FRANSE MUZIEK HAYDN, MOZART, RAVEL C*Öl3 DE EEUWEN DOOR Blauwe Gillette Mesjes Zich vergrepen aan In namiddag en avond behandeling van de watersnood nota UTRECHTSCH NIEUWSBLAÖ BinscJag 10 Fek-uari 1953 - 662 Jaargang Wo 240 Pagina 7 Lezing en recital voor Ned.-Frankrijk Voor de afd Utrecht van het ge nootschap Nederland Frankrijk hield gisteravond in de Mensazaal van het Universiteitshuis de heer J D. Maublanc een lezing, getiteld: ..Continuité de la musique frangai- Aansluitend op zijn betoog deed de pianist Wim v. Overeem zich horen in een recital van Fran se composities; hij speelde hier wer ken van Couperin, Rameau. St. Saens. Fauré, Debussy en Ravcl. De heer Maublanc begon met voorlezing van een betuiging va*n deelneming bij de ramp, die ons land getroffen heeft, deelneming van de Société France-Hollande te Parijs, die besloten heeft al haar baten van dit jaar ter beschikking te stellen voor de leniging van de nood der overstroomde gebieden in ons land. Hierna komend tot zijn onderwerp, herinnerde spr. eraan, dat de oud ste muzieken ons alleen vocaal be kend zijn (Gregoriaanse zang en folkloristische liederenl. Nog in de zeventiende eeuw weerhield de vrees voor overname door rivalen vele „speellieden" ervan, hun in strumentale begeleiding via een drukker aan de openbaarheid prijs te geven. De eigenlijke Franse instrumen tale muziek'begint plm. 1500, aan vankelijk sterk onder Nederlandse vooral Vlaamse) invloed; men denke aan Goudimel. Josquin des Prez e.a. Reeds in de middeleeuwen, de tijd der troubadours leefde in Frankrijk sterk het besef van een heid tussen poëzie en muziek. La ter, onder Frans I spreekt de dich ter Rostand het zo uit, dat poëzie zonder muziek geen gratie, muziek zonder poëzie geen ziel heeft. In de Renaissance-tijd openbaart de Franse muziek reeds alle wezen lijke nationale karaktertrekken: helderheid, eenvoud, natuurlijkheid, fevoelsuitdrukking en bovenal de eugd der ..mesure". d.i. van het evenwicht tussen de uiting des harten en de klare logica van het latijnse denken en de gallische geest. Onder Mazarin (plm. 1650! zien wjj een sterke Italiaanse invloed in de hofkringen, die ook aan het mu ziekleven niet voorbijgaat. In dit verband belicht spr. de figuur van Jean-Baptiste Lully. een geboren Florentpn. gunsteling van de Zon nekoning. De Couperin's en Jean Philippe Rameau zijn eerst de laat ste decennia, volledig erkend als grote representanten van het edel ste dat in de Franse muziek leeft. De kostelijke ..muzikale portretjes" van Francois Couperin (16681733). 'Ie betoverende composities van Rameau: zij tonen een opvatting die ook voorge staan werd door Gluck, de grote kam pioen voor ,.de schone eenvoud", glo rieus overwinnaar in de Parijse mii- ziek-oorlog tussen pro-frans (Gluck- en Bamcau-vereerders) en pro-Italiaans (de Piccinisten) De lijn van Gluck en Rameau werd 0.111 voortgezet door de „componist der Revolutie". Meliul. In wiens werken het heroïsche sterk op de voorgrond treedt. Ondanks het domineren van de grote Duitse componisten der romantiek zweeg ook in die jaren de Franse mu ziek met Zij vertoont o.a haar typische trekken in het oeuvre van de geniale Berlioz Een zeer persoonlijke visie g.'efi spr. dan op de Belg (later Frans genaturaliseerde) Cêsar Franck. om vervolgens nog te wijzen op de bloeien de ..renaissance" der Franse muziek in het laatst der vorige eeuw: St. Saens. Fauré. Vincent dTndy. en later Debussy ell Ravel, altemaal grote vereerders van Rameau en Couperin. die de fakkel van de ware Franse muziek tot in onze eeuw hebben verder gedragen Als reeds gezegd was aan deze lezing verbonden een recital door Wim van Overeem. die begon met twee werkj s van Francois Couperin. n.l. het te dere ..Soeur Monique" en verder liet pittoreske De tlc-toc-choc". gevolgd door twee Raroeau's; een Gavotte en „L Kgyptienne" Ondanks het feit dal men bij een vertolking op ten moder ne vleugel de fijne pastelkleur van hel cembalo (waarvoor deze werkjes wer den gecomponeerd) uiteraard mist iets waar de een zich blijkbaar ge makkelijker overheen zet dan de an tler heeft het pianistisch kunnen van Van Overeem ons door zijn poëti sche gevoeligheid in deze briljante voordracht sterk getroffen Niet min der was zulks het geval in rijn zeer innig vertolkte ..Elégie. pour la main gauche settle" van St Saens en in de fljn genuanceerd-ultgevoerdc ..Nocturne en Si majeur" van Gabr"M Fauré Hierna speelde de Jeugdige pianis' nog Debussy's Hommage a Rameau' en ..Les Collines d'Arfacaprt" om met de Sonatine van Ravel te besluiten. Dante Alighieri-avonden Dezer dagen sprak voor de Utrecht se afdeling van „Dante Alighieri" Mevrouw Eykelboom-Scotti over het onderwerp- ..De kunst in de Vene- tiaanse industrie in Middeleeuwen en Renaissance". Bij deze lezing bleek wel op hne hoog peil schrijn werkers, glasblazers pottenbakkers, wevers en kantklossers hun ,vak wisten te brengen. Vele procédés, die tevoren in Italië onbekend wa ren, moesten, na de invoer van de Byzantijnse producten, door de Ve- nètianen worden ontdekt, wat dik wijls een grote inspanning vormde. Noord-Ttalië, het vaderland van de spreekster, is weer bet voorbeeld ge worden voor het Westen. Met be hulp van een groot aantal georojec- teerde platen, die zeer vele onbeken de voorwerpen toonden, en door het vertellen van velerlei bijzonderhe den. wist Mevrouw Ey kei boom een duidelijk beeld te geven van de enorme ontwikkeling der kunstnij verheid in die tijden. Vrijdag 13 Febr. zal prins Ro-land Brancaccio. een telg uit één der oud ste Italiaanse geslachten, die twee jaar geleden hier met een Franse liederénavond. oen zeer groot succes oogstte toen hij optrad voor de Al liance Frangaise, nu voor „Dante Alighieri" met een programma van Napolitaanse liederen. aangevuld met Franse chansons optreden (in de vrij kleine zaal van Pays-Bas. die twee jaar geleden geheel gevuld ■was en dit ongetwijfeld ook nu weer zal zijn). Aanvang 20 uur. VIOOLRECITAL TE BTLTHOVEN OP 14 FEBRUARI E K. Zaterdag a.s, (14 Februari) geeft de violist Jos. Verkoeyen (aan de vleu gel Henk Stam) een viool recital in het Wykgebouw aan de Vinkenlaan no 8 te Bilthoven. Aanvang des avonds 8 uur. O.m. zullen die avond worden uitgevoerd werken van Tar- tini, Bloch, Schumann en Suk. Vermelden wij nog. dat Wim var, Overeem op 17 April e k. eerr conce: t hoopt te geven in dé Parijse Salie Gaveau, waar geen on-muzische Men sa-echo's en geen weerbarstige vleu gel hem hinderen mogen! M. Friedlander kreeg onderscheiding Een dezer dagen heeft dr M. J. Friedlander te Amsterdam uit han den van de zaakgelastigde der West- duitse ambassade in Nederland, dr Werner von Holleben. het grootkruis van verdienste met de ster ontvan gen dat hem door bondspresident prof. Heuss op voorstel van bonds kanselier Adenauer was verleend. De 85-jarige Duitse geleerde geniet internationale erkenning als deskun dige op het gebied van de Neder landse kunst der zestiende en ze ventiende eeuw. Hij begon zijn loop baan in 1894 als wetenschappelijk medewerker in het Keulse Walraff- Richartz Museum waarvan hij twee jaren later directeur werd. Nog in datzelfde jaar werd hij opgenomen in de leiding van het Nationale Mu seum te Berlijn. In 1907 kwam hij aan het hoofd van het kopergravu- renkabinet te Berlijn. In 1929 werd hij daar benoemd tot directeur van het Nationale Museum, als hoedanig hij vier jaren later genoodzaakt was ontslag te nemen Hij verliet Duits land in 1939 en is sindsdien in Ne derland gedomicilieerd geweest. (Advertentie) Het ideale paar U aebeert zicb oog gemakkelijker, beter en sneller ale U de extra erberpe Gillette mesjes in een Gillette scbeerapparnnt gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zicb elke morgen snel en perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN .ZIJ BEHOREN BU ELKAAR Blue Gillette Thin Gillette E 0.75 per 5 Een „goeie morgen" begint met Gillede I V akbondenconcert Drie componisten, die vanwege hun fijne geest en spirituele muzi kale toets uitnemend tezamen op één programma kunnen figureren, wa ren gisteren op het USO-vakbonden- concert in eikaars gezelschap: Haydn. Mozart en Ravel. Haydn bracht als zijn aandeel in dit concert mee zijn Symphonie nr. 73 in D (La Chasse), waarvan het laatste deel hel vrolijk gedoe van een jachtpartij en de daarbij voor komende sfeer zeer illustratief sa menvat. Een en al beweging is het hier; de muziek is wat haar hoofd toon in dit deel betreft lichtelijk programmatisch, doch als we hel va ge programma-beeld opzij zetten, komt men er ook zuiver muzikaal niets aan tekort. Als men alle pro- gramma-muziek eens ging onderzoe ken op haar souvereine klankwaar de. zou men ontdekken dat de mees te wei-ken in deze categorie „self supporting" zijn. Bij de musicus gaat de natuur, d.i. de hantering van het onvermengde klankmateriaal, doorgaans boven de programmati sche leer. in casu het soms bijpassen de verhaaltje; Voor verheldering van enkele details of een stemming heeft de muzikale inhoudsbeschrijving soms wel enige waarde en voordeel. Doch de nadelen zijn altijd groter gebleken, omdat het luisterend pu bliek er dikwijls toe werd gedreven om met "net innerlijk oog te zien in- plaats van met het werkelijke oor te horen. Na de door Paul Hupperts uitne mend geformeerde „Chasse", kwam Alice Heksch zich als soliste melden in Mozai-ts Concert voor piano en orkest in Es gr. t. R.V. 271. Aan het gevoelsrijke en beschouwelijke An dantino uit dit concert, met zijn „denkende" piano-monologen, zou men niet zeggen, dat we hier met een werk uit Mozarts vroege perio de te doen hebben. Zo blijkt al weer dat het genie in zekere zin maar één leeftijd heeft: de rijpe Van omvang is dit concert vrij aanzienlijk. Een merkwaardigheid is nok. dat verge leken bij de er aan voorafgaande Salzburgse concerten de solo-partij (Advertentie) Bedrijfsunie Kunst protesteert Dp Bedrijfsunie voor de Kun«t deelt mede „Tengevolge van de watersnood dreigen vele artisten. o.a musici en wel voornamelijk de xgn ambulanten. in financiële moeilijkheden te geraken. Talloze contracten werden en worden door hun opdrachtgevers opgezegd, om dat besloten is vastgestelde bijeenkom sten af te gelasten. De artisten slikken deze strop zonder misbaar, vooral als blijkt, dat de voor hen uitgetrokken gages aan het Nationaal Rampenfonds zijn geschonken Er zUn echter ver enigingen zaalhouders en wat dies meer die wel heel lichtvaardig han delen '.11 thans reeds besluiten, bijeen komsten in Maart en zelfs later niet le laten doorgaan De geëngageerde mu sici en andere artisten ontvangen geen enkele vergoeding, laat staan liun volle gage. De Bedrijfsunie voor de Kunst, waarbij zijn aangesloten de 111 het NVV georganiseerde algemene bedrijfsbond de Nederlandse Toonkunstenaarabond en verder de Katholieke Bond van Mu sici en Artisten en d<- Christelijke Bond van Kunstenaars protesteert ernstig tegen deze handelwijze en zal niet na laten tegen deze werkgevers streng op te treden" aldus de mededeling van de Bedrijfsunie. Entreegelden vrij van omzetbelasting De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelas ting behoeft te worden betaald over de entreegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwedstrijden en gegeven eoncerten en theatervoor stellingen. van welke ten minste 50 pet van de bruto-recette aan het Na tionaal Rampenfonds is afgedragen. TENTOONSTELLING FOTO'S NATIONALE RAMP De Nederlandse Vereniging van Fo tojournalisten heeft besloten een ten toonstelling van foto's van de natio nale ramp te organiseren in verschei dene plaatsen van ons land. Het batig saldo zal ten goede komen van het Nationaal Rampenfonds. Aanmeldingscommissie emigratie, centrale te Groningen. De Commissaris der Koningin In de provincie Utrecht de heer M A Rei- nalda heeft Zaterdagmiddag te Gro ningen als voorzitter van de Algemene Emigvatlccentrale de aanmelding*com missie van deze centrale voor Gronin gen. Friesland en Drenthe geïnstal leerd. een sterker pianistisch karakter heeft. Evenais Haydn in het slotdeel van zijn Jachtsymphonie is Mozart vol energie in zijn Rondo-Finale. Beiden hebben ze de fikse allure, de pit. de eenvoud, mannelijkheid en sierlijkheid. Alice Heksch blijkt een goede vertolkster van Mozart te zijn. Met bovengenoemde eigenschappen weet ze het door een on-angsl- vallige benadering van de muziek voortrffelijk te vinden. Ook in het aanslaan van de andere tonen in het Andantino bracht ze geestesuitdruk- king. In de samenwerking tussen orkest en soliste had nog wel wat meer harmonische hartelijkheid kunnen liggen Ravels „Daphnis et Chloe", ballet muziek, waarvan we. de tweede suite hoorden, was in zijn orkestrale klankverscheidenheid als een bloem, die meer dan één geur uitzendt. E. B. (Advertentie) 't Begon met een scheut ef steel Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldbe roemde Kruschenkuur op korte ter mijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aan sporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Nederlandse ruiterploeg voor Dortmund Aan het internationaal concours hippique. dat van 15 tot 22 Maart a.s. in Dortmund zal worden gehouden zullen de volgende Nederlandse springruiters deelnemen: B. J. J. Arts (Amsterdam) met „Tatjana" en „Rosette"; J. Hensen (Tilburg) met „Pontius Pilatus" en J J. Gruppelaar (Ede) met „d'Artag- nan". „Random Harvest" en als re serve „Ruitenheer". Zoals reeds werd gemeld, zullen aan de dressuurwedstrijden deelne men mej. Sonja Hennen (Heerlen' met „Saskia" en de heer L. H M. van Loon (Tilburg) met „Saraceen". Het paard „Saraceen" zal echter even eens voor het springconcours uitko men. alsmede ..AmpèreDeze beide paarden zullen in de springnummers echter bereden worden door A. Eb ben (Tilburg). Klaverjassers blijven niet achter Ei- is al eens eerder op gewezen, dat reeds vele duizenden guldens zijn bijeengebracht door degenen, die de Klaverjassport beoefenen, voor verschillende liefdadige doel einden. als T.B.C.-bestrijding. Kan kerbestrijding enz. He spreekt van zelf, dat zij ook nu niet achterblij ven om het hunne te offeren voor de slachtoffers van de ramp. In Café Het Witte Haantje aan de Voorstraat 4. is voor dit doel een concours be gonnen. dat zowel team- als koppel wedstrijden omvat De eerste prijs is een wasmachine merk White Wash, beschikbaar gesteld door de firma Warm en hoven en Visser, er zijn verder tal van andere fraaie prijzen. De exploitant van het café zal twintig procent afstaan van de ontvangen inkomsten tijdens het concours. Men kan zich ook telefo nisch vooy deelname opgeven onder no. 15196. Klaverjas-finale op 23 Februari De klaverjassers zijn alom druk Ln de weer voor het Rampenfonds. De finale van het grote lournooi dat in het ontspanningslokaal van de firma Boekhoven wordt verwerkt vindt op 23 Februari a.s, plaats, Prijsuitreiking ongeveer half 11. Dan zullen de organisatoren van dit tournooi het door de spelers bijeen gebrachte bedrag aan een vertegen woordiger van ons blad overhandi gen, waarna het in de dagelijkse ver antwoording zal worden opgenomen. Wat het team-concours betreft, twee avonden zijn bereids geheel volgeboekt. Voor de avond van Dins dag 17 Februari kunnen er nog en kele teams geplaatst worden. Het koppelconcours vindt op Woens dag 18 en Donderdag 19 Februari plaats, eveneens bij Boekhoven. Het inschrijfgeld bedraagt 1.50 per koppel. Ingeschreven kan worden 1 bij de heer Boogmans. tel. 18455. Frans voorstel kon niet worden aanvaard Naar wy vernemen heeft de Fran se Voetbal Federatie zich tot de K.N. V.B. gewend met het voorstel om op 12 Maart a.s. te Parijs een landen- wedstrijd FrankrijkNederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De K.N.V.B heeft hierop, bij alle erkentelijkheid voor het Franse aan bod. moeten antwoorden, dat een der gelijke wedstrijd op 'oorgefU'de datum onmogelijk zoaj-xunnen _>r- den gehouden omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee landen- wedstrijden speelt, n.l. op 7 Maart te Rotterdam tegen Denemarken en op 22 Maart te Amsterdam tegen Zwit serland. In overweging is thans een wedstrijd tussen een ploeg van de in Frankrijk woonachtige Nederlandse professionals en een Frans selectie elftal waaromtrent op korte termijn een beslissing zal worden genomen. De Franse Federatie heeft voorts aan de verschillende afdelingsbestu ren verzocht een toeslag te leggen op de entreekaarten voor alle in hun ressort te spelen wedstrijden, zulks eveneens ten behoeve van de slacht offers der overstromingen. De Rode Duivelsploeg samengesteld Voor de wedstrijd tegen de Zwa luwen. Dinsdag 17 Febr. a.s. op het terrein van La Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt sa mengesteld: Doel: Seghérs (La Gantoise). Achter: Struyf (St. Niklaas) en van Brabandt (Lierse S.K.). Midden. Renard (A.E.C. Bergen). Barré (O.C. Charleroi) en De Bels (Racing Gent) Voor: Smolders (Beringen). Bollen (Waterschei), Willems (La Gantoise), Straetmans (White Star) en Rixhon (Racing Gent). Reserves: Decorte (Un. St. Gilloise), van Neste (Kortrijk Sport), Flips (Eendracht, Aalst) en Peeters (Lyra). Naar wy van de zijd® van de KNVB vernemen is in de vacature Teeuw m het bestuur van de KNVB benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick "28 te Zwolle. Om de Engelse Beker De bekerwedstrijd tussen West Bromwich Albion en Chelsea, welke voor de tweede maal werd overge speeld op het terrein van Aston Vil la. is na verlengmg wederom in een gelijk spel geëindigd' 11 Te Hillsborough, Sheffield, eindig de de eveneens voor de tweede maal overgespeelde wedstrijd tussen Notts County en Bolton Wanderers in een 1—0 zege voor Bolton. Bolton komt nu in de vijfde ronde. Zaterdag 14 Febr. a.s-, te Luton uit tegen Luton Town. West Bromwich en Chelsea zullen vóór Donderdag a.s. andermaal tegen elkaar uitkomen. In de wedstrijd West Bromwich AlbionChelsea werden de beide goals binnen de twee minuten ge scoord, onderscheidenlijk door Dud ley van de Albion en Bentley van Chelsea. De Londenaren hadden nog al geluk in de eerste helft, toen hun doel enige malen in groot gevaar kwam, maar tijdens de verlenging lieten ze zich duchtig gelden. Woens dag 11 Februari a.s. treden de ploe gen wederom tegen elkaar aan. en wel op het terrein van Arsena, ten einde uit te maken wie in de vijfde ronde tegen Birmingham zal spelen. Nat Lofthouse, de midvoor van het Engelse elftal, scoorde het enige doel punt voor Bolton in de match tegen Notts County. Russische schaatsploeg voor Helsinki Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onderweg naar de Finse hoofd stad waar op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari de wedstrijden om het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats zullen worden gehouden. Het zijn: Sergeyev. de specialist op de 500 meter. Baris Shilkov. kam pioen van Rusland 1953. Valentine Tsjajkin, wereldrecordhouder op de 1500 meter. Oleg Gontcharenko. Rus sisch recordhouder op de 10.000 meter, Vladimir Prochine en Dimitri Sa- koenko. PERCY BASSET WERELDKAM- KAMPIOEN VEDERGEWICHT BOKSEN In de wedstrijd om het ..interim" wereldkampioenschap vedergewicht boksen heeft de Amerikaan Percy Bassett door opgeven gewonnen van de Fransman Raymond Famechon. Na drie ronden kon Famechon de strijd niet hervatten. HHYC-IJSVOGELS 7—4 Op de HOKY te Den Haag werd ten bate van het Nationale Rampen Fonds een ijshockeywedstrijd ge speeld tussen HHYC (Den Haag) cn de Ijsvogels (Amsterdam). De Ha genaars wonnen met 74 (31, 02 4—1). HUTTON „SPORTSMAN OF THE YEAR" Len Hutton, de bekende cricket speler. is door de deelnemers aan het door „Sporting Record" uitge schreven referendum gekozen lot ..beste sportman van 1952". De bok ser Randolph Turpin verwierf de tweede plaats, en de ruiter kol. Har ry Lewellyn werd derde. Tot beste sportvrouw werd de kunstrijdster Jeanette Altwegg gekozen. India staat 141 runs achter Aan het einde van de tweede dag van de tweede toetswedstrijd tussen West-Indie en India had India nog 8 wickets in handen en een achter stand van 141 runs in de eerste in nings. De West-Indiërs waren in de eer ste innings all out voor 296 runs, terwijl India 155 voor 2 had ge scoord. De West-Indiër Clyde Walcott. die Zaterdag 82 n o. had gescoord, bracht het op de tweede dag tol een totaal van 98. waarvan 2 zessen en 10 vie ren. Apte en Hazare sloegen 63 n.o bij een in een onafgebroken derde wicketstand van 111. John Watkins scoort 520 runs Aan het einde van de derde dag van de vijfde testmatch tussen Australië en Zuid-Afrika hadden de Zuidafrikanen nog vier wickets van de eerste innings in handen en 45 nodig om de ..fol!ow-on'" te vermij den. Zij hadden 325 runs voor het verlies van 6 wickets gescoord toen de kleedkamers werden opgezocht. Australië had in de eerst innings een totaal van 520 De topscorer van Zuid-Afrika was John Watkins. die 92 bijeen sloeg, zijn hoogste testsco re. waarvan 6 en 8 vieren. De beste bowler van Australië was Bill John ston, hij nam drie wickets voor 116 runs. Competitie-uitslagen tafeltennis 1" klas: O'Net 1—SOS 1 9—1: PTT 1—Jaffa 1 1—9: Riv Barna 3 4—6 2" klas A UTTC 3—PTT 2 10—0. J'neel 1—Pats 2 73: 2e klas B T'dorp 2J'neel 2 10—0: UTTC 4—Barna 4 5—5: VRA 1-Wkr. 1 4—6 rv klas A VP.A 2—DTV 1 2—*: Riv 3— Barna 6 O—10: 3e klas B: O'Not 3—Velox 2 6—4: 3e klas C: SOS 2—Raiff. 1 3—7: Riv. 2—Pats 3 4—6: 3e klas D Pats 4— Barna 5 3—7; O'Net 5—Riv. 4 7—2: 4e klas A- O'Net 6—Meurs 1 8—2: Stomp. 2Hapam X 64: 4e klas B: Stomp. 1 KTV 1 S~2: 4e klas D VRA 3—MHU 3 0—10 MHU 3—Pat- 6 0—1; 4e klas E: T'dorp 4—SSVX" 5 8—2: Levu 1Spirit 2 55. Barna 9Nedopt 1 19 4e klas F: W'kr. 4—PM 2 8—2. Fako 1—J'neel 2 7—3: Barna 10 UTTC 7 3—7 ONI 1— Pats 5 0—10: 4e klas G. Fr. Sm. 2— Barna 7 55. 4e klas H: Barna SUT A 1 4—6: Neerl. 1—UTTC 6 1—9 Jaffa 3— Vita 1 6—4; Res 4e klas A V V 4— Stomp 3 10—0, Bofa 1—O'Net S 10—0; Res 4e ld. B Vrlenkr 2—PVII 4 8—2: Res 4e kl C: NBM 2—'Tavedo 3 4 —6: Res 4e kla» D: Hakaspa 1—V V 3 3—7; Bofa 3Stomp. 4 3—7; Res 4e klas E: UVB 4—Neerl 3 3—7 Raiff 4—ONI 4 3—7: Res 4e klas G: De Meem 1—Jaffa 5 5—5: Res 4e klas H: ONI 2MTTV 2 7—3: Res 4e kla-- J SOS 5—VP.IJ 1 0—10; UVB 2PVCVV 2 6—3: Res 4e klas L- Iduna 4Dosc 3 55: TBU 2 CTD 1 1—9: Res 4e klas M Pats 7— SOS 1 3—7. Xenopli 2—ONI 3 1—9: Res 4e klas O: Levu 3—Tutnd 6 6—4; PVCW 1—PM 5 2—S: Res 4e klas Q DDS 1— Zeist 8 10-0: UVB 3—W'kr. 6 2—8; Res 4e klas R: O'Ons 1—Spirit 6 9—1 80 Herv. Gemeenten f 213.000 De quaestor-generaal van de Ned Herv. Kerk heeft tot nu toe van 80 gemeenten de resultaten ontvangen van de Zondag j.l. in alle kerken ge houden collecte ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. De collecten in deze gemeenten heb ben rond 213 000 opgebracht. Dit re sultaat betreft uiteraard slechts een deel van de Ned. Herv. gemeenten in ons land, die in totaal op ruim 1400 kunnen worden gesteld Reeds thans is duidelijk, dat in zeer vele gemeen ten de collecte het veelvoudige le zien gaf van de dikwijls grote opbrengsten die met Pasen en Oudjaar worden verkregen. AAGTEKERK R'dam-Sydney passeert 9 Majorca Belea- ren naar Marseille AGAMEMNON 7 nm van Turks eil. naar Kingston Jamaica. ALAMAK R'dam-Calcutta 10 Karachi te Bombay ALBIREO Antw,-Bremen p. 8 Bremerhaven. ALCYOHE Calcutta-R'dam passeert 9 Mintkoy naar ALGENIB B Aires-R'dam 9 van Las Palmas n. Antw. ALNATI B Aires-R'dam 9. 160 mijl N. St. Paulsrock i Sydn< 1» Las Palmas ALMKERK 7 Melbourne. ALUDRA 9 van Hambl Rotterdam AMSTELPARK Rotterd.-St. John 7 85 mijl Z ten O kp. Race. AMSTELSTAD Lake Char- H'S-Indonesië 7 300 mijt Z. Bermudas naar Pt Said. AMSTELVAART A'dam-In- donesie 7 280 mijl O Kp. Guardafui naar Belawan. ARENDSKERK Japan-Rot terdam 10 van Hongkong te Manilla BAARN 9 van A'dam naar Hamburg BAGAN 7 van Singapore nr. Bangkok. BANDJERMASIN 7 n m. nog te Bagansiapiapi. BIL1TON Perz golf-Pac kust 10 te Ito Ilo BINTANG Karachi-Pac. kust 6 te Los Angeles. BONAIRE A'dam-W. Indië 10 te Barbados BOSKOOP Callao-A'ciom 9 370 mijl NO Fiore» n Antw. CALTEX DELFT 10 van Si- don te Rotterdam verwacht CALTEX LEIDEN R'dam- Sidon passeert 9 kp de Gal CALTEX PERNIS R'dam- don pass. 7 Kp St. Vincent CALTEX UTRECHT 10 van Sidon te Rotterdam CELEBES Indoneslë-New York 9 nm te Djibouti COTTICA Georgetown-A'dam 9 van Plymouth DANAE 7 van Kopenhagen naar A'dam. ELMINA A'dam-W. Afrika 9 nm van Winneba te Accra ENA Mena al Ahmadi-Stan- low 10 te Suez FAIRSEA Sydney-A'dam 9 160 mijl Z.t W. Ouessant TARMSUM Norfolk-Nederl 7 150 mijl O Kp. Henry. GAASTERKERK O Alrika- A'datn 9 van Kaapstad naar Tone riff o GAASTERLAND Z Arnerlka- A'dam 9 te Paranaeua GANYMEDES 7 n.m. van Cludad Trujillo nr. Guan- GAROET Indonesië-R'dam 9 van Belawan naar Colombo GROOTE BEER New York- R'dam 9. 170 mul Z Sable eil. HAARLEM Cristobal-A'dam 7 560 mijl ZZW. Bermudas naar Antw. HATROR Middell. zee-A'dam 9 van Brejen HERSILIA 9 van Antwerpen te Rotterdam INDRAPOERA R'dam-Tj. Priok 9. 250 mijl OZO So- eotra naar Belawan JAGERSFONTEIN O. Afrika- I Dakar r V^RT ISPgk A'dam passeert Teneriffe IOH. v OLDENBARNEVELT A'dam—Tj. Priok 8-2 van Suez naar Belawan KAIMANA 8-2 van Benku- len te Tj. Priok KARATON 8-2 van Tj. Priok te Surabaja KARSIK 8-2 van Semarang te Tegal K1ELDRECHT R'dam—Japan te Hongkong [RTES 9 van Soerabaja Makassar IKOEAS 7-2 n.m. van Hamburg te Antwerpen LEKHAVEN O, Afrika-Am- sterdam pass 9 Kp Flnis- terre naar Antwerpen. LE MAIRE 7-2 van Singapo re naar Pnompenh Vietnam LOPPERSUM Bagnoli-Huel- va 8-2 Kp Spartivento gep. MAASDAM New York-St. Thomas 9 260 mijl ZW. Bermudas. MAASHAVEN R'dam—W. Afrika 7-2 80 miil O Kaap Palmas naar Takoradi MAASKERK 8-2 van Novo- redondo naar Port Amboin MACUBA 9 van Aucland nr. Miri. MADOERA Indonesië-A'dam pass. 9 Kp Finisterre MELISKERK Japan-R'dam 9 van Pt Said naar Genua. MENTOR A'dam-Middell Zee 9 van Tunis naar Piraeus. MERWEDE 9-2 van Houston te Corpus Christi MINJAK 6-2 van Ambon nr Menado MODJOKERTO Indoneslë-R' dam pass. 9 Ouessant. MOLENKERK O. Afrika-Am- sterdam pass. 9 Ouessant naar Antwerpen 'RDAM R'dam-New York mijl W. Landsend .NJE Tj Priok-A'dam 9 van Colombo naar Suez ORANJESTAD A'dam-Chria- tobal 9 van Aruba naar pto Limon DVULA Ardrossan-Spezia p. 9 Kp. Finisterre. PLANCIUS 7 van Soerabaja tiaar Padang RAKI New York-Indonesië 10 te Kuwait verw. RODAS 8 van Curacao te Cristobal ROEPAT New York-Galves- ton pass 9 Miami SALLAXD 9 nm van B Airos te A'dam verwacht SAMARINDA Wilmingtong- Kaapstad 9 te Pt. of Spain SARPEDON Ciudad Truulo- Norfolk pass. 9 n.m. Kp. Hatteras. 5CHERPENDRECHT 11 van Trinidad te Santos verw SCHIE Middell Zee-R'dam 9 Beirouth i Paler- S1 BEROET 8 van Tj Priok te Pelamebung SI BI GO S van Tjilatjap te Padang SIOLI 8 van Soerabaja te Makassar SLEEPBOOT HUDSON niet bak Agadlr-R'dam 8 kp Finisterre gepasseerd SLEEPBOOT NOORDHOL LAND met SS Toledo naar Kiel 7 110 mijl Zuidoostpunt Kreta SLEEPBOOT NOORDZEE met 2 sleepboten naar Is- tanboel passeert 7 Andros SLEEPBOOT OEANUS 6 te pl Soedan met lekkende sleep SLEEPBOOT TYNE Geelong- R'dam 7. 120 mijl Z. Socotra SLEEPBOOT ZWARTE ZEE met Hopperbak 7 van Suez naar Madras STAD ALKMAAR A'darn- Halifax 7. 630 mijl WZW Sclllys 5TAD LEIDEN Schiedam— New Orleans 7-2 465 mijl WZW Flores STENTOR A'dam-W -Indië p. 9 Ouessant naar Barbados. Sunetta 10 van R'dam te Marseille. 3TANVAC BEN EK AT 8-2 v. Haipong te Sungeigerong SWARTENHONDT 7-2 n.m. nog te Menado TANKHAVEN IH 8-2 nm v. Tj. Uban naar Bangkok TAWALI 9 v. Soerabaja naar Semarang. TERNATE R'damIndonesië pass 7-2 Kp St Vincent nr Bone TEUCER 10 van Sandaken te Rejang. THALATTA 9 v Pt de Bouc te Valetta Malta. THEMISTO 8-2 v. A'dam te Philadelphia TIBIA 9 van Singapore naar Hongkong. TIBERIUS 7-2 v Kaoh eiland naar Port of Spain TJILUWAH 7-2 van Singa pore naar Hongkong TJIBANTJET 10 van Yoko hama te Nagoya. TOMORI Indonesië-R'dam 9 n.m. te Aden TROMPENBERG New Or. leans-A'dam 10 te Le Ha- VEENDAM R'dam-New York 9 230 mijl O Halifax WAAL Middell Zee-A'dam 9 van Lissabon, v OUTHROON 7-2 van Tj. Priok naar Billiton v RIEBEECK 8-2 v Ambon te Sorong WIELDRECHT Baytown— Madras 7-2 600 mijl WNW Minikoy WILLEMSTAD Cristobal-Am sterdam 9 van Southamp ton naar Antwerpen. WINSUM Pt. Gentil-R'dam 10 te Dakar. IJSSEI. A'dam—Middell zee 7-2 div Kp Bougaront naar Beirouth ZONNEWIJK Walvisbaat— Wilmington 7-2 980 mijl W ren Z. St Vincent ZUIDERKRUIS K AAPSTAD- Amsterdam 9 170 mijl WZW Kp St. Vincent. Laatste meldinaen AAGTBDÏJK New York-B Aires 9 nm ven Rio de Ja neiro naar Santos AARDI.TK 9 van New York naar New Orleans AGAMEMNON nm van Kingston naar Houston ALBLASSERDIJK 7 New New Orleans te Houston ALIOTH 10 van B. Aires te Rotterdam AMSTELDIJK 9 van corpus Christi naar Brownsville AMSTELKROOX 7 van Li verpool te Belfast ARNEDIJK New York-Rot terdam 10 van Antwerpen BEXNEKOM Vnlparaiso- A'dam 10 te Callao BRITSUM 9 van R'dam naar Vancouver CASTOR 10 van Bremen te Amsterdam DANAE 9 van Kopenhagen te A'darn DELFLAND Z Amerika- A'dam passeert 9 Fer nando Noronha naar Las Palmas DIEMERDUK Vtmeouver- R'dam 10 van Antwerpen EOS Middell zee-Adam 10 van Valencia-R'dam. FRIESLAND KP.L R'dam- Indonesië 11 nm Singapore verwacht GANYMEDES 10 van Ciudad Trujillo te Guanta HECTOR 9 van Palermo naar Burriana HERCULES 10 van de Mid dell. zee te A dam ITTERSUM Galveston-Ne derland passeert nacht 9-10 KOT A Ba roe York te Balt KOTA INTEN Charleston r 10 Newport- LANGKOEAS 10 van Antw. te Rotterdam „AURENSKERK Calcutta-R' dam pass. 10 Gibraltar nr. Antw LEERSUM 9 v New Orleans te A'dam LIMBURG New York-Calcut- ta 9 te Damman. LISSEKERK Perz. Golf-Rot- terdam 9 n.m. van Genua naar Hamburg. LUTTERKERK 10 van Dam man. MAASLAND A'dam-Buenos Aires pas- 10 Kaap Verd. eil. naar Recife. MODJOKERTO 11 02.00 uur van Indonesië aan de Hoek van Holland verw. PO EL AU LAUT New York- Indonesië pass 9 ten Z. Kreta naar Beirouth PR JOH WILLEM FRISO 10 v. St John te Hamburg SALATIGA 6 van Seatle te Vancouver. SALLAND 9 n m. v Buenos Aires te A'dam 5IBAJAK 12 van R'dam te Wellington verw SINGKEP lndonesie-A'dam 10 van Ryeka. SLAMAT R'dam-Indoncsië p. 10 vm Bizerta naar Pt. Said STAD DORDRECHT 10 van R'dam naar Palermo TAMO 10 v.m. van Hamburg naar R'dam. TEGELBERG 10 van Buenos Aires te Santos THALATTA 10 van Pt de Bouc te Valetta TJIBANTJET 10 nm van Nagoya naar Osaka WATERLAND A'dam-Buenos Aires 9 t.h.v. Fernando No ronha naar Montevideo. WESTERDAM N York-Rot terdam 9 165 miil Z. Sable eil. WONOSARI Calcutta-P kust 11 te San Francisco verw ZEELAND KRL Indonesië-N York pass 9 6 uur eeylon naar Cochin. White Man Returns De Amerikaanse schrijfster Agnes Newton Keith vertelt van haar leven op Noord-Borneo. Was haar verfilm de roman „Three came home" een getuigenis van het leven in het Ja panse concentratiekamp. „White Man returns", dat onlangs bn Michael Jo seph in Londen verscheen, is een in nig. menselijk verslag van een vrouw en moeder, van een blanke temidden van bruingekleurden. in de na-oor- logse jaren De blanken, hier terug gekeerd. zijn in een geheel andere positie gekomen. De tijd van voor oorlogse kolonisatie is voorbij. De schrijfster vergelijkt het vroeger en het nu. En juist door de vermel ding van de kleine dingen, die vooral een vrouw met baar intuïtie kan waarnemen en beschrijven, worden ons de verschillen duidelijk. Vriend schap tussen blank en bruin is haar streven De roman werd geïmpor teerd door Meulenhoff Co. te Am sterdam. De kwestie Melbourne Wilfred Kent Hughes voorzitter van het organisatiecomité en Arthur Coles, voorzitter van het Controle Comité, deelden mede dat in de loop van deze week een rapport gezonden zal worden aan de kanselier van het I.O.C.. Otto Mayer met bijzonderhe den over de organisatie van de Spe len in 1956, alsmede over de jongste besluiten welke te Melbourne geno men zijn. Zij'voegden hieraan toe dat een bedrag van 1.250.000 Australische ponden (ruim 10 millioen gulden) voor de organisatie beschikbaar zou zijn Kent Hughes meende dat het Noor delijk halfrond voor de variatie ook eens een kans aan het Zuidelijk half rond moest geven. Sinds de aanvang van de moderne spelen hebben wij al tijd naar het Noorden moeten reizen, verklaarde hij. ingezamelde goederen De 36-jarige K. B hoofdcommies bij een der ministeries in Den Haag, is door de Haagse politie aangehou den wegens diefstal van ingezamelde goederen- Hij had in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Houtrust- hallen geholpen bij het sorteren van goederen en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak gestoken. Collega's, die dit gezien hadden, heb ben dit ter kennis gebracht van de politie. B heeft tbekend en is reeds voor de Officier van Justitie geleid. Hij zal ten spoedigste worden berecht. Voorts is te Dordrecht aangehou den de 26-jarige bouwvakarbeider L. J A. van D uit Den Haag, die met een Roode-Kruiscolonne naar het rampgebied was gegaan Toen er niets te doen viel had hy zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar hij voorzien van een Roode- Kruistas voor „dokter" speelde, siga- rettten en kousen vorderde en derge lijke. De sohipper :van een schokker, di'ehem naar Dordrecht terugbracht, vertrouwde hem echter niet en waar schuwde de politie. Die vond op hem allerlei goederen, die tot de uitrusting van een zeer goed geoutilleerde red der behoren, zoals een rubber pak. een complete stel ondergoed en een paar dekens, die hij zich waarschyn- lij kheeft willen toeeigenen. Hij is naar Den Haag overgebracht, waar hij zal worden voorgeleid. Tweede Kamer Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter o m. medegedeeld, dat van een aantal parlementen tele, grammen zyn ontvangen, waann deelneming wordt betuigd met de v. atersnoodramp De voorzitter stelt voor de behandeling van de nota betreffen de de watersnood hedenmiddag te half vier te doen aanvangen, omdat alle leden nog geen kennis hebben kunnen nemen van deze nota. De vergadering zal dan vanavond om acht uur worden voortgezet. De bedoeling is de zaak morgen af te maken, omdat de ministers ook el ders aanwezig moeten zyn. Hij stelt verder voor de spreekt(1d te beper ken tot vjjf minuten per fractie. De heer Gortzak CPN) meent dat men dc fracties vrij zou kunnen laten. Dan zou men morgen een uurtje langer kunen vergaderen De voorzitter handhaaft z(in voorstel. Bil de replieken kan mis schien wat meer tijd beschikbaar gesteld worden. Het voorstel van de voorzitter wordt z.h.s. aangenomen. Te kwart over een wordt de ver gadering geschorst tot hedenmid dag half vier. Prins Bernhard dankt It.-gen Eddy De opperbevelhebber van de Ame rikaanse troepen in Europa luite nant generaal Manton S. Eddy, die direct na de storm van Zondag een tocht boven het geteisterde gebied in ons land maakte en uitgeruste troepen zond om behulpzaam te ziin bij het reddingswerk en evacu- atiewerk. heeft een telegram van Prins Bernhard ontvangen. Dit telegram luidt: .Ik ben ge durende dè laatste vier dagen ge tuige geweest van het verbazing wekkende werk. dat uw troepen op het land en in de lucht verrich ten Ik wens mijn oprechte dank uit te spreken tot U voor Uw bewon derenswaardige bijdrage als goede wapenbroeders in dit uur van be proeving." .In Dinteloord, hoewel zelf zwaar getroffen, bracht de collecte voor het Rampenfonds 20.000.— op. plus ƒ3.783 in de kerken. Dit komt neer op meer van 25. per gezin. 1500 man rijkspolitie zijn thans op Goeree Overflakkee geplaatst om po ging tot plundering tegen te gaan. Maandag arriveerde een ploeg uit de provincie Utrecht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4