VIM ET1Z7ÏÏÜ1 Op ramp-Zondag reeds 15 verkenningsvluchten Het ideale) paar Blauwe Gillette] Mesjes Sommige dijkgaten uiterst moeilijk te dichten Ruim 25.000 stuks rundvee en 100.000 kippen verdronken Hond zou het leven van zieke evacué moeten redden Canadezen zijn blij, ons te kunnen helpen Hoe het staat met de meest geteisterde gebieden 3 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 De militaire hulpverlening Buitenlandse troepen zullen hun taak het eerst beëindigen UIT HET OVERZICHT van de militaire hulpverlening, zoals dat voor komt in de nota in zake de watersnood-1953 aan de Tweede Kamer, blijkt dat reeds op Zondag 1 Februari door de luchtmacht 15 verkennings vluchten boven het noodgebied werden uitgevoerd, ondanks de bijzonder ongunstige weersomstandigheden (meer dan 100 km grondwind, wolken dek op 100 a 150 meter hoogte). Het eerste verkenningsbericht was van veertien minuten voor één in de middag en betrof Noord-West Brabant. Sedertdien werden de verkenningen onafgebroken voortgezet. Bij deze verkenningen werdnauw I Bij de luchtmacht werden vele buiten- samengewerkt met de Rijkswaterstaat, landse helicoptères ingedeeld (behalve die voortdurend van de toestand op de die van de marine, nog uit Amerika. En- hoogte werd gehouden. De verkenningen geland, België en Zwitserland). Op 3 dienden uiteraard onder meer ter bepa- Februari werden per helicopter 208 per- ling van de prioriteit bij de hulpver- sonen gered, op 4 Februari 644, op 5 lening. Door de slechte weersomstandig-1 Februari 1178. In totaal werden ruim heden leverden de verkenningen op Zon- 2200 personen door helicoptères gered en dag 1 Februari een fragmentarisch beeld naar veiliger oorden vervoerd. De heli- op. Van Schouwen en Duiveland werden coptères worden thans vrijwel uitslui- geen gegevens ontvangen. Tot 2 Februari, 's morgens om 7 uur, lag in de berichtgeving de nadruk op de gebieden rond Rotterdam, Dordrecht, Zeeuws-Vlaanderen. Walcheren, Zuid- tend gebruikt voor verbindingswerk. De luchtmacht maakte tot 8 Februari middernacht voor de hulpverlening circa 150 vluchten. Vol lof wordt gesproken over de bui- Beveland en Texel. Op dit tijdstip trad i tenlandse troepen. Zy ©taan operationeel de ernst van de situatie op Schouwen onder bevel van de Nederlandse territo- en Duiveland en Tholen eerst duide- riale bevelhebber, maar de verzorging 1 ij k op de voorgrond I geschiedt in principe onder eigen ver- Uitvoerig wordt in de nota ingegaan op antwoordelijkheid. de organisatie van de militaire hulp, ook de buitenlandse Wij memoreren slechts, dat op 8 Februari de opleidingseenheden afgelost werden door parate troepen, om. dat het wenselijk werd geacht, de oplei ding van de militaire eenheden zo spoe dig mogelijk weer te kunnen voortzet ten. Er zal gestreefd worden naar een ge leidelijke beëindiging van de militaire bijstand, voorzover dit mogelijk is verband met de toestand in de noodge- bieden. Als algemene gedragslijn zal hierby gelden, dat in de eerste plaats de buitenlandse eenheden hun taak zullen beëindigen. Op 3 Februari bedroeg het aantal mi litairen van de Koninklijke Landmacht, dat ingeschakeld was bij de hulp. en herstellingswerkzaamheden, rond 12.000 man, reserves inbegrepen Hiervan wa ren ongeveer 6.000 man ingezet in West en Noordwest-Brabant op de Zeeuwse eilanden en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vier militairen omgekomen In totaal kwamen tijdens de hulpver lening tot nu toe vier militairen om het leven. Twee militairen zyn als vermist opgegeven, terwijl voorts twee militai ren verwondingen opliepen. Ook de marine heeft zich buitenge woon geweerd, in het bijzonder de marine-luchtvaart. De schouders er onder! Dat is één can de vele slagzinnen, die bedoelt weer te geven welke geest het Nederlandse volk op het ogenblik bezielt. En dat is een uitstekende geest, een geest, die ons in de meest benauwde ogenblikken van onze historie staande hield. Laat het dus zo blijven! Bijna 300 zieken onder evacué's in R'dam Het aantal zieken onder de geevacu- eerden te Rotterdam is minder groot dan aanvankelijk werd gevreesd. Van de 10 000 mensen moesten in totaal 296 op genomen worden, nl. 127 in een zieken huis, 120 in een verpleeginrichting. 12 in De Amerikaanse toepen zijn georgani seerd in de zap. „American Military Relief Organisation", waarvan de staf i een psychiatrische inrichting en 37 in het zich bevindt in de Julianakazerne te I gemeentelijk tehuis voor ouden van da- 's-Gravenhage. gen. Destructors overbelast Dood vee moet wellicht worden begraven Al 1200 cadavers verwerkt in Overschie In het hoofdstuk van de regerings nota over de watersnood, gewijd aan de volksgezondheid, wordt vooral aandacht besteed aan de vraagstukken van de wa tervoorziening en de destructie van ver dronken veè. De watervoorziening is hier en daar vrij moeilijk, al kan thans veel opge vangen worden door het beschikbaar stellen van zuiveringsinstallaties uit het buitenland. De destructie van dode dieren gaat voortdurend door, maar het is de vraag, Df de bedrijven alles kunnen verwerken. Misschien zal tot begraven moeten wor den overgegaan Bij de destructors worden van al het vee de registratiemer- ken nauwkeurig genoteerd en zoveel mogelijk de plaatsen, waar de cadavers werden ingeladen, vermeld. Op verzoek van de inspecteurs van de Volksgezondheid werden artsen gezon den naar verschillende plaatsen. In het geheel zijn ongeveer 12 tot 15 artsen en enige verpleegsters gestuurd naar plaat- sen. waar hulp nodig was. Het destructiebedrijf te Rotterdam (voormalig Overschie) heeft op het ogenblik naar schatting 1200 cadavers verwerkt. De aanvoer te Rotterdam geschiedt in hoofdzaak met boten, die platboomde vaartuigen aan boord hebben, waarmee de polders wordt ingegaan om de dode dieren te halen. Zolang het mogelijk is, worden de huiden van de cadavers ver wijderd. De kou van de laatste dagen was gunstig voor het bedrijf. In Over schie kunnen per etmaal circa 250 a 300 cadavers worden verwerkt. Kan het bedrijf de drukte niet aan, dan gaat de aanvoer naar destructiebedrijven in Winterswijk, Purmerend, Midwoud en Schagen. Ook in Son (Noord-Brabant) werkt het destructiebedrijf op volle kracht Ts de toevloed hier te groot, dan wordt het bedrijf in Bergum (Fr.) ingeschakeld. U scheert zich nog gemakkelijker, heter en sneller als U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaat gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat (I zich elke morgen snel en perfect scheert. 'N GILLETTE SCHEER APPARAAT EN Blue Gillette Thin Gillette ZIJ BEHOREN BU ELKAAR E 0.75 per 5 Een „goeie morgen" begint met Gillette! Indonesische gedichten voor Nederlandse slachtoffers De Indonesische schrijvers en journa listen B. Siregar, G. Siagian, A, Sani en mevr. N. Sani hebben elk een gedicht geschreven, dat betrekking heeft op de ramp in Nederland. De gedichten zijn bij de grafische school gedrukt en van een Nederlandse vertaling voorzien. Het geschrift is gesierd met een omslag van Mochar Apin en vignetten van Salim. Op de studentenbazar. die gistermiddag in Bellevue te Amsterdam is geopend, werden de boekjes verkocht. De op brengst komt geheel ten goede aan het rampenfonds. De heer J. A. Latumahina, voorzitter van het Iriancomité te Djakarta, een particulier comité, dat zich beijvert voor inlijving van Nieuw-Guinea bij Indo nesië. heeft aan de afdelingen instructies gegeven de actie tot steun van de slacht offers der ramp in Nederland hun volle medewerking te verlenen. Ervaring van Ned. Reis- vereniging Hoe het buitenland meeleeft moge o.m. blijken uit de ervaring, die een reisgroep van de Ned. Reisvereniging opdeed, Zy bracht nl. gisteren, teruggekeerd uit Zwitserland, drie pakken kleding en ta felgoed (gedeeltelijk splinternieuw), mee. Het was bijeengebracht door de skilera ren en een sporthuis te Adelboden. Voorts paste de directie van een hotel te Col- mar op de hotelrekening een korting toe van 5000 Zw. francs, bestemd voor het Nat. Rampenfonds. Overzicht van de schade Vooral op Schouwen en Goeree nog een zwaar karwei voor de boeg IN" DE NOTA, door de regering aan de Staten-Generaal gezonden Rond 133.000 ha overstroomd Van voorraden aardappelen en vlas kan nog een deel worden behouden "TVOOR DE OVERSTROMINGSRAMP is rond 133.000 ha cultuurgrond, of EJ 5,7 pet van de totale Ned. oppervlakte cultuurgrond, geïnundeerd of ge- inundeerd geweest, zo lezen wij in de regeringsnota in zake de watersnood- 1953. Van deze oppervlakte is 82.000 ha bouwland, 41.000 ha grasland en 10.000 ha tuingrond. Uitgaande van de bebouwing in 1952 kan dit bouwland worden onderverdeeld in: 32.000 ha granen (waarvan 12.000 ha tarwe) 13.700 ha consumptie-aardappelen, 15.000 ha suikerbieten, 6.000 ha peul vruchten, 7.500 ha vezelvlas en 8.000 ha andere gewassen. Van de in deze gebieden nog aanwezige voorraden aardappelen en vlas kan waar schijnlijk nog een gedeelte worden be- Vijftig colonnes van het Rode Kruis in actie Thans het sein tot inrukken gegeven Uit een overzicht van het werk van het Rode Kruis tijdens en na de waters nood blijkt, dat ruim vijftig colonnes in actie zijn gekomen. De aanwezige ram pendepots hebben bij het werk grote diensten bewezen. In Den Briel, Voorne, Roekanje, Dordrecht, Rotterdam, Rijs wijk en in andere plaatsen werden nood ziekenhuizen ingericht. Nadat een vijfde deel van de in het land beschikbare colonnes tijdens de eerste week na de ramp waren ingezet voor het directe lijfsbehoud der slacht offers en voor de evacuatie, is thans het sein voor inrukken gegeven. In sommige plaatsen blijven kleine groepen achter voor het verzorgen van cantinediensten en het verlenen van eerste hulp ten be hoeve van de werkers, die met het her stel bezig zijn. houden. De veebezetting in de getroffen gebieden bedroeg aan runderen 102.000 stuks, melk- en kalfkoeien 41.000. var kens ca .40.000, hoenders ruim 380.000, landbouwpaarden 13.500, schapen ruim 9.000. Definitieve gegevens over het aantal verdronken dieren zijn nog niet bekend. Voorlopige taxaties wyzen op verdrinking van 25.000 runderen. 15.000 k 20.000 varkens. 2.000 3.000 schapen, ongeveer 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. Het overige vee is grotendeels evacueerd. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op Flakkee en Schouwen en Duiveland. Op deze eilanden is van het rundvee vermoedelijk verloren gegaan. Ook in West-Brabant zijn aanzienlijke verliezen aan vee te be treuren. Een aanvang is gemaakt met het ber gen van consumptie-aardappelen, land bouwmachines en -werktuigen uit drasse, licht geïnundeerde gebieden. Voorzover de aardappelen nog geheel consumptie waardig zijn, zullen zij met spoed ge distribueerd worden, daar bewaring niet mogelyk is. Tuberculose Het zal noodzakelijk zijn. zo spoedig mogelijk het geëvacueerde vee en het vee, waarbij het in de stallen is geplaatst op tuberculose te onderzoeken. Een al te grote uitbreiding van mond- en klauw zeer wordt niet verwacht, daar de meeste over de watersnood-1953, komt een uitgebreid overzicht voor van de schade aan de dijken en waterkerin gen. In telegramstijl geven wij hier onder van een en ander opsomming. Zeeland Schouwen en Duiveland: Zwaar ge troffen. Twee dijkgaten. die bijzonder moeilijk te dichten zijn. Bij andere dijk vakken minder moeilijkheden, St Philipsland: Geen bijzonder diepe dijkgaten. Tholen: Gaten in waterkering over het algemeen met overmatig diep. Toch twee gaten, waarvan het dichten zeer geruime t(jd zal vorderen. Zuid-Beveland: In Westelijk deel zowel in Noordelijke als Zuidelijke dijk aantal gaten van niet bijzonder ernstige aard. Door verhogen van binnendijk getracht voortgaande verdieping van de gaten te voorkomen. In het Oostelijk deel een paar dijkgaten. die grote zorg baren, al zijn ze niet diep. De oppervlakte, via deze gaten geïnundeerd, is echter zeer uitge breid. Walcheren: Men is de situatie weer nagenoeg meester. Doorbraak Noord- Oosten voorlopig weer gedicht, overige beschadigingen grotendeels hersteld. Noord-Beveland: Goede voortgang met dichten aanwezige gaten. Verwacht wor.Jt, dat de dijk binnenkort weer ge- t is. Zeeuwsch-Vlaanderen: Aanvankelijke herstelwerken vorderen zeer bevredi gend. Geslaagd in het voorlopig dichten van een groot gat in de dijk van de Nieuw-Neuzenpolder door aanleg ring dijk. Over enkele dagen kan met defini tieve dichting van dijkgat worden be gonnen. Noord-Brabant Inmiddels vele kleine herstelw^rken verricht met waarneembare resultaten. Moeilijk te dichten gat in dijk nabij Nieuvendijk nog nder handen. Waar schijnlijk binnenkort succes. Dichten dijkgaten bij de bruggen over et Hol- landsch Diep bij Moerdijk in uitvoering cnomen. Droogzetten achtergelegen pol der binnenkort verwacht, waarna het ge bied bezuiden het Hollamdsch Diep en het parallel lopende gedeelte van de ->oorlvn onderhanden genomen kan wor den. Laings de Eendracht dijkvak, waarin moeilijk te dichten gat. Herstelwerk zaamheden zullen hier thans beginnen. Zuid-Holland Dijk Alblasserwaard by Papendrecht hersteld tot kruinshoogte. Weer verkeer o-er het dijkvak. Rozenburg: La, .o gat van enir- be tekenis bijna gesloten. IJssclmonde: Geen ernstige dijkgaten. Aan het herstel wordt druk gewerkt. Hoeksche Waard: In tegenstelling tot aanvankelijk vermoeden geen bijzondere moeilijkheden bij herstel ook van de dieren pas waren ingeënt of tijdens de evacuatie zijn ingeënt, jrotere dijkgaten. Kleine herstelwer raar- .eden reeds in uitvoering. Met grotere wordt tha s begonnen. Voorne en Putten: Door verschillende maatregelen inundatie beperkt tot deel. Oostelijk van Voornse -vanaal, In Zuide lijke dijk groot gat, dat veel zorg zal t ven. Goeree en Overflakkee: Groot aantal gaten in de dijken. Het dichten van het merendeel zal niet op ernstige bezwaren stuiten. Drietal echter van zodamge om vang en daarin optredende stroom van zodanige snelheid, dat hier grote m lijkheden kunnen optreden. Dordrecht: Zuidelijk deel Eiland van Dordrecht, dat werd geïnundeerd, reeds onder handen genomen. Binnenkort gun stige resultaten verwacht. Daarna ver keer uit Noordelijke richting naar de brug over de Moerdijk te herstellen. Noord-Holland Texel: -Herstel aan de dijk van de enige geïnundeerde polder onmiddellijk tei hand genomen. Geen bijzondere moeilijk heden verwacht. Duinen langs de gehele kust hebben het zwaar moeten ontgelden. De afge slagen duinen zullen op daarvoor ge schikte wijze moeten worden bijgewerkt. Op enkele plaatsen speciale maatregelen nodig om waterkering te versterken. Geen moeilijkheden te verwachten. Drie oneerlijke Rode Kruis- helpsters ontslagen De drie oneerlijke Rode Kruis-helpsters die in Schiedam werden gearresteerd, zijn op last van de directie van het Rode Kruis onmiddellijk oneervol ontslagen. Haar onderscheidingen zijn ingetrokken. Dokter sloeg alarm Schipper G. van der Mo- het ministerie van Marine van die plaats zich, on- len, de marine, R.V.D., ra- zorgde, dat het noodizeken- danks hun eigen zorgen dio Scheveningen, een boer huis op vlotte wyze ver- met het probleem Pluto in Haastrecht, gemeente- binding kreeg, eerst met bezig. Alles tevergeefs ech- autoriteiten, burgers van Zierikzee, waar men de ter, doch aan mensen heeft Numansdorp en vele ande- hond op een marinevaar- het niet gelegen. Schipper ren zijn gisteren in actie tuig hoopte te vinden en v. d. Molen van Broeder- gekomen, om een zieke later met radio Schevenln- trouw hoorde gisteren het evacué van 92 jaar, J. gen, waar men eveneens bericht van Pluto door de Coenraads uit Stellendam, oproepen deed. Een Haas- radio omroepen en vond die verpleegd wordt in het trechtse boer had een hond tussen de cadavers in zijn noodziekenhuis te Rijswijk gevonden en maakte een schip ook dat van de hond, (Z.H.) zijn hond terug te fietstocht van twee uur die het leven van de oude bezorgen. Helaas is dat niet naar zijn dokter, doch toen baas zou moeten redden, gelukt, want Pluto is wel zij samen het geval gingen Gelukkig komen uit het gevonden, n.l. op het schip onderzoeken, bleek, dat noodziekenhuis in Te Wer- Broedertrouw, dat in Rot- het signalement van de ve in Rijswijk inmiddels terdam gisteravond werd vermiste hond niet over- gunstiger berichten. Coen- gelost, doch het dier lag een kwam met dat van de raads schijnt er nog boven- levenloos tussen de cada- gevonden teef, zodat ook op te kunnen komen. Dat vers. De behandelende ge- hier succes uitbleef. In zijn hond dood is werd neesheer in Rijswijk had Dordrecht kwam iemand hem vanmorgen meege- aan de dierenbescherming bij de politie vertellen, dat deeld. Er zijn echter bij medegedeeld, dat hij hij Pluto in Numansdorp het noodziekenhuis al aan- slechts kans gaf voor het ergens op een marine-vaar- biedingen voor een nieuwe leven van de oude man, tuig had gezien; de politie hond gedaan. Wie weet, indien Pluto teruggeoracht belde het A.N.P. op en wat de oude man dus voor kon worden. Voortdurend korte tijd later hielden of op zijn 93ste verjaardag, lag de man n.l. te ijlen enige gemeente-autoritei- die hij Zondag a.s. hoopt over zijn dier. Een Marva ten, onder wie de loco- te vieren, als verrassing in de telefooncentrale van burgemeester en burgers wacht! Maatregelen zijn getroffen, om zo spoedig mogelijk het zoutgehalte van het overstromingswater en van drooggevallen gronden vast te stellen. Voorts zijn maat regelen genomen om de tractoren er werktuigen, welke uit de getroffen ge bieden konden worden weggehaald, te vrijwaren tegen verdere schade en zo mogelijk reeds te herstellen. De voor lichtingsdienst zal de boeren voorlichten over de mogelijke inzaai van gewassen in die gebieden, welke tijdig weer droo^ komen en voor cultuur in gereedheid kunnen worden gebracht. Het laat zich aanzien, dat het gewenst is, de beginselen der herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken van het rampgebied, die daarvoor door bijzondere omstandigheden in aanmer king komen.De regering is dan ook van plan. op zo kort mogelijk termijn daartoe strekkende voorstellen aan de Staten- Generaal aan te bieden. Voozschzilten voor loterijen Rampenfonds bouwt zijn organisatie uit Het bestuur van het Nationale Ram penfonds is bezig met het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige controle kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het Ministerie van Justitie is naar de burgemeesters reeds een brief uitgegaan met voorschriften voor lote rijen, die eventueel ten bate van het Rampenfonds worden georganiseerd. Stoomtram rijdt weer naar Spijkenisse Met ingang van vandaag heeft de Rot- erdamse Tramweg Maatschappij haar diensten hervat. Het baanvak tot Spij kenisse is vrij van water. Van Spijke nisse worden de diensten naar richting Brielle en Hellevoetsluis echter nog per autobus uitgevoerd. De trams en bussen rijden volgens de gewone dienstrege lingen. Bijna 66.000 mensen geëvacueerd Registratie zal nog enige tijd duren In de regeringsnota over de waters nood is ruimschoots aandacht besteed aan wat zich heeft afgespeeld rondom de evacuatie. Hoewel geen definitieve cij fers gegeven kunnen worden, komt de nota tot een totaal aantal geëvacueerden ,van 65.793. Hiervan zijn in Zeeland opgenomen 9395 (afkomstig uit Zeeland), :n Noord- Brabant 26.578 (grotendeels afkomstig uit Noord-Brabant en Zeeland, ten dele ook uit Zuidholland) en in Zuid-holland 24.096 (grotendeels uit Zuid-Holland, ien dele uit Zeeland), in Utrecht 5729, af komstig uit Zeeland, ten dele uit Zuid- Holland. Naar voorlopige schatting werden er van de ruim 28000 inwoners van Goeree en Overflakkee ongeveer 16.000 geëva cueerd. Het Westelijk deel van Schouwen en Duiveland. omvattende de gemeenten Haamstede, Renesse, Burgh. Noordwelle, Serooskerke, Ellewoutsdijk en Eikerzee is niet geëvacueerd. De rest van het eiland wel, al zijn hier en daar enkele groepjes voor bewaking achtergebleven. Zierikzee is (en wordt) wel geëvacu eerd. Niet omdat de toestand kritiek zou zijn, maar omdat de haven dreigt te ver zanden, -hetgeen een eventuele later wel noodzakelijke evacuatie zou bemoeilijken. Er zullen echter duizend k vijftienhon derd ingezetenen blijven voor herstel werkzaamheden. Van de totale bevolking van Schouwen en Duiveland zijn en worden in totaal 16.000 mensen afgevoerd. Met het oog op het verstrekken van informaties zijn aanstonds maatregelen genomen om te komen tot een behoorlijke registratie. Het zal echter onvermijdelijk enige tijd duren, voordat volledige gegevens ter beschikking staan. Goeree zwoegt aan herstel „Unze enige klacht is, dat wij niet méér kunnen doen" (Van een onzer verslaggevers) T~\E DIJKEN DICHT" is het motto, dat nu opgeld doet op het geteisterde „EJ Goeree en Overflakkee. In een bewonderenswaardig tempo is men met honderden mensen bezig aan het herstel van de dijken, die het eiland tegen de onberekenbare zee moeten beschermen. Waar men ook heen rijdt, overal zjjn groepen militairen en burgers bezig. Op sommige plaatsen van Goeree is het water weer behoorlijk gezakt; rondom Ouddorp en Stellendam al ruim anderhalve meter, terwijl de polders in de omgeving van Dirksland geheel droog zijn. Het herstel pakt men krachtig aan. Oud en jong zullen daarbij de handen ineen slaan om een herhaling van de ramp van 1 Febr. te voorkomen, voor zover althans nietige mensen dat in de hand hebben. Enige kilometers van Middelharnis, dat zelf ook voor een flink deel jnder water staat, begint de troosteloze watervlakte reeds Tevoren passeren we een afwerpterrein, gemarkeerd met vlaggen, waar verleden week duizenden zakken, kilo's levensmiddelen en andere noodzakelijke dingen letterlijk uit de .vast. duchten, indien het gunstige weer blijft aanhouden, al is menigeen bevreesd voor de komende springvloed, op 16 Fe bruari, Als het water wordt opgestuwd tot de gaten toe, zullen de polders nog verder onder water raken, zo redeneert men. En men houdt daarbij het hart lucht kwamen vallen. Nog is burgemees ter J. A. Kleynenberg van Ouddorp vol geestdrift als hij terugdenkt aan de royale hulp, die zijn getroffen gemeente zo nodig had, en die zo snel en doelma tig werd verleend. Gelukkig is Ouddorp in vergelijking met de omliggende polders vrij hoog ge legen, waardoor niet het gehele dorp, doch slechts ongeveer een vierde deel onder water kwam te staan. Ongeveer duizend inwoners zijn door de water wolf uit hun woningen verjaagd. Grote gevaren zyn nu niet meer te (Advertentie) Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyL EE" neuS Ji OVERZICHT Hieronder geven wij een samenvatting van de berichten, welke wij ontvingen over de toestand in de het meest door de watersnood geteisterde gebieden. Alblasserwaard Volgens mededeling van de burgemees ter van Sliedrecht zal de Alblasserwaard in 50 dagen kunnen worden drooggema len. Gisteren en eergisteren belette de vorst het bemalingswerk. De bewoners kunnen voorlopig nog niet naar huis gaan. ook niet direct na het droogvallen van de polder. Er zyn 1521 stuks vee gered, p!m. 445 dieren zijn verdronken, hiervan moeten nog 175 cadavers wor den verzameld. Militaire hulptroepen worden teruggetrokken. Sliedrecht: In deze gemeente staan nog 1258 woningen in of onder water. Rozenburg Wegens het goede vorderen van de herstelwerkzaamheden zyn de militaire hulptroepen van Rozenburg teruggetrok ken. Goeree en Overflakkee e Koningin heeft gisteren het eiland bezocht. Stellendam en Middelharnis: In beide gemeenten zijn de herstelwerkzaamheden r gevorderd dat de daar gelegerde detachementen van de Kon. Marine bin nen enkele dagen zullen vertrekken om elders hulp te verlenen. De Canadese genietroepen blijven nog in Middelhar nis aan het werk. Tholen St Annaland: De Belgische genie-com pagnieën die in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gewerkt zyn in St Annaland nu bezig met het herstel van dijken en wegen. West Noord-Brabant Moerdijk: De Koningin heeft gisteren deze gemeente bezocht en verschillende beschadigde woningen betreden. Willemstad: Burgerij verwelkomde gis teren de Koningin, die de stad bezocht. Klundert: Rondom Klundert staal 3000 ha land onder water. In de dijk bij deze gemeente zyn tien gaten gevallen. De industrie heeft zwaar geleden. De nieuwe N.H. kerk en de Geref. kerk staan nog geheel onder water, evenals de nieuwe technische school. Duizenden militairen werken aan versterking van de binnen dijken. Alle vrouwen en kinderen zijn geëvacueerd. Land van Heusden en Altena In de Westhoek zijn 500 van de 3700 paarden. 10.000 van de 45.000 runderen en 400 van de 2500 schapen verdronken. Van de 9000 varkens gingen er 2500 ver loren en van de 68.000 kippen 25.000. Aalburg: Drie slachtoffers van de wa tersnood ter aarde besteld, nl. de heer D. van W(jk en zjjn beide jonge zoons. In de Oudelandsche Zeedijk zijn negen gaten geslagen die nu met man en macht worden gedicht. Ook aan de Noordzijde van Goeree is men druk doende de dij ken zodanig te versterken, dat men voor de eerste weken geen grote gevaren behoeft te duchten. Vier polders zijn droog gebleven op dit deel van het eiland: de polder Dirks land, Oud Melissant, Oude en Nieuwe Kraayer. De rest is een rimpelige water massa. Voorlopig zal de zee hier nog blijven kabbelen aan de dijken, die reeds een deel aan de waterwolf hebben moeten afstaan. Doch het leven kabbelt ook voort: zie maar in de dorpen, waar de vrouwen weer druk bezig zijn met de was, die "vorige week is blijven liggen. Het goed wappert weer in de gierende Oostenwind, die een tocht over het eiland waarlijk niet tot een pretje maakt. „Het had erger gekund" Maar waarom geklaagd over de wind? Als burgemeester Kleynenberg een ogenblik in zijn woonkamer uitblaast van de vermoeienissen van deze dagen, kan hij slechts een optimistisch geluid laten horen. „Wij zijn er gezegend af gekomen. Het had zo veel erger kunnen zijn. Gelukkig is in Ouddorp vrij vroeg alarm geslagen, waardoor veel onheil is voorkomen. De electriciteitsvoorziening werd da delijk gestagneerd, zodat men van iedere verbinding met de buitenwereld was beroofd. Geheel spontaan is dadelijk op Zondagmorgen een radio met accu door de Ouddorper Hoek ter beschik king van de burgemeester gesteld. Daar door heeft men op het raadhuis van uur tot uur de berichtendienst kunnen vol den. Jammer was, dat de berichten van Ouddorp wel werden ontvangen, doch dat men geen woord kon terugzeggen. De gemeente Vlaardingen, die zelf ook door de watersnood is getroffen, heeft dadelijk, nadat dit bekend was gewor den, een radio-zendinstallatie ter be schikking van Ouddorp gesteld, die Dinsdagmorgen om elf uur reeds een uur na aankomst in het dorp! in de lucht kwam. Nu was het plotseling mo gelijk de buitenwereld ook iets van zich te laten horen. Zo kon het b.v. gebeu ren, dat dadelyk na een dringende op roep voor rijshout om de dijken te ver stevigen, uit het Oosten des lands het antwoord binnenkwam dat 400 en later zelfs 500 man aan het kappen waren geslagen. Enkele dagen later was de boot met het waardevolle materiaal aangeko men, met een ploeg flinke lossers! Canadese klacht De afvoer van het verdronken vee heeft in snel tempo plaats. Thans zijn ongeveer honderd Canadezen en Engel sen bezig de verdronken koeien en paar den te verzamelen en door te zenden naar de destructiebedrijven. De Canade zen. die wij ontmoeten op de veerboot van Middelharnis naar Hellevoetsluis zyn blij, dat ze mee kunnen doen aan het reddingswerk. „Wij allemaal vinden Nederland zó'n land!" zegt luitenant Colin Murray uit Edmonton, terwijl hij het bekende gebaar met de duim maakt. „Dat wij zijn gekomen spreekt haast vanzelf. De Nederlanders zijn goed voor ons geweest na de bevrijding, Jul lie ontvingen ons in jullie huizen. ennehoeveel wapenbroeders van mij hebben niet een Nederlandse vrouw meegenomen naar mijn land? Eén ding vinden wij heel jammer en dat is dan ook onze enige klacht: Dat wij niet in staaf zijn meer voor de Hollanders te doen!"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2