omoma De Nederlandse Ramp DAG VAN ROUW EN BEZINNING iondag 8 Februari In de vroege morgen j volslagen stilte. De nacht had het beeld van stad en land in een toverkleed gevangen. Het ongerepte sneeuwkleed schitterde als was het met diamanten bezaaid. Deze aanblik overmeesterde het gevoel van wie in alle eenzaamheid deze dag van rouw aanving. Alsof men bang was deze doodse stilte te schaden was iemand bezig zonder enig gerucht te maken een vlag uit te steken halfstok. Deze gewijde handeling brak de ban. De dag van bezinning was begonnen. In heel ons land werd met gebeier het „kom dan, kom dan, kom" aangehe ven de bevolking opgeroepen. De kerken werden overstroomd. De Radio zond kerkdiensten uit. Het Nederlandse volk doorleefde een dag van grote ernst en bezinning. H. M. DE KONINGIN SPRAK Het was een ernstig ogenblik toen om één uur Koningin Juliana voor de microfoon kwam en wij beluisterden met ontroering haar toespraak, waarin zij sprak van naastenlief de, geestkracht, springvloed van medeleven, weldadigheid, verbroedering en van het beroep dat God doet op onze veer kracht. Zij eindigde Haar troostschenkende woorden en vatte de ze tezamen in de historisch veel betekenende en onvergete lijke woorden „Overal waar leed is, is zegen nabij. Deze diep in de ziel ingrijpende toespraak werd opge volgd door een korte doodse stilte. Plotseling klonk het volle werk van een kerkorgel, dat in zette een couplet van ons „Wilhelmus". Het was het 12e vers Zo het de wil des Heeren op dien tijd had geweest, had ik geern willen keeren van U dit zwaar tempeest. Maar de Heer van hierboven die alle ding regeert, dien men altijd doet loven en heeft het niet begeerd. Onderwijl gingen de klokken van de Sint Maartenstoren en de kerken luiden en een kwartier lang werd er in de meeste huiskamers geen woord gesproken. Het beeld van onze stad had in de loop van de dag deze verandering onder gaan Waar maar een vlag in huis was, deze werd halfstok aan de gevel gehangen. r; r: Wij geloven, dat deze demonstratie zó algemeen was, dat er geen ogenblik op te noemen zou zijn waarop deze daad overtroffen is. Het Roode Kruis heeft zich genoodzaakt gezien de Bur gemeester te assisteren bij een bijzondere actie. Er waren lieslaarzen nodig. Matrassen en ledikanten werden ge vraagd. Binnen ongelooflijk korte tijd was het mogelijk een grote vracht te verzenden naar het Centrale depot. 't Was of de mensen hadden zitten wachten, dat deze komen zou, vertelde ons de Burgemeester. Bedden, waar je zonder bezwaar, ook buiten noodzaak, zo maar gebruik van zou maken, werden afgestaan. Een pracht gebaar. Voor het bergen van kadavers heeft de fa. Daalderop 8 paar rubber handschoenen verstrekt, die door een padvinder naar Tilburg zijn gebracht. Van de dorpen kregen wij de opbrengsten Buren 5830.-. Wadenoyen 6028,30. Zoelen 5503,75 Ophemert 6900.-. Varik 7091,67 Door het Roode Kruis alhier werd Zaterdag j.l. de afge dragen som gebracht op 60.305,85. Wat door de Rott. Bank en de Middenstandsbank werd afgedragen, is hierbij niet inbegrepen. Dit zal later nog vermeld worden. In alle kerken werden collecten gehouden met gevolg, dat voor het Rampenfonds werd bijeengebracht R.K. Kerk f 3006,50 Ned. Hcrv. Kerk f 1681,69 Geref. Kerk 1102.-. Luth. Kerk 167,25 Vandaag begint het comité voor de verkoop van Kinder zegels een verkoop voor het Rampenfonds. De zegels zijn van 0.10 per stuk met 10 cent toeslag. Deze zegel wordt genoemd „Watersnoodzegel". De motorclub „Marijke" heeft een bijzondere inval ge kregen. Geïnspireerd door een actie ergens in Nederland heeft deze club 2000 miniatuur zandzakjes laten maken en deze met zand gevuld. Stof voor de zakjes en arbeid door tal van meisjes werd cadeau gegeven. Deze zakjes zullen voor ƒ1.- per stuk verkocht worden en de winkeliers vonden het zo'n aardige inval, dat de eer ste 2000 direct afgenomen werden en door de winkeliers zullen worden verkocht. Mocht het nodig zijn, dan wordt een tweede editie uitge geven. De Burgemeester kocht het eerste exemplaar en natuur lijk zullen zeer velen dit voorbeeld volgen en door dit beeld van dichten der dijken, als bijzondere herinnering willen bezitten. De gehele opbrengst is voor het Rampenfonds. Wij hebben in ons vorig nummer de rebus opgenomen waarmede de Technische school te Tiel de opbrengsten in onze stad doch ook daarbuiten, lezers wil trachten te vergroten. Er kwamen na onze bekendmaking reeds vele inzendingen binnen. Er kwamen ook vele beschikbare prijzen bij de genen, die reeds klaar lagen. Alle gevers en voorwerpen opnoemen kost te veel plaats. Alleen willen wij zeggen dat er pracht prijzen bij zijn en dat er vergeef ons deze uitzondering een fraai houtsnij werk is ingekomen van een Ambonnees. Zo helpt bijna iedereen mee. Wie nog achterbleef of niets persoonlijk kan doen. kan nog in de beurs tasten. TIEL Bekendmaking' De Burgemeester van Tiel. maakt bekend, dat het in verhand met een efficiënt gebruik van motorvoer tuigen ongewenst is op eigen initi atief motorvoertuigen naar de noodgebieden te dirigeren. De beschikbaarheid van die voer tuigen voor de noodgebieden moet onverwijld bij de Rijks Verkeers- inspectie te Arnhem (telefoon 08300 23641) worden aangemeld. De betaling van Rijkswege van een vergoeding van vervoerskosten is bovendien alleen verzekerd, in dien gereden wordt op reisorder van even genoemde inspectie. Gift van dorpspolder Zandyk De Polderraaö van de Dorpspel- der Zandijk te Tiel kwam Vrijdag j.l. in een buitengewone vergade ring bijeen ter bespreking van de hulp, welke de Polder Zandijk aan de rampgebieden zou kunnen ver lenen. Behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten der Provincie Gelderland, werd besloten een be drag van f 2.000.aan het Ram penfonds af te dragen. SPEURTOCHT bij METICO De parfumerie-afd. van Metico is alleen al een speurtocht waard: Steeds is er wat nieuws. Het ver beterde Metico scheermesje is thans nog soepeler als voorheen en past nu in alle apparaten. „Fresh-Up" is de naam van een lotion in staaf- vorm. Dames, deze staaflotion ge bruikt na het scheren, is een wel daad voor het gezicht van Uw man. Geef hem dit eens cadeau en hij zal enthousiast zijn. Prijs 2,50. U weet dat ei prima grondstoffen bevat voor Uw haar. Deze zijn vérvat in de EI-SHAMPOO van Valdelis. Pro beert U deze eens. Prijs 30 ct. T-# Gevonden voorwerpen 1 nikkelen damespolshorloge; capuchon; 1 muntbiljet; 1 witte gymnastiekschoen; 1 etui; enige wollen handschoenen en wanten; 1 vulpen defect; 1 portemonnaie met geld; 1 das; 1 dekzeil en fruitkis- ten; 1 pr. kinderkousen; armband; 1 ballpoint in koker. VRIJWILLIGERS GEVRAAGD De afgelopen oorlog heeft onom stotelijk bewezen, van welk enorm belang het is als men beschikt over goed functionnerende hulp verleningsdiensten; brandweer-, reddings- en opruimingsdiensten zijn onontbeerlijk. Medische groe pen kunnen onmogelijk veel leed verzachten en zo kunnen wij ver der gaan. Het is typerend, dat in Londen, ondanks de hevige en langdurige luchtaanvallen minder slachtoffers te betreuren waren dan b.v. in ons land. Dit kwam doordat men in Londen juist verschillende burger lijke hulpverleningsdiensten had georganiseerd. Laten we hopen, dat wij de les van Londen niet in practijk behoe ven te brengen, maar laten wjj toch paraat z\jn en daarom moeten wjj deze les wel degelijk ter harte nemen. Dat kan, door ook in ons land. in de Betuwe en in Tiel een krachtige B B. op te bouwen. Daarvoor zijn echter vrijwilligers nodig; geen en keling maar honderden. Het is daarom van het grootste belang dat ook U zich hiervoor aanmeldt bij een der onderstaande adressen: het Gemeentehuis; het Politiebu reau; mevr. G. Hagenaar-Weeda. Heiligestraat 4; mevr. C. A. E. Laagwater-Van Scherpenzeel, 2e Achterstraat 2: en de heren W. Ab- bink, Badhuisplein 3; H. K. Berg- huys, Konijnenwal 49; J. de Leeuw, St. Walburgbinnensingel 9: N. M. F. Lathouwers, Plein 12, Tiel. Jaarvergadering In café Peterse werd door de G.P.K.V. Tiel en Omstreken haar jaarvergadering gehouden. Voor zitter De Bie opende met welgeko zen woorden en gaf een kort ver slag over 't afgelopen jaar. Uit dit verslag, evenals uit 't financiële bleek duidelijk de goede gezonde geest in de vereniging. Dat in 't bijzonder de langoorsport in onze stad weer vooruitgaand Is, moge blijken uit 't feit, dat sinds 1 Ja nuari weer een 6-tal nieuwe leden was toegetreden. Het bestuur werd teruggebracht tot 5 leden, te weten: A. de Bie, voorz., K. v. Beem, secr., Th. Wou- terse penningmeester. Joh. van Beekhof en H. Jansen, leden. Een voorstel om begin September een tafelkeuring te houden, werd toegejuicht evenals 't plan tot het organiseren van een kringtentoon stelling in een der mede organise rende plaatsen. Ter vergemakkelij king van de reis naar de a.s. Eonclstentoonstelling 1954 te Ven- lo, werd een zgn. reiskas gesticht, waarvoor men zich kan aanmelden bij de heer Joh. Hak, Lijsterbes- ';raat 10, Tiel. Als tatoueerders werden be noemd de heren v. Beem en Hak. Daar er verder niet veel belang rijks was te bespreken, sloot de voorzitter met een woord van dank deze geanimeerde vergade ring. Aquariums ereniglng Vrijdag j.l. werd door de Tielse Aquariumvereniging „De Wagtail'' een propaganda-avond gehouden. Als spreker was uitgenodigd. Dr. Lodewijks, voorzitter van de Ned. Bond Aqua Terra. Door ziekte was hij echter niet in staat om te ko men, zodat hij op het laatste mo ment afbelde. Voor hem trad in de plaats de heer Admiraal, die de heer Lodewijks op uitstekende wij ze verving. In de pauze werden verschillen de visjes verloot. De opbrengst hiervan (f 50.zal worden ge stort bjj het Nat. Rampenfonds. Getracht zal worden Dr. Lode wijks voor Maart te Toneelvoorstelling verdaagd Het Nederl. Volkstoneel dat het voornemen had op Donderdag 12 Februari a.s. alhier een opvoering te geven van „Het Is tijd dr. Sweitzer" heeft besloten deze op voering uit te stellen tot nadere aankondiging. Vergadering „Maryke" De Motorclub „Marijke" heeft in de ledenvergadering van jl. Vrij dag onder auspiciën van de Oran jevereniging besloten op 30 April a.s. een tocht uit te schrijven voor Motor- en Bromfietsen. De baten zullen worden afgedra gen aan het Rampenfonds. Verder werd het reglement vast gesteld en het besluit genomen op nader vast te stellen datum een tocht te maken naar België. De Tielse Libreploeg won wederom Thans met 62 van „Poedel" De libreploeg van de B.V. „Tiel' speelde Vrijdagavond jl. thuis te gen Poedel I uit Utrecht en wist wederom met 62 te winnen. Aam de kop van de ranglijst is thans gedrang ontstaan. Bovenaan staat Kweekzicht met 62 punten, dan volgt Victoria met 61 en daarna Tiel met 60 punten. Met ieder nog 4 wedstrijden te spelen is er dus van alles mogelijk. De Tielenaren moeten 23 Februari naar Zeist te gen Victoria en ontvangen op 6 Maart Kweekzicht. Twee zeer be langrijke wedstrijden, die beslis send kunnen zijn voor het kam pioenschap. Lahey (240) tegen Vlok (185) was een zeer eenzijdige partij. La hey speelde een buitengewoon goe de partij 'n 18 beurten, moyenne liefst 13.33, het hoogste gemiddel de van de 48 tot nu toe door de li- brespelers in deze competitie ge speelde -partijen. Vlok maakte er slechts 78. Eindstand: Lahey 240 car 18 beurten, hoogste serie moyenne 13.33. Vlok 78-18-13 4. De kopspeler Schoots (240) had tegen Vogt (200) 41 beurten nodig moyenne slechts 5.85, doch hij won en 'daar komt het in de competitie op aan. Vogt, die nog aan het plastic materiaal moest wem gaf aardig partij en bracht het tot 176. Eindstand: Schoots 240 im 41 beurten, hoogste serie 31, moyenne 5.85, Vogt 176-41-26-4.29. Peterse (185) was er dit keer te gen Brands (155) niet goed in. Bei de spelers brachten het tot 155 car In 26 beurten, moyenne 5.96. Hoog ste serie Peterse 19. Brands 29. Visser (155) speelde eveneens te gen Brands, die als invaller fun geerde voor de ontbrekende vierde Utrechtenaar. In dit geval moest Brands er 175 maken. Visser speelde behoorlijk en wist de bei de punten in de wacht te slepen. Brands kwam tot 157. Eindstand: Visser 155 car 26 beurten, hoogste serie 22 moyenne 4.69. Brands 157- 26-32-4.75. De eerstvolgende wedstrijd van de B.V. „Tiel" vindt plaats op 27 Febr. a.s. thuis tegen Tolsteeg (cadre-wedstrijd) in ..de Beurs", een wedstrijd die zeer belangrijk is voor het kampioenschap. Indien de Tielenaren winnen, is de kans op het kampioenschap voor Tiel zeer groot. RESTEREN Nieuw koelhuis De Veilingsvereniging „Kesteren en Omstreken" heeft in haar een dezer dagen gehouden vergadering besloten om tot de bouw van een nieuw koelhuis met een pakstation over te gaan. Deze gebouwen zul len aan het reeds bestaand# com plex worden toegevoegd. DOMINO M A N-l-Ê I C O ST.UO M 5 ./Prima- kleermakerswerk F. 104.75 - F. 119.75 - F. 139.75 DE DOM GROVE 8e HUN FELD Inenting tegen diphterie Nauwelijks behoort de epidemie van kinderverlamming weer tot 't verleden, of 'n ander gevaar dreigt in deze provincie weer de kop op te steken, nl. het gevaar van een uit gebreide diphterie, een besmettelij ke ziekte, óók met verlammingen of andere gevolgen, maar helaas met nog meer sterfgevallen. Reeds ko men verscheidene gevallen van deze ziekte voor, waarvan enkele een do delijke afloop hadden. Met een al gemene inenting tegen diphterie kan bereikt worden, dat het heer sen van deze ziekte voor een groot deel tot het verleden zal gaan be horen. De beide gemeentegeneesheren achten het noodzakelijk, resp. van groot belang, dat ook in deze ge meente de inentingen zullen ge schieden. Tevens adviseren zij de ouders him kinderen tegen pokken en kinkhoest te laten inenten. Slechts voor de laatstgenoemde in enting is een bedrag van 1.50'per geval verschuldigd de beide overi ge inentingen geschieden kosteloos. Er zij op gev.'ezen, dat de inenting Logen diphterie en kinkhoest ooi: gecombineerd kan geschieden. Ge let op het bovenstaande, bedragen de kosten van deze gecombineerde inenting derhalve ook 1.50 per ge val. De gemeenteraad heeft besloten de inentingskosten van in zorg zijn de personen of gezinnen voor reke ning der gemeente te nemen. De ouders wordt geadviseerd de kinderen tegen diphterie en kink hoest te laten inenten op een leef tijd van 5 maanden tot en met het eerste schooljaar en tegen pokken heneden de leeftijd van één jaar, liefst op een leeftijd van 3 tot 4 maanden. 8 Volwassenen kunnen zich tegen pokken laten herinenten. De eerstvolgende inenting tegen diphterie en/of kinkhoest zal plaats hebben: te'Opheusden op Woens dag, 18 Februari van 1516 uur op het Consultatie-bureau; de va natie tegen pokken zal geschieden op Donderdag 19 Februari op de zelfde plaats en tijd. Aanmeldingen dienen vóór 11 Februari a.s. te ge schieden hij dokter G. A. A. van Empel. Te Kesteren zal de eerstvolgende inenting tegen diphterie en/of- kink hoest plaats hebben op Dinsdag 24 Februari van 14.30 tot 15.30 uur op het Consultatie-bureau de vacci natie tegen pokken op Dinsdag, 10 Maart a.s. op dezelfde plaats en tijd. Aanmeldingen dienen vóór 17 Februari a.s. te geschieden bij dok ter A. Zandijk. Ook zij, die gewoonlijk de consul- tatie-bureaux niet bezoeken, kun nen zich voor deze inentingen op geven. BIJ HOEST EN KEELPIJN SLUM-OPLOSSEND 1Dan helpt blTlOOp (Advertentie) Geslaagde inzamelingsactie De inzamelingsactie van geld en goederen, die in deze gemeente is gehouden ten behoeve van de slachtoffers van de nationale wa tersnood, welke het Zuid-Weste lijk deel van ons vaderland heeft getroffen, kan zeer geslaagd noemd worden. Steeds komt nog meer binnen. Het ingezamelde geld beloopt bijna een bedrag van 7000. Het is tevens een verheugend ver schijnsel, dat de vrijwillig beschik baar gestelde kleding en schoeisel van zeer goede kwaliteit zijn. Tevens verzoekt men ons er be kendheid aan te geven, dat de ver- lieslijsten der slachtoffers, zoals die door Het Nederlandsche Roode Kruis zijn en nog zullen worden op gemaakt, dagelijks ter secretarie alhier voor een ieder ter inzage zul len liggen. Voorts is het van groot belang, dat de eventueel in deze gemeente verblijvende evacué's zich zo spoe dig mogelijk voor registratie aan melden ter gemeentesecretarie, af deling bevolking. INGEN Nationaal Rampenfonds De kinderen der O.L. School al hier brachten 85.31 bijeen, be stemd voor de getroffenen in de noodgebieden. VARIK EN HEESSELT Bescherming Bevolking Woensdag j.l. stond onze gemeen te in het teken van de propaganda voor de organisatie Bescherming Bevqlking. Deze propaganda-avond werd gehouden in café Van Straa- ten en de belangstelling hiervoor was, niettegenstaande de slechte weersomstandigheden zeer goed te noemen. Deze propaganda-avond werd geopend door onze Burgemeester, tevens Kringhoofd B.B.kring 11. Hij heette alle aanwezigen van harte welkom en in het bijzonder de kringcommandant van kring 11, de heer Suèr uit Tiel. Daarna was het woord aan de heer Suèr, die in boeiend en enthousiast betoog de totstandkoming, het doel, de werkwijze en de organisatie van de B.B. uiteenzette. In de pauze, die hierna volgde, werd een ieder in de gelegenheid gesteld de zeer interessante ten toonstelling van materialen te be zichtigen. Na de pauze werd een drietal filmpjes vertoond, die een duidelijk beeld gaven van de noodzakelijk heid van een goed georganiseerde B.B. Rest ons nog te vermelden, dat zich reeds 48 personen opgavven. ZOELEN Voor het Rampenfonds De lijstcollecte voor het Natio naal Rampenfonds bracht in onze gemeente op 5500.De inza meling van goederen heeft heel veel opgebracht. De deelname zowel aan de geldelijke inzameling als aan de inzameling van goederen was vrg- wel algemeen. Zaterdagavond vergaderden de leden van de buurtvereniging „Het Hoogeinde". Besloten werd het kas geld, zijnde 300 te storten voor het Rampenfonds. In de dienst in de Ned. Herv. Kerk van Zondagmorgen werd 4oo.gecollecteerd voor de slachtoffers van de Watersnood ramp. Jaarvergadering De Onderlinge Veeverzekering „Eigen Hulp" alhier hield Vrijdag avond 6 Febr. haar jaarvergade ring. Toen de heer M. de Haas, de voorzitter, de vergadering opende, waren 45 leden aanwezig. De voor zitter heette de aanwezigen wel kom, sprak over de gunstige finan ciële uitkomst van het afgelopen boekjaar en memoreerde de vrese lijke ramp die in de afgelopen week een deel van ons land trof. De secretaris, de heer W. v. Weelderen las de notulen van de vorige vergadering, die onveran derd werden vastgesteld. Hierna bracht de penningmees ter, de heer D. J. de Jongh, ver slag uit over het afgelopen boek jaar. Hieruit bleek, dat de inkom sten waren geweest 5155,08. De uitgaven 2788,42. Batig saldo 2366,66. Totaal bezit 6627,41. Verzekerd bedrag per 1 Febr. was 179640. Aantal verzekerde run deren 279 stuks. Uitbetaalde dieren 4 stuks. De premie was geweest 2%. Het aantal leden bedraagt 64. De rekening was nagezien door een commissie en in orde bevon den. De voorzitter deed nog mede deling dat al het vee nu ook tegen brand en hemelvuur is verzekerd. Deze verzekering is ondergebracht bij de Onderlinge Brandwaarborg- Maatsohappij voor roerende goede ren van landbouwers en veehouders te Utrecht. De premie is 1.55 o/00. De leden die hun vee reeds voor brand verzekerd hadden, kunnen, die verzekering dus opzeggen. Bij de bestuursverkiezing wor den de aftredende bestuursleden W. v. Weelderen, A. v. Driel en A. Pluim bij acclamatie herkozen. Ook de bode, de heer J. N. v. Wyk, wordt herkozen. De voorzitter wijst de leden nog op de verplichte inenting tegen mond- en klauwzeer. Is een lid daarin nalatig geweest, dan zal ook de verzekering bij sterfte niet uitbetalen. Bij de rondvraag worden nog en kele vragen gesteld over de Brand verzekering. Vanuit de leden wordt voorgesteld een bedrag van honderd gulden beschikbaar te stel len voor de watersnoodramp. Al dus wordt besloten. De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun op komst, wenst hen met hun gezin nen een gelukkig 1953 toen en sluit de vergadering. Hierna volgde de gebruikelijke verloting. Vergadering Woensdagavond jl. kwamen de leden van de Zoelense Onderlinge Varkensverzekering bijeen op een bijzondere vergadering. De voorzitter, de heer M. de Haas sprak van de ontroering waarmee wij allen vervuld zijn, over de ramp die een gedeelte van ons land trof. Daarom kwam het bestuur met een voorstel tot al de leden om het bedrag dat beschikbaar was ge steld voor de viering van het 50- jarig bestaan der vereniging op 3 Maart a.s. te schenken voor leni ging van de grote nood. Het be- bestuur had zich voorgesteld om door bemiddeling van het Rode Kruis aan de meest gedupeerde landarbeiders en kleine zelfstandi gen een big te schenken. Ongeveer 18 a 20 biggen kunnen voor het ter beschikking zijnde bedrag worden aangekocht. De vergadering kon zich volledig met het voorgestelde verenigen en besloot zelfs het be drag tot 1000 gulden te verhogen. Voor de viering van het 50-jarig bestaan was een contract aange gaan met het cabaretgezelschap Jan Plezier te Utrecht. Aan het gezelschap was een schadevergoe ding van f 100 geboden wegens de dciving van inkomsten. Bij monde van de heer Plezier was het gezel schap zeer erkentelijk hiervoor on zeide het gehele bedrag te zullen afdragen aan het Rampenfonds. Hulde aan de leden der varkensver zekering, maar ook hulde aan het gezelschap Plezier te Utrecht,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2