Bijzondere moeilijkheden bij dichting dijkbressen Hoe Willy haar poesje redde en een nieuwe pop kreeg- Gezondheidstoestand in noodgebieden gunstig Politie strijdt tegen de profiteurs der ellende Hier is hef geheim van prettig scheren Algemeen Dagblad Woorden van waardering voor allen die hulp verleenden Heden melden wij Herstel van grond is nog onzeker Engelse pers over de overstromingen Een lezer zag haar in de krant Baggermaterieel blijft helpen WiÜgSli Foster Dulles weer thuis na reis door West-Europa Zware overstromingen in Atjeh Dinsdag 10 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 3 Het misverstand Het kon moeilijk anders. Bij de snel geïmproviseerde hulpverlening moes ten er misverstanden ontstaan. Daar van kunnen de piloten meepraten, om dat zij een enkele keer onvoldoende aanwijzingen kregen, waardoor, zoals te Zierikzee het geval schijnt te zijn geweest, daken van huizen zijn be schadigd. Het requireren van vaartuigen is al evenmin zonder misverstand verlopen en ook het wegtrekken van bewoners, hun terugkeer, voor zover dat nodig was in verband met de toestand ter plaatse, is niet geheel en al zonder' misverstand verlopen. Regeringsnota over de watersnood (Vervolg van i In zijn nota aan de Tweede Kamer .over de watersnood schrijft de minis- Over deze en andere misverstanden, ter-president over de dijken, dat de welke nu en dan het karakter van een I toestand in het algemeen thans eniger tekortkoming aannamen, hebben ons (mate is gestabiliseerd. Een groot deel vele berichten bereikt, waaraan wij Ivan de gaten is van beperkte afme- met bescheidenheid enige publiciteit ,n&en en deze behoeven bij het1 dich- hebben geschonken. Het goat er moeil.jkheden te mers niet om, gemaakte fouten te sig-j Voorts moet worden vastgesteld, dat naleren, maar samen te werken bij de op de meeste eilanden een of meer bestrijding van de rampzalige gevol- dijkbressen voorkomen, die wel bij gen, waarvoor wij staan. Zo is er ook over de Avro enig tu mult gemaakt. Wij hebben sterk de indruk, dat de concurrenten en tegen standers van de Avro een van de be kende onhandigheden van Avro's voorzitter hebben aangegrepen, om een kabaaltje tegen de Avro te stoken. Voor zover wij de ware toedracht ken. nen, had het bestuur van de Avro zakelijk zeker geen ongelijk, maar is het meer het gebrek aan tact geweest, dat de gelegenheid tot dit misverstand opende. Doch ook dit misverstand mag wel als verleden tijd worden be schouwd, al zal het vele Avro-vrienden leed hebben gedaan, dat zoiets pas seerde. Daarover zullen wij te zijner tijd nog wel wat opmerken. Er zullen meer misverstanden rij zen. Laten wij echter, wanneer wij op iets onverklaarbaars stuiten, een tikje gelijkmoedigheid tonen en laten wij ons temperament en onze dadendrang thans beschikbaar stellen voor het Rampenfonds, giro 9575. DATeen grote menigte Hindoes liet poli- liecordon te New Delhi doorbrak toen bekend werd dat een 56-jarige Yogi, een „heilige man" die op zyn eigen verzoek zonder brood of water levend was be graven dood in zyn onderaardse verblijf plaats was aangetroffen. De man, Narayan Acharaya was in een kuil gaan zitten, welke met planken was afgeschoten en daarna bedekt met zand, terwijl hy bod voor de wereldvrede. Er was voldoende lucht in de nauwe ruimte om het iemand van normale gezondheid een dag in de kuil te doen uithouden, maar reeds na twaalf uur kwam de „heilige" door ver stikking om het leven. Men vond een door hem geschreven briefje in het Engels, waarop stond dat alles wat er gedurende zyn trance aan zijn „stoffelijk lichaam" zou gebeuren voor zyn eigen verantwoor ding kwam. DAT: een man in een restaurant te Benton Harbour, in Michigan is doodgestoken door een vrouw, met wie hy danste en die hy per ongeluk op haar lenen trapte. Hij maakte zyn verontschuldiging maar zy wilde die niet accepteren en werd zo woedend dat zy hem vermoordde. Zy is gearresteerd. DAT: burgemeester Max Brauer van Ham burg de eerste prijs heeft gewonnen in de sweepstake op een bal van de journa listenvereniging. De prys was een boek, getiteld: Het hoofd koel en het hart warm. Schrijver: Max Brauer, burgemees ter van Hamburg. DAT: een verontwaardigde vrouw te Hamil ton, in Ontario, zich beklaagde by een restauranthouder over het feit, dat ze een menselijke tand met een gouden kroon in haar voedsel had gevonden. De eigenaar trachtte haar te bedaren, maar ze deed aangifte by de politie. De volgende dag belde ze het bureau op om te vertellen, dat het haar eigen tand was geweest. Ze had nu pas ontdekt dat ze er een kwjjt was. Ze krygt de tand terug, als ze eerst hel diner betaalt. zondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Wal cheren werden aangetroffen. Ook uit-waterstaatkundig oogpunt zul len, teneinde uitbreiding te voorkomen, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moei lijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die wei nig materieel of weinig mankracht vra gen. In Zeeland Is het eiland Schouwen en Duiveland zeer zwaar getroffen. Hier is een tweetal dijkgaten ontstaan waar van het dichten bijzondere moeilijk heden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beve land worden een paar dijkgaten aan getroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet overma tig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is ech ter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten. Een drietal is echter van zo danige omvang en de daarin optreden de stromen hebben zodanige snelheid, Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het herstel van de landbouw is afhankelijk van het tijd stip, waarop de dijken zijn gedioht en wanneer het zioute water van de grond is. Hoe langer het zoute water op de akkers en de weiden heeft gestaan en dus het verziltingsproces groter is, hoe moeilijker het zal zijn om de grond teherstellen. In bepaalde ge bieden, als Zuid-Beveland en de hoek van Brabant zal het water vrij snel afvloeien en men verwacht op het departement van landbouw, dat het proces tot herstel hier zo kort zal zijn, dat nog dit jaar zal kunnen worden geoogst. Hoe het met andere gebieden zal gaan, daarvan heeft men geen idee. Het is een vraag of de dijken op Flakkee en Schouwen en Duiveland vóór het einde van de winter dicht zu'llen zijn en daar zal - dan een groot percentage zout In de grond zijn gekomen. Op Walcheren heeft men na de oor log een grote ervaring opgedaan bij het weer bouwrijp maken van de grond. Daar heeft men bewezen de juiste me thode te hebben gevolgd en straks zul len gips en kalkmergel weer de aange wezen middelen zijn om de structuur van de grond der ondergelopen gebie den te herstellen. Wetsontwerp op komst DEN HAAG. Op het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening is een wetsontwerp, waarbij de herver- kavelingswet Walcheren van 1946 van toepassing wordt verklaard op andere gebieden, in voorbereiding. Minister Mansholt heeft het plan hiermee, zodra het ontwerp wet zal zijn geworden, met name op het eiland Schouwen-Duiveland de herverkaveling ter hand te nemen. De minister heeft in de eerste plaats aan dit eiland gedacht, daar dit reeds lang tot ruilverkavelingsgebied is ver klaard. Aan de verwerking van cadavers wordt grote zorg besteed Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Omtrent de alge mene gezondheidstoestand in de nood gebieden deelt dr. Drees aan de Ka mer mede dat deze niet ongunstig is. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine ver pleeginrichtingen is geslaagd. De grootste moelijkheden voor de gezond heidszorg zijn gelegen in de drink watervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Wat de drinkwatervoorziening betreft is de toestand alleen nog kritiek op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. De aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zyn, is te verwachten, dat de regelmatige ver werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is om het ont hulden vlotter te doen verlopen in de noodslachtplaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot villen en verkleinen van cadavers overgegaan. Inmiddels is hier voor een andere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevonden. Wal betreft evacuatie en hulpver lening is het een gelukkige omstandig heid gebleken, dat de evacuatie-organi satie reeds tot stand was gekomen. Dientengevolge konden de centrale evacuatiecommissie en de provinciale evacuatiecommissarissen met hun alge mene plaatsvervangers en regionale functionarissen terstond in actie komen. Premières uitgesteld dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aansluitende dijkcom- plexen moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecia liseerd zijn in bagger- en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogelijk om daarvoor bestekken gereed te ma ken, weshalve het in het voornemen ligt. de uitvoering op basis van regie contracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch apparaat. Van de bedragen welke met het her stel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benade ring, nog geen raming te geven. Wel kan er reeds van worden uitgegaan, dat zjj dermate hoog zullen zijn, dat de draag kracht van de getroffen onderhouds plichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het rijk zul len dienen te worden genomen. LONDEN (Reuter) Nog steeds heb ben de overstromingen, die het Zuid westelijk deel van ons land hebben ge troffen de belangstelling van de Engelse pers. De Times schrijft over de evacué's uit het noodgebied: De wereld, en niet het minst het -Eïigelse volk, zal hun gaarne te hulp komen. Maar het her stel van deze slag zal door de beproef de kwaliteiten van de Nederlanders zelf tot stand worden gebracht. De Manchester Guardian schreef: Met hun zuinigheid en stoer zelfver trouwen zullen de Nederlanders zeker niet terugschrikken voor de ontberin gen, die zij wellicht zullen moeten ver duren om hun ^verloren land weer op de zee te—veroveren. Zeventienjarige lield Nieuwsdienst Algemeen Dagblad SEPPE. In het retraitehuis te Seppe, waar geëvacueerden van Oude Tonge gastvrij zijn ondergebracht, is men vol lof over het heldhaftig werk van de zeventienjarige Cor van de Tonnekreek, de zoon van een caféhouder op de Kaai te Oude Tonge. Toen het water al hoger en hoger steeg en de dijk be zweek, bond Cor zich een touw om het middel en zwom naar een rij huisjes, vanwaar hij de een na de ander naar de hoger gelegen Kaai bracht. Van tijd tot tijd maakte hij het eind van het touw aan verdere obstakels vast en zo slaagde hij er in op zijn sterke schouders zeven en veertig bewoners van Oude Tonge, voornamelijk bejaarden en kinderen, het leven te red den. Tot de geredden behoort ook de 102-jarige Beschier van Driel, die vermoedelijk wel de oudste Nederlander is, die deze ramp overleefde. =J Reddingboot vergaan voor Schotse kust EDINBURGH (Reuter) De redding boot van Fraserburgh, aan de Oostkust van Schotland, is gistermiddag in een woelige zee omgeslagen tijdens een poging om hulp te verlenen aa-n vissers schepen die zich in moeilijkheden be vonden. Van de uit zes vrijwilligers bestaande bemanning zijn vijf leden om het leven gekomen. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Willy Zwaai is een zevenjarig evacueetje uit Zierikzee en haar foto stond Vrijdagmorgen in onze krant: een meisje met verwarde haren en een poes stijf in haar armen geklemd, het laatste persoonlijke be zit, dat ze uit de overstroming had weten te redden. En een Haarlemse 'lezer van ons blad werd zo door dit beeld van kinderlijke toewijding ge troffen, dat hij een pakket naar de redactie stuurde, met een mooie, ge luidgevende pop er in, alsmede ver snaperingen en het verzoek dit alles door te geven aan het meisje van de foto. Toen zijn wij voor de „onbekende, maar goede vriend uit Haarlem" op zoek gegaan en toe belandden aan de voet van de Schulpweg in Charlois. in een klein huisje, met vele bewoners Nu zit dat zó met Willy, dat ze behalve een geboren dierenvriendin voor het menselijk geslacht tevens een kleine plaaggeest is en dus kon het treffen dat grootmoeder Van Eyck, toen er mansvolk in het achterhuis stommelde, haar lieve ondeugd juist stond te ver tellen dat wij haar voor straf kwamen ophalen, hetgeen een radde vlucht ten gevolge had. Maar na enig geroep in de belendende vertrekken en op zolder werd ze toch opgediept, mèt de poes, een struis, glanzend dier, met de lome oogopslag, die de verwenden dezer wereld kenmerkt. Willy bloosde en stond roerloos bij het aanschouwen van de pop in Zondagse kleren, maar in de begeleidende kleinigheden begon nen haar smalle vingertjes onmiddellijk te graaien, want het irriteert een kind, als het niet door papier kan heen kijken. En omdat ze hardnekkig niets zei. nam haar moeder de honneurs maar waar. Nu heeft ze een pop terug voor de 1 andere, die verdronken is, vertelde mevrouw Zwaai. We hebben alles in Zierikzee moeten achterlaten, het water kwam zo vlug op dat het al anderhalve meter in ons beneden huis stond, eer de sirenes gingen. Niet dat Willy er veel weet van heeft gehad. De volgende dag, toen we nauwelijks uit het gevaar waren gered, kwam ze drijfnat tot haar middel toe thuis en vertelde dat ze visjes was wezen vangen. Ze heeft geen enkele keer gehuild, en als ze een ander zag huilen, riep ze: sliep uit! Toen ze hier aankwam bij haar grootouders was het eerste dat ze triomfantelijk zei: kijk eens wat ik meegebracht hebt en ze wees op de poes. - Ja, haar poesen, zuchtte oma zonnig. We hebben er zelf twee en we houden een beetje ons hart vast als er jongen komen, want dan mag er geen een van weg. Dat wil ze niet. Ze heeft hier al zo vaak gelogeerd en die kwestie heb ben we méér aan de hand gehad. Ze trok gewoon haar pop de kleren uit en deed die de kat aan. Indrukken Op deze wijze voltrok zich ons oponthoud bij Willy, de kleine woelwater, die aan het water ontkwam. Haar ouders ver- Documentaire over Gandhi Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Het Rotterdams To neel heeft „De kamer waarin wij wo nen" (The Living Room) van Graham Greene in studie genomen, alsmede „The Hollow" van Agathe Christie. Door ziekte van vele leden moesten de repetities tel kens worden uitgesteld. De premières I meter oude journaalfilms en andere op- van deze stukken zullen dan ook later, namen. Er komt een gesproken com- worden gegeven dan aanvankelijk was mentaar door een van Amerika's beste bepaald. 1 kenners van India. HOLLYWOOD. Onder auspiciën van de Amerikaanse Academie voor Aziatische studies zal er een documen taire film over het leven van Gandhi worden gemaakt. Hij wordt samenge steld door samenlezing uit ongeveer 4000 Hond van 92-jarige evacué zoek Dokter geeft een kans voor het leven van de zieke als Pluto wordt gevonden DEN HAAG (ANP). Te Rijswijk (Z.H.) ligt in het noodzieken huis de 92-jarige evacué J. Coenraads uit Stellendam ernstig ziek. De behandelende geneesheer geeft slechts een kans voor zijn leven als de hond van de oude man, waarover hij voortdurend ijlt, wordt gevonden. De hond heet Pluto. Het is een vier jaar oude herdershond, een reu, 60 cm hoog, met een wit puntje op de staart en een dunne witte kraag. Op de rug heeft het dier een litteken van een operatie. De hond zou zijn gesignaleerd op een marinevaartuig. blijven in hetzelfde huis en willen voor geen geld meer terug naar Zeeland. Wat heeft het kind voor indrukken aan die angstige nacht overgehouden? Ze heeft gezegd op een avond in Zie rikzee, terwijl de vloed rees en rees: „Als u me maar niet wakker maakt als het water komt. Als ik in mijn slaap verdrink is het niet zo erg". En tot haar grootouders zei ze nog: „Nu vertel ik alleen maar over school, later over het water". Het heeft haar jonge zieltje dus wel geraakt. Al haar speel goed is verzwolgen en, wat ze als be lezen natuur vooral treurig vindt, ook al haar prentenboeken, maar in het huisje aan de Schulpweg heeft haar familie haar al weer aardig aan een bibliotheekje geholpen. En denk nu niet, goede en onbekende vriend uit Haarlem, dat uw geschenk, dat slechts ogenschijnlijk ten achter werd gesteld bij een vadsige poes, geen genade in Willy's schrandere oogjes heeft g'" •oiisje?;-. JS} Avonds heeft ze er kraaiertdj mee dpiit-'de kamer geloften en toen wij gistermiddag weggingen en het hek uitgleden, kwam een rusteloze wildebras ons achterop rennen een zeker soort werveldier in het nekvel en riep met een ijl stemmetje: - Wilt u die meneer bedanken voor de mooie pop? Want nu de kust vrij was, kreeg ze weer praats. ZWOLLE. Het aannemingsbedrijf Boltje te Zwolle heeft besloten het grote transport baggermaterieel, dat op 1 April naar Zuid-Amerika zou vertrekken, voor lopig in Nederland te houden om mee te helpen bij het droogmaken van de overstroomde Zuidhollandse- en Zeeuwse eilanden. Het betreft een baggermolen, een zuiger, vijf onderlossers. een sleep boot en een aantal draglines. Vermoede lijk zal het transport nu omstreeks Juli- Augustus plaats hebben. Zo stond Willy Zwaai Vrijdag morgen in onze courant: een klein, doodmoe meisje, gevlucht met haar poes ....en zo keek Willy Zwaai gistermiddagjtoen een van onze ver slaggevers haar kwam verrassen met een pop, ons gezonden door een abonné uit Haarlem die onbekend wenst te blijven. Rampgebied wordt uitgekamd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. De in de loop van de vorige week in enkele plaatsen van het land opgelegde straffen hebben blijkbaar als voorbeeld nog niet af schrikwekkend genoeg gewerkt voor die Nederlanders die er op uit zijn zich te verrijken door de ellende van de getroffenen in het overstroomde gebied en de gulheid van de rest van Nederland. Weer moesten mannen en vrouwen worden gearresteerd en nog maals blijkt het nodig een waarschu wing te laten horen. Let goed op wie er aan uw deur komt om geQd of goe deren in te zamelen! Denkt, u met op lichters te doen te hebbten, waarschuw dan direct de politie, opdat zij erger kan voorkomen. Hier volgen weer een paar indroevige feiten. Drie helpsters, die in vaste dienst waren van de afdeling Schiedam van het Rode Kruis, zij gearresteerd omdat zy worden verdacht van het plegen van onregelmatigheden. Zij zijn bovendien oneervol ontslagen en hun onderschei dingen zyn ingetrokken. Eén van de meisjes is voorlopig op vrije voeten ge steld wegens tragische familie-omstan digheden. Ook de Dordtse recherche moest weer overgaan tot arrestaties. Nu werden drie mensen ingerekend die ervan werden verdacht zich aan plundering te hebben schuldig gemaakt. Eén van hen heeft bekend. En in Amsterdam zijn twee mannen en twee vrouwen aangehouden, die met het blaadje Goed Nieuws langs de hui zen gingen, zogenaamd ten bate van de slachtoffers. Zij waren uit Haarlem afkomstig en behoren tot een evangeli- satiegroep welke zich Emanuel noemt De twee vrouwen heeft men naar huis laten gaan, maar de mannen werden vastgehouden. Eén van hen heeft een volledige bekentenis afgelegd. Inmiddels is het bestuur van het Nationaal Rampenfonds bezig met het uitbouwen en verbeteren der organi satie, zodat ook enige controle kan worden verkregen op alles wat in Nieuwe substantie belet bet optreden van irritatie door scheren Het is niet nodig, dat Uw huid trek# en schrijnt doot het scheren. Gooi dat ongemak overboord en voel hoe pret tig Uw huid reageert op het lanolitie- txtractde weldadige substantie in Williams Shaving Cream. Dit dubbel actieve ingrediënt maakt de baard vlugger scheetklaar, houdt Uw huid soepel en voorkomt dat U de bescherming van de natuurlijke huidoliën „wegscheert" Uw mesje glijdt over Uw wangen, veroorzaakt geen „brand" meer, kortom U scheert U zonder zuchten! Scheer U voortaan dè weldaad voor Uw huid! W atersnood-nota Schaderegeling en de taak van de overheid Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Omtrent de schade regeling voor de door de ramp ge troffenen deelt dr. Drees in zijn nota mede: Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid de taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het economische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte ram penschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden ge troffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met. de afwikkeling van de oorlogs schaden zijn belast, eveneens de af wikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van de be staande ervaren apparatuur. Wat de schade in de privaatrechtelij ke sector betreft ligt het in het voorne men van de regering de organisatie als volgt op te bouwen. Een buitendienst wordt ingericht, be staande uit een aantal regionale ramp- schadebureau's. waarin de betrokken buitendiensten van de departementen van financiën, van wederopbouw en volkshuisvesting en van landbouw, vis serij en voedselvoorziening zijn gebun deld. Daar geschieden de aangifte en de registratie van alle schaden, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbe taald, en wordt de enquetering van de schaden plaatselijk verzorgd. In deze bureau's worden organen, aangewezen door de drie betrokken ministers, opge komen. zodat de vaststelling van de riiks- uitkeringen en van de voorschotten voor de schaden onder de verantwoordelijk heid van de drie ministers, elk voor zijn terrein, kan geschieden. De uitbetaling van alle uitkeringen en de administratie daarvan vinden plaats bij het centraal verrekenkantoor van het commissariaat voor oorlogsschaden, voorzoveel nodig met inschakeling van sub-comptabelen. Engeland heeft sleutel tot welslagen WASHINGTON (Reuter en AP) Minister Foster Dulles, die gisteren te Washington is teruggekeerd van zijn tiendaagse oriëntatiereis door ze ven Westeuropese landen, heeft naar zijn zeggen een bemoedigend beeld gekregen van de vorderingen van de Europese eenheid. Hij zei niets te weten van plannen om de Chinese kust te blokkeren. Wij onderschatten geenszins de moei lijkheden, welke de landen te overwin nen hebben bij de vormipg van een ge meenschappelijk Europees leger, zo zei de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, maar wij nemen aan, dat men vastbesloten is om het project ten uitvoer te leggen. Minister Dulles maakte ook melding van de watersnood in Nederland, En geland en België. Hij was onder de in druk gekomen van de moed, waarmee ie betrokken regeringen en naties aan het werk waren gegaan om de gevol gen van de ramp weer te boven te tornen. „De wijze, waarop hei Ameri kaanse volk heeft gereageerd is eens te meer een bewijs, dat Amerika niet j lleen belang stelling heeft voor de mi litaire verdediging, maar ook voor het verlichten van menselijk lijden". In de omgeving van minister Foster Dulles is men er van overtuigd, dat Engeland thans de sleutel tot het succes van het Europese legerplan in handen heeft. Engeland, zo zegt men, kan het plan maken of breken. Frankrijk zal immers de Europese defensiegemeenschap, wel ke Duitse troepen zal omvatten, niet goedkeuren, indien Engeland geen nau we samenwerking toezegt, omdat het verwacht met Engeland voldoende sterk te zijn tegenover een eventuele Duitse overheersing in het gezamenlijke leger. Er is te Parijs een plan in uitwerking, dat voorziet in aansluiting bij de defen siegemeenschap van de Britse troepen, welke thans in Duitsland zijn gelegerd. Bovendien zouden de Britten moeten beloven om hun troepen daar tenminste voor een tijd van twintig jaar te hand haven. naam of ten bate van het rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het ministerie van justitie is reeds een missieve naar de burgemeesters uit gegaan, die voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen, welke even tueel ten bate van het rampenfonds worden georganiseerd. Met vreugde zullen dc geëvacueerden ook vernemen, dat de politie er in over leg met de justitie toe is overgegaan, alle ongure elementen, die wegens allerlei delicten bij de politie bekend zyn en die dus bekend staan als misdadigers, aan te zeggen, dat zü de overstroomde eilan den moeten verlaten. Zij worden naar andere streken van het land geëva cueerd. De politie is thans voorzien van snelle bootjes met buitenboordmotoren, waar mee zij dag en nacht over de uitgestrekte wateren surveilleert. DJAKARTA (P.I. Aneta). Ten ge volge van overstromingen, die Noord- en Wesl-Atjeh en Tapanoeli hebben geteis terd, zijn 82 personen om het leven ge komen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstromingen in Groot- Atjeh wordt door het ministerie van so ciale zaken op 15 millioen roepiahs ge schat. De overstromingen ontstonden na twee dagen zware regenval. Met grote kracht stroomde het water de stad Ko- taradja binnen. Het post- en telegraaf- verkeer werd onderbroken, evenals de electriciteitsvoorzieningen waardoor ook het plaatselijke radiostation uit de aether verdween. Vele wegen en bruggen zijn weggespoeld waardoor de verbindingen over de weg en per trein werden ver broken. De oorzaak van de overstroming ligt naai- Pi Aneta verneemt in het feit, dat de bevolking ondanks waarschuwin gen van de overheid grote bossen heeft gekapt in de omgeving van Kotaradja. Het standpunt van Nederland en Bel gië is bekend: het is noodzakelijk, dat West-Duitsland zo spoedig mogelijk een bijdrage levert tot de Europese verde diging. Ook Italië is een. krachtig voor- stander van de Europese defensiege meenschap en het zal waarschijnlijk het legerplan het eerst ratificeren. In West- Duitsland kan men altijd verwachten, dat het Constitutionele hof het plan in strijd met de grondwet zal achten, maar de kans, dat zulks zal gebeuren, acht men toch vrij gering. Kort en krachtig Verwacht wordt, dat in de loop van de week nog een paar duizend vluchtelingen door het provinciaal evacuatiecentrum te Utrecht zullen worden ontvangen en doorgezonden en dat daarna het werk van dit cen trum wordt stopgezet. Gisteren wa ren er ongeveer zesduizend vluchte lingen geregistreerd. Het evacu atiecentrum te Bergen op Zoom heeft in totaal tienduizend evacué's geregistreerd. Vrijwel allen zijn in Noord Brabant ondergebracht. De landbouwer Iwaarden uit Oosterland evacueerde Vrijdag naar Baarn zon der vrouw en dochters, die hij in het rampgebied kwijt was geraakt. Za terdagmiddag reed een Koninklijke auto voor, die hem naar Utrecht bracht voor hereniging met zijn dochters. Daarna ging de reis naar Assen waar zijn vrouw wachtte. De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, dienstdoende bij de Kokschool te Leiden, die sedert 2 Februari werd vermist, heeft zich bij zijn commandant gemeld. De reünie van oud-oorlogsvrijwilligers van het bataljon Zeeland, welke Zaterdag zou worden gehouden, is tot nader order uitgesteld. Dank zij de vele inzendingen, die hij Bijbelhulp te Arnhem zijn ontvangen, kunnen dui zenden getroffenen weer in het bezit worden gesteld van een bijbel. Overheid en bedrijfsleven hebben een commissie Noodvoorziening- landbouwwerktuigen opgericht, ten einde te komen tot onmiddellijke droogmaking en conservering van tractoren en landbouwwerktuigen. Men heeft behoefte aan motormon teurs, hulpmonteurs, servicewagens, lichte kraanwagens en gereedschap pen. Aanvragen tot tweeduizend gulden voor bedrijven te Rotterdam, Ridderkerk, Krimpen a. d. IJsel, Krimpen a. d. Lek, Capelle a. d. IJsel, Barendrecht, Poortugal, Rhoon en IJsselmonde moeten wor den gericht aan het borgstellings fonds voor middenstand, Nieuwe Binnenweg 135 te Rotterdam. Alle overige aanvragen moeten worden ingediend bij de kantoren van de Ne derlandse Middenstandsbank. -*• Met ingang van morgen worden alle colle ges, oefeningen, practica en instruc ties aan de technische hogeschool te Delft hervat. Een Hagenaar heeft een initiatief genomen dat ook door het Roode Kruis is toegejuicht. Hij wil namelijk een sigarenkistjes actie op touw zetten. Hij leverde als eerste een sigarenkistje bij het Roode Kruis in, dat was gevuld met strikt nuttige gebruiksvoorwerpen, als een stuk scheerzeep, een vingerhoed, een paar zakdoeken, een potlood enz. In Eindhoven is een kinderspaar actie op touw gezet ten bate van het Rampenfonds. De bedoeling is, dat alle kinderen een klein bedrag geven, hetzij individueel, hetzij via school. Men hoopt dat deze plaatse lijke actie zal uitgroeien tot een landelijke.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2