Zevende vloot der V.S. thuis Dulles en Stassen weer gereed voor verdere opdrachten Gemeenschappelijke Kwestie-Lammerdmg verwekt rumoer „Oorlog is oorlog" zegt Taft Onmiddellijk G.K.S.-markt voor kolen, ijzererts en schroot WYSJrKY NAAR NEW YORK Waarom geen uitlevering Duits aanbod aan Egypte Franse minister F. H.v. tl. Putten buiten vervolging gesteld EISEN TEGEN DE ELZASSERS Besprekingen over Ongeregeldheden in Guatemala Canada geeft voorrang aan emigranten uit de getroffen gebieden Eerste krachtproef UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Dinsdag 10 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 240 Pagina 5 In een bekendmaking van het Amerikaanse marine-hoofd kwartier te Tokio is verklaard, dat de Amerikaanse zevende vloot „gereed is voor verdere opdrachten, die kunnen voort vloeien uit wijzigingen in het beleid in het Verre Oosten". Het hoofdkwartier verklaarde, dat in tegenstelling tot de heersende me ning, geen belangrijk deel van de ze vende vloot bij Formosa heeft gepa trouilleerd. Slechts minder dan twaalf torpedobootjagcrs waren ooit in de Straat van Formosa op post geweest. Sedert Juni 1950 had de zevende vloot, waaraan eenheden van andere landen zijn toegevoegd, het_zeegebied bij de Koreaanse gevechtszone geheel afgesloten. Hierbij had de vloot in deze periode 1.345 doden. 1.273 gewon den en 82 vermisten verloren. In de zelfde periode werden door schepen en vliegtuigen van de zevende vloot 36.930 communistische gebouwen. 6.427 spoorwagens en 4471 vrachtauto's ver nield en circa 100.000 communistische soldaten gedood of gewond. Naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse marine in het Verre Oosten meldt zullen in de nabije toe komst vier schepen aan de zevende vloot worden toegevoegd, die zijn uit gerust voor het afvuren van geleide projectielen. Het zijn de vroegere kruisers „Boston" en „Canberra" en de duikboten „Cusk" en „Carbonero". De schepen zijn verleden jaar in de V.S. verbouwd. Voorts maakte het hoofdkwartier bekend, dat aan de zevende vloot spe ciale strijdkrachten en eenheden voor „vervoer" en „ontscheping", met het oog op landingen en verkenningen vanuit zee. zullen worden toegevoegd Verklaring van Taft In een vraaggesprek met jongeren voor de televisie heeft de republi keinse leider senator Taft verklaard, (Advertentie) BESCHERMING BEVOLKING AANMELDING VRIJWILLIGERS in de A-kring UTRECHT AANMELDINGS-BUREAÜX 1 Zusterschool Ganzenmarkt 2 School Vondellaan 32 S Pieter Bothstraat 34 4 Beethovenpleln 1 5 Ondiep 63 (Kleuterschool) 6 h Joh. Uitenbogaertstraat 7, Zuilen T Koekoeksplein 8 Prof van Bemmelenlaan. Maartensdijk 9 p. Kruisstr. IA (Rijks H.B.S.) 10 Abstederdijk 142 11 Jan van Arkelstraat, Jutphaas 12 Gebouw Oud wijk 13 Politie-bureau Tolsteegbrug 14 Paviljoen Wilhelminapark Deze aanmeldingsbureaux zijn: Dinsdag 10 en Woensdag 11 Februari, geopend van 19.30 tot 21.30 uur. Het Centraal aanmeldingsbureau Hoofdbureau van Politie aan het Paardeveld te Utrecht is de gehele dag geopend. Het Hoofd Bescherming Bevolking in de A-kring Utrecht, A. W. BRANDT. dat de vraag over het al of niet oor logvoeren met communistisch China in het geheel niet rijst naar aanleiding van de nieuwe politiek ten aanzien van de zevende vloot in de wateren van Formosa. „Wij bevinden ons in oorlog met de Chinese communisten". Hij voegde er aan toe „oorlog is oor log. deze kan niet erger worden dan hij reeds is". N'a een bezoek aan president Eisen hower verklaarde Taft, dat Amerika kennelijk geen frontaanval op de com- munistische linies in Korea overweegt. De uitvoering van het plan van gene raal MacArthur, om de Mantsjoerijse luchtbases te bombarderen en een blokkade om het Chinese vasteland te leggen, zou volgens Taft de overwin ning aan de zijde der V.N. gebracht hebben. Thans hadden de Chinese com munisten hun defensie echter zo ver opgebouwd, dat een frontaanval tegen hen niet overwogen kon worden. Taft zeide een blokkade van de Chi nese kustlijn „zeer wenselijk" te ach ten „indien deze zonder te veel inter nationale complicaties uitgewerkt zou kunnen worden". Groot-Brittannië's handel met continentaal China bleef beperkt tot materiaal, dat geen stra tegische betekenis had. De senator zeide niet te weten of een bombarde ment van de Mantsjoerijse bases mili tair voordeel zou brengen, „nu de communisten zo machtig aan het front zijn". naar Eisenhower De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dulles, en het hoofd van het Bureau voor Wederzijdse Be veiliging, Stassen, zijn gisteren op een vliegveld bij Washington geland na een reis van tien dagen door West- Europa. Tegenover verslaggevers zeide Dul les dat hu niets wist omtrent verha len over een blokkade van China. Een uur na hun aankomst begaven Dulles en Stassen zich naar het Witte Huis voor een bespreking met Eisen hower. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen dat president Eisen hower en zijn minister van buiten landse zaken Foster Dulles na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis tot de slotsom zijn geko men. dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Euro peanen hebben aangetoond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemak kelijker zijn in deze gevallen de nood zakelijke medewerking van het Con gres te verkrijgen. Harold Stassen. directeur van het Amerikaanse Bureau voor Wederzijd se Beveiliging, zou, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, voornemens zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse openbare mening en het Congres te winnen voor het denk beeld van krachtige Amerikaanse steun aan de Europese bondgenoten. Hij zou daarom willen voorstellen dat groepen, die in totaal 55 Ameri kaanse deskundigen op financieel, in dustrieel en zakengebied zouden om vatten. een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden, waaronder de Ame rikaanse hulp zou kunnen worden verleend, te bestuderen tevens zou dan kunnen worden nagegaan hoever de West-Europese staten zijn gevor derd met de opbouw hunner lands verdediging. De acht Europese landen, die Stas sen zou willen doen bezoeken zijn: Groot-Bvittannië. Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, Bel gië, Denemarken en Turkije. Ook naar Indo-China, Formosa en de Philippijnen zouden dergelijke groe pen van deskundige Amerikanen worden gezonden. Moeilijke taak De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moei lijke. doch volgens haarzelf onaf wendbare opgave: Het overtuigen Mededelingen van Monnet Tijdens een Maandagavond gehou den persconferentie heeft, de voor zitter van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, .Jean Monnet, ver klaard, dat het Hoge Gezagsorgaan van de G.K.S. de zes regeringen van deze gemeenschap heeft meege deeld, dal de openstelling van de gemeenschappelijke markt voor ko len, ijzererts en schroot voor Duits land, België, Frankrijk, Italië. Luxemburg en Nederland geschied! op vandaag. 10 Februari, de datum, die bjj de overeenkomst-Schuman was voorzien. Tevens heeft het Ho ge Gezagsorgaan hun meegedeeld, dat het met ingang van deze datum van de zes regeringen de bevoegdhe den en verantwoordelijkheden over neemt, welke hen door de parlemen ten van de zes landen zijn toever trouwd overeenkomstig de bepalin. Sen van het verdrag, met name op et gebied van de prijzen, de pro ductie en de verdeling. In verband hiermee heeft het ge zagsorgaan de zes regeringen ver zocht met ingang van vandaag de nationale regelingen aangaande het verkeer van genoemde producten tussen de landen van de gemeen schap op te heffen. Het betreft hier de volgende regelingen: de douane rechten, de uitvoerrechten, de kwantitatieve beperkingen op de uitvoer van de producten, de beper. kingen op de aflevering van devie zen voor de aankoop van de pro ducten. De nodige instructies hiertoe zijn door de regeringen uitgevaardigd. van het Congres van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven verlenen op een tijdstip, waarop de meeste Congresleden en de Amerikaanse openbare mening het oog vooral gericht houden op hei Aziatische vraagstuk en de Ko reaanse oorlog. Van dezelfde, gewoonlijk welinge lichte zijde, wordt nog vernomen dal minister Foster Dulles, president Eisenhower heeft ingelicht omtrent door Europese staatslieden geopperde bedenkingen met betrekking tot de neutralisering van Formosa. Men acht het niet onmogelijk dat de Ame rikaanse regering te gelegener tijd zal overgaan tot de publicatie van een geschrift over het nieuwe aanzicht der Amerikaanse politiek inzake Azië." Andreï Wysjinsky. de Russische mi nister van buitenlandse zaken, ver trekt binnenkort naar New York. waar hij de leiding op zich zal aemen van de- Sovjet-delegatie voor de ver- volgzitting van de Algemene Verga dering der Ver. Naties, welke 24 Febr. begint. Deze voorgenomen reis van Wy sjinsky heeft enige verbazing gewekt daar men meende, dat de Russische minister zich niet ten tweede male naar de V.S. zou begeven. Luitenant-generaal Manton Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na méér dan 35 dienstja ren, ontslag nemen. Zijn opvolger is luitenant-generaal Charles Boïte, bevelhebber van het Amerikaanse zevende leger in Europa. De nieuwe bevelhebber van het zevende leger wordt luitenant-generaal William Hoge. thans bvelhebber van het vierde leger te Fort Houston (Texas). Generaal Eddy nam in Augustus 1952 het commando over de Ameri kaanse troepen in Europa op zich. (Van onze Parijse correspondent) Eén van de vele vragen, die het Franse publiek zich stelt naar aanlei ding van het proces-Oradour, dat nu in zjjn laatste faze is getreden, is: of en wanneer de hoofdschuldigen en de ware verantwoordelijken van het bloedblad voor het gerecht zullen verschijnen. En de man, die dan het eerst en het meest genoemd wordt, is zeker wel de SS-generaal Lammerding, de commandant van de divisie „Das Reich", waartoe de moordenaarsbende „Der Führer behoorde. Lammerding heeft gelijk gemeld, enkele weken geleden bij het gerecht in Bordeaux geprotesteerd tegen de procesvoering. Zo werd zijn adres (in Düsseldorf) de Fransen bekend. Een Parijse reporter is er pas op afgegaan, maar de vogel was toen al gevlogen. Er bleek toen tevens dat het niet waar is dat Lammerding een inge nieursbureau in Düsseldorf leidt. Het vermelde adres betrof namelijk een eenvoudige middenstandswoning, waar de familie Lammerding gehuis vest was. Wanneer de afwezige heer des huizes persoonlijk weer zou te rug komen, dat wist Frau Lammer ding die Franse journalist echt onmo gelijk te zeggen. Curieus voor zo'n oppassend huisvader. Maar dit is lang niet het enige en zeker niet het voornaamste mysterie rond de sinistere figuur. Even duister, Met ingang van vandaag moeten de regeringen tevens de discrimina ties in de transporttarieven voor de producten van de gemeenschap af schaffen. Deze afschaffing is door het Hoge Gezagsorgaan gevraagd op voorstel van een commissie van door de regeringen aangewezen deskundigen. Het Hoge Gezagsorgaan heeft de nodige voorzieningen getroffen voor de aanpassing van de prijzen van de Belgische en de Italiaanse kolen, zoals was voorgeschreven door hel verdrag en heeft tevens de wijze van vaststelling van de hiervoor in te stellen heffing bepaald. De Westdultse handelsdelegatie, die zich In Cairo bevindt ter bespre king van de Arabische bezwaren te gen'de Duitse herstelbetalingen aan Israël, heeft de Arabische landen naar verluidt aangeboden te helpen bij de economische ontwikkeling van hun landen, bjj de bevordering van hun industrieën en bjj de verho ging van hun levensstandaard. West,-Duitsland heeft naar ver luidt, Egypte aangeboden ongeveer 200 millioen pond te investeren op ieder gebied van nationaal herstel in ruil voor aankopen van Egyp tische katoen op goede voorwaar den gedurende een periode van on geveer 20 jaar. Onder meer zouden de Duitsers een dam in de Njjl wil len bouwen. Heden zal ook een delegatie uit I Oost-Dultsland in Egypte aanko. men voor het voeren van bespre kingen over de handelsbetrekkingen tussen Egypte en Oost-Duitsland. van gezondheid afgetreden De Franse minister van gezondheid. André Boutemy, tegen wie in de Na tionale vergadering de laatste tjjd critiek is uitgebracht, omdat hjj amb tenaar geweest is van de regering van Vichy, is Maandagavond afgetreden. Premier Mayer, heeft het ontslag van Boutemy, die tevens onafhanke lijk senator is, aanvaard. In de Franse staatscourant is aan gekondigd, dat Paul Ribeyre. minis ter van Handel. Boutemy tjjdeljjk zal vervangen. Boutemy is een politiefunctionaris van de regering van Vichy geweest. De communisten verklaren, dat hij actief opgetreden is tegen verzets strijders. Zij hadden ook een motie ingediend, om 17 Februari de kwestie van Boutemy's lidmaatschap van de regering te bespreken. De afgetreden minister is tweemaal in de Assemblee verschenen, om een toespraak te houden. Beide keren werd hem dit echter door lawaai on mogelijk gemaakt. In zijn ontslagbrief zegt hij af te treden, teneinde zich beter tegen de aanvallen te kunnen verdedigen. Ieder jaar weer werden er-honderden personen gedood door lawines, die soms zulk een geweld kunnen ontke tenen, dat zij hele dorpjes van berg hellingen wegvagen. Sinds lang heeft Zïoitserland de strijd aangebonden tegen de „Witte Dood", door het tref fen van maatregelendie het laioine- gevaar kunnen verminderen en het aanbrengen van hulpmiddelen, die het dodenaantal kv - verminde deren. Het dorpje n in Zwit serland is het eersrtTÖaf een zgn. lawine-barakheeft geplaatst een soort hulpverblijSgemaakt van staal, dat 30 personen kan herbergen. Bed den en een keuken zijn er in i zig. De ..lawine"-barak. De heer F H. v. d. Putter., tegen wie geruime tijd geleden door de heer M. Klaassen, resident-op-wacht geld, een aanklacht wegens smaad schrift was ingediend, is thans na een onderzoek van de rechter-com- missaris door de Arrondissements rechtbank te s-Gravenhage buiten vervolgen gesteld. De aanklacht was ingediend op grond van een artikel in De Leidse Post dat door de heer Klaassen be ledigend werd geacht en waarvan hij aannam dat het door de heer Van der Putten was geschreven. De heer v. d. Pulten is buiten vervolging ge steld op grond van onvoldoende aanwijzing van schuld (i.e. schuld aan het schrijven van het bewuste artikeL r veel beklemmender, is b.v. de vraag waarom deze oorlogsmisdadi ger. die al tweemaal bij vei-stek ter dood werd veroordeeld en op de offi ciële zwarte lijst van Neurenberg prijkt, nog altijd mei is uitgeleverd aan het land Frankrijk, waar hij zijn meeste wandaden bedreven heeft. Zo als bekend heeft Engeland, in welks bezettingszone Lammerding geves tigd is, tot dusver niet op het Franse verzoek in willen gaan, officieel om dat de beruchte wet uit 1948. inzake de collectieve aansprakelijkheid, een humane berechting in de weg zou staan. Maar nu die wet is opgeheven maakt Londen niettemin nog geen enkele aanstalten om de Franse ver langens te bevredigen. De Engelsen verwijzen de Fransen naar Bonn, en het Duitse standpunt is bekend: geen uitwijzing of uitlevering van zoge naamde oorlogsmisdadigers, 'n woord dat in de Duitse pers gemeenlijk tus sen aanhalingstekens wordt geplaatst. Een dusdanige verwijzing is op zijn minst voorbarig. Weliswaar heet het dat de contractuele overeenkomsten met Bonn 'n geheime clausule zou zijn opgenomen, waarbij de geallieerden zich verbinden geen oorlogsmisdadi gers meer op te eisen, maar het ver drag van Bonn. ofschoon wel gete kend. is zoals men weet, nog altijd niet geratificeerd en zo zou bij gevolg ook die overeenkomst nog niet van kracht zijn. Raadsel De houding van de Engelsen kan oppervlakkig gezien te meer verwon deren. omdat ze de laatste weken in Duitsland nu juist bewezen hebben de nazi's als het nodig is, of wan neer het in hun kraam te pas komt desnoods ook vrij hardhandig aan te kunnen pakken. Waarom dan die lankmoedigheid jegens Lammerding, over wiens zware schuldenregister toch beslist geen verschil van mening kan bestaan? Het is volgens sommigen in Frank rijk duidelijk, dat er achter het En gelse gedrag meer steekt dan enkel misplaatste humaniteit. Een Frans weekblad met een massa oplage, France - Dimanche, heeft op dit raadsel een antwoord gegeven. Een antwoord, dat hoe sluitend ook, nog niet beslist van alle grond ont bloot behoeft te wezen. Lammerding zou zich. beweert het Parijse blad. in dienst hebben gesteld van de geal lieerden lees: Engelse spionnage. Ziedaar, volgens France - Dimanche de oplossing van het mysterie-Lam- De openbare aanklager in het pro ces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S. die er van worden beschuldigd de bevolking van Ora- dour te hebben uitgemoord, heeft Maandag de doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Boos. één van de twee vrijwilligers, uit de Elzas. Voor de andere vrijwilliger, een ge woon soldaat, en de twaalf Elzassers die onder dwang tot de S.S. zijn toe getreden. eiste hij dwangarbeid of ge vangenisstraf. Hij liet vaststelling van de duur van deze straffen over aan het Hof. De openbare aanklager somde de individuele misdaden van de andere dertien Elzassers op. Een aantal had takkenbossen in de kerk gedragen waar de vrouwen en kinderen werden vermoord, anderen maakten deel uit van de executie pelotons. die de mannen in de schu ren neerschoten. Hij maakte ook melding van een aantal handelingen van de be klaagden om hun vergrijp goed te maken, zoals het sparen van mensen die hadden getracht het dorp binnen te komen. Hij wees op de gedwongen inlijving van de Elzassers in het Duitse leger en de dienst van enkele van hen in het Franse verzet en de geregelde Franse strijdkrachten. De Elzassers waren in Frankrijk gelegerd en indien zij gewild hadden zouden zij kans gehad hebben om te deserteren, aldus de openbare aan klager. Velen van hen deserteerden, maar pas na de uitmoording van Oradour, De Franse advocaat, die sergeant Boos verdedigde, zei dat laatstge noemde enkel dienst had genomen in het Duitse leger ..om soldaat te zijn." Hij was toen zeventien jaar. De ad vocaat zei dat Boos door zijn meer deren was gedwongen de orders uit 1 te voeren. Overal in de overstroomde gebie den is men meteen begonnen met de herstelwerkzaamheden. Het eerste vereiste werk is, het dichten van de gaten in de dijken. Daarna zal men beginnen met het leegpompen van de polders en het ontzoulen van de grond. Bij Alblasserdam is men bezig met 't graven van 'n diepe put waar in men een pomp zul plaatsen, die het water uil de Alblasserwaard zal pompen. merding. Zou deze onthulling op waarheid berusten, dan is het duide lijk dat men geen enkele illusie meer hoeft te koesteren omtrent een toe komstige uitlevering van de generaal- in-ruste. Hij zal dan zeker wel zo wijs zijn onder water te blijven tot het verdrag van Bonn definitief geratificeerd is en het gevaar voor hem geweken. Een kwestie van maanden misschien. Men kan zich natuurlijk verbazen, zich zelfs verontwaardigd tonen over het feit. dat een beschaafd land als Enge land zich niet zou ontzien een zo lu gubere figuur als deze SS-hoofdman in zijn dienst en vertrouwen te ne men. Maar dan vergeet men dat een spionnage-dienst nog nooit erg kies keurig is geweest in de keuze van medewerkers, en vergeet men boven dien dat een Lammerding. die immers ten dode was opgeschreven, als ge heim agent ook nog het grote voor deel bezit dat hij vrü gemakkelijk „in de hand" was te houden. Tot dusver heeft Londen niet op deze onthulling gereageerd. Over een eventuele ontkenning zou overigens r.iemand zich mogen verwonderen Maar daarmee zou dan het mysterie- Lammerding nog niet zijn verklaard. Het enige overtuigende dementi zou daarom hieruit moeten bestaan, dat Londen eindelijk het redelijke uitle veringsverzoek van Frankrijk in zou willigen. Daarop wachten allen, die door het proces van Bordeaux met walging en afgrijzen werden vervuld. En die zich nog steeds noem het dan maar naief toch wel moeilijk voor kunnen stellen, dat een gecivi liseerde natie zich met een der hoofd schuldigen van deze massamoord in zou willen laten. Oostenrijkse verdrag weer verdaagd De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken der „Grote Vier" hebben Maandag hun besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag verdaagd zonder een datum voor een volgende bijeenkomst vast te stellen. De vertegenwoordi gers van de V.S.. Engeland en Frank rijk hadden tevoren geweigerd, het door hen ingediende verkorte onx- werp-verdrag in te trekken. De Sovjet-Unie had intrekking van dit ontwerp als voorwaarde gesteld voor haar verdere deelneming aan de be sprekingen. De plaatsvervangers kwamen overeen, niet binnen twee of drie weken weer bijeen te komen. De uit nodiging zal dan moeten uitgaan van de Brit Geoffrey Harrison, wiens beurt het is om de bijeenkomst te lei den. De Amerikaanse vertegenwoordi ger Dowling, poogde de impasse te doorbreken door het volgende voor stel te doen: de Westelijke mogend heden zullen het verkorte ontwerp intrekken, mits er onverwijld op een andere basis een „rechtvaardig en billijk verdrag" kan worden gesloten. In de stad Guatemala hebben zich Maandagavond ongeregeldheden, ge paard met schietpartijen, voorgedaan, waarbij betogende studenten, de po litie en communisten betrokken wa ren, Volgens de eerste berichten zou den tenminste 15 tot 20 personen ge dood en 25 personen gewond zijn. Eerder op de avond waren enkele duizenden demonstranten voor het paleis van de president in Guatemala uiteengedreven met traangas. De be togers. onder wie studenten en perso nen die aan een universiteit gestu deerd hebben protesteerden tegen het afzetten van vier van de vijf rechters van het hooggerechtshof en hun vervanging door personen, die aanvaardbaar zijn voor het bewind van president Arbenz. Deze maatre gel werd de vorige week Donderdag genomen, nadat de thans ontslagen rechters de president hadden gelast, het onteigenen van grond, een actie in het kader van zijn program voor landhervorming, op te schorten. ÜIT TEGFWRiFRrKENING F 150000 Voor productiviteitsverhoging in land- en tuinbouw Met de regering van de V.S. is overeenstemming bereikt over de besteding van de 150.000,uit de tegenwaarderekening voor het be vorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in land- en tuinbouw. Voor de praktijkopleiding op het gebied van landbouwwerktuigen en tractoren zal een werkplaats en een demonstratiezaal worden ingericht. Behalve smeden zullen vooral ook jonge boeren en landarbeiders hier korte cursussen kunnen volgen. De cursussen voor soortgelijke doeleinden op het gebied van de tuinbouw zullen worden uitgebreid. Het 1 Oct. 1951 ingediende wets ontwerp tot wijziging van de Boterwet is ingetrokken Desgewenst een brigade hulptroepen Een detachement van 46 Canadese genisten van de 27e infanterie bri gade, die in Duitsland is gestation- neerd. is. zoals bekend, sedert 4 Fe bruari in Nederland om te helpen bij de reddingswerkzaamheden, on der leiding van de Nederlandse mi litaire autoriteiten. De Canadezen brachten amphibievoertuigen en zoeklichten mee. Als de Nederlandse autoriteiten dit nodig achten, zal een gehele brigade worden gezonden, zo is beloofd. Op 6 Februari zond de Canadese luchtmacht een van zijn grootste vliegtuigen naar Nederland, met in Canada verzamelde goederen, n.L 1500 legerdekens. 1134 „pound" kle ding en 1100 „pound" schoenen. An dere vliegtuigen zullen nog grotere hoeveelheden dekens, schoenen en matrassen brengen. 250 kisten met kleding en beddegoed. die het Cana dese Roode Kruis in Genève had op geslagen. wei-den verzonden, zodra het nieuws van de ramp bekend was geworden. Onder leiding van het Ca nadese Roode Kruis is in Canada een „National European Relief Commit tee" opgericht. Verwacht wordt, dat de Canadese regering een belangrijk bedrag aan het comité zal overdra gen. Verscheidene vrijwillige organi saties zamelen goederen en geld in voor de hete lucht-motor De tot dusver binnen laboratorium- muren gehouden Nederlandse hete- luchtmotor heeft de eerste krachtproe ven in het openbaar doorstaan als energiebron \oor lichtmachines in de nooagebieden Deze. eveneens nog in ontwikkeling zijnde lichtmachines die als draagbare installaties zijn uitge voerd. hebben bij de verlichting van noodhospitalen en bij het maken van radiotelegrafische verbindingen met de geïsoleerde streken, onder andere te 's-Gravendeel. Strijen. Nteuwesluis. Zie- rikzee en andere geteisterde dorpen en steden dienst gedaan Zoals men weet. Is de hete-luchtmo- tor door het laboratorium van de N V Philips Gloeilampenfabrieken tc Eind hoven ontwikkeld. De Libanese regering heeft beslo ten stemrecht te verlenen aan die vrouwen, die op haar identiteitsbewijs de aantekening .geletterd hebben Kirtdji voor de slachtoffers van de waters nood. De secretaris van het Cana dese Roode Kruis en de directeur van de Rampendienst van het Cana dese Roode Kruis zijn in Nederland om de situatie in ogenschouw te nemen en het Nederlandse Roode Kruis te assisteren. Aan duizenden Nederlandse emi granten uit de ondergelopen gebieden zullen speciale faciliteiten worden verleend om Canada binnen te komen. Aan zowel landbouwers als niet-land- bouwers uit deze gebieden zal voor rang worden verleend. Niet-Iandbou- wers zullen worden geselecteerd vol gens de mogelijkheid hen in Canada te werk te stellen en niet zozeer vol gens de huidige lijst van beroepen. VRIJSPRAAK VOOR twee dienstboden je in teil kokend water gevallen De twee dienstboden, die veertien dagen geleden voor de Amsterdam, se rechtbank terecht hebben ge staan. omdat het aan haar schuld te wijten zou zijn geweest, dat in Blaricum het 4-jarig zoontje van de familie De Greve in een teil met kokend water is gevallen zijn thans vrijgesproken. Tegen beide vrouwen was een geldboete van ƒ25.ge- eist. In de overweging van het vonnis heeft de rechtbank als haar mening uitgesproken, dat „niet vast is ko men te staan, dat van grove schuld kan worden gesproken". Het ongeval speelde zich af in de tuin van de familie Nauta te Blari cum. waar twee dienstboden, de 34. jarige C. van D uit Laren en de 24. jarige werkster L. P. uit Eemnes, een teil kokend water voor de was gereed hadden staan. Op het mo ment. dat zij in het huis terugkeer den om de was te halen, kwamen kinderen van de familie De Greve het erf op. waarbij het zoontje van deze familie, achteruit lopende, m de teil viel. Tragisch was, dat enkele kinde ren van 10 en 11 jaar oud de ernst van het ongeval niet inzagen en be gonnen te lachen, terwijl het kleine jongetje zelf probeerde uit de teil te klauteren, hetgeen hem inder daad gelukte. Hij was in de hoogste graad verbrand, doch is thans na langdurige behandeling weer gene zen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3