Den Haag zal Goedereede en Stellendam adopteren Amerikanen helpen bij het opblazen van bunkers in 's-Gravenzande Gemeente geeft voor nieuwe „De Hoop"f20.000.- Agenda .Fire in the hole! Maar Nederlanders verzetten zelf f zwaarste werk C. W.P. Ottenfz^NuuJrnetpensioen H. J. VAN OOSTVEEN nieuwe commandant Haagse brandweer r 2 Dinsdag 10 Februari 1953 (Van een onzer redacteuren) De gemeenteraad heeft gistermiddag beslaten de plaatsen Goedereede en Stellendam te adopteren. Een in te stellen comité zal de hulpver lening nader uitwerken. Behalve de hulp van gemeentediensten bij deze adoptie heeft de raad voorts een crediet van 400.000.ter beschikking van B. en W. gesteld. Teneinde de nodige betalingen te kunnen doen welke voortvloeien uit maatregelen voor hulpverlening aan èvacué's heeft de raad een crediet van 600.000.genoteerd. Gezien deze hulpverle ning acht de raad het niet nodig nog eens een gift te storten in het Na tionaal Rampenfonds. Aan het begin van de vergadering heeft burge meester Schokking gevoelvolle woorden gesproken ter nagedachtenis van de kortgeleden overleden oud-burgemeester van den Haag, jhr mr „Geheimen t ail de °TOnd Bosch Ridder van Rosenthal, dr. A. Loudon en mr M Nyhoff. Aan het slot c van de vergadering heeft mr Schokking een brief voorgelezen welke is Uitgesteld de Rode-Kruiscollecte f 437.000.— I heeft opgebracht, waarbij nog moet bedacht worden dat vele Hagenaars ook op andere wijze hun bijdrage hebben'geleverd Zo bracht de uur loon-actie onder het gemeenteper- soneel b v. f 30 000.op. Tenslotte werd door leden van alle fracties ingestemd met het voorstel van B. en W om voor het nieuwe hosoitaal-kerkschip „De Hoop" f 20.000.— als bijdrage te i schenken. Aan de N V. Billiton Mij. i werd een stuk grond verkocht op de hoek van de Mauritskade cn het L. Couperusplein om daar een kan- toorgebouw te zetten DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2122 Wanneer Laroux het verhaal gelezen heeft, gaat hij zijn hut binnen om met zijn vriend Veroni te over leggen, hoe zij tie „ver raders" te pakken kun nen nemen. „We moe ten zorgen, dat ze ge ruisloos uit de weg wor den geruimd", zegt La roux en de kapper is het daarmee volkomen eens. Maar hoe? „Weet je wat?" zegt Veroni; „laten we eerst eens zien uit te zoeken, wat ze gaan doen. Wij kun nen zelf niet naar St Veronica gaan, maar ik heb wel een mannetje, dat bereid is. die kerels in de teren gezonden aan de oud-burgemeester heden 80 jaar is geworden. 60.452,12 van Haagse Gereformeerde kerken De collecte die Zondag j.l. als vierde collecte gehouden werd en bestemd was voor het Nationaal Rampenfonds heeft in de Geref. Kerk van 's-Gravenhagc-Oost op- droefd, dat de gebracht de som van f 12.529,-; in die van West f 16.886,90 (vorige week reeds f2.314.39), in die van Zuid f 3.950,-, in die van Moer- wyk f 2.595.-. in die van Sche- venmgen f 17.500.- en die van Loosduinen f 6.994,22. Totaal heb ben de Gereformeerde kerken van Den Haag Zondag gecollecteerd een bedrag van f60.452,12. Het personeel van de N V W. A. Hoeks' Machine en Zuurstóffa- brieken en de Mij Oxygenium te Schiedam en Den Haag, heeft een dag loon afgestaan aan het Ram penfonds, tezamen 3.997.69. De di recties voegden hierbij nog resp. 50.000 en 10.000. Burgerlijke Stand BEVALLEN: G. H. Knaapen-K >ps, z.; S. J. Gasllle-Hooykaas, z.. C. Serruijs-Bekker, z.; T. M. J. Di.k- man-Verheggen, d; G. Th. M. Zwct- sloot-Willebrands, z.; M. 3. Ranxe- Brugglnk, d.; E. M. Frings-\an Wijn. gaarden, d.; E. Toet-Dubbeldam, z.; A. van der Laaken-Harmsen, z.. G. W. van der Roest-Meeuwissen. d C. Th. Vergroesen-Hemmes, z.; D. Roos- Plugge, d.; W. C. Nederhorst-Hollan. der. z.; J. A. du Burck-van der Ploeg, z.; P. H. van Westerhoven- Kleinheerenbrink, d.; F. H. de Jon- ge-van Schuylenburgh, d.: J. van Bree-Jol. d.. A. Th. Goes-Kluiters, z.; N. M. Ch. Schoonderbeek-Beumer. z.; E. M. H. Blom-Stuijfzand, a; Ardjiman-Boedini, z: G Kuiper- Dijkhuizen. d.: N. C. Schaapveld- Gravm von Ranzovv, d.; J. H. Siglé- Koolhoven, z.; A den Hartog-Doo- ren. z.; G. C. M. van Hool-Schmidt. z.; M. M. de Jonge-Giele, z.; 3. Westphal-Lieshout. d C. J. Turf- boer-van Vogelpoel, d.; M. Th. G. Kop-van Elte. z.; 3. G. van der Lin den- ten Broeke, z.; J. N Passchler- Letsch. d.. C. A. Jansén-Kerkhof, z.; J. Talma-Drinkwaard, d.; J. H. Storm-van Staalduinen, d.: J. W. Hoogervorst-Tetteroo, z.; P. M. Kohl. schein-van Egmond. d.: J. Dekker- Noort, d,; A. Ruivenkamp-Alkema. z.; A. Bolle-Hartsuiker. z.; B. D. Beute-Denyer, z.; J. Krul-Visser, z A. van den Hout-Mellaart, d.: M. F. de Jager-Visser, d.; R. C. Beijers- van Essen, d.; M. Chr Bloemsaat- Kleinfeld, z.; G. Scheringa-van Za- linge. z.; 3. Visser-Kiekens, d J. Horster-Pronk. z.. S. A. E, M. Troost. Blokland. z: J. M. T. van Slobbe- Schoots, d.: C. van de Craats-Kropff, d.; A. Koeleman-van der Veer, d.; E Tiemens-Fens. d H. F. M. Claes- sen-van der Knaap, z. OVERLEDEN: E. E. van Dijk. vr. van F. P. C. S. van der Ploeg. 87 j.: K. Mallée, man. gehuwd geweest met E C. F. Hcusdans, 81 j M. J. van den Berg. ongehuwde vrouw. 66 j.; A. J. Wensveen, ongehuwde man. 68 j.: E. Overmars. man van J. Schmidt, 78 j.: C Vefstraaten. vr., gehuwd geweest met F. L. J. Kleijn, 88 j H. J. M. Zoutenbier, vrouw van G. A. Looijenstijn, 82 j.: C. M. Kor- tekaas. vrouw, gehuwd geweest met A. J. J. Warmenhoven. 78 j.: M. Schong. vrouw van A. Ploeg. 57 j.: S. G. van Dijk, man van M. van Leuverden. 56 j.; J. Tuk. man van E. C. ter Bruggen, 73 j N. van der Tholen. vrouw van H. Krommen hoek. 56 j.: M. T. Pleck, vrouw van S. K. de Zoete. 59 j.: B. G. de Wit, man. gehuwd geweest met M. W. Vogelesang, 67 j.: J Telder, man van M. J. van Ravestein. 76 jA. Ver sluis, man van F. P. G. Bezemer, 61 j.; A. H. Buijs. vrouw van C C. van der Kleij. 31 j.: H. K. Heller, man. gehuwd geweest met C. Visée, 71 j.; P. K. Roodakker. vrouw, ge huwd geweest met T. Goemans, 80 i.: J. Boeien, man van J. H. Schappert. 69 j J. C. Meyer, man, gehuwd ge weest met C. E. Krijts. 79 j. DINSDAG 19 FEBRUARI KON. SCHOUWBURG: 8 uur. Amster dams Toneelgezelschap „Nieuw Land". K. en W-, 8 uur Theatre Hebertot' „Rorrie n'est plus dans Rome" DILI- GENT IA. 8 uur: Vioolrecital Henryk Szeryng. PULCHRI STUDIO, f The Musical Haagse Kunstkring WOENSDAG II FEBRUARI KON SCHOUWBURG 8 uur: Nederl. Comedie: „U spreekt met Uw moorde naar". K. en W. 8 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo met Szymon Goldberg, viool. Ouverture „Iphegenie en Aulide" van Gluck Achtste symphonie van Bruckner. Bioscopen APOLLO, dag. 12. 2.30. 4.45. 7, 9.15: De terugkeer van Bulldog Drummond. 14 i ASTA. dag. 2.30. 6.45. 9.15: Zo zijn we niet getrouwd. 18 jr.; CAPITOL dag, 2 8- De bekentenis van Annesa. 18 CENTRUM dag 1 3. 5. 7. 9.15: Ge folterde mensen, 18 jr.: Wo. 1. 3 5: Laurel en Hardy, a.l. CITY, dag. 2.15. 7, 9.15: Ivanhoe. 14 J CORSO. dag. 2.15. 8.15. De rode Pimpernel. 14 jr., - HOLLYWOOD, dag. 2 30 7. 9.15: Met eehelme instructies. 14 1 METRO- POLE. dag. 2.15. 8.15: Sterren stralen overal, a.l.; - MUSICA dag. 2 15. 3 Operatie Cicero. 14 j.; Wo 2. 3.30" Las sie. de herdershond, al: ODEON. dag 2.15. 7. 9.15. Ivanhoe. 14 j.; OLYMPIA dag. 2. 8: De hertogin van Idaho, a.l.: PASSAGE, dag 2.30. 6.45. 9.15: Sterren stralen overal, a l. PLA ZA. dag. 2.15. 7 9 15- De trek naar het Westen 14 Jr.; REMBRANDT, dag. 2. 8: Affair in Trinidad 18 j.: - REX. dag. 9.30. 11.30. 1 30. 3 30. 5.30, 7.30. 9 30: De terugkeer van Bulldog Drummond. 14 j.: ROXY, dag 2 30 7. 9.15 De zoon van dr Jekyll 18 J - SEINPOST, dag 2.15. 815. Zij was 17 jaar 18 jr.: STUDIO dag 2. 4 7. 9 15 De zoon van dr Jekyll 18. j.: - THALIA. 2.30. 4.30. 7 9 15 tot en met Woensdag: Met de blanke sabel. 14 Jr.; - WESTEND. dag. 215. 815 ZÖ was 17 laar 18 jr.; -CRITERION, dag 2 30, 7.15. 9 15: De dood van een nandelsrelzlger. 18 jr.: DE UITKIJK Ma 2.15, 7. 9.15. The gal oping major a.l. Waterhoogten van Den Haag mr J. A. N, Patyn. die Stond deze vergadering dus ge heel in het teken van herdenken van de slachtoffers van de ramp en eminente oud-Hagenaars, de com munisten hebben niet geschroomd te trachten uit dit alles politieke munt te slaan. Het C.P.N-lid Ho- vens begon met een brallende rede over alles wat de communisten toch wel hebben gedaan ter leniging van de nood. Het heeft ons wel erg be- irzitter niet ogen blikkelijk ingreep en spr. tot de orde riep. Nu dit met gebeurde, werden enkele raadsleden overi gens begrijpelijk, tot antwoordt i. gelokt waardoor over en weer woor den werden gezegd welke in deze vergadering op dit tijdstip van al gemene en eendrachtige hulpverle ning zonder aanzien des persoons. beter achter wege hadden kunnen blijven. Offerzin is groot De burgemeester deelde nog mede dat aan het herstel van de boule vard 135 arbeiders bezig zijn. Bij de desbetreffende autoriteiten zal woe den geinformeerd wat gedaan wordt om doorbraak van dijken bij 's-Gra- venzande te voorkomen. Met blijd schap was spr. vervuld over de of- -rzin van de Haagse burgerij daar Sonate Hans Henkemans te New York DEN HAAG. Op het concert dat Dinsdag 3 Februari te New York (Carnegie-hall) gegeven werd, en dat geheel aan muziek van he dendaagse Nederlandse componisten gewijd was, speelde het pianoduo Ethel Bartlett en Rae Robertson de sonate vor twee piano's van Hans Henkemans. Ethel Bartlett en Rae Robertson, zullen op hun eerstkomende tour nee door Nederland, in Maart 1954. werk ook op hun repertoir ne men. Jubileum C. Mazer De heer C Mazer, controleur bij het gasbedrijf, was vandaag veertig jaar in gemeentedienst Namens de directie werd de jubilaris vanmor gen gecomplimenteerd door de ad ministrateur. de heer V. P. L. La- forêt. die hem de gebruikelijke gra tificatie oveitiandigde Ook kreeg de heer Mazer de draagpenmng van de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons, die hem al eerder was uitgereikt. Namens de controleurs kwam de hoofdcontroleur J. H. Schuring en namens het personeel hoofdboek houder W Claus verder met een geschenk onder couvert. Dienstjubileum bij gemeente Technisch hoofdopzichter J. J. v. Hout van gemeentewerken viert 14 Februari zijn veertig-jarig dienst jubileum Op 13 Febr. is voorman- metermaker A. v. d. Kooij. Gooi- laan 27, 25 jaar in dienst bij het gem. Gasbedrijf. Dronken loodgieter valt door winkelruit Met vrij ernstige snijwonden is de 62-jarige loodgieter G J. de M. opgenomen in het ziekenhuis West- einde Hij was in beschonken staat door een winkelruit van de Wa genstraat getuimeld. Examens Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen theologie C Klapwijk uit Den Haag. Aan de Vrije Universiteit slaagden, ■oor het doctoraal examen rechten T W. Attema en K J. Kloosterman Den Haag. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het doctoraal exar neeskunde Pieter van Leeuwen. Zaaijer. Voorburg Voor het semi-artsexamen G. A. Voorhorst. Den Haag. Voor het artsexamen: mei A E. 1 sen en de heren G. H. van Driem er G. A. Harten, uit Den Haag. De tentoonstelling „Geheimen van de Grond" die is ingericht door de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, is in verband met de nationale ramp tot eind Maart uitgesteld. De expositie zou in de kelderzaal an de grafelijke zalen in Den Haag morden gehouden. Vanavond geen schouw burg De voorstelling „Nieuw Land" van het Amsterdamse Toneelge zelschap in de Kon, Schouwburg kan hedenayond niet doorgaan we gens ziekte van Hans Tiemeyer. eense IJsrevue naar Z.-Amerika? De Kans bestaat dat de Weense IJsrevue na zijn voorstellingen op de HOKIJ >n Den Haag. van 4 tot en met li Maart, een tournée van drie maanden door Zuid—Amerika gaat maken. Tot nu toe hebben de uitvoenngen van de Weners zich uitsluitend tot Europa beperkt Veertig jaar in bakkers bedrijf Donderdag zal de heer L. Z. de Jong zijn 40-jarig dienstjubileum vieren bij de bakkerijfabriek van Willems-Simons De heer De Jong begon zyn oopbaan als leerling bakker bij de bakkerijen van Simons. Thans is hij controleur. Ds. A. Dekker overleden In huize Rustoorc' te Voorburg is gisteren overleden ds A. Dekker em Ned. Herv. predikant. Hij be reikte de leeftijd van 84 jaar. Vorig jaar vierde ds Dekker zijn 55-jarig ambtsjubileum te Voorburg. In 1897 deed hij zijn intrede bij de Ned. Hervormde Gemeente te Nieuw- poort. De begrafenis is bepaald op Donderdag om kwart over twee op de Algemene Begraafplaats te Voor burg. In auto onwel geworden en overleden Gisteravond is de 61-jarige koop man Chr Pater, Cederstraat, Den Haag in zijn auto op de Delftweg bij Rotterdam onwel geworden. De ontboden geneesheer contateerde de dood. Het stoffelijk overschot is naar het Bergwegziekenhuis ver- 'oerd. Alliance Fran^aise Voor de Alliance Frangaise spreekt de heer Constanlin Brailoiou Maandagavond 23 Februari in de dierentuin over „La musicjue popu laire de la France". Hij illustreert zijn lezing met grammofoonplaten. Elisabeth Lugt geeft voor deze ver eniging op Maandagavond 16 Febr. een zangrecital in Diligentia. Geor ge van Renesse begeleidt haar. Vrij dagavond 20 Febr. is er verder in Pulchri Studio een discussieavond met als onderwerp „La porche du mystère de la deuxième vertu". Nog een arrestatie in speelclubzaak Als gevolg \an de inval van Za terdag in een speelclub aan de Schuytstraat, waarvan wij gisteren melding maakten, is nog een 34-ja- rige vertegenwoordiger P. B gear resteerd. Hij was mede-exploitant van de bank. Alle gearresteerden, behalve de twee weer vrijgelaten moeders van kleine kinderen, blij ven in arrest en zullen worden voorgeleid HTM-ers onderscheiden De bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is bij K B verleend aan de heer M Drent, conducteur bij de H T.M en aan diens collega G- van Dijk Beide heren waren 1 veertig jaar in dienst van het bedrijf. ciciu it>. uie gaten te houden." De volgende dag slen- i ken naar een wel oud, maar nog stevig schip. Rob en Bill zien de man wel. maar wat zouden Rob en Bill in de haven van St Veronica dat te koop is, wanneer even verderop een I zij zich van hem aantrekken? Maar cfe henge- rond. want Rob wil wel 's zien. of hij hier niet vreedzame hengelaar zijn vistuig klaar maakt. 1 laar" houdt het tweetal scherp m de gaten, scheepje kan kopen, Zij staan juist te kij- ZONDER BUNKERS ZIJN DUINEN BETER TEGEN DE ZEE BESTAND (Van een onzer verslaggevers) OVER Amerikaanse soldaten moet je op het ogenblik in 's-Gravenzande geen kwaad woord laten vallen. Een vüftigtal van die breedgeschou derde, montere jongens helpt op het ogenblik by het opblazen van de kazematten in de duinen en die extra mankracht betekent, dat de dorpe lingen waarschymyk niet bang behoeven te zijn voor het springty van volgende week Maandag. Zonder die betonnen schrikbeelden uit de be- zettingstyd, waaromheen het water zoveel gemakkelyker het zand weg spoelt, zün de duinen beter bestand tegen de vraatzuchtige zee en daarom mopperen ze in 's-Gravenzande maar niet als er hier en daar een ruit rinkelt tot barstens toe. Soms rüdt er zo'n reuzensoldaat in een jeep door de straten, de bontmuts diep over de oren en de kraag van het windjack hoog om de hals. Dan verschenen er gezichten voor de voorkamerruiten en de dappersten onder de meiskes steken er eens vriendeiyk de hand op! Drie militairen en een paar werklui DE luitenants Benjamin F. Bate man en Franklin E. Woodruff, 29 en 26 jaar oud, weten eigenlijk niet goed hoe ze het hebben met alle hulde, die hun en hun man schappen wordt gebracht. „Natuur lijk hebben wij ook ons part in het werk", vertelden ze ons in de di rectiekeet van het Hoogheemraad schap Delfland, bovenop het Groot Arendsduin. „Maar de Nederlanders zelf doen hier het zwaarste werk. Zelf trillend van ton tot teen drijft hier een Amerikaanse sol daat een reuzen-drilboor in een keiharde, metersdikke bunker muur, waarin de springlading moet worden aangebracht. Enkele van zijn kameraden zijn al weer op zoek nuar de beste plaats voor het volgende gal. (Éigen foto) Kamerdebat enkele uren uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Vanmiddag te een uur was een grote schare belang stellenden naar het Binnenhof ge togen om de aanvang van het Tweede Kamerdebat over de nota betreffende de watersnood bij te wonen. Voorzitter Kortenhorst stel de voor, om in afwijking van het aanvankelijk voornemen eerst te half vier de beraadslaging te ope nen en deze des avonds voort te zetten. Zulks hi verband met de wens van verschillende leden om meer tijd voor bestudering van de eerst gisteravond ingediende regerings nota ter beschikking te krijgen. Te vens stelde de voorzitter voor, d< spreektijd te beperken op maximaal een uur voor iedere fractie. Dan zou het n l mogelijk worden, dat de regering morgenmiddag op de beschouwingen der Kamer zou ant woorden en dat het debat diezelfde middag zou worden beëindigd. Meuws in het kort Uit een étalage van een ju welierswinkel in de Zoutmanstraat is m de nacht van Zondag op Maan dag voor een bedrag van ruim 400 gulden aan dasspelden gestolen, na dat in de portiek een ruit gefor ceerd was. De Zondag j.l. in de Engelse kerk aan de Timorstraat te 's-Gra- enhage gehouden collecte ten bate •an het Rampenfonds heeft ruim f 1000 opgebracht. Voor de studievereniging voor Phychical Research spreekt Woens dagavond in de aula van de ABK aan de Prinsessegracht, dr W H. C. Tenhaeff over „Paragnosie en zelf ontdekking". Voor het vormingscentrum „Vrij Nederland" spreekt dr. F, W, Zeylans van Emmlchoven morgenavond ln Pul chri Studio over „De moderne mens. WASSENAAR Dertig jaar geleden reed een jonge brandmeester met een stoomspuit naai de grote brand in de Zuid-Hollandse Bierbrouwery. De Haagse brandwec had toen de beschikking over een lad derwagen, drie stoomspuiten en eci paar slangenwagens, getrokken do< r paarden. Die jongeman bovenop i e stoomspuit was de heer C. W. P. Otte i, de man, die in 1941 benoemd werd t t commandant van Den Haag. Na zes en C. W. P Otfen dertig dienstjaren gaat de heer OttenH. J. v. Oostveen scheldende mej pensioen. Hij wordt opgevolgd door nieuwe commandant de heer H j van Oostveen. sedert 1946 commandant waarnemend commandant. De commandant van het rayon Noord, de heer J. van Houten, is benoemd tot waarnemend commandant. Men behoeft geen vrees te hebben dat de heer Otten zijn byna onaf- scheidelüke sigaar nooit brandend ergens zal achterlaten. De man, die dagelijks in de weer is om van Den Haag een veilige stad te maken, weet de gevolgen maar al te goed Commandant Otten heeft een stok paardje: preventieve bescherming ..We horen hier wel eens opmer kingen in de geest van: wat doet die brandweer eigenlijk? Zitten ze nou maar elke dag te wachten tot er brand komt?" zegt hij. En dan somt hij op: „Ons materiaal maken we voor een groot deel zelf. We hebben een timmerman, een schoen- en een kleermaker. En dan het belangrijkste: ons toezicht. Wilt U een voorbeeld van wat we bereikt hïb'oen? In de laatste dertig jaar is er geen enkele brand van betekenis in een van de theaters geweest. Dat is het werk van de brandweer". Brandweercommandant Otten is dus bijna vijf en zestig jaar. Het moet wel zo zijn. Maar als hü zou zeggen: „ik ben vijf en vijftig", ge looft men hem ook. We hebben een idee. dat de heer Otten, als hij op 11 Juni afscheid van het corps neemt, niet voor goed de deur van de post Prinsestraat achter zich dicht slaat. Hy zal ongetwijfeld nog wel eens aankomen. „Misschien", zegt hij, „maar voor- mP lopig ga ik vacantie nemen, ergens buiten. Wie weet, loop ik daar nog wel eens bij de brandcommandant aan om een praatje te maken". De nieuwe commandant, de heer H. J. van Oostveen. is in 1897 ge boren en werd in 1921 benoemd tot p.dspirant inspecteur van politie te Den Haag. In 1938 werd hy bevor derd tot hoofdinspecteur; by de scheiding politie - brandweer in 1941 werd hij benoemd tot referendaris bij de Haagse brandweer. In deze functie heeft hy een belangrijk aan deel gehad in de reorganisatie. De heer J. van Houten, geboren in 1907, was als scheepsbouwwerktuig- kundige werkzaam. In het buiten land heeft hy zijn studie voortgezet. Zijn opleiding lot brandweer officier kreeg hy in Amsterdam. In 1941 werd hij adspirant hoofdbrandmees ter te Den Haag. Drie jaar later werd hem het commando over het rayon noord toevertrouwd. De heer Van Houten is thans hoofdinstructeur voor de opleiding van brandweerpersoneel in het ka der van de Bescherming Bevolking. Raadsverslag Zoals gisteren reeds werd gemeld, heeft de gemeenteraad van Wasse naar besloten Abbenbroek te adopte ren. f 25.000— is als voorlopige bij drage beschikbaar gesteld. De burgemeester gaf 'er zitting een overzicht van de reactie in Was senaar op de ramp. De uitgezonden colonne van 26 man politie, reserve- politie en reddingsbrigade is behulp zaam geweest bij het redden van vee het dichten van de dijken en de eva cuatie van Abbenbroek. Aan de burgemeester van Abben broek werd een telegram gezonden Namens de gehele raad verklaarde mr P. J. M. Aalberse zich gaarne accoord met het voorstel. Daarna werd de eigenlijke agenda afgewerkt, f 44.5000.— werd be schikbaar gesteld voor het verleg gen van kabels en riolering i.v.m. werkzaamheden aan de Ryksstraat- weg. Een extrasubsidie van f 2300 kreeg de stichting Wassenaarse OLB- federatie Aan de St Jan Baptist- school werd medewerking toegezegd by het aanschaffen van leermidde len. Een subsidie-aanvrage van het Ned. Gesprek Centrum werd afge wezen. Besloten werd als donatrice te treden tot de Provinciale Zuidhollandse Vereniging tot be strijding van de t.b.c. Zoals zij hier die bunkers opblazen nou. daar staan wij met z'n allen van te kijken. En dat met een handjevol mensen. Drie militairen, een paar werklui en dat is al". Het drietal, voor wie de Amerika nen zo'n onverdeelde bewondering hebben, bestaat uil kapitein J. G. Hooijer vay de Inspectie Genie, lui tenant J. L M. ^ombeek van de Ge nieschool'en sergeant le kl. F. A. A. Wijnbeld van het le regiment Ge nietroepen. Drie rustige mannen, karig met hun woorden, maar van het ochtendkrieken tot diep in de avond bezig met de versterking van de zeewering voor 's-Gravezande, die van belang is voor het Westland. Het plan tot het opblazen van de zestig kazematten lussen Hoek van Holland en Scheveningen bestond natuurlijk al langer maar de jobs- tyding van vorige week Zondag heeft de komst van dit team ver sneld en vanzelfsprekend was de wakke plek in de duinen bij 's-Gra- •ezande het punt waar ze hun tita- nenwerk begonnen. Vernuftige methode En het is geen wonder dat ze de verbazing van de Amerikanen heb ben gewekt want de kapitein, de luitenant en de sergeant hebben een Beste plof vanavond weer te horen Een ploeg van .elevisie-tech- nici bezocht gistermiddag de Amerikaanse en Nederlandse ge niesoldaten. die bij 's-Graven zande bezig zijn met het opbla zen van de bunkers in de Delf- landse zeewering. Ze hebben daar de best gelukte ontplof fing van de dag gefilmd, lie in het programma van vanavond dus door heel Nederland kan worden gezien en gehoord II y ln een moeizaam geboord gat in een der bunkers langs de Delf- lanse zeewering brengen Ameri kaanse soldalen een lading aan, waarmee een stuk muur zal wor den opgeblazen. Al het benodigde materiaal brachten ze zelf uit Duitsland meecompressoren, boren en een rijtje trucks waar mee het puin wordt weggereden. (Eigen foto) ..Fire in the hole.'" heeft zoeven een Amerikaanse soldaat geroe pen en weer vliegt er een bun- kermuur de lucht in. Rook, stof, gruis otier een seconde zeg gen ze in 's-Gravenzande: „Daar ging er wéér een. Kijk, daar heb je de rookpluliji." (Eigen foto) heel vernuftige methode óm te vol doen aan hun opdracht, de kaze matten met zo min mogelijke ruï neuze gevolgen op te blazen. Hun systeem is gebaseerd op het prin- cipe, dat er voor het exploderen van. de voormalige Duitse geschutsnes- ten minder springstof nodig is en dat het spreidingsgebied van het u cgspringende puin kleiner is. wan neer de op te blazen ruimten eerst met water worden gevuld. Heel eenvoudig om na te vertel len. maar ga d'r maar aan staan! Werklieden moeten eerst de toe gong tot de kazematten openbreken en schoonmaken, dan dringen de drie experts er binnen om de groot te van de ladinngen te berekenen, metselaars dichten vervolgens alle openingen, de springstof wordt aan gebracht en dan pompen, pom pen. tot het water het plafond van de kazemat raakt. Alleen van wat daarna volgt hebben ze weet in 's Gravenzande Maar de doffe knal en de grijze rookpluim, ginds boven de schuimende zee. is de dorpelin gen voldoende om ook de Neder landers in hun sympathie te betrek ken. Al beseffen ze waarschynlijk met hoezeer de mannen die ver dienen. En wat de Amerikanen dan wèl doen? „Sommige van de kazemat ten zijn zo gescheurd, dat er geen metselen meer aan is," verteld ons de kapitein. „Onze methode van opblazen deugt er dus niet voor en daarom nemen de Amerikanen ze voor hun rekening, Aan alle kanten boren ze gaten Ln de dikke muren voor de springstof en zo'n paar keer per dag hoor je dan hun „Fiie in the hole!" Die manier van werken vraagt natuurlijk meer tyd en meer springstof, maar dat i3 onvermijdelijk." Tegen het vallen van de avond hebben we de Amerikanen gisteren zelf bezig gezien aan de voet van de gehalveerde duinenrij: een heel peloton van die grijsgroene solda ten met helgekleurde emblemen op de mouwen en de voeten in stevige laarzen. Bijna onafgebroken zijn ze in de weer rond de 4 grijze brokken beton, want ze beseffen de ernst van de opdracht die hen vorige week via Breda uit Frank fort hierheen bracht. Maar soms kunnen ze niet nalaten om even het strand op te lo pen, dat door de zee met zware, schuimige rollers wordt be stormd. Ze kijken ook naar de sneeuwwitte meeuwen die optor nen tegen de stijve bries en zich dan met wijdgespreide wieken laten terugvoeren tot boven de hoofden der soldaten, die schichtig wegduiken. Ze zouden hier allemaal wel een maand of wat willen blijven. De mensen zijn zo vriendelijk, vinden ze. Luitenant Woodruff heeft zelfs al een uitnodiging om volgende week Maandag ergens zijn verjaardag te komen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2