Arnhemsche Courant GELDERS DAGBLAD Buitenlandse hulp Amerikaanse hulp aan Europa Fouten zinken al het goede in dat het niet bij is gedaan Koningin en Prins in getroffen gebieden Kosten van voor Rijks dijkherstel rekening Schiphol verstopt door zendingen uit het buitenland Toestand in Melissant nog niet zonder gevaar Dinsdag 10 Februari 1953 139e Jaargang No. 20004 Uitgave: Uitgevers Maatschappij Arnhem N.V. Directeur D. Henny Hoofdredacteur A. Lammerta van Bueren (Waarin opgenomen de Nieuwe Arnhemsche Courant) „"y/an de bedrageu, welke met liet herstel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven", zo deelde de minister-president dr. W. Drees mede in een nota aan de Tweede Kamer over de watersnood. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen zijn, dat de draagkracht van de getroffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hier bij in het niet zinkt. In dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen dienen te worden genomen. De regering heeft besloten de vol gende maatregelen te nemen: Zo spoedig mogelijk zal een ont- werp-noodwet worden ingediend, waar in een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. Het herstel van de dijken wordt on middellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vcrdert, zal de uitvoering van de Zuiderzee werken worden getemporiseerd. In algemene zin zal worden on derzocht op welke wyze herhaling van een ramp als deze kan n or- den voorkomen. In het bijzonder zaJ dit onderzoek zich ook uit strekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortge zet. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veilig heid met betrekking o.a. tot de aulp- verlening, organisatie van de waar schuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of ge- inundeerd geweest. Deze 133,000 ha, d.i. 5,7 van het totale areaal cul tuurgrond in Nederland, kan onder verdeeld worden in: 82.000 ha bouw land, d.i. 8,9 v. h, totale Nederlandse areaal; 41.000 ha grasland, d.i. 3,1 v. h. totale Nederlandse areaal; 10.000 h.a. tuingrond, d.i. 9,4 v. li. totale Nederlandse areaal. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: !25.000 runderen," 15.000 k 20.000 .varkens, 2.000 k 3.000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Schaderegeling. Met- volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van Millioen v. mijnwerkers en mijnindustrie De mijnwerkers in Limburg hebben twee uur langer gewerkt voor de ge troffen gebieden. Als resultaat van deze hulpactie zal de mijnindustrie aan het Nationaal Rampenfonds een totaal bedrag overmaken van een millioen zesenvijftigduizend zeven honderd gulden. 77fe« beertje en een gezangenbundel. JL-J f Ligt daar midden in de oneindige woestenij. Kinderen en kerken bleven niet gespaard. Toch hebben zij nog het heden en de eeuwigheid. schade in de persoonlijke sfeer, d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het econo mische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampen schade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen ln de geest van dit, vastgesteld in de wet op de materiële oorlogsschaden. Aanzienlek is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land, maar zjj kan worden hersteld. Goter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hierom trent bekende cijfer is 1395. Voor ver dere stjjglng moet worden gevreesd. Met dankbaarheid stelt de minister vast, dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig onaangetast is gebleven. H.M. de Koningin heeft gister, vergezeld door haar secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis en haar adjudant, majoor Van Linden, een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden. Zjj bezocht Hellevoet- sluis en ging daarna per sleepboot naar Den Bommel op het eiland Goeree en Overflakkee. Vandaar begaf zjj zich te voet naar een punt op de dijk, waar mariniers met de herstelwerkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok H.M. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zjj zich langdurig met de inwoners onder hield. Daarna vloog de vorstin pel' helicoptère naar het zwaargetroffen Oude Tonge, waar zij zich door de burgerlijke en militaire autoriteiten van de toestand opde hoogte liét stellen. Na een tocht door Oude Tonge vertrok de Koningin wederom per helicoptère naar Willemstad. De Koningin begaf zich naar het ge meentehuis, waar zij de thee gebruik te en waar verschillende helpsters en helpers aan haar werdén voorgesteld. Daarna maakte zij een kleine rond wandeling door de gemeente en be zocht zij 'de opgeworpen dam aan de landpoort, vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Postverbinding niet noodgebieden Hoewel onderhevig aan soms vrjj grote vertragingen, zyn thans nage noeg alle nog bewoonde plaatsen in het overstroomde gebied weer voor de post bereikbaar. Alleen op Schouwen-Duive- land zijn Ellemeet, Dreischor en Schud- debeurs nog niet van post voorzien. Verder wordt van alle beschikbare middelen gebruik gemaakt om de post over te brengen. Zo wordt de post voor het eiland Tholen vanuit Bergen op Zoom per amphibie-vóertuig via Hal steren aangevoerd, terwijl ook de nog achtergebleven bewoners van Kruinin- gen en Krabbendijke met een dergelijk vervoermiddel hun post via Goes ont vangen en verzenden. Indien plaatsen naar gemeenten in de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen door de eveneens geëvacueerde postambtenaren bezorgd. Westhoek. Vervolgens begaf zjj zich aan boord van een vaartuig van de rijkswaterstaat en vertrok zij in de richting van de Moerdijk. Prins Bernliard heeft gisteren we derom enkele plaatsen in het getrof fen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soesterberg te zijn vertrokken, landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok vandaar per helicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst naar Zuid-Beveland, waar de plaatsen Ril- lan'd-Bath, Hansweert, Baarlandt, El- lewoutsdijk en Wolphaertsdijk werdén bezocht. Vervolgens stak de Prins over naar Noord-Béveland, waar hij achtereenvolgens landde te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht Prins Bérnhard Zierikzee en Sint Phllips- land. In al deze plaatsen sprak hij met verschillende'inwoners en nam het herstel van dé dijken in ogen schouw. Proces-Oradonr, Doodstraf geëist tegen Elzasser De openbare aanklager ln het proces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S., die er van worden beschuldigd de bevolking van Oradour te hebben uitgemoord, heeft Maandaj de doodstraf geëist tegen de voorma lige sergeant Boos, een. van de twee vrijwilligers uit Elzas. Voor de andere vrijwilliger, een ge woon soldaat, en de twaalf Elzassers. die onder'dwang tot de S.S. zijn toe getreden, eiste hij dwangarbeid of ge vangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het hof. De openbare aanklager somde de individuele misdaden van de andere dertien Elzassers op. Een aantal had takkenbossen in de kerk gedragen, waar de vrouwen en kinderen werden vermoord; anderen maakten deel uit van de executie pelotons, die de mannen in de schuren neerschoten. Hij maakte ook melding van een aantal handelingen van de beklaagden om hun vergrijp goed te maken, zoals het sparen van mensen, die hadden ge tracht het dorp binnen te komen. Hij wees op de gedwongen inlijving van de Elzassers in het Duitse leger en de dienst van enkele van hen in het Franse verzet en de geregelde Franse strijdkrachten. De Elzassers waren in Frankrijk ge legerd en indien zg gewild hadden zou den zij kans gehad hebben om te de serteren, aldus de openbare aanklager. Velen van hen deserteerden pas na de uitmoording van Oradour. Op deze plaats stond in Stavenisse een kérk. De. hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde, van 30 millioen gulden aan gekomen óf onderweg. Wat de distri butie van de goederen betreft, die zijn ten aanzien van Rotterdam over een drietal centra verdeeld. Enigs grote warenhuizen en magazijnen hebben deskundig personeel ter beschikking, gesteld .voor het juist epmbineren van dé pakketten. Zoals men ..weet ook Neder- De burgemeester van Melissant heeft in een circulaire aan de bevol king medegedeeld, dat er met man en macht wordt gewerkt aan liet voor lopig dichten van de dijken en aan de plannen voor het definitief herstel. Op dit moment is er voor Melissant geen gevaar, al moet er volgens de burge meester op gerekend worden, dat dit bij zware storm niét denkbeeldig is. Zodra deze situatie zich zou vooidoen, zal de bevolking worden gealarmeerd door de brandweersirene of bij het uitvallen van de electriciteit door klokgelui. Teneinde op deze onverhoopte om standigheden voorbereid te zijn is de bevolking van Melissant dringend aan geraden een z:g. noodkoffer met het allerdringendste lijfgoed en waarde papieren bg de hand te hebben. Ge tracht zal worden in de haven van Dirksland een aantal schepen in reser ve te houden voor een eventuele spoed- evacuatle. Voor hen, die ondanks de Ruim 27,5 millioen voor Rampenfonds Het totale bedrag, dat tot en met Maandag voor het Nationale Rampenfonds Is bijeengebracht, is 27.558.000. Redders uit Yerseke Een predikant van een kerkgenoot schap in Yerseke deelt het A.N.P. o.a mede. dat de vissers van dit dorp aan de Oosterschelde direct des Zondags morgens op het eerste noodsein in him boten zjjn gesprongen en uit zijn ge varen. Onmiddellijk werden de boten naar de overstroomde gebieden ge bracht en werden de mensen die op de daker en in telegraafpalen zaten v lost uit hun benarde positie. Terwijl de storm voortwoedde en de golven met ontzettende kracht de dijken beuk ten en de vaartuigen bedreigden, heb ben de mannen van Yerseke de strijd met de dood aangebonden en alles ge- trotseeerd om maar te kunnen redden, 's Zondags werden honderden mensen gered uit de omgeving van Kruiningen. Anderen hebben onmiddellijk koers gezet naar de eilanden Tholen, Schou wen en Duiveland. Verwoeste woningen In Zeeland .staan 13 k 14.000 wonin gen in het water, Naar ruwe schatting zijn daarvan 1450 verwoest, 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht be- scITadigd. Van de boerderijen worden 1000 als totaal verloren beschouwd. 2000 zullen zwaar of licht beschadigd zjjn. In Noord-Brabant staan volgens schatting 8300 woningen en boerderij en ln het water. IJadere gegevens-zijn nog niet bekend. getroffen voorzorgsmaatregelen zich niet veilig gevoelen en er de voorkeur aan geven hun vrouw en kinderen vrij willig te laten evacueren, bestaat daar toe gelegenheid. land zelf prachtig geholpen met goe deren. Wanneer aan de eerste noden ls voldaan, zal men zien in hoeverre de getroffenen nog met goederen van betere kwaliteit gediend kunhen zijn. Het grootste probleem bij de goede renvoorziening ziet men in de weder opbouw van de getroffen gebieden. Daarom moet een groot gedeelte van de gezonden goederen achter de hand worden gehouden tot het tijdstip, dat de revacuatie zich gaat voltrekken en de mensen weer hun. hulzen en andere bezittingen, voorzover nog aanwezig, zuUen gas-n betrekkè.oi. "N De wijze waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp z\jn gesnéld, vervult de regering met trots en dankbaar heid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier oj daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk ge maakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is ge presteerd. QN VERMINDERD stroomt de hulp uit het buitenland naar ons ge troffen vaderland. Er komen ontroerende brieven en telegrammen binnen uit vluchtelingenkampen in West-Duitsland en Oostenrijk van mensen, die destijds door Nederland waren geholpen en die gaarne hun hulp willen aanbieden. In verscheidene kampen zijn bidstonden gehou den. Een kleine veenkolonie, Oostelijk van Coevorden, ontgonnen en gesticht door uit Silezië gevluchte Hernhutters, biedt geldelijke steun aan en onderdak aan 30 tot 40 kinderen. Het Evangelisches Hilfswerk in Oldenburg offreert eveneens hulp. Denemarken heeft nu al meer dan 5!é millioen gulden bijeen gebracht: dat is het dubbele van wat indertijd voor de slachtoffers in de Po-vlakte werd gegeven. Het Internationale Joodse Hulpco mité „Bnai Brith" heeft 10.000 dollar doen overhandigen voor de getroffe nen. Het Zweedse Roode Kruis heeft tot dusver 260.000 Kronen binnen gekre gen. Daardoor is het fonds voer de Nederlandse hulp gestegen tot 1.367.500 Kronen, of ruim 1 millioen gulden. Zweedse vakverenigingen ga ven 50.000 Kronen; de vereniging Zwe denNederland zond nog eens 50.000 Kronen, zodat de bijdrage dezer ver- ëniging thans 120.000 Kronen is, ofwel 80.000. Een convooi kleding is in Nederland gearriveei-d; de zending be vat regenjassen, ondergoed, matras sen, kussens, 15.000 dekens, rubber laarzen, levensmiddelen en andere bruikbare dingen. Frankrijk heeft 44 dumtrucks per trein verzonden. Vier Noren zjjn aangekomen met walkie talkies. Zij zjjn al ingeschakeld in het rampgebied. De raad van Helsinki gaf 100.000 Mark. Voor de 50 millioen Finse Mark die Finland schonk, worden 12 barak ken gezonden, waarin ongeveer 600 personen onderdak kunnen vinden, als mede materiaal voor dichten van djj- ken. Oe nationale inzameling in Italië heeft reeds 1,2 millioen gulden opge bracht. De regering opende de inschrij ving met 500.000 gulden. 150 Ita liaanse brandweerlieden zijn met vol ledig materiaal uit Italië gearriveerd om te werken aan het dijkherstel bij het Hollands Diep. Het Italiaanse dag blad „La Stampa" in Turijn organi seerde een inzameling. Resultaat 200.000. Motto: „un fiore italiano per l'olanda" (een Italiaanse bloem voor Nederland). Nieuw Zeeland schenkt 250.000 Pond Sterling voor Engeland en derland. Zwitserland gaf ons 1,7- mil lioen Zwitserse francs'. Het Zwitserse Roode Kruis zamelde 1 millioen francs in voor West-Europa. Ex-koning Faroek heeft de receptie ter gelegenheid van zijn 33e verjaar dag afgelast. Het daarvoor uit getrokken bedrag, 9000, is voor de slachtoffers ter beschikking gesteld. Buiig weer Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Dinsdagavond tot Woens dagavond Veel bewolking met enkele bui en. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid west en Zuidoost. Weinig verande ring in temperatuur. Morgen: Zon op 8.03, onder 17.46. Maan op 6.46, onder 14.10. Samenzwering tegen bondsrepubliek Het parket van het federale hof te lialrsruhé heeft medegedeeld, dat Zondag bjj het optreden van de politie tegen de „socialistische actie" ln geheel West-Dultsland veèl documenten in beslag zjjn ge nomen, die aantonen dat deze or ganisatie een samenzwering tegen de veiligheid van de staat voor bereidde. De voornaamste doelen van de „so cialistische actie" waren, zo werd te Karlsruhe medegedeeld, het vormen van cellen in de sociaal-democratische partij en het teweegbrengen van een scheiding tussen de leider van deze partij en de grote massa van haar aan hangers. Volgens het parket van het hof voor zag de Sovjet-Unie de beweging van middelen. Te Worms werden acht lei ders van de beweging gearresteerd al dus het parket. Werd Nixon vals beschuldigd? Een subcommissie van de Ameri kaanse senaat heeft uitgemaakt, dat tijdens de verkiezingscampagne 1952 valse beschuldigingen jegens de huidige vice-president der Verenigde Staten, Nixon, zijn geuit. De beschul digingen werden geuit op grond van door de subcommissie vals bevonden documenten. A,an het Amerikaanse federale bu reau van onderzoek (de F.B.I.) is i zocht te onderzoeken, of Nixon in de verkiezingscampagne 't slachtoffer van laster is geweest. Ook heeft de sub commissie de F.B.I. gevraagd of er termen zijn voor een gerechtelijk on derzoek. JTJe leider van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (de M.S.A.), Stassen, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de president van de General Food Corporation, Clarence Francis, bencenid is tot leider van de delegatie van 55 vooraanstaande zakenlieden, die in 14 landen een onderzoek willen instellen naar de Amerikaanse programma's voor hulp verlening. De zakenlieden zullen groepsgewijs aan verschillende landen 'n bezoek brengen. De groep, welke Nederland bezoekt, zal onder leiding staan van de president van de Pacific Power and Light Company Paul McKee. De acht Europese landen, die Stas sen zou willen doeri bezoeken zjjn: Groót-Brittannië, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België, Denemarken en Turkije. Ook naar Indo-China, Formosa en de Philippij- nen zouden dergeljjke groepen !van deskundige Amerikanen worden ge zonden. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, dat president Eisen hower en zijn minister van Buitenland se Zaken Foster Dulles na een onder houd van ruim een uur op het Witte Huis tot de slotsom zjjri gekomen, -Jat het noodzakelijk is Europa zoveel mo gelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die'terreinen, waarop de Europea nen hebben aangetoond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakke lijker zijn in deze gevallen de nooc.za- kelijke medewerking van het Congres te verkrijgen. De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moeilijke, doch volgens haarzelf onafwendbare opgave: het overtuigen van het con gres van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke, hulp te blijven ver lenen op een tijdstip, waarop de mees te congresleden en de Amerikaanse openbare mening het oog vooral ge richt houden op Aziatische vraagstuk ken en de Koreaanse oorlog. Minister Foster Dulles heeft presi dent Eisenhower ingelicht omtrent door Europese staatslieden geopperde bedenkingen met betrekking tot de neutralisering van Formosa. Men acht Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., 6,10 p. kwartaal, Bureau: Koningstraat 15, Arnhem, Telefoon 24341 Postrekening No. 276432 Redactie: Tel. 24843 Winst uit verlies Zeker hadden wij niet kunnen ver moeden, toen wij in onze courant van 18 December j.l, voldoening uitten over het besluit van de Provinciale Staten van Gelderland tot opheffing van de dorpspolders, dat zo kort daar na het vraagstuk van de organisatie van ons waterschapswezen in veel wijder verband en in diep-tragische betekenis aan de orde zou worden ge steld. De vorige week was de volle aandacht geconcentreerd op de hulp verlening aan de door de watersnood getroffen gebieden, het redden van mens en dier, het ljehoud van nog niet doorgebroken dijken, het dichten van waterkeringen waar dat mogeljjk was en de verzorging van de duizenden, die huis en goed verloren zagen gaan. Nog vele maanden zullen onze zorgen zich de uit de verdronken polders ont komen mensen moeten uitstrekken en eveneens zal het herstel van de dijken, de wederopbouw van de ontredderde steden en dorpen en de voorziening van de straks weer naar huis terugkeren- den met het allemodigste aan huisraad, kleding, gereedschappen en werktui gen, veel tijd en krachtsinspanning vorderen. Maar daarmede- alleen zijn wjj er niet. Deze overstromingsramp heeft vele vragen aan de orde gesteld, die beantwoord zullen moeten worden. Enkele ervan hebben wij de vorige week al besproken, toen wij wezen op de noodzaak, dat thans met bekwame spoed bestudeerd zal moeten worden, wat kan worden gedaan om d? door de riviermonden en zeegaten omspoelde gebieden doeltreffender te beveiligen tegen het geweld van de zee, wanneer deze, door springtij en storm opge zweept, ons laag gelegen land bedreigt. W)j hebben daarbij gedacht aan af sluiting van deze zeegaten, wat zeker niet met het trekken van een paar lijntjes op een kaart als een op gelost probleem kan worden be schouwd. Want daarbij moet, om slechts een enkele factor te noemen, ook onderzocht worden, welke gevol gen dit heeft voor de meer bovenwaarts gelegen delen van onze grote rivieren en de daaraan grenzende, door dijken beschermde gebieden. Want het laat zich begrijpen, dat afsluiting van de zeegaten en riviermonden zonder meer, de vraag openlaat, wat dan, bij hoge waterstanden op de rivieren, met het overtollig water moet gebeuren, langs welke weg men bij ijsgang de voor de dijken zo gevaarlijke ijsmassa's moet afvoeren. Een tweede vraag, die door hét gebeurde in de hoogste mate actueel is, is die van desorganisatie van onze waterschappen. En daarmede houdt direct verband de verbetering var de. waterkeringen en de snelle hulpverlening in geval van dijkbreuk. Ook daarover hebben wij de vorige week terloops een en ander opgemerkt. In ons artikel van 18 December heb ben wij, toen met betrekking tot de gebieden tussen de grote rivieren in het Oostelijk deel van ons land, opge merkt, dat de bestaande toestanden wel zeer verouderd waren en dat sa menvoeging van kleine waterschappen tot grotere en krachtiger lichamen niet te vermijden zou zijn, indien men wer kelijk doeltreffende en belangrijke ver beteringen in de waterstaatkundige toestand tet stand wil brengen. En daarom hebben wij het besluit van Pro vinciale Staten van Gelderland met in stemming begroet. In de thans door de watersnood ge troffen gebieden kan eveneens van een verouderde toestand op water- schapsgebied gesproken worden. Wel haast elke polder heeft zijn viigen reglement, zijn eigen belangen en daar bij speelt toch altijd weer de stelregel: wien het water deert, die het water keert, min of meer een rol. Dat is een beletsel voor een forse aanpak van de problemen, het vormt een beletsel voor de uitvoering van werkelijk groot op gezette werken. Het geld b.v. speelt daarbij een grote rol. In het zo ver ouderde systeem past, dat onderhoud van dijken en wegen in de polders dooi de direct belanghebbenden, i.e. de pol derbewoners. wordt bekostigd. Deze mensen komen daardoor dikwijls voor lasten te staan, die niet op te brengen z\jn. Hier en daar hebben wij. min of meer critisch gesteld, horen vragen of onze dijken wel in behoorlijke staat verkeerden en of deze ramp, bij meer zorg voor hun degelijlcheid, voorkomen had kunnen worden. Wij geloven, dat in het algemeen gesproken, zeker niet mag worden geconstateerd, dat de dijken verwaarloosd wa-ren. Maar wan neer thans de noodzakelijkheid ge bleken is van ze nog sterker te maken dan ze al waren, dan zal dit er ook toe moeten leiden, dat men de water schapsorganisatie gaat herzien, gaat aanpassen aan de eisen van deze tijd en de financiering Van het onderhoud van deze dijken als een zaak van ons gehele volk gaat zien en niet op de schouders legt van hen. die toevallig in de bedijkte gebieden wonen. Dat geldt niet alleen voor de zeepolders, maar evenzeer vobr de rivierpolders. En daarbij komt men eigenlijk vanzelf tot centralisatie van waterschappen en betere organisatie van de hulpver lening by watersnood. Zo zou winst uit verlies kunnen ontstaan. het niet onmogelijk dat de Amerikaan se regering te gelegener tijd zal over gaan tot de publicatie van een ge schrift over „Het nieuwe aanzicht der Amerikaanse politiek met betrekking tot Azië".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1