1395 Was Burgess bij Englandspiel? Nieuwe vragen in Lagerhuis BUITENLAND BLIJFT ONS HELPEN Bravo bii Stalin Zitting nr. 260: geen resultaat Zeldzame snoek 133.000 hectare beste grond onder water Luisterend naar Koninkli jke ivoorden MINDER WERKLOOSHEID DOOR WATERSNOOD Koninsfin bezocht Willemstad Wegens misleiding van Joden 3 jaar De 14 Elzassers van Oradour DOODSTR AF GEËIST TEGEN SS-SERGEANT BOOS -HELP- GIRO 9575 Politiek FAROEK HELPT TAFTGeen frontaanval op Korea te verwachten DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 DEN HAAG, 9 Febr. Het aantal genoteerde slachtoffers bedraagt op he den 12 uur: totaal 1395, ge specificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Brui- nisse 1, Burgsluis 10, Capel- le 3, Dinteloord 3, Drei- schor 15, Dordrecht 3, Dus- sen 6, Fijnaart 80, Geersdijk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Graven- deel 57, Halsteren 23, Helle- voetsluis 5,. Heynenoord 2. Nieuwendijk 3, Heijningen 25, Poortugaal 7, Iioede- kenskerke 1, Hondsbosse- zeewering 1, Hontenisse 8, Kerkwerve 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedijke 5. Krimpen a. d. IJsel 4, Kruiningen 27, Maartensdijk St. 4, Middelharnis 16, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk (Ouderkerk) 16. Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vossemeer 50, Noord Gouwe 1, Numansdorp 67, Oosterland 40, Oosterschel- de (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Ouddorp 1, Ouderkerk a. d. IJsel 2, Oudelande 4, Oude Tonge 300, Papendrecht 2, Sint Philipsland 9, Raamsdonks- veer 2, Rilland Bath 6, Rot terdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stellendam 27, Slie- d recht 1, Stormpolder 6, Strijen 42, Terneuzen 2, Texel 5, Tiengemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wa genberg 1, Willemstad 2/ Wissekerke 1, Wolfaartsdijk 9, Yerseke (aangespoeld van elders) 10, Rhoon 3, Zaam- slag 1, Zierikzee 17, Zijpe (aangespoeld van elders) 3. Zevenbergen 7, Zuidiand 37. Totaal 1395. (Opgave ANP onder voorbehoud). De burgemeester van Sta venisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aan tal van circa 300 slachtof fers, gecorrigeerd tot circa 200). D LONDEN 9 Febr. In de nog altüd duistere zaak van het „Eng landspiel" is de naam opgedoken van Guy Burgess, de vermiste Britse diplomaat, die in Mei 1951 met zijn collega MacLean achter het „ijzeren gordijn" verdween. Burgess blijkt gewerkt te heb ben op de afdeling Speciale Ope raties van het ministerie voor de Economische Oorlogvoering, de afdeling, die de geheime agenten naar Nederland dirigeerde en met hen in radiografisch contact stond. Het Lagerhuislid Lewis al lerminst bevredigd door minister Eden's verklaring, dat de Britse geheime dienst geen enkele schuld treft, wil nu precies van de re gering weten, welke functie Bur gess bij de „Speciale Operaties" had. Hij gaat zelfs nog verder, en eist een diepgaand onderzoek naar de juistheid van de bewering dat de Duitsers 20 maanden lang de radioverbinding Engeland— Nederland hebben gecontroleerd Een bewering, die stamt van Oberstleutnant Giskes in zün boek over de Duitse contra-spion- nage in Nederland, België en Noord-Frankrijk. Lewis' vragen komen in een bij zonder licht te staan door een interview met de Nederlander D. M. Smedts, gewezen geheim agent en nu in Londen werkzaam, dat gisteren door de „Sunday Chro nicle" werd gepubliceerd. „Wij in de Nederlandse ille galiteit wisten, dat Burgess bij de afdeling Speciale Operaties werkte", zo verklaarde hij. „In dien uit het antwoord op des heren Lewis' vragen blykt dat Burgess inderdaad behoorde tot de sectie, die verantwoordelijk is voor het organiseren van het verzet in Nederland, zou dit verklaren, waarom de waar- AMSTERDAM, 9 Febr. De stromingen in het bijzonder zul- stroom van hulp die in het bui tenland wordt aangeboden, is ook, nu een week na de ramp is verlopen, nog lang niet opge droogd. De K.L.M, voert zoveel goederen aan, dat Schiphol reeds meer dan eens verstopt raakte. Door de lucht is voor ongeveer 30 mlllioen gulden aangekomen of nog onderweg. In Zweden was Zondagavond reeds voor een waarde van 8 millioen kronen bij eengebracht. Voor twee millioen is aan kleren, dekens enz. ingeza meld, de rest bestaat uit geld- schenkingen. Uit West-Duitsland stromen brie ven en telegrammen binnen van vluchtelingen die uit dank voor wat zij zelf aan hulp, ook van Nederland, hebben ondervonden, nu aanbieden de getroffenen in ons land bij te staan. „Vertel ons, wat wy voor U kunnen doen", zo vragen zij. Er worden nu in zamelingen gehouden en ook wil men, b.v. in de veenkolonie „Neu Gnadenfeld" ten Oosten van Coevorden, dertig a veertig Nederlandse kinderen tijdelijk een onderdak verschaffen. In Italië, waar men Nederlands hulp na de overstromingen in de Po-vlakte nog niet is vergeten, was op de derde dag na de start van de nationale inzameling reeds een bedrag van een half milliard lire I millioen en 200.000 duizend gulden bijeen. Daarnaast zijn er nog vele andere vormen van hulpverlening, o.m. die van het Italiaanse Rode Kruis. In Roosendaal arriveert vandaag een speciale trein met 150 Italiaanse brandweerman nen, die hier komen werken bij het herstel. Dillenburg in West-Duitsland - nauw verbonden met ons konink lijk huis wil een aantal Ne derlandse kinderen een verblijf, gedurende hetwelk zij weer op krachten kunnen komen, aanbie den. De stad -wil ook op ander gebier al het nodige doen, de nood in Nederland te lenigen. De federatie van het blindenhand- werk in West-Duitsland heeft aan vijf blinde slachtoffers van de watersnood een verblijf in haar vacantiehuis aangeboden. De burgemeester van Reef Town Springs in de Kaapprovin cie van Zuid-Afrika heeft een immigratieplan opgesteld, waar van de slachtoffers van de over- len profiteren. KLM-vhegtuigen hadden Za terdag uit alle delen van de we reld al meer dan 100.000 kilo hulpgoederen naar Nederland ge bracht. Vanmorgen bracht de Skymaster uit Djakarta drie ton goederen mee. Twee extra-vlieg tuigen zijn naar Kopenhagen ge vlogen om daar de in Denemar ken verzamelde goederen voor ons land aan boord te nemen. Op Valkenburg kwam vanmid dag een vliegtuig met vier ton goederen uit Portugal aan. Het personeel van de drie Ba- ta-schoenfabrieken in Frankrijk 4000 man zal een uur over werken ten bate van Nederland. De scheepvaartmaatschappij Meyer Line te Oslo heeft tien mille aan het Rampenfonds ge schonken, In Suriname is thans guld -n bijeengebracht. Argentinië ivil nauwere band MOSKOU, 8 Febr. In de Sov jet-pers is vandaag grote aandacht besteed aan het onderhoud, dat maarschalk Stalin gisteren heeft gehad met de nieuwe Argentijnse ambassadeur, Bravo. Deze ver klaarde, Stalin te hebben meege deeld, dat president Peron nau were economische betrekkingen inet de Sovjet-Unie wenst. (Sedert de tweede wereldoor log heeft Stalin slechts zelden nieuwe ambassadeurs ontvangen). (Reuter) Voor het Rampenfonds HET HELE JAAR: ELKE WEEK EEN UUR AMSTERDAM. 9 Febr. Hoe wel reeds vele millioenen guldens bij het Nationaal Rampenfonds zijn binnengekomen, is het te ver wachten dat slechts een klein deel van de aangerichte schade uit het Fonds kan worden bekostigd. Het gehele personeel van een tapij- tenfabriek in Huizen heeft nu be sloten gedurende heel 1953 iedere week één uur loon af te staan aan het Rampenfonds. Het personeel hoopt, dat alle werknemers in Nederland dit voorbeeld zullen volgen. Zodoen de is een regelmatig toestromen de hulp voor het Rampenfonds gedurende het gehele jaar ge waarborgd. schuwingstekens, welke luite nant Lauwers na zijn gevangen neming door de Duitsers, naar Londen zond, werden gene geerd". „Wij waren er zo zeker van, dat er een verrader bij Speciale Ope raties moest zitten, dat ik als koe rier naar Londen werd gezonden, om te waarschuwen". De heer Smedts werd echter vóór hij de „overkant" kon bereiken door de Duitsers gearresteerd en ter dood veroordeeld. Het vonnis werd echter niet ten uitvoer gelegd, en de rest van de oorlog bracht hij in concentratiekampen door. (Reuter) Om een Oostenrijks verdrag LONDEN, 9 Febr. De plv. ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die te Londen be raadslagen over een Oostenrijks staatsverdrag, zijn vandaag uit eengegaan, zonder een datum voor een nieuwe bijeenkomst vast te stellen. Het was de 260ste maal, dat de Vier te zamen kwa men. Vrijdag j.l. waren de plaatsver vangers voor het eerst sinds meer dan twee jaar weer aan de confe- rentielafel geschoven." Doch de Russische eis, dat de Westelijke Drie hun voorstel voor een ver kort verdrag zouden intrekken, werd door Frankrijk, Engeland en de V. S. eenstemmig verwor pen. De zitting werd toen ver daagd tot heden, om de kwestie nog even te kunnen bestuderen, doch de partijen bleven op haar standpunt staan.(Reuter). KAAPSTAD, 9 Febr. On langs is in diep kustwater bij Port Elizabeth een bijzondere soort snoek gevangen, voor zover bekend, de derde vangst van dit soort. De vorige 2 exemplaren zijn in 1928 en 1937 nabij Durban en Oost-Londen uit de Indische Oceaan opgehaald- Dit soort snoek, officieel Mar- ly's snoek geheten, kenmerkt zich door een donkere kleur en heeft ook scherpe tanden in de boven kaak. De directeur van het mu seum te Port Elizabeth is van mening dat deze soort waarschijn lijk in groten getale aan de Zuid- afrikaanse kust voorkomt, maar in diep water leeft. (ANP). Eersle-Kamervergadering een week uitgesteld (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 Febr. In ver band met het feit, dat minister S. L. Mansholt aanwezig moet zijn bij de behandeling van de nota der regering over de watersnood ramp Dinsdagmiddag in de Twee de Kamer, is de vergadering van de Eerste Kamer, waarin de I Landbouwbegroting zou behan- 220.000 deld worden, van 10 Februari tot 117 Februari uitgesteld. AMSTERDAM. 10 Febr. Het land staat onder, de schade aan woning en bedrijf is toegebracht, het leed van 'n week geleden, de doden zijn begraven. En aan de kant staat nu de boer en kijkt over het water uit. Zijn oog zoekt droge plekken, de akkers, de stallen, de werktuigen, de ganse inspan, al wat hij kwijt is. Want zijn hand zoekt arbeid. Het voorjaar is op komst, hij moet zaaien en poten. Grond eist tijdig bewerking. anders komt er dat jaar geen oogst. Maar zal er grond wezen? Krijgen de tractors houvast, de zaaimachines een vore waar het zaad wil ontkie men? Men moet rekenen En hoe groot zal de schade zijn' Hoeveel is voor altijd weg? Hoe veel voor dit jaar, hoeveel voor de volgende jaren? Men moet met millioenen gaan reikenen en zelfs met honderden millioenen, met fantastische bedragen, maar,... rekenen moet men. Ook bij de meest globale schatting mag men niet gaan schermen met hon derden millioenen en zeker niet met milliarden. Allereerst, hoeveel land overstroomd? Dit is een opper vlakte van 133.000 hectaren. Dit is al met al 5 a 6% van o beste cultuurland. Hoeveel van het verdronken land zal nog deelnemen aan de productie van dit jaar? Een klein deel, hoeveel, is niet precies te schatten. Het is bijvoorbeeld denkbaar, dat in West-Brabant het bietenzaad nog in de grond i Velen raakten zonder werk, maar toch DEN HAAG, 9 Febr. Hoewel er nog tal van onzekere factoren zijn. kon men te bevoegder plaatse wel reeds voorspellen, dat er een verschuiving in*de werk loosheid in ons land zal optreden ten gevolge van de watersnood ramp. Aan de ene kant toch zijn er door de gebeurtenissen van de vo rige week talloze mensen werk loos geworden, terwijl anderzijds het herstel en de vernieuwing duizenden arbeid en brood zuller. geven. Onbekend is nog, wat de te rugslag zal zijn op de bouwnijver heid. Daartegenover staat weel een stellig te venvachten opleving van bepaalde bedrijfstakken, die verloren gegane materialen kun nen doen vervangen. Met man en macht is men bezig onklaar ge raakte motoren met roestwerende middelen te bewerken, opdat deze weer zullen kunnen functionne- ren. Wat de D.U.W._arbeiders be treft een deel der ruim 30.000 is bij het reddings. en herstelwerk 35.000. ingeschakeld, doch totale cijfers zijn nog niet bekend. De statistiek heeft ook te kampen met de ge volgen van de watersnoodramp, omdat de juiste werkloosheids cijfers uit de getroffen gebieden per 1 Februari uiteraard ontbre ken. Men meende evenwel te kun nen voorspellen, dat het aantal werklozen ten gevolge van de ramp en de nodige herstelwerk zaamheden zich spoedig in een dalende richting zal gaan bewe gen. OP LOT 11050 VIEL 35 MILLE DEN HAAG, 9 Febr. In de 518e Staatsloterij is vanochtend in 11050 een prijs gevallen de derde klasse op het lot nummer In het noodziekenhuis van het Rode Kruis te Zeist luisteren bejaarde eva- cué's naar de woorden van koningin Juliana: Wij staan allen vol ontzag te genover het grote leed". Leed, dat ook deze oud jes trof en waarvan wij de draagwijdte slechts vermo gen te benaderen. Per helicopter O WILLEMSTAD, 10 Febr. Maandagmiddag om vier uur heeft de Koningin een bezoek gebracht aan Willemstad. Zij landde per he licopter aan de Waterpoort ter plaatse, waar zij ontvangen werd dcor de burgemeester van Wil lemstad, de heer C. A. van der Hooft en diens echtgenote. De Koningin maakte daarna oen klei ne rondwandeling en bezocht o.a. de opgeworpen dam aan de Land- poort. vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van een vaartuig van de Rijks- gaf de Koningin zich aan boord van een vaertuig van de Rijks waterstaat en vertrok in de rich ting van de Moerdijk, komt. Bieten kunnen nog in April worden gezaaid. Hoe daarvan de oogst zal zijn? Men weet het niet, doch zeker minder dan middel matig. Van andere polders, de Alblas- serwaard (35.000 ha), b.v. een overwegend weidegebied zal, als alles meeloopt, een deel als hooi land en misschien als weiland kunnen worden benut. Andere gebieden echter, en dat zyn geen geringe oppervlakten overwegend akkerbouwland, als b.v. Schouwen en Duiveland (16.000 ha), alsmede Goeree en Overflakkee (10.000 ha), blij ven er zeker buiten. En hoe zal het gaan met die eventuele verbouw, wat zal men kunnen verbouwen. Wij noemden de bieten. Vlas, erwten, aardappe len. uien en zaaizaden verdragen geen land, dat onder zout water heeft gestaan en waarvan dr structuur ernstig zal hebben ge leden. Hoelang en in welke mate? Men weet het nog niet. Men weet ook niet of er veel zand op de kleïakkers en de tuinen is geko men, hoe alles er uit zal zien als eenmaal het water is weggelopen of weggepompt. Wat zeker verloren is Wie schattingen van de land- bouwschade wil maken, mag niet aan de lage kant blijven. Verloren zijn het ingezaaide koolzaad en de wintergranen, en verloren is ook de gederfde productie voor zeker een jaar van land, dat niet meer tijdig wordt teruggewonnen zoals genoemde eilanden en nog veel andere gebieden. Weg zijn ook voorraden van de boer, het vee voer, de voerbieten en het hooi. Van de opgekuilde consumptie aardappelen zal echter nog een goed deel zijn gered. En 't is geen kleine productie die men voor 1953 zal moeten missen. In 1951 leverden Schouwen en Duitveland 8000 ton (1 ton is 1000 kilo) wintertarwe, 7000 ton zomergerst. 2200 ton erwten, 6000 ton vlas, 36.000 ton aardappelen, 92.000 ton suikerbieten, 10.000 ton uien. In 1953 zal dat allemaal ni hil zijn. De cijfers voor heel Zeeland met een totaal areaal van 152.000 hectaren cultuurland, waarvan 102.000 akkerbouw en 14.000 hec taren wintergranen, waren in to taal 54.000 ton wintertarwe. 63.000 ton zomergerst, 20.000 ton erwten. 45.000 ton vlas. 254.000 ton aard appelen. 676.000 ton suikerbieten, 40.000 ton uien. De financiële opbrengst van de bruto akkerbouwproductie was in die provincie en in dit jaar 150 millioen gulden. En als men nog andere zwaar getroffen ge bieden wil noemen, dan zijn het: Tholen met ruim 12.000 hectaren, Noord-Beveland met 7000 hec taren, beide overwegend akker bouw. Ook zij zullen er wel niet aan te pas komen. Men rekent, dat het een (halfjaar zal kosten om het land terug te winnen. Buiten Schouwen en Duiveland dan. Maar natuurlijk is er veel meer, onnoemelijk veel meer landbouw- schade. Allereerst moet het over stroomde 'land worden ontzilt, waarbij de zegen van boven moet komen, d.i. regen, veel regenwa ter, maar waarbij toch ook dure draineerwerkzaamheden nodn g zijn. Het land moet ook weer wil len bouwen. Kalkmergel en gips zijn de middelen om de structuur te verbeteren, doch zo gauw en zonder veel arbeid gaat dat niet. Deze kosten zijn moeilijk te schatten, zij hangen af van de mate van verzilting, hoe' lang het zoute water op ihet land blijft staan, wat d>e stromingen hebben gedaan. Men weet dat pas als het land is drooggevallen. Er zijn ook gebieden waar brak water staat, maar dat zijn kleinere. Vee en inventaris Hoeveel vee is er dood en wat zal het kosten om de stallen en weiden en de kippenhokken weer te bevolken? Er is een raming:, die tot 25 a 28.000 stuks rundvee komt. waaronder best melkvee, tot 1500 paarden, waaronder dure. tot 2000 a 3000 schapen, 20.000 varkens, 100.000 kippen. Hoeveel is de schade aan de machines, aan werktuigen, aan landbouwgerei. aan verdere in span. Op Goeree en Overflakkee waren 35.000 boerenbedrijven, op Schouwenen Duiveland 1750. In totaal zullen 'n 10.000 bedrijven zijn getroffen. Wat vinden zij te rug? Hoeveel vee en hoeveel ma chines? Op Schouwen en Duive land alleen waren al 200 tractors. Een goede koe kost 1000 gulden, een tractor, waarmee dit land moet worden bewerkt f 15.000. Directe gevoken o O Op een ajidere plaats in dit blad zult u ramingen vinden over de kosten, die Waterstaat zal In het evacuatie-centrum te De Bilt reikten de prin sessen Beatrix en Irene speelgoed uit aan kinderen van Schouw en-Duiv eland. De vierjarige Corrie Keste- loo kreeg een speelgoed- beertje van prinses Beatrix. Reg.comm. Radiowezen en de AVRO HILVERSUM. 9 Febr. Naar aanleiding van het communiqué van het AVRO-bestuur over het conflict met de Regeringsvoor lichtingsdienst m zake het uitzen den van berichten voor de nood- gebieden heeft de adjunct-rege ringscommissaris voor het radio wezen. rnr. Ph. de Vries het vol gende verklaard: „Ik heb Dinsdagochtend zend tijd gevorderd, wel niet in con flictstemming maar in overleg met de RVD", aldus mr. De Vries, die daaraan toevoegde, dat deze vordering overigens geheel vrij willig en zonder enig verzet door de AVRO-voorzitter de heer G. de Clercq was aanvaard. Mr. De Vries deelde ten slotte rnede, dat over deze zaak een rap port aan de minister is gezonden Hij wist ontsnappingsweg. AMSTERDAM, 9 Febr. Te gen de 46-jarige vertegenwoordi ger C. B. uit Soest heeft de offi cier van Justitie bij de bijzondere strafkamer van de rechtbank te rechtbank te Amsterdam, mr. L, W. M. M. Drabbe, vanmorgen drie jaar gevangenisstraf met ontzet ting uit alle rechten voor de tijd van het leven geëist, ter zake van oplichting van Joden. Hij had hun voorgegeven een ontsnappings weg te weten naar Zwitserland. De officier, die de verdachte „een typische psychopaath" achtte was van mening, dat hij na zijn straf te hebben ondergaan moei lijk op behoorlijke wijze weer aan de slag zal kunnen komen. Hij gaf de rechtbank in overwe ging alsnog een psychiatrisch rap port te laten uitbrengen. De offi cier noemde het in zijn requisitoir merkwardig, dat er niet meer dan twee slachtoffers dit is ten minste kunnen worden vastge steld zijn. Verdachte zou vol gens berekening 140 150.000 gld. contant hebben ontvangen en aan juwelen voor een waarde van 20 a 30.000 gld.. waarvan hij een deel aan de smokkelaars zou heb ben betaald, die de mensen over de NederlandsBelgische grens brachten. VRIJ REIZEN VOOR TERUGKERENDEN DEM HAAG, 9 Febr. Aan personen, die naar de noodgebie. den moeten terugkeren ingevolge een oproep of lastgeving van overheidswege, kunnen plaatsbe wijzen voor de spoorwegen op crediet worden verstrekt tegen in levering van een door of namens de burgemeester ter plaatse af gegeven bewijs, waarop de naam van de te vervoeren personen en de gegevens omtrent station van vertrek en bestemming zijn ver meld. Voor hen. die in Den Haag zijn geregistreerd, zijn deze be wijzen te verkrijgen in het nieuwe stadhuis. Teruggaan kunnen mannen van 16 jaar en ouder mits zij aanne melijk maken, liefst aan de hand van documenten, dat hun tegen woordigheid in het geëvacueerde gebied strikt noodzakelijk is. (Advertentie) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran der.'d maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch -verpakt; ze smaken lekker en fris. BORDEAUX, 9 Febr. Van daag heeft de openbare aankla ger in het proces-Oradour zijn eisen gesteld tegen de veertien Elzassers, die behoorden tot het SS-regiment, dat de massa-moord op de bevolking van dit kleine dcrp „Het Franse Putten" heeft bedreven. Hy eiste de dood straf tegen de voormalige ser geant Bcos, die vrijwillig het SS- uniform had aangetrokken, er van wie tüdens de afgelopen vier weken zovele wreedheden bekend zijn geworden, dat er voor deze verrader volgens de openb. aan klager „geen enkel excuus mag gelden". Tegen de andere vrijwilliger en tegen de twaalf Elzassers, die tot dienstneming geprest waren geworden, eiste hij gevangenis straffen of dwangarbeid, waarbij hij de bepaling van de tijdsduur aan het Militaire Tribunaal over liet. Voor hij tot zijn eis overging, -omde hij de misdaden dezer Le den op. Sommigen waren mede plichtig aan het in brand steken van de dorpskerk, waarbij de vrouwen en kinderen van Ora dour om ihet leven kwamen. An deven hadden behoord tot de executie-pelotons, voor wier ma chinegeweervuur de mannelijke bevolking thet leven ihad gelaten. moeten maken voor herstel van de toestand van voor de ramp. By dat herstel zijn vier fasen te onderscheiden, als eerst de dijken, dan de droogmaking, dan de grond en de opstallen en ten slotte de bebouwing van de grond- De boer staat er voor klaar, en zijn werktuigen zijn dadelijk te krijgen, zyn vee kan hem prompt verschaft worden. Dat is slechts een kwestie van geld. Wat zijn ten slotte de di recte gevolgen voor onze dage lijkse huishouding? De gederfde tarwe zal onze broodvoorziening nauwelijks in de war brengen, wij voerden reeds een zeer be langrijk kwantum in. wij kun nen meer invoeren. De dito (biet) suiker evenmin, wy importeren veel suiker, mede om deze te ver werken. en haar verwerkt weer uit te voeren, wij zullen daarvan minder moeten uitvoeren. Voor uitvoer kwamen voorts in aan merking vlas. zaaizaden, aardap pelen en uien. Bii de zaaizaden kunnen wij ons zelf helpen, uien zullen wij van elders moeten be trekken, vlas elders moeten ver bouwen. Vrees voor schaaatfe behoeft er niet ta zijn. Men ^Bft daartegen nog niet veel maarregelen geno men. noch tegen eventuele prijs opdrijving. Dat zal ook wel niet gebeuren. De uitvoer van consumptie- aardapoelen en hooi is echter ston gezet, hetgeen te begrijpen is, zij zijn het belangrijkste volksvoed- sel en veevoeder. En de consumptie-aardappel prijs is aan een maximum ge. bonden, gelukkig ziin er aardap pelen genoeg, al zullen wii te zij ner tiid, geliik gebruikelijk op verminderde kwaliteiten worden aangewezen. Overigens gewaagde de open bare aanklager ook van enkele humane daden, die op naam van Elzasser soldaten kwamen te staan: Zij waarschuwden enige personen, niet naar Oradour te gaan, en redden aldus hun leven. Bovendien verklaarde hij. er re kening mee te willen houden, dat by na alle Elzassers tegen hun wil in bij ce SS werden ingelijfd, en dst velen hunner later dienst na men bij de Franse verzetstroepen of overliepen naar het bevrijdings leger. Maar ten slotte weer terug kerend tot de misdaden. waar deze 14 Elzassers toch allen bij betrokken waren, riep hij uit: „Al was Hitler in staat hen aldus in te lijven, betekent dit dan tege lijkertijd dat wij moeten aanne men. dat Ihij ook over 'hun per soonlijke wil kon beschikken?". NöG is het water waar het niet hoort reeds is de doden lijst tot het ontstellende cijfer van 1395 gestegen, of er wordt alweer gekift Het is beschamend. Een bepaalde formulering wordt aangegrepen om tegen een onzer omroepen een '„hetze" te ontketenen en nu vindt een ad junct-regeringscommissaris het nodig nog weer eens extra te vertellen dat er wel zendtijd ge vorderd is„maar niet in con flictstemming". Wat kan ons dat allemaal schelen. De hoofdzaak is dat er omgeroepen werd en de hoofdzaak is dat de mensen fat soenlijk blijven en niet de natio nale ramp uitbuiten voor hun eigen standje terecht aan de kaak gesteld door onze radio medewerker. en in niet malse bewoordingen. De Rijksvoorlich tingsdienst moet óók niet zoo'n hoge borst opzetten dat ding kost een heleboel geld waar alleen de partij het nut van inziet en ze vordert maar en vordert maar, doch heeft er geen begrip van- hoeveel zij. vordert van ons ge duld en van onze belastinggelden. Wat ons interesseert is hoeveel er in komt op 9575 en of het beheer van die gelden goed ge schiedt, onder behoorlijke contro le van een paar te goeder naam en faam bekend staande banken of accountantsbureau's. Het inte resseert ons niet wat de heer Vos kuil over de radio vertelt, nóch zijn os, nóch zijn ezel en alles wat hem toebehoort in politicis en wij schamen ons dat een fractievoor zitter die van huis uit een schip breukeling is en snel naar Dordrecht reed, daaraan de be voegdheid meende te kunnen ont lenen om zijn partijgenoot en mi nister-president op te wekken opening van zaken te doen alsof deze die aanmaning nodig had. Dat is een onbehoorlijke po litiek, want onze nationale ramp is niet bepaald het privilege van een bepaalde partijof men zou het zo moeten construeren dat die partij het meeste bijgedragen heeft tot het rampzalige failliet van ons vaderland. Er zyn nog andere profiteurs de schobbejakken die stelen uit verlaten huizen en die maar vijf of zes maanden krijgen. Houd de heren in arrest en geef ze de zes jaar die zij naar recht en wet kunnen krijgen. Ik vind het óók niet prettig dat ik boven een be richt omtrent drie helpsters van het Rode Kruis, die gestolen heb ben, het opschrift moet lezen „Het Rode Kruis onwaardig". Dat zijn onwaardigheden die niet alleen bij het Rode Kruis voorkomen. Er sluipen overal dieven in en meinedigen zelfs, doch wanneer een hoge Justitie-ambtenaar een meineed pleegt, lees ik óók niet in de krant „De Justitie onwaar dig". Die let wel op haar eigen waardigheid en nodigt ons even tueel op het matje. Signaleren wij de profiteurs! En werken wij mee om 9575 in de hoofden van ons volk te ha meren! PASQUINO ROME, 9 Febr. De voormalige koning Faroefc heeft een receptie ter gele genheid van zijn 35ste ver jaardag op 11 Februari af gezegd en zal de 1.5 millioen lire die hij er aan zou be steden afstaan voor de slachtoffers van de over stromingen in Nederland, België en Engeland. Faroek had voor het gala feest reeds 400 uitnodigin gen verzonden aan de hoog ste autoriteiten in Rome. (A.P.) BRITTEN WILLEN GEEN BLOKKADE VAN CHINA WASHINGTON, 9 Febr. Na een conferentie met president Eisenhower heeft senator Taft, de leider van de republikeinse Senaatsfractie, vanmiddag gezegd, dat de Amerikaanse regering niet van plan schijnt te zyn tot een frontale aanval op Korea. Giste ren had generaal Taylor de bevelhebber van het Achtste Le ger op Korea hierop gezin speeld. „Er zijn nog andere middelen om druk op China uit te oefenen", adus Taft, die verklaarde per soonlijk een voorstander te zijn van een blokkade van het Chi nese vasteland. Een dergelijk plan zou aldus Taft op groot ver zet van de bondgenoten van Ame rika stuiten. Dit is vandaag reeds gebleken uit een te Londen gepubliceerde verklaring van het Foreign Office, waarin gezegd wordt, dat de Brit se regering weliswaar nog niet ge polst was over een eventuele blokkade doch toch reeds bij voorbaat een reeks van bezwaren tegen dit plan naar voren bracht, die als volgt werden geformu leerd. Britse bezwaren 1. Het beëindigen van de oor log in Korea zal er door vertraagd Alatroos gaf zich uit voor vertegenwoordiger UTRECHT. 10 Febr. Op ver- zoek van de Utrechtse politie werd te Eindhoven aangehouden de 23-jarige matroos uit Amster dam, G. v. Z. Het matrozenleven was hem blijkbaar niet luxueus genoeg en zo trok hij het land in, zich uitgevende als vertegenwoor diger van een Belgische biljart fabriek. Onder die functie be sprak hij kamers in hotels en lo gementen. nam het er goed van wat eten en drinken betreft, doch verdween dan zonder de rekening te vragen. werden en het ooriogsterrein zal ziah uitbreiden. 2. Het zal leiden tot gevaarlijke incidenten, waarbij zowel Chinese als Russische schepen betrokken zullen zijn. 3. Een blokkade zal het Chinese oorlogspotentieel weinig deren, omdat het grootste deel over land wordt aangevoerd vanuit Rusland. 4. Aziatische supporters van de Koreaanse actie der UNO, zoals Ind(a, Indonesië en Birma zullen er door afgeschrikt worden. 5. Een blokkade zou kunnen leiden tot Chinese tegenmaatrege len waardoor in de eerste plaats Hongkong getroffen zou worden. (Reuter/AP) Meubelvakbeurs in Utrecbt geopend (Van onze correspondent) UTRECHT, 10 Febr. Zonder enig ceremonieel is Maandagmor gen de tweede Vakbeurs voor Meubel- en Woningtextiel in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht geopend. De bezoekers krijgen op deze beurs een compleet overzicht van wat de Nederlandse meubelindus trie en de industrie voor woning textiel te bieden heeft. Men ziet er o.a. een combinatiemeubel, be staande uit dressoir, boekenkast, bar en schrijfbureau, een eetka mer-garnituur. waarvan de stoe len behalve met Ader ook met drie poten kunnen worden geleverd. Een nieuwigheid zijn ook de ro- tan-stapeistoelen. van belang voor café's en restaurants. Deze meubelen zyn ook in het buiten land zeer in trek en worden naar tal van landen geëxporteerd. Voorts zijn er o.a. nylon-kar petten en nylon-lopers en machi naal vervaardigde Smyrna-hall- kleden in Marokkaanse kleuren. Vier fabrieken uit de noodsee bieden ziin ook ter beurze verte- g'Xiwonrdigd Alle moeilijkheden ten spijt is men naar Utrecht ge komen, een geste, welke door de organisatoren en de Kon. Ned. Jaarbeurs uiteraard ten zeerste wordt gewaardeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2