Concurrentie rayon op Belgische markt $TftTE^XPRESS *>vo80rf 777 Verhoging productie land- en tuinbouw ZWITSAL Onrustbarende grondafgravingen uiterwaarden bij Culemborg op Wereldraad van kerken zal alle steun verlenen Nu heb ik m 1 gevonden! Heerlijke Engelse Virginia. Tittig en toch zacht. DE MIXISTER van Financiën heeft de Tweede Kamer in een nota medegedeeld, dat met de regering der V.S. overeenstemming is be reikt over de besteding van een bedrag van 150.000 van bet saldo van de bijzondere rekening bij de Ned. Bank. waarop de tegenwaarde in gul dens wordt gestort van de dollarschenkingen, voortvloeiende uit de eco nomische en militaire hulpverlening. SIROOP Algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden niet ongunstig GELDERS DAGBLAD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Zand en cultuurgrond voor grof geld naar het buitenland (Van een correspondent J-Jet bekend worden van een monsterachtig ontgrondingsplan bij Culemborg heeft vele landbouwers de schrik om het hart doen slaan. Vijftien boeren, die sinds jaren samen een complex uiterwaarden Ier grootte van ruim 80 ha in huur hebben van de N.V. Svdneij te Haarlem, kregen dezer dagen het bericht dat de pachtcontracten, die alle op 1 November a.s. aflopen, niet gecontinueerd konden worden wegens verkoop. Uit een onderzoek bleek toen. dat de uiterwaarden verkocht zullen worden aan een ondernemer, die er werk van maakt ook elders ("momenteel b.v. bij Alphen aan de Maast cultuurgrond af tc graven. Het grootste gedeelte van deze grond en van het lot op grote diepte gewonnen zand wordt naar het buitenland o.a. naar België geëxporteerd. cultuurgronden, er is thans een factor bijgekomen. Sinds door waterstaatkun dige en economische maatregelen het typische scheepje, waarin men het zand opbaggerde van de rivierbodem, is verdwenen, hebben de ondernemers een aanval gedaan op de zandlaag, die zich onder de kleilaag tot op grote Het is de bedoeling om de Culera- borgse uiterwaard over een opper vlakte van rond 65 ha tot een diepte van 22 meter tc.„ontgronden". Als dit plan inderdaad doorgaat zullen acht van de vijftien boeren geen hectare grond overhouden en dus letterlijk ,.boev-af" zijn. terwijl ook de andere zeven natuurlijk een deel van hun beesten moeten verkopen. Want even als elders is ook hier geen hectare andere grond te krijgen. En dit alles kon slechts in de provincie Gelderland mogelijk zijn, omdat bier nog niet, zo als i:i andere provincies, een „ont grondingsordening" van kracht is. Het geval staat overigens lang niet op zich zelf. De. steenfabrie ken hebben sinds jaren vele hec taren afgeticheld en slechts waar deloze plassen, plasjes of grien den achtergelaten. Wel werd het langzamerhand gewoonte om slechts tot op beperkte diepte af te tichelen en dan de bovenste cultuurlaag weer op de afgegra ven grond terug te brengen. Dit is in andere provincies veelal voor geschreven, want hierdoor is de grond weer na enige bewerking voor cultuur geschikt. Doch toen er sprake van was dat de af- tichelarij bij de wet geregeld zou worden, zijn vele eigenaren van steenfabrieken, bang als zij waren binnenkort niet meer over goede grond te kunnen beschikken, gaan hamsteren. De nagelaten sporen van wilde ontgrondingen treft men trouwens in geheel Gelder land langs alle rivieren volop aan. Waren het voorheen alleen de steen fabrieken, die een aanslag deden op de DE MAXIMUMPRIJZEN VOOR KOLEN EN SCHROOT. IJet hoge gezagsorgaan der Europese kolen- en staalge meenschap heeft besloten met ingang van 1 Maart maximum prijzen voor kolen en met ingang van 15 Maart maximumprijzen voor schroot in te voeren. Wat de maximumprijzen voor kolen betreft heeft het hoge gezagsorgaan besloten, dat deze afzonderlijk zullen worden vastgesteld voor de verschil lende kolenbekkens, kolensoorten en voor de verschillende producenten en verkooporganisaties. Ten aanzien van de maximumprijzen voor schroot zijn nog geen gedetail leerde beslissingen genomen. Ook met betrekking tot dc belastin gen, welke in de deelnemende landen op kolen, staal en schroot worden ge heven. heeft het hoge gezagsorgaan zyn standpunt bepaald. Over het ge nomen besluit worden echter nog geen mededelingen gedaan. SPEELCLUB GESLOTEN. De recherche te 's Gravenhage heeft een inva,l gedaan in het perceel Twee de Schuytstraat 111, omdat het ver moeden bestond, dat op de tweede étagevan dit perceel gespeeld werd. De politie trof 13 personen om de roulette, onder wie negen dames. Al len werden meegenomen' naar het po litiebureau. Na een proces-verbaal te hebben gekregen, werden drie dames vrijgelaten. Later werden nog' aange houden de 47-jarige koopman R. Z.. de aanlegger van de club, die op het ogenblik van de inval niet thuis was en de bewoner H. O., een 31-jarige grossier. Roulette, fiches en een bedrag van 800 werden in beslag genomen, De club was een voorzetting van een ccrcle, die vroeger aan de Ieplaan was gevestigd. diepte in de uiterwaarden bevindt. Van hieruit kan het toch met grote zuigers opgediept en met grote sche pen vervoerd worden, hetgeen de ex ploitatiekosten belangrijk drukt. Deze roof van cultuurgrond wordt klaar blijkelijk nog bevorderd door het feit dat het buitenland tegen grof geld het hier gewonnen zand afneemt. Ged. Staten van Gelderland hebben nog steeds geen ontgrondingsverorde ning ontworpen, alhoewel dit al enige jaren geleden toegezegd werd. Het Culemborgsc geval is reden voor een cri de coeur. De Nederlandse boer is van een goed soort, hy kan veel verdragen. Hy neet dat er grond nodig is voor de uitbreiding van steden en negen; hij offert er daarom voor en zal desnoods jaren ploeteren in de Xoord-Oostpolder om daar een be slaan te veroveren op nieuwe grond. Moeilijker wordt het als het gaat om recreatieterreinen of vliegvelden; dan zal hy foeteren, doch desondanks zyn grond afstaan en naar het buitenland trekken om daar levensmogelijkheden tc zoeken op andere grond. Doch be paald onverteerbaar wordt het voor hem als men zyn goede cultuurgrond afgraaft en naar hel buitenland weg sleept omwille van de dubbeltjes.... (Van onze Brusselse correspondent) Naar vvy vernemen is indertijd in het kader van de Benelux- confercntic van Knokke een spe ciale commissie ingesteld voor de rayonwecfsels. Ofschoon de Belgi sche producent, die een niarkt- monopolic heeft, onlangs zijn prijs bijkans tot op het Nederlandse niveau de prys van de A.K.I". verlaagde, is de concurrentie van de Nederlandse rayonweefsels op de Belgische markt zeer hevig. Het verbond der Belgische nijver heid, het overkoepelend orgaan van de Belgische werkgeversgroeperingen, be reidt nu een memorandum voor. waar van thans reeds bekend is dat het zal aandringen op het afschaffen der spe ciale commissies. Het verbond meent dat deze speciale commissies, waarin de Nederlandse industriëlen en vak- bondvertegenvvoordigers als „rechter en als partij" zouden zetelen, geen po sitieve resultaten kunnen bereiken.. De regeringen moeten zelf de verant woordelijkheid nemen. In September 1951 heeft de Belgische regering vrij willig de Belgische uitvoer naar Ne- Engeland gevraagd om militaire garantie De franse premier Mayer en zyn minister van buiten landse zaken Bidaut zullen Enge land v erzoeken tot vijftig jaar zyn garantie te verlengen, volgens w elke het gewapende hulp zal ver lenen aan ieder land van de Euro pese verdedigingsgemeenschap, (lat in Europa aangevallen zal worden. De garantie werd in Mei 1952 aan de landen van de E.V.G. gegeven voor de duur van het Atlantische pact, het geen neerkwam op een periode van 1" jaar, aldus verneemt Reuters corres pondent I-Iarold King uit gewoonlijk betrouwbare bron. Dc Fransen wensen een verlenging tot de periode van de geldigheid van het E.V.G.-verdrag, dat het vorige jaar gesloten werd. Het Franse voorstel, zo gaat de corres pondent verder, heeft ten doel Groot- Brittannië nauwer te verbinden met het E.V.G.-verdrag, dat reeds bijna negen maanden op ratificatie door het Franse parlement wacht en waar tegen zich nog vele afgevaardigden verzetten. De Franse regering poogt tegemoet te komen aan de critici, die niet wen sen, dat Frankrijk aan zijn onafhan kelijkheid en souvereinitèit over zijn gewapende macht inboet. Frankrijk wenst grotere vrijheid bij de opstelling van bewapeningspro grams overzee en een ander protocol houdt staande, dat promotie van Fran se officieren slechts in de competentie van Frankrijk ligt. Geen der protocollen heeft echter be trekking op het verzoek van Engeland tot verlenging van genoemde garantie. Ieder jaar weer, worden er honderden personen gedood door lawines, die soms zulk een geweld kunnen ontketenen, dat zij hele dorpjes van berghellingen wegvagen. Sinds lang heeft Zwitserland de strijd aange- bonden legen de „Wilte Dood", door het treffen van maatregelen, die het lawinen-gevaar kunnen verminderen. Het dorp je Wassen in Zwitserland is het eerste, dat een s.g.n. „lawine-barak''" heeft, geplaatst, een soort hulpver blijf, gemaakt, van staal, dat. 30 personen kan herbergen. Bedden en eën keuken zijn erin aanwezigDe lawine-barak derland, op verzoek van Den Haag, be perkt. Een dergelijk arrangement, in de vorm van een additioneel protocol bij het voor-unie-verdrag, zou thans ten gunste van de getroffen Belgische industrieën tot stand moeten komen, aldus genoemd verbond. De Belgische textielfederatie sprak zich in een uitvoerige nota óver de Benelux-textielhandel eveneens voor een contingenterlng van 'de Neder landse textielinvoer In België uit. Deze nota'wijst er echter op, dat het Eonc- lux-landbouwp'rotocol herzien zal moe ten worden. De nota van de textiel federatie beklaagt er zich verder over, dat de Belgische regeringen sedert de bevrijding gemeend Hebben in België een politiek van dure steenkolen te moeten voeren, en tevens 'dat de in voer van Belgische nylons in Neder land nog steeds verboden is. Weder zijds worden zo wordt gezegd nog te veel dirigistische systemen in het leven gehouden. Ook het kapitaals- verkeer is niet vry. ofschoon de gulden thans een even sterke valuta is als de franc. In afwachting van de tijd, dat de Benelux volledig zal zyn gerealiseerd, wenst de federatie dat de invoer van enkele artikelen zal worden gecontin- genteerd bij de invoer uit Nederland, zoals rayonwecfsels, wollen weefsels, wollen dekens, en cocostapijten. Hop belangryk de Nederlandse markt voor de Belgische textiel industrie is, bl|jkt'uit de volgende cijfers: in 1937. aldus de nota. van de textielfederatie, nam Neder land 11 pet. van dc totale Belgi sche textielexport af. In 1950 be droeg dit percentage 34.8 In het eerste halfjaar viel het per centage terug tot 16.9 en in het tweede halfjaar steeg het weer tot 25. Verder benijzen de statistieken, (lat voornamelijk (le afgewerkte Belgische textielproducten baat vinden by Benelux. Rituele moord. Mensenvlees om oogst te vergroten Ijlen hoofdman uit Basoetoland, -4 Fheello Smith, en nog tien inheem sen, onder wie twee vrouwen, zijn Maandag te Maseroe in Easoetoland ter dood veroordeeld wegens het ple gen van een rituele moord. Een hoofdman werd tot twaalf maanden dwangarbeid veroordeeld wegens medeplichtigheid na het plegen van het misdrijf. Volgens het open baar ministerie wenste Smith „medi cijn" om de oogst te vergroten. Zijn gehele dorp werd uitgenodigd om het doden van het stamlid, Motetwa Me- mane, schoonvader van Smith, bij te wonen. Aanvankelijk waren 42 inheemsen naar de terechtzitting verwezen, maar tegen 21 van hen werd de beschuldi ging ingetrokken en aan het einde van de terechtzitting werden er negen van rechtsvervolging ontslagen. Godsdienstig leven Februari-conferentie Oecumen. Jeugdraad In het Hervormd lyceum te Amster dam is de jaarlijkse Februari-confe- rentie gehouden van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland. Het conferentie-thema was: ..Heel de kérk voor heel de wereld". Hierover sprak Zaterdag prof. dr. J. C. Hoeken dijk. secretaris van het departement voor Evangelisatie van de Wereldraad van Kerken. Hij zei in zijn toespraak o.m. dat by de ramp, die ons land heeft getroffen, de oecumenie in prac- tijk kon worden gebracht. Ds. N. O. Steenbeek. voorzitter van de Oecumenische jeugdraad, sprak over de ramptoestand en over hetgeen de oecumenische jeugdhulp moet doen onder deze omstandigheden. Dé heer J. C. G. Fischer, de Neder landse vertegenwoordiger op de derde wereld Christen Jeugdconferentie. die in December in Travancore (India) is gehouden, bracht verslag uit van zijn bevindingen. Dc heer II. van Koeverden, secreta ris van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland, sprak tot slot over: ..Heel de kerk voor heel ons land". Hij zei o.m., dat tot de plannen voor de toé- komst behoort het verstevigen van het onderlinge contact tussen de plaatse lijke oecumenische jeug'dgroeperingëh in ons land. Een collecte voor de oecumenische hulp in de noodgebieden bracht 158 op. BEROEPINGSWERK Ned. Hen-, kerk. Beroepen te Rijssen: H. G. Abma te Rotterdam- Delfshavcn. Aangenomen naar Ousterhaule (toéz.): H. Nyeboer," vicaris te Holten. Geref. kerken. Beroepen te Gies- sen---Rijsw|jk: Z. C. Vevsluys, cand. te Gelder mal sen; te Winschoten: (2ë prcd.pl.) M. J. Mulder te Sprang; te Makkum: B. P. Suurmon'd te Oppen hulzen. Gcrof. kerken onderh. ort. 31 R.O. Aangenomen najr Musselkanaal: M. v. Dooren. cand. te Kampen. Chr. Gerêf. kerken. Beroepen te Amsterdam-N.: A. W. Drechskerj cand. 'te Amsterdam. Geref. kerken. Aangenomen naar WieringerwerfH. van'Bènthem té Holwerd. - Op de Zondag te 's-Hertogen- bosch gehouden vergadering van de Algemene Katholieke Kunsteriaars- •creniging werd Willem Andrlessen lit Amsterdam tot voorzitter geko zen. De scheidende voorzitter, drs. A. Wijffels uit Den Haag, werd gekozen tot vice-voorzit ter. (Van éen onzer spec, verslaggevers) ROBERT TOBIAS uit Kansas (Ver enigde Staten), die sinds 8 jaar een van de meest vooraanstaande medewerkers ls van de. Mereldraad van Kerken te Genève, is per K.L.M. namens het Committee of Inter- church Aid and Sen ice to Refu gees in ons land aangekomen. Vlak na de ramp heeft namelyk de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen hier te lan de zich telegrafisch In verbinding met Genève gesteld, waarin de gevolgen van de ramp kenbaar wérden ge maakt. Nadat de eerste voorbereidingen voor hulp door de Wereldraad van Kerken getroffen waren door spe ciale collecten kwamen 50.000 Zw. fi s. bijeen, waarvan ons land de helft krijgt is de heer Tobias afgevaar digd om persoonlijk een overzicht van de ramp te verkrijgen. Van Gilze-Rrjen uit heeft hij een rondvlucht gemaakt boven het over stroomde gebied. Robert Tobias zcide: „Waar ik woon, in de staat Kansas, is het' ook laag, en ik dacht dat wy wel eens last van water hadden, maar'zo érg als het in Nederland is, had ik het mij niet durven voorstellen." Het is de bedoeling, dat de Wereld raad van Kerken eerst de slachtof fers helpt. Als de toestand vervol gens wat overzichtelijker is en ge consolideerd. en men weet wat voor schade aan de kerkelijke gemeenten Is toegebracht, zal men de verdere hulp hiervoor in ogenschouw némen. Het is immers niet mogelijk dat de gemeenten, die al zo zwaar getroffen zyn, zelf het nodige opbrengen voor herstel of vervanging van verwoeste kerkgebouwen en al de andere zaken, welke hiermede nauw verband hou den. Zondag j.l. hebben vele landen op verzoek van de Wereldraad van Kerken speciale diensten gehouden. Deze landen zijn o.a.: Amerika, Scan dinavische landen. Zwitserland, West- Duitsland en België. Reeds vóór 't einde van de tweede wereldoorlog was de Wereldraad van Kerken zeer actief op het gebied van hulpverlening aan die landen, die door de oorlog getroffen waren. Eva- cué's 'werden geholpen, gelden wer den bijeen gebracht voor de 'opbouw van kerken; instituten werden weer geopend en liet jeugdwerk kwam weer'op gang. 1 11 Maandag werd al contact met New- York opgenomen én het'eerste resul taat was '6000'dollar én 2Ö0 balen kleding Uit St. Louis Is een speciale zending voor Nederland onderweg. Tri alle Amerikaanse kérken' werd Zon dag een speciale 'collècte' voor' het ge troffen Nederlandse "gebied gehouden. Wat de Protestantse gemeenten in de 'verschillende' landen betreft, deel de mr. Tobias mede, dat deze Zondag j.l'. allerwege in het teken' 'van de ramp hebben gestaan. Op kerkclyk gebied is de Wereld raad van Kerken van plan al het mo gelijke te doen, aldus mr. Tobias. Na dat niet voedsel, kleding en medica menten geholpen zal zjjn, gaat men verder door steun te verlenpn aan de opbouw van de kerken, het her stellen' van de beschadigde gebouwén- liet opnieuw inrichten van VPrloren gegane bibliotheken. Door hpt gevéii van morele steun zal velerlei kerke lijke arbeid weer op gang kunnen kó men. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen In ons land zal in dit verband als Neder landse afdeling nauw samenwerken met Genève. Het werk zal zich uit strekken óver alle Hervormde, Re monstrantse. Doopsgezinde, Oud-Ka tholieke kerken. Vrije Evangelische en Evangelische Broedergemeenten in ons land. In Januari was nog een zending kleding naar West-Bcrlijn gegaan voor de vluchtelingen 'uit Oost- Europa. Middelburg zónd een dag vóór de ramp nog een hele wagonla ding naar Berlijn. DRIE ROODE KRUIS HELPSTERS AANGEHOUDEN Verdacht van het plegen van on regelmatigheden zijn drie helpsters in vaste dienst van de afdeling Schiedam van het Roode Kruis gearresteerd. Twee worden nog steeds door de poli tie vastgehouden, de derde is wegens tragische familie-omstandigheden voorlopig op vrije voeten gesteld. De politie heeft de zaak in'onderzoek. Na de overstromingen in Engeland De Brlt.&e minister van binnen landse raken, Sir David Maxwell- Fyfe, heeft Maandag in het Lager huis verklaard, dat men wellicht nooit het aantal personen, dat ten- gevolgp van de overstromingen in Öost-Ëngcland vermist wordt, precies zal kunnen schatten. Volgens de jongste cijfers zijn 283 personen om het leven gekomen, ter wijl nog ongeveer 50 personen worden vermist, voor het merendeel afkomstig van het eiland Canvey in de monding van de Theems, dat het hevigste door de storm werd geteisterd. De minister har] enige uren tevoren een rondvlucht boven het overstroomde gebied gé- maakt. Sir David zeide dat. behalve de vrij willigers. meer dan 14000 militairen bezig zijn met het dichten van de ga ten in de zeeweringen. Hoewel reeds 20 millioen zakken zand warén ge bruikt. bestond er volgens de minister nog ..een dringende behoefte" aan meer zandzakken. Hij hoopte in de loop van de week maatregelen bekend te maken voor het waarschuwen van de geteisterde ste den. voor het geval in het komende weekeinde tengevolge van springvloe den nieuwe overstromingen zouden ontstaan. Versterking Ainer. vloot Naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse marine in het Verre Oosten meldt zullen tn de nab|je toekomst vier schepen aan de zevende vloot worden toege voegd, die zijn uitgerust voor het afvuren van geleide projec tielen. Het zijn de vroegere kruisers „Bos ton" en „Canberra" en de duikboten „Cusk" en „Carboneró". De schepen zijn verleden jaar in de Verenigde Staten verbouwd. Voorts maakte het hoofdkwartier bekend, dat aan de zevende vloot spé ciale strijdkrachten en eenheden voor „vervoer" en ..ontscheping", niet het oog op landingen en verkenningen vanuit zee, zullen worden toegevoegd. Cursussen practijkopleiding Het bedrag van 150.000 is bestemd voor bet bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in land- en tuinbouw. Door een deskundig gebruik van tractoren èn werktuigen zal de pro ductiviteit ïn land- en 'tuinbouw' kun nen worden opgevoerd en een belang rijke kostenbesparing kunnen worden verkregen. De stichting voor vakopleiding voor het smeden-, constructie- en machine- reparatiebedrijf in Nederland („Sme- coma") heeft het initiatief genomen voor'het inrichten van een werkplaats en een demonstratiezaal voor de prac tijkopleiding op het gebied van land bouwwerktuigen en tractoren. Behal ve smeden zullen vooral ook jonge boeren en landarbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. Voor dek king van de eerste kosten, gemoeid met de aanschaffing van de inventaris en liet treffen van de nodige voorzie ningen voor deze cursussen, wordt 50.000 aan trgenwaardegëlden be schikbaar gesteld. Op het gebied van de tuinbouw wor den door het Instituut voor Tuinbouw techniek te Wageningen korte cursus sen gegeven voor soortgelijke doelein den als hierboven vermeld. Het ligt nu ïri dc bedoeling deze cursussen, waar voor grote belangstelling bestaat, uit te breiden. Voor dit doel is een bedrag van' 100.000 aan tegémvaardegèlderi bestemd, welk bedrag 'zal worden be steed voor cle aanschaffing van ver schillende leèrmiddelen (rul. demon- stratiemachiriès, onderdelen, gereed schappen enz.) en de 'boiiw en inrich ting van eën eenvoudig verblijf, waar de cursisten gedurende de cursusséri gehuisvest' kunnen worden. Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind ^bedreigende oren bestrijden met j Wat cr Zondag werd afgeworpen De Marine Voorlichtingsdienst deelt mede, dat hoewel de vliegoperaties van hét marinevliegkamp Valkenburg uit vandaag door slecht weer en sneeuwbuien veel hinder ondervonden, er tussen 8 uur des ochtends èn 5 uur des middags goederen werdén afge worpen op tal van plaatsen. Afgeworpen werden: 475 paar rub berlaarzen. 110 rubber pakken. 185 paar lieslaarzen, 800 paar schoenen. 625 paar sokken, 1Q0 werkbroeken, 100 stel ondergoed, 2200 liter water. 39.500 zandzakken,'82 paar handschoenen en voorts kluwens touw, matrassen, 100 liter antivries, stro in balen, dekzeilen, zaklantaarns, schoppen, brood en toe spijs en voor de burgemeester van Middelbands 2 dozen en voor de dok ter in Stellendam 20 paar rubber hand schoenen. Luitenant-generaal Manton Ed dy, de bevelhebber van de Arnerikaan- se landstrijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ontslag nemen. Zijn opvolger is luite nant-generaal Charles Bolte, bevelheb ber van het Amerikaanse zevende le ger iri Europa. De onderhavige 150.000 maakt deel uit van het bedrag van 30.000.000 aan tegemvaardegeïden, bestemd vcor dc opvoering van de productiviteit in Nederland. In het kader hiervan is thans voor landbouw, tuinbouw en vis serij in totaal 10.000.000 aan tegen- waardegelden beschikbaar gesteld. Bankrovers kregen grote kluis niet klein (Van onze Londense correspondent) rrES GEMASKERDE mannen hebben Zaterdagnacht in het hart van Londen, n.I. in de Canadese Bank op Trafalgar Square, welke vlak by Scot land Yard is gelegen, met springstof fen zich een weg pogen te banen tot de kluizen en brandkasten. Het gebouw is van vele alarminstal laties voorzien. De mannen belden Zaterdagavond aan, wierpen de bewaker tegen de grond, bonden hém cn werkten de ge hele nacht ongehinderd door. Zij slaag den er slechts in twee kleine safes te openen en kregen minder dan 1000 Pond in handen. De stalen tralies ran de grote kluis hielden echter stand. Zondagochtend, nadat ze 12 uur ge werkt hadden, mengden de mannen zich ongezien tussen het wandelende publiek. Na dé punten evacuatie en hulpver lening. maatschappelijke verzor ging van de getroffenen, militaire hulp verlening en aanbiedingen van hulp van 'bulten te hebben behandeld wordt in de nota omtrent de volksgezondheid medegedeeld dat de algemene gezond heidstoestand in de noodgebieden niet ongunstig is. er zijn niet abnormaal veel zieken. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Reeds op 1 Februari werd door het bureau der pharmaceutisclie hoofdin spectie van de volksgezondheid een radiobericht uitgegeven met aanwijzin gen over de methode om door middel van ehlöorpraeparaten water te zuive ren tot drinkwater- Nog die eerste da gen kon Maassluis, waar de waterlei ding was uitgevallen, door iriiddel van tankwagens van drinkwater voorzien. Kritiek is de toestand op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd overstroomd, ter wijl de bevolking nog voltallig aan wezig is. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn. is te verwachten, dat de regelmatige ver- Het conflict met deAvro Naar aanleiding van het communiqué van het A.V.R.O.-bestuur over het conflict met de regeringsvoorlichtings dienst inzake het uitzenden van be richten voor de noodgebieden heeft de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen. mr. Ph. de Vries, desge vraagd verklaard, dat de inhoud van dit communiqué formeel volkomen onjuist is.. „Ik heb Dinsdagochtend zendtijd gevorderd, wel niet in con- flictstcmming maar in overleg met dc R.V.D.", aldus mr. Dc Vries, die daar aan toevoegde, dat deze vordering overigens geheel vrijwillig en zonder entg verzet door de A.V.R.O.-voorzit- ter, de heer G. de Clerq, was aanvaard. De mededeling van de A.V.R.O.-om- rocper: „Wij geven nu de microfoon over aan de regeringsvoorlichtings dienst voor het uitzenden van berich ten" wjjst trouwens duidelijk in de richting van vordering. Mr. de Vries deelde tenslotte mede, dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden. Gearresteerde Indonesiërs uitgewezen De op 24 November j.l. te Amster dam op grond van ongewenste politie ke activiteit gearresteerde Indonesiërs Sunito en Go Gien Tjwan, zyn uit het- land gewezen. Z|j vertrokken gisteren per vliegtuig van 21 uur naar Dja karta. werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is om het ont- huiden vlotter te doen verlopen in de noodslachtplaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot villen en verkleinen van cadavers overgegaan, inmiddels is hier voor een andere geschikte plaats bui ten de kom van Rotterdam gevonden. Op het eiland Goeree Over- flakkee zijn tijdens de waters nood dingen gebeurd, die herin neringen oproepen aan de Sint Elisabethsvloed in 1421, waarbjj een kat in een drijvende wieg een kinderleven redde, aldus .Trouw'. Iels dei'gelrjks is bij Dirksland gebeurd, toen daar in het buiten water een grote matras kwam aandrijven met een kindje van ongeveer anderhalf jaar cr op. Het kleintje was ongedeerd. Achter deze matras dreef een dode koe, waarop een kat zat, die het vege lijf had weten te redden Nederlandse profs legen Frans team? De Franse voetbalfederatie heeft zich tot de KNVB gewend met het voorstel om op 12 Maart a.s. te Parijs een landcnwedstrïjd FrankrijkNeder land te spelen ten bate van de slacht offers van de watersnood. De KNVB heeft hierop, bij alle er kentelijkheid voor het Franse aanbod, moeten antwoorden dat een dei-gelijke wedstrijd op de voorgestelde datum onmogelijk zou kunnen worden gehou den omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee landenwedstrijden speelt, n.I. op 7 Maart te Rotterdam tegen Denemarken en op 22 Maart te Amsterdam tegen Zwitserland. In overweging is thans een wedstrijd tus sen een ploeg van de in Frankrijk woonachtige Nederlandse professionals en een Frans selectie-elftal waarom trent op korte termijn een beslissing zal worden genomen. De Franse federatie heeft voorts aan de verschillende afdelingsbesturen ver zocht een toeslag te leggen op de entreekaarten voor alle in hun ressort te spelen wedstrijden. Zulks eveneens ten behoeve van de slachtoffers der overstromingen. HUTTON SPORTSMAN OF THE YEAR Len Hutton, de bekende cricketspe ler, is door de deelnemers aan het door ..Sporting Record" uitgeschreven refe rendum gekozen tot „beste sportman 1952". De bokser Randolph Turpin ver wierf de tweede plaats, en de ruiter Kol. Harry Llewellyn werd derde. Tot beste sportvrouw werd de kunstryd- ster eJanette Altwegg gekozen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1