UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Onmiddellijk herstel der dijken BLIJFT STEUNEN! in allerhoogste tempo In Zeeland alleen Onderzoek mogelijkheid van afsluiting der zeearmen Kosten hoofdwerken voor rekening van het Rijk 1000 boerderijen vernield op Ruim 27.5 millioen gd voor Rampenfonds Circa 50.000 stuks vee bij ramp omgekomen Roode Kruis" geeft tot inrukken sein r Plan van Canada en VS Giften bij U.N. Koningin weer Uitbouw van het Rampenfonds OPLAGE 45000 Telegram-adres: Nieuwsblad Telefoon: 16431 (5 lijnen) Giro: 154949 Directie: A. M. E. H. N. Koemans I G. de Rboter DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 60ste JAARGANG NO. 240 Verschijnt dagelijks Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Uitgave v.h. Job. de Liefde N.V. Bureau: D r i f t 2 3 Utrecht Ab.prijzén 6.00 p. kw., 47 c. p. w. De eerste zorg van de Nederlandse regering is thans het herstel van de dijken in de overstroomde gebieden. De regering heeft besloten de volgende maatregelen te nemen: 1. Zo spoedig mogelijk zal een ontwer p-noodwet worden ingediend, w aarin een centrale verantwoordelijk voor het herstel van de dijken wordt ge regeld. 2. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3. Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. 4. In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid worden voortgezet. 5. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschu wingsdienst, enz. zullen worden genomen. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch apparaat. Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogen blik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven. Zij zullen echter dermate hoog zijn, dat de draagkracht van de getroffen onderhoudsplichtigen (in de regel water schappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen dienen te worden genomen. Ongeveer 200 mariniers hebben met man en macht gewerkt aan het dich ten der gaten in de buitendijken in de buurt van Den Bommel op Overflak- kee. In de nacht van Maandag op Dinsdag ging het laatste gat dicht en hiermede was tevens de verbinding met Oude Tonge hersteld. Hier zien we de mariniers aan de arbeid kort voordat het laatste gat gedicht was. 2000 zwaar of licht beschadigd De totale woningvoorraad van Ne derland was op 1 Januari 1953 rond 2.345.000. Daarvan staan volgens op gave van het C.B.S. 143.500 wonin gen m de rampgebieden. De in het water staande gebouwen hebben lang niet alle grote schade geleden. Vast staa.t dat een zeer groot deel van de aangerichte schade herstel baar is. Getracht wordt zeer spoedig een overzicht van dé mate van schade te verkrijgen. Reeds werden over Zeeland enkele globale ramingen gemaakt, die het mogelijk maken onder het aller grootste voorbehoud de volgende cij fers te noemen. In Zeeland staan 13 a 14.000 woningen in het water. Naar zeer ruwe schattingen zijn daarvan 1450 verwoest. 3000 zwaar beschadigd en 3500 licht beschadigd. Van de boerderijen worden 1000 als Uitvoering werken basis van regiecontracten Deze mededelingen zijn ontleend aan de door de minister-president aan de Tweede Kamer toegezegde nota over de watersnood, welke thans aan de Kamer is toegezonden Ten aanzien van de dijken wordt ln de nota opgemerkt, dat de toe stand in het algemeen thans eniger mate is gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten Is van beperkte afmetingen en deze behoeven bij het dichten geen bij zondere moeilijkheden te bieden. Op de meeste eilanden komen ech ter een of meer dykbressen voor, die w e 1 bijzondere moeilijkheden bij het dichten zullen bieden. Ook uit waterstaatkundig oog punt zullen, teneinde uitbreiding te voorkomen, alle gaten zo spoedig mogelijk moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige be zwaar, dat vele zeer moeilijk be reikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig man kracht vragen. De duinen langs de gehele kust hebben het zeer zwaar moeten ont gelden. Het zal nodig zijn. dat de afgeslagen duinen weer cp de daar. voor geëigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote ga ten en soms ook voor aansluitende dijkcomplexen moet de huïp worden ingeroepen van de grotere aanne mers die gespecialiseerd zijn in bag ger. en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om verschillende redenen noodzakelijk, dat met de werken zo spoedig mo gelijk wordt begonnen. Het is daar om'niet mogelijk om daarvoor be stekken gereed te maken, weshalve het in het voornemen ligt de uit voering" op basis van rcgiecontrac- ten te doen geschieden. Het totale bedrag, dat tot en met Maandag, 9 Februari voor het Nationaal Rampen fonds is bijeengebracht, is 27.558.000.—. Bij het dichten van de dijken zijn het vooral zandzakken, die men nodig heeft, en waarnaar voortdurend vraag is. Overal is men reeds bezig met de herstelwerkzaamheden, waarbij het een eerste vereiste is. dat de gaten worden gedicht in de dijken. Het vul len en transporteren van de zandzak ken in volle gang bij Spijkenisse, op het eiland Voorne Putten, waar sol daten dit iverk doen. Zware verliezen op landbouwgebied Rond 133.000 ha cultuurgrond, zo wordt in de nota van de minister president aan de Tweede Kamer medegedeeld, is bij de stormvloed ramp geïnundeerd of geïnundeerd ge weest. 133.000 ha. d.i. 5.7 v.h. totale areaal cultuurgrond in Nederland, kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland, d.i. 8.9 van het to tale Nederlandse areaal; 41.000 ha grasland, d.i. 3.1 van het totale Nederlandse areaal; 10.000 ha tuin grond, d.i. 9.4 van het totale Ne derlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden on derverdeeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het totale areaal in Nederland): 32.000 ha granen (6.1.%). waarvan 12.000 ha tarwe (15.2%); 13.700 ha consumptie-aardappelen (8.6%); 15.000 ha suikerbieten (24%); 6.000 ha peulvruchten (17.8 7.500 ha vezelvlas (22.7%); plm. 8.000 ha an dere gewassen. De verloren gegane voorraden ak kerbouwproducten zijn moeilijk te schatten. 50 kolonnes waren in actie Uit een overzicht van de activiteit van het Roode Kruis tijdens en na de watersnood blijkt, dat ruim vijftig ko lonnes in cn om het noodgebied in actie zijn gekomen. De aanwezige rampendepots hebben b\j bet werk grote diensten bewezen. In Den Briel, Voorne. Rockanjc, Dordrecht, Rotter dam. Rijswijk en in andere plaatsen werden noodziekenhuizen ingericht. Nadat een vijfde deel van de in het land beschikbare kolonnes tijdens de eerste week na de ramp waren inge zet voor het directe lijfsbehoud der slachtoffers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. Op verzoek van militaire en' burger lijke autoriteiten blijven in sommige plaatsen kleine groepen achter voor het verzorgen van cantinedrensten en het verlenen van eerste hulp ten be hoeve van de werkers, die met het herstel bezig zijn. bijvoorbeeld bij de pont te Hellevoetsluis. De Roode Kruïs-organisatie in den lande heeft in vele opzichten steun kunnen ver lenen door het verschaffen van bed- degoed. kleding, voedsel en andere materialen. Met dit werk wordt door gegaan. Vaak was het Roode Kruis trait-d'-union voor alle mogelijke in stanties, wier werkzaamheden daar door gecoördineerd konden worden. De leiding van het Roode Kruis- korps is zeer enthousiast over de ijver en toewijding van het gehele korps om vooral maar geen minuut te laat te komen. Voorlopige taxaties wijzen op ver drinking van: 25.000 runderen. 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 scha pen, circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee, dat in deze ge bieden aanwezig was, is grotendeels geëvacueerd. De verliezen aan vee zijn vooral ernstig op de eilanden Flakkee en Schouwen cn Duiveland, terwijl ook in West-BrabanLaanzien- lijke verliezen aató ze te-'" Itreuren zijn. Van het run's -ë is de ge noemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vi-; tale bedrijven in de voedselvoorzie- ningsindustrie. Herdistributie van vee Aandacht wordt besteed aan de mogelijke herdistributie van het ge- evacueerde vee, voor zover de vee bezetting thans plaatselijk te dicht is. Het laat zich aanzien, dat het ge wenst is de beginselen van de her- verkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het ramp- sehadegebied. welke daarvoor door bijzondere omstandigheden in aan merking komen. De regering is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn ter zake voorstellen aan de Sta ten-Generaal aan te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosselkwekerij en aan de visserschepen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vast gesteld. Giften voor de geteis terde gebieden kunnen worden gedaan: 1. aan onze loketten. Drift 23, Utrecht. 2. op girorekening nr. 154949 van 't Utrechtse!? Nieuwsblad, onder ver melding „Nationaal Ram penfonds". 3. rechtstreeks op giro rekening 9575 van hel Nationaal Rampenfonds, Den Haag. totaal verloren beschouwd. 2000 zul len zwaar of licht beschadigd zijn. In Noord-Brabant staan volgens schat ting 8300 woningen en boerderijen in het water. Nadere gegevens zijn nog niet bekend. voor financiële hulp aan Nederland? De V.S. en Canada zouden, naar men in gewoonlijk welingelichte kringen te Ottawa meent te weten, begonnen zijn met een..inleidende studie voor een financieel hulpplan voor Nederland in verband met de door de overstromingen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulpprogram op lange termijn, dat gebaseerd zou kunnen zijn op 1) een schenking van Canada en de V.S.. 2) een lening door middel van de Inter nationale Bank en 3) een verhoging van de Noordamerikaanse bijdrage aan de NAVO Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland tegenover de NAVO tij delijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getm*fc»n gebieden. AANTAL GEEVACUEERDEN: 65798 Volgens de thans ter beschikking staande gegevens beloopt het aantal geëvacueerden tengevolge van de watersnood: 65.798, van wie opgeno men in Zeeland: 9395, afkomstig uit Zeeland: Noord-Brabant: 26.578. gro tendeels afkomstig uit Noord-Brabant en Zeeland, ten dele ook uit Zuid- Holland: Zuid-Holland: 24.096, gro tendeel., uit Zuid-Holland, ten dele uit Zeeland: Utrecht: 5729, afkomstig uit Zeeland, ten dele Zuid-Holland. Girostortingen Rampenfonds kosteloos De directeur-generaal van de PTT heeft goed gevonden, dat in gaande 10 Februari, op girostortin gen op postrekening no 9575 ten behoeve van het Nationale Ram penfonds geen stortingsrechten be hoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortin gen op girorekening no 17 ten be hoeve van de radio-actie „Beurzen Open Dijken Dicht". Afrekening 10 Febr. binnengekomen: M. M.. Utr. f 8: Buurt ver. Tiendstr. f 35; G. v. d. H.. Utr. f 5; Oranje Ver. Omg. Nieuw Ravenstraat f 56.67; Kaartpot farn. de V f 7.26: N. W. S V. (St. Moritz) f 10; Dir. en Pers. Lek- kerkerker f 1295; Buurtver. Druifstr. en Omg. f 40; J. J. W. Jzn. f 10; Ter reinknecht, Utr. f 10; Cabaretgez. Jan Plezier f 100. A. v. d. B. Utr f 5; R H. Utr f 5; J. V. Utr f 10: G. M. Utr f 10; Reisclub Snippenlaan Bilth. f 15: Mevr. de R. Utr f5: Maria Boronï Grazioli, Italië f30. Buurtver Togo Koolstr. Utr. f15; K., Utr. f5: N.N. Utr. f65; Kaart club Getamko, Zeist f 10; Kaart, club Hegeko, Zeist f5; Buurtver. Café Tolsteeg, Utrecht f46. Wed M. O. Utr. ƒ5: Buurtver. Hout- str. ..Ons Genoegen" Utr. ƒ50: Kaart club Rampenfonds Utr. ƒ8; Ned. Le ger des Heils. collecte Zondag, Utr. ƒ26.25: Jeugdver. Irene, Jasmijnstr. Utr. 70. J. C. A., de B.. 7.50; ten N.-B. Utr ƒ5—.; G.. Utr., ƒ10—. in rampgebied De Koningin heeft Maandag een bezoek gebracht aan Hellevoetsluis, Den Bommel, Willemstad en de Moerdijk. Des middags om vier uur landde de koningin per helicopter te Wil lemstad, waar zij ontvangen werd door burgemeester C. A. van der Hooft. De Koningin maakte een kleine rondwandeling door de ge meente en bezocht de opgeworpen dam aan de Landpoort. vanwaar zij een overzicht had op de ondergelo pen polder van de Westhoek. Ver volgens begaf zij zich aan boord van een vaartuig van de rijkswaterstaat en vertrok zij in de richting van de Moerdijk. De bevolking was zeer enthousiast, politieafzctting werd doorbroken en de gehele bevolking, vooral de kinderen, juichten H.M. hartelijk toe. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds is bezig met het uit bouwen en verbeteren der organisa tie. zodat ook enige controle kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampen fonds wordt ondernomen en opge zet. Van het ministerie van Justitie is reeds een missieve naar de burge meesters uitgegaan, die voorschrif ten inhoudt met betrekking tot lote rijen. welke eventueel ten bate van het Rampenfonds worden georgani seerd. Buiig weer WEERSVERWACHTING van het KNMI. geldig tot Woensdag avond: Veel bewolking met enkele buien, bangs de kust van Hol land en Zeeland aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot" matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in tempera- ZON EN MAAN. Woensdag Zon op 8.06; Zon onder 17.45; Maan op 6.49; Maan onder 14.08. Europees weerrapport Dinsdag 7 uur i Station Oslo Stockh sneeuw Kopenh sneeuw Londen regen A'dam ten hert Brussel regen Parij* regen Bordx regen :eh. t Nice Wind temp NNO -13 er. C O -7 gr. C O -5 gr. C Z I gr. C ZZO 2 gr. C Z 4 gr. C Z 7 gr. C W 9 gr. C N 2 gr. C ZZO -12 gr. C ZO -2 gr. C ZZW -6 gr. C (Vervolg van 7e kolom) stromingsramp in Zuid-Nederland. Ten aanzien van de Europese inte gratie (eenwording) zal Dulles hier wel stemmen hebben gehoord, die hem aangenaam klinken. De Neder landse eis. dat economische integra tie moet samengaan met. ja de basis moet vormen voor een diepere po litieke eenheid, zullen de Amerika nen wel kunnen begrijpen en aan vaarden. Minder aanvaardbaar voor ons is Washingtons koerswijziging in het Verre Oosten. Doch enige in vloed hierop wordt eigenlijk pas goed mogelijk wanneer de Europese landen te dien aanzien eén lijn gaan trekken. Europa beginne dus eerst in eigen huis. Dat zelfde geldt voor onze bestrij ding van de watersnood. Eigen ini tiatief is de voorwaarde tot welsla gen. Intussen hebben de Amerikaan se bezoekers nu zelf een indruk kun nen krijgen van de overstromings ramp, die ons land heeft geteisterd juist nadat wij hadden afgezien van verdere dollarhulp. Moge in ieder geval ten snelste het overleg mei Washington over de besteding van de tegenwaarde-guldens voor het herstel beginnen. En méér nog dan op eventuele dollar-steun zijn wij ge steld op lastbare Amerikaanse maat regelen ter liberalisatie van de han- Gestaalde geest (7^ n l-4E U'eze witte Zondag heeft Ne- derland in stil gedenken ver- wijld bij de slachtoffers van de watersnood. Na deze dag van in keer en bezinning is men weer aan de slag geslagen. In de eerste week na de stormvloed heeft men het red dingswerk geheel en de evacuatie nagenoeg voltooid. Men is nu bezig noodverbanden te slaan om de wonden van de dijken. De regering heeft zo juist in haar nota een serie maatregelen aangekondigd voor het definitieve herstel. Daarbij heeft ze zich levens beraden over de mid delen om in de toekomst een nieuwe ramp te voorkomen resp. zoveel mo gelijk te beperken. Men ziel hier in grove lijnen uitgestippeld de arbeid, die ons op korte en op lange termijn staat te wachten. Onder de maatregelen van lange adem zien wij in de regeringsnota ook vermeld het onderzoek naar de mogelijkheid van de afsluiting der zee-armen, waarop wij de vorige week reeds aandrongen. Dit vraag stuk heeft een veelvoudig aspect. Oorspronkelijk trad hierbij vooral de strijd tegen do verzilting op de voor grond, van tweede orde was de hier mee te bereiken landaanwinning. De verbetering der zee-wering, aanvan kelijk vrijwel in de schaduw der overwegingen liggende, heeft thans een wreed-actuele tint gekregen. Maar daarenboven zal men moeten denken aan de kwestie van de Rijn- Schelde verbinding, in ruimere zin aan het bijzondere rivierenrechl, ge lijk neergelegd in de Rijnvaartakte en het Nederlands-Belgisch Iraclaal. Bij de jongste hulpverlening is uit een goed hart veel geïmproviseerd. Ernstige overweging verdient het daarom een permanente hulp verleningsorganisatie in te stellen. Daarbij dienen dan tevens vooraf de nodige coördinerende maatregelen te worden getroffen, met bijbehoren de bevoegdheidsverdeling. Alsdan zal hel niet meer nodig zijn om n a een ramp een coördinatiecommissie in ie stellen, gelijk thans is geschied. Nauw hiermee verbonden is de vraag in hoeverre hel gedecentraliseerde waterschapswezen een veer moet laten aan de eisen van centralisatie, die de moderne techniek stelt. En wat op haar beurt de techniek be treft, Den Haag zal er goed aan doen een raming te maken van de beno digde middelen: communicatie-mid delen (draagbare zenders, over diver se plaatsen verspreid opgesteld), slormbolen en andere platboomde vaartuigen. Deze materiële eisen kunnen dan tevens (ten dele) worden bezien in hei kader van de uitrusting van het leger, dal ook in oorlogstijd voor soortgelijke taken gesteld kan worden als zojuist hel geval is ge weest. De regeringsnota, die in allerijl is opgesteld, wijst reeds in de richting van een aantal dezer wensen. Moge het nader beraad van regering en parlement spoedig tot een globaal plan leiden. Dat plan zal dan met de meeste voortvarendheid ten uitvoer moeten worden gelegd. Om eigen haard 3 F •-* Hf ensdeels lijkt het erop of watersnood de werving van vrijwilligers voor de Be scherming Burgerbevolking heeft overvleugeld. Vrijwel alle aandacht was gericht op de hulpverlening aan de noodgebieden. Intussen bewijzen de aanmeldingscijfers, dat de Neder landse burger een helder oordeel heeft over de samenhang der dingen. In feite toch heeft de stormramp veeleer de urgentie van een organi satie als de B.B. onderstreept. Reeds wordt onderzocht op welke wijze de B.B. betrokken kan worden bij een permanente organisatie voor hulp verlening bij rampen allerhand. Aanvankelijk lag in de opzet van de B.B. inzonderheid de beperking van de gevolgen van oorlogsgeweld. Hiermee is hei zo gelegen, dat een iegelijk, van welke politieke kleur of geloof, van anti-militarist lot uiterst chauvinist, naar eer en ge weten zich beschikbaar kan stellen. Het doel immers is slechts om de ge volgen van oorlogsrampen (en straks ook van andere calamiteiten) voor eigen huis en haard met burger lijke middelen en door een bur gerlijke organisatie zoveel moge lijk te beperken. Met een goed bïr- gerhulpcorpi van 200.000 man, voor zien van voldoende middelen, kan men, naar de ervaring heeft geleerd, de uitwerking van oorlogsgeweld tot op de helft reduceren. Men pakt deze zaak grootscheeps aan. Gelijk onze recente reportages schetsten, is men thans doende met de aanschaffing van omvangrijk brand weer-materiaal, de inrichting van centrale posten, de instelling van opruim- en reddingsdiensten, genees kundige voorzieningen en wat dies meer zij. De financiële regelin gen voor de vrijwilligers zijn reeds getroffen. Het wachten is op de mannen en vrouwen. Zij stromen reeds toe. En zij zullen in nog groter stromen zich komen aanmelden. Het offer van enkele vrije uren is be- i paald gering te noemen tegen het voordeel van eigen haard en hof zo goed mogelijk beschermd te weien. In Utrecht meldden zich reeds bijna 5.000 man. Dat cijfer moet worden opgevoerd lot 7.000 man. Meldt U aan bij hel hoofdbureau V3n politie of aan het hoofdpostkantoor! Amerika's koers nieuwe minister Amerika's van buitenlandse zaken, Fos- ter Dulles en de directeur van het bureau voor Wederzijdse Veilig heid, Harold Stassen, hebben zo juist een bezoek aan Nederland gebracht. Thans zijn zij van hun Europese reis teruggekeerd naar de V.S. Dit bezoek is gekomen kort na Dulles' waarschuwing aan Europa: méér eenheid en snéller eenwording, anders zal Washington zich nader gaan bezinnen op zijn politiek van hulpverlening. Dit bezoek kwam on middellijk na Eisenhowers aankondi ging, dat hel Amerikaanse „viool- gordijn" tussen China en Formosa wordt weggetrokken. Dit bezoek viel tenslotte vrijwel samen met de over- (Zie verder 6e kolom)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1