Europa krijgt zonder fanfares vandaag eenheidsmarkt Vijfde lijst van slachtoffers Eerste eenheidstreinpasseert blijft Frans-Duitse grens Boekenweek begint met vertoning „Briefgeheim Indonesië niet achter Washington moet Europa krachtig steunen Leven van evacué (93) hing af van Pluto Tientallen zochten hond, die niet meer in leven was Spelden met zwarte koppen Moet U eens hóren Dinsdag 10 Februari 1953 Eis: drie jaar In oorlogstijd Joodse Nederlanders opgelicht AMSTERDAM. „Het is niet uitgesloten, dat dit de laatste zaak is van de bijzondere rechtsple ging." begon de officier van Justi tie bij de Bijzondere Strafkamer Maandag zijn requisitoir tegen de 42-jarige Ch. B. uit Soest. Hij vroeg drie jaar (wegens oplich ting) of onvoorwaardelijke of voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De man zou een aantal Joodse mensen in bezettingstijd geld af handig hebben gemaakt door hen in het vooruitzicht te stellen dat zij naar Zwitserland konden uit wijken. Overkeidsingrij pen bij vleesprijzen niet nodig geacht DEN HAAG. In de laatste da gen van de afgelopen week vertoon den de vleesprijzen een duidelijke neiging tot oplopen. Op het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening heeft men deze ont wikkeling van de vleesprijzen nauw keurig in het oog gehouden, met het oog op de eventuele noodzakelijkheid van overheidsingrijpen. Daartoe zal echter naar men thans verwacht geen aanleiding zijn. want reeds is een be gin gemaakt met het slachten van duizenden stuks goed slachtvee, ge- evacueerd uit de noodgebieden. De verwachting is gerechtvaardigd, al dus zei ons een woordvoerder van het ministerie, dat onder de druk van deze massale slachtingen de prijs van vlees onmiddellijk zal dalen tot het normale peil. Overeenstemming over Soedan tussen Egypte en Engeland in zicht? LONDEN. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen is Maandag medegedeeld dat een compromis tussen Groot-Brittan- nië en Egypte inzake de toekomst van Soedan in zicht is. Men ver wacht dat de besprekingen te Cai ro tussen beide landen vandaag of Woensdag zullen worden hervat. Wisjinsky keert naar New-York terug MOSKOU De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Wis jinsky zal voor de zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties naar New York terugkeren. De Amerikaanse ambassade te Moskou heeft bekend gemaakt, dat hem hiervoor een visum verstrekt is. Wisjinsky wordt vergezeld van Ba- ranowsky, hoofd van de Oekraini- sche delegatie, en Kisilew. hoofd van de Wit-Russische delegatie. (Van onze Brusselse correspondent) LUXEMBURG. Zonder feestgedruis en met alle nuchtere zakelijkheid, die tot nu toe hun optreden heeft gekenmerkt, hebben aan de vooravond van de opening der eenheidsmarkt voor kolen, ijzererts en staal Jean Mon- net en zes van zijn medeleden der Hoge Autoriteit, vergezeld van een staf medewerkers, nog eens de op handen zijnde voor de Kolen- en Staal Ge meenschap geldende beschikkingen uitvoerig voor de pers toegelicht. Veel van wat de laatste dagen reeds is gemeld, passeerde tijdens die Maandag gehouden persconferentie nog eens de revue, waarbij als belangrijkste feit werd vermeld, dat over twee a drie dagen de eerste beslissingen inzake de vaststelling van maximumprijzen voor kolen worden bekend gemaakt en dat daarna een reeks andere besluiten volgt, o.a. over de publicatie der nieuwe prijsschalen, de wijze van prijsnotering, enz. Begin Maart worden die prijzen dan van kracht. Hoewel de instelling van de ge meenschappelijke markt voor de drie producten de afschaffing in houdt van de bestaande nationale regelingen ten aanzien van de douane-rechten, de uitvoerrechten, de restricties op in- en uitvoer, alsook die met betrekking tot de deviezen voor zover het de aankoop van die producten betreft en ten slotte de afschaffing der discrimi nerende transporttarieven, is eigen lijk dit laatste de enige ingrijpende wijziging, die met ingang van van daag reeds een duidelijke verschui ving in de concurrentie-positie der zes KSG-landen teweeg kan bren gen. Voor de rest zal de overgang ge leidelijk zijn en wordt de echte eenheidsmarkt pas étappegewijs be reikt De nieuwe kolenprijzen, vast te stellen per kolenbekken of verkoop kantoor, zullen zoveel mogelijk bij de bestaande prijzen worden aange past. Alleen een stelsel van dubbele prijzen, al naar het de binnenlandse of de buitenlandse markt betreft, zal niet meer mogelijk zijn. De bestaande nationale subsidie regelingen zullen ook eerst gelei delijk verdwijnen. Voor de termijn na 1 April tot welk tijdstip de reeds door de OEES getroffen re geling voor de kolenverdeling blijft gehandhaafd zal de H.A. een nieuw verdelingsschema overwegen. Maar een grote schok op de kolen- markt wordt ook dan niet ver wacht. Voor het ijzererts gaat vandaag de eenheidsmarkt volledig in, be halve dat enkele particuliere be voorradingsafspraken van kracht blijven. Vaststelling van maximumprijzen is voor dit product niet nodig ge acht. Voor het schroot geldt de reeds gemelde regeling. Tot 15 Maart wordt Italië door de vijf pa- tners bevoorraad. Daarna wor den maximumprijzen vastgesteld en wordt een orgaan voor de gemeen schappelijke bevoorrading uit derde landen overwogen met eventueel een compensatieregeling voor de eenmaking der importprijzen met die binnei. de gemeenschap. Ten aanzien van de kwestie van de doorberekening der Duitse om zetbelasting in de kolenprijzen die, zoals gemeld, tot een verre van aangenaam conflict van Duitsers met de rest der KSG-partners heeft geleid heeft de H.A. gisteren ter raadpleging het Consultatieve Co mité voo" de volgende week bij eengeroepen. Verwacht mag wor den, dat de Duitsers hierin hun zin niet zullen krijgen en voor de dat deze lezingen, die alleen toegan kelijk zijn voor genodigden, tot nog toe ongemoeid zijn gelaten. Verkoop van boeken vindt in de avonduren trouwens niet plaats. „Geschenk"met tien verhalen; Jeugdbundel over ..De Muze en de Seizoenen" De achttiende, boekenweek, die dit jaar van 28 Februari tot 7 Maart wordt gehouden, zal op 27 Februari worden geopend in de Stadsschouw burg te Amsterdam met de opvoering van „Briefgeheim", onder welke titel vier Nederlandse één-acters door amateurs zullen worden gespeeld. De Koningin en Prins Bemhard hebben hun voornemen te kennen ge geven deze openingsavond te zullen bijwonen. „Briefgeheim", bestaande uit één- acters van Tone Brulin, W. F. Her mans. Ed. Hoornik en Manuel van Loggem, zal worden herhaald in Bellevue te Amsterdam op 2 Maart in de Rotterdamse schouwburg op 3 Maart en in de Stadsschouwburg te Utrecht op 4 Maart De opvoering staat onder leiding van de heer J J. van Mechelen. Aan het „Geschenk", dat tijdens de Boekenweek zal worden uitge reikt aan kopers, die voor f 3.90 of meer aan Nederlandse boeken be steden. is wederom een prijsvraag verbonden. De inhoud is echter niet een nieuwe novelle zoals gebruike lijk was. maar bestaat uit tien korte verhalen, die reeds gepubliceerd zijn. van de auteurs R Blijstra. Joh Daïsne. Henriëtte van Eyk, Mau rice Gilliams. Albert Helman. Nes- cio. Annie Salomons. Joh W. Schot man, B. Stroman en Theun de Vries Het publiek wordt nu uitgenodigd te raden van welke van deze schrij vers de verhalen afkomstig zijn Zij zijn byeen gebracht door AnthoniP Donker. Voor de jeugd is door Clara Eg- gïnk een dichtbundel samengesteld, getiteld ..De muze en de seizoenen" bestaande uit 52 seizen waarin de jaargetijden een belangrijke rol spe len Dit boekje dat geïllustreerd werd door Jenny Dalenoord is tijdens de Boekenweek verkrijg baar voor 75 cent De voorzitter van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse bopk. de hee; Chr Leeflang die op een persconferen tie deze gegevens verstrekte, deelde verder o a mede. dat de door hem toegejuichte populariteit van het goedkope boek de financiering - moeilijkheden van de boekhand-1 heeft vergroot In het naiaar van 1952 is gemiddeld zestig cent oer boek minder uitgegeven dan in 1951. De heer Leeflang was overigen-: van mening, dat de belangstelling van het publiek toeneemt en dat het boek niet het meeste te lijden heeft van de bestaande geldschaars- te. Sprekende over de toenemende gewoonte van boekverkopers om in de winkels lezingen te organiseren, deelde hij mede dat bij dc Nijhoff- herdenking in Utrecht, proces-ver baal was opgemaakt wegens over treding van dc winkelsluitingswet. Dit wekt vooral verwondering om- meerderheid zullen moeten bukken. De eerste trein, die onder de nieuwe bepalingen kolen van Frankrijk naar Duitsland bracht, passeerde vannacht het Luxemburgs grondgebied, waarop vanwege de H.A met een kleine nachtelijke plechtigheid de aandacht werd ge vestigd. Een nieuw douane-papier, dat de vrije doorvoer binnen de gemeen schap verzekert en een certificaat, dat het vrije deviezenverkeer in dit verband garandeert, zullen aan de grenzen de uiterlijke kentekenen voor de nieuwe situatie zijn. We gens de hoge spanning, waaronder de H.A. de laatste dagen heeft ge werkt. kwamen de nieuwe papie ren vandaag nog niet klaar, maar ze zijn toch op komst. Te hopen valt, dat deze voor het eerst aan een Europese bevoegdheid verbon den papieren snel de nu voor het grensverkeer benodigde stapel pa- zullen doen dunnen. Eltense raad treedt op als adviseur voor landdrost (Van onze correspondent) ARNHEM. De gemeenteraad van Elten, die sinds de annexatie door Nederland als zodanig geen be voegdheid meer bezit en uitsluitend optreedt als advies-college voor de landdrost, dr A. Blaauboer, heeft zich tijdens *n Maandagavond gehou den vergadering unaniem bereid ver klaard de landdrost als advies-colle ge medewerking te blijven verlenen. Dr Blaauboer heeft officieus mee gedeeld, dat het rijk aan Elten een crediet van 300.000 zal verlenen voor het bouwen van 33 woningen. Drama in Schiedam SCHIEDAM Maandagmiddag omstreeks vier uur heeft zich aan het Lorentzplein een drama afge speeld. waarbij het zes maanden oude dochtertje van de geëvacueer de familie Den Boer uit Zierikzee de dood heeft gevonden. De 22-jarige mevrouw A. M. den BoerSaman pakte in een vlaag van verstandverbijstering haar twee kinderen, van zes maanden en twee jaar op en liep ermee naar het balcon op de bovenverdieping. Hier wierp zij van een hoogte van meer dan tien meter eerst het oudste kind naar beneden en sprong toen zelf met de baby in haar armen op straat. Het bleek, dat de baby de val niet had overleefd. Mevrouw Den Boer en haar zoontje zijn naar het Gemeenteziekenhuis in Schie dam gebracht. De toestand was vanmorgen redelijk wel. Nederlandse vissersboot bij Noorwegen in moeilijkheden STAVANGER Een Nederlandse vissersboot, waarvan de naam nog onbekend is, is Maandag in moeilijkheden geraakt, doordat de schroeven in het net vast raakten. Het schip dreef driehonderd zee mijlen ten Westen van Stavanger in Noorwegen stuurloos rond. Van de kust van Zuid-Noorwegen is Maan dagmiddag het Duitse vissersvaar tuig „Schwaben" uitgevaren om hulp te verlenen. (Van onze correspondent) DJAKARTA. Een achtjarig Indonesisch meisje, Hedijati Sae- ron, bracht haar hele spaarpot naar het bureau van een Nederlands dagblad in Djakarta voor Neder landse kinderen zoals wij", zei ze verlegen. Op de steunlijsten staan vele Chinese namen met dikwijls grote bedragen er achter. Het personeel van de Garuda Indone sian Airways bracht 60.000 gulden bijeen. Het Indonesische blad „Pedo- man" schreef in een oproep tot steun voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland en in Atjeh, dat „evenmin als een na tuurramp door mensenhand ge maakte staatkundige of ideologi sche grenzen kent, de mens zich ook niet door die grenzen mag la ten weerhouden bij de uiting van zijn gevoelens". Buitenlandse hulp blijft stromen DEN HAAG. De stroom van goederen en gelden, die het mede levende buitenland ter beschikking stelt van het ernstig getroffen Ne derland, blijft onafgebroken vloei en. Het wordt hoe langer hoe on- aoenlijker ook maar bij benade ring een opgave te verstrekken van al hetgeen over onze gren zen in de een of andere vorm voor ons volk wordt gedaan. Enkele bijzonder treffende gevallen, wil len wij hier vermelden. Van het hoofdkwartier van de Engelse vrijwillige vrouwelijke hulporganisatie zijn drie liftvans met ingezamelde kleding (60.000 stuks) naar Nederland vertrok ken. Dit is een deel van voor de Engelse overstromingsramp inge zamelde goederen, dat in overleg met de Engelse regering thans naar Nederland wordt gezonden. Eisenhower en Dulles zijn het eèns: Regering probeert Congres en openbare mening te beïnvloeden WASHINGTON. President Eisenhower en zijn minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles zijn na een onderhoud van ruim een uur op '.et Witte Huis tot de slotsom gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen, zo meldt AFP. Dit zou vooral moeten ~-)en on die terreinen, waarop de Europeanen hebben aangetoond -ichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zijn in deze geval- •en d» noodzakelijke medewerking van het Congres te verkrijgen. Stas- sen. directeur van het Amerikaanse bureau voor de wederzijdse beveili ging. zou, naar van dezelfde zijde wordt vernomen, voornemens zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse openbare mening en het Congres te winnen voor het denkbeeld van krachtige Amerikaanse steun aan de Europese bondgenoten. Hij zou daarom willen voorstellen dat groepen, die in totaal 55 Ame rikaanse deskundigen op financieel, industrieel en zakengebied zouden omvatten, een bezoek aan acht Europese landen zullen brengen, om ter plaatse de voorwaarden, waar onder de Amerikaanse hulp zou kunnen worden verleend, te bestu deren. Tevens zou dan kunnen wor den nagegaan hoever de (West)- Europese staten zijn gevorderd met de opbouw hunner landsverdedi ging. De nieuwe Amerikaanse regering staat thans voor de volgende moei lijke. doch volgens haarzelf onaf wendbare opgave: het overtuigen van het Congres van de noodzaak om de Europese landen aanzienlijke hulp te blijven verlenen op een tijdstip, waarop de meeste Congres leden en de Amerikaanse openbare mening het oog vooral gericht hou den op Aziatische vraagstukken en de Koreaanse oorlog. De acht Europese landen. die Stassen zou willen doen bezoeken zijn: Groot-Brittannië. Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Neder land, België, Denemarken en Tur kije. Ook naar Indo-China, Formosa en de Philippijnen zouden dergelij ke groepen van deskundige Ameri kanen worden gezonden. Vluchtelingen in Duitsland helpen evacué's DEN HAAG. Ontroerende brieven en telegrammen van vluchtelingenvestigingen in West- Duitsland en Oostenrijk zijn in Nederland ontvangen. Zij, die door Nederland in de uren van grootste nood geholpen werden, bieden thans hun hulp aan. In verscheidene kampen, o.m. in het Oldenburgse en te Wenen, zijn bidstonden voor behcud en herstel van Nederland gehouden. De klei- no veenkolonie „Neu-Gnadenfeld", Oostelijk van Coevorden, die door uit Silezië gevluchte Herrnhutters werd ontgonnen en gesticht, biedt geldelijke steun aan en bovendien onderdak aan dertig tot veertig kinderen. (Advertentie l.M.) (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK. In het Rqswijkse noodziekenhuis „Te Werve" heeft de Stellendammer J. Coenraads, die volgende week 93 jaar wordt ver van zjjn eigen huisje, vandaag een moeilijke dag. Vanmorgen heeft zijn nicht hem moeten vertellen, dat zyn herdershond Pluto, waarnaar tientallen mensen hebben gezocht, is overleden. Eerst werd gevreesd, dat Coen raads deze klap niet meer te bo ven zou komen. Nu verwacht men echter, dat hij zich er wel doorheen zal slepen. Hij huilde vanmorgen een beetje, ondanks de belofte, dat hjj een nieuwe hond krijgt, die veel op „Pluto" lijkt „Dan is het goed", zei hij, „als het maar net zo n grote is." Het heeft overigens niet aan men senhulp gelegen dat de oude baas zijn hond niet heeft teruggekregen. Vele instanties en particulieren hebben hun best gedaan om Pluto's verblijfplaats te weten te komen. Allereerst was er een radiobericht, dat het leven van Coenraads gered zou kunnen worden als hij zijn hond terug zou krijgen Een Marva- telefoniste heeft geen moeite ge spaard om verbinding te krijgen van Rijswijk met Zierikzee, waar het hondje vermoedelijk aan boord van een marine-vaartuig zou zijn, dat echter net was uitgevaren. Daarna werd Radio-Scheveningen (Het Ned, Rode Kruis kan in verband met de omstandighe den, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaar heid, Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). DORDRECHT Kampman, Astrid Annie, geb. 24.2. 44 te Dordrecht: Van Peeren, Johan na Elisabeth, geb. 9.1.94 te Dordrecht, verpleegde -i'.ï Loosduinen, verdron ken en geborgen in Dordrecht. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers: Agterdenbos, Johannes, geb. 11.8.01 te Fijnaart; Geilings, Geert Paulus, geb. 21.3.52. 'S-GRAVENDEEL Van den Berg, Hendrik, voorlopig begraven in Dubbeldam. KRABBENDIJKE Verschuure, Bartel, geb. 14.12.84. KRIMPEN AAN DE IJSSEL Lubkemann, Heinrich Friedrich, geb. 18.3.82. KRUININ GE N VisserBlok, Catharina, geb. 8.2. 64 te Kruiningen; Jansen, Maria Adriana, 8 jaar; Jansen, Pieter, geb. 8.9.11 te Kruiningen, echtgenoot van Jacoba Brandt; Brandt, Jacoba, geb. 3.6.18 te Kruiningen, echtgenote van Pieter Jansen; Jansen, Maria, geb. 1.3.44 te Kruiningen dochter van Pieter Jansen en Jacoba Brandt: Blok, Bastiaan, 88 jaar; Blok, Mari na, echtgenote van Bastiaan Blok. oud 82 jr; Blom. Pieter, 3 jaar. Wet teringschans te Amsterdam: Blom, Cornells, 5 jaar. Weteringschans te Amsterdam; Komejan. Frederik. 76 jaar. echtgenoot van Catharina Hoo- gerheide: Hoogerheide. Catharina, geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan. oud 71 jaar; Vroegop, Abraham Cornells, geb. 28. 3.23 te Kruiningen, echtgenoot van Janna Blauwkamer; Dek, Paulina, Marina, geb. Juni 1940 te Kruinin gen, dochter van Cornelis Dek en Maartje Jansen; Pouwer, Johanna, 57 jaar, weduwe van Adriaan Min naar; Blok. Jacobus eh zijn echtge note Cornelia Cock; v. d. Parel, Al- bertus; P. v. d. ParelRoelse en ba by; Willebroer, Willem; v. d. Hart, Helene, geb. 11.7.68 te Kruiningen; Braam, Pietemella. geb. 29.3.90 te 'sGravenpolder, echtgenote v. Mari- nus v. d. Hart; Saaman. Arie en echtgenote en zoon Jan: Brieve. Tan netje, geb. 23.12.92 te Kruiningen, wed. van S. C. v. Boomgaard; Dan- ker, Johanna, geb. 28.3.79 te Krui ningen; Van Iwaarden. Maria Johan na, geb. 6.1.96 te Kruiningen, echtge note van Adriaan Sinke; Hofmeijer. Thea Gerritje, geb. 31.8.52 te Krui ningen, Zanddijk 12. MOLENAARSGRAAF Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. MEUWERKERK (Z.) Geïdentificeerd te Zierikzee: Van Tiggelen, pm 28 jaar. laatste adres: Nieuwerkerk-Kapelle. In Goes geïndentificeerd: Kloote, Maria, echtgenote van Ka- rel Eerland; Zorge, Lina, echtgeno te van Pieter Heijboer; Kik, Marina, echtgenote van Hendrik Johannes Hendrikse. OOSTERLAND <ST JANSLAND) De Rond, Martina, geb. 2.3.00 te St Jansland: Van IJsseldijk, Matthijs, geb. 18.9.97 te St Jansland. echtge noot van Maria van der Maas; Van door Constance en Gwenytli Little i met de meeste din gen teleurgesteld te zijn. vind je bij i alles geweldig grappig. Alles bij eengenomen was het een bijzonder geslaagde avond, maar er bleef een cies scheuren in een muur kunt incident in mijn geest hangen, dat voorkomen /rouw Hannahs terecht geko men, die hij vriendelijk en nauw- ;ezet ging uitleggen, hoe je nu pr< me enigszins verwarde Ik De combinatie was evei Rhynda en Richard Jones met hun van duur Rhynda merkte het op. hoofden dicht bijeen klinken en een ging naar hen toe en onderbrak toast drinken Hij had zijn arm cm het gesprek opzettelijk Ze troonde haar schouders geslagen John John mee naar de andere kant van stond pal achter ze en staarde naai' de kamer, plantte hem in een stoel, hen Hij was klaarblijkelijk erg kuste hem op zijn kruin, maakte kwaad Zijn vuisten waren geoald zijn haar in de war en voegde zich en hij had een lelijke uitdrukking toen weer bij Richard en Berg Mevrouw Hannahs, die er een beetje verloren uitzag, begon een op zijn gelaat Ik zag het maai een kon ogen blik want toen dansten Amy en onsamenhangend gesprek met Donald Tan langs me heen, en ont- vrouw Mallinger trokken hem 33n mijn oog Toen ik daarna weer de gelegenheid had om Freda liep verveeld rond en ik erdacht er haar van, dal zij iets kijken had John de groep ver- teveel had gedronken Er werd met laten en za: te roken Hij zag er veel aandacht aan haar oesteed zo precies uit als altijd, dal ik haast nerge rerd zij. zoals Berg, met meende me te hebben vergist, maai luide kreten begroet Zij hing zo'n ik kon hei mei vergeten Daarna beetje om mij heen. sloeg ik Rhynda en Richard gade Om half een begon en er was geen twijfel aan. dat ze het steeds beter konden vinden Berg voegde zich al en toe bij hen. maar hij was steeds aan de wan mevrouw Bal linger iedereen het verhaal te vertellen van de geluiden op zol der. die we hadden gehooid. Het kostte nogal wat tijd en ze moest 'an" het ene groepje naai het het heel dikwijls herhalen voor andere, lachend en grapjes makend iedereen hei had gehoord, zodat zij als gewoonlijk. onmiddellijk daarna naar bed ging Amy hield Donald Tait vast aan alsof de vermoeienissen haar teveel haai zijde gekluisterd wat de ge- waren geweest. bruikeliike gang van zaken was mei Amy en haar aanbidders en waar schijnlijk de reden, die veroorzaakt dat er elk hal jaar een nieuwe was. John had een poosje in zijn een- Om ongeveei halt twee was bet feest afgelopen en zij gingen allen tegelijk naai boven Ik stond oo het punt hen te volgen, toen mi) inviel, dat de kamer morgen weer aan kant moest zijn en ik keerde terug. Ik was nel begonnen alles zo een beetje op zijn plaats te zetten, tocu Richard zijn hoofd om de deur stak. „Het feest is afgelopen. Smithy, als je omkijkt zul je merken, dat de menigte is weggegaan." Ik ging door met het sorteren van glazen en ledigen van asbakken en zei. zonder op te kijken: „Ik kom zo." Hij volgde zijn hoofd de kamer binnen, mompelde: ..Die vrouwen toch" en begon mee te helpen. Rhynda was terug voor ik iets te gen hem kon zeggen. „Wat doe jij mannetje?" riep ze. „Ik help Smithy in het huishouden." zei hij opge wekt. Zij blies ongeduldig en zei boos: „In 's hemelsnaam' Zij wordt er voor betaald en jij niet." Ik bloos- oe pijnlijk en het een asbak vallen, zodat de peuken op de grond rol den. Ik hoorde hem koeltjes zeggen: „Ga naar bed Rhynda." En zij ver dween met een woedende uitroep De kamer scheen daarna in een ommezien schoon en opgeruimd. Richard was zeer bedreven, wat hij verklaarde door me uit te leg gen. dat hij eens een vrijgezellen- tlat had gehad zonder bediening. Het kan niet meer dan tien mi nuten later zijn geweest dat we de lichten uitdeden en de trap op gingen. Ik was me ervan bewust, dat buiten een hevige storm loeide. In de bovenhal stuitten we on verwacht op een groepje pratende mensen. Ik weet nu niet meer pre cies wie het waren, want op dat ogenblik kwam het geluid vat) iets dat .boven ons over de zoldervloer werd gesleept Enkele vrouwen slaakten een kreetje en toen waren ze allemaal uit hun kamers gekomen Ze ston den in de tochtige hall en keken naai het plafond, terwijl net ge luid zich langzaam en met tussen pozen over de zolder voortsleepte. HOOFDSTUK IV. Richard Jones verbrak de beto vering door opgewekt voor te stel len: „Dit moeten we onderzoeken. Waar is de deur naar de zolder juffrouw Smith?" „Deze kant uit," zei John lako- niek. Hij ging vóór naar de trap en Richard Berg en Donald Tait volg den met elkaar Toen keek ik rond, om te zien wie er achter bleven en zag dat ze er allemaal waren, behalve mevrouw Ballinger, die zeer vast sliep. Ik huiverde enigszins en vroeg onzeker: „Wanneer hoorden jullie het voor 't eerst?" Freda, met haai haar in een vlechlje en een bleek gezicht, er vormeloos uitziend in een wollen huisjapon, sprak met hoge, beven de stem: .Jij weet toch wat het be tekent? Het wil zeggen, dat er een Ballinger zal sterven door een on geluk." „Doe niet zo mal," zei ik vlug. „Hoe kun je die onzin geloven?" .Ja. praat jij maar." zei ze schril en werd toen onderbroken door de terugkeer der drie mannen van de zolder. „Niets dan stof en oude rommel daar." zei Berg. terwijl wij in adem loze afwachting stonden. „Ik denk, dat het een van die onverklaarbarc- geluiden was. die je altijd in hele oude huizen hebt." Nu is het waar dat Je vaak vreemde geluiden in oude huizen hoort, maar ik kon er toch niet helemaal vrede mee heb ben. Maar ik was doodop en sliep als een blok. tol de wekker me om acht uur overeind rinkelde. Ik kleedde me snel en met zorg en verliet mijn kamer met een schort en stofkap onder de arm Ik wist dat er een verschrikkelijke hoe veelheid huishoudelijk werk te doen was. maar ik wilde dat niet te op zichtig demonstreren. De schort en de kap konden op elk ogenblik ge makkelijk worden verwijderd en als tweede laag kwam er dan een keu rig jersey sportensemble te voor schijn. (Wordt vervolgd.) IJsseldijk. Willem, geb. 2 6.46 te St Jansland. zoon van Matthijs van IJsseldijk en Maria van der Maas. OUWERKERK (Z.) Van Damme, Maatje, echtgenote van Bolijn, Nicolaas Marijn; De Vrieze, Marie, 70 j. echtg. v. Corne lis Zwenne; Van Damme, Huib J. echtgenoot van Jaantje Bolijn; Van Damme, Johnny, 13 jaar zoon van Huib J. Damme en Jaantje Bolijn; Bolijn, Jaantje, echtgenote van Huib van Damme: Hendrikse, Jacob Leen- dert, geb. 13.3.31 te Ouwerkerk; Bo lijn, Nicolaas, geb. 25.2.92 te Ouwer kerk; BolijnVan der Have, Barba ra, geb. 12.9.96 te Oosterland. STAVENISSE Van Blokpoel, Jacob, geb. 1*5.90 te St Annaland, echtgenoot van Anthonetta Pieternella Quist; Brouw, Dingena, geb. 4.9.88 te Sta- venisse, echtgenote van Cornelis den Braber; Van Dalen, Geertrui- de Danetta, geb. 10.2.07 te Poort vliet, echtgenote van Gaakeer, Cor nelis Jacobus Bart; Gaakeer, Adria na Dirkje Jacoba, geb. 24.12.27 te Renkum; Hage, Izabella Helena, geb. 16.10.99 te Stavenisse, echtge note van Van 't Veer. Adriaan; Hage, Jan. geb. 26.1.75 te Stavenis se, echtgenoot van Pieternella Adriana van Luyk; Klaasse, Pie ternella, geb. 6.11.05 te St Maar tensdijk. echtgenote van Cornelis Hage; Koeman. Pieternella Joziena, geb. 23.8.05 te Stavenisse, echtge note van Pieter Johannes Hage; Luyk, Pieternella Adriana, geb. 2.4.75. te Stavenisse, echtgenote van Jan Hage; Moerland, Geertje, geb. 27.5.92 te St. Maartensdijk, echtge note van Dirk Jacob Hout; Moer land. Jacoba, geb. 15.6.10, te Sta venisse, echtgenote van Jacobus Vroegop; Priem, Tannetje, geb. 10. 3 12 te Stavenisse. echtgenote van Pieter van Iwaarden; Riedijk, Pie ternella Geertruida, geb. 21.7.90 te Stavenisse. echtgenote van Corne lis Pieter Steendijk; Smits, Pieter nella, geb. 25.1.98 te Stavenisse, echtgenote van Jan Geluk; Sonke, Wilhelmina Jana, geb. 16.6.08 te Middelburg, echtgenote van Leen- dert Hage; Stoutjesdijk, Jacoba Izabella, geb 7.12.83 te St. Maar tensdijk. echtgenote van Christïaan Luyk: Van 't Veer. Cornelia. Pie ternella, geb. 23.9.21 echtgenote van Cornelis Leendert den Braber; Wesdorp, Dingena Cornelia, geb. 17.2.17 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien. WISSEKERKE Geïndentificeerd: v. d. Maas. Ma- rinus A„ geb. 28.9.77 te Giersdijk. WO LPH AARTSDIJK In Goes geïdentificeerd: Kloos terman. Cornelis, 47 jaar. laatste adres: Kloosterweg. YERSEKE In Goes geïdentificeerd: v. d. Berge. Cornelia. 63 jaar, echtge note van Leen Otte: Otte, Leen, geb. 20.11.86 te Brumisse, echtge noot van Cornelia van den Berge. ZIERIKZEE Geïdentificeerd: Blankert, Hen- drikus, geb. 29.5.77; Verton, Sara, geb. 6.10.82; Janse, Janna Cornelia, geb. 15.12.1; Den Boer, Arie, geb. 30.5.96; v d. Houten, Johanna Krï- na. geb 31.12.63; De Graaf, Jena, geb 7.10.88; Ringelberg, Jan Jo hannes. geb. 21.9.80; Van Beveren, Cornelis, "eb. 3.10.69: Van Strien, Thona. geb. 14.2.74; Van Beveren, Meindert, geb. 263.94; Van Nieu- wenhuyze. Jacoba, geb. 21.10.93; Gilden. Hubertus Cornelis, geb. 30.10.70; Bil. Janna, geb. 27.6.70; Matthijsse. Jan Adriaan, geb. 12.3. 79; v. d. Meer, Adriaantje, geb. 16.6.77: Huige, Gerard, geb. 7.1.53. Rectificatie: Van de 2e lijst gem. Nieuwerkerk vervalt: Krabbe, Adriana. echtgenote van Thomas de Bil, laatste adres: Polderweg A 351. Opgave van de identificatie in Goes was onjuist' betrokkene leeft en is geëvacueerd naar Delft. Ingeschakeld. Een ander ge rucht dat de hond aan boord van een schip te Numansdorp zou zijn, bracht een aantal gemeente-auto riteiten van dat dorp in actie, on danks hun eigen problemen. Ook was er een boer in Haastrecht, die een hond had gevonden en twee uur fietste naar zijn dokter, om het dier aan te bieden Pas uit hel sig nalement van Pluto bleek, dat het een reu moest zijn, terwijl de boer een teef had Tenslotte was het schipper Van der Molen, die in zijn lugubere la ding cadavers uit de omgeving van Stellendam ging zoeken, nadat hij bij aankomst in Rotterdam van het bericht hoorde Deze schipper was het. die gisteravond het afdoende bewijs kon leveren, dat Pluto niet meer leefde. Onmiddellijk na het bericht is een groot aantal honden aangebo den. Reeds binnen enkele dagen zal de oude Coenraads zijn nieuwe Pluto aan bed kunnen begroeten. Vijf Schotse redders verdronken - FRASERBURGH. De redding boot van Fraserburgh in Oost- Schotland is Maandagmiddag in zware zee omgeslagen toen zij hulp wilde bieden aan in nood verkeren de vissersschepen. Vijf van de zes opvarenden verdronken. (De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken voor deze rubriek te bekorten. Anonieme «tukken gaan in de prullemand). Extra-entreeprijzen, voor ramp-journaal Velen kunnen thans in de bios copen op een goed plaatsje de gru welen en de ellende in de noodge bieden aanschouwen. Zou het niet mogelijk zijn, dat voor deze film een dubbele entree-prijs werd ge heven, waarvan de extra-opbrengst ten goede zou komen aan het Ram penfonds? EEN A'BONNÉE. Loterij voor de slacht offers De grote ramp. die over ons land gekomen is, maakt het noodzake lijk. dat wij met verdubbelde ener gie aanpakken. Het verlies aan mensenlevens is niet ongedaan te maken, maar de materiële nood zullen wij moeten lenigen. Naar het voorbeeld van de toenmalige „Sweepstake'-Ioterij zou ik de auto riteiten in overweging willen geven iets dergelijks te organiseren. Onge kende bedragen stroomden toen binnen ten bate van de ziekenhui zen. Zo zal het nu ook weer gaan. En men zou zich niet tot ons eigen land moeten beperken bij de ver koop van de loten. Zulk een loterij zou mijns inziens gedurende lange tijd naast de Nederlandse Staats loterij een reden van bestaan heb ben. W. J. J. HORNKAMP. Mïllioenen voor de dijken U schreef in uw blad over ge maakte fouten betreffende de ver zorging van onze dijken en over trage reacties. Zeker, de dijken zijn te zwak gebleken. En wat de orga nisatie van de hulpverlening betreft: om deze na zo'n vreselijke ramp terstond in de hand te hebben is onmogelijk. Het leven is nu een maal onvolmaakt en krioelt van fouten. Hulde aan allen, die hoofd en hand en zelfs hun leven hebben ingezet. Het is m.i. volkomen juist wat de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, de heer Van Veen zei: „Langs de gehele kust en de rivieren zware dyken!" Het zal de nodige millioenen kosten Voor de bewapening worden ze zomaar uit gegeven. Ik stel voor deze millioe nen nuttiger te besteden. En wel om ons te wapenen tegen de water massa's. F. J. VAN RIEL Sr. Rampen en Zondags heiliging Een groot deel van de Neder landse Christenen dringt nog steeds aan op een Zondagsheiliging, die in deze eeuw als onpractisch moet worden beschouwd. Dit misplaatste doordrijven had Zondag 1 Februari tot gevolg, dat de eerste vliegtuigen veel te laat boven het overstroomde gebied konden ontdekken hoe groot de omvang der overstromingen wel was. De hulpverlening is hier door verlaat, hetgeen ongetwijfeld de dood van ontelbaren heeft ver oorzaakt. Ik acht het hoog tijd. dat dergelijke Christelijke standpunten verlaten worden. Tenslotte dit: het volk heeft op fantastische wijze hulp geboden Wat denkt de rege ring te doen9 Als men de begroting van oorlog eens schrapte en opbouw boven verwoesting verkoos? v. d. A.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3