Jfliuw 1 Het „Holland Flood RelieF-comité coördineert hulpverlening in V.S. Wh B Sterk A £°en tüSi hantage land op de zee Maar herenmoet ik U Negen procent van het bouwland geïnundeerd Militairen heroveren Onverminderde aanvoer van zakken zand om bressen te dichten In Zeeland rond 1450 woningen verwoest Bestuur K.V.P. Am. zakenlieden naar Nederland DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Blinde student slaagt voor doctoraal rechten De 35-jarige heer H. B. Frieman, die sedert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor het docto raal examen rechten. Dank zij het Brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Na dien behaalde hij de diploma's han delscorrespondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de mid delbare acte Duits en in 1947 de acte Engels M.O. Sedert 194S reis de hij tweemaal per week naar Amsterdam om de colleges aan de V. U. te volgen. De boeken die hij moest bestuderen, las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgeno men op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit appa raat m te schakelen om de studie- stof te kunnen volgen. De heer Frieman geeft- overdag les in han delscorrespondentie. Langdurige bijstand op grote schaal in voorbereiding (Van onze New Yorkse correspondente) NEW YORK, 4 Februari. Het gehele Amerikaanse volk is diep onder de indruk van de verschrikkelijke •rampen, die Nederland zo allerzwaarst getroffen hebben. En dat ook werkelijk de gedachten en zorgen van het hele volk van de V.S. bij de zo hevig getroffen Nederlanders zijn, bewijzen dc duizenden hulpaanbiedingen in alle vormen, die de Nederlandse Ambassade tc Washington en de Nederlandse consulaire centra hier ontvangen. en kleding, die men naar Nederland wilde zenden. Een dame in de staat New Jersey, Mrs. F. Stingel, met wie Uw correspondente telefonisch sprak, was bezig particulieren, firma's, clubs en organisaties op te bellen, om ze aan te sporen pakken voor Nederland gereed te maken, die ze dan later met haar auto ging ophalen. Zij verwacht een hele vrachtwagen aan goederen in één of twee dagen bijeen te heb ben, en een vrachtwagenfirma zal de lading voor niets naar het Consulaat vervoeren. Ook een dominee belde op om te vragen waar hij een vracht wagen met pakken voor Nederland heen kon brengen. Inderdaad rijnen volle trucks met goederen bij het Ne derlandse Consulaat hier voor, want allerlei kerkelijke organisaties, stich tingen, verenigingen, padvindersorga nisaties, vrouwenclubs, pharmaceuti- sche firma's hebben hun eerste grote zendingen reeds naar New York ge stuurd, Zojuist werden b.v. 2600 de kens door een fabrikant aangeboden en de eerste 3000 pond (is: 600 de kens) worden mogen per K.L.M. ver zonden. Bij dit alles werken ook nog de meeste publieiteitsorganen in Amerika mee om hulp voor Nederland aan te moedigen. „Onze vrienden kunnen op ons rekenen" De telefoonlijnen van het Nederlandse Consulaat-Generaal te New York zijn vrijwel de hele dag bezet. Uit alle delen van het land van Florida tot de West kust, van Noord- en Zuid-Carolina tot Wisconsin wordt er opgebeld. Men vraagt waar geld gestort kan worden, waarheen medicamenten en beddegoed kunnen worden gestuurd. Talloze Ameri kanen stellen hun auto's beschikbaar om pakken voor Nederland bij Amerikanen aan huis af te laten halen, of die pak ken er zélf mee af te halen en aan de consulaten te bezorgen. Weer anderen bieden aan dc binnenstromende goede ren uit te zoeken en te verpakken. Een tijdelijk „Holland Flood Relief" is op gericht, op de bankrekening waarvan de Amerikanen geld kunnen storten. Deze bankrekening moest geopend worden op aandrang van particuliere Amerikanen, die geld willen geven. En hoewel prac- tisch alleen enkele lieden in de staat New York van deze geopende rekening op de hoogte waren, was binnen vier en twintig uur al meer dan 2000.dollar binnengekomen. Wanneer radio, televi sie e.a. publieiteitsorganen hier verdere bekendheid aan zullen geven, zal dit ge tal spoedig groter worden. De Nederlanders in Amerika zijn overweldigd door de warmte van het1 spontane medegevoel der Amerikanen, daar zij de daad bij het woord voegen. En de band tussen Nederland en Ame rika, waar altijd zo graag en veel over 1 gesproken wordt, blijkt werkelijk echt, hecht en stevig te zijn. Alle kranten en dagbladen wijden deze dagen lange ko lommen aan hetgeen in de door de storm en overstromingen getroffen lan- den geschiedt. De goede gedetailleerde berichtgeving hier van de pers draagt wel bij tot de grote hulp van duizenden particulieren. De K.L.M.die over alle televisiesta tions gisteren liet uitzenden, dat de K.L.M. gratis kleding, dekens en medi camenten naar Nederland zal vervoeren, heeft vandaag reeds kunnen mededelen, dat deze oproep resulteerde in een enor me reactie, want de goederen stromen het Nederlandse Consulaat te New York binnen, dat er op het ogenblik als een pakhuis uitziet. Ook de HollandAme rika lijn heeft bekend gemaakt, dat zij grotere en kleinere ladingen kleding en beddegoed en medische benodigdheden gratis naar Holland zal brengen. Zowel bij de K.L.M als bij de Hol- land-Amerika Lijn en de Neder landse consulaire centra komen de meest ontroerende aanbiedingen van Amerikanen binnen. Een Televisie station telefoneerde de K.L.M om re gelingen te treffen, daar het al een vliegtuig volgeladen had klaar staan met goederen voor Nederland. Een andere firma in de staat Ohio liet we ten, dat zij grote borden aan haar ge bouwen had aangebracht, om de bur gers ervan in kennis te stellen dat zij bergplaatsen gereed hield voor het ontvangen van dekens, beddelakens Dit nlles is maar het begin van xvat in enkele dagen voor Nederland zal ge daan kunnen ivorden, daar dan het Amerikaans comité, n.l. het „Holland Flood Relief", alle krachten gaat cen traliseren om in samenwerking m-et Nederlandse autoriteiten voor hulpver lening on grote schaal te zorgen. Promi nente Amerikanen hebben in dit comité zitting. Moge dit oprechte medeleven van de Amerikanen bij de rampen, welke Ne- dei-land zo kort na de oorlog zo zwaar getroffen hebben, de Nederlan ders iets het hart verlichten. Men kan er in Nederland van verzekerd zijn dat de Amerikanen zullen doen wat ze kun nen om de Hollanders, -voor wier histo rische heldhaftigheid zij diep respect hebben, te helpen de zware verliezen zo spoedig mogelijk te boven te komen. Want het is inderdaad zoals een Ame rikaan tot Uw correspondente zei: „On ze vrienden kunnen op ons rekenen." [Hoest? |/M« Keelp-i"- .ische keellabletten Collingwood besefte dat dit niet pre cies de klacht was van een meisje, dat de dag moeilijk doorkomt. Het duidde meer op een verlangen naar activiteit, naar bezigheid. „Dat kan ik me indenken," zei hij. „Ik geloof dat ik er ook zo voor zou staan. Je hebt jets nodig, handeling, actie, hoe je het ook noemen wilt." „Noem het maar werk, dat is het goede woord", antwoordde zij. „Wij hebben geen van beiden iets om han den, mijn broer en ik, en -lijden alle twee aan gebrek aan werk. En dat is slecht voor iedereen, vooral voor hem.'' Voordat Collingwood op deze ongewo ne en openhartige verklaring een gepast antwoord kon vinden, ging de deur open en kwam mevrouw Mallalhorpt binnen, gevolgd door haar zoon. Ogen blikkelijk gevoelde de bezoeker de waarheid en de juistheid der laatste woorden. Harold Mallathorpc had een knap, maar niet bijzonder intelligent ge zicht. Hij was ongeveer van Colling- wood's leeftijd en zag er uit of hij zich dood verveelde. Dat zeiden de doffe ogen, de slappe houding, de manier waarop hij zijn handen diep in de zak ken van zijn Norfolkpak hield, alsof ze daar een toevlucht zochten van pure verveling. Hier was nu een sprekend voorbeeld, dacht Collingwood, hoe geld een vloek kon zijn. Nu hij niet meer behoefde te werken om te leven, vond hij het leven zelf te veel werk. Daar entegen was er geen spoor van doel loosheid of gebrek aan energie in me vrouw Mallathorpe. Met een blik zag Collingwood. dat zij een viouw was met karakter, wilskracht en inzicht. Zij was een klein stevig vrouwtje, nog geen vijftig, met energieke bewegingen en een vlugge oogopslag. Een vrouw, die gemakkelijk de leiding van een grote zaak op zich kan nemen. Zo lang. zij het fortuin der Mallathorpes beheerde, dacht hij. was dat veilig. „Deze heer is mijnheer Bar tie Col lingwood, moeder," zei Nesta en gaf haar zijn kaartje. „Hij is dat is u toch, nietwaar? advocaat. Hij kwam u iets vragen, wat weet ik nog niet. Ik had mijnheer Collingwood al eens eer der ontmoet, maar hij herkende mij niet." „Als u het mij toestaat, zal ik gaarne uitleggen, waarom ik kwam," begon Collingwood. „Waarschijnlijk heeft U van mij nooit gehoord, maar wel van mijn grootvader. Antoon Bartle. de an tiquair. Mijn grootvader is gisteravond plotseling gestorven." Mevrouw Mallathorpe en Nesta druk ten met een paar beleefde woorden haar deelneming uit. Toen, alsof het een op luchting voor hem was om ook eens iets te kunnen zeggen, viel Harold plot seling in: „Dat heb ik vanmorgen gehoord, moe der. Hopkins vertelde het mij. Hij was gisteravond nog laat in de stad. Ik was van plan het u te zeggen." „Hemel nog toe," riep mevrouw Mal lathorpe uit, en keerde zich naar een rekje op de schoorsteenmantel, waar in een paar brieven stonden, „En ik heb vanmorgen nog een brief van hem gehad." „Over die brief wilde ik u juist iets vragen," zei Collingwood. „Ik ben van- Advertentie nu vertellen wat de beste sigaret voor Utv gezondheid is? Natuurlijk. Vluchtelingen helpen vluchtelingen Ontroerende brieven en telegrammen van vluchtelingenvestigingen in West- Duitsland en Oostenrijk zijn in Neder land ontvangen. Zij die door Nederland in de uren van grootste nood geholpen werden, bieden thans hun hulp aan. In verscheidene kampen, o.m. in het Oldenburgse en te Wenen, zijn bid stonden voor behoud en herstel van Nederland gehouden. De kleine veen kolonie „Neu-Gnadenfeld", Oostelijk van Coevorden, die door uit Silézië gevluchte Hernhutters werd ontgon nen en gesticht, biedt geldelijke steun aan en bovendien onderdak aan dertig tot veertig kinderen. De Zuid-Olden- burgse diaspora, het Rode Kruis te Aurich, de Oldenburgse „Arbeitsge- meinschaft" en het „Evangelisches Hilfswerk" in Oldenburg hebben hulp, steun en onderdak aangeboden. Het „Evangelisches Hilfswerk" te Wenen, dat na de oorlog vele kinderen naar Nederland zond, organiseert thans on der leiding van Pfarrer Traar onder de ouders dezer kinderen een inzameling. „Vertel ons, wat wij voor u doen kunnen", zo vraagt men in brieven en telegrammen, die alle getuigen van gevoelens van persoonlijke gebonden heid met en vriendschap voor ons land. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Aerden- hout-Bentveld de weleerw. heer G. P. A. Alkemade en tot Rector van het R.K. Lyceum voor Meisjes te Amsterdam de weleerw. heer W. G. Keijzer, die kape laan was te Oegstgeest. WATERSNOODNOTA VAN PR. PREES Verliezen aan vee vooral ernstig op Flakkee en Schouwen (Vervolg van pag. 1) De minister doet dan mededeling van de op dit ogenblik getroffen reeds gepubliceerde financiële tegemoet komingen. In overleg met zijn ambtge noot van Binnenlandse Zaken heeft de minister van Maatschappelijk Werk met medewerking van de commissarissen i van de Koningin een voorziening getrof fen voor een coördinatie van de hulp verlening door de organisaties van het maatschappelijk werk op provinciaal niveau. In de geteisterde gebieden, als ook in de evacuatiegemeenten, bestaat grote behoefte aan beschikbaarstelling van maatschappelijke werksters en ge zinsverzorgsters om de getroffen bevol king bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moei lijkheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft in overleg met de minister van Maatschap pelijk Werk een regeling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voorzien. De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig, er zijn niet abnormaal veel zieken. De eva cuatie van enkele kleine verpleeginrich tingen is geslaagd. De grootste moeilijk heden voor de gezondheidszorg zijn ge legen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken Critiek is de toestand op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd overstroomd, terwijl de bevolking nog voltallig aanwezig is. Landbouw, veeteelt en visserij Rond 133.000 ha. cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133.000 ha., d.i. 5,7 pet. van het totale areaal cultuurgrond in Nederland, kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha. bouwland, d.i. 8.9 pet. van het totale Nederlandse areaal: 41.000 ha. grasland, d.i. 3.1 pet. van het totale Ne derlandse areaal; 10.000 ha. tuingrond, d.i. 9.4 pet. van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onder verdeeld in (het tussen haakjes gestel de getal is het percentage van het totale areaal in Nederland): 32.000 ha. granen (6.1 pet.), waarvan 12.000 ha. tarwe (15.2 pet.), 13.700 ha. consumptie-aard appelen (8.6 pet.), 15.000 ha. suikerbie ten (24 pet.). 6.000 ha. peulvruchten (17,8 pet.), 7.500 ha. vezelvlas 22,7 pet.), 8.000 ha. andere gewassen. De verloren gegane voorraden akkerbouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen, cir ca 1500 paarden en ruim 100.000 hoen ders. Het overige vee, dat in deze ge bieden aanwezig was, is grotendeels ge ëvacueerd. De verliezen aan verdron ken vee zyn vooral ernstig op de eilan den Flakkee en Schouwen en Duive- land, terwijl ook in West-Brabant aan zienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoem de eilanden vermoedelijk 80 a 90 pet. verloren gegaan. Schaderegeling Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eer ste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levenson derhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het econo misch leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laat ste betreft zullen voor niet door verze kering gedekte rampenschade, in de pri vaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. Organisatie schadeafwikkeling Het ligt in het voornemen van de re gering. dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zuilen nemen. Daarbij zal de onderlinge samenwerking zeer nauw dienen te zijn, teneinde de efficiency en de overzichtelijkheid van de administratie te bevorderen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van cïe beslaande er varen apparatuur, Wat de schade in de privaatrechtelijke sector betreft, ligt het in het voornemen van de regering de organisatie als volgt op te bouwen: Een buitendienst wordt ingericht, be staande uit een aantal regionale ramp- schadebureau's, waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zijn sa mengebundeld. Aldaar geschieden de aangifte en ce registratie van alle scha den, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbetaald en wordt de en- quetering van de schaden plaatselijk verzorgd. De terreinafbakening tussen de drie ministeries, welke ook reeds voor de oorlogsschaden geldt, houdt in grote trekken in, dat het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting de zorg heeft voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning voor de agrarische schaden en het ministerie van Financiën voor de overige schaden. Het ministerie van Financiën zal voorts, evenals dit bij de oorlogsschaderegeling het geval is, met de algehele coördinatie worden belast. Voor wat betreft de afwikkeling van de schaden in de publiekrechtelijke sec tor zal het bestaande apparaat voor de afwikkeling van de publiekrechtelijke oorlogsschade (het bureau Financiering WederoDbouw van het ministerie van Financiën! worden ingeschakeld. De ;n- schakeling van dit apparaat betekent, dat bij de afwikkeling der schade het ministerie van Wederopboujv en Volks huisvesting. de Rijkswaterstaat, de Pro vinciale Waterstaat, de onder het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ressorterende Rijksdienst voor het Landbouwherstel, alsmede de technische afdeling van het bureau Fi nanciering Wederopbouw (een_ interde partementale commissie, waarin, naast het ministerie van Financiën, de minis teries van Binnenlandse Zaken, van We deropbouw en Volkshuisvesting, van Verkeer en Waterstaat en van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening) zijn vertegenwoordigd. Deze met grote spoed opgemaakte nota. waarbij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is gedaan, teneinde de gevolgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken, kon niet 3nders dan onvol ledig zijn. Veel van hetgeen in de ge troffen gebieden is gebeurd en is ge daan, zal pas later nauwkeurig kunnen «•orden vastgesteld. Van de verder te nemen maatregelen kon nog slechts in algemene zin mededeling worden ge daan. Niettemin houdt de minister-pre sident zich overtuigd, dat uit het gege ven overzicht duidelijk zal zijn gewor den hoezeer alle krachten zijn inge spannen om de toestand het hoofd te bie den. De wijze, waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de betoonde hulpvaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden, ondanks het geleden leed, beloften in voor de toekomst. over het papier uit het kaartenzakje. Maar de vlotte uitleg van mevrouw Mallathorpe had hem een nieuw denk beeld aan de hand gedaan, en hij stond OP. „Dank u wel," zeide hij. „Ik denk ook, dat het dat geweest is. Misschien vindt u het vreemd, dat ik wilde weten wal er in die brief stond. maar. omdat het zeker de laatste was. die hij schreef „O. ik ben er van overtuigd, dat het zo geweest is", riep mevrouw Malla thorpe uit. „Ik was nog wel van plan, om vanmiddag, als ik tóch naar Bar- ford moet, even bij hem aan te gaan. Het spijt mij te horen dat hij dood is. De arme, oude heer. Was hij niet stok oud?" „Hij was een eindje in de tachtig." antwoordde Collingwood. „Laat mij u nogmaals bedanken. Goeden morgen, mevrouw. Mijn taxi staat buiten en ik heb nog veel te doen in Barford". De twee jongelui lieten Collingwood uit. In de hal klaarde Harold's gezicht ineens op. „Zeg," zei hij. „Drink iets voor je weggaat. Het is een heel eind heen en terug. Kom mee in de eetkamer." Maar Collingwood ving Nesta's blik op en begreep haar wenk. „Dank je wel, hoor," zei hij. „Heus, dat kan ik niet doen. Ik moet zorgen dat ik terugkom, ik heb zo'n bende te doen. Wat een pracht van een huis heb je.... ging hij door, toen Harold's saaie uitdrukking terugkwam. „Het kon wel honderd kilometer van de bewoonde wereld afliggen. Wat een rust," „Het is duizend kilometer overal van daan", bromde Harold. „Niets te be leven." (Wordt vervolgd). brands Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York. overhandigt zijn- per soonlijke chèque ten bedrage van 10.000 dollar aan mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk, ten bate van de Amerikaanse hulpactie „Holland Flood Relief, Inc.". Rechts Sir Henry A. Hobson, de Britse consul-generaal, en links Jacques de Thier, de Belgische consul-generaal, die ieder een cheque van 5000 dollar ontvingen. 3000 zwaar, 3500 licht beschadigd Hoewel beti'ouwbare gegevens over de schade aan woningen, boerderijen enz. in de watersnood-gebieden nog niet voorhanden zijn, moet een gerucht, als zouden 500.000 woningen zijn be schadigd of verwoest, met de grootste stelligheid worden tegengesproken. De totale woningvoorraad van Nederland was op 1 Januari 1953 rond 2.345-000. Daarvan staan, volgens opgave van het C B. S. 143.500 woningen in de ramp gebieden. De in het water staande ge bouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast staat, dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstelbaar is, Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van de mate van .schade te verkrijgen. Reeds zijn over Zeeland enkele glo bale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken, onder het allergrootste voorbe houd, cijfers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het wa ter. Naar zeer ruwe schatting zyn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar be schadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden er 1000 als totaal verloren beschouwd, 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zyn. In Noord-Brabant staan volgens schat ting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zyn nog niet bekend. Samenstelling Presidium, DB. en Partijbestuur Op de dezer dagen gehouden vergade ring van het bestuur der Katholieke Volkspartij is de verkiezing gehouden van het dagelijks bestuur der partij. Het presidium werd als volgt samen gesteld: voorzitter: W. J. Andriessen, vice-voorzitter: prof. dr. J. J. Gielen, vice-voorzitter Chr. Matser, penning meester: P. B. M. Alberts (tevens kringvoorzitter (nieuw). In het Dagelijks Bestuur (presidium en onderstaande leden) hebben thans zitting: adviserende leden: prof. mr. C. P. M. Romme, als voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie: dr. L. A. H. Alberding, secretaris en leden: mr. P. J. M. Aalberse (nieuw), drs. C. Cosïjn (voorzitter J.O. in de KVP), Th. S. J. Hooij, J. Joosten (kringvoorzitter),1 G. Mertens, J. A. Middelhuis (nieuw), mej. A. H. Nolte (nieuw), prof. mr. L. G. A. Schlichting (nieuw), mej. C. Stringa (nieuw), F. Terwindt en J. J. de Wit (nieuw). Het Partijbestuur (presidium, D.B. en onderstaande leden) ziet er thans als volgt uit: pater prof. dr. L. J. C. Beau fort O.F.M.. (nieuw), dr. Jos de Boer (kringvoorzitter), A. J. Copray (kring voorzitter) (nieuw), A. C. A. Deeren- berg (kringvoorzïtter), mevr. L. Dings- Hendrickx (nieuw), mr. H. W. van Doorn (kringvoorzitter) (nieuw), H. C. J. Erkens (waarn. kringvoorzitter) (nieuw), drs. G. J. M. Horbach (kring voorzitter) (nieuw), J. Hulsman (kring voorzitter), mr. F. van Kemenade (kringvoorzitter), dr. B. H. Kessens (kringvoorzitter). Th. Laan (nieuw). M. P. A. Meissen (kringvoorzitter), mr. dr. A. J. M. Mes (kringvoorzitter), ir. J. A. baron van Oldeneel tot Oldenzeel (waarn. kringvoorzitter) (nieuw), J. A. Poncin (kringvoorzitter). H. N. Smits (kringvoorzitter) (nieuw), mr. H. W. de Vink (kringvoorzitter) (nieuw), Th. v. d. Zee (kringvoorzitter). Onderzoek hulpprogram De leider van het Bureau voor Weder zijdse Beveiliging (de M.S.A.). Stassen, heeft bekendgemaakt, dat de president van de General Foods Corporation. Cla rence Francis, benoemd is tot leider van de delegatie van 55 vooraanstaande za kenlieden, die in 14 landen een onder zoek zullen instellen naar de Ameri kaanse programma's voor hulpverlening. De zakenlieden zullen groepsgewijs aan verschillende landen een bezoek bren gen. De groep, welke Nederland be zoekt, zal onder leiding staan van de president van de Pacific Power and Light Company, Paul McKee. Financieel hulpplan voor Nederland Van Canada en de VS. De V.S. en Canada zouden, naar A.F.P. in Ottawa verneemt, begonnen zijn met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland in verband met de door de overstromin gen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulpprogram op lange ter mijn, dat gebaseerd zou kunne-» zyn op een schenking van Canada en de V.S., een lening door middel van de Interna tionale Bank en een verhoging van de Noord-Amerikaanse bijdrage aan de N. \.T.O Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland tegen over de N-A.T.O. tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voor rang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. Leiden hervat Donderdag colleges De Rector Magnificus van de Rijks universiteit te Leiden heeft bepaald dat de colleges en practica a.s. Donder dag hervat worden. morgen vroeg pas uit Londen gekomen, en natuurlijk heb ik de verschillende omstandigheden nagegaan van zijn plot seling overlijden. Het was wel heel on verwachts. in het kantoor van Eldrick Pascoe. Hij was daarheen gegaan om iets te bespreken, maar niemand weet wat, want hij stierf vóór hij het zeggen kon. En volgens zijn bediende Jacob Taylor was het allerlaatste wat hij deed, een brief schrijven aan u. Nu zou ik graag weten, ik heb daar natuurlijk mijn redenen voor, wat er in die brief stond. Kunt u me inlichten, mevrouw?" Mevrouw Mallathorpe ging naar de schoorsteenmantel en nam een envelop pe uit het standaardje. Deze gaf ze aan Collingwood met de toestemming om ze te openen. Collingwood haalde er een van Bartle's oude memorandums uit, en zag een paar regels in het bekende har kerige schrift: Mevrouw, Als u morgen soms naar de stad rijdt, zoudt u dan even bij mij willen komen? Ik zou u graag een ogenblik spreken. Hoogachtend, A. Bartle. Collingwood gaf de brief terug. „Heeft u enig idee waarover het ging?" vroeg hij. „Ja, misschien weet ik het," sprak mevrouw Mallathorpe. „Mynheer Bartle heeft wat koeken van mij gekocht, af komstig van mijn overleden zwager, die bij hem op de fabriek stonden. Nader hand wilde hij meer van die boeken en brochures hebben over deze streek, er waren er zelfs bij die hij heel graag wilde kopen. Ik veronderstel, dat hij mij daarover wilde spreken." Even zweeg Collingwood. Hij over dacht, of hij iets zeggen zou van het geen Jaap Taylor hem verteld had, a de voltooiing van de reddingswerkzaamheden tn TV de overstroomde gebieden ziet Nederland zich voor de schijnbaar onmogelijke taak geplaatst de gapende bressen, die vorige week in duinen en dijken geslagen zijn, te dichten. Op de eerste plaats heeft men bij deze werkzaamheden zakken zand nodig. Vrachtwagens en zware Amerikaanse trucks voeren over in allerijl herstelde wegen enorme voorraden nan en ook de aanvoer door de lucht naar over land onbereikbare plaatsen vindt nog steeds doorgang. Desondanks blijft er voortdurend vraag naar zandzakken. Het zijn vooral de militairen, die, zoals hier een groep mariniers bij Den Bommel op het eiland Overflakkee de modder en het ijskoude water trotseren, om het verloren gegane land op de zee te heroveren. Vannacht is het laatste gat in deze omgeving gedicht, waardoor tevens de verbinding van Den Bommel met Oude Tonge 'is hersteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2