RIJK BETAALT HERSTEL VAN VOORNAAMSTE DIJKEN Zwaarste eis tegen een der Elzassers De overstromingen in het buitenland GEEN FRONTAANVAL VAN V.N.-TROEPEN IN KOREA Zoveel mogelijk steun aan West-Europa Trein met cokes vrij over de grens DAGBLAD VOOR DELFT DELFLAND Dichting begint terstond onder leiding van Rijkswaterstaat Afsluiting der zeearmen? 113e JAARGANG DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 No. 34 BUREAUX: V erwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360, Postgiro 578434 ADVERTENTIES: p rijs der advertenties: 15 regels (15 mm) f 2,25, elke mm meer f 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f0,I0. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling) per kwar taal f 6,per week f 0,47. DELTTSCHE COURANT BUIÏG WEER Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Hol land en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krach tige tot matige wind, hoofd zakelijk tussen zuid-west en zuid-oost. Weinig verandering in temperatuur. NOTA OVER DE WATERSNOOD DE minister-president heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de door hem toegezegde nota over de waters nood. De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in "het niet bij al het goede, dat is gepres teerd, aldus begint de nota. De duinen langs de gehele kust hebben het zeer zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen dui nen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aan sluitende dijkcomplexen moet de hulp worden ingeroepen van grotere aannemers, die gespecialiseerd zijn in bagger en grondwerken. 5e. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een ver hoogde veiligheid met betrek king o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschu wingsdienst enz. zullen worden genomen. VOLKSGEZONDHEID De algemene gezondheidstoe stand in de noodgebieden is niet ongustig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeginrichtin gen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezond heidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van ver dronken vee. Kritiek is de toestand nog op Walcheren, waar het pomp station van Middelburg door zeewater .werd .v.<rvc2roorod, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is. De water leiding van Vlissingen is té Uit de aard der zaak is het om verschillende redenen nood zakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begon nen. Het is daarom niet moge lijk om daarvoor bestekken ge reed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoe ring op basis van regiecontrac ten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijks waterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch appa raat RIJK BETAALT Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uii- gegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de getroffen onderhouds plichtigen (in de regel water schappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de rege ring van oordeel, dajt de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk zullen dienen te worden genomen. VIJF MAATREGELEN De regering heeft besloten de volgende maatregelen te ne men: le. Zo spoedig zal een ont- werp-noodwet worden inge diend,' waarin een centrale ver antwoordelijkheid voor het her stel van de dijken wordt gere geld. 2e. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen., 3e. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamhe den zulks vordert, zal de uitvoe ring van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. 4e In algemene zin zal wor den onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mo gelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onder zoek zal terstond worden aan gevangen en met voortvarend heid worden voortgezet. Tweehonderd mariniers zijn de laatste dagen bij Den Bommel in de weer geweest om de dijk te dichten. Nog een „klein rukje" en het werk aan deze dijk is weer klaar. gering van capaciteit voor het gehele eiland. De aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog be perkt door schade aan de transportleiding. VEEDESTRUCTIE Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten, dat de regelmatige verwerking van cadavers moeilijkheden zal on dervinden. Reeds is om het ont- huiden vlotter te doen verlopen in de noodslachtplaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot vil len en verkleinen van cadavers overgegaan. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet wor den vastgesteld. Moch dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de militaire overheid genie troepen en materiaal beschik baar voor het maken van mas sagraven. WAT VERLOREN GING Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnundeeerd geweest, dit is Prins Bernhard heeft wederom een vlucht per helicopter boven het rampgebied gemaakt, in ge zelschap van de Amerikaanse piloot Jack W. Ruby uit Florida. Na het volbrengen van de vlucht landt de prins te Woensdrecht. WERD NIXON VALS BESCHULDIGD? 5.7 van het totale areaal cul- Een subcommissie van de Ame- tuurgrond in Nederland. rikaanse senaat heeft uitgemaakt De verloren gegane voorraden dat tijdens de verkiezingscampag- akkerbouwproducten zijn moei- ne in 1952 valse beschuldigingen lijk te schatten. jegens de huidige vice-president Voorlopige taxaties wijzen op der Verenigde Staten, Nixon, zijn een verdrinking van: -geuit. De beschuldigingen werden 25.000 runderen, 15.000 a 20.00C geuit op grond van door de sub varkens, 2.000 a 3.000 schapen, commissie vals bevonden docu- circa 1.500 paarden ruim 100.000 hoenders. HERVERKAVELING Het laat zich aanzien, dat het gewenst is de beginselen van de herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschadegebied, welke daarvoor door bijzondere om standigheden in aanmerking ko men. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke ter mijn ter zake voorstellen aan de Staten-Generaal aan te bieden. Ook op het gebied van de vis serij is schade geleden. De om vang van deze schade men denke o.a. aan de oesters- en mosselkwekerij en aan de vis sersschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. SCHADEAFWIKKELING Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogsschaden zijn belast, eveneens de afwikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. HEI PROCES ORADOUR De openbare aanklager in het proces te Bordeaux tegen de le den van de voormalige S.S. die er van worden beschuldigd de be volking van Oradour te hebben uitgemoord, l.eeft Maandag de doodstraf geëist tegen de voor malige sergeant Boos, een van de twee vrijwilligers uit de Elzas. Nog ongeveer 50 personen van eiland Canvey worden vermist De Britse minister van Binnen landse Zaken Sir David Maxwell- Fyfe heeft in het Lagerhuis ver klaard dat men wellicht nooit het aantal personen, dat tengevolge van de overstromingen in Oost- Engeland v.ermist wordt, precies zal kunnen schatten. Volgens de jongste cijfers zijn 283 personen om het leven gekomen, terwijl nog ongeveer 50 personen worden vermist, voor het merendeel af komstig van het eiland Canvey in de monding van de Theems, dat het hevigste door de storm werd geteisterd. De minister had enige uren tevoren een rondvlucht bo ven het overstroomde gebied ge maakt. Sir David zeide dat, behalve de vrijwilligers, meer dan 1400 mili tairen bezig zijn met het dichten van de gaten in de zeeweringen. Hoewel reeds 20 millioen zakken zand waren gebruikt, bestond er, volgens de minister, nog „een dringende behoefte" aan meer zandzakken. Hij hoopte in de loop van de week maatregelen bekend te ma ken voor het waarschuwen van de geteisterde steden, voor het geval in het komende weekeinde tengevolge van springvloeden nieuwe overstromingen zouden ontstaan. De hulp in België. Het Belgische Rode Kruis heeft de actie voor dringende steunver lening uitgebreid. De 24 steun- comité's zorgen voor de ontvangst en de verdeling van giften en ma terieel. De actie bestaat in het verstrekken van voedsel in zeer grote hoeveelheid aan alle be proefde gezinnen. Voorts is er distributie van matrassen, dekens, lakens en keukengoed. Het Rode Kruis heeft maatre gelen getroffen opdat de perso nen, die naar hun woningen kon den terugkeren, deze zo spoedig mogelijk kunnen verwarmen. Tevens heeft het maatregelen getroffen om nog belangrijker hoeveelheden klederen te ver strekken, wanneer de bewoners hun zeer moeilijk schoonmaak- en herstelwerk zullen hebben be ëindigd. In de 24 centra zijn pharma- ceutische en ontsmettingsproduc ten samengebracht. Deze zijn overal in ruime mate beschikbaar gesteld. Het Rode Kruis draagt tevens zorg voor de inentingen. menten. Aan het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (de FBI) is verzocht te onderzoeken, of Nixon in de verkiezingscampagne het slachtoffer van laster is ge weest. Ook heeft de subcommissie de F.B.I. gevraagd of er termen zijn voor een gerechtelijk onder zoek. Blokkade van Chinese kustlijn is, volgens senator Robert Taft, zeer wenselijk De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Senaat Robert Taft heeft, na een bezoek aan president Eisenhower, verklaard dat Amerika kennelijk geen frontaanval op de communistische linies in Korea overweegt. De uitvoering van het plan van generaal MacArthur, om de Mandjoerijse luchtbases te bombarderen en een blokkade om het Chinese vasteland te leggen, zou volgens Taft de overwinning aan de zijde der V.N. gebracht hebben. Thans hadden de Chinese communisten hun defensie echter zo ver opgebouwd dat een frontaanval tegen hen niet overwogen kon worden. Voor de andere vrijwilliger, een gewoon soldaat, en de twaalf El zassers die onder dwang tot de S.S. zijn toegetreden, eiste hjj dwangarbeid of gevangenïsstrr Hij het vaststelling van-, as 2uu-v van deze straffen over aan het hof. De openbare aanklager somde de individuele misdaden van de andere dertien Elzassers op. Een aantal had takkenbossen in de kerk gedragen waar de vrou wen en kinderen werden ver moord, anderen maakten deel uit van de executiepelotons die de mannen in de schuren neerscho ten. Hij maakte ook melding van een aantal handelingen die van de beklaagden om hun vergrijp goed te maken, zoals het sparen van mensen die hadden getracht het dorp binnen te komen. Hij wees op de gedwongen in lijving van de Elzassers in het Duitse leger en de Dienst van en kele van hen in het Franse ver zet en de geregelde Franse strijd krachten. De Elzassers waren in Frank rijk gelegerd en indien zij gewild hadden zouden zij kans gehad hebben om te deserteren, aldus de openbare aanklager. Velen van hen deserteerden, maar pas na de uitmoording van Oradour. De Franse advocaat, die ser geant Boos verdedigde, zei dat laatstgenoemde enkel dienst had genomen in het Duitse leger „om soldaat te zijn". Hij was toen ze ventien jaar. De advocaat zei dat Boos door zijn meerderen was gedwongen de orders uit te voe ren. Taft zeide een blokkade van de Chinese kustlijn „zeer wense lijk" te achten „indien deze zon der te veel internationale com plicaties uitgewerkt zou kunnen worden". Groot-Brittannie's han del met continentaal China bleef beperkt tot materiaal, dat geen strategische betekenis had. De senator zeide niet te vreten of een bombardement van de Mandsjoerijse basis militair voordeel zou brengen „nu de communisten zo machtig aan het front zijn". Churchill bezorgd Taft zéide van oordeel te zijn dat thans vrede in Korea zou zijn, als de regering-Truman twee jaar geleden het pl-an- McArthur zou hebben aangeno men. Volgens het tijdschrift „U.S. News and World Report" heeft Churchill de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles bij diens bezoek medegedeeld, dat hij niet zo zeer in een paniek stemming over Eisenhowers besluit ten aanzien van For mosa was als men wel had kunnen, aannemen. Volgens het blad was Churchill's, „be zorgdheid" slechts bestemd voor binnenlands gebruik, teneinde de socialisten de wind uit de zeilen te nemen. In Britse diplomatieke krin gen te Londen noemt men een aantal punten die, naar het Britse standpunt, een blokkade van de Chinese kust onwenselijk maken. Hiertoe behoren: 1.) De. Britse handel zal on gunstig beïnvloed worden. 2:) Een blokkade kan tot ge vaarlijke incidenten leiden. 3.) De uiteindelijke invloed op het Chinese vasteland acht men te negeren. 4.) Men meent, dat een fn a-ra der niet het einde van de Kore aanse oorlog zal brengen. 5.) Een blokkade zou ontevre denheid wekken 'bij Oostaziati- sche landen, die handel met con tinentaal China voeren. Luitenant-generaal Edward M. Almond, voormalig bevelhebber van het tien-de legerkorps ira Korea, verklaarde in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Report": „Er kon indertijd en zelfs nu nog een oplossing in militaire zin voor het Koreaanse vraagstuk worden gevonden, namelijk door: 1.) Een vlootblokkade vara het Chinese vasteland. 2.) Het bombarderen van de Mandsjoerijse spoorwegen. 3.) Aanvallen op het Chinese vasteland door de strijdkrachten van generalissimus Tsjiang, Kai- Sjek. Indien deze stappen niet wor den genomen kan ik de uiteira- delijke uitslag van de Koreaan se oorlog niet voorspellen", be sloot luitenant-generaal Almond. Generaal Omar Bradley, chef der commissie van Amerikaanse stafchefs, heeft op een besloten bijeenkomst van de commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat verklaard te menen dat op Chinees-com munistische havens varende schepen kunnen worden aange houden en tot lossing van hun als smokkelwaar beschouwde lading gedwongen zonder dat een dergelijk optreden tot oor log zou behoeven te leiden. In de Portugese kolonie Macao (een eiland voor de kust van Zuid-China) is vanochtend vroeg tien minuten lang geschutvuur gehoord. Vermoed wordt dat het vuur gewisseld is tussen com munistische patrouillevaartuigen en een onbekende kanonneer boot. Het schieten scheen uit de richting van een eilandengroep 40 mijl ten zuid-westen van Hongkong te komen. Vermoed werd dat ten minste één of twee kanonneerboten van de Chinese nationalisten bij de beschieting betrokken waren. Volgens radioberichten te New York hebben vrouwelijke Chine se nationalistische guerillastrij- ders, onlangs eiland voor de kust van Tsjekiang veroverd en bezet gehouden na gevechten met een kleine macht Chinezen, die op het eiland gestationneerd waren. De provincie Tsjekiang ligt ten zuiden van Sjanghai. Het eilandje was herhaaldelijk door Eisenhower en Dulles zijn overtuigd van de noodzakelijkheid Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen dat president Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis, tot de slot som zijn gekomen dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen hebben aangetoond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze gevallen de noodzakelijke mede werking van het Congres te verkrijgen. NOG MEER BEZOEKERS Harold Stassen directeur van het Amerikaanse bureau voor de wederzijdse beveiliging, zou, naar van dezelfde zijde wordt verno men, voornemens zijn een krach tige poging te doen om de Ameri kaanse openbare mening en het Congres te winnen voor het denk beeld van krachtige Amerikaanse steun aan de Europese bondgeno ten. Hij zou daarom willen voorstel len dat groepen, die in totaal 55 Amerikaanse deskundigen op fi nancieel, industrieel en zakenge- bied zouden omvatten, een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen óm ter plaatse de voor waarden, waaronder de Ameri kaanse hulp zou kunnen worden verleend, te bestuderen. Tevens zou dan kunnen worden nagegaan hoever de (West)-Europese staten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdediging. Moeilijke opgave De nieuwe Amerikaanse rege ring staat thans voor de volgende moeilijke, doch volgens haarzelf onafwendbare opgave: Het over tuigen van het Congres van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven ver lenen op een tijdstip, waarop de meeste Congresleden an de Ame rikaanse openbare mening het oog vooral gericht houden op Azia tische vraagstukken en de Kore aanse oorlog. Van dezelfde zijde wordt ver nomen dat minister Foster Dulles president Eisenhower heeft inge licht omtrent door Europese staatslieden geopperde bedenkin gen m.b.t. de neutralisering van Formosa. Men acht het niet on mogelijk dat de Amerikaanse re gering te gelegener tijd zal over gaan tot de publicatie van een ge schrift over „het nieuwe aanzicht der Amerikaanse politiek m.b.t. Azië". De overstromingen Dulles sprak in een perscon ferentie ook over de overstro mingsramp in Nederland, Bel gië en Groot-Brittannië. „Wij kwamen onder de indruk van de omvang van de ramp en de moed, waarmede de regeringen en de volken die er direct bij betrokken zijn, optraden om de ramp te boven te komen", aldus Dulles. „Als leden van de commissie die door de president is aangewezen om de gevolgen van de ramp te verzachten, zullen wij dadelijk met de president en met de ande re leden van de commissie spre ken om voorstellen te doen over de wijze waarop wij onze vrien den en bondgenoten in hun moei lijke positie het beste kunnen hel pen." Het wordt steeds minder De isolering van de Sow jet zone van Duitsland is weer ver scherpt, aldus het Westduitse nieuwsbureau D.P.A. Van nu af aan mogen autoriteiten en par ticulieren van de Sowj et-zone zich niet meer rechtstreeks in verbinding stellen met instanties buiten de zone. Het contact be hoort voortaan tot stand te ko men via het Oostduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken. De desbetreffende verorde- ning heeft geen betrekking op instanties, die rechtstreeks in dienst staan van de verzorging van het volk, zoals brandweer, posterijen, spoorwegen en orga nen, die zich met de buitenland se handel ophouden. Deze orga nen dienen het ministerie ech ter wel op de hoogte te houden. Overstromingen in Atjeh en Tapanuli Tengevolge van overstromin gen, die Noord- en West-Atjeh en Tapanuli hebben geteisterd, zijn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven geko men en worden er nog 32 ver mist. De schade van ds overstro mingen in Groot-Aijeh wordt door het ministerie van Sociale Zaken op 15 millioen rupiahs geschat. Intussen is ook een comité op gericht voor de slachtoffers van de overstromingen in-Atjeh. De Nederlandse bladen drukken ook de communistische strijdkrach-1 verantwoordingen van de inza ten bezet en ontruimd. melingen voor Atjeh af. De gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot geopend Hedenmorgen is een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrieken in Lorraine de grens bij Perl gepasseerd zonder door de douane onderzocht te zijn. Deze gebeurtenis luidde de totstandkoming in van de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden. Te middernacht zijn alle douaunetarieven voor de. handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen vervallen krachtens een besluit van het hoge gezagsorgaan der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Behalve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoercontigenteringen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor de binnen landse markt en de export en alle transportdiscriminaties komen te vervallen. Zoals bekend is zal op 10 April a.s .een soortgelijke ge meenschappelijke markt voor staal worden geopend. Het hoge gezagsorgaan achtte het noodza kelijk de oprichting van deze markt twee maanden later te laten vallen dan die van de markt voor de grondstoffen, waaruit staal wordt vervaardigd, zodat de prijsstructuur van staal kan worden bepaald door het prijsver loop op de gemeenschap pelijke grondstoffenmarkt. De instelling van een gemeen schappelijke markt voor kolen betekent het einde van het in ternationale gezagsorgaan voor het Roergebied, dat in 1949 is opgericht en tot taak had vast te stellen welke hoeveelheden ko len en staal West-Duitsland moest exporteren. Dit orgaan houdt vandaag zyn laatste ver gadering. Instructies uitgevaardigd. Tijdens een Maandagavond gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het hoge ge zagsorgaan van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap Jean Monnet verklaard, dat het hoge gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap de zes regeringen van deze gemeen schap had verzocht met ingang van 10 Februari de nationale regelingen aangaande het ver keer van genoemde producten, tussen de landen van de gemeen schap op te heffen. Het betreft hier de volgende regelingen: de douanerechten, de uitvoerrech ten, de quantitatieve beperkin gen op de invoer van de produc ten, de quantitatieve beperkin gen op de uitvoer van de pro ducten, de beperkingen op de aflevering van deviezen voor de aankoop van de producten. De nodige instructies hiertoe zijn door de regeringen uitge vaardigd. Het hoge gezagsorgaan heeft de nodige voorzieningen getrof fen voor de aanpassing van de prijzen von de Belgische en de Italiaanse kolen, zoals was voor geschreven door het verdrag. Tevens heeft het de wijze van vaststelling van de hiervoor in te stellen heffing bepaald. De non-discriminatie. Na een nieuwe raadpleging van de raadgevende commissie, die in verband hiermee voor van daag werd bijeen geroepen, zal het hoge gezagsorgaan de tek sten met betrekking tot de non- discrimatie en meer in het bij zonder aangaande het stelsel van de indirecte belastingen voor de de verkopen op de gemeenschap pelijke markt vaststellen. Tot de datum, waarop de op grond van deze beschikkingen vastgestelde nieuwe prijsschalen. van kracht zullen worden, blij ven de thans bestaande regelin gen'geldig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1