De geest van de dood waart over Goeree Grootscheepse actie In Alblasserwaard nog moeilijkheden Amerika enthousiast Voor heelden van hulp uit het buitenland ond&i FDEIOUPE „Zo erg heb ik het nog niet gezien" D Ex-employé van „De voor behoud van tractoren en landbouwmachines JONGEMAN REDDE MENSENt?) EN STAL GOEDEREN VAN WATERSNOODGAVEN Nog 1258 huizen in het water Rampenfonds lenigt persoonlijke nood 8 MILITAIREN OMGEKOMEN, VERMIST OF GEWOND BIJ DE HULPVERLENING Gezondheidstoestand in de noodgebieden niet ongunstig voor hulp aan ons land Faroek schenkt 9000 gld Incident UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Dinsdag 10 Februari 1953 60e Jaargang No 240 Pagina 3 (Van een speciale verslaggeefster e mannen waden door het water. Twee burgers en een wachtmeester van de militaire politie, die tegelijk hulpofficier van justitie is. De golven klotsen om hen heen, de wind snijdt hen ruw in het gezicht. Zij zijn gebuid in rubber jassen en dragen rubber lieslaarzen en rubber handschoenen. Zij behoren tot de bergingsploeg van Nieuwe Tonge. Zij drieën alleen zoe ken nu al sinds Zaterdag naar de lij ken. die onder het wateroppervlak moeten liggen of die in de huizen achtergebleven zijn. De burgers zijn vrijwilligers, dorpelingen, die ieder een kennen en die daarom deze maca bere taak op zich genomen hebben. Verschillende andere bewoners heb ben het geprobeerd, het speuren naar hun verdronken familieleden en kennissen, zij konden het niet volhou den. Deze twee mannen hebben stug doorgezet, zij schijnen afgestompt, hun gezichten zijn zonder uitdruk king. Hun stap is regelmatig. En zij. lopen veel en ver.want voor één ge vonden dode. die op een wagentje wordt geladen, moeten zij de hele binnendijk aflopen, terug naar het centrum van het dorp. Slechts een voor een worden de lijken geïdentifi ceerd. De gemeentesecretaris, die is teruggekeerd, doet dit werk samen met de twee burgers en een militaire arts is getuige om de overlijdensac- te op te maken. Zo vordert het werk* langzaam, in twee dagen zijn slechts 12 verdron kenen geborgen van de 75 doden, die gemeld zijn uit Nieuwe Tonge. Tweemaal vinden de mannen een jongen, een kind nog van ongeveer 12 jaar. Het is een droeve stoet die door het dorp gaat onder een intens zwijgen, dat bij het voorbijgaan van het slachtoffer nog beklemmender wordt Maar de drie mannen gaan voort, hun gezicht blijft onbewogen. Het stoffelijk overschot wordt in een kist gelegd en d^droeve last wordt ver der vervoerd: Van de muur buiten de militaire cantine is weer een kist verdwenen. Koud en luguber staan de overgebleven doodkisten tegen die muur. Nummer 12 is heengegaan. Wat achterbleef is dood Dat is nu Nieuwe Tonge. Het water klotst onstuimig tussen buiten- en binnendijk en aan de randen staan nog huisjes, in nietigheid verzonken, i Van de meeste zijn de vensters zorg vuldig gesloten, de gordijnen zijn dicht. Het was nacht, toen het dorp door het water werd overvallen! Soms is er een huis gewoon wegge slagen. of de buitenmuur is verdwe- nen en de gordijnen waaien naar bui ten. Ergens ligt een kat op tafel, zij is dood. De M.P.'s hebben haar moeten neerschieten, omdat de dieren de lij ken aantasten. Enkele van hen heb ben de kogel nog kunnen ontgaan. Er zit er een vredig op de drempel van een huisdeur: haar uren zullen wel geteld zijn. En het lijkt onwerkelijk. dat zjj nog zou leven in dit dorp van ruim 2000 zielen, dat nu uitgestorven is en waar alles, wat achterbleef, dood is. Kadavers drijven in het wa ter, liggen zo maar op de straten en op de rand van de binnendijk, waar ook huisraad, tractoren en auto's op zijn geworpen. Stro. een schop, een stuk linnenkast met het linnengoed er nog in; alles dood en stom. In deze vreemde stilte werkt slechts een klein groepje mensen. Het zijn de enkele burners en de mannen van de militaire politie. Van daag komt een versterking van 60 man aan. Er is werk genoeg voor hen, vooral als het water, dat gisteren een eind was gezakt, een nog lager peil bereikt. Dan komt er nog meer bo ven. dat nu niet te bereiken is. „Lan terfanten laat ik hen ook niet," zegt kapitein v. d. Vechte. de plaatselijk commandant van de M.P., die de taak van de burgemeester heeft overgeno men. „Dan stuur ik hen weer weg." Vier van zijn mannen zijn gedeta cheerd op Oude Tonge, zij moesten er naar toe om de woningen voor plundering te vrijwaren. Het water verhindert hen verbinding te doen houden met hun collega's. „Je moet er hard voor zijn Water, overal water. Het houdt de werkzaamheden tegen. Zolang er wind en vorst is. blijft de atmosfeer tenminste nog zuiver. Maar de ene dag vriest het. de andere valt de sneeuw in vlagen of komt er regen. En ondertussen waden de drie man nen door het water, steeds maar door. Zij krijgen extra goed eten en een ex tra toewijzing alcohol. Zij willen vol houden en zij kunnen het ook. Maar je moet er hard voor zijn, zeggen zij zelf. Zo is Nieuwe Tonge. „Zo erg heb ik het nog niet gezien," zei Koningin Juliana, die gisteren het eiland Goe- ree-Overflakkee bezocht. Ook zij waadde met lieslaarzen door het wa ter. Ook zij voelde de vreemde, adembenemende stilte, de kilte van de dood. Ommelanden" aangehouden Bij zijn thuiskomst te Leeuwarden is Maandagavond aangehouden de heer B. V. Vooistra. Zoals bekend is, werkte de heer V. tot kort voor zijn indiensttreding bij de condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij „De Ommelanden". De condensfabriek „Friesland" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiegcding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aan hangig gemaakt en het vonnis dat hierop volgde, zeide dat het de heer V. verboden was op straffe van lijfs dwang bij een andere zuivelfabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken te onderhou den. it hulpv ning 'erir^.d. volgen, daar- Hulp van vakmensen gevraagd Overheid en bedrijfsleven hebben de handen ineengeslagen en een com missie „Noodvoorziening Landbouw werktuigen" opgericht. Deze commis sie vraagt, ten einde te komen tot on middellijke voorlopige droogmaking en conservering van tractoren en landbouwwerktuigen, om motormon- tcurs, servicewagens, lichte kraanwa gens en gereedschappen. De tijdelijke hulpkrachten zullen in ploegverband werken. Het secretariaat van deze commis sie „Noodvoorziening Landbouw werktuigen" is in Den Haag, Stad houderslaan 126, tel. K 170055.22.10, gevestigd. Aangezien thans tractoren en machines droog komen en in korte tijd door water en lucht vernield kun nen worden, vraagt de commissie dringend om snelle opgave van men sen en materieel, welke beschikbaar kunnen worden gesteld, alsook voor welke tijdsduur. Persoonlijke gege vens dienen, in verband met uit te schrijven vergunningen voor het be treden van de rampgebieden, vermeld te w Thans, een goede week na de over stromingen, die het Zuidwesten in ons land zo zwaar troffen, is men reeds overal bezig met de herstel werkzaamheden. Het gat bij Papen- drecht, dat een afmeting had van 85 meter, wordt gedicht door het op spuiten van zand. Een zinkstuk ligt gereed om tegen de dijk tot zinken te worden gebracht. 19-jarige expeditieknecht A .T. K. uit Den Haag is door de Haagse politie aangehouden wegens het feit dat hij zich een aanta! goederen, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, heeft toegeéigend. Deze jongen heeft echter ook naar hij zelf zegt In de nnndgebie- den verscheidene mensen gered, wat de politie wol aannemelUk acht. K. had eerst uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costumes, een winterjas en een ..battle-dres" meegenomen. La ter bood hij op straat iemand die met een zwaar pakket liep te sjouwen aan. dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hu ter bewaring aan zijn kostjuffrouw en zijn verloofde. Vervolgens kocht hij Rode-Kruis-em- blemen. die hij op de gestolen .battle- dress" bevestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waar hij verscheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit, en liet zich zelfs interviewen door een verslaggever. Toen hü Zaterdag thuis kwam wachtte de politie echter op hem. aangezien het was opgevallen, dat hij tweemaal op een dag met een groot pak was thuisgekomen. Burgemeester Winkler van Slie- drecht heeft in een spoedzitting van de gemeenteraad een uiteenzetting gegeven over de situatie na de wa tersnood in de Alblasserwaard. Des kundigen zijn niet optimistisch, zei- de de heer Winkler .Men verwacht, dat het ongeveer vijftig dagen zal duren eer de Alblasserwaard droog zal zijn. Veel hangt af van de capa citeit van de .Nederwaard". Er is veel vee verdronken. Het aantal stuks vee dat te Sliedrecht werd aangevoerd en na tijdelijk on derdak en registratie weer afge voerd. bedroeg 1521 stuks. I-Ict dode vee dreef bij tientallen in de polder rond. Dit betekent een groot gevaar voor de volksgezondheid. Tot Zon dagmiddag zijn ongeveer 275 stuks dode runderen en varkens aan de kant gebracht. Volgens een bereke ning hebben er in deze polder 445 cadavers gedreven. Er moeten dus nog 175 dieren worden verzameld. De terugkeer van de bewoners in de Alblasserwaard zal langer duren dan men denkt. Dat zal niet zijn wanneer de drempel der woningen watervrij zal staan. Eerst moet on derzocht worden of de toestand ten aanzien van gas, water en electrici- Geëvacueerden uit de Alblasserwaard De burgemeester van Molenaarsgraaf, Brandwijk, BieskcnsgTaaf en Oud-Al- blas hebben blijkens een mededeling van de berichtendienst van de RVD aan de geëvacueerde bevolking van deze gemeenten medegedeeld dat te rugkeer naar de woongemeentcn tot nader order niet is toegestaan. Dit be sluit is genomen na overleg met de be treffende medici. Ambachtslieden en neringdoenden uit deze gemeenten kun nen indien zij zich duidelijk kunnen legitimeren on indien hun woningen watervrij zijn met hun echtgenoten en zuigelingen wel terugkeren. Hun kinderen beneden de 15 jaar mogen z.ij. voorzover het geen zuigelingen be treft, niet meebrengen. teit veilig is en moeten de sloten in de polder het normale peil bereikt hebben. Op het ogenblik staan nog 1258 woningen in Sliedrecht in of onder water. KAPITEIN VAN LIMBURGSE JAGERS VERONGELUKT Tengevolge van een verkeersonge val op de verlkeersweg Roosendaal— Etten is de kapitein H. W. Borst om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Venlo en behoorde tot het regi ment Limburgse Jagers. De kosten van zullen door de overrJ toe vast te stellen richtlijnen, worden vergoed. De noodvoorziening heeft ten doel duizenden tractoren en landbouw werktuigen, waarin millioenen zijn geïnvesteerd, tegen verdere schade te vrijwaren. Dit is ook met het oog op de productiviteit der landbouwgron den van groot belang. Het definitieve herstel der tracto ren en machines zal aan de eigena ren worden overgelaten. De commis sie „Noodvoorziening Landbouwwerk tuigen" is gevormd door de Wage- ningse instituten, de Stichting voor de Landbouw en de Stichting Het Land bouwwerktuig, waarin o.m. de Bond van Automobielbedrijven en Garage houders BOVAG, de smeden, con structie- en machinebedrijven SME- COMA alsook de VIMPOL en VIMTU de Verenigingen van Importeurs van Landbouw- resp. Tuinbouwwerktui- gen, samenwerken. In volledige overeenstemming tus sen regering en Nationaal Rampen fonds is vastgesteld dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal behoren de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de per soonlijke sfeer d.w.z. levensonder houd, kleding, dekking, schoeisel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bijdragen het eco nomische leven in de getroffen gebie den weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte ram penschade. in de privaatrechtelijke sfeer, regelingen moeten worden ge troffen in de geest van dit, vastge steld in de wet op de materiële oor logsschaden. Bij het dichten van dijken zijn het vooral zandzukken, die men nodig heeft en loaarnaar voortdurende vraag is. Overal is men thans, een goede week na de overstromingen, steeds bezig met de herstelwerkzaam heden. waarbij het een eerste ver eiste is, dat de gaten in de dijken worden gedicht. Op het eiland Voor- ne Putten, bij Spijkenisse, dichten soldaten de dijk met. zandzakken. Volgens de opgave van de Waters noodsnota van de minister-president aan de Tweede Kamer kwamen in totaal tüdens de hulpverlening tot nu toe vier militairen om hei leven. Twee militairen zijn als vermist op gegeven. terwijl voorts twee militai ren verwondingen opliepen. Aantal zieken viel mee Het aantal zieken onder de ge- evacueerden te Rotterdam is minder groot dan aanvankelijk werd vreesd. Volgens mededeling van be voegde zijde zijn er van de 10.000 mensen in totaal 296 opgenomen moeten worden, nl. 127 in een zie kenhuis. 120 in een verpleeginrich ting, 12 in een psychiatrische inrich ting en 37 in het gemeentelijk te huis voor ouden van dagen. In de thans gepubliceerde, aan de Tweede Kamer gezonden nota van de minister-president, dr Drees, wordt de algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden niet ongunstig ge noemd. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele klei ne verpleeginrichtingen is geslaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg zijn gelegen in de drinkwatervoorziening en in de af voer en destructie van verdronken Kritiek is echter de toestand alleen nog op Walcheren, waar het pomp station van Middelburg door zeewa ter werd overstroomd, terwijl de be volking nog voltallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te ge ring van capaciteit voor het gehele eiland. De aanvoer uit Zuid-Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aantal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten, dat de regelmatige verwerking van cadavers moeilijk heden zal ondervinden. Reeds is om het onthuiden vlotter te doen verlo pen in de noodslachtplaatsen te Dor drecht en Rotterdam tot villen en ver kleinen van cadavers overgegaan. In middels is hiervoor een andere ge schikte plaats buiten de kom van Rot terdam gevonden. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vastgesteld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de militaire overheid genie-troe pen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Luchtlijnen hunnen vervoer mei aan (Van onze correspondent te Washington) Vier uur 's middags op de Nederland se ambassade te Washington. De tele foonlijnen zijn voortdurend bezet, de bedrijvigheid in het gebouw is groter dan ooit, telegrammen en brieven s' men binnen, beneden sorteert massa's kleren, die voortdurend door Amerikanen in hun eigen auto's wor den aangevoerd: de ramp. die Neder land heeft getroffen, heeft diepe indruk gemaakt. In dat drukke gebouw komen twee Amerikaause jongetjes de trap op: ze zijn elf cn dertien jaar, dragen korte met bont gevoerde jasjes en hebben frisse snuiten van de buitenlucht. Ame rikaanse jongetjes zijn niet gauw verle gen en de grote centrale hal van de ambassade imponeert hen dan ook nau welijks. Ze stevenen recht af op de secretaresse van de ambassadeur en be ginnen daar hun zakken leeg te halen. Daar komen allemaal rolletjes met Amerikaanse centen uit. „Alstublieft juffrouw, zeggen ze. dat is van de jon gens van onze klas. Iedereen heeft wat gegeven. Het Is ruim zeven dollar!" Weer gaat de telefoon. Een Ameri kaanse mevrouw vraagt wat men in De vrijwillige vrouwen-hulpdienst in Engeland deelt mede dat 25 a 30.000 kledingstukken, uit Engeland naar Nederland zijn verzonden. Over enkele dagen volgt nog een zending van 30.000 stuks kleding. Een bedrag van twee millioen Zwit serse francs, ingezameld via de „ge- luksketting" in Zwitserland, is over handigd aan de diplomatieke verte genwoordigers van de drie getroffen landen. Nederland kreeg hiervan het leeuwendeel, n.l. anderhalf millioen, Engeland 400.000 en België 100.000 tv. Verder is er nog ter verdeling een bedra gvan een millioet^rancs, dat door het Zwitserse Rood^H -ïjis is in gezameld. Het in Tanger gevormde comité voor hulp aan Nederland heeft in vier dagen tijds bijna 25.000 gulden inge zameld alsmede een hoeveelheid goe deren ter waarde van ongeveer het zelfde bedrag. De regering van Nieuw-Zeeland heeft besloten 250.000 pond sterling beschikbaar te stellen aan Nederland en Engeland. Deze landen hebben elk reeds 50.000 pond ontvangen. De ros; van het bedrag zal worden verdeeld na overleg met dr Drees on Churchill. Ex-koning Faroek van Egypte heeft besloten een grote receptie ter gele genheid van zijn 33ste verjaardag op 11 Februari niet te laten doorgaan en het daarvoor uitgetrokken bedrag ongeveer 9.000 gulden ter beschik king van de slachtoffers van het wa ter te stellen. Denemarken heeft nu al tien millioen kronen (meer dan vyf en een half millioen gulden) bijeen ge bracht voor Nederland. Dit is het dubbele van het bedrag, dat Dene marken indertijd voor de slachtof fers van de overstroming in de Po- vlakte bijeenbracht. Het Italiaanse dagblad „La Stampa" in Turijn dat onder zijn lezers een inzameling voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland had georganiseerd, heeft als resultaat daarvan een bedrag van 200.000 gld aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. I)e hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is ge weest door het vervoer. Naar schat ting beloopt de waarde van de reeds aangekomen en nog onderweg zijn de goederen het reusachtige bedrag van tenminste 30 millioen gulden. 92 jarige evacué moest zijn hond missen... A\en hoopt hem te troosten met nieuwe Pluto Schipper G. van der Molen, de Ma rino. dc R.V.D., Radio Schevcningen, een boer in Haastrecht, gemeente-auto riteiten en burgers van Numansdorp en veie anderen in ons land hebben zich Maandag ingespannen om een zieke oude man. die ver van huis verpleegd wordt, zijn hond terug te geven Helaas is het niet gelukt. Pluto, de hond van de 92-jarige Stellendammer J. Coen- raads. is teruggevonden, maar dood aan boord van een kadaverschip. Het was het schip „Broedertrouw" van schipper Van der Molen, dat Maandag avond In Rotterdam gelost werd. De lieer Van der Molen hoorde door de radio het bericht dat het leven van Coonraads gered zou kunnen worden door de terugkeer san de hond. Hij is toen direct aan liet zoeken gegaan cn vond inderdaad het dode dier. De dokter die de oude man behan delde. vreesde voor diens leven tenzij de hond van de oude werd terug gevonden. De 92-jarige patiënt, sprak in een ijlende toestand voortdurend over zijn hond, Gelukkig komen er uit het noodzie kenhuis in Rijswijk, dat is ingericht, in het clubhuis „Te Werve" van de BPM intussen gunstiger berichten. Cocnraads schijnt er. dank zij zijn sterke gestel tocli nog bovenop te kunnen komen De Haastrechtse boer over wie we het hierboven hadden en die een homl had gevonden, maakte een fietstocht van twee uur naar zijn dokter om met i Nederland thans beter gebruiken kan. voedsel of dekens. Dekens, is het ant woord. Goed zegt de Amerikaanse, dan zal Ik voor 1650 dollar dekens sturen. Als van Nederlandse zijde dan grote erkentelijkheid wordt betuigd, zegt zij: „Ach, het is wel het minste wat we doen kunnen voor die mensen, die het in dc oorlog ook al zo moeilijk hebben gehad." Wanneer Amerikaanse mes-rou wen iets organiseren, doen zc 't meestal heel radicaal. Ze had al contact opge nomen met de KLM. De mevrouw zou die dekens daar laten afleveren en de KLM zou terstond voor het vervoer zor gen. Bij de post Is een grote enveloppe. Een vader stuurt vijf tekeningen, die zijn dochtertje van zeven jaar heeft ge maakt, nadat zij op de televisie de over stroming in Nederland had gezien: mo lens. bomen cn huizen half in het wa ter. Dc vader heeft een cheque van twintig dollar bij die kindertekeningen gevoegd. Weer de telefoon: een boerderij in Virginië biedt vijf en dertig koeien aan. Een secretaresse iaat mij een brief lezen, die geadresseerd ls aan de am bassadeur van de Grote Nederlanden (The Great Netherlands). De brief be gint niet een gedicht van de schrijver zelf. Hij herinnert zich. hoe vroeger, in Indiana, zijn vader hem tot werken placht aan te zetten met de woorden: ..You work to beat the Dutch". Zo werken, dat je de Nederlanders kon verslaan, wat het Ijverigste werken was, dat men zich voor kon stellen. Het ge dichtje eindigt met de strofe: The Dutch, a God loving people. Their flood of despair will stem. A flood will not beat the Dutch peoole: God sails over the waters with them 'De Nederlanders, een godvruchtig volk. hun overstroming van wanhoop zal tot staan komen, een overstroming zal het Nederlandse volk niet verslaan God vaart, met. hen over de wateren) De eenvoudige dichter is niet, rijk. HU leeft van het pensioen voor oorlogsvete ranen. Maar toch wil hil iets bijdragen. Met. zijn gebeden voor het Nederlandse volk zendt hij zijn „Penningske": een dollar. Hij tekent: Franz E. Rogers, 40(12, 5th str. Arlington. Virginië. De American Airlines hebben zich be reid verklaard kleren van heel de Ver. Staten gratis naar New York te vervoeren. Ze kunnen het werk niet aan. Te Washington ligt een hele han gar vol. Ook dc KLM kan de stroom niet verweken. De Holland Amerika Lijn doet hard mee. Slechts een begin En dit is nog slechts het begin. Thans gaat het geld binnenstromen. Een lid van 't Huis van Afgevaardigden stuurde een cheque van 500 dollar naar de am bassade. Te New York. Chicago, San Francisco, Asliville, New Orleans en Washington DC zUn comité's opgericht voor hulpverlening. In de Zondagsbla den, van een week nadat de dllken bra ken. zullen de grote advertenties staan, die aan het Amerikaanse volk duidelijk zullen maken, waar zij hun gaven heen kunnen zender,. De blijken van mede leven. die men hier als particuliere Ne derlander ontvangt, zijn heel ontroe rend. Als iets tilt dit alles duidelijk wordt dan is het dit: de Atlantische gemeenschap bestaat. Zij bestaat offi cieel en vindt officiële bevestiging in het Amerikaanse regeringscomité, waar vier van Elsenhower's kabinetsleden zit ting in liebben, maar zij bestaat tevens in de harten van dit warm voelende en spontaan reagerende volk. hem samen het geval op te lossen. Toen de boer kennis kreeg van het volledige signalement van Pluto wis» hij meteen te vertellen dat „zijn" hond geen reu. maar een teef nas. zodat ook hier suc ces uitbleef. In Dordrecht kwam iemand aan de politie vertellen, dat liU „Pluto" in Numansdorp. eveneens op °cn ma rinevaartuig. had gezien. D» politie belde het. A.N.P. op en korte tijd later hielden enige gemeente-autoritei ten. onder wie de loco-burgemeester en burgers van die plaats, zich ondanks hun eigen zorgen, met het probleem Pluto bezig. Alles tevergeefs, maar aan de mensen heeft het niet gelegen. De telefoon van het noodziekenhuis te Rijswijk heeft .Maandagavond nipt stil gestaan De aanbiedingen voor een nieuwe bond stroomden htnnen. Men beeft tenslotte zijn keuze gedaan ®n vandaag zou de heer Coenraads op voorzichtige wijze worden meegedeeld, dat hil het voortaan zonder Pluto zal moeten stellen. Maar. er zal dan aan worden «oegevoegd dat de heer Coen raads een andere trouwe viervoeter wacht. **ehalve Nederland zijn ook Enge land en België door de gecombi neerde aanval van springvloed en orkaan getroffen. Ons land kreeg verreweg de zwaarste last te tor sen, onze Zuiderburen de minst- zware. Zo kan verklaard worden, dat wij in de donkerste uren der beproeving ons geheel moesten concentreren op het eigen leed, maar dat Britten en Belgen, on danks de nationale rampspoed nog gelegenheid vonden hun daadwer kelijke hulp aan de Nederlanders aan te bieden. Onze regering heeft niet nagelaten haar diepe erken telijkheid, juist vooor deze bui tenlandse hulpverlening uit te spreken. De groeiende Westeuro- pese rolidariteit is hier op bijzon der verheugende wijze aan de dag getreden! Maar toch: belangrijker dan dit is de nationale eensgezindheid, welke in alle door de ramp be zochte landen, waar de binnen landse tegenstellingen talrijk zijn, spontaan en overtuigend tot uit drukking kwam. Zowel in Enge land als in ons land hebben de 'vorstenhuizen daarbij het bezie lende voorbeeld gegeven. In België het spijt ons het te moeten con stateren is dit echter helaas anders geweest. De ongelukkige vacantie-reis van Koning Boude- wyn naar de Rivièra op een mo ment dat de aanwezigheid van de souverein in het land van essen tiële betekenis moest worden ge acht, heeft in de B >che pers een storm van critit-.-. doen op steken, welke een sombere scha duw werpt over de nationale (en, zoals we zagen, ook internationale) inspanning, welke bij onze Zuider buren thans wordt tentoonge spreid. Uiteraard hebben wij niet de bedoeling ons te mengen in de dynastieke problemen, welke zich bij de Belgen voordoen. Wij staan echter voor de realiteit, dat in vele Belgische bladen de houding van de Koning openlijk wordt gecriti- seerd. Dit bewijst, dat er nog steeds geen definitieve streep ge haald is door de crisis, welke in de zomer van 1950 België aan de rand van een burgeroorlog bracht met als inzet de dynastie. In uiterste nood werd door de hoofdpersoon in dit drama toen tenslotte een wijs besluit genomen. De hoop werd hierdoor levendig, dat de tijd de geslagen wonden verder zou helen en dat België onder zijn jeugdige monarch de weg naar de eenheid, welke in deze, in wezen nu eenmaal dualistische, staat een moeilijke zaak is, snel zou hervin den. In de afgelopen jaren is er inder daad een verheugend herstel in getreden, zij het ook dat de poli tieke verhoudingen nog steeds uiterst gespannen zijn, mede door dat de Christelijke Volkspartij zich tot dusverre met klem heeft ver zet tegen nieuwe verkiezingen. We hebben echter ook momenten be leefd, waarin een ongelukkig be sluit de oude wond weer dreigde open te rijten. Dat was bij voor beeld precies een jaar geleden het geval toen Koning Boudewijn ver stek liet gaan bij de begrafenis van Koning George VI van Enge land. hetgeen tot felle reacties in de bladen der Belgische oppositie partijen leidde. Het incident van nu want zo moet men de overhaaste terugkeer van de eenzame vorst naar zijn vaderland kwalificeren is zeker nog pijnlijker, omdat het een wan begrip verraadt over de vervul ling der koninklijke plichten op een moment, dat deze boven elke twijfel dient te staan. Zo beleefde België Zondag j.l. het trieste tafereel van een te Brussel binnenrijdend koninklijk rijtuig in de expresse uit Parijs met gesloten luikenVia het station-Zuid reed de koninklijke wagon naar het particuliere station te Laeken waar een handjevol autoriteiten en leden van de hof houding getuigen waren van 's ko- nings terugkeer. Boudewijn zag er bleek en vermoeid uit. Dubbel betreurenswaardig is deze gang van zaken, omdat men de indruk krijgt, dat België's jon ge vorst door verkeerde raadslie den wordt geleid. Hjj kan zich klaarblijkelijk niet los maken van zijn onmiddellijke omgeving. Vo rige week Maandag begaf de Ko ning zich onverwijld naar het to neel van de ramp. Men zag hem op de foto's afgebeeld, blootshoofds in de straten van het geteisterde Oostende: een waardig nazaat van zijn koninklijke grootvader, Albert I, de „koning-soldaat", die in de jaren 1914'18 zoveel heeft ge daan om het leed van ziin door de Duitsers overvallen land te helpen verlichten. Daarom vooral, is het zo jammer, dat de verantwoorde lijke staatslieden Koning Boude wijn een dag later niet hebben we ten te weerhouden van zijn voor genomen reis naar de Rivièra in gezelschap van zijn vader en pleegmoeder. Laten we hoDen. dat dit incident nu werkelijk het laat ste is geweest, dat ons aan de wrij ving van de laatste iarem herin nert. België en ziin vorstenhuis zullen daar wèl bij varen. In Suriname reeds 220.000 bijeen In Suriname heeft men thans 220.000 gulden (Ned. Crt.) byeen voor de slachtoffers in Nederland. Hiervan is inmiddels 100 000 gulden die de landsregering naar aanleiding van een motie in de staten beschik baar stelde, aan de gecommitteerde voor Surinaamse Zaken in Den Haag, mr De Vries, overgemaakt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2