Schichtige paarden De brievenschrijver Donker hok is won mg: geen water, geen gas op doorweekt terrein Onprettig bezoek De bejaarde schillcnophalers ontoerekenbaar geacht „Hij is ziekelijk gestoord" 'n Waar slagveld werd berecht „HET IS MIDDERNACHT, DR. SCHWEITZER!" Vuilnisemmer als UTRECHTSCH N1EUWSBLAÖ Dinsdag 10 Februari 1953 éOe laargang No 340 Pagina 2 Door C.C. en C.D. herenigd De familie Bosch uit Moer dijk die bestaat uit man. vrouw. twee kinderen en de 91-jarige Opoe en die de wijk moest nemen voor de storm vloed. welke hun huis onder water zette, is dankbaar ge stemd. Toen zij werden geëva cueerd naar Utrecht moesten :ij Opa in het ziekenhuis van Ossendrecht achterlaten. Nadat zij in de Annastraat 13 in Utrecht bij familie waren in getrokken en zij een beetje van de doorgestane emoties waren opgeknapt was hun eni ge wens nog om ook Opa weer bij zich te hebben. En daarom trok de zoon des huizes naar Ossendrecht om. hem te gaan halen. Helaas, hij keerde on verrichter zake terug. Opa mocht niet met hem. mee. Goede raad was duur. To' een familielid op het goede idee kwam om hulp te vragen bij de evacuatiecommissie op de Croeselaan. Aldus werd gedaan. En spoedig daarop reecl een auto van de G.G.D met een broeder naar Ossen drecht. De G.G.D. bleek meer succes te hebben dan de zoon des huizes. Deze keer mocht Opa mee naar Utrecht en nog dezelfde dag was de familie Bosch weer herenigd. Vraag niet. hoeveel vreugde er was om de ..verloren zoon". Bouwmaterialen ontvreemd A]s verdacht van diefstal van spi, kers en schroeven op de terreinen van de Jaarbeurs aan de Croeselaan werd door de recherche aangehouden de 30- jarige C M uit Utrecht Het gestolero vertegenwoordigde een waarde van 30 Voorts weiden aangehouden de 45- jarige F A uit Schiedam en de 20-jari- ge A U uit. Utrecht, die er var. ve. dacht worden een hoeveelheid lood ei. koper te hebben gestolen. Ook deze diefstallen vonden plaats op de Jaar- beursterreinen aan de Croeselaan De drie verdachten zijn na verhoor weer op vrtte voeten gesteld Trap van een paard De 48-jarige koopman B uit Sclm\ die gistermorgen op lt»t los- en laad perron van de Veemarkt aan de Croese- laan te Utrecht naar het, uitladen van j paarden stond te kijken, kreeg' van een der rossinanten, dat klaarblijkelijk wat zenuwachtig was geworden een trap tegen de borst. Met een gebroken rib moest B per auto van de G.G. en GD. ter behandeling naar het St Anthonius gasthuis worden overgebracht W. t. Jjrp overleden Op 87 Jarige leeftijd is te De Bilt overleden de heer W van Erp, gepen- sionneerd kapelmeester van het 4de Regiment Infanterie te Deiden De heer Van Erp genoot destijds ook in Utrecht grote bekendheid, de oude ren onder on- zullen zich nog we' herinneren dat de heer Van Erp diri gent was van verschillende muziek corpsen in onze stad De begrafenis zal plaats vinden op Donderdag 12 Februari des morgens elf uur op de Nieuwe Algemene Be graafplaats aan de Woudcnbergseweg te Zeist De hengstenkeuringen in Utrecht Eigenaars in pauze bij de kachel (Van een verslaggever) Schichtige paarden, een doorweekt ■oneours-hippiqueterrein, felle ruk winden en een stromende onophou delijke regen, zie daar het beeld van de Voorjaarshengstenkeuring, die vanmorgen op het terrein aan de Croeselaan le Utrecht werd gehou den. Het veld was drassig, modderig en doorweekt Hier en daar plekten nog massa's half gesmolten sneeuw, maar de afgezette baan. waar de hengsten moesten draven was goed verzorgd, al begon zij hier en daar reeds te doorweken door de onver biddelijk neerstriemende regen. Met kleurig versierde manen, maar met wild angstige ogen, ter wijl de hete adem uit de openge sperde neusgaten werd gestoten stonden de paarden hoofdrukkend voor hun keurmeesters, wier taak vandaag alles behalve benijdens waardig bleek te zijn. Het was vopr de heren niet mogelijk ook maar één aantekening te maken. Alles moest pro memorie geschieden en wanneer er een paar paarden voor de heren waren verschenen, verdwenen leden van de jury in de omroeptent. waar van het zeildoeken dak nijdig klap perde onder de rukwinden In de tent werden dan de resultaten van de keuring onderling bespro ken, waarna er dan aantekening werd gemaakt van de goede of min der goede kwaliteiten van de dieren. Verwonderlijk groot was de belang stelling van boeren en buitenlui. Zij hadden dit hondenweer of was het pa arden weer? getrotseerd om deze keuring bij te wonen. Op de tribunes hokten zij samen, maar al waren zy tegen de striemende regen en de gure wind enigermate beschut het was alles behalve een pretje om hier enkele uren door te brengen De kellners die warme dranken aan de man brachten hadden uiteraard een drukke klandizie. Zij die echter even op hun verhaal wilden komen zochten hun toevlucht bij de rood gloeiende kachel in het Maresca-res- taurant. waar men zich te goed kon doen aan hete koffie of een bord dampende snert. Maar onderwijl ging de keuring door. Er was een -groot aantal paar den verschenen. Geen eigenaar was weggebleven voor de ongunstige weersomstandigheden. Wanneer er ingeschreven paarden verstek moesten laten gaan. was dit omdat de huidige omstandigheden dit on vermijdelijk hadden gemaakt. De keuringen vingen aan met de eer ste bezichtiging van de drie-jarige en daarna van de 4-5-jarige nog niet ingeschreven hengsten van het Gelders type. Na de pauze kwamen de Groningers aan de beurt Na af loop werd er een hengstenmarkt ge houden. Morgen vindt de tweede bezichtiging van de hengsten plaats, die daarvoor vandaag wer- 125 flessen melk gingen verloren Doordat de 33-jarige chauffeur A K n de u:r Melk Centrale op de Ste- nenbrug te Utrecht door de opeenge hoopte sneeuw de trottoirband van de brug met opmerkte, reed hij hier met zijn auto tegen Het gevolg hiervan was. dat de wagen begon te slippen waardoor 125 liter melk in flessen var. de auto gleed en op straat aan diggels viel De reinigingsdienst heeft later de scherven opgeruimd. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor. Ondanks het meer dan slechte weer werd vandaag op het concours hip- pigue-terrein aan (le Croeselaan te Utrecht de jaarlijkse voorjaarheng- stenkeuring gehouden. Op onze foto: Een der 3-jarige hengsten van het Gelders type is voor de jury versche nen. (foto U. N.) den goedgekeurd, gevolgd door de Rremie keuring der 3- en 4-jartge engsten. Morgenmiddag worden de 5- en 6-jarige hengsten gekeurd, terwijl de premiekeurin: het besluit zal an deze hengsten-dagen. Zoals onze speciale verslagge ver uitvoerig heeft gemeld, wordt er door de Utrechtse Colonne van het Rode Kruis, die Woensdagavond naar het bedreigde gebied, in Helle voet- sluis op het eiland Voorne is vertrokken, uitstekend werk verricht bij de ontvangst en doorvoer van evacué's die van het eiland Goeree en Over- flakkee naar veiliger oorden worden overgebracht. Op onze foto: de manschappen van de Utrechtse Colonne in hun kampement nabij het tramsta tion en de haven van Helle- voetsluis, ivaar de vluchtelin gen per boot arriveren. De Rode Kruis-mannen hebben hier twee tenten opgeslagen, waarin zij des nachts bivakke ren. (Foto U.N.) Bepaald prettig was het bezoek, dat de 36-jarige koopman J. de O uit Jutphaas op 11 October aan zijn broer S. te Utrecht bracht, bepaald niet. De bezoeker verkeerde n.l. nogal eens onder de invloed van sterke drank en had bovendien een erg opstandige bui. Door een en an der zette hjj bij zijn broer de boel op stelten, met gevolg dat gastheer en bezoeker na enige ogenblikken al ruziënd op straat terecht kwa men. Toen werd de familiaire aangele genheid een kwestie van openbare orde en veiligheid, waar de politie zich mee pleegt te bemoeien. Twee agenten sommeerden de aanvallen, de partij i.e. de broer uit Jutphaas. om mee naar het bureau te gaan. Toen de man daaraan geen gevolg gaf, grepen zij hem aan om hem met sterke hand te dwingen aan hun bevel te voldoen. Maar op dit moment vergat de Utr. broer zijn vete en ging de politie te lijf om de ander te ontzetten. Het slot van de historie was. dat beide broers op het politiebureau terecht kwamen. De overtocht gschiedde niet zonder stoornis; de broer uit Jutphaas schopte onderweg: n.l. een ruit van de transportwagen in. Het eind van het lied was, dat de gebroeders zich voor de politierech. ter moesten verantwoorden, de Utrechter wegens verzet tegen de politie, de ander wegens de gebro. ken ruit. De eerste kreeg veertien dagen voorwaardelijke gevangenis straf en 25.boete, de tweede zal 20 boete moeten betalen bij de reeds door hem voldane vergoeding van 6.voor de aangerichte ave rij in de politiewagen Hij kan er ook tien dagen gratis logies voor nemen in het. Huis van Bewaring. door kantonrechter vrijgesproken De Utrechtse Kantonrechter, mr. de Jager, beden schriftelijk uitspraak doende in de zaak tegen de 70-jarige schiilenophalers G. A. en A. V., te Utrecht, sprak beiden vrij van het hun ten laste gelegde. Hun vergunning werd ^.ingetrokken Zoals fflpn ïith'd herinneren werd de gemeentelijke vergunning welke deze mannen hadden voor de uiToefe- ning van hun bedrijf, met ingang van 1 Januari jl Ingetrokken door de be treffende gemeentelijke instanties op grond van de leeftijd van deze pergo- Daarmede werd geen genoegen ge nomen en de schiilenophalers zetten hun werk voort tengevolge waarvan zij door de Utrechtse politie werden geverbaliseerd wegens het ophalen zonder vergunning. De Ambtenaar van het O.M.. mr. Wüstenberg. had veertien dagen ge leden schuldigverklaring van de beide verdachten geëist, zonder oplegging van straf. B.B. groeit nog steeds De belangstelling voor -ie organisatie Burgerlijk» Bescherming" is nog steeds groeiende. Gisteren kwamen zich op de diverse wervingsbureau* 437 nieuwe vrijwilligers melden, zodat het totaal aantal aanmeldingen thans 4948 bedraagt. (Advertentie) HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee* eten die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met Dit zijn tm^jdnodgc- toone dinpeW^K ik van morgen in het doodge wone kapperszaakje hoorde. Het eerste ivas: dat de kapper aan 'n heer-met- een - gemelijk - gelaat vroeg of hij zijn maan delijks potje scheerzeep niet moest hebben en dat die heer antwoord de: „ik heb thuis nog een stukkie staafdath doe tfc het deze maand maar 's mee: de centen voor die pot heb ik maar 's aan het Rampenfonds gegeven! Én het tweede: dat de patroon en zijn éne be diende elkaar beloofd hebben een maand niet te roken en iedere dag zestig cent in 'n spaar pot te doen, om op de eerste Maart zes-en-der tig gulden te kunnen afdragen. Dit zijn geen verhi&l- tjes. want ik heb ze van morgen zélf gehoord. Het zijn ook geen schokkende onthullin gen. want ze zijn dood- simpel I Die mannetjes J van vanmorgen v - Toch hebben ze waar de. En niet zo héél ge ringe waarde eigenlijk ook. Want het komt niet zo dikwijls voor. dat een mens zich werkelijk iets ontzegt voor een ander. Mensenmin gaat dik wijls niet verder dan dat het nog bést kan. zonder dat ge het zelf écht m r kt. Maar wanneer ge ge wend zijt- elke dag twin up cigaretten te roken dan is het, om den drommel, niet gemak kelijk elke dag hèlemaa niet te roken. Ik weet, dal er hee wat grotere helden zij dan deze drie en dat hu vamen zeker niet zullen worden bijgeschreven ir. de boeken der historie. Ik weet dat er velen zijn, die dag aan dag hun leven wagen om dat van anderen te redden en dat zelfs die onbe kend zullen blijven. Maar toch vind ik die drie mannetjes van vanmorgen de moeite waard, omdat zij de menselijke waardigheid op overtuigende wijze dienenomdat, hun klei ne. bijna hulpeloze, ge baar van mensenmin. ons het vertrouwen In de mensen schenkt, dat wij soms zozeer behoe ven. Er gebeurt namelijk niets als die man zijn potje scheerzeep wél koopt. En wanneer die twee zich hun cigar et je niet zouden ontzeggen, dan zou daar zo op het oog - niets van blijken. Maar deze dingen zijn ekenen en symbolen en an grote waarde door et inzicht in het mense- ijke hart Dat is alles wat erover :e zeggen valt. En dat heb ik even willen doen. DOESJJ Zo ziet de „woning" Achter Claren- bvrg 17 er uit. Een oude pakhuis ruimte van 6 bij nog geen 2 meter. Geen daglicht, geen water, geen w.c. geen gas. Achterin een opklapbed dat door een gordijn van de „woonkamer" kan worden afgescheiden. PERSOONLIJKE TITEL Aan Ir W. A_ Th. r. Oijen. ingenieur l-ste klasse bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw, ter standplaats Utrecht, ls de persoonlijke titel van rijksveeteeltconaulent in alge mene dienst verleend. BuigerUjk^ stand j UTRECHT Geboren: Ruth M„ d.v. P de Gooijer en C. A. W. Cobben, Harpstr. 31; Theodora A. J.. d.v. A. H. van Vugt en H A. van Putten, Fre- gatstr. 137; Gerarda. d.v. G. A. J. Jan sen en A. Diemer, Papaverstr. 1; Jo- sephus W. R. C„ z.v. A. W. C. Neute boom en P. J. Valk, Appelstr. 9; Ca milla en Jacqueline, drs van Fr. Fr. M. Hamers en M. C. Loosen. Kneppel- houtstr. 22; Dirkje J., d.v. G. Hendriks en M. H. Geerts, Bankaplein 27; Ma- rinus J., z.v. M. C. Loef en M. J. van Sutphen, J. Geelstr. 26bisA: Marius J., z.v. J. den Bok en S. van Rooyen. Chopinstr. 18; Maria, d.v. K. G. Bee- rens en A. L. Molier, Azaleastraat 13; Arie P.. z.v. P. Beijen en C. E. Scheidt, Celebesstr. 42; Geertruida L., d.v. A. Maas en G. J. Telkamp, Daendelsstr. 17bis; Albert A., z.v. A. H. van Rens- woude en H. Koetsier, A. Tasmanstr. 27; Maria G. H., d.v. F. W. Verrips en M. H. Vissers, Nobeldw.str. 29; Jaco bus Th. W„ z.v. W. van der Wel en H. H. van Arnhem. Baanstr. 13bis; Jacob z.v. J. van Elk en D. de Vries, Amalia- dw.str. 1; Antonia G.. d.v. W. v. d. Berg en P. Wakker. Ridderschapstr. 6 Leendert, z.v. C. J. v. dd. Berg en H. Bontekoe. Sonoystraat 77. Overleden: Eerde Sinning, wed. van C W Florissen, 75 jaar. Oudegracht 99 Hendrikus Rademakers, geh. met E. H. van den Heuvel, 73 jaar, Looierstr. 10; Anna W. Hogervorst, wed. van W. Karlas, 76 jaar. Lepelenburg 20; Wil helmus Pouw, geh. met A. G. Kerk hoven. 63 jaar, L. v. Chartroise 20; Sijgje Lekkerkerker wed. van P. P. Kraaijeveld. 71 jaar. Wagendw.str. 7; Maria Wijnen, geh met G. A. Waltené 58 jaar. Valkstr. 39; Christina M. C. Franssen. geh. met R. Haverhoek, 68 jaar. Bolksbeekstraat 20: Coenraad C. Bosselaar geh. met H. P. Fras. 66 jaar Gerard Doustr. 1; Anna H. de Jongh, 63 jaar. Oudwijk 15: Hendrika E. Tie- leman, geh. met W. Heij, 57 jaar. Abri koosstraat 41. r rubriek Utrecht ook pag. 4. Agenda DINSDAG MGB v <1 Weteringstraat 87: W.15 en 20 uur. Bijeenkomsten Leger dec Heils ..Geloofszekerheid" SCALA. 18 45 en 21 uur. Arti et RaU- gioni. De Bronr 14 jaar SCHOUWBURG 20 u, A'dam? Toneel .Driekoningenavond' voor leden RK Kunstkring GEBOUW VOOR K en W. 20 uur. Oostenr Alpenver Pfarrer Gunz GEBOUW ANMB Hagelstr 32; 20 U.. Inst voor Arb Ontw Dr A C J de Vrankrijker „De ontdekking deT wereld" HOTEL NOORD BRABANT. 20.30 UUf. Uti Handelsver jaarverg WOENSDAG. JAARBEURS 8.30-17.30 uur: Vakbeura voor Meubelen en Woningtextiel. CROESELAAN, 9.30 uur: Hensstenkeu- ring. SCHOUWBURG. 13.30 uur: A'dams To neel „Gijsbreght van Aemstel" voor leerl. Middelbare scholen, SCHOUWBURG. 20 uur: A'dams Toneel Driekoningenavond" voor leden R.K. Kunstkring, TIVOLI. 20 uur: U.S.O concert o l.v. Paul Hupperts met Laurens Bogtman. BIOSCOPEN Voorst om 14 30; 1R.45 en 21 uur CAMERA Le Plalslr, 18 Jaar CITY; Angst voor hei Huwelijk. 18 J. OLYMPIA Vrija tm Zat Het Legioen der Dapperen 14 J. Maand tm Don derdag, De strijd om het echt 14 J. PALACE Het Publiek mag niets we ten 14 j, Vrijdag en Zat 18.45 en 21 uur; Maandag t.m Donderdag 20 uur REMBRANDT, The greatest show n earth 14 Jaar SCALA Het dozijn blijft voordeliger; alle leeftijden VREF.BURG Een Koninkrijk voor een huis a met Joh Kaart en H Davids FILM AC Nieuws, alle leeftijden Vrij dag en Zat 10—18.30 uur Maandag tm Donderdae 10—19.45 uur SPOORBIO Nieuws 8—22 30 vur a 1 Gevonden Voorwerpen Kostbare broche (bl emaille met diamantjes) van transport Hellevoets- sluïs (gev, 4-2-'53): ceintuur shawltje, enige knotten wol" clips, étuitje; tasje, zw zeiltje; koperen broche rozen krans, mil rugzak; knipmes paan- snoer cahier; kam: hoed; bril; 2 paar kinderwantjes, vuilnisemmer. heron- vest. 3 armbandjes; 6 muntbiljetten; heren rij wiel; zw ballpoint, losse mun ten. 2 sleden: 10 pakjes Casteiiazeep, 1 paar groene glacé's; verch: dames horloge. 3 portem met Inhoud: dames vulpen gem E S: geei vulpotlood; groen gev) vulpen Merlin 1 pr motor, handschoenen: 2 bankbiljetten: enig» handdoeken Aangel grijze Smous hond (teef) Afhalen: Bureau Paardenveld Ge opend op werkdagen van 13 tot 16 u Niet per telefoon. Met bevestiging van het vonnis van de Utrechtse rechtbank heeft de procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof vanochtend op nieuw plaatsing voor een jaar in een krankzinnigengesticht geëist te gen een man. zoals er volgens een als deskundige gehoord zenuwarts ..veel meer in de maatschappij rond lopen. doch die niet in gestichten worden opgesloten." De verdachte was de 48-jarige P. V. uit Doorn, van wie geen beroep bekend is. Hij erkende zich schuldig te hebben gemaakt aan het hem ten- laste gelegde: het schrijven van een beledigende brtof aan een drogist te Doorn. Aangezien de zenuwarts tot de conclusie was gekomen, dat men dit de man niet mag aanreke nen, omdat hij psychisch gestoord zou zijn. had de rechtbank hem in eerste instantie ontslagen van rechtsvervolging en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tijd van één jaar bevolen. Dat hij bij herhaling beledigende brieven aan een meisje schreef was hem in de dagvaarding niet ten las te gelegd. Als deskundige gehoord zeide een zenuwarts uit De Bilt. dat de ver dachte ontoerekenbaar moest wor den geacht. ..Het ten laste gelegde kan hem niet worden aangerekend. Er lopen veel van dergelijke pa tiënten in de maatschappij rond. die niet in een krankzinnigengesticht zijn opgenomen, maar dié schrijven ook geen beledigende brieven." Président: ..Maar het is ook de enige last. die hij de maatschappij aandoet. Hij is 48 jaar geworden zonder ooit agressief te zijn. Acht U het waarschijnlijk, dat hij dit ooit zal worden?" Deskundige: ..Niet uitgesloten, doch evenmin waarschijnlijk." President: ..Kunt U hem er niet van af houden?" Deskundige: ..Het is hem niet uit zijn hoofd te praten. Het is een ziekelijke stoornis." President: ..Maar zullen ze hem in een gesticht niet vrij spoedig weer ontslaan en vrij laten?" Deskundige: ..Dal is mogelijk.'* De verdachte zelf protesteerde ver volgens tegen de conclusie van de ze nuwarts. Hij zeide. dat hij de brieven aan het meisje schreef, omdat hii van haar hield en zij niets van hem wilde weten. Aan de drogist had hij die ene brief in een opwelling van drift ge- •schreven. omdat hij deze blijkbaar als concurrent beschouwde. Uitspraak 24 Febr a s Kleine teleurstelling voor philatelisten Vanochtend gingen vele Utrech ters naar het Hoofdpostkantoor op de Neude om de speciale enveloppe met de rampenzegel te bemachtigen Op het postkantoor stonden lange rijen voor de beide loketten voor postzegelverkoop en te plm. 9.20 u. kwam wat ieder vreesde: uitver kocht. Hoewel het voor de teruggestuur. den teleurstellend was. kunnen wij met anders dan verheugd zijn. dat deze actie zo ingeslagen is b(j onze bui-gerij. Onvoorzichtige huisvrouw In de veronderstelling verkerend, dat de kachel was uitgegaan wilde de 26-jarige huisvrouw W. in de Laan van Chartroise te Utrecht de kachel opnieuw aanmaken. Zij goot daartoe een hoeveelheid benzine in de kachel, waarin echter nog vuur bleek te smeulen. Het gevolg was dat de benzine vuur vatte en een grote steekvlam tastte het meubi lair aan. Te hulp geschoten buren konden gelukkig de vlammen met behulp van emmers water blussen. De inmiddels gearriveerde brand weer behoefde zodoende niet in ac tie te komen. Voor het gezin bete kende deze brand een tegenslag, want men was niet tegen brand schade verzekerd. Dat er een vrij groot aantal mensen zijn, die de handen nogal los aan I lichaam hebben zitten, bleek weer eens opnieuw ter jongste zitting van de politierechter, waar tal van zaken betrekking hadden op mishandeling. Een ergerlijk geval was dat van de 24-jarige los werkman J. C. v. d. die onlangs onder de invloed van sterke drank, met een duozitter op zijn rijwiel op een fietspad laveerde en dientengevolge met een niets kwaads vermoedende tegenligger ze kere P. in botsing kwam Ten hoogste verontwaardigd stapte hij af en dien de de ander een flinke mep in het ge laat toeMoet een boete van 20 subs, tien dagen hechtenis strafte de rechter deze behandeling. Evenmin sympathiek was het ge drag van de Utrechtse typograaf A. P. v. d. K.. die wegens een me ningsverschil zijn vrouw met de vuist in het gelaat en op het hoofd sloeg. Daar de vrede tussen de echtelieden tenslotte hersteld is en in laatste in stantie het gezin de kosten van het ge lag moet betalen, deed de politierech ter ook deze affaire met 20 boete, subs, tien dagen hechtenis at Tets zwaarder was de straf voor de 23-jarige fabrieksarbeider B. K. te Zuilen, die zich in October geheel on nodig mengde in een vechtpartij van een zijner kennissen. Dit kostte hem ,f 25.boete. subs, tien dagen hech tenis. Het lijstje mishandelingszaken zou beslist een lacune vertoond hebben als Bunschoten geen plaats In de rij had genomen. De verdachte zelf. de 26- jarige los arbeider L. K.. was niet ter rechtszitting verschenen. Maar zijn slachtoffer, de visventer J. de G.. de man. die de klappen had gekregen, vertelde op suggestieve wijze hoe hij door K. was gemaltraiteerd gewor den. De agressieve arbeider zal des wege 20.boete moeten betalen of tien dagen moeten gaan zitten. Steravond uitgesteld In verband met de stormramp, is de Ster-avond van de NCRV. welke Dinsdag 24 Februari zou worden gehouden, uit gesteld tot Dinsdag 17 Maart. Kaar ten blijven geldig. Filmavond gaal niet door De voor Vrijdag 13 Februari aangekon digde filmavond van de Ned. Christ. Reisver. in K, en W.. gaat in ver band met de watersnoodramp niet door. Boeiende Franse film komt in „Camera" Gilbert Cesbron. reporter van Ra dio-Luxemburg. werd in 1951. toen dr. Albert Schweitzer zich „met verlof in Europa bevond, door een ontmoe ting met „le grand docteur" geïnspi reerd tot het schrijven van een to neelstuk in twee bedrijven, getiteld: „II est minuit. docteur Schweitzer. hetwelk medio December van het vorig jaar onder de Nederlandse titel: ..Het is tijd. dr. Schweitzer" in Utrecht's Stadsschouwburg een met bijster overtuigende opvoering be leefde. Voordien was ons ook reeds een cineastische bewerking van hei stuk van Cesbron aangekondigd, en nu is het dan zover, dat deze rolprent as. Vrijdag in 't Camera-theater al hier zal te zien zijn. Bedriegt de her innering ons niet. dan heeft Schweit zer zelf voor de verfilming een aantal nuttige aanwijzingen gegeven In ieder geval wat de toneelopvoering aan couleur locale", sfeerverbeel ding en overtuigingskracht tekort schoot, dat geeft de bedoelde cineas tische versie in zo ruime mate dat deze suggestieve Franse film alles zins het epitheton boeiend" verdient De grote moeilijkheden waarmede Schweitzer vooral in de beginjaren te kampen had toen zijn werk m Lam- barene nog pioniersarbeid was - daarvan tracht deze film ons met een voudige middelen een indruk te ge ven. Indruk, die uiteraard wel moet achterblijven bij de werkelijkheid: doch waarschijnlijk heeft de beschei den mens, die Schweitzer nu eenmaal is. dit juist zo gewild. In deze film speelt Pierre Fresnay de rol van de Schweitzer van veertig jaar geleden, en men kan niet andei zeggen dan dat de wijze, waarop hij dit doet. mede dank zij een welge slaagde grime, in hoge mate over tuigt. Daarbij heeft men bij de ver filming van Cesbron's toneelstuk de gelukkige gedachte gehad, het tame lijk strakke schema van de bewuste tweeacter goeddeels los te laten ten profijte van de sfeerv^rbeelding. In dit laatste element, meer dan in het wat al te sobere verhaal, dat aan het gegeven ten grondslag ligt is de kracht van deze film te zoeken. Scè nes als de onder dodelijke bedreiging volvoerde operatie van de zoon van een machtig stamhoofd, of de be- richten-roffel van de tamtams (wel eens aangeduid als de oerwoud-tele- graaf en vooral ook de stoutigheden, uitgehaald door Schweitzer's peli kaan, die een negerin aan 't jamme ren brengt door de vrouw tijdens een buurtbabbeltje te beroven van haar vissen détail ontleend aan Schweit zer's vertellingen en niet aan het strakke humorloze stuk van Cesbron: deze en andere trekjes geven aan de film in kwestie dat element van ge loofwaardigheid. van waargenomen en trouw weergegeven realiteit, dat wij tot een der grote verdiensten van deze cineastische versie rekenen. Goed spel van de verschillende mede-acteurs, van wie wij alleen nog Jeanne Moreau als de verpleeg ster Marie Winter willen signaleren, geeft aan het geheel de afronding, die wij van een goede Franse film mogen verwachtenJ- J VOOR VAN GEN O 4 LOOS PERSONEEL Bij v, Genei Loos te Utrecht zijn door verschillende buitenlandse rela ties giften binnengekomen voor het In de noodgebieden wonende of uit bel rampgebied geëvacueerde v. Gond 5 Loos-personeel Uit Parijs kwam een gift van 100 (XK Franse francs en uit St Etiënne een van 20.000 francs. BEROEP AANGENOMEN Voor de Oud-Geref. Gemeente t< Utrecht fAmbachtstraat) heeft d-- he«i W Kamp van Rotterdam het op hem uitgebrachte beroep aangenomen Rode Kruis-voorstelUng *aat door. Het bestuur van de aid Utrecht van het Rode Kruis maakt bekend dat de Rode Kruis-voorstellinz die behoori tot de serie voorstellingen die regeJ- matig onder auspiciën van het R K plaat? hebben en waarvan de datum reeds was vastgesteld op Do.-.derdag 19 Februari, op die datum ook doorgang zal hebben De Kon Rederijkerskamer Jan van Beers" zal in de Stadsschouwburg op voeren: „Ais iemand verre reizen doet...." w.c iVan een on2er redacteuren) Achter Clarenburg 17: een pak- huisje van 1.80 meter breedte en on geveer 6 meter lang. dat is de „wo ning" van de familie Van Loenen. De voorwand bestaat uit een hou ten deur met daarachter een hou- schot en daarboven een paar kleine matglazen ruitjes. De achter wand bevat een ondoorzichtig raam dat met moeite twee decimeter open kan en dat uitkomt op een spelonk tussen de huizen. Tussen die voor- en achterwand leeft het echtpaar Van Loenen al vele jaren; altijd bij lamplicht, want daglicht komt er zelfs op het middaguur amper bin nen. Wat het ergste is: er is geen gas. geen water, geen w.c. Water moeten de bewoners aan de overkant halen bij Gemeentewerken en buiten kan toortijd bij de buren. Als w.c. ge bruiken ze de vuilnisemmer, die al tijd voor de deur op straat staat, maar die van tijd tot tijd wordt bin nengehaald. Is er op zo'n moment bezoek dan zitten de bewoners met de grootste moeilijkheden, want. het hele „huis" bestaat uit één ruimte en van afzondering is geen sprake. „Kijk maar even de andere kant op" moeten ze zeggen. Toch is er geen gore armoede in dit hok Het opklapbed dat in het achterdeel van hok staat achter een gordijn dat dichtgeschoven kan worden, ziet er netjes uit. De heer Van Loenen heeft er nog een kast achter getimmerd omdat er geen bergruimte is. De vloer is schoongeveegd, ook rond de kachel die tegen een van de lage muren staat, en op een tafeltje naast een paar fauteuils die recht tegen de muur geschoven zijn. staat een bakje met twee goudvissen naast een moderne radio. Qeen hulp De heer Van Loenen heeft al de huip ingeroepen van alle denkbare instanties, maar tot nu toe zonder succes. Hij is muzikant en het groot ste deel van de dag weg. maar zijn vrouw zit de hele dag thuis en voelt zich dikwijls alsof ze opgesloten zit in een oei. „Soms ga ik op mijn knieën voor de brievenbus zitten." zegt ze. „om tenminste wat te zien". De kinderen van de heer Van Loenen kunnen niet thuis wonen: ze kunnen amper thuis op bezoek komen. Een zoon is op het ogenblik in dienst, een dochter is verpleegster en werkt in een ziekenhuis. De jongste dochter is in een kinderte^ huis. Tot zover de toestand. Er zijn méér gevallen van slechte huisvesting in Utrecht. Er zijn veel te veel van zulke gevallen en het Huisvestingsbureau staat machte loos. want het kan geen woningen versohaffen als ze er niet zijn. Maar dat er in 'de vierde stad van Nederland gezinnen gehuisvest moe ten zijn zonder waterleiding, zonder w.c., geeft te denken. Er zou waar schijnlijk een hele beschouwing te houden zijn over hel verband tussen een vuilnisemmer-op-straat-dic-riool- is en de volks(on)gczondheid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2