Europa krijgt zonder fanfares vandaag eenheidsmarkt Vijfde lijst van slachtoffers Eerste eenheidstreinpasseert Frans-Duitse grens Na de ramp Debat over staatsverdrag voor Oostenrijk verdaagd Indonesië blijft niet achter Washington moet Europa krachtig steunen Spelden met zwarte koppen Dinsdag 10 Februari 1953 5 Eis: drie jaar In oorlogstijd Joodse Nederlanders opgelicht (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, „Het is niet uitgesloten, dat dit de laatste zaak is van de bijzondere rechtsple ging," begon.de officier van Justi tie bij de Bijzondere Strafkamer Maandag zijn requisitoir tegen de 42-jarige Ch. B. uit Soest. Hij vroeg drie jaar (wegens oplich ting) of onvoorwaardelijke of voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De man zou een aantal Joodse mensen m bezettingstijd geld af handig hebben gemaakt door hen in het vooruitzicht te stellen dat zij naar Zwitserland konden uit wijken. Textielstaking in Gronau MüNSTER. In de meeste textielbedrijven van Gronau ligt het werk stil, nu Maandag onge veer 5500 arbeiders uit vier fa brieken zich gevoegd hebben bij hun collega's, die Zaterdag in staking zijn gegaan om hun loon eisen kracht bij te zetten. De stakers eisen een loonsver hoging van gemiddeld 12 pfennig per uur, hetgeen de werkgevers weigeren, omdat volgens hen de bedrijven te weinig orders krijgen. Bij de staking zijn ook ongeveer 300 Nederlanders uit Glanerbrug en andere grensplaatsen betrokken, die werkzaam zijn bij de spinnerij Eilermark. In andere textielbe drijven in het West-Duitse grens gebied wordt eveneens gestaakt. In Nordhorn (Hannover) hebben 11000 arbeiders en in Borghorst (Westfa]en) 1050 arbeiders het werk neergelegd. Scholieren en studenten in Oost-Duitsland veroordeeld BERLIJN. Een rechtbank in Rostock in Oost-Duitsland heeft dertien scholieren en studenten veroordeeld tot in totaal zestig jaar en zes maanden vrijheidsstraf wegens „spionnage voor het Wes ten" en „voorbereidingen om in geval van oorlog de bevolking te terroriseren". Liefdadigheidsavond militair Sanatorium uitgesteld De geneesheer-directeur van het Militair Sanatorium, dr Haring en de organisatoren van de avond ten bate van een orgel voor genoemd sanatorium maken bekend, dat de böeênkorrtst tot nader bericht is uitgesteld. (Van onze Brusselse correspondent) LUXEMBURG. Zonder feestgedruis en met alle nuchtere zakelijkheid, die tot nu toe hun optreden heeft gekenmerkt, hebben aan de vooravond van de opening der eenheidsmarkt voor kolen, ijzererts en staal Jean Mon- net en zes van zijn medeleden der Hoge Autoriteit, vergezeld van een staf medewerkers, nog eens de op handen zijnde voor de Kolen- en Staal Ge meenschap geldende beschikkingen uitvoerig voor de pers toegelicht. Veel van wat de laatste dagen reeds is gemeld, passeerde tijdens die Maandag gehouden persconferentie nog eens de revue, waarbij als belangrijkste feit werd vermeld, dat over twee a drie dagen de eerste beslissingen inzake de vaststelling van maximumprijzen voor kolen worden bekend gemaakt en dat daarna een reeks andere besluiten volgt, o.a. over de publicatie der nieuwe prljsschalcn, de wijze van prijsnotering, enz. Begin Maart worden die prijzen dan van kracht. Hoewel de'instelling van de ge meenschappelijke markt voor de drie producten de afschaffing in houdt van de bestaande nationale regelingen ten aanzien van de douane-rechten, de uitvoerrechten, de restricties op in- en uitvoer, alsook die met betrekking tot de deviezen voor zover het de aankoop van die producten betreft en ten slotte de afschaffing der discrimi nerende transporttarieven, is eigen lijk dit laatste de enige ingrijpende wijziging, die met ingang van van daag reeds een duidelijke verschui ving in de concurrentie-positie der zes KSG-landen teweeg kan bren gen. Voor de rest. zal de overgang ge leidelijk zijn en wordt de echte eenheidsmarkt pas étappegewijs be reikt De nieuwe kolenprijzen, vast te stellen per kolenbekken of verkoop kantoor. zullen zoveel mogelijk bij de bestaande prijzen worden aange past. Alleen een stelsel van dubbele prijzen, al naar het de binnenlandse of de buitenlandse markt betreft, zal niet meer mogelijk zijn. De bestaande nationale subsidie regelingen zullen ook eerst gelei delijk verdwijnen. Voor de termijn na 1 April tot welk tijdstip de reeds door de OEES getroffen re geling voor de kolenverdeling blijft gehandhaafd zal de H.A. een nieuw verdelingsschema overwegen. Maar een grote schok op de kolen- markt wordt ook dan niet ver wacht. Voor het Ijzererts gaat vandaag de eenheidsmarkt volledig in. be halve dat enkele particuliere be voorradingsafspraken van kracht blijven. Vaststelling van maximumprijzen is voor dit product niet nodig ge acht. Voor het schroot geldt de reeds gemelde regeling. Tot 15 Maart wordt Italië door de vijf partners bevoorraad. Daarna wor den maximumprijzen vgstge.steld.cn wordt een orgaan voor de gemeen schappelijke bevoorrading uit derde landen overwogen, met eventueel een compensatieregeling voor de eenmaking der importprijzen met die binnen de gemeenschap. Ten aanzien van de kwestie van de doorberekening der Duitse om zetbelasting in de kolenprijzen die, zoals gemeld, tot een verre van aangenaam conflict van Duitsers met de rest der KSG-partners heeft geleid heeft de H.A. gisteren ter raadpleging het Consultatieve Co mité voor de volgende week bij eengeroepen- Verwacht mag worr den. dat de Duitsers hierin hun zin niet zullen krijgen en voor de Geen nieuwe datum voor conferentie vastgesteld LONDEN. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" hebben Maandag hun besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag ver daagd zonder een datum voor een volgende bijeenkomst vast te stel len. De vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Frankrijk hadden tevoren geweigerd, het door hen ingediende verkorte ontwerp-ver- drag in te trekken. De Sowjet-Unie had intrekking van dit ontwerp als voorwaarde ge steld voor haar verdere deelneming aan de besprekingen. De plaatsver vangers kwamen overeen, niet bin nen twee of drie weken weer bijeen te komen. De uitnodiging zal dan moeten uitgaan van de Brit Harri son, wiens beurt het is om de bij eenkomst te leideh. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Dowling, poogde de impasse te doorbreken door het volgende voorstel te doen: de Westelijke mogendheden zullen het verkorte (Van onze correspondent) DJAKARTA. Een achtjarig Indonesisch meisje, Hedijati Sae- ron, bracht haar hele spaarpot naar het bureau van een Nederlands dagblad in Djakarta „voor Neder landse kinderen zoals wij", zei ze verlegen. Op de steunlijsten staan - vele Chinese hamen met dikwijls grote bedragen er achter. Het personeel van de Garuda Indone sian Airways bracht 60.000 gulden bijeen. Het Indonesische blad „Pedo- man" schreef in een oproep tot steun voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland en in Atjeh, dat „evenmin als een na tuurramp door mensenhand ge maakte staalkundige of ideologi sche grenzen kent, de mens zich ook niet. door die. grenzen mag la ten weerhouden bij de uiting van zijn gevoelens". ontwerp Intrekken, mits er onver wijld op een andere basis, zoals het lange ontwerp-verdrag een „recht vaardig en billijk verdrag" kan worden gesloten. De Russische vertegenwoordiger, Gromyko, weigerde in duidelijke bewoordingen te antwoorden op de vraag, of hij bereid was, het lange ontwerp te bespreken, indien de Westelijke afgevaardigden het ver korte ontwerp zouden intrekken. Harrison verklaarde hierop: „Hoe langer ik naar de Sowjot-uiteenzet- ting luister, des te minder begrijp ik er van". meerderheid zullén moeten bukken De eerste trein, die onder de nieuwe bepalingen kolen van Frankrijk naar Duitsland bracht, passeerde vannacht het Luxemburgs grondgebied, waarop vanwege de H.A met een kleine nachtelijke plechtigheid de aandacht werd ge vestigd. Een nieuw douane-papier, dat de vrije doorvoer binnen de gemeen schap verzekert en een certificaat, dat ket vriie deviezenverkeer in dit verband garandeert., zullen aan de gi'enzen de uiterlijke kentekenen voor de nieuwe situatie zijn. We gens de hoge spanning, waaronder de H.A. de laatste dagen heeft ge werkt. kwamen de nieuwe paple ren vandaag nog niet klaar, maar Ze zijn toch op komst. Te hopen valt. dat deze voor het eerst aan een Europese bevoegdheid verbon den' papieren snel de nu voor het grensverkeer benodigde stapel pa perassen zullen doen dunnen. Eltense raad treedt op als adviseur voor landdrost (Van onze correspondent) ARNHEM, De gemeenteraad van Eltcn. die sinds de annexatie door Nederland als zodanig geen be voegdheid meer bezit en uitsluitend optreedt als advies-college voor de landdrost, dr A. Blaauboer, heeft zich tijdens 'n Maandagavond gehou den vergadering unaniem bereid ver klaard de landdrost als adviescolle ge modewerking te blijven verlenen. Dr Blaauboer heeft officieus mee gedeeld. dat het rijk aan Elten een crediet van 300.000 zal verlenen voor het bouwen vah' 33 woningen. Drnma in Schiedam SCHIEDAM Maandagmiddag omstreeks vier uur heeft zich aan HétLórentzplein' een"'' 'drama afge speeld. waarbij het zes maanden oude dochtertje van de geëvacueer de familie Den Boer uit Zierikzee de dood heeft gevonden. De 22-jarige mevrouw A M den Boer—Saman pakte in een vlaag van verstandverbijstering haar twee kinderen, van zes maanden en twee iaar op en liep ermee naar het a Icon op de bovenverdieping Hier wierp zij van een hoogte van m'eer dan tien meter éérst het oudste kind naar beneden en sprong toen zelf met de baby in haar armen op straat. Het bleek." dat de babv de val niet had overleefd. Mevrouw Den Boer en haar zoontje zijn naar het Gemeenteziekenhuis in Schie dam gebracht De toestand was vanmorgen redelijk wel. De voetbalcompetitie Zondag inhaaldag De KNVB handhaaft voor Zondag 15 Februari het inhaalprogramma. Alleen is uitgesteld RBCMaurits. Dit programma luidt: Afd. A: FrlslaAjax. Wagenin- genHeracles. NEC—De Volewijc- kers, Sneek—RCH. VSV—DOS. En- schedese BoysZwolse Boys. Afd. B: Vitesse—DWS. Haarlem— Enschedé. Blauw Wit—Be Quick, ElinkwykLeuwarden. AGOVV Go Ahead. Afd. C: ExcelsiorLonga. Julia naSparta. Sittardia—BW, Emma MVV. Afd. D' Xerxes—DHC. HDVS— ADO. TECNACL West 1. 2e kl. A: De Spartaan—UW, Aanpakken Hollandia— Alcm Victrix, ZFC—De Ken- nemers, VVA-DWV. 2e kl. BRapidltas— 55VV, Schoten—. OSV, HVC—Helder. Zeeburgïa—Volen- dam. West. 2. 2e kl. A: Coal—Fortuna. HVV—Scheveningen. ONA—TSC. 2e kl B RFC—CVV, Velox—Unltas, Wassenaar—UVS. Quick—DFC, Vrien denschaar—Leerdam. Eisenhower en Dulles zijn het eens: Regering probeert Congres en openbare mening te beïnvloeden WASHINGTON. President Eisenhower en zijn minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles zijn na een onderhoud van ruim een uur op ;ct Witte Huis tot de slotsom gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen, zo meldt AFP. Dit zou vooral moeten -• r.1v«<1en on die terreinen, waarop de Europeanen hebben aangetoond -tehzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze gevat ter» <te noodzakelijke medewerking van het Congres te verkrijgen. Stas- sen, directeur van het Amerikaanse bureau voor de wederzijdse beveili ging. zou, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, voornemens zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse openbare mening en het Congres te winnen voor het denkbeeld van krachtige Amerikaanse steun aan de Europese bondgenoten. Hij zou daarom willen voorstellen dat groepen, die in totaal 55 Ame rikaanse deskundigen op financieel, industrieel en zakengebied zouden omvatten, een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden, waar onder de Amerikaanse hulp zou Haarlem Lichtstaduil: Gedenkpenning over stormramp (Van onze correspondent) HAARLEM. Het Comité „Haar lem Lichtstad-' wil de regering voor stellen ter herinnering aan de wa tersnood en de hulp. die wordt ver leend, een penning te laten slaan. Deze zou aan de ene zijde een afbeel ding vertonen van de legendarische Pie- ter Bruiker, die door zijn vinger in de dijk te steken, het land voor een over stroming zou hebben behoed, aan de an dere zijde enkele woorden over de strijd van het Nederlandse volk tegen het wa ter. Deze penning zou in goud, zilver en brons kunnen worden vervaardigd en aangeboden aan hooggeplaatste buiten landers, die van hun medeleven met. de ramp in woord en daad blük hebben gegeven. Dezelfde penning zou ook ln eenvoudiger vorm kunnen worden ge maakt en dan verkocht ten bate van het Rampenfonds. kunnen worden verleend, te bestu deren. Tevens zou dan kunnen wor den nagegaan hoever de (West)- Europese staten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdedi ging. v- De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moei lijke. doch volgens haarzelf onaf wendbare opgave: het overtuigen van het Congres van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven verlenen op een (Advertentie t. M.) tijdstip, waarop de meeste Congres leden en de Amerikaanse openbars mening het oog vooral gericht hou- (Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandighe den, waaronder de gegevens van deze verlieslost worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). DORDRECjHT lampman?"Ai 44 te Dordrecht; Van Peeren, Johan na Elisabeth, geb. 9.1.94 te Dordrecht, verpleegde in Loosduinen, verdron ken en geborgen in Dordrecht. Nederlandse vissersboot bij Noorwegen in moeilijkheden STAVANGER Een Nederlandse vissersboot, waarvan de naam nog onbekend is, is Maandag in moeilijkheden geraakt, doordat de schroeven in het net vast raakten. Het schip dreef driehonderd zee mijlen ten Westen van Stavanger in Noorwegen stuurloos rond. Van de kust van Zuid-Noorwegen is Maan dagmiddag het Duitse vissersvaar tuig „Schwaben" uitgevaren om hulp te verlenen. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers: Agterdenbos. Johannes, geb. 11.8.01 »e Fiinaart; Ceilings, Geert Paulus, geb. 21.3.52. 'S-GRAVENDEEL Van den Berg. Hendrik, voorlopig begraven in Dubbeldam. KRABBENDIJKE Verschuure, Bartel, geb. 14.12.84. KRIMPEN AAN DE IJSSEL Lubkemann, Heinrich Friedrich, geb. 18.3.82. KRUININGEN VisserBlok, Catharina, geb. .8.2. 64 te Kruiningen; Jansen. Maria Adriana, 8 jaar; Jansen, Pieter. geb. 8.9.11 té Kruinirtgen, echtgenoot van Jacoba Brandt; Brandt, Jacoba, geb. 3.6.18 te Kruiningen,'echtgenote van Pieter Jansen; Jansen, Maria, geb. 1.3.44 'te Kruidingen dochter van Pieter Jansen en Jacoba Brandt; Blok, Bastiaan, 88 jaar; Blok, Mari na, echtgenote van Bastiaan Blok. oud 82 jr; Blom, Pieter, 3 jaar, Wet teringschans te Amsterdam; Blom, Comelis, 5 jaar, Weteringschans te Amsterdam; Komejan, Frederik, 76 jaar, echtgenoot van Catharina Hoo- gerheide; Hoogerheide. Catharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, oud 71 jaar; Vroegop, Abraham Cornelis, geb. 28. 3.23 te Kruiningen, echtgenoot van k«.uc.; Dekr Paulina. Marina, geb. Juni 1940 te Kruinin gen, dochter van Cornelis Dek-en» Maartje Jansen; Poüwer, Johanna* 57 jaar. weduwe van Adriaan Min naar; Blok. Jacobus en zijn echtge note Cornelia Cock: v. d. Parel, Al- bertus: P v. d. ParelRoelse en ba by; Willebroer. Willem: v. d. Hart. Helene, geb. 11.7.68 te Kruiningen: Braam. Pieternella, geb, 29.3.90 te 'sGraveripolder. echtgenote v. Mari- nus v. d. Hart: Saaman. Arie en echtgenote en zoon Jan; Brieve, Tan- r.etje, geb. 23.12.92 te Kruiningen, wed. van S. C. v. Boomgaard; Dan- ker, Johanna, geb. 28.3.79 te Krui ningen; Van Iwaarden, Maria Johan na. geb. 6.1.96 te Kruiningen, echtge note van Adriaan Sinke: Hofmeijer, Thea Gerritje. geb. 31.8.52 te Krui ningen, Zanddijk 12. MOLENAARSGRAAF Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. NIEUWERKERK (Z.) Geïdentificeerd te Zierikzee: Van Tiggelen, pm 28 jaar, laatste adres: Nicuwerkerk-Kapelle, In Goes geïndentificeerd: Kloote, Maria, echtgenote van Ka- rel Eerland; Zorge, Lina. echtgeno te van Pieter He ij boer: Kik, Marina, echtgenote van Hendrik Johannes Hendrikse. OOSTERLAND (8T JANSLAND) De Rond. Martina, geb. 2.3.00 te St Jansland; Van IJsseldijk, Matthijs, geb. 18.9.97 te St Jansland, echtge noot van Maria van der Maas; Van IJsseldijk. Willem, geb. 2.6.46 te St Jansland, zoon van Matthijs van IJsseldijk en Maria van der Maas. OUWERKERK (Z.) Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Marijn; De Vrieze. Marie, 70 j._ echtg. v. Coj lis Zwenne;;. Van Damme.^ Hj pchtoetujpi van Jsaufj' Damme, Johnny; 13 jaar zoon Huib J. Damme en 'Jaantje Bolijn; Bolijn, Jaantje, echtgenote van Huib van Damme; Hendrikse. Jacob Leen- dert, geb. 13.3.31 te Ouwerkerk; Bo lijn, Nicolaas, geb. 25.2.92 te Ouwer kerk; BolijnVan der Have, Barba ra, geb. 12 9.96 te Oosterland. STAVE NISSE Van Blokpoel. Jacob, geb. 1.5.90 te St Annaland. echtgenoot van Anthonetta Pieternella Qulst; Brouw, Dingena, geb. 4.9.88 te Sta- venisse, echtgenote van Cornells aan kant moest zijn en ik keerde terug. Ik was net begonnen alles zo een beetje op zijn plaats te zetten, tóen HOOFDSTUK IV. Richard Jones verbrak de beto vering door opgewekt voor te stel- ,Dit" moeten we onderzoeken. Richard zijn hoofd om de deur stak. Waar is de deur naar de zolder „Het feest is afgelopen, Smithy, als juffrouw Smith0" je omkijkt zul je merken, dat de menigte is weggegaan." Ik ging door met het sorteren „Deze kant uit." zei John lako- niek. Hij ging vóór naar de trap en Richard Berg en Donald Tait volg- van glazen en 'ledigen van asbakken den me* elkaar Toen keek ikrom In plaats van met de. meeste din gen teleurgesteld te zijn, vind je alles geweldig grappig. Alles bij eengenomen was het een bijzonder geslaagde avond, maar er bleef een incident in mijn geest hangen, dat me enigszins verwarde. Ik zag Rhynda en Richard Jones met hun hoofden dicht bijeen klinken en een toast drinken. Hij had zijn arm om haar schguders geslagen. John stond pal achter ze en staarde naar hen. Hij was klaarblijkelijk erg kwaad. Zijn vuisten waren gebald en hij had een lelijke Uitdrukking op zijn gelaat Ik zag het maar een kort ogen blik. want toen dansten Amy en Donald Tait langs me heen, en ont trokken hem aan myn oog. Toen ik daarna weer de gelegenheid had om le kijken had John de groep ver laten en zat te roken. Hij zag er zo precies uit als altijd, dat ik haast meende me te hebben vergist, maar ik kon het niet vergeten. Daarna sloeg ik Rhynda en Richard gade en er was geen twijfel aan, dat ze het steeds beter konden vinden. Berg voegde zich af en toe bij hen. maar hij was steeds aan de wan del van het ene groepje ngat het andere, lachend en grapjes makend als gewoonlijk. i Amy hield Dondld Tan vasi aan j haar zijde gekluisterd wat de ge- bruikelijke gang van zaken was met j Amv en haar aanbidders en waar schijnlijk de reden, -die veroorzaakt j dat er elk hal jaar een nieuwe was. I John had een poosje in zijn «en tje zitten roken en toen ik de tweede, keer op hem lette was hij bij mevrouw Hannahs terecht geko men, die hij vriendelijk en nauw gezet ging uitleggen, hoe je nu pre cies scheuren' in een muur kunt voorkomen. De combinatie was evenwel kort van duur. Rhynda merkte het op, ging naar hen toe en onderbrak het gesprek opzettelijk. Ze troonde John mee naar de andere kant van de kamér, plantte hem in een stoel, kuste hem óp zijnkruin, maakte zijn haar in de war en voegde zich toen weer bij Richard en Berg. Mevrouw -Hannahs, die er een beetje verloren uitzag, begon een onsamenhangend gesprek met me vrouw Mal linger. Freda liep verveeld rond en ik verdacht er haar van, dat zij iets teveel had gedronken Er werd niet veel aandacht aan haar besteed én nergens werd zij, zoals Berg, met luide kreten begroet. Zij hing zo'n beetje om mij heen.. Om half een begon mevrouw Ballinger iedereen het verhaal te vertellen van de geluiden op zol der. die we hadden gehoord. Het kostte nogal wat tijd en ze moest het heel dikwijls 'herhalen voor iedereen het had gehoord, zodat zij onmiddellijk daarna naar bed ging alsof de vermoeienissen haar teveel waren geweest; Om ongéveer half twee was bet feest afgelopen en zij gingen allen tegelijk- baar boyen, Ik stond on het punt hep té volgen, toen mij inviel, da't dé kamer morgen weer en zei, zonder op te kijken: „Ik kom zo." Hij volgde zijn hoofd de kamer binnen, mompelde: „Die vrouwen ze®£ v®st sllép. om te zien wie er achter bleven en zag dat ze er allemaal waren, behalve mevrouw Ballinger, die toch" en begon mee te helpen. Rhynda was terug voor ik iets te gen hem kon zeggen. „Wat doe jij Ik huiverde enigszins en vroeg onzeker: „Wanneer hoorden jullie h'et voor 't eerst?" Freda, met haar haar in een £an£e*tj^ vlechtje' en een bleek gezicht, er m het huishouden, zei hij opge- y0rrnei00S uitziend in een wollen wekt. Zij blies ongeduldig en zei boos: huisjapon, sprak met hoge, beven de stem: .Jij weet toch wat het bé- „In 's hemelsnaam! Zij wordt er tekent? Het wil zeggen, dat er een voor betaald en Jij niet. Ik hloos- Ballinger zal sterven door een on- de pijnlijk en liet een asbak vallen, zodat de peuken op de grond rol den. Ik hoorde hem koeltjes zoggen: „Ga naar bed Rhynda." En zy ver dween met een woedende uitroep De kamér scheen daarna In een ommezien schoon en opgeruimd. Richard was zeer bedreven, wat geluk. „Doe niet zo mal." zei ik vlug. „Hoe kun je die onzin geloven?" ,Ja. praat iü maar." zei ze schril en werd toen onderbroken door de terugkeer der drie mannen van de zolder. „Niets dan stof en oude rommel daar," zei Berg. terwijl wij inadem- hij verklaarde door me uit te leg- loze afwachting stonden. ..Ik denk. gen, dat hij eens een vrijgezellen- flat had gehad zonder bediening. Het kan niet meer dan tien mi nuten later zijn geweest dat we de lichten uitdeden en de trap op gingen. Ik was me ervan bewust, dat buiten een hevige storm loeide. In de bovenhal stuitten we on verwacht op een groepje pratende mensen. Ik weet nu niet meer pre cies wie het waren, want op dat ogenblik kwam het geluid van iets dat boven ons over de zoldervloer werd gesleept. Enkele vrouwen slaakten een kreetje en toen waren ze allemaal uit hun kamers gekomen, Ze ston den in de tochtige hall en keken naar het plafond, terwijl het ge luid zich langzaam en met tussen pozen over de zolder voortsleepte. dat het een van die onverklaarbare geluiden was, die je altijd in hele oude huizen hebt." Nu is het waar dat Je vaak vreemde geluiden in oude huizen hoort, maar ik kon er toch niet helemaal vrede mee heb ben. Maar ik was doodop en sliep als een blok. tot de wekker me om acht uur overeind rinkelde. Ik kleedde me snel en met zorg en verliet mijn kamer met een schort en stof kap onder de arm. Ik wist dat. er een verschrikkelijke hoe veelheid huishoudelijk werk te doen was. maar Ik wilde dat niet te op zichtig demonstreren De schort en de kap konden op elk ogenblik ge makkelijk worden verwijderd en als tweede laag kwam er dan een keu rig jersey sportensemble te' voor schijn. (Wordt vervolgd.) den op Aziatische vraagstukken en de Koreaanse oorlog. De acht Europese landen. die Stassen zou willen doen bezoeken zijn* Groot-Brittannië. Frankrijk. Italië. West-Duitsland, N e der- land. België. Denemarken en Tur kije. Ook naar Indo-China, Formosa en de Philippijnen zouden dergelij ke groepen van deskundige Ameri kanen worden gezonden. Drie plunderaars in Dordt gearresteerd (Van onze correspondent) DORDRECHT. Drie plunderaars zijn in het afgelopen weekeinde door de Dordtse politie gearresteerd. Het betreft hier de 26-jarige Haagse bouwvakarbeider L. H. van D., de 23-jarige Nijmeegse bootwerker W. J. J en de 24-jarige automonteur -J. Th. F. uit Haalderen. J. Th. F. en W. J. J. waren Zondag in Dordt van een boot met evacué's uit Zeeland gestapt en hadden elk de beschikking over een pak kleding en dekens. Regelrecht gingen zij naar het station en dit "bevreemdde de an dere opvarenden, die naar een hulp post zouden worden gebracht. De po litie werd onmiddellyk gewaar schuwd en arresteerde het tweetal, dat ontkent. De bouwvakarbeider uit Den Haag, die met een Scheveningse logger naar Dordt was gekomen, had dekens en kleding bij zich en hij moet deze voornamelijk van het Rode Kruis in Zierikzee hebben weggenomen. Hij heeft bekend. (De redactie behoudt zichhet recht voor Ingezonden stukken voor deze rubriek te bekorten. Anonieme stukken taan in de prullemandV Extra-entreeprijzen voor ramp-journaal Velen kunnen thans in de bios copen op een goed 'plaatsje- de gru- t, u ïr T-, welen en de ellende in ae noodge- den Briber; Van Dalen Geertrui- bieclen aanschouwer. Zou het niet de Danetta. geb. 10.21)te Poort- mogelijk zijn. dat voor deze film vliet, echtgenote van Gaakeer. Cor- een dubbele entree-prijs werd ge- nehsjacobul Bart; Gaakeer, Adria- heven, waarvan de extra-opbrengst na Dirkje Jacoba, geb. 24,12.27 te Renküm; Hage, Izabella Helena, geb. 16,10.99 te Stavenisse, echtge note van Van 't Veer. Adriaan: Hage, Jan, geb. 26.1.75 te Stavenis- echtgenoot van Pieternella Adriana van Luyk- Klaasse, Pie ternella, geb. 6.11.05 té St Maar tensdijk, echtgenote van Cornelis Hage; Koeman, Pieternella Joziena, geb 23.8.05 te Stavenisse, echtge note van Pieter Johannes Hage; Luyk. Pieternella Adriana, geb. 2.4.75, te Stavenisse, echtgenote van Jan Hage; Moerland, Geertje, geb. 27.5.92 te St. Maartensdijk, echtge note van Dirk Jacob Hout; Moer land, Jacoba. geb. 15.6.10. te Sta venisse, echtgenote van Jacobus Vroegop: Priem, Tannetje. geb. 1CL 3.12 te Stavenisse. echtgenote van Pieter van Iwaarden: Riedijk. Pie ternella Geertruida, geb. 21.7.90 te Stavenisse, echtgenote van Corne lis Pieter Steendijk; Smits. Pieter nella, geb. 25.1 98 te Stavenisse. echtgenote van Jan Geluk; Sonke. Wilhelmina Jana. geb. 16.6.08 te Middelburg, echtgenote van Leen- dert Hage: Stoutjesdijk, Jacoba Izabella, geb 7 12 83 te St. Maar tensdijk. echtgenote van Christiaan Luyk: Van 't Veer, Cornelia. Pie ternella, geb. 23.9.21 echtgenote van Cornelis Leendert den Braber; Wesdorp. Dingena Cornelia, geb. 17.2.17 te Stavenisse. echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien. WISSEKERKE Geïndentificeerd: v. d. Maas, Mfl- rinus A„ geb. 28.9.77 te Giersdijk. WOLPHAARTSDIJK In Goes geïdentificeerd: Kloos terman, Cornelis. 47 jaar. laatste adres; Kloosterweg. YERSEKE In Goes geïdentificeerd: v d. Berge. Cornelia. 63 jaar. echtge note van Leen Otte: Otte. Leen. geb. 20.11 86 te Bruinisse, echtge noot van Cornelia van den Berge. ZIERIKZEE Geïdentificeerd: Blankert, Hen- drikus. geb 295.77; Verton. Sara, geb. 6.10.82: Janse. Janna Cornelia, geb. 15.12.1: Den Boer, Arie, geb. 30.5.96; v. d. Houten. Johanna Kri- na. geb 31.12.63: De Graaf. Jena. geb. 7.10.88; Ringelberg, Jan Jo hannes. geb 21.9 30; Van Beveren, Cornelis, "eb. 3 10.69: Van Strien, Thona, geb. -14.2.74; Van Beveren. Meindert, geb. 26.3.94: Van Nieu- wenhuyze. Jacoba, geb. 21.10.93; Gilden, Hubertus Cornelis, geb 30.10.70; Bil, Janna. geb. 27.6.70; Matthijsse, Jan Adriaan, geb. 12.8. 79; v. d, Meer, Adriaantje, geb. 16.6.77; Huige, Gerard, geb. 7.1.53. Rectificatie: Van de 2e lijst gem. Nieuwerkerk vervalt; Krabbe, Adriana, echtgenote van Thomas de Bil, laatste adres: Polderweg A 351. Opgave van de identificatie in Goes was onjuist betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. ten l penfonds? i komen aan hét Ram- EEN ABONNÉE. Loterij voor de slacht offers De gróte ramp, die óvér ons land gekomen is, maakt het noodzake lijk dat wij mét verdubbelde ener gie aanpakken. Het verlies aan mensenlevens is niet ongedaan te maken, maar de materiële nood zullen wij moeten lenigen. ,Naar het voorbeeld van de toenmalige „Sweepstake"-loterlj zou lk dé auto riteiten in overweging willen geven iets dergelijks te organiseren. Onge kende bedragen stroomden toen binnen ten bate van de ziekenhui zen. Zo zal het nu ook weer gaan. En men zou zich niet tot ons eigen land moeten beperken bij de ver koop van de loten. Zulk een loterij zou mijns inziens gedurende lange tijd naést de Nederlandse Staats loterij een reden van bestaan heb ben. W. J. J. HORNKAMP. Millioenen voor de dijken U schreef ln uw blad over ge maakte fouten betreffende de ver zorging van onze dijken en over trage reacties Zeker, de dijken zyn te zwak gebleken. En wat de orga nisatie van de hulpverlening betreft: om deze na zo'n vreselijke ramp terstond in de hand te hebben is onmogelijk. Het leven is nu een maal onvolmaakt en krioelt van fouten. Hulde aan allen, die hoofd en hand en zelfs hun leven hebben ingezet. Het is m.i. volkomen juist wat de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, de heer Van Veen zei: „Langs de gehelp ku'st en de rivieren zware dijken!" Het zal de nodige millioenen kosten. Voor de bewapening worden ze zomaar uit gegeven Ik stel voor deze millioe nen nuttiger te,besteden. En wel om ons te wapenen tegen de water massa's. F. J. VAN RIEL Sr. Rampen en Zondags heiliging Een groot deel van de Neder landse Christenen dringt nog steeds aan op een Zondagsheiliging, die in deze eeuw als onpractisch moet worden beschouwd. Dit misplaatste doordrijven had Zondag 1 Februari tot gevolg, dat de eerste vliegtuigen veel te laat boven het overstroomde gebied konden ontdekken hoé groot de omvang der overstromingen wel was. De hulpverlening is hier door verlaat, hetgeen ongetwijfeld de dood van ontelbaren heeft ver oorzaakt. Ik acht het hoog tijd, dat dergelijke Christelijke standpunten verlaten worden. Tenslotte dit: het volk heeft op fantastische wijze hulp geboden Wat denkt de rege ring te doén? Als men de begroting van oorlog eens schrapte en opbouw boven verwoesting verkoos? v. d. A.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3