STADSVENSTER Amersfoortse schoolvereniging wint wederom wisselbeker Honderden jeugdige zwemmers behalen diploma Moet Li eens hóren! Om praatjes tegen te gaan Honderden Amersfoorters zien film over de ramp Amersfoort krijgt Zondag een hondenshow Nu bijna 750 evacué's in Amersfoort Adi. Onderoff. Adm. G. Rond verlaat de dienst Vincent van Gogh, diener der gemeenschap Dinsdag 10 Februari 1953 (Van een onzer verslaggevers) Voor de meeste schooljongens, die gistermiddag het Sportfondsenbad verlieten, was er reden om verheugd en een klein heetje trots te zjjn. want zij konden immers huiswaarts gaan met een zwemdiploma in hun bezit. Voor de commissie schoolzwemmen was er ook alle reden tot tevredenheid: 235 jongens behaalden het A-diploma, voor B slaagden er 201, terwjjl aan de zware eisen voor het C-diploma 47 scholieren voldeden. Gabrie Mehenschool, de voornaam ste concurrenten, De jongens van laatstgenoemde scholen hebben de winnende ploeg het vuur na aan de schenen gelegd en tot het laatste moment toe heerste er spanning in het Sportfondsenbad. Tot grote vreugde van' de „sup porters" van de Amersfoortse Schoolvereniging behaalde „hun" ploeg de overwinning. Hulde aan de snelle zwemmers: Wouter van Rijckevorsel, Nico van de Meulen, Kees Röthengatter en Freddy de Rooy. Ook bij de VGLO en BLO-scho- lert heeft het aan spanning niet ont broken Vooral in laatstgenoemde categorie is het een uiterst felle nek-aan-nek-race geworden, waarbij tenslotte de Kon. Emmaschool op de eerste plaats beslag wist te leggen, zij het met handslag verschil voor de dr v. d. Hoeve school. De Jan Lig than school won in de VGLO- afdellng. De uitslagen van de estafette wedstrijden luiden: L.O.-afdeling: 1. Amersfoortse Schoolvereniging, 1 min. 14 sec.; 2. Lisidunaschool, 1 Geslaagd festijn in Sportfondsenbad Niet allen waren zo gelukkig een getuigschrift te verwerven. Voor het voorbereidend zwemdiploma <A> moesten 21 candidaten worden afgewezen. 6 knapen slaagden niet voor diploma geoefend zwemmer (B) en aan de zware eisen voor het jeugdzwemvaardigheidsdiploma (C) voldeden 35 jongens niet. Zij hebben een half jaar de tijd om nog eens extra goed hun best te doen, Bovendien zullen de C-candi- daten zich in het> water best goed thuis voelen, want al slaagden zij dan niet allemaal. z.ij hebben toch allen het A- en B-diploma, want dat is de voorwaarde om aan C deel te nemen. Estafettewedstryden Een belangrijk onderdeel van het zwemfeest vormen altijd de estafet te-wedstrijden. Er staat immers een wisseibeker op het spel en elke school is er natuurlijk op gebrand om met deze trophee in de medail- lekast of waar'ook te pronken. De ploeg van de Amersfoortse Schoolvereniging stond voor» de moeilijke opgave de beker, die in haar bezit was. te verdedigen. Dat is glansrijk gelukt, hoewel een vrij zware strijd moest worden gele verd met de Lisidunaschool en de Verzilvering van vacantiebonnen Verzilvering van vacantiebonnen (vacantiefonds voor de landbouw) ten bate van het Nationale Ram penfonds kan ln Amersfoort ge schieden op Zaterdag 14 Februari van 1820 uur bij de heer A. J. Buschenhenke. Hendrik van Vian- denstraat 30, Amersfoort. Opbrengst collecte in Herv. gemeente De collecte voor het rampenfonds in de Hervormde Gemeente te Amersfoort geeft, gespecificeerd de volgende resultaten: St. Joriskerk Nieuwe Kerk Emmakerk Bergkerk Lichtenberg Kapel Zon en Scl Jongerendiensten Diversen .Totaal 'f 6136.22 2276.49 1844.61 3967.20 80.91 478.35 54.59 1.07 38079,- Aduert/»ntie (l M AR-kiesvereniging richt sectie op Op 4 Februari j.L is te Amers- foort opgericht de sectie Leusder en Bergkwartier van de Anti-re- Rectificatie Staatsloterij van Maandag 9 Februari j.l. Prijzen van 40.moeten zijn prijzen van 60. min 156 sec.: 3. Gabrie Mehen school. 1 min. 17.4 sec BLO-afdeling: 1. Koningin Emmaschool. 1 min. 35.4 sec.; 2. Dr M. v. d. Hoeveschool 1 nun. 35.5 sec. VGLO-afdeling: 1, Jan Ligthartschool 1 min. 11.7 sec 2 Chr. VGLO 1 min. 14 3 sec Vér melden wij tenslotte nog, dat de Inspecteur van het L O, de heer M. A. C. Lindeman van zijn be langstelling blijk gaf. Rode Kruis bestuur ontving Zweden De Zweden uit Jönköping, die Zondagavond in Amersfoort zijn aangekomen met een enorme hoe veelheid goederen voor de Neder landers in de getroffen gebieden, zijn gisteren naar Den Haag ge weest voor een bezoek aan de offi ciële instanties. V. Gruuberger. de redacteur van Jönköpings Posten, is in de residentie gebleven om van daar uit bezoeken te brengen aan de noodgebieden. Heden zal hij een vliegtocht boven Zeeland en Zuid- Holland maken. De beide andere heren Sidney Dahl van de Zweedse I F. L.-orga nisatie en Bernt Strandberg van „Radda Barnen" (een instelling voor hulp aan kinderen) zijn weer naar Amersfoort teruggekeerd. Het be stuur van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis heeft beide he ren officieel welkom geheten. In hotel ,.De Witte" had gisteravond een intieme ontvangst plaats; waar bij over en weer hartelijke woorden gewisseld werden en van Amers foortse zijde nogmaals onderstreept werd hoe zeer de spontane Zweedse geste op prijs wordt gesteld Waarschijnlijk zullen de gasten uit Jönköping, die aanstaande Don derdag naar hun woonplaats terug keren nog voor die tijd door de bur gemeester ontvangen worden. Kerken brengen meer dan 38 mille op De jongstleden Zondag in de ker ken gehouden collecte van de Herv Gemeente te Amersfoort, heeft voor het Nationaal Rampenfonds opge bracht 14.839.94 gulden, Voor de Ge reformeerde Gemeente Stoovestraat is'dat bedrag f 418.21; voor de Vrije Evang. Gemeente f 141.32. Gisteren publiceerden wij van de andere Prot. Chr. en Kath. kerken een to taal bedrag van f 22.679,53. Tot od heden is dit totaal f 38079. en H. Verdouw en mej. A. Schakel. De sectie stelt zich ton doel in be perkte kring studie te maken van de AR-beginselcn en de politieke problemen te bespreken. Het uit drogen van die beginselen onder meer door het maken van propa- I ganda voor de Kiesvereniging, zal I ook to* taak van de sectie beho ren. Het secretariaats-adres luidt; Utrechtseweg 223. Amersfoort. (De redaetie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken voor deze rubriek te bekorten. Anonieme stukken taan In de prutlemandv M. d. R.. Mag ik even gebruik maken van Uw blad om een dezerzijds gemaak te fout. welke nadelige gevolgen zou kunnen krijgen voor een winkelier op de Leusöerweg. bekend te ma ken. Deze winkelier heeft zich zo als zovele anderen spontaan aan gemeld voor het huisvesten van evacué's. Later bleek hij niet te be schikken over voldoende slaapmo gelijkheid waarvan hij telefonisch kennis gaf. Deze telefonische ken nisgeving is dezerzijds niet ver werkt. Ware dit wel gebeurd dan zou de Evacuatie-commissie niet 's nachts met een te groot gezin bij deze winkelier aan huis zijn geko men. En dan zou dit gezin niet vandaar naar een ander adres zijn ondergebracht. Een en ander heeft nu tengevolge, dat er een praatje rond gaat, dat deze winkelier in de nacht evacué's geweigerd zou hebben op te ne men terwijl hij zich hiervoor wel had opgegeven. Dit praatje is on juist en ik heb er behoefte aan te verklaren, dat in ieder opzicht de meest mogelijke hulp en medewer king van de zijde van deze winkelier wordt verkregen zoals van zovele anderen om de evacué's in onze stad goed te ontvangen en te ver zorgen. H. G. HUSLAGE, Voorzitter Evacuatie-commissie. (Van een onzer verslaggevers) In het Grand-Théatre werden gisteravond twee buitengewone filmvoor stellingen gegeven, waarvan (te gehele opbrengst de zaal was tweemaal uitverkocht: bestemd was voor het Rampenfonds. Het lag aanvankelijk ln de bedoeling, dat de burgemeester, de heer H. Molendijk een Inleidend woord zou spreken. Daar er echter in de provincie Utrecht nog enkele dui- zenden evacué's worden verwacht, kon de heer Molendijk niet aanwezig zijn. Zijn rede konden de bezoekers echter vla een geluidsband horen. ven wij reeds Als hoofdfilm werd ..Achter de Wolken", de prachtige creatie van de negenjarige Ivan Jandl. vertoond Geen offer zal te zwaar zijn „Geachte toehoorders", zo zei de heer Molendijk, „de omstandighe den maken het onmogelijk, dat ik hedenavond persoonlijk het woord tot U richt. Ik kan mijn werk zaamheden niet onderbreken. Wel licht komen er vanavond of van nacht nog evacué's m Amersfoort binnen en dan moet ik met mijn vele trouwe medewerkers op mijn post zijn. Wanneer U straks het ta fereel van het menselijk leed en de rampzaligheid langs U heen ziet strijken zult U zich misschien af vragen of het wel geoorloofd is deze dingen te filmen en in thea- ters te vertonen. Als er ook maar een zweem van sensatlelust in zou schuilen, zou het Inderdaad moreel ontoelaatbaar zijn. Wij komen van aangezicht tot aan gezicht te staan met mensen, die de diepste smart doorleven, die over een mens kan komen. Nu hangt alles af van Uw eigen gemoedsge steldheid; als Uw hart bij het zien alleen vervuld is van zuiver men selijk mededogen, dan is alles goed. De cineasten hebben deze beelden opgenomen met bevende handen, vervuld als zij waren van diepe menselijke bewogenheid. Aan schouwt het resultaat van hun wer ken met dezelfde ogen; met grote piëteit en deernis in Uw harten cpdat er een sterker en inniger ver bondenheid groeie met deze zwaar beproefde landgenoten in de groot ste ramp die ons vaderland sinds onheuglijke tijden heeft geteisterd. Dan zal geen offer U te zwaar zijn!" aldus de heer Molendijk. Over de uitgebreide reportage van Polygoon, die de gebeurtenissen op onze eilanden eerlijk schildert, schre- Bijna vier mille van filmvoorstellingen De opbrengst van de diverse filmvoorstellingen, gegeven in het Grand Theatre ten bate van het Nationaal Rampenfonds. is als volgt: met de film „De dijk is dicht" 767.30. (w.o. 3620 be- spreekgeld) met dc film „Achter de wolken" 3056.3" (w.o. 163,80 bespreekgeld) totaal werd dus be reikt een bedrag van 3823.60. In bovenstaande bedragen zijn niet begrepen de opbrengsten van de in de bioscopen gehouden en nog te houden collectes. Deze zul len t.z.t. afzonderlijk worden ver meld. De opbrengst van de film voorstellingen konden worden be haald, mede dank zij de welwil lende medewerking der directies nfabriek Polygc Film Agency, 2121 Welke verrassing heeft de commissaris van politie nog? Wel, ln zijn kamer worden Rob en Bil] begroet door één der directeuren van de verzekeringsmaatschap pij. die de bestolen ho telgast heeft moeten schadeloos stellen. Maar nu zijn de juwelen terug en dus.Dus krijgen Bill en Rob, die ten slotte in deze ophelde ring van het misdrijf zo'n grote rol hebben gespeeld, een behoor lijke beloning: ieder tweeduizend dollar! Bij de overhandiging van het bedrag is ook een journalist aanwezig en wanneer Rob en Bill een paar uur later op een terras aan de boulevard zitten uit te blazen dank zij de beloning nu netjes in nieuwe spullen gestoken' lezen zij DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ■■WWWM het verhaal van hun avonturen uitvoerig in de krant Maar wat zij niet weten, Is. (fat slechts vijftien mijl verderop, in de vrijhaven Tapioca, kapitein Laroux het verhaal óók leest. Hij heeft de „Amora" naar deze haven gebracht, want hier kan de lange arm van de justitie hem niet zo gemakkelijk grijpen. VOOR RAMPENFONDS Op de Hondenshow die Zondag 15 Februari te elf uur gehouden wordt in de Gemeentelijke Markthal te Amersfoort, en waarvan de opbrengst bestemd is voor het Nationaal Rampenfonds, zullen ondermeer ruim twin tig exemplaren verschijnen van een hier te lande nog maar weinig be kend ras: de Rottweiler. Dit oeroude hondenras heeft een zeer interes sante geschiedenis. Verste voorouder van de Rottweiler is de Tibetdog, de hond aan wie onze Karakoroemreiziger en latere ambassadeur in Moskou dr Ph. C. Visser zijn hart verpand heeft. Van deze Tibetdog wordt voor het eerst melding gemaakt in het Chinese geschrift Chou-King. 1121 jaar voor Christus, toen een in het Westen van China levend volk. Liu genaamd, aan de Chinese Keizer Wo Wang een hond Ngao schonk, die op het jagen van mensen afgericht was. Geschiedenis var ras Rottweiler In Europa verschenen deze hon den voor het eerst in 480 v. Ctoen Xerxes een groot aantal hunner al? vechthonden met zich voerde op zijn veldtocht tegen Griekenland Later 325 v. C. ontving Alexander de Grote van de Indi sche Koning Porus enige dezer „In dische honden" ten geschenke, die hij naar Griekenland liet overbren gen. waar zij de basis legden voor de later wereldberoemd geworden fokkerij der Molossers Van het Griekse naar het Ro meinse cultuurgebied was slechts één stap. De Romeinen gebruikten de Molosser in de arena „Pugnace' noemden zij hem: de Strijdlustige en 'hij streed zowel tegen wilde die ren als tegen mensen. Maar ook als bewaker van huis en hof, als helper bij het vee vervulde hij reeds in die dagen zijn taak. want omstreeks het midden van de eerste eeuw schrijft Columella, die als de meest be kende schrijver over agrarische on derwerpen in de Oudheid geldt uitvoerig over hem. Verhuizing Uit het Romeinse Riik werden de Molossers overgebracht naar Hel vetia, het huidige Zwitserland, voor de perste maal omstreeks 50 jaar v C.. toen Romeinse kolonisten hun hof- en herdershonden meenamen naar Hun nieuwe woongebieden, voor de tweede maal in de eerste twee eeuwen onzer jaartelling, toen de verder naar het noorden trek kende legioenen vergezeld werden van afgerichte waak- en vechthon den. De huidige stad Rottwell, waar aan het ras zijn naam ontleent, ligt aan de linkeroever van de Neckar. Het oudste deel der stad is ge bouwd op de resten van een vroege Romeinse nederzetting. Tot hier toe brachten de Romeinen hun Molos sers. en dat het type vrij zuiver be waard bleef, bliikt wel uit de in Je omgeving van Vinaonissa in Zwit serland gevonden scherven van Ro meinse aarden lampjes, waarop af beeldingen van de Molosser voor komen. Voor drijfjachten In de vroege middeleeuwen werd dit ras gebruikt bij drijfjachten op grof wild, beren, wolven en wilde zwijnen, en nog later werd hij vee drijvershond, Rottwell had zich in middels ontwikkeld tot een belang rijke marktplaats, waarheen men de kudden rundvee dreef tot diep uit Frankrijk en Hongarije vandaan. De slagers en veehandelaars hadden een open oog voor de forse onver moeibare hond. die niet alleen een natuurlijke aanleg toonde voor het drijven en het bijeenhouden van het vee en de weerbarstigste stier ge makkelijk baas bleef, maar die bo vendien een onbetaalbare bescher mer was van zijn meester en diens geldbuidel Wellicht waren het de handelaren uit verre streken, die hem voor het eerst zijn huidige naam gaven, en hem ter onderschei ding van hun eigen honden de „Rottweiler" noemden: de hond uit Rottweil. In Zweden, Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk, en in de laatste jaren ook in de Verenigde Staten, treft men de honden van dit ras veel aan als diensthond en politiehond. Nog steeds komen bussen met eva cué's in onze stad aan. Zij bet in niet zo'n tempo als de eerste dagen na de ramp. Voor de mensen van de registratiedienst, de verzorgsters en helpsters is dit misschien niet zo prettig. Zii hebben toch „dienst" en dan is bet natuurlijk aardiger als et flink aangepakt kan worden. Maar hun werk doen zij er niet minder opgewekt om. Een tweetal bussen arriveerde gisternamiddag met vluchtelingen uit Renesse. Zierikzee en Haamste de ,in totaal ongeveer 40 personen, meest grote gezinnen. Het is moeilijk om na te gaan hoeveel evacué's nu precies in Amersfoort verblijven, daar zich geregeld mutaties voor doen. Velén vertrekken weer na enige dagen om bij familie onderdak te vinden. Het aantal personen uit de ge troffen gebieden, dat momenteel in onze stad vertoeft, kan echter ge schat worden op plus minus 750, Het einde van de stroom vluchtelingen is echter nog niet in zicht en hel ontvangst-apparaat zal nog wel eni ge dagèn intact blijven. Heden wor den weer enige bussen verwacht, Jeugd-filmcomité blijft actief Zijn pogingen om de vertoning van verantwoorde films te bevor deren. films van opvoedkundige waarde en die de smaak voor het genieten van de goede film bevor deren. ondervinden pij voortduring steun van ouders, opvoeders en ook van de theater-directie. Zaterdagmiddag j.l. zijn door be middeling van het Comité belang stellenden weer in de gelegenheid geweest, kennis te nemen van de films, welke het City-theater mor gen. Woensdag, in een jeugdvoor stelling zal vertonen. Ook nu weer werden verschillen de suggesties gedaan, die het co mité in overweging zal nemen. Men toonde zich over het pro gramma zeer voldaan. Het Comité blijft belangstelling vragen voor zijn streven bij alle Ouders en Op voeders. LandelRij verenigingen vergaderen op 6 Mei Ongetwijfeld zullen velen de Adj. Onderoff. Adm. G. Rond nog kennen uit de tüd. dat hij, verbonden aan de Indelingsraad, in 1945 in de Infantc- riekazeme aan de opbouw van ons na-oorlogse leger medewerkte. Hoewel REMBRANDT THEATER Langestraat de heer Rond in 1947 uit Amersfoort vertrok voor een functie b(j het le Voertuigenpark, zagen we betrokkene in 1950 weer te Amersfoort terug, ditmaal als Adm. bij bet Mobilisatiebureau van de Geneeskundige Troepen. Vlak voor zijn zestigste verjaardag nam de heer Rond gisteren, wegens 40-jarige dienst, afscheid van het Regiment en militair- en burgerpersoneel van het Mob. Bureau, hetgeen met een gezellig samenzijn van familie, col lega's en een grote staf burgerpersoneel gepaard ging. AANGEHOUDEN Te dezer stede is aangehouden ze kere H.. verdacht van diefstal van een rijwiel. Noleerl U even GRAND THEATRE. Snouckaertuan 4, telefoon 4632. Van 6 tot en met 11 Febr. „Achter Kloostermuren". Toe gang 18 jaar. Aanv.: Zo. 2-, 4.15, 6.45 en 9 uur Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. In de Donderdag-Cyclus 12 Feor.: Toegang elke leeftijd „Mens durf te leven". Aanvang 2.30, 6 30 en 9 uur. CITY THEATER. Westslngel 7 telefoon 6272. Van 6 tot en met 12 Fehr.: „Sprong in het hellevuur". Toegang 14 jaar Aanvang; Zo.; 2.-, 4 )5, 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 6.45 en 9 uur. Woensdag 11 Fehr., aanvang 2.- en - 4 uur ln onze Jeugdfilm-cyclus „De geheimzinnigewlldstroper" 129. Van 6 t.m. 9 Febr. „Muiterij r. het Goudschip" Toegang 14 jaar. Van 10 tot en met 12 Febr. „Jungle Mobilisatiebureau verliest vriend en chef „Eén van de onderofficieren van de oude garde gaat heen. en dat betreuren wij altijd." aldus de Re gimentscommandant, de Luit, Kol. W. A. M, Loomans. Hoewel spr, weinig in relatie met adj. o.o.a. Rond had gestaan, voor wat betreft het werk, meende hij uit de woorden van het Hoofd Mobilisatie Bureau, de Kapitein De Lizer te moeten op maken dat betrokkene steeds een voorbeeld van trouwe plichtsbe trachting voor de jongeren was ge weest. "De overste dankend voor zijn bewoordingen zeide de Adj. zich niet bewust te zijn of de toege- zwaaide lof hem toekwam. Tijdens de enkele maal dat hij met zijn Regimentscommandant ln aanra king kwam mocht hij steeds diens steun ontvangen. Tevoren had de Kapitein L. de Lizer als Hoofd van het Mob, Bu reau enkele woorden van lof tot de scheidende gericht voor zijn trouwe plichtsbetrachting. U kennende als recruut van 40 jaren her weten wij op welke wijze U de dienst ver richtte. Overigens mag de rang waarmede U Uw carrière eindigde daarvan een bewijs zijn. Namens de collega's onderofficie ren sprak de adj. o.o.a. M. Morpurgo Hij vergeleek de up and downs van het militaire leven met de hoogte en dieptepunten der muziek „Voor Rond. als steun niet alleen voor lijke Rijverenigingen. die op Woens- collega's, doch ook als stem voor dag 18 Februari te Utrecht zou wor- het Amersfoorts Mannenkoor meer den gehouden, is uitgesteld tot den wij het hoek 'n boek over Woensdag 6 Mei. 1 muziek te kunnen geven", aldus de heer Morpurgo. Mevr. Rond werd bedacht met een ruiker bloemen. Een schakel van vriendschap en steun noemde de adj. o.o.a. A. Meuleman de Adjudant. Namens burgerpersoneel en collega's bood deze een fraaie aktentas aan waarin zich enige formulieren bevonden Uw woorden zijn mij uit het hart gegrepen, aldus, de heer Rond. Steeds naar beste weten te hebben gehandeld, heb ik slechts gedaan wat mijn plicht was. Mijn naaste burgermedewerkers „Riet" en „Johnny" dank ik m het bijzonder voor hun samenwerking, zo besloot de scheidende Adj. o.o. Belangrijk voor evacué's Het Bestuur van de Afdeling Amersfoort der Vereniging tot be vordering der belangen van Slecht-, horenden bericht ons dat hardho rende» onder de hier ter plaatse opgenomen evacué's zich voor alle gewenste inlichtingen kunnen wen den tot het secretariaat. Utrechtse- wieg 111, telefoon 3908. xArtikel over Den Herder is van medewerker In het Dagblad voor Amersfoort van Maandag 9 Februari is een ar tikel verschenen over „Dén Herder waarschuwde 30 jaar maar ant woord kreeg hij niet". Men zou kunnen veronderstellen, dat in dit artikel de inzichten van de redacne worden weergegeven Deze vei on derstelling is onjuist. Het artikel is van de hand van een medewei kei In de aanhef is deze mededeling helaas weggevallen. ..Zij, n oeuvre teas als een zweepslag... (Van een onzer verslaggevers) de 100ste geboortedag herdenkt, valt Gogh, van wie Nederland in Maart de 100ste geboortzdag herdenkt, valt veel te vertellen. Het is een bewo gen leven geweest, dat gericht was op het dienen van de gemeenschap en in het byzonder van de nood lijdende mens. Hoe van Gogh de mens met zijn Vunst verrijkte vertelde de heer M Brandenburg gisteravond in het ge bouw van Vrijz Hervormden aan verscheidene leden van het instituut i zich in deze tijd bevinden. F.en venr volksontwikkeling. Hij verdui- recent rapport wees uit. dat zeker dehikte zijn causerie met lichtbeel- i 50O- van de beeldende kunstenaars )en die een inzicht gaven in de niet meer dan f 2 000.per jaar mt" 'kkelinssgang van een kunste- i verdienen en dan niet eens uitslui- naar, die als Rembrandt voldoende I tend in eigen vak. heeft aan zijn voornaam om zelfs de eenvoudigen van geest te horen zeggen. „Vincent, O ja. dat is dlê schilder". De heer Brandenburg boeide zijn gehoor door de vlotte en begrijpe lijke wijze, waarop hij de figuur van Van Gogh tot leven bracht. Hij zag in deze grote kunstenaar vooral de vernieuwer, die velen de weg wees en beïnvloedde. Zijn oeuvre was als een zweepslag en met brede wiekslag verhief Van Gogh zich boven de schilders van zijn tijd, doch niettemin bleef hij miskend en werd verguisd dopr velen. De heer Brandenburg wees tijden^ zijn betoog op de noodtoestand waarin de beeldende kunstenaars kleinigheden te werpen. Donderdagavond 12 Febru- eén flinke buit aan zilver- zoals Stadsvensterkijker ari in de gymnastiekzaal papier. Hier zijn ze dan de dat gewoonlijk pleegt te van de Rijks HBS een le- nakomelingen van Piet doen. zing met film gehouden. In Hein: Voorop gesteld dit: de deze bijeenkomst wordt Godfried en Reni van de hulpverlening aan de slacht voorlichting gegeven over Berg, Vermeerstraat 37; offers van dé watersnood de werkgelegenheid bij de Annelies en Corry van mag niet op de achtergrond burgerluchtvaart. Het Boeijen, raken. In de eerstvolgende woord zullen voeren de weken, maar ook daarna KLM-stewardess mej. H. niet. Stadsvensterkijker za het gironummer 957.5 daar om van tijd tot tijd onder Klop 't Stadsven- 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. «ler M. Withoosstraat Gerrit v. d. Kraats, Aucubastraat 16; Jan Bres- F. M. Hermeier, de KLM- ter, Utrechtseweg 78: Mar- gezagvoerder, de heer W griet Vacano, Lucle van Het strookje was Veenendaal en het Achterbergh en Sonja Ca- uw aandacht blijven bren- hoofd algemene opleidings- pel. gen. zaken van de afdeling Maar daarnaast zijn er Rijksluchtvaartschool. de andere dingen, die we niet heer J. Ooms, Voorts Service van Tante Pos Nu verder \J IEMAND zal het ons kwalijk hebben geno men dat deze rubriek in de afgelopen week misschien niet. altijd zo geweest is als hij in normale omstandig heden behoort te zijn. Het verschrikkelijke, dat ge beurd is, heeft ook in Amersfoort zoveel indruk gemaakt dat al het andere -onder meer heel ver op de achtergrond raakte. We konden eenvoudig aan niets anders denken mogen vergeten. Amersfoort zal hulp voor iets of iemand nodig zijn. SVK hoopt, dat hij daarbij als vanouds zal kunnen en mogen bemid delen. Ook in draait de geluidsfilm „De soms Vliegende Hollander" De Amersfoorter Jan Schonewille Jr. weet, als De vloot vaart weer fie nood aan de man is- zij" ue viooi vaan weer handen uit de mouwen te Pos is een nurks. Er is geen houden meer steken. Hij is, op het eer- De zilvervloot vaart ste gerucht van de ramp in kreeg zijn meisje (mej. C. J. van Schaik) de brief (drie regels op een kwitan tiestrookje). Nu weet ze, dat Jan het goed maakt. Het strookje was in een van marineformulieren ge maakte envelop naar Amersfoort verzonden. De postzegel ontbrak, daar voor in de plaats zat een strookje „uit noodgebied" Wie nu nog klagen wil over de service van Tante aan. weer. De scheepjes kunnen Zeeland, derwaarts getrok- scholen zijn weer njet buitengaats blijven, ken. In Oude Tonge heeft normaal bevolkt, veel hel- En daarom gaan we vanaf hij als vele anderen gehol- ners keren terug uit de ge- vandaag weer met volle P®n waar mogelijk. In die troffen gebieden, geen ze- zeilen op een nieuw doel trieste wereld gingen zijn yen-koloms koppen, meer af: een flink bedrag voor gedachten naar zijn meisje in onze krant en 't Stads- de ouden van dagen bijeen in Amersfoort. Hij wilde venster weer op pagina 2. brengen uit louter zilver- Proberen normaal te wer- papier, capsules Watersnoodpostzegel ken, maar 9575 niet verge- oud spul (papier, lompen enz.). U weet. we beschik- haar schrijven, maar hoe? ander Geen nood, bij de posterijen staat men nergens voor. „Schrijf hier op dit kwitan tiestrookje maar wat u uw Burcrerliirhtvflart ken over een S°ede Durgeriucntvaart taaldienst. Even een sein- meisje te zeggen heeft, Voor de leerlingen der tie en de wagen rijdt voor. iemand tot Jan Dat was hoogste drie klassen van de Voorlopig eenmaal per Vrijdagmiddag j.l. om half Maar vu moeten we dan Rijks HBS en het Amers- week en dat is dan verder ook al zijn we mis- foorts Lyceum en voor de Maandag. En nu even een helicoptère met schien niet in de stemming ouders of opvoeders van lijstje van actieve opva- vertrekken. Jan om ons op de dagelijkse deze leerlingen wordt op renden. Zij zorgden vijf. Even later zou een r._ brieft!) voor ging mee. Maandagochtend Het Plaatselijk Comité voor de Kinderzegels is in geschakeld voor de verkoop van de Watcrsnoodpostzegcl ten hale van het Rampen fonds. Dringend vraagt het Comité alle Amersfoorters zegels (e kopen. Firma's en particulieren, die een bestel- kaart ontvangen worden ook dringend verzocht deze in gevuld terug te zenden. De zegels zijn verkrijg baar by de stand in het Hoofdpostkantoor, aan de loketten aldaar. b(j de hulp- postkantoren en bij me vrouw Calkoen, Pasteur straat 23. 2.30. 6 45 en 9 uur CITY THEATER SOKSTDIJK. Burgom. Groihestrant 38, telef. 2790. Van 6 tot en met 11 Febr.; „De Derde man". Toegang 14 Jaar. In de Donderdag-Cyclus 12 Febr.: „Song to Remember", Toegang 14 jaar Aanv.; Vr. 8.- uur. Za en Do. 2 30. 6 45 en 9 UUr Zo.- 2.-. 4 15. 6 45 en 9 uur Ov dagen 2.30 en 8 uur. DINSDAG 10 FEBRUARI AMICITIA 20 uur - Chr. Jeugdver eniging „Immanuêl". Toneelvoor stelling „Een Zeeman ging passagle. ren". d'ORANJEBOOM 20 uur Vergade ring Oud-Onderofficieren SINT JORISKERK - 20 uur - Kerk- concert Amersfoorts Gemengd koor voor Nationaal Rampenfonds WOENSDAG 11 FEBRUARI A G.1HUIS 20 uur 't Nut ven het Algemeen Lezing door Juut J. Jongenelen over „Florênza t» bella" (Florence). GRAND THEATER U uur gratis voorstelling Polygoonreportage wa tersnood (uitsluitend voor evacué's). DONDERDAG 12 FEBRUARI A.G -HUIS 19.30 uur Sticht. Huish. en Gezinszorg. Tweede lezing Cursus Budgeterlng. AMIC1TIA 20 uur Welzijnszorg Reg Geneesk. Troepen Toneel voorstelling. RIJKS HBS 19.30 uur Lezing over Burgerluchtvaart mei film voor ouders en leerlingen (hoogste drie klas?en Rijks H B S en Amers foorts Lyceum). VRIJDAG 13 FEBRUARI A.G HUIS 19.30 uur Sticht Huish. voort en Gezinszorg Cursus voor ouders en opvoeders door dr. v. d. Hooft en dr Kapsenberg. AMICITIA. 20 uur Toneelavond Phocnix-Brou werij GEBOUW VRIJZ. HERV. 20 uur Concert Kleine Kunstkring MARKTHAL 20 mor - Cabaretavond Huz Prins Alexander. 227—229 Tentoonstellin? werken van tien grafici en twee edelsmeden, tot en met 20 Februari- geopend op werkdagen behalve Maandag van 10—5 uur. op Zondag van 2—5 uur. CANTINE BRONSWERK. Groningse straat.. Expositie „Eigen werk". Op werkdagen geopend ook de» avonds van 8—0 uur. Tot 15 Febru ari. A.G.-HUIS van 7 t.m 22 Febr Tentoonstelling werken van leden der Amersf. Sehttdersgroep ,,'t Spec trum". Dage) geopend van 10—12 en van 2—5 uur Zondags van 14—17 uur. AGENDA AMSTERDAM Donderdag 12 Februari Stads schouwburg, 20 uur: Nederlandse Opera brengt Verdi's- „Aïda". AVONDDIENSTAPOTHEKEN Apotheken- dr. Van As. Varkensmarkt I9a telefoon 3767; Bergapotheek. Utrechtseweg 93. telefoon 3493. Burgerlijke Stand 9 Februari 1953 GEBOREN; Johannes Bernardus. z. v. J. B. Veen vliet en M Malenst.ein: Jo hannes Adrianus z. van A. J Zuider- wljk en C. G Boersen; Anna Elisabeth Maria, d van J. Veenendaal en E. Nig- bur: Frans Eugéne Victor Marie, z van E. J. V. M van Bouwdijk Bastiaanse en M. L A. Ingen Hou».-; Reina Gerda. d. van J G. Scheffer en R Hop: Marga- retha. d. van W. G. Raven en M J. de Feijter; Willem, z. van W Veenvliet en J Epskamp: Gijsbertha Gerarda Johan na, d. van G J de Vries en M E. Eglnk: Jules Hans Christlaan, van J Knopf en E M. Mohler, Cyrillus Petrus Titu», z. van J. L. H. van Steden en M. da Costa, GETROUWD: J. de Bakker en M. J. Epskamp. OVERLEDEN- Elisabeth Kempe. oud 21 jaar. ongehuwd; Maria E. C Brink- mans. oud 68 echtg van J H v d. Hengel: Cornells Ubbels oud 77 j Antje Kok. oud 78 j.. wed van A. Steenbeek!» Maria van Wilpen. oud 89 jaar. wed V. F. W. Butje; Jan Helnen oud 67 J.. echtg. van A. C. de Jong: Marina S. Oranje, oud 5 Jaai. d. van D, J P. Oranje en P J Entlnk; Susanna B H. H Hendriks, oud 69 J„ echtg. van J W. Kiel; Jakob v. Swieten, oud 58 j„ echt genoot van M. van Munster.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2