Biedt allen hulp! Nobel gebaar van kunstenaars St. Caecilia-concert American Enka bouwt fabriek Dirigent: Raphael Kubelik Kroniek van de stad: Beroep op onze lezerskring Hand in hand voor het Rampenfonds: Voetballers tegen handballers Acht ton bereikt "PintHoefdoot De zee heeft dijk en dak ontwricht; 't Verlies wordt met Uw geld verlicht! CLOWNTJE RICK 'üBLDERS DAGBLAD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Mooie dingen in Gemeentemuseum WETEN HET WEL „de kunst is in nood". We weten dat al jarsn, doch nog altijd hebben wij nog niet in die' nood voorzien, hoewel het moet dankbaar erkend worden Staat, Provincie en Gemeenten de laatste tijd weer meer belangstelling tonen voor die nood. Maar nu is een volk in nood en de kunstenaars vergeten de hunne, of achten hem gering tegenover die, waarin Zeeland, Zuid-Holland en Brabant verkeren. En zij maken het prachtige, bewonderenswaardige gebaar: Hun werken dienen een volk in nood. Zy hebben een deel van zichzelf ge geven, iets van hun ziel gegeven. Nu zijn hun werken geen objecten 'meer voor critische beschouwingen. Alle zijn ze gelijk, omdat zij gelijk zijn in het doel. Alle werken zijn goed en mooi, omdat warme harten ze geofferd hebben. Er is iets aandoenlijks in hun offer. Want wij weten dat er onder hen, die dat offer brachten, kunste naars zyn aan wie nood een niet onbe kend woord is. Arnhemse kunstenaars steunen een volk in nood. Laten wij dit niet verge ten en hun offer gedenken als na deze grote ellende van de stormramp weder eens de roep gehoord wordt: De kunst is in nood. Niet alleen in materiële, doch vaak ook door gebrek aan be langstelling, in geestelijke rood. Tataar de directie variAle AJge- mene Kunstzijde Unie N.V. ons mededeelt heeft de met haar nauw gelieerde American Enka Co. thans besloten zich ook te gaan begeven op het gebied van de fabricage van wol-synthetische vezels. ;7 zy heeft daartoe een lk entie-over- eenkomst met Dupont afgesloten. Er zal onverwijld worden begonnen met de bouw van een fabriek naast de be staande rayon-fabriek in de gemeente Enka North Carolina, die voorlopig alleen vezel zal produceren, maar waarbij mogelijkheden zullen worden geschapen om later ook garen te pro duceren. Men verwacht, dat deze nieu we fabriek begin 1954 in bedrijf zal komen met een voorlopige productie Van 2.000.000 lbs per jaar. 'De bedoeling is om hetzelfde pro duct te maken als de enkalon die de A.K.U. in Emmen produceert. De A.K. U. zal haar kennis daarvoor volledig ter beschikking van de American En ka stellen. Avond Lekenspelgroep voor getroffenen Men verzoekt ons .mede te delen, dat de Lekenspelgroep van de Jonge Kerk Donderdagavond om 8 uur in het nieuwe Wijkhuis van Wyk E. der Ned. Hervormde Gemeente aan de Groen van Prinstercrstraat een avond houdt. De heer W. Berkliemer, de leider van de groep, verleent medewerking en zal voor de pauze fragmenten declameren uit de Profeten; na de pauze geven le den van de Lekenspelgroep prozafrag menten, o.a. van Andersen, Marsman en Vondel. Er wordt een collecte ge houden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de getroffenen in de rampgebieden. AGENDA De Oude Doelen, Doelenstraat 16a, 20 uur: Mottling er Samenkomst. Stadsschouwburg, 20 uur: Besloten voorstelling voor de HAVO. ITivoli, Velperweg, 20 uur: „Het leven van een Zwerver", lezing door A. den Doolaard voor de Nederlandse Reisvereniging. y.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: „Mo derne Amerikaanse letterkunde", door G. A. Dudok te Amsterdam, (cursus). V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Ge nootschap Nederland—Frankrijk. „La continité de la musique fran- gaise" door Daniël Maublanc. WOENSDAG: Stadsschouwburg, 20 uur: Ital. Opera „Compagnia d'Opera Italiana" met „Lucia di Lammermoor". Gebouw Heide Mij., Apeldoornseweg, 20 uur: Jaarvergadering Dierenbe scherming. FILMS: Luxor: „Palace Hotel". Toegang alle leeftijden. Aanvang der voorstellin gen: 14.30, 18.45 en 21 uur. 50-minutenfilm dagelijks 11 uur. Saskia: „Het is Middernacht Dokter Schweitzer". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor, Palace: „Perrucha". Toegang 18 jaar. Voorstellingen als In Luxor. Donderdag 12 Febr., 18.45 en 21 Uur: Filmkunstvoorstellingen. Arnhems: „Alarm by de Kustwacht". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor, MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10— 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bronbeek: 1015 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. TENTOONSTELLING EN Gemeente Museum: Expositie Franse wandtapijten. APOTHEEKDIENSTENDe Zondag-, avond, en nachtdiensten worden t.m. 13 Febr. waargenomen door Apotheek Witteveen, Zijpendaalseweg la, telef. 23334 en Apotheek Miedema Van Aalst, Steenstraat 66b, telef. 24151. De Gemeente-Apotheek Is open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten is, kunnen spoedrecepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneesk. dienst: tel. 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, tel. 22902, In het gemeente-museum zijn hun werken, hun offers tentoongesteld. Daar zij de naturalisten met vriende lijke landschappen. Daar zijn de ro mantici, die even ons meenc-men naar de droom. Er zijn de jong© modernen, die ons in een ander geestesgebied plaatsen. Er zyn tedere kinderportret ten, fleurige bloemen, fascinerende, surrealistische verschijningen, tekenin gen van suggestieve voordracht, minu tieuze tekeningen. Er zijn voortbrengselen van mooie plastiek, van edelsmeedkunst en fraaie producten van, de emailleerkunst. Wij kunnen geen namen noemen, veer tig inzpnders zyn er. Wij late" ook alle critiek terzijde. We zeiden U, alle werken zijn goed en mooi. Omdat zij deel zijn van de kun stenaarsziel, omdat zij offers zyn uit het warme en gevoelige kunstenaars hart. En hos verheugd vertelde ?cn van hen, dat vandaag reeds voor 200, verkocht werd! J. W. Strawinsky heeft tegen zijn studenten van de Harvard Universiteit gezegd: „Beschouw enerzijds de geestelijke in spanning en het uithoudingsvermogen, welke voor 't scheppen van een kunst werk worden vereist en anderzijds het op zijn minst vluchtige en noodzake lijkerwijs toevallige karakter van het oordeel, dat op de uitvoering volgt. De wanverhouding van hen, die compo neren en de rechten van hen, die er over oordelen, schreit ten hemel. Want het werk dat het publiek wordt aan geboden welke waarde het ook mag bezitten is de vrucht van studie, overleg en berekening, die alles eer aijn, dan een improvisatie". Het auditorium van het concert „St. Caecilia", dat gisteren naar Béla Bar- tóks „Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta" heeft geluisterd, die Raphael Kubelik met het Concert gebouworkest ten gehore brachten, mag het misschien in herinnering wor den gebracht. Béla- Bartók behoort met Strawinsky tot de grootste componis ten van onze tijd. Zijn tijd moet eigen lijk nog komen d.w.z. zijn algemene waardering. Van hoeveel betekenis hij is, kon men opmerken uit het verschil van zijn muziek en de „Suite voor Strijkorkest" van Dvorak, die volgde. Dvorhk schreef ongetwijfeld mooie, warmbloedige, uitstekend gecompo neerde muziek. Hij lykt zelfs een gro ter instinctmusicus dan Bartók. Maar het kost niet veel moeite te veronder stellen, dat muziek als deze Suite, al lang niet meer zal worden gespeeld, als die van Bartók pas algemeen zal worden gewaardeerd. Bij Bartók, treft allereerst de oorspronkelijkheid. Zijn muziek lijkt op geen andere. Hoe Piet Ketting in het programma kon zeggen, dat het derde deel van Bartóks mu ziek, Debussyaans is, lijkt ons een raadsel. Het meest trof ons het eerste deel het „Andante tranquillo", een fu- gatisclie bewerking maar een door Bar tók! Er trilt iets zeer tragische in deze blanke muziek, in dit stille vergltjden. van het fugathema, in dit tragische vervolg van steeds dezelfde gedachte: een eenzaam mens, luisterend naar zijn innerlijke stem, een stem die slechts tot hem alleen spreekt. Nu spreekt hij ook tot ons, het is de vraag maar in hoever we hem al dan niet verstaan. In de an dere delen is het in de eerste plaats weer het oorspronkelijk^ dat op de voorgrond treedt, de oorspronkelijk heid van de klank, van de indeling, van de bewerking. Dat Bartók een zeld zaam kundig componist is. wie zal het betwijfelen? Zijn Allegro. Adagio, Al legro molto zijn er even zoveel bewij zen van. Hij is geen melodieus en geen orkestvirtuoos, hij is slechts een waar achtig componist, een zeldzaam kenner en bewerker van de klank, het contra punt, de harmonie, de rhythmische in deling. Het is niet de vraag of zijn mu ziek mooi of lelyk is, of ze al dan niet aan onze behoefte aan de streling van het gehoor voldoet. Het Is de vraag wat deze muziek voor hemzelf be tekent, voor hemzelf en daarom voor ons of wij zijn stem verstaan, beter ge zegd, zullen leren verstaan: of zijn mu ziek de weerklank is van de tijd waar in hij en wij leefden toen hij zijn mu ziek schreef. Wat zou I-Iaydn, de onsterfelijke, wiens Symphonie in G no. 82 vóór Bartók werd uitgevoerd van zijn grote Adj.-directrice Gem.- ziekenhuis overleden Zondag is plotseling overleden zus ter M. M. Eterman,, adjunct-directrice van het Gemeenteziekenhuis. Zjj is 48 jaar geworden. Zuster Eterman ontving haar oplei ding als verpleegster in „Maasoord" te Poortugaal en het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. In 1936 vertrok, zij naar Luntcron, waar zij werkzaam was in het herstellingsoord voor on derwijzers en onderwijzeressen. In 1937 werd zij daar benoemd tot directrice. Toen de Duitsers in 1944 haar dwon gen om het herstellingsoord te verla ten stichtte zij in hotel ,„De Vcluwë" een noodziekenhuis voor kraamvrou wen onder de evacué's en na de bevry- ding werkte zij nog enige tijd op het Jachthuis aan de Kemperbergerweg, totdat zij op 1 October 1947 werd be noemd tot adjunct-directrice van het Gemeenteziekenhuis. Zuster Eterman was een zeer gezie ne persoonlijkheid: een eenvoudige, bescheiden figuur, die zich niet op de voorgrond drong. Zij wenste dat men haar gewoon aansprak met „zuster" Elerman en niet met directrice. Haar overlijden verwekte veel verslagenheid. Het stoffelijk overschot zal Donder dagmiddag te Westerveld worden ge cremeerd. na aankomst van de trein, die om 13.01 arriveert. Wethouder A. van den Ham zal namens het gemeen tebestuur een kort woord spreken. Koninklijke onderscheiding uitgereikt Hedenmorgen heeft de burgemeester ten kantore van de firma Van de Wall en Co. de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. uitgereikt aan de heer A. C. L. Meijer, die op 1 Februari 50 jaar by genoemde firma in dienst was. De jubilaris is chef van de afdeling Inkomende goe deren. nakomeling hebben gezegd? We zullen het nooit weten, evenmin de mening van Beethoven, wiens „Leonore III" het imposante slot van het concert vormde. Kubelik gaf er een imposante uitvoering van, evenals van het werk van Bartók. Dat Dvorè-k in Kubelik een voortreffelyker vertolker vindt, be wees hy ook nu weer. Haydns Symphonie had milder van klank kun nen zijn. ook soepeler van beweging en minder krachtig van dynamiek. Over de voortreffelijke eigenschappen van het orkest is het laatste woord reeds lang gesproken en geschreven. Groot was wederom de belangstelling en groot het succes. Men kan het „Concert St. Caecilia" slechts erken- teiyk zijn, dat het ons elk jaar opnieuw ln de gelegenheid stelt het Concertge bouworkest, in Arnhem te kunnen horen. Louis Couturier. Informatiebureau Roode Kruis Arnhem In aansluiting aan ons bericht van gisteren delen wij mede, dat formulieren voor navraag vai personen uit het rampgebied, be halve bij het informatiebureau van het Roode Kruis, Velperweg 27, ook verkrygbaar zyn by de volgende adressen: Postagentschap Alteveer, Beethovenlaan 51 Postagentschap Geitenkamp, Geitenkamp 13 Postagentschap Hoogkamp, Mauvestraat 3 Postagent scha p Arnhem-Zuid, Suikerlaud 4. Januari gunstig voor Gemeentespaarbauk By de Gemeentespaarbank werd in de maand Januari van dit jaar inge legd éen totaalbedrag ad 2.053.231,24 gulden, terwyl een bedrag ad 1.599.448,76 gulden werd terugbetaald. Het tegoed by de gemeentespaarbank steeg daardoor met 453.782,48 gulden. Dit resultaat is vergeleken met de cyfers over Januari van het vorig jaar gunstig te noemen. Toen was het be drag aan inlcggelden nl. 1.239.362,19 gulc' i en dat der terugbetalingen 1.152.457,96 gulden. BUS TEGEN LANTAARNPAAL Tengevolge van het gladde wegdek slipte gistermorgen op het Nieuwe Plein een autobus van de G.T.W. De bus reed het trottoir op en kwam te gen een 'antaarnpaal tot stilstand. De paal werd geheel vernield. DE STETHOSCOOP: Wie kent niet het lulsterappa- raatje waarmee Iedere hulsdokter van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gewapend is: de stethoscoop? Het eerste wat een arts tegen woordig bij het onderzoeken van een patiënt doorgaans doet, ls luisteren en kloppen, kloppen trouwens óók weer om te kunnen luisteren naar de kleine toonverschillen die zich hierbij voordoen. De dokters onder elkaar noemen dit in hun vakter men: stethoscopie en percussie ver richten. Mèt polsvoelen en tempera tuur opnemen is dit wel het meest fundamentele deel van het onder zoek dat een arts naar de lichame lijke gesteldheid van zijn patiënt in kan stellen. De vele verfijnde mid delen van onderzoek, welke de me dische wetenschap hier in de laatste tientallen jaren aan heeft toege voegd liggen voor een groot deel trouwens op het terrein van de spe cialist, de internist vooral. Het was de oogarts dr. P. J.. Waardenburg te Arnhem die on langs voor de Volksuniversiteit een korte uiteenzetting gaf van de ont dekking van de stethoscoop, vroeg in het begin van de vorige eeuw, door de Franse medicus dr. Laën- nec. Dr. Waardenburg schetste de betekenis van deze ontdekking als een baanbreken van het moderne, op waarneming en exacte- kennis berustende medische werk. Dr. Laënnec, die zelf in 1826 op zesenveertig jarige leeftijd het slachtoffer werd van de „tering", waartegen hij tientallen jaren ge streden had, deze medicus wilde waarnemen; precies weten, de ziek te kennen. Tot aan zijn dood toe hield hij aantekening van de ver- schynsclen die hy. by zichzelf waar nam en hij liet een nauwkeurige be schrijving van het ziekteproces na. Kort nadat de „percussie", het uit kloppen van de borstkas als onder- zoek-methode ingang begon te vin den, deed Laënnec zyn grote ont dekking. Hij zag op een goede dag jongens met een paal spelen, maar hij be greep hun spel niet direct. De één hield het oor tegen het hout en een andere kraste met een spyker, vrij wel onhoorbaar op het andere eind. Het gekras bleek voor de eerste zeer duidelijk hoorbaar, ondanks de betrekkelijk grote afstand. Laënnec zag hier plotseling zijn kans. Hij, die er zozeer op gebrand was te weten wat er zich nu pre cies in de borstholte van zijn pa tiënt afspeelde, wist dat alle bloeds omloop en ademtocht geruis gaven in het lichaam. Veel viel uit die ge luiden bij afwykingen op te maken. Maar het beluisteren, met het oor op cle huid van de patiënt, was zeer gebrekkig, zeer bezwaarlijk oc(k vaak. Hij construeerde nu een dilcwan- dige holle buis, eerst van een rol papier, later van hout; weer later een trechtervormig apparaatje, dat aan het oor gezet kon worden en de stethoscoop in zyn primitiefste vorm was uitgevonden of liever: ontdekt, want de spelende jongens kenden reeds het geheim van de onmiddellijke geluidsoverbrenging. Een nieuw terrein van onderzoek lag nu open. Zo werd deze Franse medicus uit Bretagne, die vlak na de grote Ne derlander Boerhave leefde, een van degenen, zo niet de eerste, die een nieuw tijdperk in de ontwikkeling der medische wetenschap inluidden. BABY-SIT: Nu iedereen al-het mogelijke doet om het Nationaal Rampenfonds te steunen, blijven de Arnhemse pad vinders niet achter. Op initiatief van de „Vrijbuiter- stam" hebben zy besloten, Zaterdag middag en -avond allerlei werkjes te verrichten, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Na tionaal Rampenfonds. De padvinders bieden hun dien sten aan als baby-sitter, schoonma ker, sjouwer enz. enz. Aanvragen om hulp kan telefonisch geschieden onder nummer 25076 dan wel mon deling of schriftelyk bij de adressen Reestraat 9 en Van Pallandtstr. 12. Wie dus Zaterdag een karweitje heeft neme een padvinder. EVACUES: Voor lien die in Arnhem een voor lopig onderdak vonden, zijn er ver schillende mogelijkheden om te bo men uit de eerste moeilijkheden die hun plotselinge evacuatie mee bracht. Hiertoe moet men echter de weg weten. Om een vlotte en juiste afwikkeling te bevorderen geven wij hier nog een enkele aanwijzing. Voor kleding kan men zich ver voegen bij de U.V.V., Sociëteit voor Ouden van Dagen, Roermondsplein. Voor de verschillende geldelijke uit keringen aan het kantoor van de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, Spoorwegstraat 50 en voor inlichtingen aan het informatie bureau van het Roode Kruis, Vel perweg 27. CHRONIQUEUR Qntzaglijk 16 de nood, die door de overstromingsramp in het Zuid westen van ons land is veroorzaakt. Heel on6 volk moet naar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg met het Nationaal Rampenfonds stellen wij ons administra tief orgaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze lezers uit ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketten van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij Van Ranzows Bank te Arnhem; 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 276432. De ontvangen gelden worden in on9 blad verantwoord en afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Op initiatief van de afdeling Gelder land van het N.H.V. zal er Woensdag avond een extra zaalhandbalavond in Musis Sacrum plaatsvinden. Spontaan werd voor deze avond de medewerking verkregen van de voetbalverenigingen Vitesse en Esca, die elk met een team uit zullen komen tegen een handbal combinatie. Op deze wijze wordt de at tractie, die zaalhandbal toch al is, waarschynlijk nog verhoogd, zodat hopelijk een ruim bedrag aan het Na- Brieven van Lezers Oostelijke Toneelgroep Reeds geruimen tyd deden geruch ten de ronde, dat men in Arnhem doende is, om te komen tot het oprich ten van een vaste toneelgroep en daar tevens een toneelschool aan te verbin den. En uit de publicaties blijkt dat dit plan kans van slagen heeft. Wij lezen immers dat de Provinciale Staten van Gelderland 20.000 ter beschikking stellen van de stichting „Toneel Oost- Nederland". Op zichzelf is dat een ver heugend bericht. Al bloeit het amateur-toneel ook hier in al haar vormen, toch zal een vaste toneelgroep hier met open ar men ontvangen worden. Bovendien zal er onder goede leiding veel te verbete ren zijn. Maar toch zijn er dingen, die ons ook met het oog op de komende to neelgroep met zorg vervullen. Wij misgunnen Arnhem haar groep met de daaraan verbonden toneel school niet. Integendeel. Maar als ér sprake is van Oost-Nederland, dan verandert de zaak toch wel. Dan is het niet meer zo, dat het alleen Arnhem, maai- ons gehele Oosten raakt. Met name Gelderland en Overijssel. Het zal toch ongetwyfeld de bedoeling zijn. dat deze groep een vaste plaats in onze samenleving zal vinden. Maar de grote vraag blijft: „Hoe staat men tegenover het dialect?" Het valt te betreuren dat er met geen woord over gesproken wordt. Het 'igt toch niet in de bedoeling, deze factor van het grootste belang uit te schakelen? Onze streektaal is ons lief. Die spreekt tot ons, diep cn innig. En is het. voor eer toneelgroep die zijn plaats in het Oosten wil innemen niet van groot belang, het hart van de Oost-Nederlander te raken? Mogen wij in dit verband even op Groningen wy- zen, waar elk jaar één of meer dialect stukken voor het voetlicht worden ge bracht, door een vast gezelschap. Dat de Stadsschouwburg dan .teeds propvol ls, vindt zyn oorzaak in de vaak onbewuste liefde voor de eigen streektaal. In ieder geval zouden wij graag op deze vragen antwoord zien, voor wy bereid zijn, deze groep representatief voor geheel Oost-Nederland te erken nen. J. v. O. Van de sport worden goede daden venvacht Het bevel van de diverse sportbon den om op de „Nationale Gedenkdag" alle sportevenementen e.d. af te lasten, kon niet anders dan de instemming van een ieder hebben. Het zou immers geen pas geven om in deze droeve dagen van verschrikkingen, waarin een gedeelte van ons volk in ellende en rouw gedompeld is, de sportvelden te bevolken en onder laaiend enthou siasme het een of ander doelpunt te begroeten. Niemand, tenzij zonder hart, zou hiertoe trouwens in staat zijn geweest. Heel Nederland heeft ln de afgelo pen week getoond, hoe een volk één kan zijn. Iedereen heeft op zyn eigen manier medegeholpen om het leed van onze getroffen landgenoten te verzach ten. Millioenen stromen bij het „Ram penfonds" binnen en al is dan ook een enorm kapitaal bijeengebracht, het is Jammerlyk nog slechts een klein ge deelte van het kapitaal dat benodigd zal zyn. Wanneer zich hopenJyk geen nieuwe rampen voordoen, zal het leven weer doorgaan, al is het dan ook stroef, en zullen oo* wederom dé sportwedstrij den worden gespeeld. Dit is het ogenblik, waarop de Sport haar daad kan stellen en het ook zeer gaarne zal doen. Indien alle sportverenigingen, hetzy voetbal, tennis, of zwemmen enz. de entréegelden van haar eerste thuis wedstrijd afdragen aan hun bond om te storten in het „Rampenfonds", zou door deze sportieve daad wederom een groot kapitaal kunnen worden aangewend tot troost en leniging van onze zwaar beproefde medeburgers. Vanzelfsprekend moeten dan ook de leden, donateurs (trices) hun offer brengen door een entréebiljet te kopen. Ik ben er van overtuigd dat, wan neer deze suggestie werkelijkheid zaJ worden, ook de desbetreffende ge meenten haar medewerking zullen ver lenen, door geen vermakelykheidsbe- lasting te heffen. Moge deze daad gesteld worden door geheel sportlievend Nederland. U, mijnheer de redacteur,, dankzeg gend, voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, J. F. Th. ZEWALD, Boulevard, 40, Arnhem. tionéal Rampenfonds kan worden af gedragen. Ook de hulp van de zijde van de zaalverhuurder, drukker, belastin gen etc., die zonder bedenken werd gegeven werkt er aan mede dat de baten zo groot mogelyk kunnen zijn. Er zullen voor deze avond kaarten in voorverkoop te verkrijgen zijn by de fa A. F. Bruil, Nieuwstad 62. Het programma wordt aangevuld niet twee dameswedstrijden. De aan vang i3 bepaald op 20.00 uur; einde 22.30 uur. Het sportminnende Arnhem se publiek wordt hier dus een gelegen heid geboden om via de sport nog een steentje by te dragen voor het herstel van het rampgebied. Het volledige programma luidt als volgt: 20.00 uur, dames: Micro/Thor Swift/VHVO: 20.30 uur, heren: Esca— Swift/Arma: 21.15 uur. dames: UDI— ESCA; 21.45 uur, heren: Vitesse Micro/Thor. Algemene Militaire Pensioenbond De afdeling Arnhem van de Alge mene Militaire Pensioenbond hield Zaterdag haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. In zijn openingswoord herdacht de voorzittter de leden, die in 1952 de afdeling ontvielen, als mede onze landgenoten, die by de na tionale ramp om het leven kwamen. Het hoofdbestuurslid, de, heer H. A. Wolters, deelde mede, dat het hoofd bestuur een bedrag -'an 250 had overgemaakt aan het Nationaal Ram penfonds. Uit cle nieuwjaarsrede van de voor zitter viel te beluisteren, dat de A.M.P. nog steeds niet is aangesloten by het georganiseerd overleg, dat de wedu wen van ambtenaren, die gehuwd zyn nadat zij waren ontslagen nog steeds niet in de pensioenwetgeving zyn op genomen: dat de toeslagen op de pen sioenen nog steeds geen aanpassing vinden aan de gestegen kosten van le vensonderhoud, zodat, om daarin ver andering te krijgen ook in het komen de jaar cle actie daarvoor de bijzondere aandacht van de A.M.P. zal moeten hebben. De door de secretaris en pen ningmeester uitgebrachte verslagen getuigden va- een levende en groeien de Arnhemse afdeling. Verzekerd bedrag Nill-Mij Arnhem 1 milliard De maatschappyen van het Nillmfr Arnhem-concern hebben onlangs ge- zamenlyk een verzekerd bedrag be reikt van een milliard gulden. WATERSTANDEN Mannheim 227—0.04; Trier 196+ 0.07; Koblenz 214—0.08; Keulen 202 —0.09; Lobith 1059—0.17; Ruhiort 430-0.10; Nijmegen 842—0.16; Arn hem 8.380.13; Eefde 3930.09; De venter 291—0.10; Namen 171+0.07 Borgharen 4107+0.12; Belfelt 1220+ 0.1', Grave 501—0.29. [Nationaal Rampenfond- Bijdragen ontvangen door de Arn- hemsche Courant d.d. 9 Februari 1953. Per kas: N. N., O'beek 10; C. G. W., Arnhem, 10; Nat. Chr. Geli.- onth. Verg., Afd. II, Arnhem, 25; Bridgeclub „Beema", Alteveer, Arn hem, ƒ50; H. W. K., Arnhem, ƒ10; L. H., Arnhem, 10; Toneelver. „Arnhem Zuid", Arnhem, 15; G. v. R., Arn hem, 5; opbrengst „De Reizende Ten- toonst. v. h. Ned. Padvindsters Gilde, afd. Arnhem, 160,01; Pers. Jac. van Houtum, Arnhem, 658; H. O., Arn hem, 10; Dir. en Gezam. Pers. Bon- bonfabr. „Mousset", Arnhem, 260; Sp., Arnhem, 40; mevr. J. M. M. Arnhem, 5; M. B. Arnhem, 1,50; Athletiekverg. „Citius Altius Fortius Cialfo", Arnhem, 123,01; Winkelpers. v. 7 fil. Alb. Heyn, Arnhem, 290,53; mevr. M. M., Arnhem, 100; Fam, R. B., Arnhem, 60; N. N., Arnhem, 2,50; J. R. B., Arnhem, 25; J. de H., Arnhem, 10; C. H., Arnneni, 10; Hengelver. „De Karper", Arnhem, 36; Collecte „Youth for-Christ", Arn hem, 52,38; Bridgepot F. en F., Arn hem, 50; E. T. A., Arnhem, 25. Per giro: Mej. A. H. L. 10; L. J. 100; C.V. „Metallum" (personeel) 41,36, id. (directie) 58,64, totaal 100; Personeel N.V. Cojo 542,30; P. Ch. S. 25; W. V. 10; J. S. 5; A. VV. C. S. 10; P. J. D. 15; J. V. 100; J. J. H.-B. 100; mej. H. B. 100;. dam. J. en G. F. 10; J. M. B.-L. 10; A. M. 25; A. J. B. 25; L. v. D 30; VV. K. 50; K. N. F. 50; A. en J. R. 50; S. A. C. 100; E. R. 100; firma Willemsen (4x1 snipper dag pers. Rest.) 100; pers. fa. Wed. L. Huizinga 115. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G. M. Willems en W F. Hcgh; J. W. van Lith en H. Mool- weer; L. J. P. Kortselius en J. Bos man: G. W. J. van Diek en W. van Deldcn; A. J. Schaaders en E. M. G. van Balkurn; F. H. Idema en L. C. M. Simons: A. G.de Vries en E. te Win kel; J. T. Kasteel en VV. Reinhard. Gehuwd: R. Feenstra en H. M. A Leygraaf. Bevallen: H. W. Huisraan-Besselink, z.; J. F. Koerntjes-Dijkshoorn, z.; A. L. Fritzemeier-Horrel, z.; D. Brui ning-Witteveen, d.; E. L. Harmelink- Clark, z.; G. C. M. Verhoef-Neervoort, z:; C. B. Leyser-Hammink, z.; G. van Het bedrag dat tot hedenmor gen voor het Nationaal Rampen fonds in Arnhem binnenkwam be droeg 798.488 gulden. Daar nog steeds giften worden afgedragen zal vandaag de acht ton worden bereikt. Kapteyn gaf 40.000 en Mobylettes Het personeel van de hulpmotoren- fabriek Kapteyn te Arnhem heeft ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds acht uur loon en een snipperdag afgestaan. Dit betekent dat een bedrag van 5000 gulden wordt bijeengebracht. De directie heeft dit bedrag aange vuld tot 25000 gulden. De Ü.A. Atelier de la Moto B.K. in Frankrijk heeft aan dit bedrag nog 15000 gulden toegevoegd, zodat aan burgemeester Matser een cheque kon worden overhandigd van totaal 40.000 gulden. De Kapteyn-fabriek heeft 10 Moby lettes ter beschikking gesteld van het door Arnhem geadopteerde nood- gfbled. Daarenboven heeft de fabriek 25 Mobylettes ter vrije besteding ge geven aan het Nederlandsche Roode Kruis. Zijn naam is grooi - in bedden! „Junex för Holland" Hedenmiddag reden zes forse trai lers en autobussen van Zweedse kom af Arnhem binnen en hielden halt in de Steenstraat bij de Martinuskerk. Dit convooi, Zaterdag uit Zweden vertrokken, arriveerde vanmorgen by Denekamp aan onze grenzen, waar 't aanstonds de aandacht trok door het opschrift „Junex för Holland" dat de wagens siei'de. Het waren auto's van het Zweedse Junex-concern, een gro te kledingindustrie, die vorige week Dinsdag reeds twee eigen vliegtuigen zond met hulpgoederen. Nu werd een 28 ton aan kleding, grotendeels nieu we herencostumes en jassen, maar ook rubberlaarzen, met eigen mate riaal vervoerd naar Rotterdam, waar de goederen aan de Rijnhaven zullen worden opgeslagen. Deze actie was spontaan opgeko men, zo vertelden de Zweedse bege leiders, onder wie zich ook enige journalisten bevonden. De redacteur van het Junex-hulsorgaan Gunnar Heclln, ontketende de actie met Ir. Tore Lindholm, die directeur is van een cliché-fabriek. Onder auspiciën van John Lund- berg, de directeur van de Junex-be- dryven en met medewerking van de heer Hiddin, een employé, die vroeger succes had gehad met een hulpactie voor de watersnood in Italië, kwam alles voor elkaar. Vijfhonderd Zweed se afnemers-verklaarden zich bereid de door hen bestelde goedéren gedeel telijk af te staan. De Junex-bedryven onderhielden sinds kort relaties met een herenkle dingmagazijn te Nijmegen en Arn hem, dat op hun informatie gegevens verstrekte, zodat de snelvoetige Mer- curius hier het zijne bijdroeg tot een doeltreffende hulpverlening. SPELEN OP STRAAT NIET ZONDER GEVAAR Zaterdagmiddag liep op de Johanna- straat een vierjarig knaapje speiender- wys tegen een wielrijder op. Het ventje liep een linkeronderbeenfractuur op en werd ter verpleging in het Kinderzie kenhuis opgenomen. Veelen-Dirksen, d.; B. Adriaensen- Elderman, z.\ H. G. van de Peppel- de Klein, d.; A. de Gee-de Maaré, d.; A. Bachrach-Jacobs, d. Overleden: A. C- B. Couvé, 60 jaar, geh. met: G. H. van Hengel; M. L. Jansen, 4 d.; A. P. M. Hoogstraten, 54 j., P. Bikse, 72 j. geh. gew. met: W. E. Hoeppener. Advertentie Nationaal Rampenfonds afd. Arnhem 555-556 Wat liepen ze gezellig daar in de stad, met al die leuke-winkels an huizen !g Rick en Bunkie keken hun ogen uit.... Ja, Speelgoedslad was leuk. Opeens wees Oepoetie naar een jongen, die van de andere kant naderde. Kijk, daar heb je Pieterl Je weet wel, die jongen waar ik vroeger altijd ruzie mee had! Maar tegenwoordig gaat 't best, hoor.... Pieter kwam dichterbij en kreeg Oepoetie in 't oog. Ha, die Oepoetie! lachte hij. Oepoetie bleej staan. Kijk, Pieter.... dit zijn nou Rick en Bunkie, die zijn met ons mee- gekomen uit. Zwart jesland! Ze gaver Pieter 'n fand. Nou, we zullen elkaar best nog vaker zien en met elkaar spelen, hè? zei Pieter. En toen wandelden ze weer verder met z?n drieën, want Pieter moest naar huis,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4