Er werd iets groots verricht in Duivelands polders randa Ramp schakelde 30 postkantoren uit Radio-revue Geheime Documenten Goud- cn dollarresêrves zijn vorig jaar aanzienlijk gestegen Avondklok in Zierikzee Voornaamste Beursnoteringen Voor100jaar GELDERS DAGBLAD DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 ik mijn hond houden? Mijn kindmijn man en mijn ouders zijn verdronken Van onze speciale verslaggever) F/n jonge vrouw met een grote hond stond bij bet dakraam van de zolder. De vlet met Maaasluizers was langs gekomen en wilde haar meenemen en in veiligheid brengen. Dreischor, dat zo in nood verkeerde, was door de „Sluizers" ontdekt en met man en macht werd begonnen de bevolking in veiligheid te brengen. Die jonge vrouw had allen verloren die haar lief waren. De hond was het enige wezen uit de huiselijke kring, dat baar overbleef. Het dier mocht natuurlijk mee. Die vletbemanning van Maassluizers en vele honderden anderen uit alle windstreken, militairen zowel als burgers, hadden de nood kreten uit Zierikzee gehoord en waren op weg gegaan. Ze waren de polders ingetrokken en hebben zichzelf volkomen uitgeschakeld. Zo lang het dag was, roeiden zij, zeulden zij op ondiepe gedeelten de rubberboten met zieken achter zich aan, drongen zij de ontroering weg als zij van aangezicht tot aangezicht stonden met het diepste leed dat de mens, in het ontvallen van hen die hem lief zijn, kan treffen. Ontroering over die doden die de wind door liet water in de hoek van twee dijken had gedreven, doden die men nog niet kon bergen. W ant levenden verkeerden nog in nood en die moesten wor den gered. Zij allen verrichtten in eendrachtige samenwerking niet elkaar iets groots. De sneeuwbuien wolken nu boven de verdronken polders van Schouwen- Düiveland. De watervlakte, slechts hie.* en daar gebroken door een dar. Een groep bomen, een binnendijkje of de verdronken huizengroep van een dorp, ligt verlaten. Waar tot voor en kele dagen een gewemel van vletten en sloepen was, waar helicoptères tel kens zich naar een droog plekje lieten zakken om mensen over het water naar Zierikzee of elders over te bren gen, is nu leegte en stilte. De polders zyn verlaten. Wie in de eerste vloed golf het leven wist te behouden en later niet onder het puin van het on- derspoelde en instortènde huis een gru welijke dood vond, is in veiligheid. De honderden redders hoeveel er zijn geweest is met geen mogelijkheid te schatten zijn teruggekeerd naar hun woonplaatsen. Toen tegen het einde van de week ook de Amerikaan se ducks Schouwen-Duiveland bereik ten, was het grote reddingswerk reeds brjna voltooid. De Amerikanen trokken toch met hun amphibievoertuigen de polders in. Dat was hun opdracht en WOENSDAG 11 FEBRUARI. Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gram. 8,50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. 9.35 Waterstanden 9.40 Gram. VPRO: 10.00 School radio VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 Dansmuziek 12.30 Land- en. tuinbouwmededelingen 12,33 Voor het platteland 12.38 Lichte muziek 13.00 Nieuws en com mentaar 13.20 Orgelspel 13.45 Gram. 14.00 De weg omhoog, cau serie 14.15 Jeugdconcert 15.00 Voor de jeugd 15.50 Blokfluitensem ble en soliste 16.10 Voor de jeugd 16.45 Voor de zieken 17.15 Dansmu ziek 17.50 Regeringsuitzending. H. M. Laupman: Mijn vrienden, de Pa poea's 18.00 Nieuws 18.15 VARA- Varia 18.20 Militaire causerie 18.30 RVU: Dr. A. Saalborn: Studies in vergelijkende literatuurgeschiedenis: Russische en Engelse Hamlets 19,00 De Katholieken en het Socialisme, toe spraak 19.15 Lichte muziek VP RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar 20.15 Promenade orkest, klein koor en solisten 20.50 Mont Pelé, hoorspel 21.50 Gevarieerde mu ziek 22.15 Regen maken als weten schappelijk beroep, causerie 22.30 Spaanse muziek 23.00 Nieuws 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.20—24.00 Gram. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram. 8.18 Gewijde muziek 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.15 Idem 10.30 Morgendienst 11.00 Tropen- herinnering, hoorspel 11.45 Gram. 12.00 Bas en piano 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lichte muziek 12.59 Klokgelui 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront 13.20 Lichte mu ziek 13.50 Gram. 14,45 Voor de meisjes 15.00 Jeugdconcert 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgelspel 17.50 Militaire causerie 18.00 Viool, cello en clavecimbel 18.30 Spectrum van het Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven, causerie 18.45 Geestelijke liederen 19.00 Nieuws en weerberichten 19.10 Boek bespreking 19.25 Gram. 19.30 Bui tenlands overzicht 19.50 Gram. 20,00 Radiokrant 20.20 Orkestcon cert 21.00 Jezus Christus en' de we reldreligie, causerie 21.20 Gram. 21.30 Amusementsmuziek 21.50 Gram. 22.00 Pianorecital 22,30 Internationaal Evangelisch Commen taar 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten 23.15—24.00 Gram. ze wilden zich met eigen ogen ervan overtuigen dat er niemand was ach tergebleven. Opdracht 'is opdracht. Het werk was echter gedaan in een drietal dagen, nadat de eerste nood kreten uit Zierikzee de buitenwereld hadden doen weten dat Schouwen-Dui veland er slecht aan toe was en dat duizenden in de dorpen de dood voor ogen hadden. Toen zwermden de schepen aan, grote en kleine. Maar het waren voor al de kleine, die het grote werk zou den opknappen. Want de polders ston den niet zo diep onder water, sloepen hadden op de hoger gelegen gedeelten dikwijls moeite voldoende water te vin den om te kunnen blijven varen. De vletten bleken ook nu weer de meest geschikte vaartuigen te zijn, weinig diepgang, geen kiel en licht te Op de eerste noodkreten uit Zierik zee gaven ook vier blazers en een zeegaande vlet van Van den Tak's Bergingsbedrijf gehoor. De „Walrus", schipper H. Bi-een, lag in Wemeldinge. De „Bruinvis", schipper Fr. Sperling, lag in Vlissingen. Zij voeren direct op naar Zierikzee. De „Schollevaar" was ook in de buurt, n.l. in Dinteloord. De blazer „Meermin", schipper J. v. d. Zee, was op de Zuid-Hollandse stromen met bergingswerk bezig, evenals de zee gaande vlet „Otter", schipper F. Ver boom, die Mi de B.P.M. duikerwerk verrichtte. Zij lieten het werk in de steek en zetten koers naar Ziel'ikzee. Zo deed ook de sleepboot Maassluis,, schipper J. Koppenol. Maandag kwam de „Walrus" reeds met roeiboten, waarom gevraagd was, te Zierikzee Allen die op de „Meermin' zullen zich de redding van Dreischor in lengte van dagen blijven herinneren. De drie dagen dat zij er hebben ge werkt en gered, waren vol spannende en dramatische momenten. Dinsdag kwam de „Meermin" in Bruinisse aan en daar hoorde de schipper, dat Dreischor er slecht aan toe was en dringend hulp nodig had. Vijf vissers uit Breskens boden zich direct aan om mee te gaan en te hel pen en deze hulp werd aanvaard. De volgende morgen by daglicht voeren zij de dijk langs tot zij de kerktoren van Dreischor konden zien. Er was geen gat in de dijk, zodat er niets an ders opzat dan de meegenomen vlet met zijn allen over de dijk te slepen en aan de andere kant te water te laten. Zij waren met z'n achten. Een man moest aan boord op de voor anker liggende Meex-min achter blij ven. Besloten iverd, dat vier man de vlet zouden bemannen en de vier an deren voorlopig op de dijk zouden ach terblijven om later af te lossen. De vlet stak van wal en begon de drie kilometer lange roeitocht naar het dorp, waar zij als eersten aan kwamen. Onderweg pikten zij nog enige rubberboten op, die op sleep touw wérden genomen. De meeste hui zen van het dorp zaten tot het da'k in het water en de overlevenden hadden op de zoldexs een goed heenkomen ge zocht. Dreischor had het hard te ver duren gehad en bij de eerste aanval van de watervloed hadden heel wat burgers het leven verloren. De redders moesten beginnen bij alle zolders aan te kloppen. Maar al te graag wilden de meesten hun huis, dat op instorten stond, verlaten, maai er waren er ook, die onder geen be ding mee wilden. Toen dit aantal te groot werd, namen de redders de bur gemeester in de arm. En die gaf een op een kladje geschreven bevel mee, dat de gehele bevolking gelast werd hun huizen te verlaten. Dat hielp. De weigerachtigen capituleerden. Men verliet zijn wankele huizen. Als ze eén twintig xnensèh in de vlet hadden, gin gen zij op de riemen, het doi-p naar een dijkje, vanwaar dé vluchtelingen een schip konden bereiken, dat hen Honderden kwamen van verre om duizenden levens te redden •Mag De naamlozen Dit is een brokje geschiedenis van de redding van duizen den in - verdnnkingsgevaar ver- kerenden op Schouwen en Dui veland. Het. verhaal 1 urn honder den vrijwilligers die naar het uoodgebicd- stroomden in hun eigen vaartuigen, door de dak goten de polders invoeren en van daken en zolders de door de vloed ingeslatenen haalden en in veiligheid brachten. Hun werk eindigde Zaterdag. Zij kwamen als naamlozen, zij gingen stil en zonder zich bekend te maken terug naar huis en haard. Het waren marine-mannen en stoot- troepers, vissers, bergers en burgers, veel burgers. Onze speciale verslaggever in het rampgebied sprak met drie van hen, opvarenden van blazers van Van der Tak uit Rotterdam. Wat zij hem in sobere bewoor dingen vertelden, was het epos van de redding van de bewoners van Schouwen en Duiveland. Ook zij wilden naamloos blijven. De namen van hun schippers? Goed. In hen worden dan met dit ver haal geëerd allen, die dag en- nacht in vletten, sloepen en op vlotten gezwoegd hebben om mensenlevens op een deimeest geteisterde van onze Zeeuwse eilanden te behouden. naar Dordrecht zou voeren. Zo waren zij de gehele dag bezig, roeiend, uren achtereen tot zij op van vei-moeienis waren en hun armen loodzwaar. Te gen donker moesten zij het werk op geven. Zij keerden terug naar de dijk en zochten hun schip op voor een maal warm eten en een paar uur loodzware slaap. De volgende morgen gingen zij er weer op uit. In de rubberboten sleepten zij achter de vlet zieken en gewonden mee. Het was op een van die red dingstochten dat zij de vlet was reeds boordevol die jonge vrouw van de zolder van haar huis haalden. Ze kon eigenlijk nog maar alleen in die vlet en eën van de mannen vroeg: „Moet die hond beslist nog mee?" Waarmee hij bedoelde die met de volgende beurt af te halen. Het nas toen even Stil en de vrouw zei eenvoudig en schijnbaar beheerst: „Dat is het enige wat mé overbleef. Myn kind mijn man en myn ouders zyn ver dronken. Mag ik m\jn hond by me houden?" Dat was een van de momenten die zelfs deze kei'els een brok in de keel joegen. De hond ging natuurlijk mee, zo vol kon de vlet niet zijn. Telkens maar weer leverden zy op het dijkje zo'n vlet vol vluchtelingen af. Een enkele maal daalde er een helicoptère om de zieken af te halen. Die werd het transport naar Dord recht bespaard. En dan die zorgen om gezinnen zo veel mogelijk bij elkaar te houden. Hartverscheurende tonelen spceldeii zich af als dat eens niet mogelijk was omdat er te weinig plaatsen in de vlet over waren. Later kwamen zij toch wel weer bij elkaar. Daar zorgden de •edders wel voor. Met laag water konden ze in Drei schor snel werken.. Want dan liep de omgeving van de kerk droog en wer den de vluchtelingen daar verzameld voor zij naar het dijkje werden over gebracht. Meer dan 200 zijn er uit de nood gered, tot Dreischor geheel leeg was. Toen hadden de andere vletten en sloepen en particuliere motor- en roeiboten elders ook hun wei'k gedaan en was Duiveland verlaten. en de 21. De „Hobbeldam" stond op het punt te vertrekken, toen Panda en Pat O'Nozel van hun auto sprongen en naar het schip snelden. Nog juist bijtijds konden zy zich op de loop plank werken, die reeds werd inge haald en hygend klommen zij aan boord. „Wat moet dat?" vroeg een ma troos. „Wij zijn passagiers", legde Panda uit, „wy hebben ons wat verlaat!" „Zo hum", zei de matroos, „kom dan éérst even mee naar de purser. Die moet jullie passagebiljetten zien." De purser was wat uit zijn humeur, dat hij nog werd lastig gevallen. „Waarom zijn jullie zo laat?" snauw de hij. „Geen vragens! Stel geen vxagens!" riep Pat driftig uit. „Ik heb een ge heime staatsopdracht, waar niemand iets van mag* weten! Niemand mag vermoeden, dat ik een geheime agent ben; ook jij niet; dus steek je neus niet in mijn zakens!... En van neuzen gesproken", vervolgde Pat, zich over het bureau buigend, „Ik wed, d»t de jouwe vals is!" Tegelijkertijd gireep Pat de neus van de verbijsterde fpur- ser en draaide er krachtig aa.n. „Maar Pat!" riep Panda, „je deükfc toch niet, dat HIJ een spion is?!" - Het gekerm van de purser bewas» overigens, dat diens neus echt en nüct afschi'oefbaar was Die kleine zeegaande motorvlet Otter heeft zich ook als de beste ge weerd. Met een hele vloot sloepen trok hy naar het dijkgat bij Nieuwerkerk en zij bemanden de roeivlet terwijl de Otter by het gat voor anker ging. Van Dinsdagmiddag af trokken zy door de polder en ze hadden het geluk dat met hen marine-motorsloepen meetrokken die een heel convooi tel kens op sleeptouw konden nemen naar mosselschepen uit Yerseke. die het ge waagd hadden door het dijkgat te va ren en in de polder voor anker te gaan. Die dienden als basisschepen. Twee le den van de bemanning van de Otter, twee Maassluise vrijwilligers en twee Scheveningers, bemanden om beurten de vlet. die op zoek ging langs alle boerdex'rjen die maar in de polder te vinden waren. Als die schepen uit Yerseke vol wa ren, voeren zij het dijkgat uit de Oos- tex-schelde op om de vluchtelingen naar Yerseke te bx-engen waar zy werden opgevangen. Toen Nieuwerkerk leeg was, gingen ze achter de reddingboot van Cadzand aan naar Oudeikex-k, waar ze heel wat achtergeblevenen van de zolders heb ben gehaald en naar een droog liggend gedeelte hebben gebracht, vanwaar de helicoptèrese de mensen verder ver voerden.. Zo redden zy een 85-jarige zieke vrouw en een jonge moedei-, met haar baby, die in de orkaannacht was geboren. Woensdag hadden zy het belangrijk ste werk achter de rug. Ze zaten toen eigenlijk zo'n beetje gestxand in de polder.. Een duck heeft hen naar Zie rikzee gebracht, vanwaar ze later zich nog verdienstelijk hebben gemaakt door opzichters van watex-staat naai de dijkgaten te brengen, waar eén eerste onderzoek werd ingesteld en de eerste, peilingen werden verricht. De Otter zelf had zich in die tussentijd onledig gehouden met het vervoeren van evacué's en het x-ondvax-en met de dokter naar al die schepen, die dok- terslxulp nodig hadden. Wat de massale redding van de be volking van Schouwen het meest hééft gekenmerkt, was het eendrachtig sa menwerken van allen. De max-ine hielp de burgci--redders waar zjj maar kon, en deze op hun beurt verleenden de marine alle medewex-king. Men zag er bootjes uit alle. ooi-den van het and die op èigeh' hoütj'e- Hagr Schouwen waren getrokken' en het reddën waren gegaan. En het best aal misschien wel in hun heiinnering blijven die grote motorvlet met een eenvoudige zeil- doekse kap voorop, aan het roer een Amstei-dammer op jaren met twee jonge helpeis, die overal waren waar maar te helpen viel en die alles aan booxd schenen te hebben, van levens middelen af tot medicamenten, ver bandmiddelen en een slokje goed-Hol- lands kxuikenspul toe. Die di-ie Am sterdammers hebben, als zovele andex-e prachtig werk gelevexd. En toen Dui veland ontruimd was, toen er niets meer te redden viel, veidwenen zij even onopgemerkt als zy gekomen wa ren. De P.T.T. Is door de watersnood ernstiger getroffen dan Iemand had kunnen bevroeden, zo zplde de direc teur-generaal van de P.T.T. ons, toen wy hem vroegen naar de gevolgen van (ie ramp voor dit staatsbedrijf. Direct al vielen de verbindingen met Frankrijk, Engeland cn België uit. Momenteel wordt er met man en maelit gerepareerd en hersteld. Zodra er weer iets bereikbaar is wordt dat aan het P.T.T-net gekoppeld. Veel Is er al weer bruikbaar, zeide de heer Neher verder. Alle geïsoleei'de gebieden zyn, wat de post betreft, wederom bereikbaar. Toch had de ramp tot gevolg, dat in totaal 30 postkantoren onbruikbaar werden. Vele hiex'van kwamen onder water te staan. Thans zijn de amateurzenders in de geteisterde gebieden en in Den Haag wat tot rust gekomen, aldus de heer Neher. Ik stel. er prijs op te verklaren dat dezè amateurzenders zeer lof waardig werk hebben verlicht. Door hun hulp kon veel- gedaan worden tot leniging van de nood. Alle hoofdpostkantoren werken weer normaal en de post wordt be zorgd, hoe dan ook. In het getroffen gebied waren de eerste dagen geen zegels verkrijgbaar. Wy hebben alles aan het initiatief ter plaatse overge laten, zo zeide de heer Neher. Al spoe dig kwamen velletjes door, in vieren gevouwen, dichtgeplakt met een band je, waarop stond „noodgebied". Na tuurlijk wei-den deze poststukken zon der zegels door ons bezorgd. Veel lof had de heer Neher vex-der voor de P.T.T.-ambtenaren in "de over stroomde gebieden, die hun kassen geen ogenblik alleen gelaten hebben. Enige P.T.T.-ambtenaren zijn door de vloed omgekomen. Waarschijnlijk be draagt dit aantal vjjf. De geëvacueerde postambtenaren hebben zich direct dezelfde dag ge meld op het postkantoor in de plaats, waarheen zij gedix-igeerd werden; en daar zetten zij zich weer in. De P.T.T. heeft, ruwweg geschat, vele millioenen schade opgelopen. Ka belverbindingen gingen verloren; ap- paratui'en raakten in het ongerede en veel materiaal werd zwaar bescha digd. De Federal Reserve Bank van New Yox-k heeft een rapport gepubliceerd, waarin onder meer een hoofdstuk is gewijd aande wijzigingen die zich in het buitenland hebben voltrokken, in de goud- en dollarreserves. De bank komt hierin tot de conclu sie, dat tegen het einde van 1952 „tal van landen blijkbaar reeds belangrijker voox-bex'eidingen hadden gemaakt bij het in evenwicht brengen van hun economie, zowel in het buitenland als ten opzichte van het buitenland, dan in enig ander jaar sedert het einde van de oorlog. Het jaar eindigt zonder enig uitzicht op de spoedige vexwezen- lyking van den vrije multilaterale han del en de algemene inwisselbaarheid der valuta's, zoals in 1952, het eei-ste jaar na de vijfjarige „overgangspe- ï-iode" voor welks overbi-ugging het Internationale Monetaire Fonds werd gesticht, verwacht was. „Niettemin geeft de jongste ontwik keling", aldus het rapport, „aanleiding te vei'wachten, dat vele landen, on danks het feit dat zij het hoofd moeten bieden aan de zware verplichtingen die de defensie hen oplegt, zullen sa gen in de drievoudige taak hun valuta te stabiliseren, monetaire reserves aan te leggen en een doeltreffende, soepele en in eigen behoeften voorziende volks huishouding op te bouwen. Deze ontwikkeling' heeft ook de overtuiging post doen vatten dat, in dien de huidige verbetexing in de situatie der internationale betalingen zal worden bestendigd, een doeltref fend beleid moet worden uitgestippeld, zowel in de Verenigde Staten als in het buitenland, om de wereldhandel te integreren". Met betrekking tot de goud- en dol- lan-esei-ves in het buitenland wordt gezegd, dat deze van 14,600 millioen dollar in Septembex- 1949 gestegen zijn tot 19.900 millioen dollar bij het eind van 1952. Hiéx-by dient te worden op gemerkt dat in het afgelopen jaar de ze x-eserves in grotere mate uit dollars dan uit goud bestonden. „Afgaande op de thans heschikbax-e officiële gege- vens .schijnt de vex-betering van de goud- en dollarresexves in het buitexi- land in de eerste plaats te wijzen op een vex-betering in de positie van de landen van het sterlingblok en van bepaalde West-Europese landen". In het x-apport wei'd er op gewezen dat de geconstateerde toeneming der goud- en dollarx-eserves in de periode van April tot September niet voor alle landen in gelijke mate gold. Canada gaf de grootste toeneming te zien en van de Europese landen moeten in dit opzicht vooral genoemd wórden Duits land (dollar 214 millioen), Nederland (dollar 191 xnillioen) en België (dollar 173 millioen). Na erop gewezen te hebben dat het sterlingblok in de periode Apxïl-Sep- tember niet in de gelegenheid was zijn goud- en dollarx-eserves uit te breiden en deze zelfs met het equivalent van dollar 12 millioen daalden, vermeldde het rapport dat daarna in deze toe stand een krachtige verbetering is ingetreden. De burgemeester van Zierikzee heeft bekend gemaakt, dat met ingang van j.I. Zaterdag de avondklok Is in gesteld van tien xiur 's avonds tot zeven uur 's morgens. Het is verboden zonder schriftelijke, vergunning van de politie de gemeente te beti-edcn en zich in 't overstrooinde of geëvacueerde gebied van de ge meente, voor welk doel dan ook, te begeven. Dit verbod geldt niet voor militairen, die in deze gemeente zijn of worden ingezet. De toegang tot de door borden af gesloten straten, wegen en terreinen is ten strengste verboden. Na eéx-ste sommatie, waaraan geen gevolg*wordt gegeven, zal de politie van de vuur wapens gebruik maken. OVERSTROMINGEN IN ATJEH EN TAJPANOELI Tengevolge van overstromingen, die Noord- en West-Atjeh en Tapa- noell hebben geteisterd, zyn volgens de jongste berichten 82 personen om het leven gekomen en worden er nog 32 vermist. De schade van de over stromingen in Groot-Atjeh wordt door het ministerie vna Sociale Za ken op 15 millioen rupiahs geschat. Intussen is ook een comité opgericht voor de slachtoffers van de overstro mingen in Atjeh, De Nederlandse bladen drukken ook verantwoordin gen van de inzamelingen voor Atjeh af. 312J 3141 128 130 1381 139i 1291 1291 6/2 9/2 H.A.-Lijn 1391 140 Rott. Dr. Staatsleningen J.-Ch.-Paketv. 119? Stokvis Zn. Ned. '51 31% 99i/lS 9»l Kon. N. St. M. 139? 139 Stork Co. Ncd. '48 (3D Kon. Paketv. 119a 120 Unilever 6% Ned. '47 (34) 3 95Vjr, 951 Rotterd. Lloyd 1262 1261 Cum. pref. Ned. '37 3 9U5/|ó 951'ie Scheepv. Unie 1298 I29i Unilever 4% Dollar '47 3% 941 94| St. Mij. Ned. 1481 1474 Aflosb. o.p. 96 96 Invest, cert. 3 H.V.A. 964 96| Werksp. s. A 1291 1291 9jio/ia 951 s/lfl Java Cult. Mij. 43 44 Wijere' Ind. cn Ned. '62—'64 N.-I. S. Unie 844 z. bel. fac. 9Si»l16 96 Ver. V.C'. Mij. Ned. '62—'64 f 250. 500 A 21 m. bel. fac. 95i£>/t6 96 Dell Bat. Mij. N.W.S. 21 781 78| Deli Mij. Indië '37 A 3 Senenibalx 9415/19 -94i5/l8 85 I-Iand.ondcrn. 146 147 Zwanenb. Org. 1641 164J Borneo Sumatra 1114 1131 Handels Mij. 107 108} 815 81® Cur. Hand. M. 2024 203i 741 754 Linde Teves 141 147 Mol. Hand.ver. 59i Grootboek 1946 Nlet-acti^ve Aandelen Oost-Borneo 94*5/^ 951/1s A'damse Bank 1714 1714 Sedep Escomptobank 61 g 614 Tel. Patengan Actieve Aandelen Holl. B. Unie 191ï 1914 Ngombezl C.-, H.- en I. Mij. Fin, Nat. Herst. Cult. Mij. Bank 543 54n/is pref. Albert Heyn Nat. Hand.b. 1098 1141 Rotterd. Bank 162 162 Walvis N.H. Mij. 1594 1592 Twentse Bank, A.K.U. 1698 169s Cert. v. aand. 1671 ^p?°TCgG" Bergh's Jurg. 274 2724 Rott. B. Cons. 2074 207 ^Tel? M,J- v. Berkel 1004 102 Heineken 1854 186 Ned.-Ind. Sp.w. Calvé 123 122 Hero Conserv. 120 122 ?em' ^?an."a Fokker 107 Hollandse Bet. 179 Sem' Chl?nbon v. Gelder 1574 1584 Hollandse Draad Hoogovens 1582 1581 en Kabel Foi-d 46J 61 243 25 1281 1281 168 168 n Basdar R. Deli Bat. R. Kend. Lemboe Oost-Java R. Oostk. C. Mij. Serbadjadi Sum. Rubber 914 179 Amerikaanse fondsen Am. Bemberg Am! Smelting 414 404 135 142 Anaconda Beth, «teel 1984 1984 Chrysler 275 277 Gen. Motors Int. Nickel 166 Kennecott 148 Rep. Steel Stand. Brands 87j Ketjen 1544 1553 U.S. Stee! 924 Lyempf 132 1324 North Am. 964 Ned.-Am. Autob. Cities Service 62 Vredestein 1364 1362 Cont. Oil 28 Ned. «cheepsb. 1574 158 Midcont. 96 Nijma 167 168 Philips Padang Portland Shell Union 42 Cemnt 444 44 Tide Water 191 1924 Intern. Gew. Ned. Kab.fabi". 2144 214 Betonbouw Philips 1624 1618 Ned. Gist- en Unilever 185 1854 Spiritusfabr. Wilton 1682 169 Kon. N. Zout Billit. Ie rubr. 239i 2394 Kon. Pharm. dito He rubr. 1744 175 Brocades Dordtse Petr. 298? 2941 Kon. Vei-. Tap. Kon. Petr, 314} 313? Kon. Zwavelz. A'dam Rubber 87 42i5/i r, 413 542 53» 904 68 i 6 73/ ,8 45} 433 78? 77 i 46tö/.6 458 27} 27} 41 i 403/,8 23;J/ie 90 89} 58 57 612 61» 614 60* 69 683 23 223 Onze courant berichtte een eeuw geleden: Men verneemt, dat op aan staande zaterdag, 12 dezex*, een Soi- x-ée Musicale zal gegeven worden, door de met lof bekende zangeres mejufvi-ouw Adeaïde Weinthal en den heer C. R. Marx. Beide namen zyn waarbox-gen dat daarin aan het publiek een avond wordt aangebo den van muzijkaal genot. Wij ho pen dan ook, dat het door eene tal rijke opkomst, blijken zal geven van waardering der twee uitstekende ta lenten. Een brief van Klagenfurth (Oostenrijk) meldt, dat twee En- gelsche reizigers, de heeren Sharpe en Thompson, den top van den groo- ten Glockner, den hoogsten berg in Illyrië, welke zich 2.894 el boven de oppervlakte der zee verheft, hebben beklommen. Dit was de tweede maal dat de top van dien berg werd be zocht; het eerst werd hij beklom men. omtrent 50 jaren geleden, dooi den heer Warlopf, een Oostenrijksch geologist. De heer Méx-y heeft van den Franschen Keizer voor zijn huwe lijkscantate 5000 fr. ontvangen, als mede van de Keizerin een horologie met diamanten omzet. 2340 geëvacueerden naar Eindhoven Het, militaire kamp te Ossen- drecht, waarin 2340 evacué's uit Zeeland en West-Brabant waren ondergebracht, is ontruimd. Deze plotselinge" ontruiming houdt verband met de legering van Amerikaanse troepen In Os- sendreeht, die ingeschakeld z(ju bÜ de hulpverlening. Met zestig bussen een groot scheeps transport zijn deze evacué's naar Eindhoven gegaan, waar zy bij particuliei-en zijn ondergebracht.-Voor zover afkomstig uit de verschillende gemeenten zijn deze evacué's ook in Eindhoven bij elkaar gehuisvest. In verband met het hoge water dat omstreeks 14 Februari wordt ver wacht. is het niet mogelijk en verant woord hen naar Zeeland te laten te rugkeren. Gang der koersen (A'damse Effectenbeurs van 9 Febr. Van de gebruikelijke opleving op Maandag is vanmiddag geen sprake geweest cn in alle hoeken viel hetzelf de bescheid te horen „weinig te doen op een vrijwel onveranderd niveau". Behoudens enkele jaarverslagen, zoala dat van Heinekens en de Drie Hoef- yzex-s, is er dit weekend ook weinig belangryk nieuws voor de beurs ge weest. Vanmorgen werd bekend, dat A.N.I.E.M. op de preferente aandelen 60 pet. achterstallig dividend zal be talen, hetgeen de koex-s een kleinigheid deed stijgen, 11.I. van 142%144. Ge ruchten hieromtrent waren eclxter ge ruime tijd in omloop, zodat dit reeds in de koers was verdisconteerd. A.K.U. bleef haar leidende positie behouden en ook vanmiddag waren de omzetten weer behoorlijk. In de koers kwam echter geen wijziging, deze bleef circa 169%. Het eerste textiel- verslag is te verwachten van de Zeeuwse confectiefabrieken te Middel burg. Doch van een dividendvoorstel is nog niets bekend. De bierbrouwei-ij- maatschappijen verbeterden een klei nigheid In verband met de gepubliceer de jaarverslagen. Claims Zuidholland se Bierbrouwerij zijn vandaag voor het laatst verhandeld op circa 36. Ove- i'igens was de industriemarkt zeer rus tig met kleine koersverbeteringen in de meerderheid. Voor de cultures was de ondertoon evenmin ongunstig', scheepvaartswaar den daarentegen een kleinigheid lager. Nationale Handelsbank sprong van 109 op 114. In korte tijd is de koers hier van beneden pari tot circa 114 ge stegen, waaraan de vestiging in Ca- nac'r niet vreemd is. Guldensbeleggin gen stil en ïxagenoeg onveranderd, Amerikanen eerder iets lager; het agio blijft nihil. Ut het Engel* vertaald Door Jon* England 67) Moest jaren geleden zijn, dat dit gebeurd was. In de laatste lade, die ze opruimde en die boordevol vergeelde balboekjes zat met potloodjes aan ge kleurde koordjes, en gebroken waaiers en kanten zakdoekjes, vond ze opeens helemaal onderin een enorme, opval- vallende diamanten ring. De ring was oudex-wets gezet en ze wist genoeg van juwelen om onmiddellijk te beseffen, dat dit een waardevol stuk was. Ze bekeek de ring met een gevoel van benauwenis in haar keel en een draaie rig gevoel in haar maag. Dus Mary had toch gelijk gehad! Er waren inder daad in huis kostbare, juwelen ver stoptin laden en kasten. Had iemand 't op deze juwelen voorzien? Het was natuurlijk mogelijk. Waar schijnlijk waren in deze lade meer ju welen verstopt geweest en had mevr. Fincham ze op een keer naar een an dere plaats overgebracht, waarbij deze ring over 't hoofd werd gezien Ze hoorde,iemand praten in de hal en stak snel de ring in de zak van haar jasje. Ze zou later wel overleggen, wat ze ermee doen moest. De deur ging open en Max-y kondigde aan: „Meneer Phipps, juffrouw. Ik heb hem gezegd, dat mevx-ouw ziek is en niemand ont vangt, en toen vroeg hij naar u". Constance zat met een onschuldig gezicht de balboekjes op stapeltjes te leggen en keek op. Ze glimlachte be leefd tegen Peter Phipps. „Hoe gaat 'tvroeg ze. „Max-y wil. je misschien twee kopjes koffie voor ons in de hal brengen?" En tot Peter Phipps zei ze vriende lijk: „We zullen maar in de hal gaan zitten. Mevrouw Fincha.ms zitkamer is niet beschikbaar en de andex-e kamers zitten onder het stof van jaren", „O, dat is prachtig", antwooi'dde Phipps geanimeerd, „Het is erg aar dig van u een kopje koffie met me te wjilen drinken". Constance maakte een afwerend ge baar en stond op. ,,'t Is eigenlijk een een tragisch wex-kje, al die x'eliquieën op te moeten ruimen, vindt u ook niet?" zei ze, terwijl ze het stof van haar vin gers veegde. Phipps keek belangstellend naar de inhoud van de lade. „Ik heb de indruk, dat het hele huis stampvol dergelijke rommel zit", merkte hij op. „Eigenlijk moest iemand eens een belioorlyke op ruiming houden en er dan een mooi vuur van stoken!" „Ik geloof niet, dat mevrouw Fin cham dat op prijs zou stellen", zei Constance koel. „Nee, dat denk Ik ook niet", merkte hij op met een merkwaardige klank in zijn stem. „Er zouden allerlei ver borgen dingen aan het licht kunnen komen. Je weet 't nooit „Zullen we hier vandaan gaan", stelde Constance voor, „en onze koffie in de hal drinken? Al die reliquieën maken me gewoon mistroostig. Maar wat is 't doel van uw komst? Kan ik iets voor u doen? U weet, dat ik mevr. Finchams privé-secretaresse ben". „Misschien kunt u me Inderdaad hel pen". antwoordde hij, „Het is niet iets belangrijksmaar ziet uik zit er nogal mee in „Dat is vervelend", zei Constance beleefd en in gedachten voegde ze er aan toe: „het is nog wel een beetje vroeg om nu al weer om geld te ko men vragen. Dat zou werkelijk te bru taal zijn". Toen ze zich geïnstalleerd hadden, in de twee versleten leren stoelen in de hal, zei zc opeens: „Fiona vertelde me gisteravond een wonderlijk verhaal. Ze beweexde, dat u een familielid zou zijn van mevrouw Fincham". Hij staaide haar aan en zijn verwon dering leek echt. Vervolgens lachte hij spijtig. „Helaas ben ik dat niet", zei hij. „Was ik 't maar! Dan zou ik er beter voor staan". „Vertelt u me maar,, wat ik voor u doen kan", zei Constance. Hij leunde voorover met een zorgelijk gezicht en begon aarzelend: „Het is afschuwelijk dit te moeten zeggen Het gaat over Bagnet. Het xs een feit. dat hij er financieel heel slecht voor staat. Ik ben er toevallig achter ge komen. Ik heb de bewijzen en voel het als mijn plicht mevrouw Fincham op de hoogte te stellen. Tenslotte gaat hij over veel geld van haar". Constance zat doodstil. Zijn stem klonk zacht en spijtig en veraf, töat was 't dus. Dat was dus de waaxheid, Nu zou ze 't horendefinitief en bewijsbaar. Het wonderlijke was, dat er slechts een ding in haar gedachten kwam: hoe ze Peter Phipps zijn be wijzen afhandig zou kunnen maken en Philip zou kunnen waarschuwen „Wat ontzettend", zei ze belangstel lend, terwijl haar gedachten koorts achtig werkten om een ramp voor Phi lip Bagnet af te wenden...... Phipps sprak door op zachte, bezorg de toon. Het was byng alsof hij tot zichzelf alleen sprak. Constance luis terde aandachtig. Ze voelde neiging om het kleine mannetje beet te pak ken en hem door elkaar te schudden en lxem te zeggen, dat hij zich niet met iemand anders zaken moest bemoeien. Het betekende immers helemaal niet, dat een man, omdat hij toevallig een grote schuld had, ook een schurk was! Het had echter geen zin zo iets tegen Peter Phipps te zeggen. Deze zou er niet door weerhouden wox-den om mevrouw Fincham op de hoogte te stellen, en waarschijnlijk overal in de omtrek zijn verhaal ten beste te geven, Ze wist genoeg van het leven in afge legen doi-pen om te beseffen, dat hoe onpopulair Phipps ook mocht zijn de mensen met graagte naar zijn sensationele verhaal zouden luisteren. „Begrijpt u", zei Phipps zacht, „ik ben helemaal niet rancuneus, maar er zijn bij Bagnet zoveel motieven aan te wijzen". „U hebt me nog niet verteld", onder brak Constance hein, „wat hij eigen lijk voor schulden heeft en waax-uit uw bewijzen bestaan". (Wordt vervolgd);

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2