Het is volbracht. En toch is daarop de Paasmorgen gevolgd. En toch zullen ook wij verder moeten, moeten wij er boven uit en komen toy er bouen uit, omdat God het wil. Italiaanse brandweer in Zevenbergen De burgemeester van Zevenbergen heeft op het gemeentehuis begroet sig- nor Carlo Malagamba, commandant van het nationale brandweercorps uit 'Italië. Hij heeft de leiding van een groep van 150 Italiaanse brandweerlieden, die gis teren met volledig materiaal met een trein uit Italië zijn gearriveerd om te gaan werken aan het herstel van de grote dijk langs het Hollandsch Diep, aan de Brabantse zijde. omdat Hij het antwoord op het menselijke waarom zal geven door Zijn genade, Zijn vertroosting, Zijn sterkte, Zijn barmhartigheid. De wonde zal genezen, al blijft het lid teken, al zal het vaak schrijnen. De veerkracht van dit volk van de lage landen bij de zee vervult ons. al dus pastoor Nieuwenhuyzen, met ver trouwen. Het is dezelfde veerkracht, die morgenochtend de kameraden vervult om weer de haven uit te gaan naar zee. Het is de veerkracht, die anderen ver vulde om met 65 schepen op de eerste oproep uit te varen om hulp te bieden in het Zuiden. Hoe passend klonken hier de klaag liederen van Jeremias, hoe aangrijpend was ook nu weer het dodenappèl, klon ken de 16 namen van de slachtoffers door de gewelven van deze grote kerk. Maar ook hoe vertrouwvol zongen allen: Dichter bij U, o God. „Mijn schild ende betrouwen, zijt Gij o God mijn Heer" was de geloofsbelijdenis van een gesla gen volk, dat daarna huiswaarts keer de, terwijl de organist de slotzang speelde van Bach's Mattheus-Passioir „Wir setzen uns mit Tranen nieder." De gehele vrije wereld Gisteren drukten wij de tekst af van de radiorede van H.M. de Koningin en met de andere bladen hebben wij daar in een merkwaardig woord weggelaten. Waar de Koningin had gesproken van het medeleven uit de gehele vrije wereld, was het woord „vrije" wegge vallen door de slordigheid van een ty pist die de rede over de telex aan de bladen heeft doorgegeven. Het .onge lukje is door velen opgemerkt. De arme drommel, die de fout gemaakt heeft, wordt nu natuurlijk van opzet verdacht. Dan zou hij toch slechts be reikt hebben, dat door de rectificatie van de fout nog eens extra nadruk wordt gelegd op het woord „vrije", dat in dit verband helaas een sterk beper kende betekenis heeft. Studenten van Hageveld spelen Oedipus t.b.v. watersnoodslachtoffers De studenten van het seminarie Hageveld te Heemstede geven Zondag 15 'Februari in de aula een opvoering van Sophokles' treurspel „Koning Oe dipus" in de nieuwe vertaling van De Waele. De opbrengst der voorstelling, die voor publiek toegankelijk is, wordt ge heel afgedragen aan de slachtoffers van de watersnood. Hieronder volgt de vijfde lijst van slachtoffers van de watersnood. Nog steeds kan geen volledige garantie voor de be trouwbaarheid worden gegeven. Enkele wijziging achteraf is mogelijk. DORDRECHT: Kampman, Astrid Annie, geb. 24,2,44 te Dordrecht, overleden d.d. 1 253 t.g.v. ongeval: Van Peeren, Johanna Elisabeth, geb. 9.1.94 te Dordrecht, ver pleegde in Loosduinen, verdronken en ge borgen in de gem. Dordrecht. FIJNAART: Geïdentificeerde slachtoffers: Agterdenbos, Johannes, geb. 11.8.01 te Fijnaart. laatste adres C 123; Geilings, Geert Paulus, geb. 21.3.52, laatste adres D 236. 'S-GRAVENDEEL: Van den Berg, Hen drik, d.d. 6.2,53 overleden en voorlopig be graven in Dubbeldam. KRÜININGEN: Visser-Blok, Catharina, geb. 8.2.64 te Kruiningen; Jansen, Maria Adriana, 8 jaar; Jansen, Pieter, geb. 8 te Kruiningen, echtgenoot van Jacoba Brandt, laatste adres Molenweg: Brandt. Jacoba. geb. 3.6.18 te Kruiningen, echtge note van Pieter Jansen, laatste adres Mo lenweg; Jansen, Maria. geb. 1.3.44 te Krui ningen. dochter van Pieter Jansen en Ja coba Brandt, laatste adres Molenweg; Blok, Bastiaan, 88 jaar; Blok, Marina, echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82 jaar; Blom, Pe ter, 3 jaar. Weteringschans te Amsterdam: Blom, Cornelis. 5 jaar, Weteringschans te Amsterdam; Komejan, Frederik, 76 jaar, echtgenoot van Catharina Hoogerheide, laatste adres Kruiningen; Hoogerheide, Ca tharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, oud 71 jaar; Vroegop, Abraham Cornells, geb, 28.3.23 te Kruinin gen, echtgenoot van Janna Blauwkamer, laatste adres Kruiningen; Dek, Paulina Ma rina. geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Cornells Dek en Maatje Jansen; Pou- wer, Johanna, 57 jaar, weduwe van Adri- aan Minnaar, laatste adres Kruiningen; Blok, Jacobus, en zyn echtgenote Cornelia Cock: v. d. Parel, Albertus: P. v. d. Parel- Roelse en baby; Willebroer, Willem; v. d. Hart, Helena, geb. 11.7.68 te Kruiningen: Braam, Pieternella, geb. 29.3.90 te 's-Gra- venpolder. echtgenote van Marinus v. d. Hart; Saaman, Arie. en echtgenote en zoon Jan; Brieve, Tannetje. geb. 23.12.92 te Krui ningen, wed. van S. v. d. Boomgaard, laat ste adres Zanddijk 18; Danker. Johanna, geb. 28.3.79 te Kruiningen. laatste adres Donkerwegje; Van Iwaarden, Maria Johan na, geb. 6.1.96 te Kruiningen, echtgenote van Adriaan Sinke, laatste adres Donker wegje; Hofmeijer, Thea Gerritje, geb. 31.8, 52 te Kruiningen, laatste adres Zanddijk 12, MOLENAARSGRAAF: Overleden t.g.v. ongeluk: Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. NIEUWERKERK-Z.: Geïdentificeerd te Zierikzee: Van Tiggelen, T„ plm. 28 jaar, laatste adres Nieuwerkerk Kapelle. In Goes geïdentificeerd- Kloote, Maria, echtgenote van Karei Eerland. laatste adr. Stoofweg; Zorge. Lina, echtgenote van Pieter Heijboer, laatste adres Provinciale Straatweg; Kik, Marina, echtgenote van Hendrik Johannes Hendrlkse. laatste adres Slotweg. OOSTERLAND (St. Jansland)D.d. 3.2.53 te St. Jansland (gem Oosterland) te weg 148b; Hendrikse, Jacob Leendert, geb. Schouwen begravenDe Rond, Martina, geb. 2.3.00 te St. Jansland: Van IJsseldijk. Mat- i, geb. 18.9.97 te St. Jansland. echtge noot van Maria van der Maas; Van IJssel dijk, Willem, geb. 2.6.46 te St. Jansland, zoon van Matthijs van IJsseldijk en Maria van der Maas, OUWERKERK-Z.: Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Marijn, laatste ad'res; Oostweg 148b; De Vneze, Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, is f 27.558.000. Hieronder volgen wederom enige gre pen uit de niet aflatende stroom van binnen- en buitenlandse giften. De officieren en bemanning van de „Maasdam" brachten 4100 gulden bijeen, de passagiers 653 dol lar. Het personeel van de Holland-Amerika-Lyn in Rotterdam zamelde 10.000 gulden in. De Rode Kruis- collecte in Velsen-IJmuiden heeft tot nu toe 54.148 gulden opgebracht. Tot Zaterdag is meer dan honderdduizend kilo gram aan goederen via het K.L.M.-vrachtkantoor op Schiphol binnengekomen. Het bestuur van het vacantiefonds voor de Land bouw heeft besloten een bedrag van 100.000 gulden aan 't Rampenfonds over te maken. De Indonesische bedienden aan boord van de „Oranje" hebben 500 gulden bijeengebracht. Het militaire personeel van de vliegbasis Twenthe heeft 2500 gulden ingeza meld. De N.V. Hart Nibbrig en Greeve te Den Haag heeft een compleet uitgeruste ziekenauto, zes mo torrijwielen en twaalf electrische naaimachines ter beschikking van het Rampenfonds gesteld. De to tale waarde van deze goederen is 23.250 gulden. Bunschoten heeft in totaal 57.610 gulden opge haald. dat is 40 gulden per gezin. De opbrengst van de eerste veiling van kunstwerken Zaterdag in Maastricht heeft 2000 gulden opgeleverd. De noodgemeente Spijkenisse heeft 9308 gulden bijeengebracht ofwel 14 gulden per gezin. De collecte in de Haarlemmermeer heeft 203.500 gulden opgeleverd. De „Independent order of odd fellows" in Nederland heeft als eerste bijdrage 30,000 gulden overgemaakt. Do mijnindustrie zal aan het Nationaal Rampen fonds een totaal bedrag van 1.056700 gulden over maken. Friesland is met zijn bijdragen voor het Rampen fonds de twee millioen gepasseerd en nog steeds blijft het geld binnenstromen, terwijl zo langzamer hand ook al een omvangrijke veestapel is toege zegd. Lollum gaf bijna 5000 gulden en leverde 16 stuks vee, hetgeen omgerekend in geld 135 gulden per gezin uitmaakt, en uit de provinciale kas wordt 100.000 gulden beschikbaar gesteld. De Stichting Consumentenbeurs „Femina" heeft in samenwerking met de Rotterdamse Midden standsvereniging Handel en Nijverheid, de R. K. Middenstandsvereniging en de Christelijke Midden standsvereniging te Rotterdam een. bedrag van 15.000 gulden overgemaakt aan het Nationaal Ram penfonds. Het vijftiende aanvullingsdetachement Koreavrij- willigers, aan boord van de „Waterman", onderweg naar Korea, heeft besloten één dag van zijn soldij af te staan ten behoeve van het Rampenfonds. Dit de tachement omvat 137 man. Faroek stelt voor receptie uitgetrokken bedrag beschikbaar Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gelegenheid van zijn 33ste ver jaardag 11 Februari, niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag, ongeveer 9000 gul den, ter beschikking van dc slachtoffers van het water te stellen. In Suriname heeft men thans 220.000 gulden voor de slachtoffers in Nederland bijeengebracht. Italië. Het dagblad „La Stampa" in Turijn heeft 200.000 gulden aan het Rampenfonds overgemaakt, als re sultaat van een onder de abonné's gehouden inza meling. De nationale inzameling voor hulpverle ning aan Nederland, België en Engeland bereikte op de derde dag een bedrag van 1.200.000 gulden. De regering opende de inschrijving met 500.000 gul den. Zwitserland. De regering heeft de Nederlandse gezant in Bern een bedrag van 1.700 000 Zwitserse francs overhan digd als resultaat van een inzameling. De Scandinavische landen. 50.000 Zweedse kronen schonk „Sandvikens Jern- verks A. B." te Sandviken voor het Nationaal Ram penfonds. „Husqvarna Vapenlabriks A. B." te Husq- varna: Zw. kr. 25.000, „Eskilstuna Jernmanufaktur Aktiebolag" te Eskilstuna: Zw. kr. 1500, „F. E. Lind- stroem A. B te Eskilstuna: Zw. kr. 5000 en „Ha- kanssons Industrier A. B." Amal: Zw. kr. 1250. De Finse president heeft de Fins-Nederlandse Ver eniging 50.000 Mark doen toekomen. De Gemeente raad van Helsinki heeft 100.000 Mark geschonken. Finland zal voorts twaalf barakken voor zeshonderd personen zenden alsmede materieel om de dijken te dichten. De firma P- Meyer te Oslo heeft 10.000 gulden geschonken Nieuw-Zeeland. Het gouvernement heeft voor Nederland en En geland een gift van 250.000 Nieuw-Zeelandse ponden beschikbaar gesteld. Elk der genoemde landen zal onmiddellijk 50.000 pond ontvangen. De verdeling van het resterende bedrag zal nader worden be paald. Zuid-Afrika Direct na het bekend worden van de watersnood ramp zijn overal in Zuid-Afrika fondsen gesticht tot leniging van de nood. In Kaapstad werden twee fondsen gesticht, een onder leiding van de Neder landse consul-generaal, uitsluitend bestemd voor Ne derland, en een, onder leiding van de burgemees ter, bestemd voor hulp aan Nederland, België en Engeland. Tezamen werd door beide fondsen reeds meer dan 100.000 gulden ontvangen. Zaterdag 7 Februari steeg het fonds van de Nederlandse con sul-generaal met 1600 gulden tot ruim 51.000 gulden. Het burgemeestersfonds steeg die dag met 12.000 gulden tot 49.000 gulden. De girorekening van de Provinciale Griffie in Limburg vermeldt tot en met gisteren een bedrag van 530.000 gulden ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. De opbrengst van de actie voor het Rampenfonds op de Antillen heeft thans het millioen ruim over schreden. Maandagmiddag had Curasao 904.000 Cu- ra?aose guldens opgebracht, Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000. De afdeling van het Rode Kruis, die de inzame ling in Zwolle organiseert, schat de uiteindelijke opbrengst op 200.000 gulden. Marie, 70 jaar, echtgenote van Cornelis Zwenne, laatste adres: Straatweg 147. Van Damme, Huib J„ echtgenoot van Jaantje Bolijn, laatste adres: Oostweg 148b; Van Damme, Johny, 13 jaar. zoon van Huib J. Damme en Jaantje Bolijn, laatste adres: Oostweg i48b; Bolijn. Jaantje, echtgenote van Huib van Damme. laatste adres. Oost 13,3.31 te Ouwerkerk, laatste adres: Molen weg 210. Overleden en begraven te Vianen, gemeente Ouwerkerk: Bolijn, Nicolaas, geb. 25.2.92 te Ouwerkerk; BolijnVan der Ha ve, Barbara, geb. 12.9.96 te Oosterland. STAVENISSE: Van Blokpoel, Jacob, geb. 1.5.90 te St. Annaland, echtgenoot van An- thonetta Pieternella Quist, laatste adres: Kerkstraat A 303; Brouw, Dingena, geb. 4,9,88, te Stavemsse, echtgenote van Corne lis Den Braber, laatste adres: Buurtweg A 90; Van Dalen, Geertrulde Danetta, geb. 10.2.07 te Poortvliet, echtgenote van Gaa lteer, Cornelis Jacobus Bart, laatste adres: B 53; Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba. geb. 24.12 27 te Renkum, laatste adres B 53; Ha- ge, Izabella Helena, geb. 16.10.99 te Stave- nisse. echtgenote van Van 't Veer, Adriaan, laatste adres: A 347; Hage, Jan, geb. 26.1.75 te Stavenisse, echtgenoot van Pie ternella Adriana van Luyk. laatste adres: Wllhelminastraat A 276; Klaasse, Pieternel la, geb. 6.11.05 te St. Maartensdijk, echtge note van Cornelis Hage. laatste adres: B 24; Koeman. Pieternella Jozina, geb. 23.8.05, te Stavenisse. echtgenote van Pie ter Johannes Hage. laatste adres: Molenpad A 200; Luyk, Pieternella Adriana, geb. 2.4.75, te Stavenisse, echtgenote van Jan Ha ge, laatste adres: Wilhelminastraat A 276: Moerland, Geertje, geb. 27.5.92 te St. Maar tensdijk, echtgenote van Dirk Jacob Hout, laatste adres: Kerkstraat A 346; Moerland, Jacoba, geb. 15.6.10, te Stavenisse, echtge note van Jacobus Vroegop. laatste adres: Weerweg A 149; Priem, Tannetje, geb. 10.3.12 te Stavenisse, echtgenote van Pieter van Iwaarden, laatste adres: Poststraat. B 8; Riedijk, Pieternella Geertruida, geb. 21,7.90 te Stavenisse, echtgenote van Cor nelis Pieter Steendijk, Jaatste adres: Kerk straat A 362; Smits, Pieternella, geb. 25.1.98 te Stavenisse, echtgenote van Jan Geluk, laatste adres: B 60; Sonlce. Wilhelmina Jan na. geb. 16.6.08 te Middelburg, echtgenote van Leendert Hage. laatste adres: Kerk straat A 310; Stoutjesdijk, Jacoba Izabella. geb. 7.12.83 te St. Maartensdijk, echtge note van Christiaan Luyk. laatste adres: Kerkstraat A 354; Van 't Veer. Cornelia Pieternella, geb. 23.9.21 te Stavenisse, echt genote van Cornelis Leendert den Braber, laatste adres: Kerkstraat A 348: Wesdorp. Dingena Cornelia, geb. 17.2.17 te Stavenis se, echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien. laatste adres: Kerkstraat A 320. WISSEKERKE: Geïdentificeerd: v. d. Maas, Marinus A., geb. 28.9.77 te Giersdijk, laatste adres C 69. WOLPHAARTSDIJK: In Goes geïdenti ficeerd: Kloosterman. Cornelis, 47 jaar, laatste adres: Kloosterweg. YERSEKE: In Goes geïdentificeerde slachtoffers: V. d. Berge. Cornelia, 63 j„ echtgenote van Leen Otte. laatste adres: Damstraat 107; Otte. Leen, geb. 20.11.86 te Brumisse, echtgenoot van Cornelia van den Berge, laatste adres: Damstraat 105. ZIERIKZEE: Geïdentificeerde slachtof fers: Blankert, Hendrikus. geb. 29.5.77. laatste adres: C 256; Verton, Sara, geb. 6.10.82, laatste adres: C. 256: Janse. Janna Cornelia, geb. 15.12.11, laatste adres C 266: Den Boer, Arie, geb. 305.96. laat ste adres: C 264; V. d. Houten, Johanna Krina, geb. 31.12.63. laatste adres: C 378: De Graaf. Jena. geb. 7.10.88, laatste adres: C 203: Ringelberg, Jan Johannes, geb. 219.80. laatste adres: C 633; Van Beveren, Cornelis, geb. 3.10.69, laatste adres: C 482; Van Strien, Thona, geb. 14.2.74, laatste adres: C 492; Van Beveren, Meindert, geb. 26,3.94, laatste adres: C 546; Van Nieuwen- huyze, Jacoba, geb. 21.10.93, laatste adres: C 546; Gilden, Hubertus Cornelis, geb. 30.10.70, laatste adres: C 257; Bü, Janna, geb. 27.6.70, laatste adres: D 55: Matthijs- se. Jan Adriaan. geb. 12.8.79, laatste adres: C 536: V. d. Meer, Adriaantje, geb. 16.6 77. laatste adres: C 536, Huige. Gerard, geb. 7.1.53. laatste adres: Westhavenhoofd C 633. RECTIFICATIE: vervalt in tweede lijst gem. NIEUWERKERK: Krabbe, Adriana, echtgenote van Thomas De Bil, laatste adres; Polderweg A 351. Opgave van de identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. Vjormalig bewaker van Keker Wilhelm II (Van onze correspondent) In de ouderdom van 73 jaar is Zondag avond overleden de heer M. C. van Hou ten, kolonel buiten dienst der Kon. Ma rechaussee en directeur van het Neder lands Legermuseum Generaal Hoefer te Leiden. De toenmalige kapitein Van Houten werd in 1919 belast met de bewaking van de naar ons land uitgeweken Duitse Keizer Wilhelm II, die zich in Doorn vestigde, Deze functie heeft hij bekleed tot aan de dood van de Keizer in 1940. Kol. v. Houten was o.a. Ridder in de Ned. Leeuw. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Commandeur in de Phoenixorde van Griekenland en Mem ber of the British Empire. In 1939 werd hij benoemd tot directeur van de Stich ting Nederlands Legermuseum Generaal Hoefer. Tevens was hij vice-voorzitter van een internationale organisatie tot bestrijding van de misdaad. Hij heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt bij de overbrenging van ae inventaris van het tijdens de oorlogshandelingen van 1944 zwaar verwoeste kasteel Door- we rth naar Leiden en verbouwing van het voormalige Pesthuis tot Legermu seum, Zweedse film over ramp Een Zweedse filmmaatschappij vertrekt Dinsdag of Woensdag naar de over stroomde gebieden in Nederland om een kleurenfilm te maken, die later in geheel Zweden gedraaid zal worden. De opbreng sten van deze film. die gemaakt wordt ln samenwerking met het Zweedse Rode Kruis, zijn voor de Nederlanders bestemd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3