Breng de stem uit van Uw hart De Zaanse Rode Kruis- ambulances in een zee van ellende Strijd om mensenlevens wordt dagelijks gevoerd. Nieuws uit Waterland NIEUWE ACTIE VAN HET GEMEENTEBESTUUR Uit Amstelland Commentaar in Den Haas Geen buitenlandse troepen in Ossendrecht Jliïomektentd Enorme brand in Bandjermasin DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Als we op.onze tenen het hospitaalschip binnensluipen, legt de Kogcr Jan Bree- ker de vinger op de lippen en beduidt ons stil te zijn. Op een wit ziekbed ligt een vrouw. In haar handen, golvend van rimpels, een beduimeld boek. Zij leest murmelend. „Het is telkens dezelfde psalm." fluistert de ambulanceleider ons toe, „de vrouw die naast haar ligt met een verband over de ogen wil geen andere horen. Dat duurt nu al twee dagen zoDan staan we even stil en horen het oudje bidden: „De Here is mijn Redder. Mij zal niets ontbreken. Hij zal ons ge leiden naar grazige weidenDe stem stokt even. maar gaat dan toch door, vers na vers. „Wij stichten ons er aan," zeggen de keiharde mannen in uniform als 7,ij patiënt nummer zoveel binnendragen. Voorzichtig, voetje voor voetje, wordt de brancard de hinderlijke trappetjes op en af gedragen. We bevinden ons temidden van de tientallen Zaankanters, die met vier Rode Kruis-ambulances hun liefdewerk in de buurt van Dordrecht verrichten. 1 ..Je ziet het. we zijn hier prima inge richt. Heb je ooit zo'n koelkastje ge zien?" vraagt een van hen en hij wijst met zijn duim naar een gecharterde ijscowagen. Overal kun je de Zaankanters tegen komen in dit gebied. Van de Dordtse Oranje-Vrijstaatschool tot op de sche pen in de grauwe haven. Ze lopen, draven, rennen en hebben niet he.t minste benul van tijd. Wie mocht me nen, dat na een week, alles nu wel zo'n beetje in orde zal zijn vergist zich deerlijk. Vijftig duizend evacué's zijn er en onder deze duizenden bevinden zich heel wat patiënten, maar voor die aan de beurt zijn worden eerst de andere geteisterden geholpen en dat zijn er, helaas, nog heel veel. De zee heeft hen aangespoeld, deze wrakke, broze zieken en ge wonden, hen uitgeworpen als wrak hout of vlokken trillend schuim langs de nieuw veroverde kust. Ontredderd, hulpeloos,, ziek of ster vend, spoelden de golven hen aan, in de handen van deze „strandjut ters". handen die verwarmden, ver zorgden en vertroetelden om het broze of dovende leven te koesteren en aan te wakkeren. „Wij deden wat we konden. Maar voor velen is het te laat geweest." Het is een van de commandanten die ons dit zegt. een lange kerel met een Vermoeid gezicht en ogen die rood zijn van het tekort aan slaap. Ja, voor velen is het te laat ge weest. „Vraag me niet om details, die geef ik niet", zegt iemand, die met ons in gesprek komt. Neen. hij geeft ze niet. maar wij horen er hier en daar, meer dan ons lief is. Er is een vrouw gered die 48 uur op een balk in het water hegft rondgedreven, terwijl zij elk ogen blik een baby kon verwachten. Er is een andere vrouw gered, die twee en een halve dag aan haar handen aan een .dakgoot heelt gehangen, maar toen een ."schip kwam om haar uit haar ellende te verlossen, wierp het woelig water dat schip tegen de muur en tegen haar aan en zij verloor beide benen. Dat zijn de „details", die men ons hier niet wil geven, waar men niet over praten wil, ómdat men te veel gezien, te veel doorstaan heeft. Hospitaalschip Een transport van iiggende en zit tende patiënten, zorgvuldig toegedekt veilig opgesloten in dichte vracht wagens met de namen van Zaanse fir ma's er op, rijdt stapvoets door smalle, bochtige straten, door de armoebuurt van de Dordtse haven, waar het mid den op deze dag nog schemer is. Lang zaam kruipen de wagens de kade van de Binnenkalkhaven op. Daar ligt een flink, wit schip. Het is door de Rode Kruismensen van Enkhuizen omgebouwd tot hospitaalschip. De transportwagens rijden tot bijna aan de loopplank. Zij manoeuvreren langs de railing, er druk ken zich mannen en vrouwen in uni form stijf tegen de wand van kajuit en kombuis om vooral toch de brancard niet te hinderen, de brancard, waarop een mens ligt, geheel bedekt met een deken Ze zwermden overal heen Dit is, wat wij gezien hebben van het werk van de Rode Kruis-ambulances uit de Zaanstreek en andere daar in Dordrecht. Wat we hoorden is in grote trekken dit: de eerste ambulance ver trok onder leiding van sergeant A. A. Mulder. Bestemming: noodgebieö. hel pen waar je helpen kunt. Diezelfde dag ZAANDAM CIJFERS WEER HOGER De opbrengst van de kerkencollecte. In de meest onkerkelijke streek van het land de Zaanstreek heeft, nu alle opgaven bij ons binnen zijn gekomen, f 54.987 opgebracht. De katholieken uit 7 parochies (Jisp, Oostzaan. Westzaan en Zaandijk hebben geen katholieke kerk) brachten hiervan bijna f 18.000 bijeen. Inmiddels is de Zaanstreek reeds het half millioen gulden gepasseerd voor het N.R.F- Begrafenis J. Pieters Onder overgrote belangstelling vond Maandagmiddag op het kerkhof de be grafenis plaats van de heer J. Pieters, de fractieleider van de Prot. Christelijke groepering in de gemeenteraad. Het ge meentebestuur was voltallig aanwezig alsmede de gem. secretaris, raadsleden en talrijke vertegenwoordigers uit het zakenleven. Voor.de K.V.P.-fractie was de heer F. Engel tegenwoordig. Aan de baar en groeve voerden verschillende sprekers het woord die allen de nauw gezetheid en hoge plichtsopvatting van de overledene roemden. Geen opvoering Het bestuur van de Kath. Vrouwen beweging deelt mede dat de feestavond van de 11e Februari verschoven is naar een later datum. Inzenden Kunstenaars kunnen hun schilderijen weer vóór Maandag 16 Februari inzen den. aangezien op deze datum de com missie voor kunstopdrachten weer bij eenkomt om over de aankoop te beraad slagen. Geen collecten meer Het bestuur van het Koningin Wilhel- minafonds deelt ons mede. dat voorlopig tot de maand Juni door dit fonds geen collecten meer gehouden zullen worden om het werk voor het N.R.F. ruim baan te geven. Zaandam crescendo De stand van de collectenopbrengst in Zaandam stijgt met de dag. Momenteel is het eindresultaat f 325-000. Hetgeen neerkomt op f 8 gemiddeld per inwoner Dinsdag was de ploeg in de Rot terdamse haven in de weer. tot 3 uur 's nachts, in het nachtelijk donker men sen uit" de ruimen van de schepen ha len, zonder takels. De volgende morgen vroeg rusten was er niet bij naar Zuidland, evacuatie-centrum op Voorne Putten. Een en al actie daar: dijkver- sterkers, kadaverslepers, voedseltrans- porten, de zieken. Terug naar Rotter dam: samen met de havenpolitie „reuze kerels" patiënten van de schepen halen, waarbij het hele trans port van het ontruimde noodziekenhuis van Zierikzee. Toen „ik weet het werkelijk niet allemaal meer, ik ben elk begrip van de tijd kwijt. Wel weet ik. dat we voor het eerst Donderdag avond een hap warm eten kregen en dat we niet wisten dat een beker zuur kool zo heerlijk kon smaken. Brood en koffie waren er altijd genoeg, ze heb ben hier voor ons het onmogelijke ge daan, maar die beker zuurkoolwe leefden er van op." Donderdagmiddag kwamen de Zaan kanters hier in de Oranje Vrijstaat- school. De tweede ambulance onder majoor J. Breeker. die verder de lei ding hield over de Zaankanters, was toen al gearriveerd. Donderdagavond kwam nummer drie onder aanvoering van D. Knopper, nummer vier volgde Vrijdagmiddag onder leiding 'van mej. L. Honig. Van de vierde nam M. Fluri het commando over, die al met majoor Breeker was meegereden. Naar alle richtingen zwermden de ambulances uit. Er zijn er die in 's-Gra- Tien liter jodium „Breng tien liter jodium voor me mee", vroeg dokter Van der Bijl in "s-Gravendeel aan sergeant Mulder. „Tien liter?" lachte een dokter in Rotterdam een paar uur later. „Man. met tien liter jodium kun je heel 's-Gravendeel in een jodiumbad stoppen!" Hij gaf één liter mee. Maar voor alle securiteit zorgde sergeant Mulder tóch maar al dacht hij: die Rottes^amse dokter heeft gelijk dat hij er vijf liter bij kreeg. Hij kwam terug in 's-Gravendeel. Dok ter Van der Bijl sprong een voet hoog van enthousiasme. „Prachtig, ik kan even vooruit!" riep hij. Een voor een kwamen de werkers bij hem mensen die kadavers ruim den. Hun handen waren een en al bloed van het prikkeldraad, dat overal in de verdronken polders lag. Zij stopten hun handen helemaal in die plas jodium. Sergeant Mulder zag het en begreep, dat de Rotterdamse arts ongelijk had gehadomdat ook hij zich de toestand niet voor kon stellen. WORMER vendeel kwamen ondanks de verzeke ring. dat het onmogelijk zou zijn: er waren er in Poortugaal. mevrouw Ver- steeg-Slikkèr reed met een patiënte naar Weert in Limburg deze jonge vrouw was haar man en kinderen kwijt gex-aakt, die daar bij familie al een onderdak hadden gevonden er wer den vijf t.b.c.-patiënten naar Katwijk aan Zee gebracht. Zo heeft men ge werkt, gesjouwd, gereden Die chauffeurs: Bouters, Börneman, Lippens. Mantel, ze verdienen een extra pluim. Maar dan ook zeker een extra pluim voor de vrouwen van deze colon- nen. Zij deden hetzelfde werk wat de mannen deden, ze klaagden niet over moeheid, zij hielden haar ogen droog, zij verzorgden de patiënten én de man nen van de ambulances. Voor zieken en gezonden hadden zij altijd nog de tijd en de energie voor een troostend woord, een lach of een stevige schouderklop. Zo was het bij de Zaanse Rode Kruis mensen: een hechte frontkameraadschap. En inmiddels hoorden wij uit het scheepsruim de tere en ijle vrouwen stem murmelen: „Want de Here wist alle tranen weg...." Vier Zaanse Rode Kruis-ambulances werken op volle toeren in de getroffen gebieden. Met enige doktoren hebben wij een kort bezoek gebracht aan de ploe gen. Wij hebben de Zaanse jongens niet al te zeer gestoord bij hun werkmaar onze bevindingen vindt men hiernaast. 1LPENDAM Requiemmis voor de slachtoffers Morgenochtend om kwart voor acht wordt in onze parochiekerk een gezon gen Requiemmis opgedragen voor de zielerust van hen, die de vorige week op even tragische als plotselinge wijze uit het leven zijn gerukt MET HART EN HAND! Zoals men weet, bracht de collecte voor het Nationaal Rampenfonds in ons dorp f 2955 op. De katholieken hebben in hun parochiekerk kans gezien om het Ilpen- damse aandeel in de financiële vraag met de fabelachtige som van f 1765 te vermeer deren. Inmiddels heeft een parochiaan de f 1300 volgemaakt. De pastoor zou zo graag in de gelegenheid zijn om met twee mille uit de bus te komen, f 200 kan er immers spoedig zijn, wanneer de hand nog een extra voltreffer uit het hart krijgt.. Wie levert die laatste voltreffers? Gemiddeld heeft iedere parochiaan met ongeveer vier gulden de collecte-schaal bedacht. In de Ned. Hew. Kekr bracht de collecte tijdens de Zondagsdienst voor de slachtof fers f 190 op. Slachtoffers van de ramp Zaterdag is bij de familie Arie Beider (Wester weg) bericht binnengekomen, dal de hoogbejaarde ouders van de heer Bei der en een viertal andere naaste verwan ten het slachtoffer zijn geworden van de overstromingsramp. De familieleden waren op Duiveland woonachtig. Ravage in een plantsoen Er bestaat reden om zich zorgen te ma ken over de verwoesting in het Burge meester Van Oorschot-plantsoen van het sparrenbos. Deze mooie plek, aan de zijde van de Ringvaart, gelegen, is totaal ge ruïneerd en de pecuniaire zijde van het herstel zal stellig in de honderden lopen. De plannen, die boswachter Buis met zijn zorgenkind had, zijn volkomen vervluch tigd. Vooral de Noordzijde van het park lijdt aan. een acute verzakking. Dé bodem biedt geen voldoende houvast meer aan het lij vige geboomte. Vandaar het zo enorme resultaat van de orkaan. Stille Omgang Zondag 22 Februari a.s. komen de Ilpendamse Stille-Ommegangers in het Beurscafé te zamen voor de jaarverga dering. Behalve de gebruikelijke agen dapunten. zal er ook een inleiding wor den gehouden aan de hand van projec tie-materiaal. De aanvang is na de Lijdenmedittie. L.T.B.-ers ter jaar vergadering De Katholieke Land- en Tuinbouw- bond. afdeling Ilpendam. houdt a.s. Vrijdagmorgen (13 Febr.t de jaarverga dering in Café Konijn. Om kwart voor acht wordt er een H. Mis opgedragen voor een overleden lid en voor de leden. Vervolgens gemeenschappelijk ontbijten om kwart over negen de vergadering, waarin o.a. mr. G. J. Vermeulen, alge meen secretaris van de Bond, enige in drukken zal geven uit de Nieuwe We reld. 1 MONNIKENDAM KERKCOLLECTE De collecte ten behoeve van het Ram penfonds, in vroeg- en. hoogmis gehou den. heeft f 1185 opgebracht. Dit bedrag geeft niet een zuivere maatstaf voor het medeleven der katholieken met de ge troffenen. daar zeer veel bijgedragen is aan de inmiddels nog niet voltooide huis- aan-huïs-collecte. waarvan de opbrengst nu reeds ruim f 16 000 is. Daarnaast zijn ook diverse bedragen rechtstreeks aan het Rampenfonds overgemaakt. Voor het Rampenfonds De opbrengst vna de Bioscoopvoor stelling van Zaterdagavond en Maan dagavond zal in haar geheel ter be schikking van het Rampenfonds gesteld worden. Een manufacturenzaak ter plaatse heeft, bekend gemaakt 10 pet. van haar winkelontvangsten over de periode 9 tot en met 15 Februari af te dragen aan het Nationaal Rampenfonds. Vermiste terecht De heer Abma, die voor een eerste kennismaking met de familie van zijn verloofde Zaterdag 31 Januari naar Tho- len was gereisd, is inmiddels weerge keerd. Begin van brand Zaterdagmiddag werden allen weer opgeschrikt door het loeien van de si rene. Het bleek, dat bij de fam. Plat op „De Krim" de vlam in een op het vuur staande pan met vet geslagen was, toen de vrouw des huizes afwezig was. Spoedig stond een en ander in brand. PURMEREND Verdronken vee naar destructor Ook in de destructor van Pui-merend is uit. het overstroomde gebied verdron ken vee aangevoerd. Daar men voor lopig elke dag aanvoeren van cadavers verwacht, zal de destructor dag en nacht werken. V.V.V. actief In de jaarvergadering van de Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer werd besloten te trachten bij 't Schouw richtingaanwijzers geplaatst te krijgen, die de richtingvan de marktstad aan wijzen. Ook werd besloten uit te zien naar de mogelijkheid een sluitzegel uit te geven, welke de zakenlieden dan op de uitgaande correspondentie kunnen plakken, waarmee ze dan reclame voor de stad maken Er zal een plattegrond van Purmerend komen. In Amsterdam zal weer reclame voor Purmerend wor den gemaakt en er zal contact worden opgenomen met B. en W. over het slui ten van hotels in de wintermaanden op 11 uur. De vergadering was van mening, dat het sluitingsuur ook in dé winter maanden op 12 uur moet worden ge steld. Kino Zijp vertoonde vervolgens enkele films. Voor de noodgebieden Naast vier vrachtwagens met textiel en schoenen werd door de ingezetenen f 21.600 geofferd ten behoeve van het N.R.F. Bovendien werd Zondag j.l. in de kerken nog pl.m. f3100 bijeenge bracht. t.w. R.K. kerk f 1840, Ned. I-Ierv. kerk f352, Geref. kerk art. 31 f 396. Geref. kerk f 337 en Herv. Evang. f 175. ASSENDELFT Tien jaar E.H.B.O. Waardering uitte zich in grote belangstelling De plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. heeft Zaterdag in alle sober heid haar 10-jarig bestaan met een re ceptie herdacht. Hier zijn vele waar derende woorden gesproken niet alleen, maar ook vele attenties werden aange boden. Onder de talrijke aanwezigen troffen wij o.m. aan wethouder Van dei- Laan, de gemeente-secretaris, de heer Strnèe, en de doktoren Ouwerkerk en Venekamp. De feestavond, die oor spronkelijk 's avonds zou worden ge houden, "werd tot nader order uitge steld. De voorzitter, de heer H. Berk hout, sprak een hartelijk welkomst woord en gaf vervolgens een kort his torisch overzicht. Spr. bracht vervol gens een woord van dank aan de in structeur, de heer E. Ph. T. Penning, die van de oprichting af de leiding heeft. Voorts was hij het gemeentebe stuur en het Rode Kruis zeer erkente lijk voor de genoten subsidies en niet in het minst de Coöperatie voor het beschikbaar stellen van het gebouw. In het bijzonder richtte spr. zich tot de heer Kerssens, die in de oorlogsjaren door een kogel werd getroffen en door het E.H.B.O.-lid Kroon, onder zeer ge vaarlijke omstandigheden is bijgestaan. Onder de vele bloemstukken was dan ook een plant van de heer Kerssens, speciaal voor de heer Kroon. Dokter Ouwerkerk. die reeds tien jaar docent van de E.H.B.O. is, kreeg een doos si garen en zijn echtgenote kreeg bon bons aangeboden. De heer G. van Gam- meren bood namens de leden een vlag aan. Instructeur Penning herinnerde er aan, dat ruim 1700 E.H.B.O.-ers zich in üe geteisterde gebieden bevinden. Ook de heer en mevr. Penning kregen een attentie in ontvangst te nemen. Namens het gemeentebestuur werden waarde rende woorden gesproken door secreta ris Sernèe en namens het gemeentebe stuur bood hij een couvert met inhoud aan. Verder voerden het woord de he ren Van Waver en, van het district N.- Holland en afd Wormerveer (couvert) Rot, afd. Koog Zaandijk (couvert). Teut hof, afd. Jisp (couvert), P. Rol. afd. ANGOB en „Kunst en Strijd" (couvert', wethouder Jos van der Laan. aid. Rode Kruis (couvert), P. Oorver. Vrijw. Brandweer (couvert), P- Jonker. EHBO Krommenie (couvert). Van der Berg, afd. EHBO Uitgeest (couvert), G. Nie- borg, Paardensport vereniging (couvert), Boon, voetbalver. SVA (couvert), mevr Boers, namens oud-leden (couvert, J. F Pein, „Kindervreugd" (couvert). B. Noë, gymnastiekver. WIL (couvert), J. Neelen, speeltuinver. ABSV. C. Tuijn. namens Jong Leven en Harmonie (twee couverts). Schriftelijke felicitaties wa ren binnengekomen van hengelaarsver. VZOD. hoofdbestuur EHBO. voetbalver. Assendelft, pastoor Vermeulen, „Eens gezindheid" (couvert). Zuiderijsclub (couvert), afd. EHBO te Castricum (bloemen) en Gezinshulp (bloemen). Ongeval Bij de C.M.C.-melkfabrïek had heer J. Leguyt het ongeluk met zijn hoofd in aanraking te komen met een slinger van een dommekracht. Het# slachtoffer liep hierbij een ernstige hoofdwonde op. Schoorsteenbrandje Toen de familie De B. aan de Dorps straat in de nacht van Zaterdag op Zondag thuis kwam. stond de huiska mer vol rook. Het bleek, dat de schoor steen in byand stond. Men waarschuw de de brandweer, die spoedig ter plaat se was. De brand bleef beperkt tot de schoorsteen. De B. had zijn huisraad reeds naar buiten gedragen. Gouden echtpaar Zaterdag was het 50 jaar geleden, dat het. echtpaar K. Kleijn-Smit in het hu welijk trad. KROMMENDE SCHITTEREND RESULTAAT De eerste „overwerkactie" in de Zaan streek te Krommenie is uitstekend ge slaagd. Aan de Linoleuir.fabrieken werken 900 arbeiders. Deze mensen besloten op Za terdag j.l. als op Vrijdag te werken er op Zondag als op Zaterdag. Door deze verschuiving hebben zij niet minder dan f 35.000 voor het N.R.F. bijeen weten te brengen. De katholieke arbeiders, die op deze fabriek werken, kregen voor het over werk dispensatie. Maar hun pastoor ging nog verder. Zondagmiddag om twaalf uur werd voor de katholieken een spe ciale H- Mis opgedragen. Er werken ruim 100 katholieken op de „Lum" maar ei- bleken 175 mensen de H. Mis bij te wo nen. Ook onder deze H. Mis werd ge collecteerd voor het N.RF. Resultaat, wederom f 200. Een meevaller Het personeel van bioscoop „Cen traal" alhier heeft de ƒ35.000.gewon nen op een kwart lot. Achilles behaalde 20—-0-zege Door het winnen van alle worstelpar tijen en twee reglementaire overwin ningen, behaalde Achilles een 20-0- zege op Ursus, Amsterdam. OOSTZAAN Bridgeclub O.Z. De uitslag van de gespeelde club wedstrijd van de bridgeclub Oostzaan was: Klasse A I: Wals-Aantjes 45; 2. Prins-Wals 41; 3, Echtp. Bonte 41; 4. De Boer-Schaft 40VZ; 5. Dirkx-Andrea 35j 6. Prins-Onrust 351,J. Kok-Kleij 33t/z. 8. Tool-Boon 26J4; 9. Wissen-Lochten- berg 251/?. Klasse B: 1. Thorbecke-Gans 25 Y:2. De Jong-De Jcng 23; 3. Mo- reau-Nikkel 22: 4. Bakker-Brink 20; 5. Mevr. De Boer-Wattjes 17; 6. Echtp. De Klerk 12'A. De stand na twaalf ge speelde wedstrijden is nu: Klasse A: 1. Dirkx-Andrea 101; 2. Echtp. Bonte 93; 3. Kok-Kleij 91; 4. Wissen-Lochtenberg 87; 5. Prins-Onrust 86; 7. Wals-Aantjes 82; 8. De Boer-Schaft 69; 9. "Prins-Wals 68; 10. Knoop-Bindt 56, Klasse B: 1. De Jong-De Jong 101; 2. Bakker-Brink 96; 3. Baan-Kuiper 96; 4. Thorbecke-Gans 95; 5. Rouharl-De Boer 94V?: 6. Mevr. De Boer-Wattjes 83; 7. Echtp. De Klerk 821/28. Nat-Bindt 61: 9. Moreau-Nikkel 42. Ruim twintig mille Het tr+.aal-bedrag der in de gemeente Oostzaan beschikbaar gestelde gelden ten bate van. het Rampenfonds is thans ruimschoots de ƒ20.000 gepasseerd. De noodleniging in de hoofdstad BURGER ELKE STORMSTEEG Stem- district 2|CM|8 7 fciezer/cs) van Amsterdam liet de STEM van -zijn (haar) hart geldenook uit dank voor het behoud 1 6 8 997 Geboortedatum leniging van de ontstellende nood veroorxaakt door de Stormramp 1953 CERTIFICAAT V HARTE De Burgemeester van Amsterdam verklaart namens het Nationaal Rampenfonds een bijdrage te hebben ontvangers Amsterdam Februari 1955 De week, die niemand nog tot in lengte van dagen zal vergeten, ligt ach ter ons. Zeven dagen lang is het maat schappelijke leven geheel gedesorgani seerd geweest. Vandaag is weer ieder op zijn post teruggekeerd naar zijn eigen werk. En dar is men nu ook harder nodig dan waar elders ook. Nü moet men echter niet gaan denken, dat we er verder ook zijn, dat we onze plicht tegenover onze landgenoten, die het daraginds zo slecht getroffen hebben, in de voorbije dagen hebben gedaan, want wie dat denkt, vergist zich. Er is veel ingezameld, de gaven hebben ge stroomd; daze stroom mag echter in geen geval onderbroken worden. Nu niet en straks niet. De gaten die net water geslagen heeft, zijn dieper dan wie van ons ook vermoedt. Eén zak helpt niet. en duizend evenmin. Millioenen zullen er van hand tot hand moeten worden doorgegeven, ononder broken. De schakel van helpende han den van Amsterdam naar Zuid-Holland, Zeeland en Brabant moet in tact blijven. De gemeente heeft, nu het eerste enthousiasme geluwd is, een nieqw actieplan ontworpen, om in Amsterdam de bron van goede gaven niet voor tijdig te doen opdrogen. Ze is er de vorige week getuige van geweest hoe de verenigingen, de clubs, de gezinnen en de bedrijven al bun krachten hebben in gezet. Allen die in deze maatschappelijke groepen verantwoording dragen heb ben onmiddellijk hun plicht gezien en zijn aan het werk getogen. Maar wat deed Amsterdam zelf, die grote stads gemeenschap! Als zodanig is dit grootste van aile gezinnen nog niet aan bod ge weest, Daarom zal de gemeente zéér spoedig op allen een beroep doen, die in dit grote verband enige verantwoording dragen, op allen n.l. in deze sad stem gerechtigd zijn. Dat zijn er 535.000 en deze zullen de een na de ander persoon lijk worden aangesproken en in de gelegenheid geste'd nogmaals bij te dragen om de nood van zovelen te leni gen. De gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur. Maar laten we nog even wachten met de partijstrijd. Want eerst zal er nog een andere verkiezing ge- ABCOUDE Personalia Naar wij vernemen, is de heer J. Scholte. onderwijzer van de Christe lijke School alhier, per 1 Mei benoemd tot hoofd van de school te Andelst Uitvoering uitgesteld De toneeluitvoering van „Dominicus" zal Zondag 15 Februari niet doorgaan. Zij is uitgesteld tot na Pasen. Burgerlijke Stand GEBOREN: d. van M. P. D. van Schaick en J. A. Kooiman. ONDERTROUWD: C. Griffioen en H. Veenstra. G. Tober en C. S. Riechel- man. GETROUWD: M. de Jong en T. Hoo- genhout. NIEUWKOOP Collecte De door het Hoogwaardig Episcopaat voorgeschreven collecte ten behoeve van het Rampenfonds, heeft in de pa rochie van O. L. Vrouw Hemelvaart opgebracht het bedrag van f 1289. Voor het Rampenfonds De gemeente Nieuwkoop heeft bij de laatst gehouden straatcollecte haar goe de kant laten zien. Er werd een bedrag opgehaald van ruim f 4000. Bij dit be drag voegde de bevolking 3% grote vrachtwagens vol met meubilair, kle ding, schoeisel, kachels etc. K.A.B.-vergadering De K. A. B., afd. Nieuwkoop, heeft een vergadering gehouden in café Van Koert. Nadat voorzitter v. Houten de slachtoffers van de nationale ramp in gevoelvolle woorden hairi herdacht, moest hij" een mededeling doen, dat de heer Weeber. die „Schaepman's erfdeel" zou behandelen, niet kon komen we gens ziekte. De vergadering kreeg daarom een huishoudelijk karakter en' er werden enkele punten besproken, welke vooral betrekking hebben op hef 25-jarig lidmaatschap van de K. A. '8. en uitreiking van de diploma's en in signes. De voorzitter 'deelde verder mede. dat in verband met de nationale ramp de Vastenavonduitvoeringen zullen worden verschoven tot na Pasen. De vergadering ging hiermede accoord. VIN KEVEEN Burgerlijke Stand GEBOREN: H. Hazeleger en G. Stoof z: H. Bos en F. F. Steenbergen z; Th. van Wijk en M. v. d. Sluis z: W. v. d. Vaart en C. Albers d; W. Berkelaar en C Hartsink d. ONDERTROUWD: A. Brouwer en M. Treur. GETROUWD: B. Borger en Th. Murk. OVERLEDEN: M. Vervoorn wed. van F. van Scheppingen 77 j; J. van den Heuvel wed. van Th. In den Haak 71 j J. Brcuwer 79 j: A. Fokker echtgen. van C. de Kruijff 65 j. J houden worden die zoveel mogelijk een volksdemocratische uitslag moet heb ben: er is maar één lijst, er is maar één lijsttrekker: de getroffen landgenoot. Kiezers van Amsterdam, het wordt U jemakkelijk gemaakt. De stemopnemeis komen met de bussen dezelfde die bij de echte verkiezingen worden ge bruikt in de loop van een of andere avond bij U aan de deur. Wees dan thuis en bedenk dat stemmen niet alleen een plicht is maar ook een (voor) recht en haast u er een dankbaar gebruik van te maken. Draag uw aandeel nogmaals bij en de stemopnemers zullen u een door de burgemeester ondertekend en op naam ggsteld certificaat overhandi gen. dat vee] weg heeft van het ge bruikelijke oproepbiljet. De baten zullen voor de volle hon derd procent aan de getroffenen kun nen worden afgedragen, daar er hoe veel „ambtenarij" en organisatie deze actie ook vergt uitsluitend belange loos aan wordt meegewerkt. En hoe groot dit werk is, zal iedereen beseffen, al realiseert hij zich even alleen maar het feit dat alle certificaten, zoals ge zegd, op naam zijn gesteld. Deze stembusactie zal niet op één en dezelfde dag op alle punten in de stad worden ingezet. De hoofdstad is daartoe in diverse wijken verdeeld. Eén daar van is het 30.000 kiezers tellende Noord. Daar wordt Vrijdagavond gestart op een nog nader bekend te maken tijdstip. Er lewftéket Hèt certificaat, dat een ieder straks zal krijgen uitgereikt, wanneer Hij stemt voor de diCizenden, die getroffen zijn en alles hebben verloren. zullen in het geheel vijf avonden voor nodig zijn om heel de stad af te grazen. Bij een normale verkiezing is de op komst meestal 80%. Voor deze stem ming behoeft U niet eens uw stembu reau op te zoeken. U hoeft enkel open te doen en uw stem te deponeren, zo dat verwacht mag worden dat 100% van de stemgerechtigden hun plicht zullen kennen. Niemand mag achter blijven. Bij 'de voorbesprekingen van deze origi nele actie werd op een gegeven moment een beroep gedaan op de 200 ambtena ren van de afd. Bevolking. Alle 200 hebben zich spontaan aange boden om kosteloze, registraliearbeid te verrichten en van hun nacht een dag te maken. 600 mannen zullen straks met 300 bussen Noord bestormen en succes sievelijk heel de hcofdstad bewerken. Wees dan thuis', een van die vijf avon den en onbekommerd voor de fiscus, want voor bedragen boven de tien gul den wordt op verzoek een aparte qui- tantie uitgereikt met het oog op bepaal de belastingfaciliteiten. Laat heel Nederland weten, dat de hoofdstad een stad is. met een hart dat klopt. Blijf ook de komende dagen niet onverschillig staan tussen dat deel van het Nederlandse volk dat gespaard bleef en hei: andere dat zo'n zware tol moest betalen. Wij horen gelukkig tot het ene. maar stemmen zon der uitzondering voor het andere! Van Officiële zijde te Den Haag ver nemen wij naar aanleiding van de maatregel tot het afvoeren van eva cué's uit Ossendrecht het volgènde: Van het begin af is uitgangspunt ge weest, dat de militaire legerplaatsen in principe niet zouden worden gebruikt voor het opnemen van geëvacueerden. Slechts in noodgevallen zou hier een uitzondering op worden gemaakt, het geen dan ook geschied is te Ossen drecht en eveneens te Rucphen, in welke laatste plaats echter reeds spoe dig de geëvacueerden weer naar elders zijn afgevoerd. Vrijdagavond moest voor Ossendrecht dezelfde maatregel worden genomen: men achtte haar verantwoord, omdat elders ruimte was gevonden voor de evacué's en noodzakelijk omdat de le gerplaats vrij moest gemaakt worden voor uit het noodgebied terugkerende militairen. 4 Er is geen sprake van, dat tn dit kamp Amerikanen 'zouden gelegerd worden, of welke andere buitenlandse tröepen dan ook. Deze nemen bij hun werk genoegen mei de legering, welke ter plaatse geïmproviseerd kan wor- aen. GEEN STAKING BIJ DE GEMEENTE Naar gemeld ivordt heeft het Cen traal Bandsbestuur van de .Gemeen tewerklieden Zaterdagnamiddag be sloten heden niet tot een staking over te gaan De zakenwijk van Bandjermasin is de zer dagen zeer ernstig door een brand van grote omvang geteisterd. Door on bekende oorzaak raakte des middags één uur een benzïne-auto midden op de pasar in brand. Vlammen spoten hon derden meters ver, winkels en huizen wegschroeiend. In een oogwenk ston den gehele winkelwijken in lichter laaie. De brandbare voorraad, kapok, rubber en benzine, deed de ramp nog groter vormen aannemen. De brandweer stond met haar twee bescheiden slan gen machteloos. In allerijl sloeg de hele zakenwijk aan het emigreren. Chinees hielp Arabier. Nederlander hielp Indone siër. Met trucks of sjouwend op de rug werden goederen en kinderen wegge sleept. De vlammen bereikten hoogten van tientallen meters. Beurs van New York Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Ëlectnc General Motors Tudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can, Radio Corp. Republic SteeJ Shelf Of) miithem Pacific •outhern Railway Tidewater U. S. Steel 6/2 9/2 42 42% 53 li 53% 90 li 90% 68% 68% 87%- 66% 16% 15% 78 78 60 li 60% 21% 21% 25% 25% 46 45% 69% 69% 43% 43 80 78% 4 23% 23% 40% 40 Het vrijmaken van de legerplaats is geschied in overleg met de evacv te- conimlssans van Noord-Brabant. Be grijpelijk wordt het geacht, dat de Zeeuwen in Ossendrecht het betreurden - naar Eindhoven te moeten gaan, aan gezien zij daardoor verder van hun vroegere woonplaats geraakten. Het conflict met de A.V.R.O. Verklaring van mr. De Vries Naar aanleiding van het communiqué van het A.V.R.O -bestuur over het con flict met de regeringsvoorlichtingsdienst inzake het uitzenden van berichten voor de noodgebieden heeft de adjunct-rege ringscommissaris voor het radiowezen, mr. Ph. de Vries, desgevraagd verklaard, dat de inhoud van dit communiqué for meel volkomen onjuist is. ,,Ik heb Dins dagochtend zendtijd gevorderd, wel met in conflictstemming, maar in overleg met de R.V.D.". aldus mr. de Vries, die daaraan toevoegde, dat deze vordering overigens geheel vrijwillig en zonder enig verzet door de A.V R O.-voorzitter, de heer G. de Clercq, was aanvaard. De mededeling van de A.V.R O.-omroeper: „Wij geven nu de microfoon over aan de Regeringsvoorlichtingsdienst voor het uitzenden van berichten" wijst trou wens duidelijk in de richting van vor dering Mr. de Vries deelde tenslotte mede, dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden. Vermiste soldaat terug De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137. dienst doende bij de kokschooi te Leiden, van wie gemeld werd dat hij sedert Maan dag 2 Februari bij Abben broek werd vermist, heeft zich 7 Februari bij zijn commandant gemeld. Amiiiisemeimt m de hoofdstad WOENSDAG 11 FEBRUARI Carré: Circus Strassburger, 2 en 8 uur. De Kleine Komedie: Potasch en Perle- moer, 8 uur. Lcidseplcin Theater: Bibelonië, 8 uur. Nieuwe de Ia Mar Theater: Het meisje mei de grote voeten. 8 uur. Stadsschouwburg: Yerma, 8.15 uur. FILMS: Alhambra: Portrait of Jennie, 14 Jaar; Apollo: Too young to kiss, a, 1.; Astoria: Muurbloem van het leger, a. 1.; Bio: Singin' in the rain, a. 1.; Capitol: De madonna der 7 manen, 18 j.; Cineac (Damrak): She's working her way through college (studenten liefde), ontoelaatb.; Cineac (Reg.br.str.)Ac tualiteiten, a. 1.; City: Wanda, de zondares, ontraden: Corso: Operatie Cicero, 14 jaar; Cultura: Als je pas getrouwd bent, a l.: Desmet: Achter gesloten gordijnen. 18 jaar; Edison: Starlift. a. 1.; Hallen: De schrik van New Orleans, 18 j.; Cinema Uollandia (Hrl.- dijk): De baron van Arizona, 14 j.; Theater Hollandia (Nw.Herengr.)Vlammende pijlen, 14 j.; Kriterion: Le Plaisir, ontraden; De Liefde: Marie Antoinette, 18 <tj.; Luxor: Zorg dat je er bij komt, a. 1.; National: Operatie Venus, a. 1.; Nöggerath: Getuige vermoord, 18 j Nova: De arend van Ma dagascar, 14 j.; Odeon: De verboden vrucht, ontraden; Olympia: Het zwaard der vergel ding, 14 j.; Parisien: De vrouw mijner dro men. 18 j.; Passage: Hyena's van het rots gebergte, 14 j.; Plaza: Bureau zedenpolitie, str. volw.; Rex: Als de avondklokken lui den, 18 jRialto: Als de avondklokken lui den, 18 j.; Roxy: De laatste grens, 14 jaar; Royal: Verboden jungle, 18 j.; Van Swinden: De zoon van Ali Baba, 18 ,i.; Tuschinski: Sterren stralen overal, a. 1.; Uitkijk: The galloping major, a, 1.; Victoria: The greatest show on earth, 14 j.; West-End: De zoon van Ali Baba, 18 jaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2