Pas onroerende goederen Rampenfonds: al 27 min. en 't blijft stromen Doden: 1396 Commando-wisseling bij de Haagse brandweer Krijgt dagelijks stapels post te verwerken Communistische propaganda in de Haagse raad Ramp in de hand gewerkt door afsluiting bij Oostvoorne? Sport en Wedstrijden NIEUWE HAAGSCHE COUEANT 4 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 Ex-Koning Faroek gaf 9.000 en zegde zijn verjaardagspartij af GISTERAVOND had het Nationale Rampenfonds in totaal f 27.558.000 ontvangen en men kan aannemen dat er nog verscheidene millioenen onderweg zijn. De gezamenlijke omroepverenigingen hebben de grote radio actie „Beurzen open, dijken dicht" ingezet met een programma, dat een be langrijk aantal suggesties bevatte maar ook reeds financiële vruchten af wierp. Dank zij een slotgift van een ton, toegezegd door een ontroerd luisteraar na de radiorede van de Koningin, werd het bedrag op deze eerste avond ruim f 178.200. Zuid-Holland GOEREE EN OVERFLAKKEE 431 HOEKSCHE WAARD Xumansdorp 67 s-Gravendee) Strijen 42 Heinenoord 2 VOORNE EN PUTTEN Zuidland 43 IJSSEL1KONDE Zalmplaat (Poortugaal) 7 TIEN GEMETEN Tien Gemeten 2 ELDERS IN DE PROVINCIE Stormpolder i Krimpen a.d. IJssel) Krimpen a/d IJssel 4 SHedrecht Zeeland SCHOUWEN EN DUlVi'LAND 40 17 Nieuwerkerk-Ouwerkerk 16 Burghsluis IV Brouwershaven 124 THOLEN Stavenisse 200 St. Maartensdijk 204 ST. PHILIPSLAND NOORD-BEVELAND ZUID-BEVELAND Goese Sas (aangespoeld) 'i Krabbendijke 5 4 76 WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nw, Neuzenpolder (Hoek) 13 West-Brabant 50 Klr-dert ld 241 Noord-Ho)land T el Totaal Zuid-Holland 676 Totaal Zeeland 473 Totaal N.-Brabant 241 6 1396 Sinds de laatste opgave ls het aantal van Stavenisse van 300 op 200 genoteerd. Strijen van 20 op 42. Zuidland van 21 op 37, Papendrecht van 1 op 2, Dordrecht van 1 op 3, Zierikzee van 15 op 17, Nieuwer- kerk (Ouderkerk) van 13 op 16, Kruinlngen van 11 op 27, Krab- bendijke van 4 op 5. Oudelande van 2 op 4, Rilland Batb van L op 6. Fijnaart van 46 op 80. Halsteren van 19 op 23. Voor het eerst zijn opgenomen: Dussen 6, Noord-Gou we 1, Wissekerke 1 en Zevenbergen 7. Usselmonde 3 werd vervangen door Rhoon 3. (Opgave A.NP. on der voorbehoud). Dagelijks, zo werd medegedeeld, zal de radio des avonds in een ..beursther- mometer" de stand van het radiofonds (giro 17) bekendmaken. Girostortingen mogen zonder frankering worden ge daan Namen van firma's mogen nu ook door de radio worden bekend gemaakt Op de eerste dag van de actie, dde voorlopig tot 1 April zal duren, kwam om. het personeel van de radio met 16.200 en de mededeling van 2 pet van het jaarsalaris Er vloeiden spontane gif ten binnen van 50 cent tot ƒ10.000. Nu al uitte ons volk zich in verschillende geledingen: kinderen, huisvrouwen, zie ken. personeelsactias. directies van be drijven, verenigingen en instellingen, zij allen kwamen met ideeën en geld. Het eerste programma van deze actie, die nog beginnen moet. was veelbelovend De komende Zaterdagavonden zal men zijn hart e- aan kunnen verwarmen De Rode Kruiscollecte te Velzen- TJmuiden bracht tot nu toe f 54 148 op. Een inzameling aan boord van het ss. ..Nieuw Amsterdam" bereikte de 6800 dollar. Het kantoor van de Holl -Amerika Lijn te New York gaf 1500 dollar en het personeel te R'dam zamelde f 10 000 in. De officieren en bemanning van de ..Maasdam" brachten f 4100 bijeen, de passagiers van dit schip 653 dollar De passagiers van de „Rijndam" offerden f 2400 en de bemanning f 2100. Finland offert eveneens enorm. De Finse presi dent schonk 50.000 mark en de gemeente raad van Helsinki 100 000 mark. Voor de 50 millioen mark die de Finse regering schonk zullen naar Nederland worden ge. zonden 12 barakken, waarin ongeveer 600 personen onderdak kunnen vin den Verder materiaal om de dijken te dichten Finse Rode Kruisorganisaties zenden 500 vilten dekens en 200 matras sen. Zondag arriveerde een Grieks vliegtuig met medicijnen, voedsel, kle ding en schoeisel en de Griekse gezant in Nederland. N. G Lely, (thans in Athene) zond n t'elegram van deelneming Gister middag kwam een vliegtuig uit Portugal binnen met 4 ton geconcentreerde levens middelen. Door het ..Intergovernmental Commitee for European Migration" is al le hulo aangeboden. In Suriname heeft men thans 220.000 gulden bijeen, waarvan reeds ƒ100 000 is overgemaakt. Maandagavond 16 Febr. komen de eerste Amerikaanse hulpgoe deren in de Rotterdamse haven aan. De firma P. Mever te Oslo heeft een gift van 10.000 gedaan en het 4000 man tel lende personeel van de drie Bata-schoen- fabrieken in Frankrijk gaan één uui overwerken. Het Instituut voor „Vor- und Fruehgeschichte" in Zwitserland maakte 100 over. In de RK. kerken te Rotterdam bracht de collecte Zondag ruim 120.000 op. In Amsterdam is men met een actie begonnen, waarbij alle gevers een „certificaat van vervulde ha rtep licht" krijgen. Duizend gemeente ambtenaren gaan hiervoor in hun vrije avond van huis tot huis Kinderspaaractie Intussen gaan in en buiten ons land de andere acties door. In Eindhoven is een kinderspaaractie. De Nationale Spaar- raad zal dit plaatselijke initiatief bespre ken. Het vijftiende aanvullingsdetache- ment Korea vrijwilligers, op weg naar Korea, staat een dag soldij af De Haar lemmermeer bracht 203 500 bijeen Friesland ruim 2 milldoen. Limburg meer dan een half milldoen (Venlo ƒ100.000), de Independent order of Odd-Fellows in Nederland ƒ30 000. De mijnwerkers en de mijnindustrie haalden ruim 1 millioen bij elkaar. De noodgemeente Spijkenisse op Voorne en Putten heeft gisteren de moed gevonden te collecteren voor het Ram penfonds Er is ƒ9308 bijeengebracht, in Btetewijfc is ƒ41.000 opgehaald (bijna ƒ70 per gezir.) en in het getroffen Din- teloord 20 000. De Ver Staten en Canada zouden naar men in Ottawa meent te weten, begon nen zijn met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland Het zou hier gaan om hulp op lange termijn, gegrond op- 1 een schenking van Canada en de VS.; 2 een lening door middel van de internationale bank; en 3 een verhoging van de Noordameri- kaanse bijdrage aan de Navo. waardoor Nederland tijdelijk minder aan de Navo zou kunnen geven en ons land in staat te stellen voorrang te verlenen aan het he-stel van de schade. Denemarken heeft nu al 10 millioen kronen (meer dan millioen gulden) voor Nederland bijeen. Dat is het dub- brie van het bedrag, dat Denemarken voor de slachtoffers van de overstroming In de Povlakte ver-amelde De regering van Nieuw Zeeland heeft meer dan twee millioen gulden toege zegd voor Nederland en Engeland Een bedrrag yan 2 millioen Zwitse'se francs van de ..gehikskettlng" is gisteren over handigd •'an diplomatieke vertegenwoor digers van de drie getroffen landen Ne- c'erland kreeg het leeuwenaandeel van 1Vr millioen francs of 1 30." 000 Een Turijns dagblad maakte als resultaat van een actie onder de lezers 200 000 over Vier Indonesische schrijve-s en journa listen hebben elk een gedicht geschre ven dat reeds gedrukt is en in het Ne derlands vertaald en dat in Amsterdam op een studentenbazar te kooD wordt aangeboden ten bate van het Rampen fonds. Faroek houdt geen verjaarspartij De voormalige Koning Faroek van Egypte heeft een receptie ter gelegen heid van zijn 33ste verjaardag op n gen afgezegd en zal de 11% millioen lire (ƒ9000), die hij er aan zou besteden, af staan voor de slachtoffers van de over stromingen in Nederland. België en En gelend Faroek had voor het galafeest reeds 400 uitnodigingen verzonden aan de hoogste autoriteiten in Rome De Engelse „Vrijwillige Dienst der Vrouwen heeft mevr. Stikker, de echt genote van onze ambassadeur in Londen. 30 000 kledingstukken ter beschikking gesteld Het Zwitserse kanton Zürieh heeft 100 000 francs overgemaakt en de Agenee France °resse zond een vracht- ank' met kleding. De Intern Joodse or ganisatie ..B'nai B'rith" gaf de Ned am- b.-ssadeur in de Vt Staten 10 000 dol lar en het oersoneel van de Franse Raad van de Republiek (senaat"» schonk 250 000 francs Aan duizenden Ned emigranten uit de ondergelopm gebieden zullen sneciale faciliteiten wo-den verleend om Canada binnen *e komen Zij zullen in ieder geval voorrang krijgen Het Noor se Rode Kruis 'ond vier leden met 25 walkie-talkies en de 150 Italiaanse brandweerlieden werken thans In Ze venbergen De zgtn. ,.gelu>ksketti<nig" in Zwitserland bracht anderhalf millioen f mes op en Denemarken bracht nu al mee' dan Stfc millioen gulden bij elkaar Zaterdag a s. wordt een collecte gehou den tijdens de Antwerpse zesdaagse en het Duitse Rode Kruis zond 34 röntgen- films van verschillende afmetingen Ook komen nog vele verzoeken uit het bul ten-land om Ned. getroffen plaatsen te adonteren, o.m. van 4ÖÖ Belgische stu denten Er beginnen ook wat meer cijfers be schikbaar te komen over de inzamelingen die in verscheidene plaatsen in Indonesië zijn gehouden voor de Ned. slachtoffers In Djakarta was hedenmorgen 3/4 millioen ruplah gestort (1 rupiah is 331/3 cent), in Bandoeng een half millioen. in Soera- baja 3 ton en in Semarang ruim 1 ton Leerlingen var, de „Heuvelschool" te Se marang brachten uit eigen spaarpotten en zakgeld IVz millioen rupiah bijeen Ook vele firma's stelden gelden beschik baar. In R'dam zijn vandaag zes vracht auto's nieuwe kleding uit Zweden aange komen Ged. Staten van Friesland schon ken f 100.000 en de collecte in Haaren N B.) bracht f6524 op benevens f4700 aan dekens en f2000 aan veevoeder. (Advertentie) TECHNISCH SPEELGOED l. Metidervooil 564-566a DEN HAAG TEL. 39.81 30 VAKKUNDIG EN RUIM GESORTEERD ADRES VOOR MaRKLIN TREINEN EN MECCANO! De heer C. W. P. Otten met pensioen H. J. van Oostveen zijn opvolger De commandant van de Haagse brandweer, de heer C. W. P. Otten, zal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 11 Juni a.s. zijn functie neerleggen. In zijn plaats hebben B. en W. benoemd de heer H. J. van Oostveen, thans waarnemend commandant. De aftredende commandant, de heer O'.ten werd in 1888 geboren en trad op 1 Januari 1917 in dienst van de gemeente als brandmeester. Bij de Folitie-brand- weer van 1924 tot 1941 was de brand weer een afdeling van de Politiedienst was de heer Otten werkzaam eerst als inspecteur-brandmeester later als hoofd inspecteur. In 1941 is hij benoemd tot sommandant van de inmiddels weer zelf standig geworden Brandweer. In April 1942 door optreden van de Duitse bezet tingsmacht op staande voet ontslagen, werd hij in Mei 1945 wederom tot Com mandant benoemd. De heer Otten heeft zittiing in de Commissie voor Normalisane op Brand- weergebied en was lid van de commissie ingesteld tot het ontwerpen van Veror deningen m.b.t. de Brandweer. Van de na de bevrijding opgerichte Vereniging van Brandweercommandan ten was hij tot 1947 waarnemend voor zitter. Sedert dat jaar is de heer Otten hoofd redacteur van het Maandblad „De Brandweer". Onder zijn leiding zijn vele weer in 1941 werd hij tot referendaris bij de brandweer benoemd In die functie heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de reorganisatie van fle brandweer. In 1946 werd hij waarnemend comman dant Hij word; thans opgevolgd door de heer J. van Houten, die in 1907 geboren. scheepswerktuigkundige werkzaam was bij de Java-China-Japanlijn en daar na in het buitenland zijn technische stu die heeft voortgezet. In 1940 kwam hij bij de brandweer van Amsterdam in op leiding voor brandweer-Officier. In 1941 werd hij adspirant-hoofdbrandmeester bij de Haagse brandweer. Drie jaren later werd hem, in de rang van hoofdbrand meester het commando over het rayon Centrum toevertrouwd. Hij is thans commandant van het rayon Noord en hoofdinstructeur voor de op leiding van brandweerpersoneel in het kader van de Bescherming Bevolking. Commandant C. W. P. Otten met pensioen. moderniseringen bij de Haagse brand weer tot stand gekomen. De nieuwe commandant, de heer H. J. van Oostveen, in 1897 geboren, werd in 1921 benoemd tot adspirantrinspecteur van politie te Den Haag, was later in specteur en werd in 1933 bij keuze be vorderd tot hoofdinspecteur van politie Bij de scheiding politie en brand- Inioimatiedienst Rode Kruis INDIEN EVEN MOGELIJKANTWOORD BINNEN 24 UUR "DERGEN BRIEVEN leverde de post gisteren af i van het Rode Kruis, Jan Evertsstraat 1. Den aan de Informatiedienst Evertsstraat 1. Den Haag. Vandaag zal dat wel net zo gaan en waarschijnlijk deze hele week nog, want er is nog zoveel onrust over het lot der duizenden, die door de watersnood getroffen zijn. De heer J. van de Vosse, directeur van de Informatiedienst van het Rode Kruis, heeft de taak van zijn bureau in twee duidelijke onderdelen gesplitst. Ten eer ste is er het verzamelen van gegevens voor de verlieslijsten en ten tweede het verstrekken van inlichtingen over de evacuatie-adressen der vluchtelingen. Het eerste vraagt de officiële weg, op dat geen verliezen door vals gerucht op de lyst komen. Er zijn Rode Kruis-teams op weg om by de burgemeesters der ge troffen gemeenten zo nauwkeurig moge lijk gegevens te verzamelen. De Com missarissen der Koningin hebben de burgemeesters verzocht hun volle mede werking te verlenen. Toch is het moei lijk om volledig betrouwbare gegevens te verzamelen. Er wordt getracht iedere dag een lijst te publiceren, doch aan de totale verliescijfers komt men nog niet. Dubieuze gegevens worden nader onder zocht. Omtrent die gevallen worden slechts direct, dus van persoon tot per soon, inlichtingen verstrekt. Zo hoopt men de verlieslijsten de grootst moge lijke betrouwbaarheid te geven. Grote zorg: typisten Voor het tweede werk, het beantwoor den van de vragen over de evacuatie adressen der vluchtelingen moet veel werk verzet worden. Zowel bij het Rode Kruis als bij de bron: de Rijksinspectie Bevolkingsinspectie wordt met een drie- ploegenstelsel gewerkt. Bij beide diensten is de moeilijkheid voortdurend een voldoende aantal ty pisten ter beschikking te hebben. Tot nu toe hebben verscheidene grote bedrijven personeel afgestaan, terwijl des avonds vrijwilligers zich komen aanmelden. Op het ogenblik wordt er op het Informatie bureau met 65 mensen van des morgens half negen tot des avonds minstens elf uur gewerkt. Elke aanvrage om inlichtingen moet schriftelijk worden ingediend. Iedere naam op een apart velletje en vooral de naam, bij gehuwde vrouwen met meis jesnaam, volledig. Deze post gaat onmiddellijk door naar de Rijksinspectie Bevolkingsregister, waar alle evacuatie-adressen ten spoe digste door de gemeenten worden opge geven. Is de gezochte in het kaartsysteem aanwezig, dan gaat het antwoord direct terug naar het Rode Kruis, dat het on middellijk aan de vrager doorzendt. Slechts de moeilijke gevallen blijven adhter en daarover wordt op zo kort mogelijke termijn een onderzoek inge steld. Slechts bij hoge uitzondering wordt mondeling gewerkt. Doch het kan voor komen, dat ieder uur er één is. Zo bijv. bij de jongeman, die juist naar het bui tenland moest vertrekken en zijn moe der zocht. Zo'n geval vermag de strenge regels, waarin een organisatie zich dient te houden, te doorbreken. De nieuwe chef van de Haagse brandweer, de heer H. J. van Oostveen. Hete-luchtmotor en lichtmachines Redders in de nood De hete-luchtmotor van het laborato rium van Philips te Eindhoven heeft de eerste krachtproeven doorstaan als ener giebron voor de lichtmachines in de noodlijdende streken. Deze eveneens in ontwikkeling zijnde machines, die als draagbare installaties zijn uitgevoerd, hebben bij de verlichting van noodhos pitalen en bij het maken van radio-tele- graphische verbindingen met afgesneden streken, o.a. te 's Gravendeel, Strijen, Nieuwe Sluis, Zierikzee en elders, dienst gedaan. Hoewel het productiebedrijf Jo- han de Witt te Dordrecht overstroomd was, kon men desniettemin voldoen aan vele dringende aanvragen van het Rode Kruis om aggregaten voor opwekking van electriciieit ten behoeve van ver lichting en radioverbinding. Geen verwarring bij hulpverlening (Van een onzer verslaggevers) Door het wegvallen van enige regels in het gisteren gepubliceerde raadsver- slag is niet goed uitgekomen, wat er eigenlijk gebeurde, nadat de heer Van Praag (Comm.) voorstelde, nog f 100.000 aan het Rampenfonds te geven boven het bedrag, dat de gemeente reeds ter be schikking van de watersnoodslachtoffers stelt. De heer Hovens (C.P.N.) heeft n 1. een rede gehouden, die een verheerlijking was van het werk der z.g „Volkshulp- comité's". waarin „links-progressieve krachten" zich wijden aan het herstel van de dijken. Over deze passage in de rede van d# communistische afgevaardigde was de gehele raad verontwaardigd. Men zag er een poging in om, uit de ellende der noodgebieden, politieke propaganda te slaan voor het communisme. En boven dien meende men. dat dergelijke comité's met een zo weerzinwekkende naam (de uitdrukking is van de heer Rensen (Ar beid), alleen maar verwarring kunnen scheppen. Zij werken n.l. buiten de cen trale organisaties om. De heer Smitskamp (A.R.) sprak van „overbieden" een uitdrukking waar de heer Van Praag zeer bang voor bleek te zijn. Vandaar, dat hij besloot zijn voorstel in te trekken, waarna de raad als één man achter het adoptie-voorstel van B. en W. (Stellendam en Goedereede) stond. In rampgebieden Terug tot regelmatig bestuur Nu de eerste phase van de hulpverle ning bij de watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normate wegen van regelmatig bestuur terug te keren Behouders bijzondere omstandig heden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor verantwoor delijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling om trent de financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt getrof fen Meubelbeurs te Utrecht en herenmodebeurs te A'dam Gisteren is te Utrecht de tweede vak beurs voor meubelen en woningtextiel in het jaarbeursgebouw te Utrecht ge opend. In het R.A.I.-gebouw te Amster dam is gisteren de zesde Nederlandse herenmodebeurs geopend met 53 stands. Zij zou de vier eerste avonden voor het publiek toegankelijk zijn. Ingenieur vraagt zich al „Wereldnaam van Nederlandse dijkenbouwers komt in het geding" HOE HEBBEN WIJ ons zo kunnen laten verrassen? Dit is een van de vragen, die men kan lezen in het jongste nummer van De Ingenieur, het orgaan van het Kon. Instituut van Ingenieurs en van de Vereniging van Delftse ingenieurs. En de schrijver, ir C. Teilegen, knoopt aan deze vraag enige andere vragen vast. „Was de reserve tegen een hogere dan de be kende hoogste stand zo gering? Wat betekent het, dat bij Noordwesterstorm die het water zeker opstuwt in de zeegaten, maar die toch ook over het land van Noord naar Zuid waait, in dijken waarvan de waterzijde in de luwte ligt, gaten komen? Noemen wij er enige: Noorderdijk, Waterweg bij Maassluis, Noorderdijk Oude Maas bij Barendrecht, Noorderdijk Lek bij Lekkerkerk, Noorderdijk Merwede bij Papendrecht (onderlopen Alblasser- waard), Noorderdijk Westerschelde ten Oosten van Vlissin^en (onderlopen gedeelte Walcheren). Ook vraagt ir Teilegen: „Hebben w(j niet een gevaarlijke stap gedaan, door de tegenover de zee zeker geringe, doch tegenover de niet lang durende top van de binnendringende hoogwatergolf wel licht belangrijke, waterberging van de Brielse Maas door de afsluiting bij Oost voorne tot nul terug te brengen? En wat met de werken aan de Biesbosch?" „Het zijn maar enkele vragen", aldus ir Tei legen. „Misschien zijn er meer, maar dat Holland en Zeeland deze ramp niet met de uitleg van: „springtij en wind gaven een extra hoogwaterpeil kunnen voorbij gaan, staat wel vast." De consequenties van de wetenschap, die men heeft opgedaan met betrekking tot de nieuwe hoogstbekende waterstand, zijn voor Nederland met zijn uitgestrekt waterfront nog niet te overzien, zo schrijft de hoofdredacteur van De Inge nieur, ir H. Sangster, in ditzelfde num mer De vraag komt thans sterker naar voren, merkt h(j op, in hoeverre een drastische afsluiting van het merendeel der Zuidelijke zeegaten een beveiliging zal betekenen van de achterliggende lan den. Ook deze ramp, meent hij, zal sti muleren tot een snellere beslissing van problemen die anders vaak vele jaren in studie blijven. Daarbü zal naar zijn overtuiging ook het statuut der water schappen nog ens onder de loupe geno men moeten worden. De waterschappen zullen de herstellingen en noodzakelijke verzwaringen niet zonder financiële hulp tot stand kunnen brengen. In hetzelfde nummer schrijft ir R. Ver loren van Themaat dat onze waterbouw kundigen van tevoren wisten waar deze rampen zouden optreden. „Zü hebben ge waarschuwd, in rapporten en adviezen voor de te lage en te zwakke düken langs de Hollandse IJssel, langs Alblasserwaard, langs Amer en Maas, langs de Lijmers en de Gelderse IJssel". Opdracht voor biografie van George VI Koningin Elizabeth de Tweede van En geland heeft de historicus John Wheeler Bennett aangewezen om de officiële levensgeschiedenis van koning George de Zesde te schrijven. Wheeler Bennett, 50 jaar, was een vooroorlogs docent in de internationale wetgeving aan de universiteit van Vir ginia en van 1939 tot 1944 hoofd van de Britse missie voor politieke oorlogvoe ring in New York. Hij schreef o.a, de officiële geschiede nis van de processen van Neurenberg. Tentoonstelling foto's nationale ramp Op de bestuursvergadering van de Ned. Vereniging van Fotojournalisten is be sloten een tentoonstelling van foto's van de nationale ramp te organiseren in ver scheidene plaatsen van ons land. Het batig saldo komt geheel ten goede van het Nat. Rampenfonds. Capaciteit van de Ahoy In onze reportage over de Ahoy-zuig- machine In de Hoeksche Waard, die wij gisteren publiceerden, zijn enkele foutjes geslopen. De zuiger Ahoy heeft geen ca paciteit van 5000 m3 per minuut, maar 400 m3 per minuut. Voorts werd gespro ken over de „Maasdijk". Dit moet zijn .Maasdam". Oproep voor getroffen kappers Dames- en herenkappers, evacué's uit het rampgebied, zich bevindende in Den Haag en omstreken worden verzocht hun naam, tegenwoordig en oud adres door te geven aan het secretariaat van de Ned. Kappersbond, Prins Hendrik plein 9a, telef. 320223. Men wil nl. trachten de getroffen vak broeders zoveel mogelijk hulp te ver lenen. De Haagse Coiffeurs-Academie, waarin sedert een half jaar een achttal Haagse kappers samenwerken is voor- ïens Dinsdag 17 Februari in Den Hout een demonstratie te organiseren van dag- en avondcoiffures. De opbrengst wil men afstaan aan het Rampenfonds. Uit een en ander blijkt wel, hoe de ramp de bijzondere belangstelling van de waterbouwkundige ingenieurs gaande heeft gemaakt, of, om te spreken met de hoofdredactie van' De Ingenieur: „De omvang van de ramp stemt tot bezinning De wereldnaam van de Nederlandse dij kenbouwers komt in het geding". Sinds de bevrijding Ruim 250.000 woningen gereedgekomen Het vorig jaar toch nog meer dan 50.000 In 1952 heeft Nederland slechts 54 601 woningen voltooid tegen 58 666 in 1951, waaronder 1968 dupiexwomngen tegen von<g jaar 4392. Begonne.. werd aan 39 372 woningen tegen 42 805 in 1951, ter wijl er op 31 December jl 51 260 in uit voering waren tegen vorig jaar 36 603, aldus meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. In December werden 4298 woningen voitooid, November 5517, en 3567 begon nen tegen 4497 in November. In totaal zijn er sinds de bevrijding ruim 250 000 woning, n gereed gekomen, zoals uit onderstaand staatje blijkt: 1945: 1946; 1947: 948: 1949: 1950: 1951: 1952: 1593 9243 36391 42791 47300 58606 54601 Totaal: 250974 Wij herinneren er aan. dat oorspron kelijk voor 1952 40.' 00 won.mg en zouden komen, maar dat dit aantal door de vele protesten later tot 50 000 is verhoogd. Het is verheugend, dat ook dit laatste cijfe- nog met 4C00 woningen is over schreden Ongetwijfeld zal de ramp een ernstige weerslag hebben op de woning bouw in dit jaar. maar welke deze ge volgen zijn, is thans nog niet te over zien. Vrijdag uitslag rebus erefonds verpleegsters De rebusactie voor hel erefonds oud verpleegsters, waarvoor Prinses Beatrix en haar klasgenoten medewerking heb ben verleend, loopt ten einde. De trek king der aan de rebus verbonden loterij geschiedt 13 dezer. Inzendingen, die na 11 Februari a.s binnenkomen, zullen niet meer geldig zijn. Ziekenfondsverzekering krantenbezorgers Bij K.B. is, zoals we reeds meldden, met ingang van 1 Januari j.l. een reeks werkzaamheden aangewezen als verzeke- nngsplichtig ingevolge de ziektewet en derhalve ook ingevolge het ziekenfond- senbesluit. De personen, die deze werk zaamheden verrichten, kunnen, indien zij zich vóór 1 Maart a.s. als verplicht verzekerden bij een Algemeen Zieken fonds aanmelden, van 1 Januari j.l. aan spraak maken op de geneeskundige ver zorging vanwege de verplichte zieken fondsverzekering. Zij krijgen de reeds voor de vrijwillige verzekering betaalde premie alsdan gerestitueerd. Er wordt aan herinnerd, dat dit be treft bepaalde categorieën: krantenbezor gers. werknemers in de land- en tuin bouw, melkslijters, loonslachters, enzo voort. (Advertentie) beheert en voert de administratie Over KNVB kon Frans aanbod niet aanvaarden Wedstrijd van Nederlandse profs tegen Frans selectie-elftal? Naar wij vernemen heeft de Franse Voetbal Federatie zich tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om op 12 Maart a.s. te Parijs een landenwedstriid Fi ankrijk Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de waters nood. De K.N.V.B. heeft hierop, bij alle er kentelijkheid voor het Franse aanbod, moeten antwoorden dat een dergelijke wedstrijd op de voorgestelde datum on mogelijk zou kunnen worden gehouden omdat het Nederlands elftal in Maart reeds twee landenwedstrijden speelt, n.l. op 7 Maart te Rotterdam tegen Denemar ken en op 22 Maart te Amsterdam tegen Zwitserland. In overweging is thans een wedstrijd tussen een ploeg van de in Frankrijk woonachtige Nederlandse professionals en een Frans selectie-elftal, waaromtrent op korte termijn een be slissing zal worden genomen. Remmers volgt Teeuw op in bestuur K.N.V.B. In de vacature Teeuw is in het bestuur van de K.N.V.B. benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be Quick '28 te Zwolle. Elftal van Rode Duivels samengesteld Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen, Dinsdag 17 Febr. a-s. op het terrein van La Gantoise, is het elftal van de Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Seghers (La Gantoise); achter: Struyf (St Niklaas) en Van Brabant (Llerse S.K.); midden: Renard (AEC Bergen), Barre (OC Charleroi) en De Bels (Racing Gent); voor: Smolders (Be ringen), Bollen (Waterschei), Willems (La Gantoise) Straetmans (White Star) en Rihon Racing Gent); reserves: Decorte (Un. St Gllloise), Van Neste (Kortrijk Sport), Flips (Eendracht, Aalst) Peeters (Lyra). De strijd om de Engelse voetbalcup De bekerwedstrijd tussen West Brom- wich Albion en Chelsea, welke voor de tweede maal werd overgespeeld op het terrein van Aston Villa, is na verlenging wederom in een gelijk spel geëindigd: 11. Te Hillsborough, Sheffield, eindig de de eveneens voor de tweede maal overgespeelde wedstrijd tussen Notts County en Bolton Wanderers In een 1—0 zege voor Bolton. Bolton komt nu Zaterdag in de vijfde ronde, te Luton uit tegen Luton Town. West Brombich en Chelsea zullen vóór Donderdag andermaal tegen elkaar uit komen. Schaatsenrijden De Russische ploeg voor het wereldkampioenschap Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onderweg naar de Finse hoofdstad waar tijdens het as. weekend de wed strijden om het wereldkampioenschap hardrijden zullen beginnen. Het zijn: Sergeyev, de specialist op de 500 meter, Bonis Shilkov, kampioen van Rusland 1953, Valentine Tsjajkin, wereldrecord houder oo de 1500 meter, Oleg Gont- charenko, Russisch recordhouder op de 10 000 meter, Vladimir Prochine en Diml- tri Sakoenko. Jaarvergadering van de C.K.B. De jaarvergadering van de C. K. B. zal op 28 Februari om half 4 in het gebouw voor K. en W Mariaplaats 27 te Utrecht worden gehouden Voor Rampenlonds HHYCIjsvogels bracht f 800.- op Hagenaars bleven met 74 in de meerderheid Ten bate van het Nationaal Rampen fonds werd gisteravond op de Hokij te Den Haag een ijshockeywedstrijd ge speeld tussen HHYC en De Ijsvogels uit Amsterdam. De Hagenaars wonnen met 74 (31, 02, 41). Dat zij de eerste periode op hun naam brachten, dankten zij aan hun productieve spel. Toch was van een Haags overwicht in het geheel geen sprake, omdat de gasten beter plaatsten en ook beter combineerden. Alleen wat het schieten aangaat, waren de Hagenaars hun tegenstanders de baas. In de tweede periode werd het tempo opgevoerd en waren de Amsterdammers de Hagenaars op het ijs de baas. Vooral het stuwende spel van de Canadees Quales viel zeer te loven. Hij was overal en met handige schijnbewegingen bracht h(j de Haagse verdediging dikwijls van wijs. In de derde periode werd doel man Van der Helde, die last had van een kleine griep, vervangen door Greep. Direct na het signaal werd de reserve doelman van HHYC gepasseerd door Smith, hetgeen hem echter niet van zijn stuk bracht. HHYC nam hierna het heft in handen en daarna was het met de Amsterdammers gedaan. Aanval op aan val golfde op het hoofdstedelijke doel. Ook het spel van de zwaargebouwde Ca nadees Zukiwsky was zeer het aanzien waard. Met Schwencke was hij bij de Hagenaars de beste speler. Nog viermaal werd de IJsvogelsdoelman Van Oss in de laatste periode gepasseerd. Voor HHYC scoorden Zukiwsky (4 x), Schwencke en Lisky (2 x). Quales (2 x). Young en Smith namen de doelpunten van De Ijs vogels voor hun rekening. De opbrengst van de recette bedroeg 800.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3