Scholen brachten weer bijna f2000 bijeen Honderd-min-één woningen bij de Damlaan Agenda voor de zitting van Leidens raad op 16 Februari Hoe middeleeuwse watervloeden Nederland teisterden De heer M. Flaman vijftig jaar bij Nieuwenhuizen Wat Oegstgeest nog zal doen voor het Rampenfonds Technische organisatie papier gereed op NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 De geldinzameling in Leiden Was de stand van de geldinzameling in Leiden Zaterdag f 102.526,01, gis teren is er weer ruim f 10.000 bijgekomen. In totaal is nu ontvangen een bedrag van f 112.565,69. Via de giro werd een bedrag van f 1778,38 ge deponeerd, via de bankrekening van de gemeente-ontvanger kwam f 820 binnen, aan de kas werd niet minder dan f 5451,40 afgeleverd en de scholen verzamelden weer een bedrag van maar liefst f 1989,90. Het zal ieder, die deze specificatie dagelijks volgt, zijn opgevallen, dat de scholen (onder' wijzend personeel, ouders en kinderen zelf dus) voortreffelijk uit de bus zijn gekomen. Giften op de girorekening van de ge meente-ontvanger: Wed. P. de W. en Zn 100, L. W. Ph. 10, Solex Cl. 50, Mw Chr. D. 100, H. F. 20, Pers. gebrs. P. 115.88, W. C. v d. R. G. 12,50, C D W. 25. Balv. club'100, J. d. N. en Zn 100, G J. v L. 25, Verg. K. dag 50, fa L. en I, 500, H. v. W. Jr 5, J. W M.—M. 100, Jhr G W. E. 15, P. L, P. v, R. 100, Rot. club 250, N. G. S. 100; totaal: 1778.38. Op de bankrekening van de gemeente ontvanger is door personen en bedrijven Ln totaal overgeschreven een bedrag van f820. Stortingen van particuliere bedrijven aan de kas van de gemeente-ontvanger: W. v. d. B. 15. Dir. en Pers. Z. 2568." H. v. d. V. 100, Coll. Luth. Gemeente 434.67, Coll. div. pers. 216.85, G. v. d. 10, N. N, 5. fa G. v. R, d. Cb, 300, L. Cou rant 600, W N. 176.24, P. J Schm. 1000, Th. D, J. W'. 25; totaal ƒ5451.40. Collecte van scholen: Leidse-Hout- school U.L.O. 262.56, Mont. school Schut tersveld 1.95, R.K. school GL.O Oude Vest 15.50, R.K. school V.G.L.O. v. Werffstr. 42.30, R.K. St Asnes Gymn. 150, R.K. school U.L.O Vrouwenkerkstr. 122,14, R.K. school V.G.L.O. Boommarkt 31.73, R.K. school G.L.O. Rapenburg Protestanten offeren f 29.000 Tellen wy de opbrengsten va-n de Pro testantse Kerken van Leiden bij elkaar den blijkt, dat ha er Zondag voor he ra mpen fonds een bedrag van ongeveer 29.000 is bijeengebracht. Het zal wel meer worden, want de opbrengst van de inzameling in de Geref. Gemeen te en de Evangelische Christen-gemeen schap kon men ons nog niet meedelen. Herv. Gemeente 13.000 Gisteravond hebben de diakenen van de Leidse Hervormde Gemeente de col lecte. doe Zondag voor het nationale rampenfonds werd gehouden, geteld. Er bleek rond 13,000 te zijn geofferd. Leger des Heilsƒ450 De majoor van het Leger des Heils te Leiden deelde ons mee. dat Zondag bij hem een bedrag van ƒ450 voor het ram penfonds is ingezameld. Oud-Kath. Gemeente 100 De oud-Katholieken van Leiden heb ben in htun godsdienstoefening van Zon- dagmongen ƒ100 geofferd tot leniging van de nood der getroffenen van de water-ramp. Jeruel125 De stadsevangelisatie Jeruel schonk Zondag een bedrag van 125 voor het rampenfonds. Remonstr. Gemeente: 1700 De Zondagmorgen in de Remonstrantse Gemeente gehouden geldinzameling ten bate van het Rampenfonds heeft f 1700 opgebracht. Doopsgez. Gemeente; 700 Ook in de Doopsgezinde Gemeente wer Zondagmorgen gecollecteerd voor het Rampenfonds. Deze inzameling heeft f 700 opgebracht. Lutherse Gemeente: 450 De collecte in de Evangelisch Lutherse Gemeente van Leiden voor het nationale Rampenfonds heeft ongeveer f 450 opge bracht. 151.60, R.K. school G.L.O. Caeciliastr. 139.75, R.K. school G.L.O. Franchimont- laan 133.43, O.L school Duivenbodestr. 20 60, Gem. HB.S. Hoge Rijndijk 291 45, Chr. Kleuterschool Plantsoen 7 99, O L. school Rijnsburgersingel 200.08, R.K. scholen LevendaaL 401.17, V.G.L.O. school Oude Vest 47.68, O.L. school Maresingel 3.27, Mont. school Schuttersveld en 3-Öc- toberstr. 46.70, kleuterschool Gortestraat 20; totaal: ƒ1989.90. Voor onze zindelijke stad De gemeentelijke reinigingsdienst heeft behoefte aan een vrachtauto voor zand- en sneeuwx-uiming, het afhalen van bedrijfsafval en het bezorgen van uni- forme huisvuilemmers. De enige kipbare vrachtauto, waarover de dienst beschikt, is al vele jaren in gebruik, waarom spoedige aanvulling nodig is. Voor de opbouw van de vrachtwagen zal, na algehele revisie, een oud chassis worden gebruikt, dat van een reeds ge bruikte motor wordt voorzien Daarom kan met een bedrag van 12.450 worden volstaan. Ook heeft de dienst dringend behoefte aan vier onderstellen voor straatveeg rijwielen. Hiervoor worden de kosten op ƒ1720 geraamd. Leidens Burgerijfonds en W, stellen de raad voor, de be groting 1952 van de stichting Bui-gerijfonds van Leiden, alsmede de rekening over 1951 goed te keuren. De balans per 31 Decermber 1951 eindigt met een bedrag van f 453.761.79. In overweging is nog, hoe de rente van het kapitaal zal wor den besteed. Tuinstadwijk is de gelukkige B. en W. van Leiden hebben de raad een plan aangeboden tot de bouw van 99 woningen op terreinen aan de Damlaan, de Stuwstraat en de Mors- B. en W. van Leiden hebben de raad een plan aangeboden tot de bouw van 40 étagewoningen (type A, geschikt voor 3 personen), 40 idem (type Al, voor vijf personen), 5 ééngezinswoningen (type B, voor negen per sonen) en 14 dito (type C, voor zeven personen). der gedacht. De ééngezinswoningen type C zijn, behoudens het ontbreken van de De étagewoningen zijn ontworpen in 3 blokken van 24 woningen met 3 woon lagen en één blok van 8 woningen met 2 woonlagen. De woningen type A bevatten een woonkamer, een slaapkamer voor de ouders en een slaapkamer voor één per soon en de woningen type Al bovendien nog een wisselkamer, geschikt als slaapkamer voor twee personen. De één-, gezinswoningen type B hebben op de begane grond twee kamei-s en op de ver dieping 3 slaapkamers. De zolder van deze woningen is als bex~g- en droogzol- Hervatting colleges en practica De rector magnificus van de Leidse universiteit heeft meegedeeld, dat de colleges en practica, die vorige week werden gestaakt in verband met de hulp verlening door de studenten in de ge troffen gebieden, Donderdag alle worden hervat. Chr. reisvereniging Vrijdag houdt de Leidse afdeling x de Ch-r. reisvereniging een film-avond in het Vlies. Het bestuur heeft besloten, het batig sald-o van deze a-vond af te staan, aam bet Rampenfonds. Er worden films van Leiden en omgeving gedraaid. Er wordt een flinke opkomst verwacht. R.-Katholieken offeren f 26.000 In de Rooms-Katholieke kerken van Leiden werd Zondag een bedrag van ongeveer f 26.000 ingezameld voor het Rampenfonds. Van dit bedrag werd in de Hartebrugparochie alleen ongeveer f 9500 bijeengebracht Herdenkingsure in de synagoge De secretaris van het dagelijks bestuur van de Nederlands Israëlietische Gemeente te Leiden, de heer D. Groen, schreef ons o.m. het volgende: Zaterdagmorgen vond een plechtige godsdienstoefening plaats in de synagoge aan het LevendaaL Het Nederlands Isra- elietisch kerkgenootschap had in overleg met het opperrabbinaat een extra gebed vervaardigd ter herdenking van de slacht offers van de watersnood. Er was een plechtig karakter aan deze dienst gege ven. Alle lichteh der synagoge waren ont stoken. Na lezing uit de heilige wetsrol werd bij het openen van de heilige Arke een gelegenheidsgebed uitgesproken. Daarna werden de psalmen 69, 77 en 29 gereci teerd. Voordat werd overgegaan tot het uitspreken van de laatste gebeden, hield de voorganger der Gemeente een her denkingsrede, waarin hij er op wees, dat er geen volk is. dat beter leed van an deren kan aanvoelen dan het Joodse volk In zijn langdurige geschiedenis is er geen leed, dat hem bespaard bleef. De voorganger wees ook op de aloude Joodse plicht van naastenliefde, die wij nu meer dan ooit dienen te betrachten, en wekte de Gemeenteleden op meer te offeren dan men kon. Omstreeks elf uur verlieten de vele bezoekers het bedehuis. Waarin de handen van mr dr Knol en mr Geertsema zullen worden gedrukt Maandagmiddag om 2 uur bomt de gemeenteraad van Leiden weer byeen. De agenda is belangrijk door een voorstel met betrekking tot de woningbouw en boven dien door het afscheid van mr Geertsema, die onze stad immers gaat verlaten wegens zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Warffum. Daarnaast zal ook de rechterhand van mr dr Knol vele malen hartelijk worden geschud. Hy hoopt Maandag namelijk juist zestig Jaar te worden. De agenda luidt als volgt. Benoeming van een hoofd van de open bare kleuterschool aan de Gortestraat (voordracht: 1, mej. H. J. W, Wesselo te Voorschoten, 2. mej. D. W. Brandse te Katwyk). Deze benoeming is nodig ge worden door de overplaatsing van het vorige hoofd naar de openbare kleuter school aan de Maresingel. Voorstel van B. en W. om aan de tijde lijk lerares in de geschiedenis aan de meïsjes-H.B.S., mevrouw A, W. Slors- Mulder, wegens het aangaan van haar huwelijk, géén ontslag te verlenen (be noeming eindigt 1 September). Eervol ontslag aan de heer H. H. Mug- ge als onderwijzer aan de opleidings school Langebrug A. Beschikbaarstelling van 1525 voor het aanschaffen van vloerkleden voor de ge meentelijke HBS (directeurs- en leraren- kamers). Medewerking tot het maken van kast- ruimite in de lagere school Noordeinde 1 van de Eerste Leidse Schoolvereniging (kosten: 1000). Beschikbaar stellen van 9400 voor de inrichting (aanschaffing van meubilair enz.) van de openbare kleuterschool aan de Damlaan. Straataanleg bij de Damlaan. Bouw van 99 woningen bij de Damlaan. Verzoek van mej. H. P. C. van Brussel om een bijdrage in de kosten van herstel der fundering van het perceel Haarlem-- merstraat 267 (met a f w ij z e n d prae- advies van B. en W.). Verlenging der verpachting van het visrecht in een deel van de Haarlemmer trekvaart en het Poelmeer, aan de heer C. D. Zandvliet voor 200 over 1953. Voorzieningen reinigingsdienst. Begroting „Burgeryfonds van Leiden". Verbetering van de straatverlichting op een deel van de Hog» Rijndijk. Firma Van Deene 75 jaar Het is op 15 Februari 75 jaar geleden, dat in een pand aan de Apothekersdijk, waar thans het volkshuis is gevestigd, de heer J. G. van Deene een zaak opende in instrumenten en optische artikelen. In 1880 werd fle zaak verplaatst naar het perceel Breestraat 12, waar de heer Van Deene zijn zaken steeds in bloei wist te doen toenemen. Toen in 1916 de oude heer Van Deene de wens te kennen gaf, zich uit het zakenleven terug te trekken, werd hij opgevolgd door zijn zoon G. J Na diens overlijden in 1936 werd het bedrijf beheerd door zijn oudste dochter mej G. A. M. van Deene. De leiding van het bedrijf berust thans bij de heer H. M. van Wely en zijn vrouw, G. A. M. van W.elyvan Deene. Op 15 Februari van 2 tot 4 uur is er in het pand Breestraat 12 gelegenheid tot gelukwensen. slaapkamer op de begane grond, van ge lijke indeling: de afmetingen van de slaapkamers zijn echter kleiner dan in type B, terwijl de zolder slechts voor een gedeelte als zodanig kan worden ge bruikt. In alle woningen is verder een badcel ontworpen, terwijl in de achter tuinen voor elke woning een schuur aanwezig is. Zowel architectonisch als bouwtech nisch kunnen B, en W. zich in beginsel met het plan verenigen; enkele onderge schikte wijzigingen moeten nog worden aangebracht. De stichtingskosten worden begroot op ƒ900 000 terwijl voor dit plan, uit te voeren als woningwetbouw, op grond van de Beschikking Bijdragen Woning wetbouw 1950 een rijksbijdrage in de exploitatielasten kan worden verwacht van ƒ24.043.82. Omdat deze woningen zullen worden gebouwd in de onmiddellijke nabijheid van de plannen V, VI en VII van de wo ningbouwvereniging De Tuinstadwijk willen B. en W, ze ook aan die vereni ging toewyzen. Ingevolge de bepalingen van de ge noemde beschikking rust op de gemeente de verplichting een bedrag, gelijk aan 7 pet van de jaarhuur, te storten in een reservefonds tot dekking van het aan de exploitatie van deze woningen verbon den risico. De woningbouwvereniging De Tuinstadwijk zal in die storting een be drag moeten bijdragen, gelijk aan 3% pet van de jaarhuur. Vertellinghe aengaende de Zee Van de heer C. A. de Bruijn Sr, leraar aan het Chr. lyceum te Leidenont vingen w\i het verhaal Vertellinghe aengaende de Zee. Hij vond het in een van de oude werken over Nederlandse plaatsbeschrijving, Beschrijvinghe van alle de Nederlanden, door M. Lowijs Guicciardijn, edelman van Flo- rencen, in het Nederlands vertaald door Cornelium Kilianum en vermeer derd door Petrum Montanum (1612,). Het is een beschrijving van de grote watervloeden, waardoor Nederland in de Middeleeuwen is geteisterd. Maer al ist dat de Zee op haer zyde in dese Provincie, besonderlijck in Zee- landt seer groote en-de sware schaden heeft ghedaen: zijn niet te min door konste ende behendicheydt der inwoon- deren, de Dycken. Dammen ende andere Bolwecken en Wallen alsoo gtiebetert. ghehooght. versien ende de sorghelijcke plaetsen alsoo versekert ende bevesticht. Naedenxael wij de Watervloeden ende Rivieren hebben beschreve. soo is van noode, eer men voorder vare, een wey- nich de Oeeaensehe, dat is de Groote oft de wilde Zee te besoecken: aenghesien die niet alleenliick om de ghebuerschap ende byvoeginghe met desen landen, maer oock om veel ander oorsaken. een besonder lidt is, jae Vader ende Hooft van alle dese Nederlandtsche Provin ciën: deshalven wel nootlijck is voor al daer af le klaren. Soo is dan te weten, dat het aensicht van de Oeeaensehe oft Wilde Zee, groot, oneyndelijck ende hooghmoedich is: maer grouwelijck, vrceselick ende seer sorghelijck als zij haer ve'rgramt ende opblaest: jae wordt met sulcke raserye ende tempeeste be- weeghl, dat zy somtijds de Landouwen ende Landtschappen, onverhoopt, ver- drinekt ende overdeckt. Waer van vele Historiën vermelden, ende de teeckenen zijn noch heden ten dache blyckelyok, als dat die Zee door winden ende tempeesten, slefs den mondt van den Rijn soo versandt ende verstopt heeft, ontrent de jare ons Heeren 850. dat den Rijn die by Catwjjck op Zee plaeh zijnen uytganck te hebben, ver stopt zijnde opghejaeght is, dat hy by Dordrecht ingheloopen ende doorghe- broken, hem eenen uytganck inde Zee ghemaeckt heeft. Het welcke wel een van de meeste hooge vloeden ende soha- delycke tempeesten der Zee gheweest is. hoewel de Historiën daer kleyne parti culariteit van bewysen. Voorts lesen wy van andere hooge vloeden de welcke groote schade hebben ghedaen. Als in 't jaer 1176, wanneer in Hollandt ende inde byligghehde landen bykans alle menschen ende beesten ver- droncke, behalve die hun op hooghden konde salveren. In 't jaer 1230, onder Keyser Otto den vierden ginck by na geheel Vrïeslandt onder: in welcke vloedt men acht dat wel hondert duysend.t, menschen ver- dro-ncken zijn. In 't jaer 1374 in Octobri, geschiede groote schade door het water in Vlaen deren. In 't jaer 1400 gheschiede eenen hoo- jhen vloedt, den Vriesschenvloedt ge- noemt. In 't jaer 1420 Liepen sest'hien Dorpen by Dordrecht in, ende elders oock vele. In 't jaer 1505 was soo hoogen vloedt, dat men Ca-beljauwen ende Wytingen voor Groeninge vinck, diemen S. Galle vloedt noemde. Ende in 't jaer 1509 braecken weder- omme de Dijcken deur, ende werdt Cos- mi ende Damiani vloedt ghenoemt. In 't jaer 1530 gheschiede den vloedt S. Michiels vloedt ghenoemt: ende in 't jaer 1551 Pontiaens hooghe vloedt. In 't jaer 1570 op Alderheylighen heefter eenen hooghen vloedt uyter Zee soo opgheloopen, dat in ses ofte seven Provinciën tot in De.iémarcken toe, men gheschat heeft by de hondert duysent menschen ghebleven te wesen. datter gheen overgroote schade meer en kan gheko-men, het en ware eenighe seer grouwelycke ende ongewoonelijcke tem peeste over quame, ende op eenen selven tijdt den Noorden winde ten Westen gheweldichlijck aankomende vloedt ende getydé opwierpe ende voortdreve. Alleen inde Eylanden van Zeeland! wordt gherekent dat wel over de 40 mylen weeghs lenghde, de Zee met. Buy- tendyeken uyt-gehouden wordt, behalve dat de Zeeduyne oft Sandtberghen be schermen. De onkosten daer van werden gheschat op vele maniere. Eloke myle wordt gherekent op 1400 Roeden, elcke Roede op twaelf voeten: ende elcke Roede wordt d'eenvoor d'anderghees- timeert op tsestich gulden: welck ware elcke myle vierentachentich duysent gul den, ende soude bedraghen op de veer- tich myle drie miljoenen ende drie hon- Agenda voor Leiden Dinsdag Rijksmuseum van oudheden 8 uur: dr L J. Vermaseren (Utrecht) over De dienst van Mithras in het licht van de recente Ned. opgravingen te Rome. Lakenhal, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, voordracht Aleida G Schot over Alex Poesjkin. Filmzaal academie, 7.45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Franse documen taire films. Woensdag Antonius-clubhuis, half 8: K. en O., vierde avond Leids Juweel, toneel door vijf amateurverenigingen. Steenschuur 6, 8 uur: K. en O., lezing A. L. C. A. van Nijnanten met films over het mooiste van Zwitserland. Levendaal 1, half 8 half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag Snouck-Hupgronjeh-uis, 8 uur: Pro Ju- ventute, mr H R. Goudsmit over het wetsontwerp tot reorganisatie der voog dijraden. Rehoboth. 8 uur: VERON, verkoping ten bate van watersnood-slachtoffers. Utrechtse Jaagpad 11, 8 uur: opening cursus ,.Hoe -begrijpt U meer van mu ziek" door mej. Lien Sibbes. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tekeningen van Gentenaren Jules de Bruycker en George Minne (tot 21 Februari! Nachtdienst apotheken Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn, 20523. en de Doeza-apotheek, Doezastrast 31, tel 20313. Leidse Athletiek Unie hield jaarvergadering Er was grote belangstelling De jaarvergadering van de Leidse Athletiek Commissie, gisteravond in het Vlies gehouden, trok veel meer belang stelling dan vorige jaren het geval was. De oorzaak daarvan was dat de voorzitter secretarissen en de penningmeester hun functies beschikbaar stelden. Het openingswoord van de voorzitter, le heer H, Langerak, was kernachtig en kort De keurig verzorgde jaarverslagen werden goedgekeurd en enkele agenda punten gingen vlot onder de hamer door. Zeer langdurige besprekingen volg den, echter toen het punt bestuursver kiezing aan de orde werd gesteld. Het volgende bestuur kwam ten slotte uit de bus: H. Langerak, voorzitter, J. Palmer, vice-voorzitter, H. Mentin-k en J. Labor- dus, secretaris-penningmeester, C. Ad miraal, J. van Nood, W. den Dopper, mevrouw C. Tieleman en B. Alberts, commissarissen. Het werkplan 1953 werd aanvaard. De L.A.C. zal niet deelnemen aan sportuit- wisselingen. De heer J. C. F. Coers zegde toe, dat de sintelbaao zal worden verbeterd. dert ende tsestich duysent gulden, be- halven de binnendijeken van oudts ghe maeckt, ende dat die ^erljjcks kosten te onderhouden. Kreeg bronzen medaille van Oranje-N assau Gisteren heeft de heer M. Flaman, hoofd van de sterilisatie-afdeling van de levensmiddelenfabriek Nieuwenhuizen zijn gouden jubileum gevierd. De heer Flaman is nu 72 jaar. Eerst vond intieme huldiging plaats in tegenwooi'dig- heid van de directie, de commissarissen, de heer C. Lau, procuratiehouder, en de heer J. M. Heijn, bedrijfsleider, alsmede burgemeester Van Kinschot. De burgemeester gaf een schets van de loopbaan van de jubilaris. Hij zei. dat de directie tevreden is over de resultaten van zijn werk. Vandaar dat hij tot hoofd van de sterilisatie-afdeling kon worden benoemd. Nadat de burgemeester nog had gewezen op de grote sprongen in het levensmiddelenbedrijf. zei de burge meester, dat personeel en directie de naam van het bedrijf hoog weten te houden. De heer Van Kinschot deelde tenslotte mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Flaman de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. In een personeelsbijeenkomst voerde als eerste de heer L. E. Nieuwenhuizen Segaar het woord. Hij prees de jubilaris als een prima vakman, die verantwoor delijkheid kan dragen en deze ook weet Directeur Legermuseum te Leiden overleden Zondag is, 73 jaar oud, te Leiden over leden de heer M. C. van Houten, kolonel buiten dienst vari de Kon. Marechaussee en directeur van het legermuseum te Lei den. De begrafenis vindt morgenmiddag 2 uur plaats op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duinen te Den Haag. De heer Van Houten trad in 1902 als tweede luitenant bij de artillerie in mili taire dienst. In 1906 werd hij bevorderd tot eerste luitenant en tien jaar later tot kapitein. In 1919 is hij belast geweest met de bewaking van de naar ons land gevluchte Duitse keizer Wilhelm II. Midden 1939 werd hij benoemd tot lid van het bestuui van de stichting leger museum. Einde van dat jaar volgde zijn benoeming tot directeur van het museum Kolonel Van Houten was drager van verscheidene binnenlandse en buiten landse onderscheidingen. te dragen. Een enveloppe met inhoud en een bloemstuk werden aangeboden. De heer Lau noemde vooral de opvallende vitaliteit, waarmee de heer Flaman zijn werk altijd heeft gedaan. Namens het kantoorpersoneel bood hij ook een enve loppe met inhoud aan. De heer Heijn sprak over de plichtsbetrachting van de jubilaris en de heer K. Mokkenstorm voerde 't woord namens de buitendienst, Laatste spreker was de heer J. Vermeu len, voorzitter van het jubileumfonds. De heren Mokkenstorm en Vermeulen boden ook geschenken aan. De jubilaris sprak tenslotte een dank woord, Zaterdag tweede huis-aan-huiscollecte In het gemeentehuis is gisteren een samenkomst gehouden van het Oegst geest er Ramipencomité onder voorzitter- s:hap van burgemeester H. L. du Boeuff. De voorzitter herdacht allereerst de do den en bad de getroffenen Gods zegen toe. De collecte 'heeft tot -heden reedis 13.105.66 opgebracht. De scholen brach ten ƒ500 bij elkaar, de rmdde.istamds- "actie leverde 1800 op en Zondag werd in de Kerken 12.000 opgehaald. Velen hebben speelgoed voor de getroffen kin deven afgestaan, terwijl op Valkenburg 6500 zandzakken van inwoners va-n de gemeente konden worden afgeleverd. De voorzitter was van mening, dat e-gstgeest nog meer moet offeren, wel om vier red-enen: Maandag waren de bel-astinigfaciliteiten nog niet bekend; velen hebben om de gelegenheid tot of feren gevraagd; het Koninklijk woord lohannespassion in Gehoorzaal Op 24 Februari zal in de Stadsgehoor zaal een uitvoering plaats vinden van Johannes Passion van J. S. Basch. Tien vocale en instrumentale solisten, he Leids toonkunstorkest en het Nederland: madrigaal koor, het geheel onder leiding Willem Mizée, zullen een weergave trachten te geven van de religieuze be wogenheid en felle dramatiek, die deze Passion van Bach kenmerkt. Deze uitvoering zal een bijzondere ge beurtenis zijn omdat, naast enige be roepssolisten. het hele werk, dus ook de begeleiding, door amateurs uit Leiden en omgeving ten gehore zal worden ge bracht. Zowel het orkest als het koor hebben- wel bewezen tot grote prestaties in staat te zijn. zodat niemand teleurge steld zal zijn na een gang naar de Ge hoorzaal, Slagers van Leiden e.o. boden hulp De oproep van de federatie van slagers- patroonsverenigingen voor Leiden en omstreken voor slagershulp aan de ge troffen gebieden heeft een grote weer klank gevonden. Bijna alle slagers heb ben spontaan meegewerkt. Dondermor- gen zijn vier auto's bezig geweest me: het verzamelen en om twaalf uur was al les binnen. Het sorteren was om half 2 achter de rug, waarna onmiddellijk aan het Rode Kruis werd doorgegeven wat aanwezig was. Een uur later kreeg men het bericht door. de goederen naar het hoofdkantoor van het Rode Kruis Den Haag te vervoeren, Met man macht werd toen alles in dozen verpakt en reeds orh 5 uur reed de auto weg naar Den Haag. Veel evacué's hebben reeds dezelfde avond van de gaven uit Leiden en omstreken gegeten. Wat is er verzameld? Hier volgt een specificatie: 17 dozen vet spek, 4 dozen mager spek, 3 dozen rookvlees, 7 dozen gesmolten rundvet. 2 dozen plockworst, 4 dozen gekookte worst. 1 doos ham en berliner, 1 doos rauwe worst en dan nog 22 dozen met boterhammenworst. lever pastei, gehakt, soepen enz. enz., in totaal ruim duizend blikken. Steun voor invalide slachtoffers van ramp Alle minder-validen, speciaal de pro- these-dragenden, die door de nationale ramp zijn getroffen, kunnen de eventueel nodige reparaties aan hun prothese gra tis doen verrichten door tussenkomst van de Algemene Nederlandse invaliden-bond, Dit is mogelijk bij de firma J. van Lierop, orthopaedische instrument-makerij. Kruis straat 21, Leiden. Aanmelding kan ge schieden bij hef secretariaat van de A. N.I.B., postbus 61, Den Haag en bij Herengracht 83, Leiden, tel. 21855. Deze aanbieding geldt voor hen, die niet op andere wijze in de kosten van een repa ratie kunnen voorzien. Diefachtige dienstbode gearresteerd )e Leidse politie heeft de 19-jarige dienstbode. S. gearresteerd, die m haar betrekking in een rusthuis f 500 heeft ontvreemd. De Natuurvriend De heer Jae. van Wezel, secretaris van De Natuurvriend, de Le-idse vereniging van aquarium- en terrariumliefhe-bbers, heeft het genoegen gehad, dertien nieu we leden te mogen inschrijven. Deze dertien werden in de vergadering van gisteravond, zoals gewoonlijk op Steen- schuur 6 gehouden, geïnstalleerd. De hoofdmoot van de agenda werd gevormd door de vertoning van een prachtige kleurenfilm, opgenomen door de heer J. P. Zoutewelle in Den Haag De heer Zoutewelle hield eerst een cau serie over de kringloop van het water, wa-arin o.a. verdamping en condensatie zulke belangrijke phasen vormen. De vertoonde film bestond uit drie delen. De eerste twee waren gewijd aan de natuur buiten, Er waren opnamen van vogels en de plassen van het Haag se Bos en van herfststemmingen. De derde film on de meest interessante was de laatste. Deze had de natuur binnens huis tot onderwerp. Vooral de oonamen van de gezelschapsaquaria hadden de belangstelling. Bij de opening van de vergadering deed de heer W. Zwart, voorzitter, me dedeling van een bestuursbesluit tot het schenken van f 100 uit de kas aan het Rampenfonds. Verlichting deel Hoge Rijndijk wordt verbeterd Tussen Wilhelminabrug en Utrechtsebrug Tussen de Wilhelminabrug en de Utrechtsebrug is de verlichting van de Hoge Rijndijk, die uit 1919 dateert, zeer onvoldoende. Er worden steeds grotere lampen gebruikt, maar het blijft tobben op deze drukke verkeersweg. Het straat- verlichti-ngsnet is heel slecht en heeft een doorsnede van slechts 4 mm2, wat tot gevolg heeft, dat het spanningsver- lies erg hoog is en de lampen dan ook ver onder de vereiste spanning branden In verband hiermede komt het B. en W. noodzakelijk voor, de verlichting van dit deel van de Hoge Rijndijk te her zien. B, en W. geven er de voorkeur aan, dat daar een kwikmengverlichting wordt aangebracht, bevestigd aan 8 m hoge lichtmasten. De verlichting zal dan wor den zoals op de Rijnsburgerweg. Er zul len 42 lichtmasten worden opgesteld. Elke lamp wordt voorzien van een twee- lamps-armatuur met een kwiklamp H.P.L. van 125 W en een gloeilamp van 100 W. De kwiklampen blijven 's nachts branden, de 100 W lampen branden al leen 's avonds. Om de hoge kosten van de aanleg van een straatverlichtingskabelnet te vermij den, zullen de lantaarns worden aange sloten op de aanwezige hoofdkabels en automatisch worden bediend met U)on- frequent-relais. De totale kosten, met in begrip van het wegnemen van de be staande verlichting, worden geraamd op ƒ26.485. Schadecommissie aan het werk gegaan Met onmiddellijke ingang zijn ln een groot aantal plaatsen in en om de ge troffen gebieden districtsbureaux ge opend van de schade-enquêttecommissie. Gedupeerden kunnen door biljetten krij gen om in te vullen. Men dient hiermede echter te wachten tot men naar zijn woonplaats kan terugkeren en de om vang de schade kan overzien. De moge lijkheid tot het doen van aangifte van geleden schade zal openstaan tot zes maanden nadat het betrokken gebied is drooggevallen, De reeds teruggekeerden kunnen van de bureaux voorschotten krijgen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wim, z. v. W. Knöptels en W. W. M. Bessem; Hendrik Cornelis, z. P. van der Kraan en A. J. v. Gorkum; Rudolf, z. v. B. Th. G. Peterzen en J. de Leeuw; Leonardus Johannes, z. v. C. P. W. Knijnenburg en C. P. Th. v. Wetten; Hendrika, d. v. D. Honders en M. Bieg- straaten; Sonja Yvonne, d. v. A. Wage- mans en I. B, Brychzy; Lutgerdina, d. v, P. van der Zwart en C. van Zuilen: Adrïanus Aloysius Maria, zoon van M. Brouwer en M. C. Compier; Antonius Hermanus Franciscus. z. v. M, Brouwer M. C. Compier; Cornelis, z. van C. Houwaart en J. L. van Vliet; Adriaan, W. van Westbroek en A. E. van den Broek; Hélène Marie Thérèse, d. van J. Nauta en H. M. Th. Barge; Joost An ton ie, -. C. van Andel en A. C. de Bruijn; Johannes, z. v. F. de Graaf en M. van der Linden. OVERLEDEN: J. Wijnbeek, m., 64 jr: H. D. Tisseur, wdr, 75 jr; P. van den Berg, wdr, 76 jr; J. G. M. den Dubbelden, zoon, 1 jr. GEHUWD: A. G. J. Rietveld en A. J. Nijssen; G. A. Spek en C. W. A. Helven- steijn. heeft ertoe oipgeroeipen en ten laatste weten we nu, hoe ontstellend groot de omvang van d-e ramp ls. Zaterdag wordt de tweede hu-is-a-an- hudscollecte gehouden. De gemeente is daarvoor in is wijken verdeeld. Aa-n het hoofd staan wykihoofiden, ge-aas' dooT blokhoofden. Voor Zaterdag zullen in ieder hul® drie folders wo-rden be zorgd en ook zullen affiches de collecte aankondigen. De vrijwillige brandweer zal met groot materiaal uitrukken om de aandacht op de collecte te vestigen. De burgemeester roept de bevolking op, ruimschoots te geven onder het motto: „Zij verloren alles U niets!" Voor het noodfonds In de Geref. kerk Mors-Rijndijk alhier heeft de geldinzameling voor het Ram penfonds. Zondag gehouden, ƒ800 opge bracht. „Op bezoek by Albert Schweitzer" De docenten van de Leidse analysten- bezoek bij Albert Schweitzer", welke school hebben gisteravond, met mede- causerie werd toegelicht met een groot werking van de personeelsvereniging aantal lichtbeelden. De lezing werd af- der Leidse Onderwijsinstellingen, in het gewisseld met enkele pianosoli door de Witte Huis een avond gegeven, waarvan docenten A. J. Toorneveld en P. de baten ten goede kwamen aan het Heteren. Een verloting voor het Ram- Rampenfonds. De heer A. A. Olivier 1 penfonds vormde het sluitstuk. De totale hield een causerie onder de titel „Op opbrengst van de avond bedroeg 205,13. Herstel landhouwschade Hulp in natura voor de gedupeerde landbouw- en veeteeltbedrijven (Van onze Parlementsredacteur). Men zal zich herinneren, dat dr Drees Dinsdag jl. in zijn regeringsverklaring in de Tweede Kamer reeds heeft meege deeld, dat voor de regeling van de scha devergoeding in de door de stormvloed geteisterde gebieden gedacht wordt aan een regeling op de voet van de wet op de materiële oorlogsschaden. Wanneer men deze wet bekijkt, is het duidelijk, dat er twee wegen bewandeld kunnen worden. Het is mogelijk, bij de Tweede Kamer een zgn. toepasseiijkverkla- ringswet in te dienen en het is mogelijk, een afzonderlijke regeling in het leven te roepen, op dezelfde voet als die van de Wet op de materiële oorlogsschaden, maar beperkter van inhoud. Genoemde wet immers bevat verschillende bepalin gen, die niet gebruikt kunnen worden bij de vergoedingen, die thans gegeven zul len moeten worden. Dinsdag a.s. zal in de Tweede Kamer blijken, welke oplos sing men heeft gekozen. In ieder geval is de medewerking van de Staten-Gene- raai nodig, die immers zeer belangrijke bedragen beschikbaar zullen moeten stél len. Met deze schadevergoedingsregeling hebben verschillende departementen te maken. Zo kan ook de financiering van de Landbouwschade niet als een afzon derlijk iets worden gezien. Ook deze valt onder de komende regeling. Wel kan als vaststaand aangenomen worden, dat niet wordt overwogen de gedupeerde boeren alleen maar geld te geven. Veeleer is het denkbaar, dat een groot deel van de scha devergoeding ln natura zal worden ver leend. Hoe dit moet worden georgani seerd is nog niet geheel bekend, aange zien een en ander mede verband houdt met de aanbiedingen, die uit binnen- buitenland zijn gekomen. De verdeling daarvan moet natuurlijk gecoördineerd worden. Daarnaast valt het herstel van boerderijen onder het departement van Wederopbouw, Er ls eobter nog meer. Op het depar tement van Lan-dbouw heeft men zich op het standpunt gesteld, dat de finan ciële regeling de eerste dagen enigszins op de achtergrond kan blijven, omdat in de eerste pl-aats gezorgd moet worden r het technische herstel van de tij delijk verloren gega-e gebieden. De or ganisatie hiervan Ligt op papier geheel klaar. Hoe de uitvoering precies zal zijn, is natuurlijk nog niet bekend; de meest- getroffen gebieden staan nog onder wa ter en welke schade er is aangebracht, is nog niet te overzien. Wat er allemaal komt kijken ls p-as te overzien, wanneer de desbetreffende gronden weer zijn drooggevallen. Verschillende kleinere gebieden hebben te lijden gehad van zoet water. Daar ligt de zaak vrij een voudig. aar uitgestrekte gebieden zijn onder zout water gekomen. De technische dienst va-n het Lan-dibouwherstel is ge reed hier de nodige hulp te bieden voor ontziltimg, eventueel nodige ontaanddng, het schoonmaken van dichtgeslibde wa tergangen, het herstel van kustwerken enz. Het is zelfs mogelijk, dat zdoh in meerdere of mindere mate kreekvor ming heeft voorgedaan. Om dan de za ken weer op ord-e te brengen zullen bij zondere maatregelen moeten worden ge troffen. Op het ministerie van Landbouw is men optimistisch over het slagen van de arbeid, wanneer men tenminste maar eenmaal kan beginnen. Men heeft een schat van ervaringen opgedaan tijdens de drooglegging van Walcheren, na de jong ste wereldoorlog. Toen hadden wij groot gebrek aan materiaal en een volkomen gedesorganiseerd productie-apparaat. Toch is Walcheren drooggelegd ln re cord-tijd, hetgeen zowel in binnen- als in buitenland d-e grootste bewondering heeft afgedwongen. Nu hebben wij veel meer en beter materiaal, terwijl het pro ductie-apparaat geheel ingeschakeld kan worden voor de nodige technische hulp. Nieuwe Leidsche Couzant t toonaangevend Achtmotorige bommen werper vloog 50 km zonder bemanning Stortte toen neer, doch alle inzittenden in veiligheid In het Engelse dorp Lacock (Wiltshire) is Zaterdag een Amerikaanse bommen werper van het type B-36 neergestort. De 15 leden van de bemanning kwamen in verschillende delen van Oxfordshire, Berkshire en Wiltshire veilig met hun valschermen op de grond. Vóór de reusachtige machine (vier pro peller- en vier straalmotoren) neerstort te, had zij nog bijna 50 km. zonder be manning doorgevlogen De bewoners van Lacock verklaarden, eerst het geluid van een boven het dorp cirkelend toestel te hebben gehoord en daarna een harde slag Een ooggetuige deelde mee, dat de B- van binnen geheel was verlicht, toen zij naar beneden kwam De wrakstukken werden over een grote oppervlakte ver spreid. Een ander vertelde, dat het vuur snel om zich heen greep, waardoor het gehele bos, waarin de machine was neergestort, in brand leek te staan. De brandweer had het vuur echter spoedig bedwongen. Een Franse DC-4 die met 14 passagiers en een bemanning van 7 onderweg was van de Ivoorkust naar Parijs, is Zaterdag in Zuidwest Frankrijk neergestort. Volgens de eerste berichten konden drie vrouwen en een meisje worden ge red.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3