Drie jaar geëist voor oplichting Joden Lezers-tribune Een typische psychopaat Aanslag op gebouw Een interessante lezing over Saoedie-Arabië Nu 237 geevacueerden in Zuilen Zij, die in vliegtuig stippen marktstand werkers? De Zusters UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Pagina 4 DRAMA UIT BEZETTINQSTIJD Tegen de 46-jarige vertegenwoor diger C. B. uit Soest heeft de Offi cier van Justitie bjj de bijzondere strafkamer san de Rechtbank te Amsterdam, mr L .W. M. M. Drab- be, vanmorgen drie jaar gevange nisstraf met ontzetting uit alle rechten voor de tyd van het leven geëist, terzake van oplichting van Israëlieten. Hy had hun voorgege ven een ontsnappingsweg te weten naar Zwitserland. De Officier, die de verdachte „een typische psychopaat'' achtte, was van mening, dat hij na zijn straf te hebben ondergaan moeilijk op behoorlijke wijze weer aan de slag zal kunnen komen. Hij gaf de rechtbank in over weging alsnog een psychiatrisch rapport, te laten uitbrengen. De of ficier noemde het in zijn requisitoir merkwaardig, dat er niet meer dan twee slachtoffers dit kon tenminste worden vastgesteld zijn. Verdachte zou volgens berekening 140 a loO.OOO gld. contant hebben ontvangen en aan juwelen voor een waarde van 20 a 30.000 gld.. waarvan hij "n deel aan de smokkelaars zou hebben betaald, die de mensen over de Nederlands-Belgi sche grens brachten. UITGEWEZEN INDONESIËRS VERTROKKEN Maandagavon-i zijn de beide Indo nesiërs. de heren Go Giem Tjwan, di recteur van het Indonesische persbu reau Antara te Amsterdam, en Soe- nito, oud-voorzitter van de Perhim- noenan Indonesia, die op grond van ongewenste politieke activiteit op 24 November door de Amsterdamse vreemdelingenpolitie werden aange houden. met hun gezinnen per KLM- lijntoestel naar Djakarta vertrokken. Onder begeleiding van rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingen politie en onder persoonlijk toezicht van de chef van de vreemdelingen dienst. commissaris H R. Stoett, wer den beiden van het hoofdbureau naar Schiphol overgebracht. De auto reed direct het platform op waaruit beiden onmiddellijk in het vliegtuig overstapten. De eerste secretaris van het Hoge Commissariaat, de heer Mochtar Proboemangkoenegara. de persatta ché. de heer Soelaeman en de advocaat mr S. Gerbrandy mochten in 't vlieg tuig afscheid nemen. Blinde student slaagde voor doet. ex. rechten De 35-jarige heer H B. Frieman, d4e sedert zijn zevende jaar blind is. slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal exa men reohten. Dank zij het Braille schrift kon hij de lessen op de lagere school volgen Nadien behaalde hij de diploma's handelscorrespondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de middelbare acte Duits en in 1947 de acte Engels MO. Sedert 19i3 reisde hij tweemaal per week naar Amsterdam om de colleges aan de V. U. te volgen. De boeken, die hij moest bestuderen, las zijn vrouw voor waarbij de tekst werd opgeno men'op een wire-recorder De heer Frieman behoefde slechts dit appa raat in te schakelen om de studie- stof te kunnen volgen. De heer Frie man geeft les in handelscorrespon dentie. Nederland geeft Het bestuur van het Vacantie- tonds voor dr Landbouw hrett de- sloten een bedrag van 100.000.—- aan h?t Nationaal Rampenfonds over te maken. De noodgemeente Spykemsse op Voome Putten heeft de moed ge- vonden tr collecteren voor hot Nat. Rampenfonds. Er is totaal 9308, bijeengebracht, hetgeen neerkomt op 14.Pcr gezin. Tot Donderdag was in Arnhem een bedrag van 798.488 voor het Rampenfonds bijeengebracht. De Coöp. Centrale Raitteisenbank en de bij haar aangesloten boeren leenbanken hebben in hun gezamen- lhke actie ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds een b^rag van 300.000 bijeengebracht Daarenbo ven is. voorzover bekend door de bij deze centrale aangesloten ban ken en plaatselijke en Provinciale comité's nog een bedrag van ƒ45.000 gestort. Dertig doden bij vliegongeluk in tgypte Een transportvllffff tuiff vin dt Effyp- tische luchtmacht is bij Cairo neerge stort. Dertig militairen kwamen om het leven. Het toestel is in een zand storm terecht gekomen. Italiaanse brandweer lieden in Zevenbergen De burgemeester van Zeve^^®eJ} h*eft op het gemeentehuls begroet Signer Carlo Malagamba. commandant van het nationale brandweer rorpe uit Italië. Hij heeft de leiding van een groep van 150 Italiaanse brandweerlte- den. dl. Ma.nd.ff ïïiKafnTÏS rieel mei trein uit IWU« e frTSoTSS lands Diep. aan de Brabantse zijde. DRIEHONDERDDUIZEND GULDEN VAN VERBOND VAN WERKGEVERS Door het Verbond van Nederlandse Werkgevers is een bedrag van 300.000 overgemaakt aan het Natio nale Rampenfonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Ne derlandse industrie langs andere we gen ter leniging van de nood in geld of natura ter beschikking heeft ge steld en stelt. van Sovjet-gezantschap te Tel Aviv Maandagavond is een bomaan slag geploegd op het gebouw van het Russische gezantschap te Tel Aviv, waardoor drie leden van het gezantschapspersoneel, een man en twee vrouwen, erden gewond. Xa de ontploffing werd de omge. v ing van het gebouw door een ster ke Israëlische politiemacht afgezet. Zes personen werden gearresteerd. Zjj behoren tot de z.g. ..anti-com munistische Bond". De Israëlische regering heeft haar afkeuring over de aanslag uitgesproken. De vrouw van de Sovjet-gezant is aan gezicht hand cn been gewond doch niet ern- IX FRIESLAND RUIM TWEE MILLIOEN Het bedrag, dat in Friesland voor de slachtoffers van de watersnood bijeen is gebracht, heeft de twee millioen gulden overschreden. Nog dagelijks komen er giften binnen, Leeuwarden bracht ƒ300.000 bijeen. Oneerlijkheid gestraft Conform de eis veroordeelde de Utr. Rechtbank heden de 25-jarige dienstbode J. K. te Utrecht tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden met een proef tijd van drie jaar en toezicht van de Reclassering. Zij was ervan beschul digd in dienst van een groentenhan- delaar gelden uit de kassa te hebben achtergehouden voor een totaalbe drag van 500. Bericht voor ruitervrienden De vergadering van de Kon. Ned. Fe deratie van de Landelijke Rijveveni- gingen, welke zou worden gehouden op Woensdag 18 Februari a.s. te Utrecht wordt in verband met de ramp. waarbij een groot aantal rui tervrienden betrokken zijn. uitge steld tot Woensdag 6 Mei a.s.. even eens te Utrecht. Drie procent omzet Aile For mosa Natura-specïaalzaken in Ne derland staan 3 procent van de ge hele omzet 'alle producten en repa raties) af aan het Rampenfonds Te- vens verstrekken deze zaken aan ge troffen evacué's 12 korting op alle artikelen. Bezoek aan Coadjutor Mgr. Baldelli. directeur van het Pause lijk Missiewerk, is uit Brussel in Den Haag aangekomen. Na een rond vlucht boven, de geteisterde gebie den bracht hij o.m, een bezoek aan mgr. dr. B. J. Alfrink. coadjutor van de Aartsbisschop van Utrecht. Moderne ferromagnetica Dins dag 17 Februari om half acht vindt in het Phvsisch Laboratorium in de Bijlhouwerstraat 6 de vergadering plaats van het Natuurkundig Gezel schap te Utrecht. Dr. J. J. Went uit Arnhem zal spreken over „Moderne ferromagnetica". ACADEMISCHE EXAMENS TE UTRECHT Geslaagd aan de Utrechtse Univer siteit voor het: Cand. ex. Rechten: P. W. Pestman. Bilthoven; F. H. de Man Ede: H. G. Nieuwkerk, Hilversum. Cand. ex. Wis- en Natuurkunde G: W. J. Hornix, Utr.; G. J. M. Tonino, Breda. Cand. Wis- en Natuurkunde L: H. F. L. Liefferink, Heelsum; H. de Jonge, Arnhem. Doet. ex. Pharmacie: J. Struivé. Utr. Doel. Ex. Scheikunde: J. J C. Goos, Bilthoven, J. A. v. d. Bergh, Utr.; J. W. Renken, Utrecht, Belangstelling voor moderne meubel Niettegenstaande de slechte weers omstandigheden dromden reeds de eerste dag vele belangstellenden voor de Tweede Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel te Utrecht voor de loketten tezamen. De eerste buitenlandse inkoopster die passeerde, was mevrouw E. Hie- bel uit Luxemburg. Zij deelde mede geïnteresseerd te zijn in moderne Nederlandse meubelen en deze in Luxemburg te willen importeren. Een half uur na de opening waren reeds buitenlandse inkopers geno teerd uit Luxemburg. België. Zwit serland en Duitsland. Heden spraken Dr Veldkamp en de directeur-gene raal voor de Middenstand, Dr W. L. Groeneveld Meyer op de Meubel beurs. Bij K. B. is met ingang van 1 April a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer L. M. W. Ledeboer, inspecteur van 's Rijks belastingen in Utrecht. Lezing Genootschap Nederland-Engeland Op een in het Domhotel te Utrecht gehouden bijeenkomst van het Ge nootschap Nederland-Engeland hield de heer L. Warwick James uit Lon den een lezmg over het onderwerp: The Development of Education in England. Alvorens de spreker zijn lezing begon, vertolkte hij op sym pathieke wijze de gevoelens van me deleven bij het Engelse volk met de vele getroffenen hier te lande. Ver volgens nam hij zijn gehoor mede naar het oude Marlborough, een stadje in het Zuiden van Engeland, waar in klein bestek de ontwikke ling van het Engelse onderwijsstel sel is te volgen van de Romeinse overheersing af tot op de huidige dag. Uit de na de pauze gehouden na bespreking bleek, dat de aanwezigen zich in het bijzonder interesseerden voor de moderne onderwijsproble men. On^pemmnlijke wijze reageer de de t fen Barwipk James op de vragen. D. v. d. Meulen spreekt Een nieuwe tijd is aangebroken voor Saoedië-Arabië, het grootste rijk in de Arabische wereld, dat ge regeerd wordt door wat men zeker kan noemen de machtigste en in ze kere zin geniale heerser van Arabië, Ibn-Saoed. de laatste grote Bedou- inenvorst. De laatste, inderdaad, want de Amerikanen die de Saoedï- sche oliebronnen kwamen exploite ren met hun ultra-modern materiaal wisten met hun materialistische we reldbeschouwing de eens zo vrij heidslievende Bedouine in „oliekoe lies" te herscheppen, aldus de heer D. v. d. Meulen, de bekende Ara- biëkenner die gisteravond in het Botanisch Lab. onder auspiciën van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap een lezing hield over zijn jongste expeditie naar dit land. Dit maal werd hij vergezeld door de jonge Leidse student in de Oosterse talen, de heer Drewes. Spr. vertel de voorts uit de geschiedenis van Arabië, de strijd van de orthodoxe geloofsgroep der Wahabi's. die Ibn Saoed op het toppunt van zijn macht bracht. Doordat deze zijn invloed naar buiten ook moest uitbreiden nam zijn binnenlandse invloed ten slotte af, daar de Wahabi's zich als Moslims teleurgesteld voelden. Ibn Saoed zwichtte voor de Amerikaanse dollars, die hem zouden toevloeien wanneer hij de V.S olieconcessies verleende. En dit riep al spoedig grote problemen op. Immers, het bleek voor de Amerikanen onmoge lijk zich aan de leus. dat zij zich slechts met de oliewinning zouden bezig houden en zich niet met de binnenlandse politiek zouden be moeien, te houden. Zij moesten wel tegelijkertijd als raadgever en orde- beschermer optreden. En nu zien zij wel in dat zij de Britten en Neder- Steun uit Barcelona De secretaris var. de Internatio nale Federalisten Club, de heer Ivo V. Bruza te Utrecht, ontving een brief waarin namens alle leden van de I.F.C. in Barcelona uitdrukking wordt gegeven aan het diepste me deleven met de tragedie welk in ons land heeft plaats gevonden. De leden in Barcelona hebben bij vrienden en familieleden een inza meling gehouden voor geld en kle ren. Voor het geld zijn nuttige din gen gekocht. Het Rode Kruis zal in- termediëren. landers te lichtvaardig hebben be oordeeld toen dezen hun crisis had den met Oosterse volken, aldus spr. Met de ervaring van een reeds lang koloniserend rijk hebben de Engelsen Hadramaut geëxploreerd. Zij grepen daar in. zodra dat nood zakelijk was en zij deden het goed. Zij begrepen in tegenstelling tot de Yankees dat exploitatie van een minder ontwikkeld gebied grote ver antwoording legt op de schouders van de kolonist Hierna beschreef de heer v. d. Meulen aan de hand van lichtbeel den de reis die begonnen was om inscripties en graphiti maar ook om oude steenmonumentcn. Meiros, prof. L. Hol, die de sprek ook h&- mgeleid bedankte de heer v. d, Mfculen. C. K. OKHUYZEX OVERLEDEN Op 64-jarige leeftjjd is te Utrecht overleden de heer C. K. Okhuysen, in leven voorzitter van de groep personeel departement van Oorlog van de afd. utrecht van de Algem. Bond van Ambtenaren. De begrafenis heeft plaats Woensdag as. om elf uur op de Eerste Alg. Begraafplaats te Utrecht. GEESTELIJKEN EN HOTELS OPGELICHT De Amsterd. Rechtbank heeft de 35-jarige zich noemende journalist H. H. uit Utrecht wegens meermalen gepleegde oplichting een gevangenis straf opgelegd van 1% jaar met aftrek van het gehele voorarrest. Een 21- jarige kapster, eveneens uit Utrecht, met wie hij geruime tijd in een hotel te Hilversum had gelogeerd, werd we gens diefstal tot 3 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld plus een geldboete van 75.Tegen H. was 2 jaar geëist; tegen het meisje 6 maanden voor waardelijk met een geldboete van 75-. Inlichtingen: Maliebaan 15 Naar aanleiding van ons bericht in het verslag over de bijeenkomst in de kerkzaal van het Diaconessenhuis, deelt het Hoofd van het Bureau v.h. Ministerie voor Maatschappelijk Werk ons mede. dat met ingang van morgen, Woensdag 11 Februari, alle inlichtingen omtrent geëvacueerden kunnen worden verkregen op het gebouw van het Roode Kruis, Malie baan 15. telefoon 26300. Hij ver zoekt daarom dringend, met ingang van morgen geen inlichtingen meer te willen vragen op zijn bureau, Ca- tharynesingel 24. Neem ter bestrijding van S r*/e#ï de krachtig werkende HET OUWEl-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH \hffkjg GIMAKKEtUK 1HHEMEH S.E.B.-gebouw bewijst goede diensten In Zuilen zijn nog meer evacué's aangekomen, waardoor het totaal aantal is gestegen tot 237. In het S.E.B.-gebouw werden zij hartelijk ontvangen en direct verzorgd, om daarna naar de diverse inwoners te worden vervoerd, waar de ontvangst niet minder hartelijk was. Het is waarschijnlijk, dat nog een aantal zullen volgen, want, als de verwach te 300 geëvacueerden in Utrecht ar riveren. zal een deel van hen waar schijnlijk naar Zuilen worden ge bracht. Het nieuwe gebouw van de stich ting Elinkwijks' Belang aan de Wattlaan bewijst goede diensten, en de voorzitter van de Stichting, de heer J. B. Kleuver. zal bij de ope ning, die enige tij{I geleden plaats had, zeker niet hebben vermoed, dat het zo spoedig in een dringende be hoefte zóu voorzien als thans het ge val is. Wanneer evacué's arriveren, kunnen zij direct een goed ver warmd gebouw betreden, vinden langs het grote lokaal een brede gang, waar zij hun kleding en hun bagage kunnen achterlaten. Daarna betreden zij direct de grote zaal. waar koffie of thee wordt aangebo den, en vervolgens een kop krachti ge soep. Intussen voorzien de leden van Sociale Zaken de aangekomenen van de adressen, waar zij zullen worden gehuisvest. Er is in het ge bouw ook een lokaal ingericht voor geneeskundig onderzoek of genees kundige hulp, waar dr J. Jongh ver dienstelijk werk verricht. Vrijdagmiddag wordt in het SEB- gebouw aan de Wattlaan een con tactmiddag voor geëvacueerden ge houden, aanvangende te vier uur. Het gemeentebestuur enz. zal daar tegenwoordig zijn; de burgemeester zal een bemoedigend woord spreken, er zal voor een kop koffie, thee enz. worden gezorgd. Pontveer naar rampgebied Het Zuilense pontveer, dat dienst doet om ter hoogte van de Kini'ne- fabriek personen over het Amster dam-Rijnkanaal te vervoeren, be vindt zich thans ook in het ramp gebied ter hulpverlening. Men heeft het slechts één dag zon der deze overzet-gelegenheid moe ten doen. wat tengevolge had, dat velen moesten omlopen om hun werkgelegenheid te bereiken. Maar ook dit. offertje werd gaarne ge bracht. Thans wordt de dienst waar genomen door een pont van de Dem- ka Zwijntjesjager aangehouden De laat3te weken werden zowel in Utrecht als Zuilen talrijke rij wielen ontvreemd. Het is de politie thans gelukt, D. W. uit Culemborg aan te houden, die zich vermoede- lnk aan diefstal van diverse karre tjes heeft schuldig gemaakt. De man is in bewaring gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN Zwarte herenhoed; muntbiljet ƒ1- schooltas; wat klein geld; gladde ring vermoedelijk double; diverse wanten en handschoenen; bruine portemonnaie met inhoud; groene autoped; ijzeren melkkrat. Inlich tingen Politiebureau tussen 9 en 12 uur. ZUILEN Geboren: Margaretha J. d v sterk—Wildemans; Margaretha L d v Hogenblrk—Warning; Theodora M. d v Vermeulen—Van Genderen; Gerhardus L M. z v Van Berkel—HoJ- leboom; Johannes P M, z v Kools— Grefrath Ondertrouwd: E Drent en C A Hooft: J. de Graai en F Wagensveld Getrouwd: J van Vulpen en J W de Leest; G A Oostveen en G Peek; A Koning en J M Veldstra Gladde fietspaden gevaar voor verkeer Vele weggebruikers en anderen herinneren zich nog de „gladde keltjes" op de Amsterdamsestr.weg waardoor vaak ernstige botsingen ontstonden. Na een stroom van klachten daarover gingen de Pro vinciale autoriteiten tot verbete ring van 't wegdek over en sinds dien hebben op het betrokken weg gedeelte géén aanrijdingen van eni ge betekenis plaats gehad. Thans echter wordt geklaagd over de toestand van de rijwielpa den langs de Amsterdamsestraat weg bij sneeuwval. Er wordt aan deze paden, die eveneens in beheer zijn bij de Provincie, bij sneeuwval totaal niets gedaan. Dagen nadat de sneeuw op wegen en trottoirs is verdwenen, vindt men nog op de rijwielpaden nog niet weggedooide delen sneeuw. Tal van vaak ern stige valpartijen zijn hiervan het gevolg. Voor Rampenfonds Berner Sennenhond wordt verkocht bij opbod De Berner Sennenhondenclub nit Züricb (Zw.) heeft aan haar Neder landse vrienden niet alleen haar deel neming in de nationale ramp betuigd, doch ook hulp aangeboden. De Zwitserse hondenclub, voor het merendeel bestaande uit eenvoudige lieden, stelt met gratis transport een jonge Berner Sennenhond beschik baar om in Nederland aan de meest biedende te verkopen. De echtgenote van prof. Donath uit Den Dolder, die dit aanbod ontving, bericht ons dat ieder zijn bod onder gesloten envelop pe kan inzenden bij notaris mr H. B. van Rhijn te Zeist. Hondenhandela ren z\jn hierbij uitgesloten. Het mini mum bod is 300—. Een goed tehuis moet verzekerd zijn. De inzending staat open tot 22 Februari. De Berner Sennenhond is een z.g. „hofhond", een Manusje van alles bij de Zwitserse boeren. Een groep Zwit sers, die enkele jaren geleden deel nam aan de Utrechtse hondententoon stelling, bood toen ten paleize Soest- dijk een jonge Berner Sennenhond aan voor Prinses Marijke. En ons commentaar M. de R„ Geen Nederlander zal onbewogen gebleven zijn. bij al wat de radio ons Zondag te beluisteren heeft gegeven. Het gesproken woord leerde ons: Ge loven, bidden en vertrouwen en alles doen. alles geven, maar dus ook alles nalaten, wat de redding van mensen en het herstel van zaken in de weg kan staan. Dit „nalaten" behoeft enige toelich ting. Terecht werd verzocht aan alle verleiding tot toerisme weerstand te bieden, want voor niemand kan dit enig nut hebben. Daarom zullen an deren het met mij eens zijn, dat het gemak, waarmede tal van autoriteiten die niets effectiefs in 't noodgebied konden bereiken in een vliegtuig zijn gestapt, te veroordelen is. Dit is ook van toepassing voor pers- en radiore porters en andere lieden, die menen in een vliegtuig te kunnen stappen om dat zij hoog genoeg zetelen of zichzelf zo belangrijk vinden, dat zij in een vliegtuig kunnen stappen, als ware dit een watertaxi. Vooral de radio reporters zullen goed doen een vaar tuig te charteren. Het geraas van de vliegtuigmotoren behoeft dan niet overschreeuwd te worden door stem men, die in een dol tempo, gelijk aan dat van een marktstandwerker, hun sensatieverhaal geven. Meestal nog een verward en opgewonden verhaal, waaraan niemand iets heeft, omdat we het allang weten. Gerust, men neme een boot: het ver haal dan maar een of twee dagen later en dan vooral rustiger en beschaaf der verteld door mensen, die een ziel hebben. Dit zal een ieder welkom zijn en ook véél en véél minder kos ten! „Vliegen is goedkoop", zegt de KLM! Vliegen, nü door hen, wier aan wezigheid alleen voort komt uit nieuwsgierigheid, betekent geld ver morsen. is onwaardig en oneerlijk te genover hen. die (hoe menselijk) ook wel eens zouden willen zien. Wat waardig is, leerden we 8 Fe bruari 1953! Het geld, dat verknoeid wordt met alle onnodige gevlieg behoort in het Rampenfonds! N. De officiële oproep behelsde het dringende verzoek om zich van toe- Feuilleton door JOS LODEWIJKS Tak knikte vriendelijk ter beves tiging van dit verrassende feit en besloot zyn bezoek aan het dorp te beginnen met deze gewichtige man enkele inlichtingen te vragen. „Mooi weer," 'zei hij. een op merking die over de gehele wereld de betekenis heeft gekregen van „Ik ben u goed gezind en wil met u praten," en dus evengoed in Teylin gedam dan overal elders gebruikt kon worden. De stationschef zette zich tot eey uitvoerig antwoord. Hij bleek een man van vele woorden en het duur de daarom enige tyd voor Tak was ingelicht over het verschijnsel, dat deze lente tot nu toe heel behoorlijk was geweest en dat men in Teylin- gedam hoopte, dat het voorjaar zou worden gevolgd door een nog scho nere zomer. Tevens vernam nij in dezelfde uiteenzetting dat men in het dorp deze winter veel last van hoog water had gehad en dat dit euvel gelukkig weer enigszins whs goedgemaakt door de aanhoudende droogte van de lentemaanden. Tak knikte bedachtzaam. „Jaja." zei hij peinzend, „het is wonderlijk hoe de natuur altijd weer zorgt voor een tegenwicht. Prachtig is het, zo'n dorp van de hoogte uit te zien liggen onder dat zonlicht. Veel drukte is er overi gens niet, wel? Het lijkt uitgestor ven." „Goeie plaats voor een vacantie. mynheer." concludeerde de sta tionschef met een tik tegen zijn ro de pet, waardoor dit hoofddeksel achter op zijn hoofd kwam te han gen als duidelijk symptoom van het feit dat haar eigenaar zich voorbe reidde op een langdurig onderhoud. „Kijk eens, Teylingedam heeft niet veel byzonders. Wat winkels, wat boerengedoentjes, wat kleine fa briekjes. en dan is het op. Maar het ligt kasjuweel tussen de wellanden en bossen, en dan heb je de rivier daar." Hy wees in de richting van het stationsgebouw, dat ongetwij feld het uitzicht op de „rivier daar" versperde. „De rivier daar leven we hier van .Je kan er in vissen, op roeien, in zwemmen, de was doen, en je kan er naar kijken. Dat is eigenlijk nog wel het mooiste. Je kan er hele avonden naar kijken zonder dat je je verveelt. Een rivier bij een dorp is prachtig, mynheer. Er zou een rivier moeten zijn bij elk dorp. Dat geeft wat meer rust en eh dinges. Ik wil zeggen Och, ik zou niet zonder de rivier kunnen. Als ik vandaag of morgen eens wordt overgeplaatst en het zou zijn naar eigens waar geen rivier was. zou het mij' erg spijten. Heel erg. Komt u hier voor uw ple- Tak, die onder de indruk geko men was van 's mans lyrisch loflied op de rivier, was verrast over de plotselinge vraag. „Nee," zei hij aarzelend. „Niet di rect voor mijn plezier eigenlijk. Ik heb hier zaken te doen." De stationschef liet een verachte lijk geluid horen. „Zaken! Zaken? In Teylingedam zaken doen U liever dan ik. Af- fyn, ieder zijn ambacht. Ik hou het maar by de treinen." En in het be sef van geheel en al op de juiste plaats in de maatschappy terecht te zyn gekomen, ging hij nog wat zwaarder en behagelijker leunen op het hek. Tak besloot een eind aan het gesprek te maken met een paar directe informaties. „Kent u de familie Jutte?" vroeg hij op de man af. „De Jutten? Of ik ze ken. Er zijn trouwens twee families Jutte in hét dorp. Bedoelt u de vraehtrijde- ry of de koeienboer?" „Allebei. Ik moet de twee fami lies allebei opzoeken. Misschien kunt u mjj vertellen hoe ik er moet komen?" De stationschef trok een geheim zinnig gezicht. „Dat kan ik," zei hij gewichtig. „Mar ik kan nog meer, Ik kan u namelijk een goede raad geven. En dat i.' als 'lij 'de koeienboer Jutte\..oet zyf^wees dan een beet je voorzichtig. Hjj is een ongemak kelijk heer, om zo te zeggen. Een man die geen aasje vriendelijkheid heeft en op aile vreemden gebeten is als de hond op de kat. Het zijn natuurlijk mijn zaken niet maar als u onaangename dingen te ver tellen hebt, Kunt u beter een poli tieman meenemen naar zyn nuis. Want hy Tak viel hem geïnteresseerd in de rede. „Hoe komt dat zo?" vroeg hij. „Heeft die man onaangenaamheden f ehad met anderen, of is hy een eetje raar in het hoofd?" De stationschef keek peinzend naar het dorp, waar nog steeds geen levende ziel. te bekennen was. „Och", zei hij. „Raar in het hoofd Goed wys zal hy wel niet zijn. Maar inderdaad heeft hij onaange naamheden gehad met anderen. Hij heeft eens En de stem van de man met de rode pet daalde tot gefluister. „Hy heeft eens iemand vermoord." Inspe4| Tak wandelde in de smalle dorpsstraat tussen lage, vriendelijke huizen door. Hier en daar bleek toch wel iemand in leven te zyn. Er speelden een paar kin deren bij een boerenkar die met de burries omhoog onder een hoefstal stond, en voor sommige ramen zag hij vrouwen, die hem nieuwsgierig aankeken toen hij passeerde. Hij vroeg zich al wandelende af, hoe net te verklaren was dat hij bh zijn nasporingen naar de herkomst van de dames Jutte niet ontdekt had hoe haar vader, de oude boer in Teylngedam, een gevange nisstraf wegens doodslag achter de rug had. De stationschef had wel over „moord" gefluisterd, doch Tak wist maar al te goed hoe zelden de juridische term „moord" toepasse lijk is op een misdaad, waarbij het slachtoffer om het leven komt. Wat hij van de spoorwegfunc tionaris gehoord had, was een grote verrassing voor hem. Hij was naar Teylingedam gegaan omdat hij het dorp had willen kennen waar de twee gezusters Jutte haar jeugd hadden doorgebracht, met de intuï tieve zekerheid dat hij er wijzer vandaan zou gaan dan hy gekomen was. Maar dit had hij niet ver wacht. Een moord! „Wat een ezel ben ik geweest", dacht Tak onder het voortgaan. „Ik moet me daar door een boekhande laar en twee recidivisten iets laten vertellen dat waarschijnlijk de sleu tel van het hele zaakje is! Hoe heb ik iets dergelijks over het hoofd kunnen zien! 'Dat moest Falkner weten... Enfin, ik zal het hem nog wel eens vertellen, later. Als dit gunstig afloopt. Maar een ezel ben ik. dat staat vast". De openbaring per telefoon was gekomen op het hoogtepunt van een verlammende onzekerheid, volgend op de volkomen mislukking om via Helleboom en zijn twee kornuiten uit de onderwereld licht te brengen in de duistere zaak, die langzamer hand een prestige-kwestie was ge worden niet alleen voor Tak, maar voor het hele politiecorps. De verzekeringsmaatschappij koester de al plannen om eigen mensen in te schakelen by het onderzoek en het was slechts aan de verwoede tegenstand van commissaris Falk ner te danken dat het nog niet zo ver gekomen was. „Ik reken nog steeds op jou, Tak" had Falkner gezegd, „maar als je het my vraagt krijg ik steeds minder fiducie in je methoden. Ik geloof dat Je het deze keer lelijk laat zitten maar dat hoeven aie lui van de verzekering niet te we ten. Ik heb gezegd dat we voor be langrijke ontwikkelingen in deze zaak staan en dat het ondoenlijk was om nu al inlichtingen over ae stand van het onderzoek te ver schaffen. Als je my voor die leu gens laat opdraaien, zal ik je weten te vinden". „Ik hoop u niet het genoegen te schenken mij te kunnen degraderen tot het eerste baantje, wat ik-van u te doen kreeg, namelijk het op. Tak beschroomd. „Maar ik geef toe dat u de zaak optimistischer hebt voorgesteld dan de feiten rechtvaar digden. Ik sta voor een muur. Zo heet dat. Het is werkelijk een zeer goede vergelijking". (Wordt vervolgd) 7. „Van nu af aan," zei Pat O'Nozel, „ben je dus mijn assistent en leerling Luister nu goed: om een meester- detectlve te worden zoals ik moet je een goed oog voor klelnighedens heb ben. Je moet dadel ijk kunnen zien, of een individu zijn veters vastknoopt om dat zün «Koenen loszitten of dat. hij het doet om achtervolgers te bespieden. Veters en luciferdoosjes zijn belangrijk in ons beroep, maar nog belangrijker ztjn sigarettenpeukjes, haren en stof jes. Let dus op klelnighedens. leer dus van weinig veel te weten en ga voort met hoe langer hoe meer te weten van hoe langer hoe minder tot jo mijn hoogte bereikt en practlsch alles weet van practisch niets. Is dat duidelijk?" „Niet helemaal", antwoordde Panda benepen, „ik..." Maar hy werd onderbroken door een driftige uitroep van Pat „Chauf feur I" riep deze, „je luistert toch, hoop ik. onze geheime gosprekkens niet af?! „Ik luister nooit mijn pussagiers af!' antwoordde de chauffeur verontwaar digd. En geprikkeld trarte hij op de gaspedaal. (Wordt vervolgd' risme naar de noodgebieden te ont houden. Terecht dunkt ons. Geachte inzender echter schijnt het voornamelijk begrepen te hebben op het „toerisme" per vliegtuig van auto riteiten en pers Hij geeft blijk geen bezwaar te hebben tegen reizen van diezelfde autoriteiten en pers per boot naar de getroffen stre ken. Welnu, als hij bereid is om in te zien, dat autoriteiten en pers geen „toerisme" bedrijven dofth een functie uitoefenen wanneer zij zich naar de noodgebieden begeven per boot dan kunnen wij niet inzien, waarom nu eensklaps die dienstreizen het karak ter van toerisme verkrijgen, wanneer ze per vliegtuig geschieden. Snelheid van berichtgeving is juist bij rampen als deze wel een zeer drin gende eis gebleken. Er is zelfs al cri- tiek geuit, dat men zich niet snel ge noeg (per vliegtuig!) een globaal overzicht van het gebeurde heeft ge vormd! Wij zijn het er intussen mee eens, dat die dienstreizen van autoriteiten en pers tot het strikt noodzakelijke beperkt moeten blijven. Geachte inzender doet overigens aan de ernst van zijn betoog belang rijk afbreuk door de opmerking, dat zulke vliegtochten „oneerlijk zijn te genover hen die ook wel eens wat willen zien." Hieruit klink een zekere „verdeel zucht" alsmede een miskenning van de taak die bedoelde autoriteiten etc. hebben te vervu'en. Tenslotte nog dit: deze ramp is bepaald geen „be zienswaardigheid"! Red. U.N. Tot andere gedachten M. de R.. Het is wel zeker, dat duizenden zich bij het lezen van het ingezonden stuk „Wat te doen met zulke lieden", zich hebben geërgerd over het ge drag van de voddenboer. die niet al leen niet bereid bleek iets te geven aan de collectante voor het Nat. Rampenfonds maar haar bovendien beledigingen toevoegde in de zin van „Eerst beroven jullie ons van onze handel en dan komen jullie nog schooien ook". Naar mijn mening moest men deze a-sociale voddenboer zijn vergunning ontnemen en hem onder toezicht op een gevaarlijk punt in het rampge bied te werk stellen. Ik denk dat hij daar wel spoedig tot andere gedach ten zou komen. Jac, v.O. Aanrijding in Viestraat Gistermiddag omstreeks half drie kwam een wielrijder de 43-jarige G. H. uit Utrecht, m de Lange Vie straat tegen een hem achterop rij dende vrachtauto te vallen, tenge volge waarvan hy een neusfractuur en een wonde by net c auto van de G. G. en G.~D. werd het slachtoffer ter behandeling naar het St. An thoniusgas thuis overge bracht. Het ongeluk geschiedde, doordat H. twee vóór hem rydende wielrijders wilde passeren op het ogenblik, dat de vrachtauto, be stuurd door de 23-jarige P. v. V. uit Hooglanderveen, hem achterop reed.. H. raakte toen de kluts kwyt, begon te slingeren en kwam in aan raking met het rechter achterwiel van ae vrachtauto. Utrechtse firma actief bij dijkherstel De fiima Goor. uiKKerboom en Sybrandy te Oudehaske en Utrecht heeft opdracht gekregen tot het winnen van klei voor de herstel werkzaamheden aan de Schielandse Hoge Zeedijk. Dezelfde firma is reeds begonnen met het herstellen van dyken tussen Drimmelen en de Moerdyk. Het werk wordt uitge voerd met het modernste bagger- materieel. Aandeel Volksuniversiteit Een collecte voor het Rampenfonds op de cursusavonden van de Utrechtse Volksuniversiteit heeft een bedrag van 319 opgeleverd, MAARTENSDIJK Raadsvergadering voor hulpverlening Op Woensdag 11 Februari zal in de gymnastiekzaal van de Openb. School in Tuindorp een buitengewone raads vergadering worden gehouden, die te half acht zal aanvangen. Te acht uur worden aldaar verte genwoordigers van verenigingen en kerkgenootschappen verwacht voor een bespreking van verdere hulpver lening door deze gemeente aan het noodgebied. In verband met de be schikbare ruimte wordt gerekend op hoogstens twee vertegenwoordigers per vereniging of kerkgenootschap.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3