REGERINGSNOTA OVER WATERSNOOD A Cbv> PU IdUULhJ, -U.S.A. TABAK Maatregelen voor herstel en ter voorkoming van herhaling De toestand in Zeeland Schiphol kan de stroom goederen niet verwerken LANDBOUW EN VEETEELT LEDEN ZWARE VERLIEZEN Platzak Londen wil gekend worden in een blokkade van China Flinke dooi Kosten gaan de draagkracht van onderhoudsplichtigen te boven 9 In Engeland nu 283 slachtoffers Aantal doden 1395 Prijs van 35.000 Militaire hulp voor Tsjang Kai-sjek Indonesiërs zijn uitgewezen De Prins trotseerde het slechte weer V Tijdelijk regen Prince Albertf 1.50 Half and Halff 1.25 Edgeworth f 1.25 Grangerf 1.— A. v. d. HEIJDEN, Cooisingel A 4, R'dam Postorders onder rembours Telefoon 24309 Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Dinsdag 10 Februari 1953 74ste Jaargang No. 31. Prijs 13 cent 46 cent per week Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DE3V HAAG. De minister-president heeft aan de Tweede Kamer de door hem toegezegde nota over de watersnood gezonden. Daarin schrijft dr. Drees, dat de regering heeft besloten, de volgende maatregelen te nemen U Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijden wordt geregeld. 2. Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. 3. Indien de nodige snelheid an deze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden vertraagd 4. I» algemene zin zal worden onderzocht, op welke wijze her haling van een ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken lot de mogelijk' heid van een afsluiting van de zee-armen. Dit onderzoek zal terstond worden aangevangen en met voortvarendheid wor den voortgezet. 5. Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulpverlening, organisatie van de waarschuwjngsdienst, enz. zullen worden genomen. In de nota schrijft dr. Drees, dat het die zijn en worden geleverd. Moge. hem. nadat hij zi"h persoonlijk op de 'lijk gemaakte fouten verzinken in het hoogte heeft gesteld, een behoefte is niet bij al het goede, dat is gepres- uitdrukking te geven aan zijn bewon dering voor hen. die in welke functie ook bij de hulpverlening aan de ge troffen gebieden hun krachten gaven en nog geven. De wijze waarop het volk van Nederland en het buiten land te hulp zijn gesneld, vervuilt de teerd, aldus schrijft "de minister-presi dent. Met dankbaarheid stelt de minister vast, dat de productie-capaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig onaangetast is gebleven. De regering acht dit van grote betekenis. Juist nu regering met trots en dankbaarheid. de landbouwexport door het, ten dele 7\ ei an .overtuigd, dat voorzover 1 ,J" vsJien Ja crlBou -.x&neifjxeUti hier of daar critiek is geuit aeze niets in dit vruchtbare gebied in Zuidwest- afdoet aan de buitengewone prestaties Nederland mogelijk enigszins zal ver minderen, is het van belang, dat de rol van ons land als leverancier van industriële producten door deze ramp niet is aangetast. Redacteuren, verslaggevers en correspondenten van het Algemeen Dagblad zijn dag en nacht in de weer geweest, om U een goed beeld te geven van de ramp, welke dui-| zenden van onze landgenoten heeft getroffen. In hoeyerre zij daarin zijn ge slaagd wil ik overlaten aan Uw oordeel. Ik moge volstaan met U te vertellen, dat de gestadige groei van Uw blad een nieuwe impuls heeft gekregen en de oplage met indrukwekkende sprongen omhoog is gegaan, ondanks het feit, dat in het getroffen gebied vele trouwe lezers werden verloren. Er zijn echter nog andere mede werkers aan Uw courant, die min der spectaculaire arbeid hebben verricht, doch zonder wie dit resul taat niet zou zijn bereikt Ik denk aan onze districtsinspecteurs, agen ten en bezorgers, vooral die in de provincies Zuid-Holland, Brabant en Zeeland. Zij zijn de mensen ge weest, die tezamen met onze chauf feurs het hebben klaargespeeld,! dat het Algemeen Dagblad, on-j danks water en verbroken verbin-' dingen, reeds vorige week Maan-j dag vrijwel overal werd bezorgd Vraagt U mij niet hoe, want in vele gevallen zou ik daarop geen' antwoord kunnen geven De brie-; ven van dankbare abonné's bewij-l zen echter dat het is geschied. Er zijn niet alleen auto's, maar ook boten en vliegtuigen van i allerlei soort aan te pas gekomen In sommige geïsoleerde gebieden zijn zelfs kranten gedropt. Doch al deze moderne transport middelen zouden tekort geschoten zijn zonder de ijver plichtsbetrach ting en vindingrijkheid van deze; medewerkers, wie ik daarvoor op deze plaats mijn hulde wil betui gen en oprecht wil danken voor hun toewijding. (Zie verder pag. 3.) Ondanks de koude, de sneeuw en de regen gaal hel iverk onafgebroken voort, want de dijken moeten dicht! Schade aan gebouwen wordt geschat op 70 millioen gidden Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GOES. De totale schade aan verwoeste, zwaar en licht bescha digde boerderijen in Zeeland wordt op het ogenblik geschat op 45 mil lioen gulden. De schade aan wonin gen raamt men op. 25 millioen vracht-, uid's -val y.nt-r4 «lab»4 cyferst heeft de provinciale giiffie te dclandse g&nzc.f De Middelburg medegedeeld aan de minister van wederopbouw olkshuisvesting ir H. B J. Witte, die vergezeld van dr. ir. Z. Y. v. d. Meer Zeeland bezocht. Overstelpende buitenlandse hulp Deel ervan wordt achter de hand gehouden Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo overstelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een vaarde van der tig millioen gulden aangekomen of onderweg. kunnen doen. In de drie Bata-schoen- fabrieken in Frankrijk zal het vierdui zend man tellende personeel een uur gaan overwerken. Voor het bedrag, dat voor dit overwerk ter beschikking komt. zullen schoenen, laarzen en dekens wor den gekocht. Den Haag maakt trieste balans op Grootste schade op Schouwen-Duiveland, op Flakkee en in West-Brabant Nieuwsdienst Algemeen Dagblad gen eveneens grote hoeveelnèden goede, ren uit het buitenland mee. Aan het grensstation te Visé kwamen gisteren o.m. zeven wagens geladen met kleding, dekens en medicamenten aan. Zes wa gons waren afkomstig uit Luxemburg en één uit Metz, Ook schepen zijn bij het transport inge- schakeld. De eerste Amerikaanse hulp goederen komen volgende week Maan dag met de Westerdam in de Rotterdam se haven aan. Op het vliegveld Valkenburg de gisteren een vliegtuig uit Portugal, dat vier ton geconcentreerde levensmid delen voor het Nederlandse Rode Kruis, aan boord heeft. Wanneer aan de eerste noden is vol daan, zal men zien in hoeverre de ge troffenen nog met goederen van betere kwaliteit zijn gediend. Het grbotste pr-<- :el-.eiu£ enbleam oij de aoederenvooraening ziet veej meer '&UrV 15 'Ie trei-r.*- 'u,. 'i oren- feu gebieden. Dtidiotn ihoêi ua' groU,. immsié* byWiGArucuo: ïbv... LONDEN (Reuter). Sir David Max- well-Fyfe heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd dat het niet onmogelijk is dat men nooit met zekerheid zal weten hoe hoog het aantal slachtoffers is van de overstromingsramp, die het Oosten van Engeland een week geleden heeft getrof fen. Op het ogenblik bedraagt het aan tal doden 283. Ongeveer vijftig mensen •orden nog vermist. Het grootste deel van de vermisten was afkomstig van het eiland Canvey in de monding van de Theems. Daar heeft men het meeste te lijden gehad onder de kracht van de orkaan en het water. Meer dan veertienduizend soldaten en ontelbarevrijwilligers werken aan het dichten van de bressen in de zeewerin gen. Men heeft daarbij al meer dan twintig millioen zandzakken gebruikt, maar er heerst groot gebrek aan nog eel meer. ROTTERDAM. Het aantal genoteerde slachtoffers van de ramp bedroeg gistermiddag om 12 uur 1395. Dt- laatste officiële op gave vermeldde onder voorbehoud als aantal 1372. Aanbiedingen Ontroerende brieven en telegrammen van vluchtelingen-vestigingen in Wesi- Duitsland zijn in Nederland ontvangen. Zij, die zelf nog hard hulp nodig heb ben. vragen wat zij voor de slachtoffers DEN HAAG. In zijn nota aan de Tweede Kamer geeft de minister president de volgende cijfers over de verliezen, die de watersnood heeft toegebracht aan landbouw en veeteelt Ongeveer 133.000 ha cultuurgrond is ge ïnundeerd of geïnundeerd geweest. Deze 133 000 ha. ail is 5.7 procent van het totaal aren cultuurgrond in derland. kan onderverdeeld worden in: 82.000 ha bouwland, dit is 8.9 pet van het totale Nederlandse areaal; 41.000 ha grasland, dit is 3.1 pet van het totale Nederlandse areaal; 10.000 ha tuingrond, dit is 9.4 pet van het totale Nederlandse areaal. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderver- MILAAN (AP) Op een Milanees radiostation Kwam Zondagavond een arbeider bin nen en legde 26.000 lire 1onge veer 160 gulden) op tafel voor de slachtoffers van de waters nood in België. Engeland en Nederland. Dit. is alles wat ik heb. zei hi;, maar het is ze van harte gegund. Tien minuten later kwam hij terug en vroeg om 25 lire voor de tram tiaar huis. DEN HAAG. In de 518e staats loterij is gisteren in de derde klasse op het lot nummer 11050 een prys gevallen van 35.000. TAIPEH, Formosa. (Reuter.) D luchtmacht van de regering-Tsjang Kai- sjek op het eiland Formosa zal waar schijnlijk worden versterkt met een eskader Amerikaanse straaljagers en wel binnen twee maanden. Bij de vliegtuigen zouden ook Amerikaanse technici wor den geleverd. Men verwacht, dat deze leveranties deel zijn van een Amerikaans plan om de militaire hulp aan de natio nalistische Chinezen te versnellen. De Amerikaanse generaal Olmsted, die een inspectiebezoek van twee dagen aan For mosa heeft gebracht, heeft, gezegd een zeer gunstige indruk van de kracht der nationalistisch-Chinese strijdkrachten te hebben gekregen. Volgens radioberichten heeft een groep vrouwelijke Chinese guerrillastrijders, behorend tot nationalistisch China, een eiland voor de kust van Rood China ver overd. Het eiland was meermalen beur telings in communistische en nationalisti sche handen geweest. deeld in (het tussen haakjes gestelde getal is het percentage van het. totale areaal in Nederland): 32.000 ha granen (6.1 pot), waarvan 12.000 ha tarwe (15,2 pet); 13.700 ha consumptie-aard appelen (8.6 pet); 15 000 ha suikerbieten (24 pet): 6.000 ha peulvruchten (17,8 pet). 7.500 ha vezelvlas (22.7 pet), plus 8.000 ha andere gewassen. De verloren gegane voorraden akker bouwproducten zijn moeilijk te schat ten. Voorlopige taxaties wijzen op een ver drinking van; 25 000 runderen; 15.000 a 20000 varkens; 2.000 a 3.000 scha pen; circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Acht a negen tienden Het overige vee. dat in deze gebieden aanwezig was. is grotendeels geëva cueerd. e verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op Flakkee. Schouwen en Duiveland. Ook in West-Brabant zijn aanzienlijke verliezen aan vee. Van het rundvee is op de genoemde eilanden vermoedelijk 80 a 90 pel verloren ge gaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toegebracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzieningsin dustrie. Aandacht wordt besteed aan de mo gelijke herdistributie van het geëva cueerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Ook xip het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en rnossèlkwekerij en aan de visserijsche pen in de rampgebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. Een van de duizenden harde werkers: een soldaat bezig aan het provisorisch herstel van een dijk. gedeelte van de goederen achter de hand worden gehouden tot het tijdstip, dat de revacuatie zich gaat voltrekken en de mensen weer hun huizen en andere be zittingen, voorzover nog aanwezig, zul len gaan betrekken. nen maker, van het voorlopige alaihne- rmgssteisel. dat de bewoners van de reeds geteisterde gebieden moet waar schuwen tegen een eventuele nieuwe springvloed omstreeks de zestiende van deze maand. MINISTER EDEN NOEMT DE NADELEN LONDEN (Reuter en A.P.). In dien Amerika besluit om een blokka de van de Chinese kust af te kondi gen, dan verwacht de Britse regering vooraf te worden geraadpleegd. Tot dusver is er tussen Londen en Wash ington nog geen woord over gewis seld. Minister Eden heeft in het La gerhuis evenwel reeds duidelijk ge maakt, dat een dergelijke blokkade foutief zou zijn. Volgens de Britten heeft zij de volgende nadelen: de Koreaanse oorlog zou er waarschijn lijk niet door worden verkort; een blokkade kan leiden tot gevaarlijke incidenten, waarbij dan Chinese en Russische koopvaardijschepen betrok ken zullen zijn en misschien wel oor logsbodems; het effect van een blokkade op de mili taire kracht van Rood China zou te ver waarlozen zijn. omdat de meeste wa pens voor bet Chinese leger immers uit Rusland over land worden aange voerd; er zal onrust mee worden gewekt onder de andere Aziatische naties, zoals In- dië. Indonesië en Birma, die tot dusver de geallieerde veldtocht in Korea steu nen; een blokkade zou tot Chinese tegen maatregelen kunnen leiden, welke na- Blinde deed doctoraal rechten Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ENSCHEDE. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde de 35-jarige heer H. B. Frie- man te Enschede voor het examen doctoraal rechten. Hij zette daar mee de kroon op een suc cesrijke studie welke hem achtereenvolgens het Mercurius-diploma En gelse en Duitse handels correspondentie oplever de, de middelbare acte Duits en Engels en thans het doctoraal examen rechten. Op zich zelf zou dit het vermelden niet waard sijn, ware het niet dat de heer Frieman sedert zijn tevende jaar blind is. Voor zijn laatste examen moest veel studiemate riaal worden doorge werkt. Niets daarvan is in Brailleschrift te krij gen. Een wire-recorder bracht de oplossing. Als de echtgenote van de heer Frieman zich kon vrijma ken van haar huishoude lijke beslommeringen, nam zij een studieboek van haar man, schakelde 'de wire-recorder in en begon te lezen. Zodra de heer Frieman, die les geeft in handels correspondentie, tijd had an studeren wilde, nam hij de wire-recorder er nam datgene wat zijn vrouw had gelezen zich'op. Zo gebeurde het eenmaal dat hij een boek van 330 pagina's in een week kon doorwerken. De heer Frieman be zocht tweemaal per week de Vrije Universiteit te Amsterdam. Vau onze weerkundige correspondent. Heel langzaam heeft zich gisteren een front van de bij Usland liggende depressie ons land verplaatst. In alle vroegte werd Viissingen bereikt, maar het duurde tot in de middag eer hel ook Groningen was gepasseerd, zodat hel kwik daar pas gis termiddag te omstreeks 3 uur boven nul kwam, terwijl hel elders in het land toen al lang flink dooide, soms bij een heerlijk zonnetje. In het Noorden en Oosten va het land is dientengevolge de sneeu< langer blijven liggen; in Groningen lag gisteravond nog 10 cm. en in Twente 7 cm.; in West-Brabant lag toen ook nog 8 a 9 cm. sneeuw. Gisteravond passeerde een nieuwe storing ons land, hetgeen de buiigheid weer deed toenemen. Tal van plnatsen meldden toen regen, sneeuw of een mengelmoesje van beide. Deze storing is echter niet de laat ste: bij Ierland was gisteravond een nieu weling in aantochi die de wind bij de Golf vau Biscaye flink heeft doen aan wakkeren. Daardoor is de vraag gerecht vaardigd of ook hier te lande de wind zal toenemen. Dit hangt af van de route die hel centrum van de depressie zal volgen en die gister avond nog recht op ons land was gericht. Het ziet er daardoor naar uit dat de wind inderdaad zal aanwakkeren, maar tot hoe ver dat het geval zal zijn was gisteravond nog niet te beoordelen. delig zouden zijn Hongkong, die een voor de haven Britse kolonie is. De Amerikaanse senator Robert Taft, leider van de conservatieve vleugel van Eisenhowers partij, is voorstander van een blokkade, maar hij heeft gezegd zeer goed in te zien. dat men bij de uit voering daarna op verzet bij de bond genoten zou stuiten. AMSTERDAM (A.N.P.) De op 24 November te Amsterdam op grond van ongewenste politieke activiteit gearres teerde Indonesiërs Sunilo en Go Gien Tjwan, zijn gisteravond uit het land gewezen. Zij vertrokken per vliegtuig van 21 uur naar Djakarta. Enige heren van het Hoge Commissariaat 'van Indo nesië waren bij het vertrek op het vliegveld aanwezig. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft gisteren wederom enkele plaatsen in het getroffen gebied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soes- terberg te zUn vertrokken, landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok vandaar per helicoptcre naar de Zeeuw se eilanden. Allereerst begaf de prins zich naar Zuid-Beveland, waar hij de plaatsen Rilland-Bat'h, Hansweert, Baarlandt, El- lewoutsdijk en Wolphaartsdiik bezocht. Vervolgens stak hij over naar Noord- Beveland, waar hij achtereenvolgens landde te Kortgene en Colijnsplaat. Daarna bezocht prins Bernhard-Zierik- zee en Sint Philipsland. In al deze plaat sen sprak hij met verschillende inwo ners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Ruim 5 uur landde de prins op het vliegveld Ypenburg waar hij de verga dering van het bestuur van het Rampen fonds presideerde. Steun aan het Rampenfonds 45 millioen- 35 millioen - 25 millioen 15 millioen - 5 millioen- 50 millioen i 4)0 lüillióCn 30 millioen "20 millioen -10 millioen Gisteravond werd op het bureau van hei Nationaal Hampenfonds af gesloten op 27'/3 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond 10.000.000 onderweg nl in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's-Gra- venhage. f&ti Nederlandse schepen in moeilijkheden ROTTERDAM. Een Nederlands vissersschip, waarvan de naam nog onbekend is. is gisteren in moeilijk heden geraakt- doordat de schroeven in het net vastraakten .let schiD dieei driehonderd zeemijlen ten Westen van Stavanger in Noorwegen stuurloos rond. Van de kust van Zuid-Noorwegen is gistermiddag het Duitse vissersvaar tuig Schwaben uitgevaren om hulp te verlenen. Het Nederlandse motorvaartuig Vim uit Rotterdam is in de Kleine Belt aan de grond gelopen De Vim was onder- t. h.. weg naar de haven Middelfart, Fuenen. Verwachting Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen of sneeuw Krachtige tot storm achtige wind hoofd zakelijk tussen Zuid oost en Zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Mies je: Op al mijn brieven een watersnoodzegel. Zon op 8.0717.42. Maan op 4.58 11.44 N.M. 14 Febr. Advertentie Tearoom-restaurant GvüKan de voet van de Beurstoren te Rotterdam Het weer in Europa Rapporten van gisteravond 7 uur: max neersl. temp. 7—19 gist. uur weer wind m/s gr C. in mm Oslo poolsneeuw N 6 —19 0.4 Stockholm zw.bew. ONO 12 Kopenhagen sneeuw Londen zw. bew. WZW 7 Amsterdam zw, bew. Z 4 Brussel regen ZZW 9 0.1 1 Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort Miinchen Wenen regen ZZW geh bew W 1. bew. O nevel O sneeuw OZO 1 bew. z geh bew w geh. bew. ZO

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1