Gedrapeerd kleed van wffte rouw over Nederland „EENDRACHT uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat" DE LIEFDE, DIE OOIT LOSLAAT. No. T8 DINSDAG KI FEBRUARI 1«53 110de JAARGANG NIEUWE TIELSCHE COURANT Uitgave Fa. A. VAN LOON, Tiel Administratie- en Correspondentie-adres Stationsstraat 4, Tiel Tel. 3820, Giro 76886 RedacteurL. H. VAN LOON Verschijnt op DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG Abonnementsprijs ƒ2,50 per 3 maanden Advertentieprijs 13 ct. per mm Uitgave in samenwerking met „De Gecombineerde" Ducks uit Karlruhe naar ons land gereden. In Chicago op school leerden wij, dat de Hollanders altijd tegen het water vochten, en dat ze het water verdrongen", vertelde hij. „Maar nu weet ik het beter. Ik had nog nooit een dijk gezien en ik wist he lemaal niet, wat ondergelopen land was. Nu weet ik het. Dit moet de hele wereld weten. De mensen moe ten weten, hoe erg het hier is. Ik ben verschrikkelijk blij, dat ze ons uit Duitsland hierheen stuurden. In Duitsland zaten we toch maar de hele dag te „niksen". En ik hoop, dat ik hier zo lang mogelijk kan blijven. Ik wil alles doen en als ze mij straks een schop in mijn poten geven, zal ik zandzakken vullen tot ik er bij neerval. Ik zag zo even 'n stroomde gebied zijn dampende men. Als ik dan aan mijn eigen klei ne zoon denk, dan zweer ik bij mij zelf. dat wij alles doen zullen, om jullie uit deze rommel te helpen." Dank je wel, Gerry Williams. DRINGEND BEROEP Rampgebied geen beziens waardigheid De regering doet een dringend beroep op de bevolking niet onno dig naar het rampgebied te gaan. Rijblustigen en personen, die fa milieleden of bekenden willen op zoeken, of willen trachten ter plaatse Inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverle ning en de herstelwerkzaamheden belemmeren. De politie heeft op dracht deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien ve»'-"-' ook de het rampgobicu u i bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerk zaamheden voortgang kunnen heb ben en verkeer®1 den voorkomen. On. volk ter kerke voor gebed, buigende ia deemoed Van hoog op het geteisterde Texel tot in het uiterste Zuiden van Lim burg. vun het onverlette Groningen tot midden in de rampgebieden zelf heeft Nederland op de „witte Zondagzijn doden herdacht en zich ver deemoedigd voor God. Een springvloed van medeleven en eendrachtzo als die heerste in de oorlog, heeft zich geopenbaardZo zei het de Konin gin in haar door wel een ieder met ontroering beluisterde radiorededie de bezinning va>i de kerkgang deed verder leven over de ganse stille dag. Een onvergetelijke Zondag na een ontstellende w§elc. Terwijl overver moeide militairen van het regiment Jan Willem Friso by Krabbehdyke de dijk van de EmanueVpolder dichtten en daarmee zeven polders veilig stelden, zat in stad en dorp het volk in de kerken. De Koninklijke Fami lie in het Hervormde kerkje in Baarn, de Landsmoeder prinses Wilhel- mina in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar hoog opgetast ingezamel de goederen lagen. In de Sint-Jansbasiliek te Laren schilderde pastoor Brouwer van Den Briel de ondergang van zyn stadje en zijn kerk, biddend achterna: „Heer steek Uw rechterhand uit en kom ons te hulp". Later op de dag sprak in het veilige Zeeuwsvlaamse Aardenburg dominé Blom tot de ontheemde Schouwenaren, dé mannen en vrouwen van dit zwaarst geteisterde eiland, die doodstil het hoofd hieven bij de aanhaling uit Johannes' Openbaring „Hemel en aarde zullen vernieuwd worden. En de zee zal er niet meer zyn". De preek werd slechts gestoord door onophoudelijke blafhoest van het gehoor teken, dat de harde week de gezondheid van zelfs de stoerste Zeeuw te na is gekomen. bed en offer, een hoopvolle regen boog van Godsvertrouwen en men senliefde spande. Van Texel tot Stavenisse, van de hoogste Lim burgse heuvel tot de diepst gele gen polder. De klokken die nog één Zondag geleden nood en dood verkondigden, hebben deze Zondag niet vergeefs geluid. Er is en geofferd. De Bijbel mee Rouw in het ganse vaderland. In het zwaar beproefde Halsteren las de pastoor op de preekstoel de namen der verdronkenen: een schokkend „appèl nominaal", af gewisseld telkens met een afgrond va.n stilte. Maar geen verslagen heid over dit rouwend volk; de op Ooltgensplaat geboren Utrechtse dominee Brinkman kon in de Buur kerk de jeugd wijzen op een 60-ja- rige vrouw uit Middelharnis die met levensgevaar haar kostbaarst bezit had gered: een met koper ge grendelde Pieter Keur-bijbel uit 1600, die al vier watervloeden heeft overleefd. Het water, maar ook de Bijbel vergezelt dit volk van dit Lage Land. Neen, geen verslagenheid over 't volk van Nederland, dat met ge- Medeleven Overal ter wereld, waar zich Nederlanders bevonden, werden de ze Zondag de doden van de waters nood herdacht in rouw en gebed. Protestantse en Katholieke Neder landers in Australië en Amerika, in Canada, India, Indonesië, Enge land, Frankrijk, Duitsland en tal loze andere vreemde streken, waar zij een gemeenschap vormen, kwa men in hun kerken bijeen. Talrijke buitenlandse radiostations lasten in hun programma's een speciale uitzending ter herdenking van de doden. Zoals de Nederlandse am bassadeur in Canada, de heer Lo- vink, zei „baden allen, opdat Ne derland de kracht worde gegeven, zijn kruis te dragen, het volk mo ge worden getroost en uit zijn lij den opgebeurd." Klompen in de kerk In Utrecht begonnen precies op het middaguur de Domklokken te luiden in de vier halfstok bevlag- de torens. De kerken liepen toen juist leeg. Geen plechtige herdenkin gen. maar gebruikelijke gods dienstoefeningen en eenvoudige bij eenkomsten hadden velen in de morgenuren bijeengebracht voor gebed en overdenking. De kerken, drukker bezet dan normaal, ont vingen geëvacueerden van de Zuid-Hollandse eilanden. Kerkbe zoekers op klompen, geen gewone verschijningen in Utrechts Zon dagskerken, In de kathedrale kerk en alle andere kerken van de stad gingen de collecteschalen vanwege het papierengeld geluidloos rond. Treffend van eenvoud was de herdenkingsdienst voor 80 ouden van dagen, die naar Amersfoort evacueerden en in het Rijksopvoe dingsgesticht op de Amersfoortse berg onderdak hebben gevonden. In een zaaltje, waar anders de jon gens van het gesticht verpozing vinden was een kansel neergezet. Dominee C. H. G. Blok, Nederlands Hervormd predikant te Amers foort, sprak troostwoorden. Ook in Noord-Holland, waar i dankbaar denkt aan de solide kracht van Hondsbosse zeewering en Afsluitdijk, is het Zondag stil Den Haag, van nature al niet 'luidruchtig, was uitermate ver stild. Vele particulieren hadden met de gebouwen der gemeentelij- in rijksoverheden de vlag half stok gehesen en ook vele buiten landse vertegenwoordigingen rouw den op deze wijze mee. In de ker ken was op de schalen papieren •geld troef. In Dordrecht, zelf zwaar geha vend, konden in een aantal kerken de herdenkingsdiensten maar kort duren, omdat het Zondag daar tot twee meter hoogte gewassen wa ter de verwarmingsinstallatie on klaar heeft gemaakt en er nog veel slijk en ander vuil lag. Een dik sneeuwtapijt dekte barmhartig de wonden in de Noorderdijk en op andere plaatsen in de stad en demp te het geluid van militaire en am bulancewagens die het enige ver keer uitmaakten. In alle kericen is gulhartig gegeven. Moedertje-Grootvader Een der meest ontroerende ver halen is dat van een oud groot vadertje uit Zeeland, dat slechts een kleinkind en de Zondagse pudding had weten te redden. Enige dagen lang heeft hij op een dak de zuigeling gevoed en in het leven gehouden met door hem voorgekouwde pudding, tot dat redding daagde en men hen naar Breda had gebracht. De baby is kerngezond en grootpa pa is overgelukkig. Hjj heeft nu nog iets om voor te leven. OP SCHOUWEN-DUIVE- LAND GEEN 1000, MAAR RUIM 150 DODEN Het aantal doden op Sehouwen- Duiveland ligt aanmerkelijk lager dan gevreesd werd. Er is geen spra ke van 1000 slachtoffers, zoals de burgemeester van Zierikzee dezer «lagen heeft meegedeeld. Het wer kelijke getal ligt niet ver boven de 150. „Overal waar leed is, is zegen nabij" Hare Majesteit koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Ne derlandse radio-zenders de volgen de rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en hel pers in de ruimste zin. Wij staan allen vol ontzag tegenover het gro te leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week ge leden werd overvallen door storm en vloed'.tegenover de moed door zovelen betoond in de nood, en te genover de verschrikkingen door staan door hen, die van ons heen gingen, en door hen, die bij ons ble ven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft, ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs on ze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn. en dus toch nooit met mensenhand te keren is. Maar. op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon wor den aangewend, werd de geest kracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de djjken riep, daar tegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De een dracht uit de oorlogstijd, was plot seling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afschei dingen en ieder compromis der sa menleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid 'van, weer samen te werken in het streven voor een grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schen» ken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen, en ook het normale leven weer een groot deel van on ze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mo gen volbrengen, met onze saamho righeid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood. die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zjjn weerklank vond. Dit was zo hij hen die zelf ge troffen en zelfs zeer zwaar getrof fen werden door deze zelfde ramp, dit, was zo, nabfl en ver. Uit de ge hele wereld ondervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons de ze ramp, die ons echter niet door menselijke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, die weet wanneer hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdra gen, elk afzonderlijk en allen te samen. God doet thans een beroep op on ze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert naar een uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is ze gen nabjj. Slachtoffers zjjn te betreuren in Br"- vershaven 3, Zierikzee 17. Se- rooskerke 15, Oosterland 40, Drei- schor 30, Bruinisse 1 en Den Burgh 10. Onzekerheid bestaat nog over Nieuwerkerk en Ouwerkerk. In an dere plaatsen zijn geen personen omgekomen. Deze mededelingen werden van officiële zijde gedaan. H.M. DE KONINGIN TOT HAAR BEPROEFD VOLK Wanneer het Geloof door stromen leeds is weggespoeld, Wanneer het al-vernietigend geweld de laatste Hoop heeft neergeslagen, Dan staat daar nóg de Liefde, die alle kracht te boven gaat. Moge uit de eeuwig wellende Bron der hoogste Liefde voor alle door het lot geslagenen de Kracht toestromen, om, bescher mend het dierbaarste en meest waardevolle, dat hun gelaten is, staande te bleven en voorwaarts te gaan. Eenmaal zullen de stromen weer terugkeren tot hum oude banen, Eenmaal weer zal het geweld bedwongen worden in harde strijd. Dat dan 't Geloof gesterkt zij en gelouterd, De Hoop herboren voor de tijd, die komt. De leefde echterfl onoygrwiuljjk wl stge& van <&ze<Me de meeste zijn. GERRY WILLIAMS Is een schoolboekje las hij over Zeeland In een cafeetje in Steenbergen legde de Amerikaanse soldaat Ger- rv Williams uit Chicago Donder dagmiddag een paar Duitse marken op de toonbank. De kroeghaas wist niet goed, wat hfc' er mee moest aanvangen en hoeveel de Neder landse geldswaarde was, wist hjj bjj benadering niet. „De eerste dagen schonk ik alles gratis", zei hij. „Maar je kunt toch niet aan de gang blijven." Gerry Williams was met een ws- terzuiverings-inatallatle en drie Critiek in België en Engeland De socialistische pers in België oefent critiek op de Belgische ko ninklijke familie, die met vacantie is gegaan, terwijl het land door de overstromingsramp is getroffen. De „Peuple" vergelijkt de foto's van de koninklijke familie in Antibes met die van de overstroomde gebie den en schrijft, dat het besluit van koning Boudewijn om met vacantie te gaan een „betreurenswaardige indruk op de openbare mening maakt." De „Volksgazet" merkt, volgens Reuter, op: „Wij willen niet trach ten te verhelen, welke een slechte indruk het gemaakt heeft, toen de Belgische koninklijke familie het nodig vond met vacantie naar de Riviera te gaan, terwijl het land zijn wonden likte en verder onheil vreesde." Koning Boudewijn vertrok Woens dag met zjjn broer, prins Albert, zijn vader, koning Leopold, en diens echtgenote, de prinses de Réthy, naar de Riviera voor een vacantie van tien dagen. In Engeland wordt critiek ge oefend op het ontbreken van een doeltreffend alarmsysteem. Er be stond geen organisatie voor het nemen van maatregelen in het ge val van een ramp, zoals thans plaats vond. Ook bij de B.B.C. wordt gecritiseerd, waarbij de Ne derlandse radio ten voorbeeld wordt gesteld, om dat deze zenders ter be schikking van de regering stelde. In Engeland wisten millioenen niets van de overstromingen af voordat zij hun Maandagochtendblad in handen kregen. Aldus de.critici.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1