KERELS WERK van de jongens van de Radioschool Broedproeven te Beekbergen Formosa WEK DE GAL IN UW LEVER OP Dinsdag 10 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad „Hallo post Pier, hallo post Pier Ploegje van zes maakte zich onmisbaar voor de evacuatiedienst (Van een onzer redacteuren) BERGEN OP ZOOM. Heel'i de internationale hulpverlening tegen het einde van de afgelopen week een ongekend hoogtepunt gevonden, het ijlings toegesnelde leger van particuliere redders was aan het eind van zijn krachten. Het zit er op. Deze week was volbracht. Eenmaal terug van de eilanden in een der evacuatiecentra aan de rand van Rampland, terug in een dier haastig ingerichte ontvangstlokalen waar het na al die zenuwslopende drukte van aan- en zo gauw mogelijk weer afgevoerde •evacué's onwezenlijk leeg en stil scheen, terug uit de naakte werkelijk heid in de ontwende droom van een normaal leven, toen was het bij talloze onvermoeibare mensenredders ineens of ze niet meer wisten waarheen. Naar huis, ergens in Nederland. Natuurlijk. Graag. Naar huis, waar een intens bad alle herinneringen af zou wassen en waar eindelijk weer een bed met lakens klaar zou staan. Ze wisten, dat ze dagen aan een stuk zouden kunnen slapen, en misschien zelfs moeten slapen vóór dat ze zich weer op hun gewone post in het dagelijks leven thuis zouden kunnen voelen. de pier staan, laat staan voor die bij de binnenhaven wachten. Die daar wachten zijn mensen van het Rode Kruis. Ze wachten op evacué's, al maar evacué's. Zaterdag hadden ze er in Bergen op Zoom in totaal zo'n kleine tien duizend verwerkt. Auto's (ook al weer particuliere hulp) bren gen de arme vluchtelingen van de haven naar het evacuatiecentrum, waar ze met koffie en gaven in goe deren wat op verhaal worden ge bracht, in noodregisters ingeschreven en op verder transport gesteld. Uiter aard Is de toestand in het rampge bied zo onoverzichtelijk, dat niemand kan zeggen, wanneer er weer een schuit-met evacué's op komst is. Dag en nacht op gure, winderige posten De eerste dagen in Zeeland waren verbijsterend geweest. Toen kwam :nèt de oververmoeidheid de gewend- heid, de aanpassing en het niet- anders-meer-kunnen en bet van-niets- anders-meer-weten. Men dreef en werkte voort op een onuitputtelijke kracht, besefte men thans, een energie beginsel, waarvan men tevoren het bestaan niet kende. En toen dan het afscheid van Zeeland was gekomen voor de vrijwilligers, toen ze dan wegkonden omdat het nu verder be- voepswerk werd, toen voelden die jongens ineens bitter scherp hoe veel ze van dit Zeeland, dit rampzalig door dood en leven omvochten waterland, waren gaan houden. Ze namen af scheid van een onvergetelijke groots Levensavontuur. Ik denk hierbij, hei is echter maar een voorbeeld dat door talloze andere voorbeelden kan worden vervangen, aan de jongens van de Radioschool te Hilversum, toekomstige seiners en radiotelegrafisten, 16, 17, 18 jaar oud. Ze waren maar met een ploegje van zes, maar wat ze met zijn zessen ge presteerd hebben klinkt ongelofelijk. Zc wisten wat walkie-talkies voor de hulpverlening waard waren en ze wisten hoe ze daar mee moesten wer ken. De ondernemendste is naar de Nederlandse Seintoestellenfabriek ge togen en heeft er daar, op zijn woord van eer dat het goed zat, zes te leen gekregen. In Bergen op Zoom heb-, ben de zes zich toen met de evacuatie- dienst in verbinding gesteld en binnen Mvec uur maakten zij zich onmisbaar. Wachtende schepen. Geregeld of juister ongeregeld arri veren voor de slikkenkust voor het havenhoofd van Bergen op Zoom schepen, schuiten, slepen en sloepen met allerlei uit de getroffen plaatsen van heel Zeeland, uit Yerseke, Wemel- dingc, Stavenisse - en Zierikzee. Die vaartuigen kunnen alleen bij hoogtij de haven van Bergen op Zoóm bin nenvaren, dat is momenteel alleen om een uur of zes :s morgens en een uur of zes 's avonds. Gedurende de rest van dag en nacht is de watertoegang tot Bergen op Zoom niets meer dan een modderige onbevaarbare vaargeul en staande op de zwaargeschonden buitendijk aan de kop van het haven hoofd kijkt men over een brede vlakte van slik en slib uit over de Ooster- schelde. Daar liggen de schuiten voor Ber gen te wachten op hoog water, onbe reikbaar en onberoepbaar voor die op Rode-Kruismeisjes gearresteerd SCHIEDAM. Verdacht van het ple gen van onregelmatigheden zijn drie meisjes, die als helpsters van de afde ling Schiedam van het Rode Kruis dienst deden, gearresteerd. Twee wor den nog steeds vastgehouden, de derde is wegens tragische familieomstandig heden voorlopig op vrije voeten ge steld. Dc politie heeft de zaak in on derzoek. Op last van de directie van het Rode Kruis zijn de drie helpsters onmiddel lijk oneervol ontslagen. Haar onder scheidingen zijn ingetrokken. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee» eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met de ZfZSt'a"t <UtM lIIIHÜL j- nZ ngme'k Radio-posten. De jongens van de radioschool nu, hebben met hun walkie-talkies een aantal posten ingenomen: een post centrum, die onmiddellijk met het Rode Kruis in verbinding staat, een post Suikerfabriek nabij de binnen haven, een post Pier aan de -kop van het havenhoofd en een post Buiten gaats. Post Buitengaats ligt met een bootje in de Oosterschelde en neemt contact op met aankomende schepen. Pier of Suikerfabriek krijgen dan van Buitengaats mededelingen door, die onmiddellijk aan Centrum worden door geseind, zodat het Rode Kruis zijn maatregelen kan treffen. Zo komt daar Zaterdagmiddag, toen er eigenlijk geen evacué's meer wer den verwacht, bericht van Buiten gaats: „Hallo post Pier, hallo post Pier, hier komen twee schepen aan, een schip heeft zes verdronkenen aan boord. Het andere schip ongeveer vijftien evacué's. Daar zijn kinderen bij en twee mensen die niet meer kunnen lopen. Herhaalt u mij, post Pier". Post Pier herhaalt het bericht. Buitengaats: „Dat is juist, post Pier. Kunnen die evacué's hier aan het havenhoofd worden afgehaald of moeten zij wachten tot hoogtij. Zij zitten in een open boot en het sneeuwt hier". Post Pier kan met zijn zendertje Centrum bereiken en geeft de mede deling door. Het Rode Kruis kan nu onmiddellijk uitrukken. Een vlet moet de mensen van de schuit naar het slikgebied voor het havenhoofd bren gen. Een driehonderd meter moeten zij door het slik gedragen worden en aan het havenhoofd, temidden van de zandzakken en de honderden man schappen, die dag en nacht aan het herstel van de buitendijk werken zijn met grote stuurmanskunst de transport auto's voorgereden: klaar voor ont vangst op het evacuatiebureau zal de koffie en de soep goed heet zijn, reken maar. Vele uren van bijtende kou, veel vermoeienissen en allerlei onvoor zienbare misverstanden blijven deze evacué's bespaard dank zij het kerels- werk dat door deze wakkere knapen rustig, resoluut en onvermoeibaar werd verzet. Proces -Oradoiir Doodstraf voor S.S.'er uit de Elzas BORDEAUX. De openbare aan klager in het proces te Bordeaux legen de leden van de voormalige SS, die er van worden beschuldigd de bevolking van Oradour te hebben uitgemoord, heeft de doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Boos, een van de twee vrijwilligers uit Elzas. Voor de andere vrijwilliger, een ge woon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de SS zijn toege treden, eiste hij dwangarbeid of ge vangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het Hof. Ze i doodop. Totdat het Zaterdagavond werd. Toen was ook hün taak hier over. Ze EEN AANNEMER UIT NEW JERSEY speelde het onlangs klaar een kerkje ettelijke kilometers te verplaatsen. Het kerkje dat buiten dienst was gekomen, moest in een nieuwe wijk dienst gaan doen. Het niet-alle- daagse transport op weg naar de nieuwe standplaats hadden zware kringen onder hun ogen, maar die ogen glinsterden prach tig. Het grote avontuur glinsterde daarin: als een rijp licht. Ze waren doodop en de tel van de uren en da gen kwijt geraakt. Ze hadden dag en nacht klaar gestaan, op de guurste en winderigste posten waar men hen nodig had: bij de haven, op liet hoge dakterras van de Suikerfabriek, in de snijdende wind op dijk en havenhoofd en Buitengaats. Aan hun toewijding danken wellicht verscheidene zieke en doornatte evacué's het leven. Want zonder hén hadden dokters, auto's, brancards nooit zo snel gedirigeerd kunnen worden naar de plaatsen waar zij het dringendst nodig waren. En nu zij dan Zaterdagavond weer naar huis zouden gaan, toen wisten zjj ineens, hoe zjj van dit worstelend Zeeland cn van hun vrjjwilligers- plaats binnen het overweldigende ge heel van die worsteling waren gaan houden. Heel intens en intiem waren gaan houden! En toen dan tenslotte terug in het leeg en stil geworden evacuatiecentrum de koptelefoons en dc gordels met batterijen waren af gelegd, toen de kleine antennes voor goed ineen waren geschoven, toen be gon de weemoed. De tocht terug. Het was al laat in de avond. De trein naar Amsterdam en naar het Gooi konden ze niet meer halen. En voor mij was Apeldoorn onbereikbaar. Zo bleven wij die laatste avond tezamen, in dat leeggestroomde evacuatiecentrum aan het Lourdes- plein te Bergen op Zoom. Het was goed hier tezamen te zijn om onszelf te voelen leegstromen, na alles wat ge weest was. En om uit die jongens ogen de toekomst te lezen: het avon tuur dat Leven heet. De kip doet het altijd nog beter Ir P. Ubbels, directeur van het Rijks instituut voor de Pluimveeteelt te Beekbergen, heeft voor de Vereni ging van Broederijen en Pluimvee- fokbedrijven in Nederland een lezing gehouden over broederijproeven. Deze proeven, vertelde ir Ubbels worden verricht in samenwerking met het Instituut voor Veeteeltkun- dlge Onderzoekingen (T.N.O.), dat daartoe te Beekbergen een paar bio logen heeft gestationneerd. Het is bekend, dat in de eieren, die in de broedmachines worden gelegd, tijdens de broedperiode altijd een deel der kiemen afsterft. Bij het onderzoek wordt getracht de belang rijkste oorzaken van de sterfte op te sporen, en verder wordt nagegaan, wat kan worden gedaan om de sterfte te doen verminderen. Een broedende hen, die haar werk goed doet, geeft in de regel zeer goede broeduitkomsten. Eieren van sommige kippen, die in de machine slecht uitkomen, komen onder de kloek beter uit. Gezien deze feiten, begon een van de biologen, de heer J. W. Kuiper, met continu-metingen van de temperaturen, die in het broed- nest van de kip optreden. Hierbij werd indirect ook een nauwkeurige registra tie verkregen' van het aantal malen, dat een broedende hen haar eieren „keert", waarbij de temperatuur in het nest iets daalt. Gebleken is, dat de kip overdag met tussenpozen van Vz tot 1 uur de eie ren keert en 's nachts met tussenpozen van 1 a 2 uur. In Nederland werden de eieren in de broedmachines overdag meestal driemaal gekeerd en 's nachts in het geheel niet. Bij de proeven werd het driemaal per dag keren vergelegen met 24 maal keren per etmaal, dus ieder uur. Ge bleken is, dat bij het ieder uur keren een betere uitkomst werd verkregen van tenminste 6 pet van het aantaL ingelegde eieren. Ook werd geconsta- ter, dat bij 24 maal keren de gemid delde kwaliteit van alle kuikens, die levend uit het ei kwamen, beter was. Op dit gebied doet zich echter nog een aantal vraagpunten voor, die ver der onderzocht dienen te worden, al dus spr. Ten aanzien van het machi naal broeden zijn er in de laatste jaren op het instituut tevens verschil lende andere onderzoekingen gedaan, Duller en Stassen kwamen naar Brussel BRUSSEL. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, en het hoofd van het Ameri kaanse program voor wederzijdse be veiliging, Stassen, zijn op het vliegveld van Brussel aangekomen. De staatslieden werden verwelkomd door minister van Buitenlandse Zaken Van Zeeland, en de Amerikaanse am bassadeur in Brussel. Sprekend over de overstromingen, welke België heb ben getroffen, zeide Dulles, dat hij reeds rapporten over de omvang van de schade had bestudeerd en de gevol gen van de ramp op zijn vlucht naar Brussel had waargenomen. Minister Dulles zeide verder geen verklaring te zullen afleggen. Hij zou in Amerika rapport aan de president uitbrengen. Gistermorgen arriveerden zij in Luxemburg, 's avonds zijn zij per vlieg tuig weer naar Washington vertrok ken. Nationale gedenkdag 8 Februari 1953 Ora et Labora. Doodse stilte hing rondom, Eén gebod was ons geboden: Te gedenken al de doden, De verdronkenen, drom bij drom... Storm had opgestuwd de golven Tot ontzaggelijke kracht, En een springvloed heeft bedolven land en mensen in één nacht. Over Brabant, Tliolen, Schouwen, Voome, Putten, golft de zee; Water knaagt aan de landouwen, Vruchtbaar eens voor volk en vee. Wij gedenken en wy rouwen... Over zoveel mensenwee... Doodse stilte hing rondom... Dit gebocl was ons geboden: Te gedenken al die doden, De verdronkenen, bleek en stom... Bleek en stom zijn onze dagen Om dit onheil, maatloos wreed Maar, wat baat het steeds te klagen Om de breuk, die werd geslagen, Om dit toegebrachte leed? Sterk zijn zy. die nooit versagen, Zie. heel Holland staat gereed Om het water te verjagen Mét de schade, die het deed, Bidt, dat het die slag mag dragen, Werkt en worstelt, zwoegt en zweet. ANDREAS GLOTZBACH. zoals metingen over de verdeling van de temperatuur in broedmachines en over de invloed van de barometer stand op de werking van de regula teurs. Oostduits rechter Bezwaren tegen toelating als vluchteling BERLIJN. De Westberlijnse auto riteiten voor de vluchtelingenzorg heb ben geweigerd, een van Oost-Duits- lands meest vooraanstaande reebters, Alfred Heinrich Trapp, als politiek vlucbteling te erkennen. Niet-erkende vluchtelingen krijgen wel voedsel en onderdak, doch hebben geen kans op werk of op vervoer naar West-Duitsland. Zij kunnen wel in West-Berlijn blijven. Trapp vluchtte in September van het vorig jaar naar West-Berlijn. De Westberlijnse anti-communisti sche organisatie van vrije juristen heeft de autoriteiten voor de vluchte lingenzorg materiaal overhandigd over de activiteit van Trapp in Oost-Duits- 1„ 1, waar hij sinds 1950 rechter van het hooggerechtshof is geweest. De organisatie van vrije juristen be schuldigt Trapp o.a. van het voeren van een proces, enkele jaren geleden, tegen leden van een sociaal-democrati sche jeugd-organisatie. Deze jongens en meisjes hadden in Oost-Berlijn pamfletten rondgedeeld op scholen. Trapp veroordeelde hen tot zware straffen. Zo kregen twee vijftienjarige meisjes (een tweeling) .vijftien jaar dwangarbeid, wegens hoogverraad. Oud-bewaker van de Keizer Kolonel Van Houten overleden LEIDEN. Op 73-jarige leeftijd is overleden de heer M. C. van Houten, kolonel b.d. van de Kon. Maréchaussee en directeur van het te Leiden geves tigde Nederlandse legermuseum. De heer Van Houten diende vele ja ren bij de veldartillerie en ging daarna over naar het wapen van de Kon. Ma réchaussee. In 1919 werd de toenmalige kapitein Van Houten belast met de be waking van de in 1918 naar ons land uitgeweken Duitse keizer Wilhelm II. Deze functie heeft hij voortgezet nage- •noeg tot de dood van de keizer; kort na het uitbreken van de tweede we reldoorlog was kolonel Van Houten vice-voorzitter van de internationale organisatie lot bestrijding van de mis daad. Hij heeft zich bovendien bijzon der verdienstelijk gemaakt bij het red den van de inventaris van het in 1944 grotendeels verwoeste kasteel Door- werth. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal om 2 uur geschieden op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te Den Haag. Meubelbeurs Utrecht geopend UTRECHT. Gisteren is de tweede vakbeurs voor meubelen en woning textiel in het Jaarbeursgebouw ge opend. Niettegenstaande de slechte weersomstandigheden, dromden reeds voor de opening vele belangstellenden voor de loketten tezamen. De eerste buitenlandse inkoopster, die passeerde, was mevrouw E. Hiebel uit Luxem burg. Zij deelde mede geïnteresseerd te zijn in moderne Nederlandse meube len en deze in Luxemburg te willen importeren. Een half uur na de ope ning waren reeds buitenlandse inko pers genoteerd uit Luxemburg, België, Zwitserland en Duitsland. Vandaag zullen de staatssecretaris voor Econo mische Zaken, dr G. J. M. Veldkamp en de directeur-generaal voor de mid denstand, dr W. L. Groeneveld Meyer de meubelbeurs bezoeken. (~~\P London Airport stond niet, zoals op de meeste vliegvelden van de Europese hoofdsteden die Dulles en Stassen op hun tocht aan deden, htm Engelse collega-minister te wachten. Anthony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken, sprak op datzelfde ogenblik in het Lagerhuis bittere woorden over de eerste daad in het buitenlands be leid van de nieuwe Amerikaanse regering: het terugtrekken van de Amerikaanse zevende vloot uit de wateren rondom Formosa, waarin Engeland niet gehoord was. TN 1949 trokken de laatste resten A van het totaal verslagen leger der Chinese nationalisten zich terug op een eiland in de Zuidchinese Zee: Formosa. In een tijdsver loop van nauwe lijks twee jaren, was het rijk van Tsjang-Kai-Sjek als een kaartenhuis ineengestort. Corruptie van hoog tot laag, had de laatste innerlijke weerstand tegen het communisten-leger van Mao- Tse Tung ondermijnd. Slechts een eiland, iets groter dan Nederland, restte van wat eens het rijk van dc Kuo-Min-Tang, de machtige repu blikeinse partij van Soen Jat Sen was geweest. Eens had deze partij het vermolmde keizerrijk doen in eenstorten. Thans was de rol door eigen schuld uitgespeeld. "DIJ het uitbreken van het Koreaans conflict in Juni 1950 deden Truman en Acheson hun best een uitbreiding er van tegen te houden. Zij zonden de zevende Amerikaanse vloot, teneinde de nationalisten voor een mogelijke overrompeling door de communis ten te behoeden. Het eerste deel van htm programma, het veilig stellen van Formosa gelukte. Toen echter in November 1950 de Chinese communisten toch ingre pen, had deze maatregel zijn zin verloren. Het heeft echter nog tot vorige week geduurd eer de op heffing er van kwam. Tsjang-Kai- Sjek kan nu, indien hij daartoe in staat is, het Chinese vasteland aan vallen. 7 OU deze opheffing twee jaar geleden geschied zijn, dan had men Tsjang geen schijn van kans gegeven. Het volk van China, meer uit beu-zijn van het Kuo Min Tang bewind, dan uit enthousiasme voor de communistische leer, zou geen hand voor de troepen uit Formosa hebben uitgestoken. Sindsdien heb ben echter ook de Chinezen aan den lijve ondervonden wat com munisme is. Deze kennisneming is niet zo bijster bevallen. Zeer velen zijn al lang van hun aanvankelijke geestdrift voor het rode regiem teruggekeerd. Of dit wil zeggen, dat zij nu ook Tsjang weer zullen accepteren, is echter nog een zeer grote vraag. Daarbij komt, dat de ongeveer 300.000 nationalistische soldaten en 300 vliegtuigen, waar over het leger van Tsjang beschikt, niet bepaald up to date zijn uitge rust. De marine, waarvan de grootste eenheid een torpedoboot- jager is, lijkt evenmin voor groot scheepse acties voorbestemd. Hoog stens mag men, in samenwerking met de op het vasteland van China achtergebleven guerilla's, een serie aanvalletjes verwachten. Dit zou er toe kunnen leiden dat de Chinese troepen in Korea hun aan dacht meer zouden moeten gaan wijden aan de dreiging uit Formosa. T)AT hiermee het keerpunt in het Koreaans conflict echter zou zijn aangebroken, zoals senator Taft tracht te suggereren, is zeker niet gezegd. Het feit alleen, dat deze senator, die tot nu toe met zijn politieke voorspellingen er altijd naast is geweest, het zegt, zou een grote gereserveerdheid in acht doen nemen. Eerder rijst het vermoeden, dat de koude oorlog in het Verre Oosten in een nieuw stadium is getreden. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. U suit 'k morgens „kiplekker" ult bed sP*in«:cn. Elk® das moet uw lever een liter gal ia «w Ingewanden doen stromen, andera ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES ora die liter gal op te wekken ea uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doea •tromda. Eist Carter's Lever-pilletjes. en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood D.D.XD. Neem ter bestrijding ven griep llilJ l de krachtig werkende 'h zwnsAipreporaat

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4