Nieuwe tuinbouwgronden moeten ontsloten worden Tempo van omgeving moet overgenomen worden Stofzuigers TERUG UIT PARIJS 1395 doden 5000ste? Groei van Beverwijk en Heemskerk 120 HA. cultuurgrond offer aan woningbouw Nieuwe aanwinst voor de vloot Grote toekomst door eigen activiteit Nering en ambacht verlaten individuele streven Visserijgolf DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 TUINDERSKINDEREN GEDWONGEN NAAR FABRIEK Er voltrekt zich aap een deel van de bevolking van Beverwijk en Heemskerk, ten dele ook van Castricum een drama, dat men in alle omvang zeer goed Kan meevoelen, en dat onherstelbare gevolgen, geestelijk, sociaal en economisch zou kunnen hebben, ware het niet, dat deze bevolkingsgroep, wakker geworden, zich georganiseerd tegen de ondergang verzet en zonder de ontwikkeling van de streek in de weg te willen staan, die maatregelen eist, die nodig zijn om tot een recht vaardige oplossing te komen. We bedoelen de land- en tuinbouwers. Ze waren gistermiddag met meer dan vijfhonderd man bijeen in de zaal van „Kennemerland", om zich te laten voorlichten over datgene, wat met de onteige ningen van hun gronden te maken heeft en zij hebben krachtig, georganiseerd, aangedrongen op de eerste plaats op vervangende grond. Zij wensen hun zelf standig boeren- en tuindersbestaan niet vaarwel te zeggen en willen hun kin deren niet gedwongen zien naar de fabriek te gaan. Hetgeen in deze urenlange vergadering, die o.m, werd bijgewoond door de bur gemeesters van Beverwijk en Heemskerk, wethouders, gemeentesecretaris van Heemskerk en andere autoriteiten, besproken werd, is van groot streekbelang. Het zal dan ook onze bijzondere belangstelling hebben. In verband met de ruim te willen we het gesprokene in een tweetal verslagen weergeven. waaraan wij zijn verbonden en welke grond in het diepste wezen met ons ver bonden is en een deel van ons leven uitmaakt, gaat verdwijnen. Om dan over het verloren gaan van een familiebezit maar niet te spreken. Onze idealen en zorgen om later onze kinderen een vei lig bestaan te verzekeren gaan hierme de teniet. En ditzelfde geldt, het eigen bezit uitgesloten, Ö6k de pachters!!! De bedrijfsgenoten, die geen opvolgers hebben en reeds op gevorderde leeftijd zijn, schakel ik even uit. Deze zijn met behoorlijke geldelijke vergoedingen niet zó zwaar getroffen. Maar wat is de toe komst voor de mensen op middelbare leeftijd en voor dé jonge gezinnen? Af gezien van het missen der levensvreug de en het zich verbonden voelen met grond en natuur, zijn de mensen van middelbare leeftijd te oud voor de fa briek. Tewerkstelling in Land- en Tuin bouw elders stuit ook al op leeftijdsbe- zwaren, een ander bedrijf is momenteel niet te verkrijgen. Voor andere beroepen zijn zij meestal niet geschikt en voor een andere branche ontbreekt de vesti gingsvergunning. Is dan voor dezulken de enige weg: Sociale Zaken of D.U.W.. arbeider? En wat is de toekomst van onze kin deren, die in onze bedrijven meewer ken? Arbeider of naar de Hoogovens? Ik vraag mij af: Waar haalt men het recht vandaan onze kinderen te dwin gen naar de fabriek te gaan of arbei der te worden? Stad in de Duinen Tijdens de grote tuinders ver gade- ring gistermiddag heeft een dei- aanwezigen de vraag gesteld, waarom Beverwijk voor de stadsuitbreiding juist de cultuurgronden nodig heeft, terwijl in de duinen grote terreinen braak liggen. Burgemeester Schol- tens, op wiens toespraak wij terug komen, deelde mede, dat de gemeen te daaraan eveneens had gedacht. Tussen de begraafplaats Duinrust en Wijk aan Zee ligt een wildernis, die men tot een stadsdeel voor 45.000 inwoners had willen herscheppen. De plannen waren tot in details gereed. Ze hebben evenwel landelijk, bij regering en provincie, geen genade kunnen vinden! Beverwijk heeft zich moeten aanpassen bij hetgeen lan delijk werd geprojecteerd! Geen grondverspilling De bijeenkomst was belegd door de Stichting voor de Landbouw in Noord- Holland en werd voorgezeten door de heer A. N, Aardenburg, de strijdbare L.T.B.-leider. Deze heeft iri een gepas- sionneerde rede weergegeven hoe de land- en tuinbouwers van de streek over de ontwikkeling van Kennemerland denken. We ontlenen daaraan het vol gende: Wij zijn de Gemeentebesturen van Be verwijk en Heemskerk dankbaar, dat er nu enkele grote plannen aan de open baarheid zijn prijs gegeven, omdat hier uit thans overduidelijk blijkt, dat als eerste aanloop ca. 120 H.A. cultuurgrond ten offer valt. Meen niet, Land- en Tuin bouwers, dat dit 't laatste woord is. Dit is nog maar een begin. Men moet dit niet zien als gemeen telijke onteigeningen, doch als onderde len van het grote plan „IJrnond Noord". Vele ^rote stukken zullen nog volgen, waarbij het lang niet denkbeeldig is dat gemeentegrenzen geen rol zullen spelen. De "cultuurgrond in Beverwijk is bijna geheel van de kaart, in Heems kerk worden grote happen uitgenomen, de Rijkstunnelweg zal veel grond vra gen en de nieuw te projecteren weg vanaf de nieuwe ponten naar Alkmaar eveneens. Voeg hierbij de normale uit breidingen in Velsen, Heemskerk. Cas tricum en Limmen. dan zal men begrij pen dat ik niet te veel zeg, als er van de land- en tuinbouwstreek „Kennemer land" enorme grondoffers worden ge vraagd. In mijn geest zie ik al de Groot stad Beverwijk, samengevloeid met een groot deel van de gemeente Heemskerk. Bezie nu eens het uitbreidingsplan van Beverwijk. Prachtige mooie huizén. mooie voor- en achtertuintjes, grote en brede wegen, sportvelden en plantsoe nen. Er komen slechts 45 a 55 huizen per H.A., licht, lucht, ruimte, mijn liefje wat wil je nog meer. Hoe ontzettend hoog moeten de huren van deze huizen wel worden. Is het zo misplaatst om te vragen of dit alles wel economisch ver antwoord is? Deze plannen mogen dan uit stedebouwkundig oogpunt juist zijn. wij. Land- en Tuinbouwers, vinden dit grondverspilling. van ONZE grond nota bene. Tegen deze grondverspilling zal óók ons bezwaar gericht zijn. Dit gaat ten koste van onze grond, de grond waarop wij in alle eenvoud rustig werken van des morgens vroeg tot des avonds laat, voor God, Gezin en Maatschaprpii, Ons eigendom, hetwelk wii een veilig bezit waanden, waarvoor wij onze gehele persoon hebben ingezet om geleidelijk te bouwen aan een toe komst voor ons en onze kinderen. Ons eigendom, met moeite en offers ver gaard, wordt ons ontnomen! Onze grond. voor Kennemerland BEVERWIJK Dinsdag 10 Februari Luvor: Vrouwenarts cfr, Praetorius, 7 en 9.15 uur (18 jaar). Kennemer: The Crimson Pirate, 7 en 9.15 uur (14 jaar). W.B.: Geen voorstelling. 't Centrum: Jaarvergadering Tuinbouw- studieclub, 8 uur. Toneelavonden „Het Masker" en „O.B.K.V receptie Dingier, afgelast. Woensdag 11 Februari Theaters als Dinsdag. K.S.A.: Derde H.O-V.-concert, 8 uur. UITGEEST Dinsdag 10 Februari Raadhuis: Openbare raadsvergadering met behandeling begroting 1953, 7.30 u. HEEMSKERK Dinsdag 10 Februari Zaal Dam: Bijeenkomst Kath. Midden stand (bespreking winkelsluiting), 8 uur. De Oranjeboom: Bridgedrive Wijk aan ZeeHeemskerk, 8 uur. VELSEN Dinsdag 10 Februari Patronaat, 8 uur: .Jaarverg. R,K. Vrou wenbeweging, Rex-Theater, 8 uur: Limelight, a. 1. Thalia-Theater, 8 uur: „De dijk is dicht" en reportage watersnoodramp ten bate van het nationaal rampenfonds. Woensdag 11 Februari Raadhuis, 2—3 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Rex-Theater, 8 uur: Als Dinsdag. Thalia-Theater, 3 uur: Uitstel van de dood, 18 jaar. Op eigen grond of drie'hoog? Onze zonen, die wij in ons eigen be drijf hebben geplaatst of nog kunnen plaatsen (het ideaal en de levenstaak van iedere vader) bijn volbloed Land en Tuinbouwers. Wij hebben ze een practische opleiding gegeven, met of fers en moeite laten leren en de be nodigde diploma's laten behalen, kort om er bekwame vakmensen van ge maakt. Dit alles met de éne intentie: Ze later op onze eigen grond een zelfstandig bedrijf te verschaffen en een nieuw gezin op te bouwen. Vak manschap, idealisme, arbeidszin en de grond, alle voorwaarden voor een vol le verwezenlijking waren hier toch aanwezig? En wat geschiedt er met onze woningen en onze bèdrljfs- gebouwen? Veel hiervan zal moe ten verdwijnen. Krijgen wij een bedrijf met een bedrijfswoning en be drijfsgebouwen terug of krijgen wij er gens, 3 hoog, een woning toegewezen? Indien dit ons lot zou zijn, dan wor den wij ook nog geestelijk geknakt! Kort samengevat betekent dit alles, dat wij van huis en hof verdreven wor den, onze toekomst en die van onze kinderen gaan hierdoor verloren. Onze vrijheid en zelfstandigheid, onze gebon denheid met de grond en onze levens vreugde staan hier op het spel. En wat krijgen wij hiervoor in de plaats? Wat geld! En reken er maar beslist op, dat wij voor deze zilverlingen, nog jaren zullen moe ten vechten ook! Hoe bestaat het! Alles wat in mij is, mijn gehele agrarische ge voel komt tegen dit alles in opstand. Overheid: Dit alles en nog meer ('t is maar een enkele greep) is bezig te laten verdwijnen. De economische eii de financiële zijde van dit vraagstuk heb ik nog niet eens belicht. Overheid en alle instanties, die ?r mee te maken hebben, U trekt op de kaarten de strepen en de lijnen die volkomen over ons lot beslissen. U handelt nog steeds óver ons doch zonder ons. U doet dit omwille van het algemeen belang, dus voorde gemeenschap. Ik begrijp het en wil het ook wel erkennen. Het algemeen belang gaat boven het groepsbelang. Ik vraag mij echter af: Zijn wij, Land- en Tuinbouwers, dan geen deel van diezelfde gemeenschap? En vragen wij dan te veel, dat ditzelfde algemeen belang de offers niet te eenzij dig mag vragen? Duidelijker gesteld: Als wij, land- en tuinbouwers, het grote offer moeten brengen van. het prijsge ven van onze grond, dan hebben wij het recht van de gemeenschap te eisen, dat alles, maar dan ook alles, in het werk wordt gesteld om ons vervangen de grond te geven en hebben wij teyens het recht te protesteren tegen verspil ling van gronden. Dit recht op andere grond en bedrijfswoningen en bedrijfs gebouwen laten wij ons niet zomaar ontnemen, Daarvoor zullen wij vechten! Wij blijven het zó zien, dat de Overheid verplicht is ons hierin te helpen. Dit is niet alleen een Land- en Tuinbouwbe- lang, doch evenzeer een gemeentebelang. ja zelfs een landsbelang. Het is de taak van de Organisaties daarbij te helpen. Ik doe dan ook een zeer ernstig beroep op ailen, ja ik zou het als een noodkreet willen beschou wen. wordt wakker en laat U niet zon der georganiseerde tegenstand verdrin gen. Spreker gaf dan een uitzetting van de mogelijkheden nieuwe cultuurgronden te creëren in de Prov. Duinterreinen en de landerijen van particulieren. Critiek op geheim zinnigheid Ir. G. W. van der Helm, rijkstuinbouw- consulent, heeft vrij scherpe critiek uitgeoefend op de geheimzinnigheid, waarmede van overheidswege de streek plannen worden omgeven (burgemeester mr. H- J. J. Scholtens heeft onlangs, zo als men uitvoerig in ons blad kon lezen, vooruitlopend op de publicatie van deze plannen, belangrijke mededelingen ge daan om de ongerustheid op te heffen, Red.) Omtrent het verloren gaan van cultuurgrond deelde hij het volgende mede: In Velsen zal met het bestaande uit- brengen wij U de nieuwste Franse coiffures MOIENDIJK'S KAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Te bereiken lijn 3-4 breidingsplan ca. 15 ha. tuinbouwgrond verloren gaan. In Beverwijk gaat ca. 40 ha. verloren door de reeds vastgestelde uitbreiding, terwijl volgens het plan dat tot en met 13 Februari a.s. ter visie ligt, nog 100 ha .tuinbouwgrond zullen moeten verdwij nen. Van Heemskerk zal volgens het tot en met 14 Februari a.s. ter visie liggende plan 4 a 5 ha- tuinbouwgrond opgeof ferd worden. In Castricum gaat met de huidige uit breiding ca. 8 ha. tuinbouwgrond ver loren. In Egmond gaat 2 ha. volgens de hui dige plannen verloren. Van Alkmaar ligt een plan ter visie waarbij 2 a 3 ha. tuinbouwgrond ge moeid is. Dus in totaal gaat door de reeds vast gestelde plannen 65 ha, tuinbouwgrond verloren, terwijl in de ter visie liggende plannen nog wel 105 ha. tuinbouwgrond voor huizenbouw worden voorgesteld. Ik mag niet nalaten er op te wijzen, dat deze besproken uitbreidingsplannen officieel bekend zijn. Daarnaast zijn na tuurlijk nog uitbreidingsplannen in de maak, welke ons nog niet bekend zijn of waarover wij nog niet mogen spreken. Reeds enige tijd geleden heeft men in de dagbladen iets kunnen lezen over de plannen tot uitbreiding van het Hoog- ovenbedrijf en de mogelijkheid, dat Be verwijk als gevolg hiervan zal uitgroei en tot een stad met ca- 165.000 inwoners. Dat hierdoor de tuinbouwgronden nog verder gevaar lopen is niet denkbeeldig, integendeel, is zeker te verwachten. Ik vraag mij dikwijls af of het juist is dat de directe grondgebruiker zo lang onkundig blijft van deze plannen. Een spoediger bekendmaking, al is dan nog niet bekend wat voor huizen er zul len komen of hoe de huizen zullen worden geplaatst, kan veel onrust wegnemen of geeft de grondgebruiker meer gelegenheid naar een ander be drijf uit te zien. Dit is daarom van zo veel belang omdat een bedrijf momen teel uiterst moeilijk te krijgen is. Wan neer bijtijds een nieuw bedrijf wordt gevonden kan dat voor de gemeente voordeliger zijn bij de schadevergoeding. In verband met de schadevergoeding moge ik er nog op wijzen dat het voor de tuinder of boer van groot belang is, dat hij een langjarig pachtcontract heeft. Wanneer hij dat nog niet heeft, moet hij dat zeker zien te krijgen en moet hij er voor zorgdragen, dat het tijdig wordt verlengd. Ook is het beslist noodzakelijk dat de boer of tuinder een goede boekhouding heeft, waaruit een ieder kan afleiden hoe groot de schade is, wanneer hij zijn bedrijf niet kan voortzetten. In het volgend artikel behandelen we het tweede gedeelte van de rede van ir. v. d. Helm. Veilingnotering BEVERWIJK, 9 Febr. Andijvie 76 95, waspeen 1029, spruiten 3578, prei 3164, knollen 1539, boerenkool 2757, groenekool 1431, gele kool 7 15, rode kool 814, breekpeen 612, bieten 10, rabarber 4152, uien 3853. Het vastgestelde aantal slachtoffers van de overstromingsramp is gisteren gestegen van 1372 tot 1395. De burge meester van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal van ongeveer driehonderd slachtoffers ge corrigeerd tot circa tweehonderd. CASTRICUM Textielarbeiders Gisteravond heeft de afdeling van de R.K. Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" de jaarvergadering gehouden. Blijkens het jaarverslag van secretaris J. Verhoef, was het ledental teruggelo pen door het overgaan in andere be roepen. In verschillende gevallen heeft men voor de leden goede resulta ten kunnen boeken. Nadat de waarne mend voorzitter, de heer A. Toepoel, de leden bad aangespoord lid te wor den van Herwonnen Levenskracht, heeft hoofdbestuurder H. Smits een toespraak gehouden over de wachtgeld en werkloosheidsverzekering. Tenslotte trad de heer J. Verhoef als secretaris af. Hij werd opgevolgd door mej. A. Bij man. die ook de functie van penning- meesteresse vervult. Wegens langdurige ziekte heeft de voorzitter, de heer W. Teuthof, moeten bedanken. Als opvol ger is de waarnemend voorzitter aan gesteld. Marktbericht CASTRICUM. 9 Febr. Geschoonde spruiten 4871, ongeschoonde spruiten 2640, spruitkoppen 1525, boerenkool 4150, rode kool 9, witlof le kwal. 53 54, 2e kwal. 32. HEEMSKERK Filmavond Rampen fonds De directie van Marquette Theater bericht ons, dat zij Donderdag 12 Fe bruari in haar theater een filmvertoning geeft, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Nat. Rampenfonds. Gedraaid wordt de mooie film Pinlcy". Tevens wordt een filmreportage gege ven van de ramp in Zeeland, Zd.-Hol land en West-Brabant. Het theater moge uitverkocht zijn opdat een groot bedrag aan het Rampenfonds kan worden over gemaakt. BELANGRIJKE RAAD f4.000 voor rampgebied Donderdag wordt een belangrijke raadsvergadering gehouden. Aan de or de komt o.m. het voorstel gelden ter beschikking te stellen voor de bouw van een R.K. en Openbare Lagere School; voorstel f 4000 ter beschikking te stellen voor de hulpverleningen de noodgebieden en een subsidie aan de Stichting voor Maatsch. Werk ten Plat- telande te verlenen in de kosten van salariëring van een maatschappelijk werkster te Heemskerk. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- HAARLEMS MAIRASSENHUTS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Zaterdag is te IJmuiden binnengeko men de Samenwerking HD 125. Dit schip betekent een nieuwe aanwinst voor de visserij. De eigenaar van deze kotter is dé rederij Slot in Den Helder, die dit schip liet bouwen ter vervanging van de oude HD 125, die aan Urk werd verkocht. Het casco werd bij de firma Symonsbergen te Amsterdam verv digd, waarna de verdere afbouw voor rekening kwam van de fa. Visser te Den Helder. Evenals de HD 87 en 79 van de zelfde rederij, is ook dit schip weer met een sterke motor uitgerust, hetgeen de productiviteit der visvangst zeker ten goede zal komen. De hoofdmotor bestaat uit een 195 PK Brons, terwijl nog aparte motoren zijn ingebouwd voor de aan drijving van de winch en de stroomver- wekking. Moderne zend- en echolood instrumenten completeren verder nog de technische uitrusting. De vier waterdich te schotten. welke tussen de ruimen zijn aangebracht en vóór de machinekamer en kombuizen, geven de bemanning van de HD 125 een goede waarborg voor de zeewaardigheid. De zoon van de eige naar,, n.l. schipper R. Slot, zal over deze nieuwe aanwinst, waarop de „Slotjes" terecht trqts kunnen zijn, het comman do voeren. Doordat het schip reeds Vrij dag is gedemagnetiseerd, zal het na te IJmuiden te zijn afgetuigd, reeds tegen het einde van deze week weer naar de visserij kunnen vertrekken. Bij de scheepswerf „De Dageraad" Woubrugge is de kotter Agatha Arie te water gelaten, welke voor rekening van de heer C. Guyt te Katwijk wordt ge- MIDDENSTAND BEVERWIJK III GEMEENTE VELSEN Kosteloze inenting tegen pokken In de gemeente Velsen kunnen kinderen beneden de leef tijd van 2 jaren kosteloos worden ingeënt tegen pokken, en wel: OP DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 te Velsen (Noord), van 14 tot 14.30 uur, in de Watervllet- school aan de Van Diepenstraat, te Santpoort, van 15 tot 15.30 uur in de Adolf van Nassau- school aan de Burgemeester Enschedélaan. OP VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 te IJmuiden, van 14 tot 14.30 uur, in het Witte Kruisge- bouw aan de Kennemerland no. 125; te Velsen, van 15 tot 15.30 uur, aan het bureau van de Geneeskundige Dienst aan de Stationsweg no. 80. Terugkomen met de kinderen voor het afhalen van de bewijzen van inenting resp. op Dinsdag 24 en Vrijdag 27 Februari 1953, op dezelfde uren en plaatsen als boven vermeld. Het is gewenst, vóór de inenting de huisarts te raad plegen. Trouwboekjes van de ouders, geboortebewijzen en inen- tingskaarten van de kinderen medebrengen. Velsen, 4 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de Secretaris, de Burgemeester, VEENSTRA. KWINT, In dit derde artikel, dat wij aari het veertigjarig jubileum, van de Kath. Middenstand wijden, geven wij het woord aan hoofdbestuurslid W. Vessies, tevens voorzitter van de jubilerende afdeling en wethouder van Beverwijk. In zijn artikel geeft hij belangrijke aanwijzingen voor de toekom,st. Toen veertig jaar geleden ,,Het ieder voor zich en God voor ons allen", door de oprichting van de R.K. Middenstandsvereniging ook door de katholieke midden stander werd prijsgegeven en men door de wekroep van Pausen en Bisschoppen bewogen, ook onze plaatselijke R.K. middenstander organisatiefahig trachtte te maken, zijn er voor de initiatiefnemers en bestuur werkzaamheden begonnen, waarvan wjj ons nu geen voorbeeld kunnen vormen. De toenmaals praktisch on gelimiteerde werk- en verkooptijden voor de zelfstandige ondernemer geven ons met de hedendaagse begrippen van regel en orde, wel een klein beeld over het werk van de werkers van toen. Nog moeilijker was het om de mensen uit hun eigen toonbank- en werkplaatssfeer te halen en ze op een hoger plan aan de christelijke maatschappijvorming te doen deelnemen. En zoals nu ook nog te veel gebeurt, zal men toen in nog veel grotere mate de vraag hebben gesteld van: „Wat kan ik er beter van worden." Tot schade van zichzelf, tot schade van hun stand en tot schade van het geheel. Weerbaarheid verhogen Hulde dan ook aan al die oude pio niers en aan hen die spontaan bereid waren zich te organiseren, omdat zij door hun medewerking hebben bereikt dat plaatselijk en landelijk de represen tatie van de middenstand met sprongen is vooruitgegaan, dat zij heel vaak ge hoor hebben gevonden bij de hoogste instanties, en daardoor belangrijke ook financiële voordelen zijn behaald. De middenstand als stand, en in orga- nisatieverband, heeft ook een ruime mate ups en downs gekend, Met recht kunnen wij hier zeggen: „Velen zijn ge komen en velen zijn gegaan". Dit zal al tijd zo blijven. Vooral vandaag de dag kunnen wij in Beverwijk en omgeving niet zeggen dat alles rozegeur en mane schijn is. Vooral hier is de concurrentie in verschillende branches moordend. Het grootwinkelbedrijf en de nieuwste vormen van distributie, met daarnaast de personeels-inkoopverenigingen en de goederenmarkt, geven de middenstander heel wat stof tot overpeinzing, inzake !het door hun gevoerde beleid. Aange trokken door de gunstige ligging van Beverwijk en de te verwachten snelle groei, zijn al deze detailhandelsvormen evenzovele injecties, aan de plaatselijke zelfstandige winkelier toegediend. Zullen zij door deze injecties wakker worden geschud, opgeschroefd tot verhoogde ac tiviteit, en juiste observering van eigen zaak en verbeterde uitvoering hiervan? Of zullen zij op deze injectie negatief reageren, met het gevolg dat zij onder de voet worden gelopen! Onze midden standers kennende ben ik er vast van overtuigd, dat het eerste gebeuren zal, ondanks de ontzaglijke moeilijkheden, de liquiditeitspositie betreffende, ont staan door fiscale maatregelen in inves teringsproblemen. De moeilijkheden en bovengenoemde problemen liggen hier niet alleen voor de sector nering, maar zeker ook voor het ambacht. De am-. bouwd. Dit schip meet: lengte 25.90 m„ breedte 6 m. en diepte 3.15 m. Een PK Erons-motor zal voor de voortstuwing zorgen. Naar „De Visserijwereld" weet te mel den zal voor de re'derij D, Gouda te IJmuiden bij de Dageraad een motor trawler worden gebouwd. De afmetin gen hiervan worden; 33.75 m. lang, 7 m breed en 3.80 diep. Hierin zal een 450 PK Bronsmotor worden geplaatst. Tenslotte verluidt in IJmuiden, dat de Katwijktse rederij Kennemerland even eens uitbreidingsplannen heeft en dracht gegeven' zou hebben voor de bouw van een nieuwe logger met een lengte van 36.05 m. VOOR HET VISSERS GEDENKTEKEN De collecte, welke Maandagavond na afloop van de algemene herdenkings dienst in de Oud-Katholieke Kerk te IJmuiden werd gehouden voor het op te richten vissersgedenkteken, heeft een bedrag van f 1208 opgebracht. De voetbalvereniging Stormvogels te IJmuiden heeft voor dit monument een bedrag van f 200 beschikbaar gesteld, terwijl dezelfde vereniging f 1000 uittrok voor het Nationale Rampenfonds. 500 dekens uit Zweden in IJmuiden Dinsdagmorgen 10.30 uur mocht ook IJmuiden iets zien van de belangrijke hulp, die het buitenland aan Nederland biedt, naar aanleiding van de waters nood. In-de Hoogovenhaven meerde-l:et Zweedse stoomschip „Ara" met aan boord 500 dekens,7 een geschenk van Stallbergs Grufve Aktiebolag in Lud- vika. Om half elf vanmorgen zijn deze dekens officieel overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis, dat voor di recte doorzending van deze kostbare lading zorgde. Schoorsteenbrand Maandag roncT het middaguur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoor steenbrand op de hoek PopelstraatEiken straat. Met de rammoneur werd dit kar weitje op de gebruikelijke wijze opgeknapt. Waterstanden Dinsdag 10 Februari Hoog water: 12.18 u. Laag water: 7.29 u. en 20.19 u. Woensdag 11 Februari Hoog water: 1.05 u. en 13.34. u. Laag water: 8.58 u. en 21.35 u. VELSEN De spaarpotwordt geledigd bachtsman, die bij wil blijven en van de mogelijkheden in dit gebied wil profite ren, heeft soms fantastische bedragen te investeren. De smid die zijn smederij ontwikkelt tot klein nijverheidsbedrijf, de kleine aannemer die zich ontwikkelt tot de man die ook grote bouwwerken kan aannemen. De schilder die zijn be drijf moderniseert en zelfs de schoenre parateur gaat en moet zelfs gebruik ma ken van de modernste technische hulp middelen Er zal steeds zonder verslap ping gestreden moeten worden, en het tempo van de ontwikkeling in deze om geving zal overgenomen moeten worden door de plaatselijke middenstand. Samenwerking geboden In het kader van de mogelijkheden is het hier wel de plaats om eens speciaal te wijzen op de finantiële mogelijkheden die liggen in „Dc bijzondere credietver- lening". Deze credietverlening kan be schouwd worden als een winstpunt voor de georganiseerde middenstand. Beide sectoren in de middenstenand, nering en ambacht, zullen meer nog dan voorheen het individuele streven moeten verlaten, en middels vak- en standsorganisatie alles op alles zetten om de economische weerbaarheid te verhogen. Nu men allêrwege in steeds sterker male concentratie van bedrijven en on derdelen daarvan moet constateren, met het doel zich veilig te stellen, en om mee te komen in het dienstensysteem, is het noodzaak dat ook de zelfstandige, geheel op zichzelf aangewezen onderne mer, meer aandacht gaat schenken aan W. Vessies, hoofdbestuurder Kath. Mid denstandsbond, sinds 1942 voorzitter van de afdeling Beverwijk. Hij constateert: er is een goede toekomst voor de middenstand. die dingen die beter gezamenlijk kunnen worden gedaan. Verschillende mogelijk heden zijn al benut, en wij kennen ook hier ter plaatse, deelnemers aan inkoop coöperaties, verkoopcoöperaties, vrijwil lige filiaalbedrijven en daaraan verbon den reclame en etalagediensten.. Ook kennen wij hier deelnemers aan het Economisch Instituut van de Midden stand, een deelneming die ten doel heeft het kostencijfer en rendabiliteit van eigen zaak te vergelijken met die van branchegenoten. Nu nog meer dan ooit zal de middenstander volledig aandacht aan eigen zaak moeten besteden, steeds maar onderzoeken waar verbeteringen zijn aan te brengen, steeds maar onder zoeken hoe men het voordeligst kan inkopen en ook hoe men het beste re clame kan maken, steeds meer zal men gaan inzien dat men elkaar juist op die punten nodig heeft, en steeds meer zal men bepaalde onderdelen van de be- drijfsuitvoering gezamenlijk moeten gaan doen, althans voor die branches die zich daarvoor lenen. Men zal nu in de toekomst heel vaalt kleine gedeelten van de zelfstandigheid prys moeten geven om zelfstandig te kunnen bljjven. Maar waar de midden stander persoonlijk al zijn krachten aan zal moeten wijden, is wel, het scheppen van de juiste sfeer, het scheppen van een sfeer, waardoor de klant juist zo gaarne bij de middenstander koopt of zijn op drachten geeft. Het persoonlijk contact en het scheppen van een groot vertrou wen. Correct in het leveren van kwali teit, evenzovele mogelijkheden voor de middenstander die in z»n klant zo heel vaak meer ziet dan een winstobject al leen. W. VESSIES De tweede dag van de actie rond het te restitueren bedrag op de gasprijs aan verbruikers in de gemeente Velsen is weer goed verlopen. Circa 500 gezinnen werden bezocht en dat leverde een be drag op van f 2004,53 ten gunste van het rampenfonds. Gisteren belde iemand op naar het gas bedrijf met de mededeling dat hij ge zegd had de helft te willen afstaan. Dat werd nu verbeterd en het gehele bedrag moest voor dit doel worden afgeschre ven, zodat de opbrengst van de eerste dag nog met f 2,48 werd verhoogd. In totaal is met deze actie, die pas een tiende deel van de bevolking van Velsen heeft bereikt, reeds een bedrag van f 5047,17 voor het rampenfonds bijeen gebracht. WOLLEN SOKKEN Voor de werkers aan de dijken Dinsdagmorgen 7 uur zijn uit IJmui den 574 paar wollen werksokken. 76 wollen werkhandschoenen en -wanten, alsmede 2 wollen bivakmutsen verzon den naar het noodgebied. Op- alle pak ken en dozen staat vermeld: „Warme .wollen werksokken voor de werkers aan wegen en dijken. S.v.p. spoedig uit te reiken." Het ligt in de bedoeling op deze wijze voort te gaan. Er kwamen reeds flinke partijen partijen wol binnen en tal van breisters zullen vandaag weer aan de slag gaan. Maar als er veel breistërs zijn, is de voorraad snel op. Er kan nog wol gebracht worden, zoveel men maar wil, zoveel men maar missen kan. 52.5 mille voor Rampenfonds Op de rekening bij de Rotterdamsche Bank te IJmuiden ten name van het Nationaal Rampenfonds was Maandag avond een bedrag van ƒ52.500.ge boekt. Gezien de bedragen, die via werkgevers, bedrijven, kerken enz. worden geofferd, zal de totale op brengst in de gemeente Velsen naar verwacht wordt de 3 ton te boven gaan Dieven aangehouden De Velsense politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner, van Beverwijk, die ten nadele van twee LJmuidense timmerlieden gereedschap had gestolen op een bouwwerk te IJmuiden-Oost. De man is ingesloten. Het gereedschap kon achterhaald wor den. Bij de Cementfabriek werden twee Maatschappelijk werkster De Stichting voor Maatschappelijk Werk ten Plattelande, gevestigd te 's-Gravenhage, is bereid in samenwer king met de plaatselijke organisaties en het gemeentebestuur een maatschappe lijk werkster aan te stellen voor deze gemeente. De Stichting heeft ten doel mede te werken aan de opheffing van de maat schappelijke ncden. Zij tracht dit de verwezenlijken door de uitvoering van maatschappelijk werk in de meest alge mene zin ten behoeve van de bevolking te stimuleren en te coördineren. Hiertoe wordt de aanstelling bevorderd van een plaatselijke maatschappelijk werkster door het kerkelijke en particuliere ini tiatief en de gemeentelijke overheid, of door de Stichting zelf in samenwerking met deze instanties. De Stichting bevordert het kerkelijk en particulier initiatief en treedt zelf aanvullend op. De Stichting wenst thans tot de be noeming over te gaan en verzoekt de gemeente in samenwerking met de plaatselijke instanties nu om een bij drage van 75 pet. in de kosten van sala riëring en sociale lasten. Het aanvangs salaris is daarbij gesteld op bruto -840.per jaar. Een oproep voor sol licitanten is inmiddels geschied, zedat een spoedige indiensttreding kan wor den verwacht. Tuinderswoningen aan v. Heemskerekstraat Ter verwezenlijking van het uitbrei dingsplan is de verbreding van de Maer- ten van Heemskerckstraat noodzakelijk. De breedte van de rijweg wordt ge bracht op circa 600 m, terwijl aan de zijde van de woningen een trottoir van 1.502.00 meter en, aan de zijde van de vrije percelen een berm van 1.50—2.00 meter is gekomen. Door deze wegverbetering is thans op de daarvoor bestemde plaatsen het bouwen van tuinderswoningen overeen komstig het goedgekeurde uitbreidings plan mogelijk. Alhoewel de aangren zende percelen hierdoor een waarde vermeerdering hebben gekregen, is de ze wegverbetering geschiedt zonder het invoeren van een baatbelasting. Met de eigenaren der diverse perce len, is inmiddels een regeling getroffen voor het verplaatsen van de bestaande afscheiding, voornamelijk door het plaatsen van nieuwe schering met ligus terhaag. In totaal zijn 80 percelen van 52 ver schillende eigenaren hierbij betrokken. De bedongen koopprijs is fl.per m2. H. J. Maertens N. V. Nassaustraat 5 - - Telef. 15220 VELSEN-NOORD Afscheid van „meester" Wiegman Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer P. J. Wiegman, onderwijzer aan de R.K. La gere Jongensschool in de Corverslaan, Vrydag 13 dezer zijn functie neerleg gen. De heer Wiegman is met hart en ziel Velsenaar. Hij zag n.l. het levenslicht op 17 November 1887 té IJmuiden-Oost, toen nog algemeen bekend als „De Heide". Na volbrachte studie aan de Rijks Normaalschool alhier, werd hij aange steld als onderwijzer te Naaldwijk om in 1920. toen de St. Josephschool ge opend werd, het Westland met Kenne merland te verwisselen, zodat hij ruim twee en dertig jaar zijn krachten aan de Velsen-Noord-jeugd heeft gegeven. Vrijdag tussen haif twaalf en twaalf uur zal de heer Wiegman afscheid ne men van zijn leerlingen, collega's en schoolbestuur en wel in het gymnastiek lokaal van de meisjesschool. Bouwbedrijf „Van Heyst" laagste inschrijver Bij de gehouden ondershandse aanbe steding van werken ten. behoeve van de te IJmuiden te bouwen Industriehal aan de Kanaalstraat, door het gemeentebe stuur, werden ingeleverd 6 biljetten, met als laagste C. J. van Heyst's Bouw bedrijf alhier met f 48.602. Hoogste was Aannemersbedrijf J. Stolk te Driehuis voor f 52.710. De gunning is aangehouden. Advertentie WELKE De Tzonne IJM 1 en de Vios I IJM 24, die beide Maandag voor een flinke aanvoer- zorgden, bleven elkaar ook verder trouw. Beide schepen maakten, een reis van 1.3 dagen en gebroederlijk besomden zij ieder ƒ24.000.De Eve line IJM 116. die minder fortuinlijk was met zijn visserij, kwam aan een besom ming van 9.000.terwijl de Zeelan- dia IJM 38 ƒ3.800.haalde uit een af gebroken reis. Voor de" Dinsdagmarkt kwamen geen trawlers of loggers in IJmuiden binnen. De Huiberdina Gijsbertha KW 85 lag v/el in de haven, dóch in verband met de geringe aanvoeren van plat- en fijn- vis voor de Woensdagmarkt, vond men het beter een dagje te blijven liggen, in de hoop op een betere prijs, Als eerste gegadigde voor de Woens dagmarkt heeft zich van de trawler- vloot de Haarlem IJM 9 gemeld. De vangst was, ondanks het stormweer, bijzonder goed bij een totaal van 950 kisten, namelijk 200 kisten zwarte kool- vis, 40 kisten gul, leng en blanke kool- vis, 260 kisten haring, 200 kisten ma kreel, 140 kisten scheïvis en piepers, 20 kisten radio. 80 kisten wijting en 10 kisten diversen. Verder worden van de trawiervloot nog verwacht de Abra ham VL 77. Tubantia IJM 37 en Mary IJM 61, die echter tot Maandagavond nog niets van zich over binnenkomst hadden laten horen. Enkele schepen zijn nog steeds inge schakeld bij het werk in Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden, De kotter Poolster IJM 11 vervult nog steeds een functie van contact voor de marine. Ook de motorlogger Arend KW 7 was Maandag nog op zijn post ter hoogte van Zierikzee. Het hospitaal-kerkschip De Hoop was Maandag met 24 zieken op weg naar Rotterdam. Het slechte weer speelt de schepen ter visserij de laatste .tijd wel bijzon der parten. Er zijn schepen in de Noord, die al 10 tot 12 dagen niet hebben kun nen vissen door storm of harde wind. Ook Maandag waren de weerberichten ongunstig en tegen de avond lag het grootste deel van de trawiervloot eer te steken. Van verschillende schepen, die tussen de bedrijven 'door nog proberen wat te vangen, komen be richten van schade aan het vistuig. Zo mannen aangetroffen, die een houten verspeelde een Scheveningse logger bi.j schot vervoerden, afkomstig van het een trek een net en bij de tweede trek strand. Ook zij zijn aangehouden. I kwam de heleboel aan flarden aan dek.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2