De Sovjet-sector van Berlijn is nog altijd troosteloos Stenen voor brood in stadsdeel, waar oorlog voortduurt bij Loggerschippers kunnen bezaanzeil uitstoom beter gestreken laten Burgemeester Witschey sprak over zijn gemeente NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 OVER DE STREEP (Van onze §-redacteur) HET IS HELEMAAL NIET MOEILIJK de sector-grens tussen Oost- en West-Berlijn, de rode en de vrije wereld, te passeren. De ondergrondse doet het met haar passagiers, elke minuut van de dag. De S-Bahn, eens een technisch wonder, die elke twee minuten een trein met een snelheid van tachtig kilometer per uur om de stad zond, moge door de oorlog en haar gevolgen wat afgeremd zijn, ook daarmee komt U van Oost naar West en omgekeerd. En dan is er de tram. En dat voertuig verklaart eigen lijk heel de tegenstelling tussen Oost- en West-Berlijn. Want de tram rijdt niet verder dan de sectorgrens. De goed onderhouden, geschilderde en van frisse reclame-aanduidingen voorziene Westelijke tram niet en de verza meling oud roest, die de Oostberlijnse tram genoemd wordt, ook niet. Niet tegenstaande het feit, dat de laatste in plaats van met kapitalistische aan bevelingen voor lippenstift en haarwater, die de wagens uit het Westen sieren, beschilderd is met leuzen als: „De Berlijnse Verkehrs Genossen- schaft rijdt voor de overwinning van de vrede". chauffeur zegt In zo'n geval natuurlijk altijd „nee". In de Leipzigerstrasse stond bij de borden met de opschriften „Waarschu wing, hier eindigt de geallieerde sector van Berlijn", de in het groen geklede Westduitse politie op wacht. De tijd, dat we een schrik voor groene uniformen hadden, ligt toch wel ver achter ons. Ik heb ze nu leren zien als tekenen der vrij heid! Dat komt, omdat honderd meter ach ter de groenen de zwarten stonden, de leden van de befaamde Oostduitse Volks- politie. Die staken natuurlijk de hand ook op om de wagen te controleren. Nare jongens. Maar nog niet zo naar als het verschrikkelijke vrouw-mens, dat de por tieren opende en een slordige schoen met een druk-bestopte kous binnen de wagen zette. Controle op contrabande zei ze. Een vaal wit jong wijf met een wreed gezicht boven een bruine mantel. Met etensblikje naai school Het is op dit ogenblik in Berlijn geen vraag meer, hoe men in de Sowj et-sector van Duitsland leeft. Wie door de Oostelijke sector van Berlijn gaat ziet het voor z'n ogen. Ondervoede mensen, slecht bediend door een volkomen uitgemergelde middenstand. Schamel bedeelde winkelétalages en warenhuizen, waarin tentoonstellingen worden ge houden onder de titel: „China en Korea klagen aan!" Dat is een mid del om de aandacht van de aanklacht dichtbij af te wenden! Zelfs de klas schoolkinderen die daar voorbij gaat en die anders in een druk kende omgeving een element van vro lijke onrust brengen, geeft die verade ming niet. De kinderen lopen sloom achter elkaar. Hun tassen bungelen op htm rug en in hun hand hebben ze een etensketeltje. Dat is voor de „bijvoeding", die ze op school krijgen. U herinnert zich die „sociale" maatregel nog wel uit de oorlogstijd. Toen waren wij er blij mee. Z\j zullen er ook wel blij mee zijn. Want en dat is het erge, dat deze Sowjet-sector U zegt hier in Oost- Berlijn is de oorlog nog niet voorbij. Alle leuzen over vrede en oorlogshitsen, aan de andere kant van de streep, ten spijt. Bij de Brandenburger Poort, waarop de rode vlag wappert, weer eontróle. Maar nu door mannen. Die zijn slape- Het hoongelach daarover in West- Berlijn is tenslotte tot de Oostberlijnse oren doorgedrongen. Toen heeft men. od een, voor de Westberlijnse tram- directie kwade dag, de goede Weste lijke trams in het Oosten vastgehouden. Dat was natuurlijk niet gek bekeken van de rode heren, maar toen men in het Westen het haveloze rode gerij óók vasthield, beschouwde men dat in krin gen ven de heren Grotewohl en Pieck als een toelaatbare represaille. Zo had men een motief gevonden om het interzonale tramverkeer stop te zetten. Men had natuurlijk ook kunnen zeggen: wij schamen ons tegenover de West-Berlijners om zo met ons onver mogen tot herstel en wederopbouw te koop te lopen, maar er is blijkbaar nog zoveel rechtsbewustzijn in het Oosten, dat men er nog steeds naar motieven zoekt, om zijn houding te bepalen. Weest met die motieven overigens voorzichtig. Loopt niet de kans voor een „spion" te worden aangezien, want dat bent U in de Oost-sector van Berlijn maar zo. En wegens het onbevoegd be treden van het rode paradijs is zes weken gevangenisstraf niets. Maar met de auto van een vertrouwde relatie kan het geen kwaad. Misschien zal een con trolerende agent aan de chauffeur vra gen of hij nog buitenlanders in zijn wa gen heeft. Een verstandig West-Duits Het E.D.G.-veidrag Britse garantie tot 50 jaar, wil Parijs Aanvullende protocollen goedgekeurd De Franse premier Mayer en zijn mi nister van Buit. Zaken, Bidault, zullen Engeland verzoeken, zijn garantie te ver lengen tot 50 jaar. Deze garantie betreft het gewapende hulp verlenen aan ieder land van de Europese Verdedigingsge meenschap, dat in Europa zal worden aangevallen. Deze Engelse garantie werd in Mei 1952 aan de landen van het E.D.G. gegeven voor de duur van het Atlantische Pact, dus slechts voor 17 jaar. De Fran sen wensen nu een verlenging tot de pe riode der geldigheid van het E.D.G.- verdrag, hetwelk het vorige jaar gesloten werd. De correspondent van Reuter legt er de nadruk op, dat hiermede wordt beoogd, Groot Brittannië veel nauwer te verbin den met het E.D.G.-verdrag. Zoals men weet, moet dit nog steeds in Frankrijk geratificeerd worden. Zaterdag heeft het Franse kabinet echter de tekst aanvaard van de aanvul lende protocollen. Deze zullen binnen kort aan de vijf andere ondertekenaars van het E.D.G. worden voorgelegd. Een der protocollen houdt in, dat Frankrijk onder bepaalde omstandigheden divisies aan het Europese leger kan onttrekken, indien het strijdkrachten overzee nodig heeft. Nederlands' huiselijkheid in gevaar Een achterstand van tien jaar Op een persbijeenkomst ter voorberei ding van de beurs voor meubelen en wo ningtextiel heeft de voorzitter der fede ratie van textielgrossiersbonden geklaagd dat de liefde en de aandacht voor de in richting van de woning dalen, mede door woningnood, kleinere behuizing, hogere aanschaffingskosten en consumptiebeper king. De woning wordt te kort gedaan door de neiging tot bromfietsen en bui tenlandse reizen. Door de consumptie beperking is de vraag naar meubels en woningtextiel in één jaar met 13 pet ach teruitgegaan. Spreker geeft de raad: ..Kleedt eerst Uw woning aan. Laat U niet verleiden tot uitgaven, die ten koste gaan van de Hollandse huiselijkheid". Gemiddeld be staat er volgens spreker per gezin nog behoefte aan f 1000 voor deze doeleinden, d.w z. f 3 milliard voor geheel Nederland, of tien maal zo veel als het jaarverbruik. Ons volk heeft dus een achterstand van 10 jaar in te halen. Japanse vergoeding van oorlogsschade Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken maakt bekend, dat aan spraken ter vergoeding van tengevolge van de oorlog in Japan geleden schade voor 17 Maart as. bij de betrokken Ja panse autoriteiten moeten worden inge diend. Nadere inlichtingen worden wenst verstrekt door het bureau Oost- Azië en Pacific van het ministerie, Plein 23, Den Haag. Ter voorkoming van on nodige briefwisseling wijst men er na drukkelijk op, dat alleen aanspraken kunnen worden ingediend betreffende schade aan goederen, welke 8 December 1941 aanwezig waren binnen het huidige Japanse gebied. Schade geleden in het voormalige Nederlands Oost-ïndië valt derhalve niet onder de regeling. WOUBRUGGE De Kerken gaven De kerkcollecten voor het rampen fonds brachten het volgende op: Wou- brugge Hervormde Gemeente f2200 Geref. Kerk f700; Hoogmade Hervormde Gemeente f 150. R.K. Kerk f 1800. De deurcollecten brachten in Woubrugge f6200 en in Hoogmade f2200 op. Alles bijeen hebben de dorpen dus f13.250 ge offerd, dat is f4.75 per persoon. Burgerlijke stand G-eboren: Gerda, dr v G J Bracht en T. Havinga; Wiilily, dr v W F B-uiIik en L Both; MarceDlis A M, zn v A G M Otten en E P L Voorhout; Jaoobus H M, zm v C Th v Goozen en H A v d Star. Ondertrouwd: CorneMs L B Jamssens, 37 jr en Adriana F v d Ploeg. 28 jr. Overleden: Amdries v d Ploeg, 72 jr; Ndcolaas v d Neut, 69 jr; Auitondus van Veen, 58 jr. Ingekomen: E v d Meent en A M de Horder van Alipben a.d. Rijn; E A Meyer en E E Cuirry van Philadelphia. Vertrokken: P HeeremaVrolijk met naar Amsterdam. De Zuiderkruis in Las Palmas De Zuiderkruis, aan boord waarvan zich de opvarenden bevinden van de Klipfontein, die onlangs bij Madagascar is gezonken, is Zaterdag te Las Palmas (Canarische Eilanden) aangekomen. De Zuiderkruis is op weg naar Rotterdam. De centrale premiekeuringen van hengsten te Goes en 's-Hertogenbosch op 12 en 13 dezer gaan niet door. riger, doch even haveloos als hun vrou welijke collega's. De zwarte Vopo die daar staat lacht zelfs tegen ons. Mis schien denkt hij wel: „Ik kom jullie zo achterna. Op deze Vrijdag kwamen er weer 19 leden van de Vol'kspolitie de streep over. Daar staat een bord: „Einde van de Democratische 'sector van Ber lijn". Gelukkig wel! En daarachter: een .groene" politieman. Wat een geluk, dat ïr „groenen" zijn, zegt mijn metgezel en omdat we allebei bevrijd lachen, roept de „groene", saluerend, „herzlieh will- kommen!" ,Vind je niet, dat het hier anders ruikt?" vraagt m'n metgezel, als de wa gen even stopt en we uitstappen om nog eens even achterom te kijken. Hij heeft gelijk: de lucht is hier anders dan twee honderd meter achter ons. En het gekke is: de zon schijnt. Dat hadden we daér niet eens gemerkt! Dan loop je 's avonds over de Kur- fürstendamm waar alle lichten bran den, alle etalages schitteren en waar alles te koop is wat er ter wereld maar gemaakt, groeit of gevangen wordt. Achter de ramen van een chic parfumerie-huis demonstreren uitgelezen modellen de modernste make-up voor honderden voorbij gangers. En alle restaurants zitten van 's middags tot middernacht tjok vol. In de Berliner Kindt Brau van de heer Wilhelm Klemke komen de kellners handen en hoofden te kort en de heer Klemke maakt een omzet van twee en een half millioen mark per jaar! Wie minacht de vrijheid in het Westen? West Berlijn, dat is het wonder der vrijheid midden in de Sowj et- dood! Een slordige door-alles-heen-commu- niste. Ze had geen interesse voor de in zittenden van de wagen en ze speurde niets verdachts. Via dergelijke beambten komt U in de rode sector. „Dat zijn de allerergsten" zei de chauffeur. „Ze ziet er uit als een ontijdig losgelaten gif mengster". Dat was een juiste kwalifi catie Achter die barrière van schrikwekken de mensen ligt dan „de sector" met man nen, vrouwen en kinderen. Men verwon dert er zich alleen maar over, dat er nog niet veel méér mensen de ren naar de vrijheid nemen! Ruines een leuzen Er is sindsdien namelijk niets veran derd. Nog ligt het puin in alle straten. Nog steken de bouwvallen van kerken en huizen, van scholen en grote gebou wen boven de al-ruïne uit. Nog is het Rijksdag-gebouw een geraamte, de voor malige dom een onthoofde coulisse, waarop vleugelklappende engelen ver geefs op een nieuwe laag verguldsel wachten en staat de staatsopera in de kratten. De herstelwerkzaamheden daar schijnen ook maar niet te vorderen. Ja toch, er is wel wat veranderd. Waar eens Hitiers protserige kanselarij stond is nu een open vlakte. De kanselarij is opgeblazen, maar het glorieuze bouwsel, dat er voor in de plaats zou komen, is er nog lang niet. Na de vernietiging van hel gehate gebouw is er nog niets weer gedaan. En er is nog wat gebouwde ergens in het oude regeringscentrum, waar vroe ger de oude kanselarij was en de hotels Adlon en Kaiserhof stonden, praalt een bouwwerk van bijzondere schoonheid. Het witte marmer blinkt en de smette loze gevel glanst. Het beslaat een hele straatwan-d en het ligt er als een juweel te midden van een hele verzameling oude rommeL En het allermerkwaardigste: er staan zelfs geen leuzen op. Want enkele andere gebouwen, die ook hersteld zijn, vermanen het volk in blauwe en rode kleuren, in geel en groen en wit, om het dappere Sovjet-volk te gedenken in dankbaarheid, dat voor de opbouw van het socialisme zóveel voor de Volksde mocratie deed, en doet! En zoals eens de vrome mensen boven him nieuwe huizen zetten: „Tot eer van God", zo leest U op die bouwwerken: Ter ere van Stalin, de strijder voor vrede en vrijheid, wien te verachten oorlogsvoorbereiding is!" Maar op dèt glanzende nieuwe gebouw niet. Dat hoeft ook niet. Dat is namelijk de dépendance van de Sovjet-hemel zélf. De Russische ambassade! Ja, als er één leuze wèèr is in Oost-Ber- lyn dan is het deze: „De Sovjet-Unie en alle vrije volkeren bouwen aan het „so cialisme". Men bouwt verder nergens an- Wanneer vluchtelingen uit Oost- Duitsland in West-Berlijn wat op verhaal zijn gekomen worden de Westduitse dag- en weekbladen verslonden. Men weet thans weer, wat er omgaat in de wereld. ÜAZERSWOUDB Twee aanrijdingen Een met spruiten geladen vrachtauto van de fa De Ruiter te Benthuizen is gisterochtend, toen deze het erf van land bouwer L. Laban aan de Hogeveenseweg opreed, in de flank aangereden door een achterop komende vrachtauto. Er ont stond materiële schade. Op de Gemeneweg botste dokier Flim uit Boskoop gisteravond tegen de melk- auto van A. Kooter, De bestuurder van de melkauto beweerde zijn richtingaanwij zer te hebben uitgestoken, maar de dokter ontkent dat. De politie zal de zaak wel uitzoeken. Aanbesteding woningbouw In het gemeentehuis werd gisteroch tend aanbesteed het bouwen van 12 wo ningen aan de Gerelaan en van 16 wo ningen aan de Rijndijk. Er waren drie mogelijkheden voor inschrijving, A v-oor 12 woningen, B voor 16 woningen en C voor alle 28 woningen. Ingeschreven werd als volgt: W. Ouds hoorn en Zn, Leiden B voor f 166.300, C. Schellingerhout te Benthuizen B voor f152.500; D. de Graaf te Moercapelle C voor f 283.560; G. A. Scheurwater, Den Haag, A voor f 146.500, B voor f 177.590, C voorf f 319.770; gebr. Akerboom te Rijpwetering B voor f 165.680; Smit te Gouda, A voor f 125.500, B voor f 159.000 en C voor f284.500; Atlantic, Schevenin- gen. A f 143.977, B f 159.997, C f 301.777; L. Penmngs, Den Haag. A f 132.000, B f 176.000 en C f 308.000. De gunning is aangehouden. De in schrijving lag boven de begroting van het architectenbureau Dekker en Van der Sterre. Voor Rampenfonds. De collecte in de Hervormde Gemeente voor het Rampenfonds heeft f 2500 op gebracht. In de R.K. kerk is f 2120 op gehaald. De Hazerswoudse postduivenvereni ging De Reisduif 'heeft f 32.50 in -het fonds gestort. De Harmonie heeft f 50 aan de plaatselijke inzameiingsoommissie afge dragen. Boeken ruilen. Daar Salvateri Donderdagavond niet beschikbaar is voor het boeken ruilen, zal dit Woensdagavond kunnen -gebeuren C. H. Unie De Chr. Historische Unie zal morgen avond half acht vergaderen in de Her vormde school. A.B. kiesvereniging De A.R. kiesvereniging houdt morgen avond half 8 een bijeenkomst in een lokaal achter de Geref. kerk. Ds Fok- kema, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over de politieke toestand. Voorlichting voor geëvacueerden De burgemeester maakt bekend dat, tot nader order elke werkdag van 10—12 uur rin het gemeentehuis dorp zitting wordt gehouden voor de geëvacueerden. Zij kunnen dan hun belangen bespreken. Het kledingmagazijn in het gymnastiek lokaal is geopend Maandag- Woensdag en Vrijdagmiddag van 36 uur. In de egmeente zijn 208 geëvacueerden aangekomen en ondergebracht bij de in woners. Uit Middelharnis kwamen er 100, uit Sommelsdijk 74, De Bommel 11, Oolt- gensplaat 4, Oude Tonge 4, Stad aan 't Haringvliet 2 en Bruinisse 2. Enkele zijn doorgereisd naar familie elders. Evangelisatiesamenkomst In het Oude Raadhuis wordt vanavond 8 uur een evangelisatiesamenkomst ge houden, waarbij een zangkoor mede werking zal verlenen. KOUDEKERK AAN DEN RtlN Jaarvergadering Helpt Elkander De verenigi-ng Helpt Eik-ander heeft in hotel De Bruin haar jaarvergadering gdh-ouden onder voorzitterschap van de heer N. P. Slegtenhorsit. De vereniging telt, zo bleek u-it de jaarverslagen van secretaris G. P. de Jong en penning meester H. van Driei, 254 leden. De in komsten bedroegen ƒ2230,38 en de uit gaven 1015,36, De bestuursleden M. d. Bijl, G. P. de Jong en Nic. Snaterse werden h-erkozen. In de vacature van wijlen d'e heer B. P. Boers word gekozen de heer W. v. d. Velden. Uit de kas werd ƒ75 voor het Ram penfonds beschikbaar gesteld; de leden offerden nog 22. Hoewel langdurig ge discussieerd werd over eventuele ver hoging van contributie en uitkeringen, kwa-m men niet tot een 'besluit; het be stuur was van mening, dat de toch hoge gezineuitgaven een verhoging niet gedoogden, De vereniging bracht dokter B-laauwendiraad veel dank. Hij verricht belangeloos veel werk voor de vereniging GEBOREN: Engel Pieter, zn van P. Euser en G. Groen. OVERLEDEN: Fra-n-ci-na Maria Rijns- burger, 82 j., echtgen. van R. Dorr-epaal, TER AAR Voor het Rampenfonds De opbrengst van de collecten, in de kerken voor het Rampenfonds gehouden, luidt: R.K. Kerk ƒ2552,60, Geref. Kerk ƒ757.04. Hervormde Gemeente ƒ1078,14. VISSERIfGOLF Schipper van de Wilhelmina V treft geen schuld Voor de raad voor de scheepvaart te Amsterdam is gisteren de aanvaring tussen de Wilhelmina V (KW 144) en het Engelse weekbootje Falcon behandeld, een bot sing, die op de twintigste November van het vorig jaar een grote consternatie op de logger veroorzaakte: drie man sprongen overboord en konden maar op het nippertje worden gered. De logger moest met een zwaar gehavende steven naar de vissershaven worden teruggebracht. In zijn conclusie zag de heer J. Mefcz, In specteur-generaal voor de scheepvaart, geen termen aanwezig om het „schuldig" over de beide partijen uit te spreken; wel waarschuwde hij in de persoon van schip per Nijgh alle loggerschippers-mct-zwakke-motoren, bij de uitstoom het bezaan zeil niet bij te zetten. schipper v-ermoedd-e door de spui- stroom. De KW 144 werd tenslotte aan de stuurboordsteven gei-amd. Dat was, naar het oordeel v -n de heer Metz, namelijk één der oorzaken van deze onverklaarbare aanvaring: de schip per van de KW 144 za-g, toen hij bij p-ra-cbti-g weer de vissershav-e uitkwam, Falcon hem tegemoet k-omen. De logger h-ield de stuurboordswal langs het forteilan-d, maar ter hoogte van de semaphoor lag ter rechterzijde een bag germolen gemeerd met een a-n-kerschu-itje. Toen de Falcon naderde, liet de schipper, van de logger toe, dat de En-gelsman aan de verkeerde kant van het vaarwater zat. („Neen," zei de loods, „we voeren baast precies op de as van het Zuid-er •toeleidingskanaal. Omdat de doorgang tussen de tegemoet komende stomer en de baggermolen te nauw leek, heeft schipper Nijgh vlak voor de Falcon „volle kracht achteruit" gegeven. Daarop viel de logger over bakboord af, mede tengevolge van het bijstaan va n-het bezaanzeil en naar de Alphen aan den Rijn Kiem van al het nieuwe ligt in het oude In een rede van anderhalf uur, getiteld „Alphen aan den Rijn, zoals wy het graag zouden willen zien", heeft burgemeester Witschey gisteravond voor de Alphense middenstandsvereniging en de vereniging Alphens Belang gesproken over verleden, heden en toekomst van de gemeente. Het betoog van de burgemeester was geba seerd op de woorden van de Indonesische staatsman Sjarifoedin „Elke tijd is de erfenis van het verleden; de kiem van al het nieuwe ligt in het oude". Met nadruk stelde de burgemeester look dit wordt doorgegeven naar B. en vast, dat hij in deze rede zijn persoon-|W. Medegedeeld werd, dat binnenkort lijke kijk op de zaken ontvouwde. Wat'bij de N.V. Samsom een wachthuisje 3e toekomst betreft, burgemeester Wit- >voor de buspassagiers zal worden ge- schey tekende het beeld van een wel- Platst. De heren Hoogendijk en Folk varende, arbeidzame stad in het hart van'wezen op de wenselijkheid van het ma- Holland; door haar aantrekkelijkheid^11 goede^wegenden fietskaart nodend tot een bezoek. Ruime woonwij- ders aan. Gebouwen voor het systeem: de ambassade, het gebouw van de buiten landse handel, dat overigens nog ln wor ding is en nog enkele bouwwerken voor de rode heren meer. Bovendien: de Sta-, lin-allee, die komt waar vroeger de\ Frankforter-allee was. Dat is een ver-J zameling van zeer fraaie, nieuwe bouw-' werken, die alle „het socialisme" dienen en hen, die daarmee nauw verbonden zijn. Voor de bevolking zijn er nu nog: de kelderwoningen, de keetjes tussen het, puin, de oude huizen, die, als de mensen, j meer en meer verkommeren en vervuilen. De vrijheid gaat in t grauw j Deze vrijheid gaat niet in het rood' gekleed. Het is wel duidelijk, dat zij j vele kleuren draagt, maar géén rode. j De vrijheid van de Oost-sector is| grauw, en groezelig. Zij gaat op afge- j trapte schoenen en wat zij aan ma-, teriaal der openbare diensten op de! straten brengt is lachwekkend vanj ouderdom. Een vuilniswagen, die, zoj omstreeks de eeuwwisseling zeker een wonder van moderne techniek geweest is, werd weer uit de stal ge haald. Vier paarden, schonkig en ma ger, trekken hem voort en een aantal in-vuile mannen bedienen dit monu ment van Sowjet-vooruitgang. De meest eenvoudige volkswagen is een voorwerp van de grootste bewonde ring, zelfs voor de chauffeurs der gam mele taxi's. Het is amper te geloven, maar op een parkeerplaats zag ik taxi chauffeurs rondom een gewone volks wagen lopen en elkaar op allerlei bij zonderheden wijzen, alsof ze voor het eerst van hun leven zo'n apparaat za gen. En bij een moderne Chevrolet, uit Nederland afkomstig, ontstond een volks oploop! Hier rijden oude B.M.W.'s, dito D.KW.'s en Tsjechische wagens. U probeert met de mensen te praten, maar ze zijn doodsbang. Wie garandeert hen, dat U ze niet verraden zult en wie garandeert U, dat ze U niet aanbrengen bij gindse Vopo (Volke-Polizïst)? ken en veel groen en beplanting, speel ruimte voor de jeugd, sportterreinen, een openlucht-theater, een fraai winkel centrum. Voorts rijzen i-n deze schone droom op: een uitstekend medisch cen trum, scholen, in ieder opzicht aan de eisen van de tijd beantwoordend, een havencomplex en een nieuw station. Is dit droombeeld of bestaat de kans, dat dit alles ooit nog eens werkelijkheid wordt?. De burgemeester citeerde de in de aanhef vermelde uitspraak en gaf een schets van het oude. Op het gebied van volkshuisvesting, wegenverbetering, be vordering van industrialisatie enz, werd te weinig gedaan. Alphen heeft daardoor een achterstand opgelopen. Ook de bur gerij is in gebreke gebleven Het parti culier initiatief zou zoveel hebben kun nen doen, maar heeft het niet gedaan. De burgerij moet met kracht samenwerken als het er om gaat, zaken van belang tot stand te brengen, zoals kraamcentrum, openbare leeszaal, jeugdcentrum, steun culturele verenigingen enzovoort. De duiten hebben in het verleden wel eens een al te grote rol gespeeld, zie de krotwoningen, we zitten nu met de erfe nis, Met nadruk verklaarde de burge meester, dat Alphen een aantrekkelijk woongebied moet worden met ontspan ningsmogelijkheden voor de arbeiders, wil men industrie kunnen aantrekken. De burgerij beschikt over de nodige energie, dat is wel bij de collecte vorige week gebleken. Wanneer men ook eens zoveel voor de eigen gemeente overhad, desnoods uitgesmeerd over twee jaar, wat zou e-r dan niet tot stand gebracht kunnen worden? De burgemeester besprak enkele fa cetten van het E.T.I.-rapport en zeide teleurgesteld te zijn over de geringe animo om te bouwen aan de straks ver brede Pieter Doelmanstraat, Dit moest geen zaak zijn van vier of vijf midden standers, maar van de gezamenlijke middenstand. Ondanks het vergevor derde uur bestond nog wel animo voor het stellen van vragen. De burgemeester ontving een boekwerk. Wat de Kerken gaven In de Herv. kerk van Alphen is Zon dag voor de rampgebieden eveneens een mooi bedrag gecollecteerd, n.l. ƒ4634,27. De kleine Herv. kerk (Evangelisatie) te Oudshoom zorgde voor niet minder dan ƒ1669; daar bevond zich ook een gift van 1 pond sterling in de collecte. In de Geref. kerk Oudshoom werd f 1125.03 gecollecteerd. „Alphens Belang" In het Nutsgebouw is gisteravond, voorafgaande aan de gecombineerde bij eenkomst, de jaarvergadering gehouden van de vereniging Alphens Belang. Deze vergadering, die geleid werd door de heer P, Groenhart, was vrij goed be zocht. De jaarverslagen liepen over 1951 en 1952. De secretaris, de heer J. S. Deur- loo, gaf een duidelijk overzicht van wat A. B. in het belang van de gemeente deed. Het was veel en goed werk en eigenlijk zouden hier toch méér dan 145 leden achter moeten staan; maar er is groei. De penningmeester, de heer H. Kort hals, mag dankbaar zijn, dat A. B. over wat kapitaal beschikt; maar dit wordt minder en daarom moet men zich ont houden van grote uitgaven. De heer Bionenkamp rapporteerde de financiën 1951 in orde «n de heer Braber die van 1952, zodat de penningmeester décharge werd verleend. De aftredende bestuursleden P. Groen hart, J. H. Lemkes en J. G. Ponsioen werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag attendeerde de heer Hofenk, namens de thans ontbonden commissie stichting monument voor de gevallenen in onze gemeente, er op dat het gemeentebestuur nog een ereschuld heeft in te lossen door 8 straten in de gemeente te noemen naar plaatsgenoten, tijdens de oorlogsjaren als verzetshelden gestorven. Deze zaak, daterende uit de ambtsperiode van burgemeester Schok king, zal bij B. en W. aanhangig worden gemaakt. Door de heer Markx werd een pleidooi gevoerd voor het maken van z.g. aan- wegen naar de nieuwe Rijnovergang; ALKEMADE Alles naar het Rampenfonds De collecten voor het Rampenfonds hebben in de Hervormde Gemeente Oude Wetering f591.78 opgebracht en in de Geref. Kerk f2250. De zilveren bruiloft van het echtpaar Hogenboom te R. A.\ een bracht f 123 op. Win ter lezing Voor het comité winterlezingen te Nieuwe Wetering spreekt Vrijdag ds Gilhuis, Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna A. dr van P. van Ruiten en M. G. van Schie: Jacobus J zn van J. Hoogenboom en J. E. Verhaar; Lucia A. A. M. dr van J. N. Volwater en C. A. van der Zwet; Joanna C. M. dr van C. G. Borst en J. J- Borst: Cornelia dr van J. J. de Jong J. van Heijnimgen; Frank C. Th. zn van Th. J. van der Zwet en M. P. Verbij; Alida A. E, dr van M. Th. Hoogenboom-en J. E. van Velzen: Angela M. M. Ch. dr van H. I. Bodewijk en H. P. M- Pouw. ONDERTROUWD: J. A. Verkuijlen en J. M. Boxce; C. J. J. Jansen en S. A- Straver. GEHUWD: L. E. van der Zwet en A. M. Bakker; C. A. Vork en M. J. van Am sterdam. OVERLEDEN: Anthonia van Veen. e. L. J. Schrijvers, 78 jaar; Willem F. Hartman. 81 jaar. j In theorie Aannemend, dat Je Falcon op de as van het vaarwater voer, meende de heer Metz, dat de schipper van de Wilhe-1- muna' V gedacht heeft, dat de Engelsman aan de verkeerde kant zat wat voor het achterschip van de Falcon zelfs niet onmogelijk moet zijn geweest, omdat de koers op dat moment in de richting van één der steigers aan ae Zuidkant van het vaarwater wees. Ware dit zo, dan nog had de schipper van de logger beter naar stuurboord kunnen „gieren" om te pro beren achter de zwarte ton, die daar de ondiepte markeert, langs te glippen en een aanvaring te \oorkomen. Hoe het ook zij, van schuld was de inspecteur- generaal niets gebleken. De raad zal over enige tijd schriftelijk uitspraak doen. Nog op zee Van de trawlervloot bevonden zich nog op zee; Abraham, Tubantia, Haarlem en Mary (29 Jan.) Bloemendaal, VanHattum en Polderman (30 Jan.), Norma, Vikkir.g- bank en Post Boy (3 Febr.), Herman, Bergen, Flamingo en Shamrock (5 Febr.) en Sumatra en Chénévière (6 Febr.). Wat meer op komst Er kan weer wat meer vis aan de markt komen deze week: niet alleen is het weer de laatste dagen aanzienlijk beter dan de vorige week, maar boven dien worden de vangsten ook weer ge leidelijk beter, terwijl bovendien de kot- tervloot weer voor plat- en fijnvis zal kunnen gaan zorgen. Nieuwelingen in de haven De nieuwe kotter „Samenwerking" van de rederij Slot, die wij onlangs uitvoerig hebben beschreven, is als de HD 125 in IJmuiden gearriveerd, om zo spoedig mogelijk aan de slag te gaan. Bij De Da geraad in Woubrugge is voorts te water gelaten de kotter Agatha Marie voor re kening van C. Guyt uit Katwijk 25.90x 3.15x6 m), welk schip voortgestuwd wordt door een 240 paards Brons-diesel. Verder staat bij De Dageraad op het pro gramma de eveneens al door ons aange kondigde nieuwe viskotter voor D. Gouda in IJmuiden (33.75x7x3.80 m) en ten slotte heeft ook de rederij Kennemer- land opdracht tot nieuwbouw verstrekt; een 36.05 meter lange logger zal gebouwd worden. Hoog, maar wat voorzichtiger Terwijl de noteringen van de -vorige week op het abnormaal hoge niveau stand konden houden, waren Maandag de aanvoeren van alle soorten nog te ge ring om een kleine daling in de prijzen te kunnen verwachten. Over de hele linie bleven de prijzen hoog. zelfs bij de tong waren geen veranderingen waar te ne men, ondanks het feit dat de handel iets voorzichtiger was met voorraad opdoen. De laptong noteerde f 2.70, de middel soorten f 2.60 en de tongen II gemakke lijk f 1.70 per kg. Grove schelvis deed f 70 tot 75, de middelsorteringen f 65 en de goede braad f 52. Bij zulke hoge prij zen kon ook de wijting niet achterblij ven, die dan ook f 35 opbracht. Enkele regels grote kabeljauw gingen ln andere handen over voor prijzen van f 140 tot f 120 per 10 stuks. Schol 2 en 3 waren verder nog met f 35 en f 30 per kist goed betaald. Samen hetzelfde De Tzonne en de Vios, die Maandag de twee grootste marktaanvoerders wa ren noteerden broederlijk f 24-000 voor de 13-daagse reizen. De Eveline, die dit maal niet tot de gelukkige vangers be hoorde, maakte f 9000 en de Zeelandia f 3200 (voor de gebroken reis). Boel op stap Maandagmorgen kwamen er berichten binnen, dat er een onbemande reddings boei was aangetroffen op 52.15 N. br, en 3.58 O.L. Als vermoedelijke plaats van herkomst werd genoemd Mannheim, wat echter werd betwijfeld, daar Mannheim geen zeehaven rijk is. Nog te hard nodig De Poolster (IJM 11), die nog steeds als contactschip voor de Marine in de Zeeuwse wateren opereert, liet weten, dat zij voorlopig nog niet naar huis zal komen. Men had niets te klagen, daar de marine goed voor de gasten zorgt. Liever afwachten Dinsdag kwamen er geen trawlers of loggers aan de markt. Wel lag Maandag de KW 85 binnen, doch die vond het met het oog op geringe platvisaanvoerver- van Alphen en omgeving. Ook deze zaak zal de aandacht hebben. St. Nicolaasactie van middenstand voldeed niet Naar uit het verslag van de heer v. d. Kolk blijkt, heeft de St. Nicolaasactie van de middenstand noch de middenstand zelf noch het publiek voldoening ge schonken. Dit verslag is uitgebracht in de vergadering van de Alphense mid- denstandsvereniging. „De Vrouwe Eva" begon tournee De fraaie tjalk ,,De Vrouwe Eva" liet Maandagavond' half zes pas het anker vallen aan de Rijnkade. Doe motorsto ring was vertraging ontstaan-, zodat de burgemeester de in dat schip opgestelde boekententoonstelling Maandag niet of ficieel kon openen. De officiële opening is naar vanmiddag verschoven. Het schip komt niet ~'n de grote steden, maar alleen i-n die plaatsen, waar deboek handel wel een steuntje in deze vorm kan gebruiken. Het dioel ls in de meest uitgebreide zin, propaganda te maken voor het Nederlandse boek. In de smaak vol ingerichte ruimte zijn 500 boeken van de ui tee niopendste soorten uitge stald. Het boekenschap blijft tot Donder dag in Alphen. H. Zonderop jubileert In het gemeentehuis is vanmorgen de heer H. Zonderop, meesterknecht van de N.V. v.h. C. Jongenburger ontvangen i.v.m. zijn 40-jarig jubileum. De burge meester reikte hem de zilveren ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau uit. In Concordia werd de huldiging door de directie en K A.B. voortgezet. Verrassingen ln bedrijfsdamcompetitie Dat verrassingen ook bij damwedstrij. den niet uitgesloten zijn-, wijzen de wei - strijden-, vor-i-ge week voor de bedirijfls- damcompeti'tie gespeeld' uit. Zo moesten om. Duiwker en Verruijt het onderspit delrven tegen het zwakke Boot in, ter wijl de grootste verrassing wel was de nederlaag van Vam Dijk tegen Samsom I. De uitslagen waren a-ls volgt: Duiu-ke-r en Ver-ruijtBout III 311; Boot I Oosthoek I 113; Boot IIZuivelbedrijf I 101; en Van Dijk ISamsom I 311 Boot I leidt met 10 udt 5. Persoonlijk kampioenschap dammen Morgen vindt de eerste ronde plaats wachtingen voor de Woensdagmarkt voor h-et persoonlijk kampioenschap beter^ maar verstek te laten gaan tot die dammen van Alphen. Er zal worden ge- 10 de hoop nog iets meer te kunnen speeld ln een hoofdklasse, een eerste verdienen, klasse en een jeugdlk-lasse (tot en met Morgen flink wat 18 jcar) Als eerste liefhebber voor de Woens dagmarkt heeft zich de Haarlem reeds gemeld. Als van ouds bracht dit schip weer een mooie lading mee: n.L totaal 950 kisten waaronder 200 zwarte kolen, 40 gullen, leng en blank spul, 260 haring, makreel. 140 schelvis en piepers, 20 radio, 80 wijting en 10 stokkebit. Ver wacht worden verder nog de Abraham de Mary en Tubantia. die echter tot Maandagavond nog geen melding van hun vangsten doorgaven. Schade op zee Het is de laatste tijd wel bar met het slechte weer. De schepen, die thans geveer 10 tot 12 dagen in de Noord zijn, zijn vrijwel nog niet aan vissen toege komen. Ook Maandag was de verwach ting voor de volgende dagen harde wind' Maandagavond al lag het grootste gedeelte van de trawlervloot weer te steken. Voor zover Maandag door de loggervloot nog doorgevist werd, bleef de schade niet uit. De SCH 160 ..Vertrou wen" verspeelde een net en bij de tweede trek moest wederom de hele boel i stukken worden binnengehaald. Hoop naar Maasstad De Hoop was Maandag onderweg uit de geteisterde gebieden naar Rotterdam met aan boord een 24-tal zieken. Arend kan nog goed doen De logger van Meerburg Arend (Kat wijk 7), die aanvankelijk eerst naar IJmuiden zou komen kreeg later bericht nog een poosje in de Zeeuwse wateren te blijven. De positie van de Arend was Maandag op de rede van Zierikzee.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4