NIEUWE APELDOORNSE COURANT Aantal evacué's: 65.798 n Onvoldoende gegevens op eerste dag van ramp Afsluiting van de zeearmen in studie genomen Ruim 27.500.000 Marshall-hulp 150.000 gulden Financieel hulpplan voor ons land in de maak 1395 Apeldoornse kerken offerden ruim 37.000 gulden Dulles en Stassen weer terug in de Verenigde Staten Helders Dagblad Dinsdag 10 Februari 1953 50e Jaargang No. 16291 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener j Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, t Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lynen). Giro 1418 Regeringsnota over de watersnood In een met spoed samengestelde nota van de regering over dè watersnood, welke gisteren aan de Tweede Kamer werd gezonden, deelt de minister-president, dr W. Drejs, mede, dat in totaal 65.798 personen uit het rampgebied zijn geëvacueerd. Opgenomen zijn in Zeeland 9395 evacué's uit Zeeland; in Noord-Brabant 26578 evacué's, grotendeels afkomstig uit Noord-Brabant en Zeeland, ten dele ook uit Zuid- Holland; in Zuid-Holland 24096 evacué's, grotendeels uit Zuid-Holland, ten dele uit Zeeland; in Utrecht 5729 evacué's, afkomstig uit Zeeland, ten dele uit Zuid-Koiland. Het aantal doden, dat nu geteld is, bedraagt 1395, maar met een stijging van het aantal slachtoffers moet rekening worden gehouden, zo deelt de nota mede. Vier militairen kwamen bij het reddingswerk om het leven, twee andere worden vermist en twee zijn gewond. Rond 133.000 ha cultuurgrond is overstroomd. De schade is het grootst op Schouwen Duïveland en Flskkee, waar tussen de 80 en 90 van het vee verloren is gegaan. De regering heeft een vijftal maatregelen genomen. O.m. zal zo spoedig mogelijk eenontwerp-noodwet worden ingediend, waarin de verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. In algemene zin zal worden onder zocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting van de zee-armen. Urgentieprogram van vijf punten aangekondigd Nadat hij zich persoonlijk op de hoogte heeft gesteld, zegt de minister president, dal het hem een behoefte is uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor hen, die, in welke functie ook, bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze, waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn gesneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Zij is er van overtuigd, dat voorzover hier of daar critiek is geuit, deze niets afdoet aan de buitengewone prestaties, die zijn en worden geleverd. Mogelijk gemaakte fouten verzinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd. Aanzienlijk is de materiële schade voor de getroffenen en voor ons land, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden gevreesd. Met dankbaarheid stelt de minister vast, dat de productie-capaciteit van da Nederlandse industrie als zodanig onaangetast is gebleven. ben het zeer zwaar moeten ontgelden. Het zal nodig zijn, dat de afgeslagen duinen weer op de daarvoor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote galen en soms ook voor aansluitende dijk- comploxen moet de hulp worden inge roepen van de grotere aannemers, die gespecialiseerd zijn in bagger- en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogelijk om daarvoor bestekken ge reed te maken, weshalve het in 't voor nemen ligt de uitvoering op basis van regiecontracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle op zichten goed toegerust technisch appa raat. Van de bedragen welke met het her stel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs by grove benade ring, nog geen raming te geven. Wel 133.000 ha cultuurgrond overstroomd Ten aanzien van de dijken wordt opgemerkt, dat de toestand in het al gemeen thans enigermate is gestabili seerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geen bijzondere moei lijkheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden één of meer dijkbressen voorkomen, die wél bij zondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet denken aan de ga ten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zeewering van het eiland Walcheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oogpunt zullen, teneinde uitbreiding te voor komen, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige bezwaar, dat vele zeer moeilijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig man kracht vragen. In Zeeland is het eiland Schouwen en Duïveland zeer zwaar getroffen. Hier zijn een tweetal dijkgaten ont staan, waarvan het dichten bijzondere moeilijkheden zal bieden. In het Oostelijk gedeelte van Zuid- Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren. Al is de diepte daarvan thans niet over matig groot, de oppervlakte, die -door deze gaten wordt geïnundeerd, is ech ter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee zijn een groot aantal gaten in de dijken gesla gen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige be zwaren stuiten. Een drietal is echter van zodanige omvang en de daarin op- tiedende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilijkheden kunnen optreden. Ook over de andere beschadigingen geeft de minister een uitvoerig over zicht. De duinen langs de gehele kust heb- Nationaal Rampenfonds DÉN HAAG. Het totale bedrag dat tot Maandag voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, is f 27.558.000.zodat er dus van Zaterdag af ruim drie millioen is bijgekomen. Intussen gaat de stroom van hulp, giften in contanten en in goederen nog onverminderd door, zowel in het bin nen- als het buitenland. Gemeenten, verenigingen, fondsen, bedrijven en particulieren voeren een sportieve strijd om zo veel en groot mogelijke bedragen te verzamelen. Kunstenaars, sportvrienden etc. stellen gratis hun werk ter beschikking of tonen, evenals artisten, die het beste brengen wat zij te geven hebben op de planken. Het publiek geeft met gulle hand. kan er reeds van worden uitgegaan, dat zy dermate hoog zullen zyn, dat de draagkracht van de getroffen on derhoudsplichtigen (in de regel water schappen) hierby >n het niet zinkt. In dit verband is de regering van oordeel dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het ryk zul len dienen te worden genomen. De regering heeft besloten de vol gende maatregelen te nemen: le. Zo spoedig mogelijk zal een ont- werp-Noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijk heid voor het 'herstel van' de dijken wordt geregeld. 2e. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. Voor land- en tuinbouw DEN HAAG. Met de regering van de Verenigde Staten is overeenstem ming bereikt over de besteding van 150.000 gulden uit de tegenwaarde rekening voor het bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werk tuigen in land- en tuinbouw. Voor de practijkopleiding op het ge bied van landbouwwerktuigen en tractoren zal een werkplaats en een demonstratiezaal worden ingericht. Behalve smeden zullen vooral ook jonge boeren en landarbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. De cursussen voor soortgelijke doel einden op het gebied van de tuin bouw zullen worden uitgebreid. 3e. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vor dert, zal de uitvoering van de Zuider zeewerken worden getemporiseerd. 4e. In algemene zin zal worden on derzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze. kan worden voor komen. In het bijzonder zal dit onder zoek zich ook uitstrekken tot de mo gelijkheid van een afsluiting der zee armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5e. Maatregelen, die strekken lot het verkrijgen van een verhoogde veilig heid met betrekking o.a. tot de hulp verlening, organisatie van de waar schuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. Het gaat om hulpprogram op zeer lange termijn OTTAWA. De V.S. en Canada zou den, naar men in gewoonlijk welinge lichte kringen te Ottawa meent te we ten, begonnen zyn met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland in verband met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulppro gram op lange termijn, dat gebaseerd zou kunnen zijn op een schenking van Canada en de V.S.; een lening door middel van de internationale bank en een verhoging van de Noordameri- kaanse bijdrage aan de Navo. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland te genover de Navo tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voor- Koeien uti Bamewinkel NA AFLOOP VAN EEN Zondag- morgen in het Verenigingsgebouw „Samuel" te BARNEWINKEL ge- houden evangelisatiebijeenkomst, bezocht door ongeveer honderd mensen, werd een collecte voor het Rampenjonds gehouden. Het resul taat was. een bedrag van 188.59. Bovendien werden toegezegd 1 koe, 1 drachtige vaars en 1 pink. Ver moedelijk zal in Bamewinkel nog meer vee beschikbaar worden ge- j steld. STELLENDAM IS NU EEN DOOD stadje. De bevolking is geëvacueerd en op het water drijven de over blijfselen van weggespoeld huisraad [Luchtfoto) rang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. De laatste berichten uit Nederland hebben in de V.S. en Canada een ge weldige indruk gemaakt. Vooral het zenden van de vele Europese hulp aan de getroffen gebieden heeft de Ameri kanen er toe aangezet ook hunnerzijds zich van hun beste zijde te doen zien. DEN HAAG. Het aantal geno teerde slachtoffers was gisteren in totaal 1395, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1; Brandwijk 2; Brou wershaven 3; Bruinisse 1; Burg- sluis 10; Capelle 3; Dinteloord 3; Dreischor 15: Dordrecht 3; Dussen 6; Fijnaart 80; Geersdïjk 1* Goese- sas (aangespoeld van elders) 7; 's-Gravendeel 57; Halsteren 23; Hellevoetsluis 5; Heynenoord i; Nieuwendijk 3: Heijningen 25; Poortugaal 7; Hoedekenskerke 1; Hondsbossezeewering 1; Hontenisse 8; Kerkwerve 3; Klundert 13: Kort- gene 40; Krabbedijke 5: Krimpen a. d. IJssel 4: Kruiningen 27; Maar tensdijk St. 4; Middelharnis 16; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nieuwer- kerk (Ouderkerk) 16; Nieuwe Ton- ge 87; Nieuw Vossemeer 50; Noord Gouwe 1; Numansdorp 67; Ooster- land 40; Ooster Schelde (aange spoeld van elders) 4; Ossenisse 1; Ouddorp 1; Ouderkerk a. d. IJssel- 2; Oudelande 4; Oude Tonge 300; Papendrecht 2; Sint Philipsland 9; Raamsdonkveer 2; Rilland Bath 6; Rotterdam 1; Serooskerke 15; Sta ven isse 200; Steenbergen 13; Stel lendam 27; Sliedrecht 1; Stormpol- der 6; Strijen 42; Terneuzen 2; Texel 5; Tiengemeten 2; Veere 2; Vlissingén 3; Wagenberg 1; Wil lemstad 2; Wissekerke 1; Wolfaarts- dijk 9; Yerseke (aangespoeld van elders) 10; Rhoon 3; Zaamslag 1; Zierikzee 17; Zijpe (aangespoeld van elders) 3; Zevenbergen 7; Zuid- land 37; totaal 1395. De burgemeester -van Stavenisse heeft het door hem aanvankelijk gemelde aantal van circa 300 slacht offers, gecorrigeerd tot circa 200. Bom ontploft in de Sovjet-legatie TEL AVIV. Gistera\ ond heeft zich een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Russische gezant schap te Tel Aviv (Palestina), waar door drie leden van het gezantschaps- personeel. een man en twee vrouwen, werden gewond. Na de ontploffing werd de omgeving van het gebouw door een sterke Israë lische politiemacht afgezet. Na het eerste telexbericht Ook luchtverkenning leverde geen volledig beeld op Over de onmiddellijke hulpverlening deelt dc regeringsmotie het volgende mede:.. Terstond na het bekend worden van dc nationale ramp zijn door de chefs van dc staven der drie krygsmachts- delen alle in werkelijke dienst zynde militairen van verlol' cn bewegingsvrij heid naar hun onderdelen teruggeroe pen .De eerste algemene bekendmaking hiervan geschiedde in een extra uit zending van radio Hilversum op 1 Fe bruari om 9.30 uur. Om 18.00 uur wa ren de onderdelen op 8090 pet. van hun sterkte. Onmiddellijk werd getracht een beeld te krijgen omtrent de omvang van de ramp. De stroom van (ANP) telexbe richten, welke de staf NTB op 1 Febr. bereikte, en die op een overzichtskaart werden uitgezet, voor wat betreft de dijkdoorbraken en overstromingen, ga ven nog een onvoldoende inzicht voor een gecoördineerde inzet van troepen op grote schaal. In verband met het ontbreken van voldoende gegevens werden, zodra de wéersomVtaridighedcn dit toelieten ver kenningsvluchten gevlogen, onder meer ter bepaling van de prioriteit by de hulpverlening. Deze verkenningsvluch ten leverden als gevolg van de byzon- der slechte weersomstandigheden op Zondag 1 Februari een fragmentarisch beeld. Van Schouwen-Ditivcland wer den geen gegevens ontvangen. To(.v2 Februari .7.0(1 uur lag in de be richtgeving de nadruk op de gebieden rond Rotterdam, Dordrecht, Zecuws- Vlaandcren, Walcheren, Zuid-Bcvc- land en Texel. Op dit tjjdstip trad dc ernst van de situatie op Schouwen Duïveland en Tholen pas duidelijk op de voorgrond. Door de geïsoleerde ligging van de zwaarst getroffen gebieden kwamen geen nauwkeurige gegevens binnen. Omtrent Tholen werd slechts bekend, dat Stavenisse was geïsoleerd. Omtrent Goeree Overflakkee dat in Stellendam de situatie hoogst ernstig was en dat Middelharnis gedeeltelijk onder water stond, terwijl in Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland de toestand als kri tiek werd gemeld. In de namiddag van 2 Februari was meer inzicht verkregen in de algemene situatie, hoewel de nauwkeurigheid van de berichtgeving omtrent de vo renstaande eilanden nog gering was. De situatie op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee werd echter als het ernstigst onderkend. Op 3 Februari 7.00 uur waren de ge gevens volledig bijgewerkt en de be richtgeving zodanig dat de voortduren de wijzigingen in de situatie spoedig konden woi-den bepaald, en noodzake lijke maatregelen konden worden ge nomen. Er is ook in Apeldoorn Zondag, tijdens of na de diensten in de diverse kerken geofferd voor de noodgebieden. In de Ned. Herv. Kerk bracht dat op f 12.715—, in de Gereformeerde Kerk f 12.500—, in de Chr. Geref. Kerk f 2450.—, in dé Regentessekerk (Vrijz. Hervormden) ruim f 1000.in de Ev. Lutherse Kerk f 400.—, in de Vrije Ev. Gemeente f 500.(voorlopige opgave), in de Doopsgez. Gemeente f 353.—, in het Leger des Heils (centrum) f 156.— en in de R.K. parochies: f 6.920.—. Totaal een bedrag van f 37.386.—. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Harold Stassen, zijn op een vliegveld bij Washington geland, na een reis van tien dagen door West-Europa. Tegenover verslaggevers zeidc Dulles, dat hij niets wist omtrent verhalen over een blokkade van China. Bewondering voor moed van het Nederlandse volk Stassen verzekerde in een andere verklaring, dat het program van de wederzijdse beveiliging zo nauw mo gelijk in overeenstemming zou worden gebracht met de leiding van Dulles op het gebied van de buitenlandse poli tiek. Dulles sprak ook over de overstro mingsramp in Nederland, België en Groot-Brittannië. Wij kwamen onder de indruk van de omvang van de ramp en de moed, waarmede de regeringen en de volken welke er direct bij be trokken zijn, optraden om de ramp te boven te komen, aldus Dulles. Als leden van de commissie, welke door de president is aangewezen om de gevolgen van de ramp te verzach ten, zullen wij dadelijk met de presi dent en met de andere leden van de commissie spreken om voorstellen te doen, over de wijze waarop wij onze vrienden en bondgenoten, in hun moei lijke positie het beste kunnen helpen. Het antwoord van het Amerikaanse volk op deze tragedie heeft weer eens duidelyk gemaakt, dat de Amerikanen zich niet alleen inlaten met kwesties van militaire verdediging, maar ook met het verlichten van de nood van de lijdende mens. Verwachting Tot Woensdag avond: BUIIG WEER Veel bewolking met enkele buien Langs de kust van Holland en Zee land aanvankelijk nog harde, ove rigens krachtige tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. II FEBRUARI: Zon op 8.03, onder 17.46. Maan op 6.46, onder 14.10.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1