A Regeringsnota over de watersnood Wel zendtijd van A.V.R.O. door regering gevorderd Berichtgeving voor de noodgebieden zou in gevaar komen GELDERLAND 1 NOVEMBER VRIJ VAN RUNDER-T.B.C. Hulpacties in Canada PIM, PAM, POM Noodwet tot herstel van de dijken Dinsdag 10 Februari 1953. NIEUWE APELDO ORNSE COURANT Tweede blad VOORZITTER DE CLERCO SPRAK ONWAARHEID HILVERSUM. Naar aanleiding van het communiqué van het AVEO- bcstuur over het conflict met de regeringsvoorlichtingsdienst inzake het uitzenden van berichten voor de noodgebieden, heeft de adjunct- regeringscommissaris voor het radiowezen, mr Ph. de Vries, verklaard, dat de inhoud van dit AVRO-communiqué volkomen onjuist is. Ik heb Dinsdagochtend zendtijd gevorderd in overleg met de R.V.D., aldus mr De Vries, die daaraan toevoegde, dat deze vordering overigens geheel vrijwillig en zonder enig verzet door'de AVRO-voorzitter de heer G. de Clercq, was aanvaard. De mededeling van de AVRO-omroeper: Wij geven nu de microfoon over aan de Regeringsvoorlichtingsdienst voor- het uitzenden van berichten, wijst trouwens duidelijk in de richting van vordering. Dinsdagochtend 3 Februari om streeks 8.15 uur werd in het regerings commissariaat de telefonische mede deling van de regeringsvoorlichtings dienst ontvangen, dat de A.V.R.O. niet vrijwillig wenste mede te wer ken aan de coördinatie van de be richten voor de noodgebieden, zoals die de dag te voren op initiatief van een der omroepleiders en onder lei ding van de R.V.D. was tot stand ge komen, en waaraan alle andere om roepen vrijwillig hun medewerking verleenden. De heer De Clercq. voorzitter van de A.V.R.O. wenste zelf de controle uit te oefenen over de berichten, die :n A.V.R.O.-tijd uitgezonden zouden worden, aangezien vhij alleen daarvoor de verantwoordelijkheid droeg. Vordering volgde. Nadat bij de heer De Clercq telefo nisch was geïnformeerd of zijn stand punt in 't algemeen door de R.V.D. juist was weergegeven en dit door hem was bevestigd, is hem telefonisch medegedeeld, dat in dat geval de zendtijd op Hilversum I werd gevor derd voor zolang de R.V.D. verklaarde tijd nodig te hebben voor de berich tendienst, aangezien de hulpverlening in dc noodgebieden niet in gevaar mocht worden gebracht. De heer De Clercq verklaarde zich daarmede accoord en slechts in zoverre kan van een conflict niet worden gesproken. Indien evenwel het A.V.R.O.-bestuur verklaart, dat de regering geen zend tijd van de A.V.R.O. heeft gevorderd nf zelfs ook maar een ogenblik het plan heeft behoeven te koesteren om zendtijd te vorderen, dan kan men het slechts betreuren dat dit commu niqué, dat betrekking heeft op feiten, waarbij de regeringscommissaris voor VAN ..TOT.. A amiraal Byrd. de bekende Zuidpool- onderzoeker is van plan een nieu we Zuidpoolexpeditie te ondernemen, voor het zoeken van mineralen en hot fencn van militairen in het strijden bij zeer lage temperaturen. Byrd zal üict vertrekken vóór het einde van de oorlog in Korea. Op de candidaten- j ijst voor de Sovjet van Moskou, ko men de namen voor van een en dertig icden van het nieuwe presidium van communistische partij. Alle vice- premiers en de meer dan vijf en twintig leden van het kabinet, de raam van maarschalk Stalin staat bo venaan, worden automatisch gekozen, claar er voor elke zetel slechts een candidaat benoemd Is. -- Volgens de Prawda zal worden be gonnen met de aanleg van installaties- voor het opwekken van electrische - room bij de Angara, een grote rivier mi Siberië. De centrales zullen meer Aroom opwekken dan alle krachtsta-, tions van Frankrijk, Italië, Zweden, België, Nederland, Spanje en Dene marken tezamen, aldus het officiële orgaan van de Russische communisti sche partij. Vandaag is het honderd vijf en twintig jaar geleden, dat Jules Verne werd geboren- de man wiens boeken men met de vingers in de oren achter de kachel heeft zitten lezen, en van wiens voorspellingen al veel be waarheid is geworden. In Alkmaar hebben enkele schoolhoofden de hoof den bij elkaar gestoken om in over eenstemming, met de ouders, de voor het jaarlijkse schoolreisje reeds ge spaarde en nog te sparen gelden, ter beschikking te stellen van het Natio naal Rampen Fonds. Daartegenover s:aat. dat de voor het schoolreisje be zemde dag zal worden gebruikt voor een wandel- of fietstocht in de om geving. Voordat u het vergeten mocht. Het gironummer van het Na tionaal Rampen Fonds is 9575. Hebt u nog niet gestort? Doe het dan nog. Dt' Ralph Vaughan Williams, een ber ende Britse componist, is op tachlig- irige leeftijd gehuwd met de schrijf- :er mevrouw Ursula Wood. 2£'e" :oe, de, zo zwaar geteisterde stad, eeft over een van de weinige tele foonlijnen, welke haar nog ter be- fceschikking staan, een boodschap van dank en dankbaarheid gezonden aan ds Amerikaanse stad Danville-Hays in de staat Pens.ylvanië, de plaats, welke Zicrikzec adopteerde. het radiowezen betrokken is, niet te voren aan hem ter verificatie is voor gelegd. Ware dat wel geschied, dan zou het zeker op een aantal punten anders hebben geluid. Mr De Vries deelde tenslotte mede, dat over deze zaak een rapport aan de minister is gezonden. Oostenrijks vredesverdrag Ministers bereiken geen resultaat LONDEN. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben hun besprekin gen over een Oostenrijks staatsverdrag Verdaagd, zonder een datum voor een volgende bijeenkomst vast te stellen. Dc vertegenwoordigers van de V.S., En geland en Frankrijk hadden tevoren geweigerd het door hen ingediende ver korte ontwerp-verdrag in te trekken. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Dowling, poogde de impasse te door breken door het volgende voorstel te doen: de Westelijke mogendheden zul len het verkorte ontwerp intrekken, mits er onverwijld op een andere ba sis, zoals hel lange ontwerp-verdrag, een rechtvaardig en billijk verdrag kan worden gesloten. De Russische vertegenwoordiger, Gromyko, weigerde in duidelijke be woordingen te antwoorden op de vraag of hij bereid was, het lange ontwerp te bespreken indien de Westelijke af gevaardigden het verkorte ontwerp zouden intrekkeh. Harrison verklaarde hierop: Hoe langer ik naar de Sovjet uiteenzetting luister, des te minder be grijp ik er van. IN BROUWERSHAVEN IS HET water gezakt en men verricht hier allerlei noodvoorzieningen Religieuze bezwaren zullen niet meer worden erkend ARNHEM. Nu de provinciale gezondheidsdienst voor dieren er in geslaagd is de veestapel van 200.000 runderen in Oost-Gelderland t.b.c.-vrij te maken, wordt begonnen met een tweede saneringszone, die de Oost-Veluwe, de Betuwe tot aan het Amsterdam-Rijnkanaal, het rijk van Nijmegen en het land van Maas en Waal omvat. Evenals de veehouders in Oost-Gelderland (het eerste grote gebied na Friesland, dat t.b.c.-vrij is) hebben de veehouders in deze tweede zone zich vrijwel unaniem achter de plannen geschaard, volgens dr W. B. van der Bux-g. Na 1 November 1953 zullen er ook in deze gebieden geen reageei-ders meer mogen worden gehouden onder de 90.000 runderen. De derde zone zal daarop omvatten het uiterste Westen van de Betuwe, de Gelderse Vallei en de IJselmeer- strook. In dit gebied met nog ruim 100.000 runderen, blijkt een aantal veehouders zich uit religieuze over wegingen te verzetten tegen de voor genomen maatregelen. Volgens de wet is echter elke vee houder verplicht zich aan te sluiten bij de provinciale gezondheidsdienst voor dieren en het vee te laten onder zoeken op tuberculose, alsmede de voorschriften op te volgen welke van overheidswege of vanwege de gezond heidsdienst op grond van dat onder zoek worden gegeven. Ten aanzien van weigeraars is aanvankelijk een ad viserende houding aangenomen. Nu het om het t.b.c.-vrijmaken van gebieden gaat (in Gelderland in drie jaar, ter wijl Friesland er dertig jaar over heeft gedaan), mag worden verwacht, aldus dr Van don Burg, dat van overheids wege tegenover veehouders,, die nog afzijdig staan, krachtdadige maatrege len zullen worden doorgevoerd. In feite zegt de wet van 23 Juni '52 dat weigeraars geen vee mogen houden. Over de bestrijding in het algemeen vertelde dr Van der Burg nog, dat de t.b.c.-vrijmaking van het Oosten naar het Westen van het land verloopt. Over een jaar zijn waarschijnlijk ook de veestapels van Groningen, Drente, Overijssel en Noord-Holland boven het IJ vrij van t.b.c. Waren Zeeland en de Zuidhollandse eilanden niet door de overstromingsramp getroffen, dan zou den ze er ook toe behoord hebben. Voor deze gebieden zal nu stellig als eis worden gesteld, dat het in te voe ren vee t.b.c.-vrij is. Zij spionneerden Oostduitse jongelui veroordeeld BERLIJN. Een rechtbank in Ros tock in Oost-Duitsland, heeft dertien scholieren en studenten veroordeeld tot in totaal zestig jaar en zes. maan den vrijheidsstraf, wegens spoinnage voor het Westen en voorbereidingen om in geval van ooi-log de bevolking te terroriseren. De beschuldigde jon gens en meisjes, variëren in leeftijd van veertien tot twee en twintig jaar. Volgens een commissie van onder zoek van de Vrije Juristen, een West- duitse anti-communistische organisa tie, werd het proces tegen de beklaag den met gesloten deuren behandeld. AMSTERDAM. De Nederlandse afd. van de Canadese radio-omroep heeft naar aanleiding van de nationale ramp in Nederland, voorlopig voor iedere avond van kwart over zeven tot kwart voor acht een speciaal aan Ne derland gewijd programma opgesteld. Deze uitzendingen, die op de korte golf 25.60 en 19.58 meter zullen worden uit gezonden. zijn bedoeld om Nederland van dag tot dag op de hoogte te hou den van de grote hulpacties, die in Ca nada ten bate van Nederland worden ondernomen. Gisteravond deelde de Nederlandse afdeling mede, dat Zon dag in alle kerken gebeden is voor de slachtoffers van de ramp. United Church heeft een speciaal kerkfonds opgex-icht, dat reeds 10.000 dollar heeft vergaard. Men heeft al 12 ton kleren en dekking naar Nederland verzonden. Gestremde verbindingen DEN HAAG. De A.N.W.B. wijst er met nadruk op, dat de enige ver binding van het westen en midden van het land met het zuiden, nog steeds de route via Utrecht en 's-Hertogen- bosch is. De belangrijke verbindingen Dor drechtBreda, RidderkerkGorin- chem en Gorinchem—Breda zijn nog steeds gestremd. IN HET LUCHTRUIM 38. Vóór Kareltje nog verdere bezwaren kon maken, had Billie zijn hand al uitgestrekt en de schakelaar overgehaald. Maar... wat er toen gebeurde, had ook Billie niet kunnen vermoeden. Een luikje sprong open, een grote bokshandschoen schoot naar voren en trof Billie precies tussen de ogen. „Goeie grutten, wat is dat?" stamelde Billie. terwijl hij verschrikt een pas achteruit deed. „Een bokshandschoen", riep Kareltje. „Ja, dat zie ik ook", bromde Billie. „Eigenaardige grapjes houdt die professor er op na". Meteen stapte hij verschrikt achteruit, want de bokshandschoen schoot ten tweeden male naar voren. En Billie had aan één klap meer dan genoeg. Zijn sprong achterwaarts zou echter nog meer gevolgen teweeg brengen, want Kareltje werd tegen een andere schakelaar gedrukt en in zijn angst duwde hij deze langs een ratelend wiel naar boven. Dit stelde blijkbaar een grote magneet in werking, die aan de zolder hing. Billie voelde eensklaps, dat hij van de grond gelicht werd en met een vaartje schoot hij tegen de magneet op. „Wat is dat nu weer?" brulde hij. „Een magneet, Billie, je zit tegen een magneet op", verklaarde Kareltje ijverig. ,,Ik heb nooit geweten, dat jij zo'n magne tische aantrekkingskracht bezat!" „Ja., hou je grapjes maar voor je. Doe liever wat", schreeuwde de ongeruste Billie. Hij was bang, dat hij voorgoed aan de zolder zou blijven plakken. (Vervolg van de voorpagina) De minister doet hierna mededeling van de op dit ogenblik getroffen reeds gepubliceerde financiële te gemoetkomingen. In de geteisterde gebieden, alsook in de evacuatiegemeenten, bestaat grote behoefte aan beschikbaarstelling van maatschappelijke werksters en gezins verzorgsters om de getroffen bevol king bij te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op moreel en psychisch terrein vele moeilijkheden voor. Dc algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongunstig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeg inrichtingen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorzie ning en in de afvoer en destructie van verdronken vee. Kritiek is de toestand nog op Wal cheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd over stroomd, terwijl de bevolking nog vol tallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capa citeit voor het gehele eiland. De aan voer uit Zuid-Beveland blijft nog be perkt door schade aan de transport leiding. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn. is te verwachten, dat de regelmatige ver werking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Reeds is men, om 't ont hulden vlotter te doen verlopen in de noodslachtplaatsen te Dordrecht en Rotterdam tot villen en verkleinen van cadavers overgegaan. Inmiddels is hiervoor een andere geschikte plaats buiten de kom van Rotterdam gevon den. LANDBOUWSCHADE. Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of geïnun deerd geweest. Deze 133.000 ha, d.i. 5.7 °/o van het totale areaal cultuurgrond in Nederland kan onderverdeeld wor den in: 82.000 ha bouwland, d.i. 8.9 41.000 ha grasland, d.i. 3.1°/o en 10.000 ha tuingrond, d.i. 9.4%. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderver deeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Nederland): 32.000 ha-granen (6.1%), waarvan 12.C00 ha tarwe (15.2%). 13.700 ha consumptie-aardappelen (8.6°/o). 15.000 ha suikerbieten (24%). 6000 ha peulvruchten (17.8%). 7500 ha vezelvlas (22.7%). plm. 8000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden ak kerbouwproducten zijn moeilijk te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 runderen, 15.000 a 20.000 varkens, 2000 a 3000 schapen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze gebie den aanwezig was. is grotendeels ge- evacueercl. De verliezen aan verdron ken vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen en Duiveland, terwijl ook in West-Bra bant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zijn. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90% verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vi tale bedrijven in de voedselvoorzie ningsdistributie. Aandacht wordt besteed aan de mo gelijke herdistributie van het geëva cueerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Wat de voedselvoorziening van de getroffen gebieden betreft, is na een moeilijke periode, die op 5 Februari ongeveer kon worden afgesloten, de aanvoer van levensmiddelen weer in normale banen geleid. Het laat zich aanzien, dat het ge wenst is de beginselen ,van de heryer- kavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschade- gebied, welke daarvoor door bijzon dere omstanjjheden in aanmerking komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstallen aan de Staten-Gene- raal aan 1* bieden. SCHADEREGELING. Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vastgesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer d.w.z. levensonderhoud, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de Overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het econo mische leven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte ram penschade, in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden ge troffen in de geest van dit. vastgesteld in de Wet op de Materiële Oorlogs schaden. ORGANISATIE VOOR DE SCHADE AFWIKKELING. Het ligt in het voornemen van de regering- dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogs schaden zijn belast, eveneens de af wikkeling van de rampenschade fer hand zullen nemen. Daarbij zal de on derlinge samenwerking zeer nauw die nen te zijn, teneinde de efficiency en de overzichtelijkheid van de admini stratie te bevorderen. Wat de schade in de privaatrechte lijke sector betreft, ligt het in het voornemen van de regering de orga nisatie als volgt op te bouwen. Een buitendienst wordt ingericht, bestaande uit een aantal regionale ïampschadebureaux, waarin de be trokken buitendiensten van de depar tementen van Financiën, van Weder opbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zijn samengebundeld. Aldaar ge schieden de aangifte en de registratie van alle schaden, kunnen de voor schotten worden gevraagd en uitbe taald. en wordt de enqueteiing van de schaden plaatselijk verzorgd. De uit betaling van alle uitkeringen en de administratie daarvan vinden plaats bij het Centraal Verrekenkantoor van het Commissariaat voor Oorlogsscha den. voorzoveel nodig met inschake ling van sub-comptabelen. De terreinafbakening tussen de drie ministeries, welke ook reeds voor de oorlogsschade geldt, houdt in grote trekken, in, dat het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting de zorg heeft voor de schade aan gebouwd onroerend goed en schepen, het minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening voor de agrarische schaden en het ministerie van Finan ciën voor de overige schaden. Deze met grote spoed opgemaakte nota aldus eindigt dit stuk waar bij het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is gedaan, teneinde dc gevol gen van de ramp zoveel mogelijk te beperken, kon niet anders dan onvol ledig zyn. Veel van hetgeen in de ge troffen gebieden is gebeurd, en is ge daan, zal pas later nanwkeurlg kunnen worden vastgesteld. Van de verder te nemen maatregelen bon nog slechts in algemene zin mededeling worden ge daan. Niettemin houdt de minister president zich overtuigd, dat uit het gegeven overzicht duidelijk zal zyn ge worden hoezeer alle krachten zijn in gespannen om de toestand het hoofd te bieden. De wyze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de betoonde hulpvaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten, honden ondanks het geleden leed beloften in voor de toekomst. HOE wordt geholpen ANK zij de vele inzendingen, die bij Bijbelhulp te Arnhem zijn ont vangen, kunnen duizenden getroffenen weer in het bezit worden gesteld van een Bijbel. Een Hagenaar heeft een initiatief genomen dat ook door het Rode Kruis is toegejuicht. Hij wil namelijk een sigarenkistjes-actie op touw zetten. Hij leverde als eerste een sigarenkistje bij het Rode Kruis in, dat was gevuld met strikt nuttige gebruiksvoorwerpen, als een stuk scheerzeep, een vinger hoed, een paar zakdoeken, een pot lood .enz. In Eindhoven is een kïnderspaar- actie op touw gezet ten bate van het Rampenfonds. De bedoeling is, dat alle kinderen een klein bedrag geven, hetzij individueel, hetzij via school. Men hoopt dat deze plaatselijke actie zal uitgroeien tot een landelijke. De gemeente Spijkenisse op Voome- Eutten, welke zeer zwaar getroffen werd door de watersnood, heeft giste ren voor het Nationaal Rampenfonds een bedrag bijeengebracht van totaal f 9308.hetgeen neerkomt op f 14.—r per gezin. Ruim zeven ton heeft Arnhem ver zameld. De minister van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen ge machtigd aan de slachtoffers van de ramp, die zonder of zonder voldoende inkomsten zijn, met ingang van 1 Febr. uitkeringen te doen op basis van de regeling hulpverlening oorlogsslacht offers. Militair personeel van de vliegbasis Twenthe heeft 2500 gulden bijeenge bracht. Ruim een millioen werd in de mijnindustrie verkregen door over werk. Indonesische bedienden van de Oranje collecteerden vijfhonderd gulden. Wassenaar heeft de gemeente Abben- broek op Putten geadopteerd en 25 mille beschikbaar gesteld. Het vacantiefonds voor de land bouw heeft een ton overgemaakt. Indonesische dichters, schrijvers en journalisten hebben elk een gedicht geschreven. De opbrengst komt ten goede aan 't Rampenfonds. Dinteloord, zelf zwaar getroffen, gaf twintig mille, dat is ruim 25 gulden per gezin. De collecte in Haarlemmermeer leverde 203.500 gulden op. In Friesland is ruim twee millioen bijeengebracht. Nijmegen heeft 300.000 gulden afge dragen. Het bestuur van de N.U.S.O. (Ned. Unie van Speeltuin Organisaties) stortte uit zijn zeer beperkte mid delen tweehonderd gulden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2