montié. I VALDA KEELPIJN Zelfs Taft acht frontaanval in Korea „problematiek" Dulles en Stassen best over West-Europa te spreken Vijfde lijst met namen van de slachtoffers Van het erf van School en Kerk grr/ep Het lied der aethergolven DE HONGAARSE GALEISLAAF Toch is het zo Kanonvuur bij Macao Britten zullen zich krachtig verzetten tegen blokkade der Chinese kust De bekende Republikeinse senator Taft heeft na een conferentie met president Eisenhower verklaard dat Amerika ken nelijk geen massale frontaanval op communistische linies in KoFea over weegt. Men zal zich herinneren, dat ge neraal Maxwell Taylor, de bevelhebber van het achtste leger op Korea, hierop duidelijk gezinspeeld heeft. Als middel om krachtige druk uit te oefenen op munistisch China stelde hij een blokkade voor van het Chinese vasteland, maar hij gaf toe, dat zulks op groot verzet van de bondgenoten der V.S. zou stuiten, spe ciaal van Engeland. Taft is van oordeel, dat de Chinese communisten tijdens de besprekingen te Par. Moen Djon hun defensie zó ver hebben opgebouwd, dat een frontaanval der Verbondenen weinig kans van slagen heeft. Inmiddels hebben de Britten reeds bij voorbaat hun felle bezwaren tegen een eventuele blokkade van het vasteland van China naar voren gebracht. Groot Brit- tannië zal zich verzetten tegen elk Ame rikaans voorstel om Rood China te blok keren. Welke dan die Britse bezwaren zijn? De Britse handel zal ongunstig be ïnvloed worden. Als Chinees nationalis tische schepen ingrijpen, zullen de En gelse schepen de steun krijgen v Britse marine. Een blokkade kan tot ge vaarlijke incidenten leiden, waarbij Chi nese en Russische handelsschepen, ja zelfs oorlogsbodems betrokken kunnen worden. Voorts menen de Britten, dat een blok kade geenzsins zal leiden tot beëindiging van de Koreaanse oorlog. Een groot na deel is ook, dat een blokkade ontevreden heid zal wekken bij die Oostaziatische landen, weike handel met continentaal China voeren. Merkwaardig is in dit verband de uit spraak van generaal Omar Bradley, de chef der „commissie van Amerikaanse stafchefs". Hij betoogt, dat de, op Chinees communistische havens varende schepen kunnen worden aangehouden en tot los sing van hun „contrabande" gedwongen worden, zonder dat dit tot oorlog behoeft te leiden. Hij herinnerde er aan, dat Chi nees-nationalistische oorlogsschepen kort geleden een Brits vrachtschip aanhielden en dwongen de lading ijzer, bestemd voor de communisten in een haven op For mosa te lossen. Vandaag maakte Reuter melding van het feit. dat in de Portugese kolonie Macao, een eiland voor de kust van Zuid China, kanonvuur werd gehoord. Com munistische patrouille-vaartuigen zouden slaags zijn geraakt met een onbekende kanonneerboot. Radio-Peking berichtte, dat communistisch China de verdediging voor de Zuidchinese kust en de daarvoor gelegen eilanden versterkt. Vele tekenen wijzen op hernieuwde actie. Een nationalistisch-Chinese mili taire missie- gaat de volgende week naar Amerika, onder leiding van generaal- majoor Tsjiang Wei Koeo, een zoon van Tsjiang Kai Sjek. Andere militaire kop stukken van de Chinese nationalisten be vinden zich reeds in de V.S. Generaal Juin, de opperbevelhebber van het Franse leger, vertrekt binnen kort naar Korea voor inspectie en op zijn terugreis zal hij poolshoogte nemen in Indo-China. [Hoest? KeelpiW «j DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Slerk „u. keellaWetten „sept„ch dadelijk help Ook Bulgarije gaat „zuiveren De Bulgaarse premier heeft verklaard, dat personen in verantwoordelijke posi ties. maar die twijfelen aan de toekomst van hun land. direct vervangen moeten worden door „militante figuren, die krachtig zullen- strijden voor de overwin, ning der communistische zaak." Hieruit blijkt, dat ook in Bulgarije een drastische zuivering op komst is. De Bulgaarse pre mier hekelde de „bureaucratische" nei gingen van het Vaderlandse Front en de parlementsleden dienen zich geheel in te zetten voor de ontmaskering van de „Westelijke vijand", die nog niet defini tief verslagen is. Wij tekenen hierbij aan. dat in alle landen aohter het IJzeren Gordijn tevens het anti-semitisme groeiende is. Terug in Amerika Beiden zeer onder de indruk van de rampen in Nederland, België en Engeland DE AMERIKAANSE minister van Buit. Zaken, Foster Dulles, en Harold Stassen, directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging, zijn na hun verkenningstocht door een aantal Europese landen, naar Washington teruggekeerd. Onmiddellijk hebben zij, terug zijnde in de Ver. Staten, geconfereerd met president Eisenhower. Dulles heeft Eisenhower er van overtuigd, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen en vooral op die terreinen, waar de Europeanen reeds wisten toe te passen het economische principe „help U zelf". Als bij het Congres op nieuw wordt aangeklopt om financiële steun, zal het nu williger zijn. Stassen heeft voorgesteld, dat groepen van 55 Amerikaanse deskundigen (in totaal), acht Europese landen gaan bezoe ken. w.o. Nederland. Maar ook In Indo- China, Formosa en de Philippijnen zou den dergelijke groepen op financieel en industrieel gebied goed werk kunnen verrichten, door er ter plaatse de voor waarden te bestuderen, waaronder de Amerikaanse hulp kan worden verleend. De regering-Eisenhower houdt enerzijds het oog vooral gericht op het Verre Oosten en Korea, anderzijds dienen toch de Europese landen steun te blijven ont- Advertentie) TEGEN HOEST PASTI LLES OE°rACHTE VALDAMILD De verscherpte zonegrens Russen arresteren Duitse olficieren In één week8600 elingen Een aantal officieren, ongeveer 2'. de Oost-Duitse grenswacht, aldus een Reulerbericht uit Berlijn, zijn door Russen gearresteerd. Zij worden er verdacht, Oost-Duitsers op de vlucht •naar het Westen geholpen te hebben. De Sowjet-contróle-commissie heeft haar toezicht op de grenswacht verscherpt. Inmiddels houdt de stroom van Oost- Duitse vluchtelingen naar West-Berlijn aan. In de week tot 8 Februari hebber 8600 vluchtelingen om asyl gevraagd. Volgens burgemeester Reuter zal dil aantal over Februari 30.000 zijn en emigratie biedt hiervoor geen oplossing. Het is een zeer moeilijk probleem om bijvoorbeeld 10.000 mensen naar Canada te krijgen. De regering van Bonn blijft financieel steunen en per maand zullen 30.000 vluchtelingen uit West-Berlijn naar West-Duitsland per vliegtuig wor den overgebracht. Overigens wordt in West-Berlijn el'ke vierkante meter woon ruimte voor de vluchtelingen gebruikt. En Oost-Duitsland (communistisch) treft steeds weer nieuwe maatregelen om de bevolking der Russische zone ge heel van de -buitenwereld te isoleren. Tito sluit de deur voor Bulgarije Diplomatieke relaties „zwevende" Drie vooraanstaande functionarissen van de Bulgaarse ambassade in de Zuid- Slavische hoofdstad. Belgrado, moeten binnen vijf dagen Zuidslavisch grondge bied verlaten. Het betreft hier een re presaille op hetgeen de Zuidslavische regering „beledigende discriminatie' noemt. Het ministerie van Bud-t. Zaïken had in een nota geëist, dat de status de Zuidslavische missie in Sofia gelijk moet worden gesteld met die der Bul gaarse missie in Belgrado. Blijkbaar is hieraan niet voldaan. Zo blijven de diplo matieke betrekkingen tussen Bulgarije en Zuid-Slavië nog slechts bestaan in naam. Geen der beide landen heeft een ambassadeur in de hoofdstad van het andere land. Van Bulgarije blijft er nog slechts één enlkele attaché in Belgrado. Zuid-Slavië heeft sinds Juni 1952 nog slechts één attaché in Sofia. In Tsjechoslowakije worden soldaten gedrild (ook vrouwen) Honderdd u i zenden Ts j echoslo waak se burgers krijgen een militaire opleiding ter verdediging van hun vaderland. Ook vrouwen nemen aan de oefeningen deel. Familieberichten uit andere bladen GETROUWD Th F Rebattu en H Nicolaï. med. dra. A'dam: D Cevad en D Bramhall. London. BEVALLEN: Mevr, Diesel-van Hinte, z.. Lochem. OVERLEDEN: S H Kolkmeijer-van Ooster zee. v, 77 j, Lochem; J C J A Brongersma- Hey7e v. Heemstede: J Pieters, m. Zaandam, m Oranje, v 5 J.. Soest. (Advertentie) HUIDKLACHTEN «oals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met Hieronder volgt de vijfde verües- lijst, die door het Rode Kruis is uit gegeven. Het Rode Kruis kan, in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies- lijst werden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Dordrecht Kampman, Astrid Annie, geb. 24.2.44 te Dordrecht, overleden dd 1.2.53 tgv ongeval. Van Peeren, Johanna Elisabeth, geb. 9.1.94 te Dordrecht, verpleegde in Loosduinen, verdronken en geborgen in de gem. Dordrecht. Fijnaart Geïdentificeerde slachtoffers Agterdenbos. Johannes, geb. 11.8.01 te Fijnaart, laatste adres C 123. Geilings, Geert Paulus, geb. 21.3.52, laatste adres D 236. Van den Berg. Hendrik, dd 6.2.53 overleden en voorlopig begraven in Dubbeldam. Krabbendijke Verschuure, Bartel, geb. 14.12.84, laatste adres: Krabbendijke. Krimpen aan de Ussel Lubkemann, Heinrich Friedrieh, geb. 185.82. Krulningen Visser-Blok,. Catharina, geb. 8.2.64 te Krulningen. Jansen .Maria Adriana, 8 jaar. Jansen.'Fféïêr, geb. 8.9.11 te Krui ningen, echtgenoot van Jacoba Brandt laatste adres; Molenweg. Brandt, Jacoba, geb. 3.6.18 te Krui- ningen, echtgenote van Pieter Jansen, laatste adres; Molenweg. Jansen. Maria. geb. 1.3.44 te Kruinin- gen, dochter van Pieter Jansen en Ja coba Brandt, laatste adres: Molenweg. Blok, Bastiaan, 88 jaar. Blok. Marina, echtgenote van Bas tiaan Blok, oud 82 jaar. Blom, Peter, 3 jaar, Weteringschans te Amsterdam. Blom, Cornelis, 5 jaar, Wetering schans te Amsterdam. Komejan, Frederik, 76 jaar, echtge noot van Catharina Hoogerheide, laatste adres: Kruiningen. Hoogerheide, Catharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, oud 71 jaar. Vroegop. Abraham Cornelis. geb. 28.3.23 te Kruiningen, echtgenoot van Janna Blauwkamer, laatste adres: Kruiningen. Dek, Paulina Marina, geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Cornelis Dek en Maatje Jansen. Pouwer, Johanna, 57 jaar, weduwe van Adriaan Minnaar, laatste adres: Kruiningen. Blok, Jacobus en zy'n echtgenote Cornelia Cock. V. d. Parel, Albertus. P. v. d. Parel-Roelse en baby. Willebroer, Willem. V. d. Hart, Helena, geb. 11.7.68 te Kruiningen. Braam, Pietérnella, geb. 295.90 te 's-Gravenpolder, echtgenote van Ma- rinus v. d. Hart. Saaman, Arie en echtgenote en zoon Jan. Brieve, Tan/netje, geb. 23.12.92 te Kruiningen, wed. S. C. v. d. Boom gaard, laatste adres: Zanddijk 18. Danker, Johanna, geb. 28.3.79 te Kruiningen, laatste adres: Donker wegje. Van Iwaarden, Maria Johanna, geb. 1.96 te Kruiningen. echtgenote van Adriaan Sinke, laatste adres: Don kerwegje. Hofmeijer. Thea Gerretje, geb, 31.8. 52 te Kruiningen, laatste adres: Zand dijk 12. Molenaarsgraaf Overleden t.g.v. ongeluk: Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. Nleuwerkerk-Z. Geïdentificeerd te Zierikzee: Van Tiggelen, plm. 28 jaar. laatste adres: Nieuwerkerk Kapelle. In Goes geïdentificeerd: Kloote, Maria, echtgenote van Ka- rel Eerland, laatste adres: Stoofweg; Zorge, Lina, echtgenote van Pieter Heijboer, laatste adres: Provinciale straatweg; Kik, Marina, echtgenote van Hen drik Johannes Hendrikse, laatste adres: Slotweg. Oostcrland (St Jansland) Dd 3.2.53 voorlopig te St Jansland (gem. Oosterland) te Schouwen be graven: De Rond, Martina, geb. 2.3.00 te St Jansland; Van IJsseldijk, Matthijs, geb. 18 9.97 te St Jansland, echtgenoot van Maria van der Maas: Van Usseldijk, Willem, geb. 2.6.46 te St Jansland. zoon van Matthijs van IJsseldijk en Maria van der Maas. Ouwerkerk-Z. Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Marijn, laatste adres: Oostweg 148b; De Vrieze, Marie, 70 jaar, echtge note van Cornelis Zwenne, laatste adres: Straatweg 147; Van _Damme, Huib J„ echtgenoot van Jaantje Bolijn, laatste adres: Oojtweg 148b; Van Damme, Johnny, 13 jaar, zoon van Huib J. Damme en Jaantje Bo lijn. laatste adres: Oostweg 148b; Bolijn, Jaantje, echtgenote van Huib van Damme, iaatste adres: Oostweg No 148b; Hendrikse, Jacob Leendert, geb. 13.3.31 te Ouwerkerk, laatste adres: Molenweg 210. Overleden en begraven te Vlanen, gemeente Ouwerkerk: Bolijn, Nicolaas, geb. 25.2.92 te Ouwerkerk; Bolijnvan der Have, Barbara, geb. 12.9.96 te Oosterland. Stavenisse Van Blokpoel, Jacob, geb. 1.5.90 te St Annalana, echtgenoot van Antho- netta Pieternella Quist, laatste adres: Kerkstraat A 303; Brouw, Dingena, geb. 4.9.88, te Sta venisse, echtgenote van Cornells den Braber, laatste adres: Buurtweg A 90; Van Dalen, Geertruida Danetta, geb. 10.2.07 te Poortvliet, echtgenote van Gaakeer, Cornelis Jacobus Bart, laatste adres B 53; Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba, geb. 24.12.27 te Renkum, laatste adres: B 53; Hage, ïzabella Helena, geb. 16.10.99 te Stavenisse, echtgenote van Van 't Veer, Adriaan, laatste adres: A 347; Hage, Jan, geb. 26.1.75 te Stavenisse, echtgenoot van Pieternella Adriana van Luyk, iaatste adres: Wilhelmina- straat A 276; Klaasse, Pieternella, geb. 6.11.05 te St Maartensdijk, echtgenote van Cor nelis Hage, laatste adres: B 24; Koeman, Pieternella Jozina, geb. 23.8.05 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes Hage, laatste adres: Molenpad A 200; Luyk, Pieternella Adriana, geb. 2.4.75, te Stavenisse, echtgenote van Jan Hage. laatste adres: Wilhelmina- straat A 276; Moerland, Geertje, geb. 27.5.92 te St Maartensdijk, echtgenote van Dirk Jacob Hout, laatste adres: Kerkstraat No A 346; Moerland, Jacoba, geb. 15.6.10, Stavenisse, echtgenote van Jacobus Vroegop, laatste adres: Weerweg No A 149; Priem, Tannetje, geb. 10.3.12 te Sta venisse, echtgenote van Pieter van Iwaarden, laatste adres: Poststraat B 8; Riedijk, Pieternella Geertruida, geb. 21.7.90 te Stavenisse, echtgenote van Cornelis Pieter Steendijk, laatste adres: Kerkstraat A 362; Smits, Pieternella, geb. 25.1.98 Stavenisse, echtgenote van Jan Geluk, laatste adres: B 60; Sonke, Wilhelmina Janna, geb. 16.6.08 te Middelburg, echtgenore van Leendert Hage, laatste adres: Kerk straat A 310; Stoutjesdijk, Jacoba Izabella, geb 7.12.83 te St Maartensdijk, echtgenote van Christiaan Luyk, laatste adres: Kerkstraat A 354; Van 't Veer, Cornelia Pieternella, geb. 23.9.21 te Stavenisse, echtgenote van Cornelis Leendert den Braber, laatste adres: Kerkstraat A 348; Wesdorp, Dingena Cornelia, geb. 17.2.17 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Adriaan van Zuilen, laatste adres: Kerkstraat A 320; Wissekerke Geïdentificeerd: v. d. Maas, Marinus A., geb. 28.9.77 te Geersdijk, laatste adres: C 69; Wolphaartsdijk In Goes geïndentiflceerd; Klooster man, Cornelis, 47 jaar, laatste adres: Kloosterweg; Yerseke In Goes geïdentificeerde slacht offers: d. Berge, CornéHa. 63 jaar. echt-, genote van Leen Otte, laatste adres: Damstraat 107; Otte, Leen, geb. 20.11/86 te Bruinis- se, echtgenoot van Cornelia Van den Berge, laatste adres: Damstraat 105; Zierikzee Geïdentificeerde slachtoffers: Blankert, Hendrikus, geb. 29.5/77, laatste adres: C 256. Verton, Sara, geb. 6.10/82, laatste adres: C 256; Janse, Janna Cornelia, geb. 15.12/11, laatste adres: C 266; Den Boer, Arie, geb. 30.5/96, laatste adres: C 264; V. d. Houten, Johanna Krina, geb. 31.12/63, laatste adres: C 378; De Graaf, Jena, geb. 7.10/88, laatste adres; C 203; Ringelberg, Jan Johannes, geb. 21.9/80, laatste adres C 633; Van Beveren, Cornelis, geb. 3.10/69, laatste adres: C 482; Van Strièn, Thona, geb. 14.2/74, laatste adres: C 492; Van Beveren, Meindert, geb. 26.3/94, laatste adres: C 546; Van Nieuwenhuyze, Jacoba, geb. 21.10/93, laatste adres: C 546; Gilden, Hubertus Cornelis, geb. 30.10/70, laatste adres: C 257; Bil, Janna, geb. 27.6/70, laatste adres: D 55; Matthijsse, Jan Adriaan, geb. 12.8/79, laatste adres: C 536; V. d. Meer, Adriaantje, geb. 16.6/77, laatste adres: C 536; Huige, Gerard, geb. 7.1/53, laatste adres: Westhavenhoofd C 638; Rectificatie: Vervalt 2e lijst d.d. 5.2/53 gem. Nieuwerkerk: Krabbe, Adriana, echtgenote van Thomas de Bil, laatste adres: Polder weg A 351. Opgave van de Identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. vangen. En het probleem is, hoe het Congres hierop zal reageren. Dulles en Stassen zijn met een uitste kende indruk van de Europese mede werking naar Amerika teruggekeerd; zij geloven, dat de „Europese eenheid" er zal komen. Tenslotte hebben beiden mel ding gemaakt van de diepe indruk, ver oorzaakt door de overstromingsrampen in Nederland. België en Engeland, en zij prezen de moed, waarmee de respectieve regeringen onmiddellijk aan het werk gingen om de ramp te boven te komen Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wageningen (toez.) N. den Oudste te Alkmaar. Bedankt voor Olde- broek (2de pred.pl.) H. A van Slooten te Wierden. Benoemd tot vicaris te Uit hoorn H. C. Boer, vicaris te Eindhoven. Geref. Kerken Bedankt voor Heerde M. J. Mulder te Sprang. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum H. W. Noord man, cand. te Kampen. Bedankt voor Eindhoven. J Rijneveld te Bunschoten- Spakenburg. Outl-Gercf. Gemeenten Aangenomen naar Utrecht (Ambacht straat) de heer W. Kamp te Rotterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen W. de Wit te Moerkapelle. Bedankt voor Den Haag J. W. Kersten te Genemuiden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Baarn W. de Ruiter Sneek en K. J. Velema te Midwolde. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen het beroep van de bin nenlandse zending als reizend predikant in algemene dienst J. J. van Petegem te Apeldoorn. Prof. Hoekendijk begint Maandag colleges Dr J, C. Hoekendijk, de secretaris van het departement voor Evangelie van de Wereldraad van Kerken te Genève. zal Maandag as. in Utrecht het ambt aan vaarden van kerkelijk hoogleraar van wege de Ned. Herv. Kerk. Prof. Hoekendijk zal onderwijs geven in het wezen en de geschiedenis van het apostolaat, de Bijbelse godgeleerdheid en de practisohe theologie. Bestuur Katholieke Volkspartij 111 de vergadering van 7 Februari j.l. van het bestuur der Katholieke Volks partij is de verkiezing gehouden van het dagelijks bestuur der partij. Het presidium werd als volgt samen gesteld: Voorzitter: W. J. Andriessen, vice-voorzitters: prof. dr J. J. Gielen en Chr. Matser; penningmeester: P. B. M. Alberts (tevens kring voorzitter, nieuw). In het dagelijks bestuur (presidium onderstaande leden) hebben thans zit ting: Adviserende leden: prof. mr C. P. M. Romme, als voorzitter van de Katho lieke Tweede Kamerfractie; dr L. A. H Albering, secretaris, en leden: mr P. J. M. Aalberse (nieuw), drs C. Cosijn (voor zitter J.O. in de K.V.P.); Th. S. J. Hooij, J. Joosten (kringvoorzitter), G. Mertens, J. A. Middelhuis (nieuw), mej. A. H. Nolte (nieuw), prof. mr L. G. A. Schlich- ting (nieuw), mej. C. Stringa (nieuw), F. Terwindt en J. J. de Wit (nieuw). Het partijbestuur (presidium -f d.b. en onderstaande leden) ziet er thans als volgt uit: Pater prof. dr L. J. C. Beaufort O.F.M. (nieuw), dr Jos. de Boer (kringvoorzit ter), A. J. Copray (kringvoorzitter, nieuw), A. C. A. Deerenberg (kringvoor zitter), mevrouw L. DingsHendrickx (nieuw), mr H. W. van Doorn (kring voorzitter, nieuw), H. C. J. Erkens (waarn. kringvoorzitter, nieuw), drs G. J. M. Horbach (kringvoorzitter, nieuw), J. Hulsmaf (kringvoorzitter), mr F. van Kemenade (kringvoorzitter), dr B. H. Kessens (kringvoorzitter), Th. Laan (nieuw), M. P. A. Meissen (kringvoor zitter), mr dr A. J. M. Mes (kringvoor zitter), ir J. A. baron van Oldeneel tot Oldenzeel (waarn. kringvoorzitter, nieuw),J„ -A. vEoncip. (kringyoomttej).,. H. N. Smits (kringvoorzitter, nieuw), mr H. W. de Vink (kringvoomtter/'nieuw), Th. v. d. Zee (kringvoorzitter). Oecumenische jeugdconfe- rentie in Amsterdam Dit weekeinde is in het Herv. Lyceum te Amsterdam de jaarlijkse Februari- conferentie gehouden van de Oecume nische Jeugdraad in Nederland, waaraan 378 jongeren hebben deelgenomen Het conferentie-thema was „Heel de Kerk voor heel de wereld." Hierover sprak Zaterdag prof. dr J. C. Hoekendijk, die o.m. zei, dat bij de ramp de oecumene in practyk kon worden gebracht. Zondag morgen woonden de deelnemers de bij zondere oecumenische dienst bij in de Nieuwe Kerk. Daarna sprak ds N O Steenbeek over de ramptoestand en het geen de oecumenische jeugdhulp moet doen onder deze omstandigheden, heer J. C. G. Fischer, Ned. vertegen woordiger op de derde Wereld Christen Jeuigdeonferentie in India, bracht verslag uit van zijn bevindingen en vertoonde zijn gemaakte kleurenfilm. Dc heer H. v. Koeverdien., secr. van de Oecumeni sche Jeugdraad, sprak tot slot over .Heel de Kerk voor heel ons land" °n merkte op .dat tot de plannen voor de toekomst behoort het verstevigen van het onderlinge contact tussen de plaat selijke oecumenische jeugdgroeperingen in ons land. In de sluitingsdienst, door het Ikor uitgezonden, ging. voor dr H. v. d. Linde. secr. van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Een col lecte voor de oecumenische hulp in de noodgèbieden bracht f 158 op. De opbrengst van de watersnoodcol lecte van Zondag m de R K. kerken wordt op bjjna f 2 millioen geraamd in geheel Nederland. Blinde student slaagde voor doctoraal De 35-jarige heer H B. Frieman te Enschede, die sedert zijn zevende jaar blind is. slaagde aan de V.U. te A'dam voor het doctoraal examen rechten. Dank zij het Braille-schrift kon hy de lessen aan de lagere school blijven vol gen. Nadien behaalde hij de diploma's handelscorrespondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de acte M O Duits en in 1947 de acte M.O. Engels. Sedert 1948 reisdénij1 tweemaal'per week naar A'dam om de colléges-4e volgen, De boekeft die hij moest bestuderen las zijn vrguw voor, waarbij d£ tekst werd opgenomen op een wire-recorder. Dit apparaat behoefde slechts te worden in geschakeld om de studiestof te kunnen volgen. Overdag geeft hij les in han delscorrespondentie. Groningse studenten meldden zich wel In het Westen des lands heerst een ze kere ontevredenheid over de Groningse Universiteit, omdat die vorige week de colleges normaal heeft voortgezet. Dit wekte de indruk alsof de studenten daar zijn achtergebleven wat de hulpverle ning betref'. Dit is stellig niet het geval, aldus vertelde de rector-magnificus. Op de ramp-Zondag hebben vele Groningse studenten zich gemeld en hierover is met de autoriteiten geconfereerd, doch de studenten werden niet ingezet. Dit is uiterst teleurstellend voor hen geweest. Zij hebben wel dekens opgehaald. Plan nen zijn er nu om in de a s. zomer hulp aan te bieden bij de opbouw. Donderdag a s. worden in Leiden de colleges en practica hervat. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot directeur van de Chr. H.B.S te Zetten J. C. van Dorssen te Utrecht: tot lerares hand-werken aan de M.M-S. op alg. Chr. grondslag te Eind hoven mej. B Berger te Helmond: tot onderwijzers te Siddeburen T. T. Dob- benga te Groningen en H. Tigchelaar ta Amstelveen. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT. 8 Febr. Geslaagd voor seml- arts ex. W J van Zijl. De Bilt.. P H van Set ten. Zwolle J Roos, Utrecht, mej W G Ren der. Rljssen. mej. L W P de Ruiter, Utrecht; Arts-ex. H G Parren, Zaltbommel, A Potasse, Aerdenhout. H Verhoef. Utrecht. G J Enslntc, Hilversum; tandarts-ex. F H Meijer. Ooster beek, P w Akkerman. Dordrecht. (Advertentie) Minister Witte deze week naar Zuid-Limburg De minister van Wederopbouw en. Volkshuisvesting, ir H. Witte, brengt Donderdag én Vrijdag een bezoek aan Zuid-Limburg. Hij wordt vergezeld door dr ir Z. IJ. van der Meer, directeur- generaal van de wederopbouw en volks huisvesting. In Kerkrade zal de minister er-- gedenksteen onthullen aan het 25.000ste huis, dat na de oorlog in Lim burg is gereed gekomen. Nsem (er bestrijding van de krachtig werkende Advertentie «ET OUWiUCACNET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK INHEMEH Chr. Hist. Unie 8 April in Amsterdam bijeen Op 8 April as. ral de Christelijk Hls- torische Unie een algemene vergadering houden in Krasnapolsky te Amsterdam en o.a. het nieuwe ontwerp gemeente programma 1953 bespreken. Voorts moet men hoofdbestuursleden kiezen in plaats van de aftredende heren prof. dr G. C. van Niftrik, W. Nauta en W. J. van Muis winkel, die niet herkiesbaar zijn. WOENSDAG 11 FEBRUARI Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuwe 7.13 Gram, 8.00 Nieuws 8.13 Gram. 8.50 Voor ae Huisvrouw 9.00 Gram. 9.40 Gram VPRO- 10.00 Schoolradio VARA; 10.20 Voor de vrouw 1-1.00 Gram. 12.00 Dansm-uziek 12 33 Voor het platteland 12 38 Lichte muziek 100 Nieuws 1,20 Orgelspel :.4ö Gram 2 00 De weg omhoog" 2.15 Jeugdconcert. 3.Ó0 Voor'de jeugd 3.50 Blokfluitensemble en soliste 4.10 Voor de jeugd 4.45 Voor de zieken 5 15 Dans muziek 5,50 Regeringsuitzending; Mijn vrienden, de Papoea's" 6.00 Nieuws 6 20 Mi litaire causerie 6.30 R.V.U.; dr A. Saalborn: „Studies in vergelijkende literatuurgeschie- I dems: Russische en Engelse Hamiets" 7 00 ,De katholieken en het socialisme", toe- (Advertentie) 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. „Laten we eens met de cipier gaan praten", stelde Kovacs voor. „Ik ken hém wel hij is geen kwade kerel. En voor een paar zilverstukken is hij heel gevoelig." Toen ze het plein voor de gevangenis oversta ken, liep een jongeman van een jaar of twintig langs hen heen. Onopzettelijk leek het. Onop zettelijk was het niet. „Er is niemand de gevangenis in of uit gegaan", mompelde hij in het voorbijlopen. De beide ouderlingen keken niet op of om het was, alsof de late voorbijganger hen in het minst niet aanging. Ze lieten de klopper op de gevangenisdeur val len. Een ogenblik later ging het spieluik open en het hoofd van de cipier vertoonde zich. „Wie daar?" „Ik Alex Kovacs. Met een vriend van me. We wilden je even spreken." De gevangenbewaarder gaf geen antwoord: hij kende de naam en de man, die deze droeg. Ver moedde blijkbaar het doel van diens komst. Be greep dat wat besproken moest worden, beter bin nen kon worden bepraat. De deur ging open de twee traden snel bin nen. Het duurde niet lang, of ze kwamen weer bui ten. Ze staken het plein over. Zwijgend. avondstraten, waar de duisternis dieper begon te nen verraden en doen mislukken. En hoe licht vallen, verwijderden zich de ouderlingen; ver- verspreekt een kind zich! dween de wachter weer in de huizenschaduw. Bovendien... De cipier had wel beloofd hen bin- „Dus morgenavond", zei Kovacs. nen te laten, maar de cipier had óók gefegd, niet „Als hij dan nog in Nógrad is", antwoordde te weten, of dominee Aczel dan nog in Nógrad Dragfy. „Dat wist de cipier ook niet." wezen zou. De schout had het wel gehad over „Ga jij het zeggen? Of zullen we samen gaan?" „naar Buda sturen", maar of en wanneer dat ge- „Nee beter, dat één alleen gaat. We moeten beuren zou, daar had de gevangenbewaarder geen zoveel mogelijk opzien vermijden." uitsluitsel over kunnen geven. Daarom moest de gevangenis steeds in het oog gehouden worden. En ze werd in het oog gehou den. In de loop van de dag kwamen telkens lui naar de pastorie: een melkboer, een eierenvrouw- tje, een broodbakker ...Heel gewone, heel alle daagse leveranciers leken het. En ze leverden ook wel wat melk, wat eieren, wat brood. Maar dat was vandaag dit spannende vandaag het voornaamste doel van hun komst niet. Ze kwa men vertellen, dat de wachters bij de gevange nis nog steeds niets gezien hadden wat er op wees, dat de dominee naar Buda was gebracht. En toen het laat in de namiddag was geworden, „Dacht ik ook dan ga ik hier links af, naar herademde Barbara en Lajos: tegen de avond zou huis." een tocht naar Buda wel niet worden aanvaard. „Goed." Reizen bij nacht was te bezwaarlijk. Alex Kovacs sloeg de weg in naar zijn woning; Het avondeten was eerder gedaan dan anders; Emerich Dragfy ging voor de tweede maal die de kleine kinderen werden vroeger dan gewoon- dag naar de pastorie. THk A1 door H. TE MERWE spraak 7.15 Lichte muziek VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Politiek commentaar 8.15 Promenade-orkest, koor en solisten 8 50 „Mont Pelé", huumpei 9.50 Gev. muziek 10.15 „Regen maken als wetenschappelijk beroep 10.30 Spaanse mu ziek 1-1.00 Nieuws 1-1,15 Socialistisch nieuws ln Esperanto 1/1.20—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7,30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.18 Gewijde muziek 8,45 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.3: Gram. 10.30 Morgendienst 1-1.00 „Tropenher- lnnering", hoorspel 1-1.45 Gram. 12.00 Bas en piano 12.33 Lichte muziek 100 Nieuws 1.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront 1.20 Lichte muziek 1.50 Gram 2.45 Voor de meisjes 5.00 Jeugdconcert 3.45 Grain. 4.00 Voor de jeugd 5.20 Orgelspel 5.50 Militaire causerie 6.00 Viool, cello en claveclmbel 6.30 „Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigings leven" 6.45 Geestelijke liederen 7.00 Nieuws 7 10 Boekbespreking 7.25 Gram. 7.30 Buiten lands overzicht 7.50 Gram. 8,00 Rad-lokrant 8.20 Concert 9.00 „Jezus Christus en de wereldreligie" 9,20 Gram. 9.30 Amusements, muziek 9.50 Gram. 10.00 Pianorecital 10.: Intern-, Evang. commentaar 10.40 Gram. 10,- Avondoverdenking 1-1.00 Nieuws 1-1.15—12, Gramofoonmuziek. Engeland, BBC. 330 m. 12 00 Schoolradio I.00 Gram. 1.25 Gev. programma 2.00 Nieuws 2.10 Reportages 2.30 Latijns-Amerikaans or kest 300 Schoolradio 4,00 Hoorspelen 5.0Q Causerie 5.30 Gram. 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sport 7.20 Lichte muziek 7.45 Causerie 8.00 Gev. programma 8.45 Cau serie 9,00 Symphonie-orkest en soliste 10.00 Nieuws 10.15 Symphonie-orkest en soliste II,05 Causerieën 1/1,45 Parlementsoverzloht Nieuws. De vrouwenbond van de P.v.d.A. telde op 1 October j 1. ruim 36.000 leden (3500 meer dan in 1950), dat is 32.5 pet van het totaal aantal leden der partij. 12.00—12.(X lijk naar bed gebracht. Anna, het oudste meisje, wzou op hen passen. Zij wist, waar moeder en La- bij donker de cipier de'deur van de gevangenis jos naar toe wilden, zou open doen, als er driemaal achtereen ge- Ze wachtten gedrieën tot de duisternis -o „ucv van ue sutiai, uie uieper ae klopt werd: eenmaal hard, tweemaal zacht. Dan vallen toen gingen moeder en zoon hu stad in leidde maakte zich uit 1^;^"^J^seerde ^De^olgende^ag0^roop* om voor Barbara en La- g Hoe zouden ze vader vinden? Wat zouden ze een luifel een gestalte los. Rakelings passeerde hadden tegen de kleinere kinderen niets van vader horen? De donkere avondstraten lagen ZC„En? kfonk de gefluisterde vraag. „De domi- iezegd van de mogelijkheid, dat ze beiden ,0 - was ge- klonk de gefluisterde vraag. „De domi- gezegd van de mogelijkheid, dat ze beiden zo goed als verlaten; niet meer dan een enkele nee gezien?" 's avonds vader zouden kunnen hpznpkpn- #f>n nn. 1 „Nee", antwoordde Dragfy. „Blijf opletten." Geen verder woord werd gewisseld: in de stille schoolvriendinnetje zou het bezoek immers kun- •s avonds vader zouden kunnen bezoeken: een on- voorbijganger kwamen de'tweTteTen ~Bii de"», voorzichtig woord tegen een buurtjongetje of een u-anaomo r 1.1ae ge vangenis liet Lajos de klopper op de deur vallen- eenmaal hard, twee malen zachter. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mn Dale's dagboek 12.15 Dansmuziek 12,45 Voor dracht 1.00 Parlementsoverzich/t 1.15 Lichte muziek 1.45 BBC Northern Orchestra 2.45 Voor de kleuters 3,00 Voor de vrouw 4.0f Liohte muziek 4.30 Orgelspel 4.45 Lichte mti- ziek 5,16 Mrs Dale's dagboek 5.30 Amuse mentsmuziek 6.00 Schots orkest 6.46 Ver- zoelt-programma 7.15 Voor de Jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev. programma 9.00 Hoorspel 10.10 Gram. 10,30 ..Can I come in?" 1-1,00 Nieuws 1-1.20 Amu sementsmuziek 12.05 Voordracht 12.20 Strijk orkest 12,561.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12,00 Gram 1.00 Nieuws 2.10 Pianorecital 6.30 Ameri kaanse uitzending 7.00 Gram. 8.00 Concert 8.30 Hoorspel 1/1.30 Gram. 11.45—/12.00 Nieuws Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12 34 Lichte muziek 12.50 Koersen 1.00 Nieuws 1.15 Gev, muziek 2.00 Schoolradio 3.40 Gram. 4,00 Om roeporkest en solist 4 45 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.30 Causerie 5,40 Gram. 5 50 Boekbespreking 6.00 Zang en piano 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 8 00 „Prima Donna", opera 9.00 Pianorecital 9,30 Gram. 10,00 Nieuws 10A6 Strijkkwartet 10.55lil.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12 05 Gram. 12.16 Lichte muziek 12.45 Gram. 1.00 Nieuws .1.10 Gram, 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5 15 Gram. 7 00 Pianorecital 7,40 Gram.- 7,45 Nieuws 8.00 Gram. 8.15 Symphonie-orkest. omroepkoren en solisten 10.00 Nieuws 10,15 Jazzmuziek 10.45 Gram. 10.50 Nieuws. (Advertentie) andaag.. morgen verkouden! Be scherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van %/icicc hoest BONBONS TTET LOT van de Nederlandse bo- dem heeft van oudsher vele on derzoekers geïnteresseerd. Een veer tigtal jaren geleden is een lijst samen gesteld van de gehele litteratuur over het vraagstuk van de daling van de bodem en deze lijst telde toenter tijd reeds meer dan 320 titels, terwijl -het oudste geschrift hierover dateerde uit 1570! We kunnen dus niet bewe ren dat de belangstelling hiervoor pas uit de laatste tijd stamt. Maar ondanks de studie, waarin velen zich verdiept hebben, heeft dit nog niet geleid tot een algemeen er kend inzioht over de vraag of de Ne derlandse bodem dalende, dan wel of de zeespiegel stijgende is geweest in de laatste 2000 jaar, noch over de vraag of deze beweging ook thans nog voortgang vindt. Wanneer we de algemene daling van de oceaanspiegel, waarover we de laatste maal spraken, buiten beschouwing laten en ons alleen beperken tot de schijnbare stijging van de zeespiegel aan onze kusten, komen hier toch belangwek kende cijfers te voorschijn, die elkaar, in het algemeen weinig ontlopen. Peilschaalwaarnemingen van 1862 1915 hebben een onderzoeker tot de slotsom gevoerd dat de daling van de Nederlandse kust per eeuw ongeveer 30 om bedraagt, welke waarde ook door enkele andere onderzoekers is becijferd, zij het dan op andere gron den. Volgens dr Tesch is de verlaging van de strandlijn echter aanzienlijk 1 geringer. Weliswaar heeft de schijn- bare daling va-n Nederland in de laat ste duizenden jaren gemiddeld 30 cm per eeuw bedragen, maar in de laatste 2000 jaar zou volgens deze deskundige de daling niet groter dan 2 meter, of 10 cm per eeuw zijn geweest, Deze schijnbare daling zou het gevolg zijn van drie oorzaken, t.w. een werkelijke daling van onze bodem van enkele centimeters per eeuw, rijzing van de zeespiegel en vervolgens, daling van het polderland door inkllnking. Voor al deze inklinking dient niet verwaar loosd te worden in de veengebieden; in de kleinstreken zal zij echter een veel geringer bedrag uitmaken en in de zandstreken kan zij zelfs geheel verwaarloosd worden. Overigens vindt de werkelijke da ling va-n de bodem volgens dr Tesch niet gelijkmatig plaats, doch vertoont een toeneming van Breskens tot Pet ten van 0 tot 4 cm per eeuw. en van Petten tot Delfzijl een afneming van 4 tot 1 cm. Hoe dit ook zij. onze strandlijn komt steeds hoger te liggen daar zijn alle onderzoekers het wel over eens en wel met een afstand liggende tussen 'o en 30 cm per eeuw. We zullen dit onderwerp thans laten rusten, doch kunnen niet van onze duinen afscheid -nemen alvorens een oog te hebben geslagen op die merkwaardige zoetwaterbei die in de grond tussen de zee en de polder hangt. Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2