a. HORLOGE DEKKER Drie duizend vrijwilligers in georganiseerd verband APELDOORN HELPT! HOE kunnen wij Kruiningen helpen? „Niets ongeorganiseerd doen" waarschuwen B. en W. Dinsdag 10 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad Belangwekkende tentoonstelling Burgemeester mr A. L. des Tombe heeft in het noodgebouw van de Bijen korf een tentoonstelling over de orga nisatie en het doel van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking geopend. In een kort bericht maakten tvij daarvan gisteren reeds melding. Het is jammer, zo zeide de burge meester in zijn openingswoord, dat de vrijwilligers-wervïng voor de B.B. samenvalt met de hulpactie voor de door de watersnood getroffenen. Toch is er een zekere relatie tussen de ramp en de organisatie Bescher ming Bevolking, aldus de burgemees ter, welke we nu moeten gaan propa geren teneinde vrijwilligers te werven om de vele posten te bemannen. We hebben nu smartelijk ervaren, dat ons land ook door andere rampen dan een oorlog kan worden getroffen. Wan neer de Bescherming Bevolking (in principe georganiseerd teneinde in geval van oorlog effectieve steun te verlenen a3n de bevolking en het aantal slachtoffers te beperken) reeds was georganiseerd, zouden de gevol gen van deze natuurramp zeker zijn beperkt. Daarom is het nodig, dat in fl at is et' te doen?? Centraal-Theater: van 611 Febr. hoofdnummer „Vallei der adelaars", 14 j.; 19 en 21 uur. Woensdag 11 Fe bruari 14.30. Donderdag 12 Febr. 19 en 21 uur hoofdnummer ,,'n Linke jongen", alle leeft. Minerva-Theater, van 612 Febr. hoofdnummer „De geluidsbarrière", 14 j., 18.45 en 21 uur. Woensd. 14.30. Veluwe-Theater: van 612 Februari hobfdnr „Muiterij op het goudschip", 14 j.; 18.30 en 20.45. .Tivoli-Theater: van 6—12 Febr. hoofd nummer „Anna", 14 j.; 14.30, 18.45 en 21.15. Donderdag alleen 14.30. .Café-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huygens. Pinsdag 10 Febr. Hotel Bloemink 15 uur „Voor U, Mevrouw". Bloemen- thee. Pinsdag 10 Febr. Grote kerk, Loo- laan, 19.45 Concert H.G.O. voor Apeld. Volksconcert. [Woensdag 11 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede van ds P. van Oossanen. [Woensdag 11 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede ds P. van Oossanen. DE LT.-KOL. J. G. SISSINGH, hoofd Luchtwachtdienst van de L. S. K., verklaart de werking van een kijker brede lagen van de bevolking bekend heid wordt gegeven aan bet doel er. streven van de P B,, waartoe deze ex positie, welke een duidelijk beeld geeft van de organisatie, wel het aan gewezen propagandamiddel is. Geen struisvogelpolitiek. De burgemeester richtte een speciaal woord van welkom tot kol. N. D. Nammensma, de heer B. Verwayen van de Stichting B.B. en militairen van de Luchtmacht, die aan deze ex positie medewerking verlenen. Veel goed werk werd ook reeds verricht door de werkcommissie onder leiding van de heer Fortuyn Harreman en het hoofd B.B., overste b.d. Pasqua. Er heerst nog steeds veel misver stand rondom de organisatie Bescher ming Bevolking, waarvan men veelal zegt. dat het paniek zaaien is voor een eventuele oorlog. Het is nu de bedoe ling de bevolking duidelijk te maken, dat hiervan geen sprake is, doch dat het ook niet nodig is als struisvogels de kop in het zand te steken. We moe ten voorbereid zijn wanneer er iers gebeurt en dat behoeft geenszins een oorlogsramp te zijn, zoals we nu wel bitter ervaren hebben. Vooral in onze uitgestrekte ge meente vergt dat een behoorlijke or ganisatie, waarvoor we drie duizend vrijwilligers nodig hebben om zich met de verschillende taken te belasten, o.a. de brandweer, opruim- en reddings dienst. geneeskundige dienst, sociale diensten. Over het gehele land heeft men de maand Februari bestemd voor de propaganda en de werving van vrijwilligers, een propaganda, welke Apeldoorn gemeend heeft te moeten inluiden met deze expositie, waar het werk van al deze diensten op aan schouwelijke wijze in beeld wordt ge bracht en alle beschikbare materialen worden tentoongesteld. Dagelijks geopend Al deze materialen zijn beschikbaar gesteld door het Rijk en het is onze taak om er voor te zorgen, dat de man-kracht geleverd wordt om het „gereedschap" te hanteren. Men ziet op deze tentoonstelling- welke het gehele noodgebouw beslaat, aan de hand o.a. van enorme maquette's, hoe de hulpverlening in werking wordt gesteld, waarbij tevens een uitvoerige toelichting wordt ge geven. Voorts krijgt men een beeld Apeldoorn helpt! We ontvingen van de Midden- standsbank de volgende verant woording: 7 Februari. (Vpeld. Politiecorps f 760.- Apeld. Begrafenisfonds. St en personeel f 345.— Directie en pers. Ter Hoe- vens Groothandel f 600.— Agent van de Kon. Inkt- fabr. Talens te Kopenh. f 13.75 •L v. d. Hf 20.— Mach.fabr. Loog Landaal. dir. en personeel f 2000.-- f. A. v. Af 100.— Dir. en pers. Mullers Car.- en Wagenbouw f 156.48 9 Februari: NT. N. f 15.- J. M. B. f 20.— L. L. F. de Gf 370.92 Dir. en pers. J. en H. W. v.d. Ploegs Mach. fabr... f 3500. Centraal Theater f 508.30 f. K. de Vf 25.— Raad van Apeldoornse Middenstand f 100.— Hef totaal bedrag, tot nu toe ge boekt is f 90.000. van de werkwijze van de luchtwacht, de zelfbescherming, de sociale verzor ging, enz. enz., terwijl bovendien da gelijks films worden vertoond in de speciaal ingerichte bioscoopzaal, waar in de nodige voorlichting wordt ge geven. Alvorens deze expositie Zaterdag middag officieel werd geopend, vond een défilé plaats van het grote mate rieel, brandweerwagens, wagens van de E.H.B.O. en de opruimings- en red dingsdienst, voor het noodgebouw voor burgemeester en genodigden. De tentoonstelling duurt tot en met 4 Februari en is geopend dagelijks van 14.00—17.30 en van 19.30—22.00 uur. „Een Toverdroom" In de N.A.Crt van 4 dezer is mede gedeeld, dat de speelduur van Joost Brandons „Een Toverdroom" een half uur is. Dat berust op een misverstand. De vertoning van dit kindermuziekspel neemt een avond geheel in beslag. Jhr J. C. Mollerus overleden In de ouderdom van 82 jaar is Zon dag overleden jhr J. C. Mollerus, oud gemeente-secretaris van Warnsveld. J. H. Ruskamp Sr overleden Op de leeftijd van ruim zeventig jaar is overleden de heer J. H. Rus kamp sr, oud-directeur van de Am sterdamse Bank, alhier. Wijlén de heer Ruskamp was van 1 Januari 1921 af, toen de Amsterdamse Bank hier ter plaatse haar werkzaam heden aanving, tot 1934, in welk jaar hij aftrad, als directeur met de leiding van de Bank belast. Rampenfonds 1953 Gestort aan kassa N. A. Crt.: 10 Februari: D. D. Wf 11.— Fed. en Complexver. De Goede Woning - 90.— Opgehaald door de kinde ren van school 27, Heu- 200.— Wed. P. R- 2.50 Ijsbaantje Bertus de Graaf, Henkle van Eijk en Tonnie Mlddelink - 30.— Filmvoorstellingen van Josje en Guusje - 8,50 Reis-, Wandel- en Jeugd vereniging Door Vrijheid Verenigd - 200.— Opbrengst filmmiddag Dick van Gerrevink - 250.— Verloting Gem. Zangver. Eendracht - 50.— R.K. Bond van Voedsel- en Genotmiddelen (overgeh. van feestavond) - 40.— Pers. Gerritsen en Van Bruggen (overwerk en snipperdagen) - 60.— Pers. en directie N. N. 285.— BURGERLIJKE STAND. Opgave van 7 en 9.2.1953. Geboren: Saskia, d. van W. Bijl en P. A. Krabman; Mennie, d. van A. Post en E. Driesse; Anna Jacomina, d. van M. Rijksen en M. Schlink; Alina, d. van M. Evers en L. A. J. v. Rassen; Gerardus Johannes! z. van G. J. Faber en A. J. J. Ooms; Alwin Boudewijn, z. van G. H. Bruins en J. De Chr. zangver. Soli Deo Gloria, deelt mede dat haar concert van mor genavond, in verband met de nationale ramp, is uitgesteld. Uitvoering Soli uitgesteld In verband met de actie voor het Nationale rampenfonds heeft de mu ziekvereniging Soli deo Gloria haar voor heden, morgen en volgende week aangekondigde uitvoeringen afgezegd en de leden geadviseerd zich zoveel mogelijk aan de hulpverlening te wij den. Bewoners en personeel van Het Berghorst Rusthuis hebben ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood f 361,40 bijeengebracht, benevens een grote hoeveelheid kleren. De voorstelling, welke Donderdag jl. in het Tivoli-theater is gegeven, heeft f 975.66 opgeleverd: recette f 688.66, collecte f 307. Uddel Morgen inenting. Woensdagmorgen om negen uur bestaat er gelegenheid schoolkinderen te laten inenten tegen diphterie. Een arts zal daartoe zitting hebben in de openbare school. W. Veeneman; Catharina Elisabeth, d. van F. J. v. d. Ploeg en C. E. Wou- tersen; Gerrit Willem, z. van E. J. Jansen en G. Breedveld; Alex Willem, z. van J. W. A. Melsbach en W. de Jong; George, z. van W. Coulier en G. J. v. Zuuk; Dirk. z. van H. Kolk en H. Vink; Leonarda Theodora, d. van L. T. Hagenbeek en B: Leem kuil; Willem, z. van M. J. Veldwijk en E. N. Reuyekamp; Nicolaas An- tonius Johannes, z. van N. M. de Wjt en T. H. Stempher. Gehuwd: C. W. van Rooy en J. C. Siegmund; L. Bruning en C. J. Krij- nen. Overleden: C. v. d. Hoogt geh. met C. Menken, 73 j., vr.; H. Winter, we duwnaar van M. Bakker, 80 j.; B. Pa ter geh. met H. v. d. Bruinhorst, 60 j. vr.; J. J. Theling, geh. met W. H. C Lagaaij, 73 j., m.; E. G. Nijdeken, weduwe van J. H. Hooijer, 60 j.; A. I Hut, 14 mnd.,.vr. Voor een goed slaagt U voordelig bij BRINKLAAN 16 IEL 2518 Op ondubbelzinnige wijze heeft de Apeldoornse bevolking haar goedkeuring gehecht aan het besluit van B. en W. om Kruiningen te adopteren. Van alle kanten en uit alle bevolkingsgroepen komen aanbiedingen om iets te doen en liefst om dadelijk iets te doen. Hier en daar improviseert men reeds hulpverleningsacties. „Doe dat niet", waarschuwen B. en W. „Wil onze hulp aan Kruiningen zo effectief mogelijk zyn, dan moeien wy coördineren. Samen doen. En aangezien wy nog helemaal geen juist beeld van de situatie in Krui ningen kunnen krygen, doen wij het verstandigste nog even te wachten, totdat ons centrale comité „Apeldoorn helpt Krui ningen" waarin alle bevolkingsgroepen zullen worden vertegen woordigd, het sein geeft". Wij moeten eerst omvang van de schade kennen Dit advies werd ons doorgegeven door mr Th. Corbach, gemeentesecre taris van Apeldoorn. Vandaag, ver telde mr Corbach, komen B. en W. bijeen om de adoptie voor te bereiden. Helaas moet dat voorlopig zonder de burgemeester gebeuren. Mr Des Tom be moet, evenals zijn Kruiningse DE WERELDREIS VAN JIMMY BROWN. 73. Naarmate Jimmy dieper en dieper in de jungle doordrong, werd zijn weg moeilijker. Het duurde dan ook niet lang, of hjj was verplicht het hogerop te zoeken. Hij slingerde zich zelf van de ene boom naar de andere, zich handig vastgrijpend aan de luchtwortels. Het was een bezig heid, waaraan hij nog al ontwend was, maar reeds na een half uurtje had hij zijn oude handigheid herwon nen. Het voordeel van op deze wijze door het oerwoud te trekken was, dat hy veel en veel sneller opschoot. Drie lange uren trok Jimmy zo ver der en toen wist hij dat hij zijn doel tot op een paar kilometer was ge naderd. Het werd nu zaak de nodige omzichtigheid te betrachten, want Jimmy was er van op de hoogte, dat de naaste omgeving van de ruïne stad bewaakt werd door een stuk of acht uiterst gevaarlijke Bierbier Ba vianen, die Grauw Grauw trouw wa ren gebleven en die hem blindelings gehoorzaamden. Zij hielden zo goed de wacht, had de oude Roekiraki gezegt, dat het uitgesloten was de stad binnen te dringen zonder door deze schildwachten te worden opge merkt. Dit vooral had Jimmy in de oren geknoopt. Hij zette zijn tocht voort, maar hy zorgde er wel voor, geen gerucht te maken. Sluipend en om zich heen spiedend, ging Jimmy verder. Tot hij op een bepaald ogen blik stil hield. Zijn instinct zei hem, dat hg zich heel stil moest houden en dat er gevaar dreigde... Tussen het gebladerte maakte Jimmy zich zo klein mogelijk en hy luisterde naar de geluiden, die zijn oren be reikten ambtgenoot, de heer W. Vogelaar, het bed houden als gevolg van een zware kou. Dat is, juist in dit stadium, een ernstige handicap. Hoe verwacht U dan, dat wij straks eventueel kunnen helpen?, vroegen wij mr Corbach. „Wel", kregen wij ten antwoord, „er zijn reeds allerlei prachtige initiatie ven. De Apeldoornse schooljeugd wil de Kruiningse schooljeugd helpen, de schilders zouden de schilders kunnen helpen aan inventaris, de electriciëns dito en zo zouden alle groepen kunnen doen. Een feit is echter, dat Kruinin gen voor het grootste dgel waar schijnlijk van de aardbodem is weg gevaagd. Wat is er nog goed van de huizen die nog staan? Elke dag woelt het water nog om de fundamenten. Echt plannen maken kunnen wij pas wanneer wij de omvang kennen van de ramp die Kruiningen getroffen heeft. Dan kunnen misschien ook de ge meentelijke diensten hun hulp aan bieden, de bevolkjng kan meubilair schenken en duizenden dingen meer." Van groot belang achtte mr Corbach het, dat de Apeldoornse bevolking reeds nu schriftelijk contact zoekt met de Kruiningers. Het aanknopen vart persoonlijke banden zal een grote mo rele waarde hebben. Naaimandjes en scheergerei. „Iets kunnen wij reeds nu doen", zo meent mevrouw Sabel, die vanaf 2 Februari deel uitmaakt van het voor lopige hulpcomité. Dat betoogt ook de heer G. Frangois (Kon. LodewijklaanV zelf ICruininger van geboorte, die nog kort geleden een paar dagen in Krui ningen was. Dringend behoefte hebben de Kruiningse vrouwen aan dood gewone practische dingen, zoals aati een gevuld naaimandje en aan zak doeken. Zaken, die bij de grote goe dereninzameling door vrijwel iedereen vergeten zijn. Het grootste deel van de geëvacuecr- den is verkouden. En er zyn gceu zakdoeken. Aan de kleren, door de Nederlandse bevolking geschonken, zal in veel gevallen iets veranderd moeten worden. Daar is naaigerei voor nodig Zo hebben de mannen behoefte aan scheerapparaten. Laten wij alvast in deze behoeften voorzien en dan wat we klaar hebben ten gemeentehuize be zorgen. De meeste Kruiningers zijn geëva cueerd in Kapelle, bij Goes, een deel ook in Yerseke, nl. zij, die door de moedige vissers uit Yerseke gered zijn. Er is in deze plaatsen gemakke lijk contact met hen te zoeken. Even als het schrijven van brieven aan onze nieuwe vrienden zal het helpen me', deze practische dingen hen een grote steun geven. De schade is groot. De heer Frangois is Zaterdagavond naar Kruiningen gegaan in gezelschap van hoofdinspecteur Van der Werff, die een tractor van de firma Wijma begeleidde. Die tractor heeft een lier van 80 meter, waarmee nu, bij twee tegelijk, uit de Kruiningse boerderijen cadavers gesleept worden. Men is voor deze hulp uit Apeldoorn zeer erken telijk, omdat de cadavers reeds In vergaande staat van ontbinding ver keren en derhalve een groot gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Het dorpje Kruiningen, vertelde de heer Frangois, had plm. 2500 inwoners, die in ruim 600 woningen woonden. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat driekwart van deze wonin gen afgebroken moet worden. Tussen puin en modder zochten Kruiningse huisvrouwen, toen wij er waren, naar onontbeerlijke bezittingen: een schaar, keukenpannen enz. Apeldoorn zal heel wat te helpen hebben! Het goederendepöt. dat tot nu toe gevestigd was in het voormalige ge bouw van de Zwitsal, is overgebracht naar de Kon. Stallen. Op bewonde renswaardige wijze heeft de afd. Apel doorn van de Bond van Aannemers gezorgd, dat de Stallen daarvoor in orde werden gemaakt. Maandagmor gen moest een en ander nog besproken worden en Maandagavond was alles reeds in kannen en kruiken. Er is geen enkele knecht aan te pas gekomen. De aannemers hebben zelf getimmerd, gepast en gemeten en een electriciën zorgde meteen maar voor de nodige electrische aansluitingen. Er is nu een doelmatige sorteerruimte, een verstel kamer en een kleedgelegenheid, Niet voor het gezin, maar voor bet gewin! Men kent de slagzin, waarmede de landelijke Coöperatie actie 'voert: Niet voor het gewin, maar voor het gezin! We moesten daaraan denken, maar dan aan de woorden in een andere volgorde, toen we kennis namen van de manier, waarop een der partijen tracht uit de Nationale Ramp politie ke munt te slaan. We „doen" niet aan politiek, nade- maal dat een terrein is, bezaaid met voetangels en klemmen. Maar voor het geval in kwestie menen we toch een uitzondering le mogen en moeten maken. - Wanneer ooit, dan is de Nationale ramp van 1 Februari jl. geen politiek buitenkansje. Het Nederlandse volle heeft getoond dat te begrijpen, t Heeft in een bijna ontroerende eensgezind heid T- bijna ontroerend, want had ten slotte wat anders verwacht kunnen worden? de hand tot helpen uitge stoken. In woord en daad zijn de slachtoffers, de van huis en haard ver drevenen, tegemoet getreden. Hun die alles verloren hadden, alleen het vege lijf konden behouden, is onderdak ver leend en spontaan gingen beurzen open. Niemand dacht aan politiek. Hier moest geholpen worden. Dus men hielp. Zo dacht het Nederlandse volk er over. Op een laten we mogen veronderstel len klein groepje na, dat verblind door zijn politieke haat, alle menselijk gevoel uit zijn hart heeft gebannen. Dat alleen maar vraagt: Kunnen en wat kunnen we er politiek aan ver dienen. Van dat groepje is de Waarheid, het orgaan van de Amsterdamse Keizers gracht, de spreekbuis. Een wel zeer minderwaardige spreek buis, omdat 't blad er zich voor leent, het leed van anderen te gebruiken om tegenstanders te lijf te gaan. Nu moge in het vrije werelddeel in de pers veel kunnen. Wat „De Waar heid" meent zich te mogen veroorloven loopt de spuigaten uit en geeft aanlei ding tot hevige critiek. „De Waarheid" maakt van de ont zettende ramp, welke ons volk getrof fen heeft, misbruik om, hoe ongeloof lijk het ook moge klinken er politieke munt uit te slaan, door: a. de volle verantwoordelijkheid voor deze ramp op de na-oorlogse regerin gen te werpen; b. de leiding der hulpactie gebrek aan eenheid, organisatie te verwijten; c. de algemene eensgezindheid van ons volk te doorkruisen met eigen communistische comité's; d. allerlei eisen aan werkgevers en de regering te stellen; e. een anti-Amerikaanse stemming jegens de Amerikaanse steunverlening te ontketenen. Ook de E.V.C. en het A. N. Jeugd Verbond doen aan een dergelijke weer zinwekkende demagogie mede. Bij oproepen, tot het volk gericht, neemt het Dagelijks Bestuur van de C.P.N. een houding aan alsof het wel slagen der hulpactie alleen afhanke lijk is van de steun van het Neder landse volk aande communisti sche partij. Zij zelf zal wel zeggen hoe het moet. De houding van de besturen der C.P.N- en van hare mantelorganisaties heeft naar verluidt onder een aantal leden grote verontwaardiging gewekt, maar dat neemt niet weg dat de leiding der communistische groeperingen rus tig doorgaat met haar demagogie, wel ke het gezag der overheid en de geest van ons volk ondermijnt. Dat komt niet te pas. Demagogie is een gevaarlijk, overigens graag gehan teerd wapen in de politiek. Dat echter in deze dagen zeker niet aangewend mag worden. Het Nederlandse volk is overigens nuchter genoeg om haar nu te kunnen onderscheiden. Waarom we de zekerheid hebben, dat „De Waarheid" met dit haar gebral alleen zal blijven staan. De „bekeerden" hebben het evange lie niet van node. De „onbekeerden" zullen door het geschrijf van de Kei zersgracht niet tot ander inzicht ko men. Dat is een troost! WA1 ZEGT Roel! uut d'n Enk „Merck toch hoe sterek dit verhaal van De Clercq" t A

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2