HART R ode-Kruishulp kwam snel tot haar recht Langzame dijkverzakking tijdens reddingswerk EEN MEUR VAN WATER DEFENSIEPROGRAM WORDT NIET BEPERKT Dinsdag 10 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Burgemeester stak zich in jacquet Dat vaak stille werk van hen, die zich onmiddellijk volledig inzetten om voorzieningen te treffen en nood te lenigen, mag niet vergeten worden. V.'at er gepresteerd is en nog wordt, begrijpt men pas, als men deze ar beid gadeslaat en er in onopgesmukte woorden over hoort vertellen. Wij bezochten de Rode-Kruispost in Bergen op Zoom, waar vooral de heer D. J. van Wingerden, de penning meester van de plaatselijke afdeling, onvermoeid in touw is en regelt en organiseert en zijn vrijwillige mede werkers dirigeert naar plaatsen, waar werk op hen wacht. Hij geeft een voorbeeld^ hoe ge ïmproviseerd, in haast voor allerlei gezorgd moet worden. Uit Tholen kreeg hij al heel gauw een aanvraag om: 200 paar technische rubberhand schoenen (deze zijn nodig voor lijken berging); 200 paar rubberlaarzen; 500 paar sokken; 100 paar werklaarzen: 200 dekens; een lichtaggregaat, waar voor Den Haag opgebeld moest wor den, doch de aansluiting liet zeven uur op zich wachteneen kook inrichting met kookpotten; kisten met dechloreringstabletten, aangezien geen drinkwater aanwezig was; 60 cylin ders butagas; 150 borden en bestekken; een testdoos voor wateronderzoek; allerlei levensmiddelen (geen brood, doch wel gist); zaklantaarns en batte rijen; 100 stafkaarten. Niet alles was direct aanwezig, doch het meeste kon verzonden wor den. De K.L.M. stuurde bovendien een radio-installatie. Maandag begon de Rode-Kruis- colonne met de hulp aan de onder brenging van evacué's in de kazerne in Ossendrecht. Veel auto's met kle ren werden in ontvangst genomen. Zeven depóts zitten nu tot de nok vol: men weet er geen weg meer mee. Een klacht, die wij ook op andere plaatsen hoorden, is dat men van alle kanten, ongevraagd veel te veel kle ren stuurt. Zeker men kan kleren ge bruiken, maar dan liefst gesorteerd en degelijke arbeidersvrouwen van het platteland zijn niet gewend in zijden ondergoed te lopen Wat men wel nodig heeft, zijn babykleertjes en vooral luiers! PARIA'S. Bitter sprak de heer Van Winger den ons over hen, die zich voor hulp verlening aanbieden, onmiddellijk kleren en verzorging verzoeken en nergens voor deugen En over de mannen, die op een of andere wijze de beschikking over een Rode-Kruisuniform gekregen hadden en ten eigen bate collecteerden. Als mede over de plunderingen in het rampgebied. Na de aanvankelijke improvisatie zijn onder leiding van het gemeente bestuur pogingen in het werk gesteld om enige coördinatie te brengen in de arbeid van allerlei verenigingen, die menen, dat ook voor hen een taak is weggelegd. Bij een bespreking ten stadhuize waren vertegenwoordigers vandertig organisaties aanwezig. Na veel geharrewar is het aantal samenwerkende instanties terugge bracht tot vier! Chaotisch is de hulpverlening in het begin geweest, doch allengs kwam er orde in. Teleurstellingen heeft men aller wegen te venverken gekregen, zoals in Bergen op Zoom, waar men van het gemeentebestuur zelfs geen schoollokaal kon krijgen voor het Kerknieuw NED. HERV. KERK. Beroepen te Wageningen (loez.) N. den Oudsten te Alkmaar. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Andijk (vac. H. R. Groene\ elt) D. Zwart te Halfweg. GEREF. KERKEN (ond. art. 31 K.O.) Beroepen te Zuidbroek Z. G. «an Oene, cand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Benthuizen, K. de Gier te Lisse. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Rozenburg: M. Drayer te Drachten. I onderbrengen van mensen. Het hoofd bestuur van het Rode Kruis zou een trein met cantinewagen sturen, doch toen deze na veel navragen enkele dagen later kwam, bleek het Rode Kruis er niet de beschikking over te kunnen krügen. Hij werd ingepikt door de dienst van sociale zaken van de gemeente voor het huisvesten van polderwerkers. Teleurstelling bracht ook het be zoek van de Koningin. In zoverre, dat de Rodc-Kruiswerkers, die dag en nacht ïn de weer waren, geen ge legenheid kregen haar even te zien. De burgemeester echter onderbrak een vergadering, waarin de maat regelen tot hulpverlening besproken werden, omdathij zich ïn jacquet moest steken. EERSTE HET VEE. Men laat zich er echter niet door ontmoedigen en neemt zulke ervarin gen op de koop toe. Evenals de erva ring, dat een Rode-Kruiscolonne, die met heel veel moeite het watersnood- gebied was binnengedrongen om men sen weg te halen, onverrichterzake Zeedijk bij Everingen bezweek Tussen Ellewoutsdijk en het ge huchtje Everingen in ,,de zak" van Zuid-Beveland is Vrijdagmorgen in de vroegte de Zeedijk bezweken. Ver scheidene nog droge boerderijen zijn onder water, gelopen. Mensen zijn hierbij niet om het leven gekomen. De Zeedijk hier is door het rijden van de zware legerauto's met zand zakken dusdanig uitgezakt, dat de nieuwe overstroming niet bij ver rassing kwam. Ook bij Wemeldinge, aan de Noordkust van Zuid-Beve land, is de dijk danig verzakt door het af en aan rijden van tanks en ander zwaar reddingsmaterieel. Met man en macht wordt er gewerkt aan versterking. By Ellewoutsdijk wordt het werk in hoofdzaak door de bur gers uit de omtrek, driehonderd man, aangepakt. Het leger, met na me de Franse Genie, snelt toe. Vlak achter Ellewoutsdijk liggen gelukkig nog uitgestrekte schorre- landen, waarin het over de verzak kingen naar binnen vliedende water voorlopig nog tot rust komt. Verzakken de dijken op Beveland nog verder, dan zrjn nieuwe rampen voor Kattendijke en zelfs voor Goes niet uitgesloten. Bij Kattendijke is de dijk, die normaal een rijbreedte van anderhalve meter heeft, tot drie meter uitgedijd en daaz-door, on danks de tienduizenden aangebrachte Zandzakken, aanzienlijk minder hoog moest terugkeren, omdat de mensen zich niet wilden laten redden, vóór het vee was weggehaald. Een poosje later moest de colonne de moeilijke en gevaarlijke tocht opnieuw onder nemen, omdat de ongelukkigen dreig den te verdrinken. Met ontzetting spreekt men ons van de talrijke gevallen, waarin hij de reddingbootjes op de hoge golven om sloegen. waardoor mensen in het koude, grauwe water ten onder gin gen. Ook redders zijn daarbij om het leven gekomen. Het Rode-Kruiswerk stemt ook tot grote dankbaarheid. Dankbaarheid om het leed, dat verzacht kon wor den, om de aanbieding van goederen, van mensen en van auto's. En om het medeleven van het buitenland. en steevast gewox'den: een zorgwek kende zeewering by iedere vloed. Bij iedere „dood tij" ademen de men sen hier op en worden In koorts achtig tempo „zakken aan de dyk" gezet. Post naar de noodgebi'eden DEN HAAG. Hoewel onderhevig aan soms vrij grote vertragingen, zijn thans nagenoeg alle. nog bewoonde plaatsen in het overstroomde gebied weer voor de post bereikbaar. Alleen op Schouwcn-Duiveland zijn: Ellcmeet, Dreischor en Schuddcbeurs, hoewel al daar vermoedelijk nog bewoners aan wezig zijn, nog niet van post voorzien. Verder wordt van alle beschikbare middelen gebruik gemaakt om de post over te brengen. Indien plaatsen naar gemeenten in de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen door de even eens geëvacueerde postambtenaren be zorgd. Vermist soldaat terecht DEN HAAG. De dienstplichtige soldaat W. M. de Haas, legernummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kok- school te Leiden, van wie gemeld werd, dat hij sedert Maandag 2 Fe bruari bij Abbenbroek werd vermist, heeft zich op 7 Februari om 5 uur 's middags bij zijn commandant ge meld. „Wir fahren nicht weiter" Ook de betrekkelijk velen, die een heenkomen vonden in het hooggele gen gemeentehuis kunnen het naver tellen. De anderen niet. Zij, die op do wrakstukken van hun boevderyen uit de polder naar het dorp kwamen drijven, kunnen niets navertellen. Want die wrakstukken zijn met ge weldige vaart tegen de huisjes langs de Achterdijk aangedreven, als ram meien. Nu zijn de Franse ponton niers in Stavenisse aan het werk. Nu zijn de meeste mensen uit de huisjes langs de Achterdijk al begra ven, improvisorisch, in de glooiing van een andere dijk. En in een mod derig lokaal, waar een centrale post is gevestigd en doodvermoeide wer kers in en uit wankelen, staan en kele nieuwe kisten met blinkend nik kelen knoppen klaar. Ook de kisten maker van Tholen is in deze dagen een dag en nacht voortzwoegend man Het weggevaagde Stavenisse ligt achter ons en we varen met de duck terug, tot ineens de stem van de wa- genvoerder opklinkt: „Wir fahren nicht weiter". Internationaal is Zeeland in deze dagen. De duck staat met zijn neus tegen een dijk. Op die dijk duizenden zand zakken. De laatste gaten op het eiland Tholen moeten dicht, Tholen is er redelijk wei van afgekomen, met uitzondering van Stavenisse dan. Het dichten van die gaten hier gaat op een fantastische manier. Daar hebben de Amerikanen de pri meur van. Ze laten hele Bailey bruggen aanrukken, die in het gat worden geplaatst. Zandzakken gaan daar bovenop. En tegen dat het vloed wordt, laten de Amerikanen de brug springen; In één slag is dan het gat gedicht, althans in beginsel en zodanig, dat de vloedstroom er geen vat meer op heeft. Benelux-conferentie uitgesteld DEN HAAG. De conferentie van het permanent comité van ministers van de Benelux, die op 14 Februari a.s. op een nog nader te bepalen plaats zou worden gehouden, is, als gevolg van de watersnood, enkele da gen uitgesteld. WASHINGTON. De Nederlandse ambassadeur in Washington, J. H. van Roijen, heeft voor de Amerikaanse radio verklaard, dat Nederland zeker niet het plan heeft zijn defensiepro gram te beperken, nu het door de overstroming getroffen is. De ambas sadeur voegde cr aan toe: Wij zullen alles in het werk stellen om onze ver plichtingen volgens de NAVO na te ko men. Nu 500.000 huizen verwoest zijn zal het een grote hoeveelheid energie TUSSEN HALSTEREN EN THOLEN is een „bus"-verbinding tot stand ge bracht met regelmatige vertrektijden door middel van amphibiw agens. Een gedeelte van de route moet door het water worden afgelegd. Griep-epidemie in Zuid- Duitsland MüNCHEN. Het aantal slachtof fers van de griepepidemie, die reeds enige weken in Zuid-Duitsland heerst, is alleen al in de staat Beieren geste gen tot 236. In München overleden in het afgelopen week-einde 24 personen, een groot gedeelte van hun zijn nog jonge mensen. De autoriteiten verklaarden echter, dat de toestand niet alarmerend is, aangezien het aantal nieuwe griepge vallen de laatste dagen afneemt. Jeugdige vernielster eindelijk gesnapt LAREN. Reeds maanden werd steeds weer in het Nederlandse stu dentensanatorium te Laren schade toegebracht aan overgordijnen, tafel kleden, linnengoed, baddoeken, enz. Klaarblijkelijk werden met opzet ga ten in de genoemde voorwerpen ge brand. De dader(es), die zich binnens huis moest bevinden, kon nimmer worden betrapt, zodat ten einde raad de politie werd gewaarschuwd. Tijdens de nasporingen der politie ging de vernieler(ster) voort. Thans is de schuldige ontdekt. Het bleek een 18-jarig dienstmeisje uit Hilversum te zijn. Zij heeft tegenover de politie be kend. Het meisje is voorlopig inge sloten. Mouwen omhoog, ons land moet droog DEN HAAG. Reeds duizenden padvinders en padvindsters hebben dc afgelopen dagen meegeholpen de nood in de getroffen gebieden te lenigen. Anderen stonden tc popelen om ook iets te doen. Om al deze padvindsters en padvin ders in de gelegenheid te stellen ook hun steentje by te dragen, zullen zy a.s. Zaterdag 14 Februari voor het Nationaal Rampenfonds tenminste één gulden gaan verdienen. Kabouters, welpen, padvindsters, gidsen, verkenners, voortrekkers, pio niers, leidsters en leiders, zij allen trekken er die dag op uit om onder 't motto „Mouwen omhoog, ons land moet droog", in uniform allerlei werkjes te verrichten en zo tenminste één gulden te verdienen. De Nederlandse Padvindstersraad en de Nederlandse Padvindersraad. die deze actie organiseren, wijzen er met nadruk op, dat op geen enkele wijze en onder geen beding werkjes, die in verband staan met de ramp. tegen .be taling mogen worden uitgevoerd. Ook zij, die reeds rechtstreeks bij de hulp verlening zijn betrokken, mogen hun werk voor deze actie niet onderbreken. kosten om deze weer op te bouwen. Ge kunt er echter verzekerd van zyn, dat wy ons best zullen doen cn dat ons volk als altijd zal werken en werke lijk zyn schouders onder dc last zal zetten. Op de vraag of Nederland zijn eco nomische stabiliteit zal kunnen her winnen, ondanks de jongste ramp, ant woordde de heer Van Roijen: Ik ver trouw er op, doch het moet worden toegegeven, dat de slag een ernstige is en dat wij onze invoer zullen moeten beperken. Het evenwicht in de handel met andere landen zou verstoord moe ten worden. Er is slechts een geluk: onze industriële productie is niet ge schaad. Ambassadeur Van Roijen sprak als eerste Europese ambassadeur in een radio-program The Europe Story, dat wekelijks een diplomatieke vertegen woordiger in Washington voor de mi crofoon zal brengen. Overval op speelclub in Den Haag DEN HAAG. Zaterdagmiddag heeft de recherche te Den Haag een inval gedaan in het perceel Tweede Schuyt- straat 114, omdat het vermoeden be stond, dat op de tweede étage van dit perceel gespeeld werd. De politie trof 13 personen om de roulette, onder wie negen dames. Al len werden meegenomen naar hei po litiebureau. Na een proces-verbaal te hebben gekregen, werden drie darnes vrijgelaten. Later werden nog aange houden de 47-jarige 'oopman R. Z., de aanlegger van de club en de bewoner H. O., een 34-jarige grossier. Roulette, fiches en een bedrag van f 800 werden m beslag genomen. Een kwasigat of naad? Neem GUPA te baat! KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER FEUILLETON Als het door RENéE SHANN spreekt Met een hoogrode kleur antwoordde Joan: „Ja, daar ontmoeten wij elkaar soms. O, kijk alsjeblieft niet zo verschrikt, schat;, 't is alles in eer en deugd. Maar, zie je, we moeten elkaar toch eens onder vier ogen kunnen spreken en als moeder hem nu niet hier wil hebben". Barbara trad op haar toe en legde haar de hand op de schouder. „Zeg eens, Joan, als ik je nu eens vroeg, hem niet meer te ontmoeten Joan zette van de schrik grote ogen op. In een opwelling van boosheid trad ze achteruit. „Dat zou je niets geven", riep ze, „en als jij je nu ook al tegen me keert, doe dan verder geen moeite; ik zal dan wel zien, hem 'tóch te bereiken. Tenslotte kan moeder een meisje van mijn leeftijd niet achter slot en grendel houden". „Maar 't bevalt, me niet, dat je naar zijn flat gaat. G^cn fatsoenlijk man Joan wierp haar een woedende blik toe: „Houd alsjeblieft op met je gepreek!" riep ze. „Je be grijpt er niets van. Als je zó doet „Maar, Joan, Ik ben heel wat ouder dan jij", merkte Barbara wanhopig op. „Ik weet meer vannu ja, van mannen af". „Mannenwat weet jij van mannen?" smaalde Joan. „Meer dan je denkt", was het kalme antwoord. „Kijk niet zo woedend, Joan. Ik heb immers al ge zegd, dat ik naar hem toe zou gaan". Haar wenkbrauwen fronsend, keek Joan op haar horloge. „Wat zou 't eigenlijk hinderen als ik een taxi nam, eerst naar Carelli reed en dan naar Marshall?" „Neen, doe dat niet. Je zult je moeder nog bozer maken als je haar laat wachten". „Alsof me dat wat kan schelen!" lachte Joan spottend. „Misschien niet, maar 't zou verstandiger zijn. niet meer narigheid uit te lokken". „Dat is de enige reden, waarom ik naar haar toe ga", zei Joan, haar handschoenen aantrekkend. Na een vlugge blik in de spiegel, ging ze voort: „O, lieve help, wat zie ik er uit! Ik benijd meisjes, die kunnen schreien ën toch behoorlijk voor de dag komen!" „O, je ziet er heel best uit, kindlief". „Niet waar; ik zie er verschrikkelijk uit". En zuchtend ging Joan voort: „Nu, we zullen een pret tige lunch hebben, dat moet ik zeggen! Ik kan me niet voorstellen, waarom moeder dit heeft uitge dacht. Tenzij ze een oogje op me wil houden. Maar dat kan ze niet altijd doen. Och, ik zal nu maar opschieten. Kun jij nu ook gaan, Barbara? Anders zul je Benny nog mislopen". „Ik ga dadelijk; alleen nog even Heather vertel len, dat ik een boodschap moet doen". „Je zegt haar toch niet, waarheen je gaat?" vroeg Joan angstig. „Wees niet zo mal", antwoordde Barbara kortaf. Joan vertrok en Barbara deed vlug haar zwarte japon aan, waarna ze haar dito vilten hoedje in de gebruikelijke coquette stand, ietwat schuins, op haar weelderige haardos plaatste. Ze vond dit hoofd deksel zelf nogal flatteus, al noemde Bryan het een „krankzinnige" hoed, maar vandaag beviel het haar slechts half. Intussen, wat kwam 't er op aan. Waarschijnlijk zou Benny Jackson niet eens bemerken wat voor soort hoed ze droeg en als hij 't bijgeval wel deed, zou ze er volkomen koud Onder blijven. Ze keek even in de salon en Heather, die op de divan zat, vroeg: „Je moet toch niet uit, Barbara?" „Jawel; ik' moet uit, erg onverwacht". Ze zag, dat Jinks haar met een wat spottende blik aankeek. Dacht hij soms, dat ze vluchtte omdat hij haar had gekust? Bi.i de herinnering aan zijn om helzing, toen hij zijn lippen op de hare drukte, bloosde ze hevig. Was dat maar niet gebeurd! Neen, ze wilde niet vluchten, maar zou er misschien ten slotte toe worden gedreven. Meer zulke ontmoetin gen als vandaag met Jinks zouden ondraaglijk zijn. Ze brachten haar él te zeer in verwarring. „Waar ga je heen?" vroeg Heather. „Omaar even uit". Barbara was óp 't ogen blik niet in staat, een aannemelijk voorwendsel te bedenken. Heather lachte zachtjes. .Ik geloof, dat ik weet waarheen?" zei ze tot Jinks. „Waarheen dan?" vroeg deze. „Dat zou ik >ok graag eens weten". (Wordt vervolgd} Na veel improvisatie Veel voldoening, maar ook veel teleurstelling (Van een onzer redacteuren) ^EKGE-^ OP ZOOM, 7 Februari. In hun herha'ling geven de verhalen over jittioarbraken, vluchtende mensen, verwoeste huizen, omgekomen dorpelingen, verdronken vee, onbeschrijfelijke ellende cn doorgestaan leed, een angst aanjagend beeld van de ramp, die Nederland getroffen heeft. Doch daarnaast zyn er de verheffende berichten over onmiddellijke hulp verlening, over de offervaardigheid van het gehele Nederlandse volk en het '?.p medelevende buitenland, over de krachtsinspanning van ontelbare ijwilligers om dyken te versterken en verdere onheilen tc voorkomen, over Je verzorging van de geredden in de evacuatie-centra. Op Tholen Amerikanen laten Bailey-bruggen met zandzakken springen (Van één onzer redacteuren.) Een Amerikaanse amphibiewagen rijdt door het eiland Tholen; in Stavenisse is hij gaan varen, maar nu heeft hij weer vaste grond onder de wielen, en hij rijdt. Achter ons ligt het dieptepunt der ellende, een aanblik, die trooste- lozer is dan een stad na het ergste bombardement. Een hele dorpsstraat ge bombardeerd door het water. Overal zijn de lijdensgeschiedenissen der Zeeuwen hetzelfde: het water kwam als een muur op ons af en wij hadden geen tijd om voor die aanrollende muur uit te rennen. Het water stond aan het plafond voor we het wisten. We konden on3 redden op de vliering. Het was nog twee uur voor de hoogste vloed. We wisten dat we binnen die twee uur weg moesten zijn en we hebben de dijk gehaald, gelukkig de goede dijk. Want al degenen die naar de Kloetse dijk zijn gevlucht, zijn finaal wegge slagen. Geen mens weet hoeveel dat er zijn. Dat is één verhaal uit Stave nisse. Het verhaal van een geredde. Ambassadeur Van Roy en te Washington Invoer zal verminderd moeten ivorden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3