Hete lucht-motor maakt furore AM asserwaard over vijftig lagen droog? Spontane hulpactie moest worden afgeremd Kteitve, JtcUt^AJt&nJtiën. HAAGSCHE COURANT Dinsdag 10 Februari 1953 Pagina 9 Door Je ramp Verwachtingen voor de toekomst Door het uitvallen van de energie-bronnen in de noodgebie- den tot opwekking van o.m. electrische stroom heeft men terstond alle mogelijkheden aangegrepen om tot een oplos sing te komen. Door de nood gedwongen heeft men de zgn. hete lucht-motoren, die door Philips zijn ontwikkeld, maar die tot nog toe binnen de laboratoriummuren werden gehou den, in de practijk moeten brengen. Deze eerste krachtproef is zeer goed doorstaan en wekt verwachtingen voor de toe komst In 17 plaatsen Reeds tientallen jaren geleden is het principe van de hete lucht- motor in een practische appara tuur ontworpen, maar men slaag de er niet in op economisch ver antwoorde wijze warmte in arbeid om te zetten. Het principe berust namelijk ruw-weg hierop: petro leum die wordt ingebracht wordt op een bijzondere wijze verwarmd en de heet geworden lucht zorgt voor de benodigde bewegings kracht voor een dynamo, die de stroom levert. Op deze wijze kun nen met de bestaande toestellen stroomvermogens van 180 tot 200 Watt worden opgewekt. De practische toepassing van het principe is in de laatste jaren, zo als wel bekend was, uitgewerkt in de laboratoria van de Philips- fabrieken te Eindhoven en een filiaal van dit bedrijf, het produc tiebedrijf „Johan de Witt" te Dor drecht, had reeds een aantal exemplaren in voorraad. Men deed echter nog proeven om de duur zaamheid en de slijtage te onder zoeken voor men tot uitgifte van de apparaturen wilde overgaan. Door het gebrek aan aggrega ten in de noodgebieden heeft men echter een beroep gedaan op de Dordtse fabriek om de daar in voorraad zijnde draagbare instal laties, die voor verlichting waren geconstrueerd, naar de noodgebie den te zenden. Onder andere wer den deze hetelucht aggregaten in 's-Gravendeel, Strijen, Nieuwe Sluis en Zierikzee geplaatst. 17 Plaatsen zijn nu voorzien van een dergelijke installatie. De radiover bindingen konden zo in stand blij ven en verlichting kon worden ge bracht in noodhospitalen. De ver zoeken van de burgemeesters van getroffen dorpen, konden alle in gewilligd worden. Een amateur- zender in Zierikzee kon met de energie van dit toestel zelfs een reikwijdte tot in Den Haag ont wikkelen. Het toestel heeft overal onschat bare diensten bewezen. Ten eerste doordat het draagbaar is en ten tweede doordat men niet aan een bepaalde brandstof is gebonden, die overigens in zeer geringe mate wordt verbruikt. Diverse JoeleinJen Met één toestel kan voldoende stroom opgewekt worden om vijf lampen van 40 Watt te doen bran den, zodat een geheel huis zij het schaars verlicht kan wor den. De kosten van de energie z\jn niet hoog. Voor 5 cent petroleum kan men een uur lang energie opwekken. De toestellen zijn draagbaar, zodat men ze gemak kelijk kan verplaatsen en voor di verse doeleinden kan gebruiken. De bediening is eveneens eenvou dig. Welke vlucht de hete lucht- apparatuur in de toekomst zal ne men is niet precies te zeggen. Men denkt aan het voortbewegen van voer- en vaartuigen. Met dit laat ste werd reeds een proef genomen. Men monteerde de apparatuur in een vlet, die op deze wijze snel kon worden voortbewogen. Naast de vele andere voordelen, die de hete lucht-motor heeft boven de explo sie motor, staat nog dat de motor weinig lawaai maakt. In vol be drijf wordt alleen een zoemend ge luid gehoord, dat niet hinderlijk is. Italiaanse brandweerlieden in Zevenbergen De burgemeester van Zevenber gen heeft gisteren op het gemeen tehuis begroet signor Carlo Ma- lagamba. commandant van het Na tionale Brandweer Corps uit Italië Hij heeft de leiding van een groep van 150 Italiaanse brand weerlieden. die met volledig mate riaal met een trein uit Italië zijn gearriveerd om te gaan werken aan het herstel van de grote dijk langs het Hollands Diep. aan de Brabantse zijde. Hulp van Noren inel „wallrie talkies Bij het Nederlandsche Roode Kruis hebben zich vier Noren van het Noorse Rode Kruis gemeld met 25 walkie talkies. De Noren wensten zelf actief in het noodgebied te gaan helpen. Zondagavond zijn twee Noren met acht walkie talkies naar Rilland Bath gebracht, waar na gisteren de beide anderen met acht walkie talkies per helicop- tère naar Wissekerke zijn overge bracht. Herstelactie van agrarische werkers De Bond van Agrarische Loon bedrijven (Boval) roept alle loon werkers op aan de provinciale se cretarissen der organisatie opgave te verstrekken van landbouwtfac toren, machines, woonwagens, loodsen, staaldraadpompen, repara tiematerialen, dommekrachten, landbouwwagens, bulldozers, wie- lenbanden, stropersen, enz. die be schikbaar gesteld kunnen worden voor het herstelwerk in de nood gebieden. Over de arbeidscondities wordt nog overleg gepleegd. Inlichtingen verstrekken alle provinciale secre tarissen en het landelijk secretari aat te Utrecht, Nachtegaalstraat 76 bis, tel. K 3400—24796. Burgemeester Winkler van Slie- drecht heeft in een gisteravond gehouden spoedzitting van de ge meenteraad een uiteenzetting ge geven over de situatie na de watersnood in de Alblasserwaard. Deskundigen zijn niet optimistisch, zeide de heer Winkler. Men ver wacht dat het ongeveer vijftig dagen zal duren eer de Alblasser waard zal zijn drooggemalen. Men moet op het standpunt staan: elke dag dat de Waard eer der droog is, is winst ten aanzien van de sociale nood waarin de be volking verkeert. Spreker nam aan dat het Rijk de kosten zal dragen, doch ook wanneer dit niet het geval zou blijken te zijn, zal bij het gemeentebestuur het geluk dei- mensen zwaarder wegen dan enige tienduizenden. Er is veel vee verdronken. Veel vee is gelukkig ook gered. Het aantal stuks vee dat te Slied recht werd aangevoerd en na tijdelijk onderdak en registratie weer werd afgevoerd, bedroeg 1521 stuks. Het dode vee dreef bij tientallen in de polder rond. Dit betekende en be tekent nog een groot gevaar voor de volksgezondheid. Zondag en gisteren kon wegens het ijs niet worden doorgegaan met dit uiterst belangrijke werk. Tot Zondagmid dag zyn plus minus 275 stuks dode runderen en varkens aan de kant gebracht. Volgens een berekening hebben er in deze polder 445 cada vers gedreven. Er moeten dus nog 175 dieren worden verzameld. De terugkeer van de bewoners in de Alblasserwaard zal langer duren dan men wel denkt. Dat zal niet zijn wanneer de drempel der woningen watervrij zal staan. Eerst moet onderzocht worden of de toestand ten aanzien van gas, water en electriciteit veilig is en moeten de sloten in de polder het normale peil bereikt hebben. Op het ogenblik staan nog 1258 woningen in Sliedrecht in of onder water. AdvertentieJ Hoest -> KeelP'i" 7 De verkenningsacties op 1 Februari jl. Uit de Regeringsnota blijkt, dat op 1 Februari in opdracht van de Commandant Zeemacht Nederland twee verkenningsvluchten werden uitgevoerd over Goeree en Over- flakkee. In verband met de storm achtige wind op Valkenburg kon den slechts Mitchell's, welke een neuswiel hebben, worden ingezet. Door het eerste vliegtuig wer den 2 rubberboten afgeworpen, de tweede verkenning moest worden afgebroken door de duisternis. Ondanks de zeer slechte weers omstandigheden werden in totaal reeds op 1 Februari 15 verken ningsvluchten uitgevoerd. Het eer ste verkenningsbericht betrof N.W. Brabant. Te 17 uur op 1 Februari werd aan het Geallieerde Hoofd kwartier om helicopters verzocht. Op 3 Februari arriveerden de eer ste Amerikaanse toestellen. De bij luchtverkenningen van de ramp verkregen gegevens werden onmiddellijk aan de betrokken in stanties, o.a. de Rijkswaterstaat, doorgegeven. Eveneens werden luchtfoto's, die, in verband met de slechte weersomstandigheden ge durende de eerste dagen van de ramp, eerst later beschikbaar kwa men. onder de betrokken instan ties verspreid. Tot 2 Februari 7.00 uur lag in de berichtgeving de nadruk op de ge bieden rond Rotterdam, Dordrecht, Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, Zuid-Beveland en Texel. Op dit tijdstip trad de ernst van de situa tie op Schouwen-Duiveland en Tholen eerst duidelijk op de voor grond. Door de geïsoleerde ligging van de zwaarst getroffen gebieden kwamen geen nauwkeurige gege vens binnen.Omtrent Goeree-Over- flakkee was bekend, dat in Stel lendam de situatie hoogst ernstig was en dat Middelharnis gedeel telijk onder water stond. In de namiddag van 2 Februari was meer inzicht verkregen in de algemene situatie, hoewel de nauwkeurigheid van de berichtge ving omtrent de vorenstaande eilanden nog gering was. De situa tie op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee werd echter als het ernstigst onderkend. De terugroeping der militairen Uit de Regeringsnota blijkt dat op 1 Febr. des avonds om 6 uur alle militaire onderdelen op 80 k 90% van hun sterkte waren. Opeenhoping van goederen dreigde (Van onze Londense corres pondent) Bij de Nederlandse Ambassade te Londen blijven de giften voor ons land in een zodanig tempo binnenstromen, dat met bloedend hart besloten moest worden goe deren van individuele schenkers niet meer te accepteren. Het is liard om op deze wijze een domper te moeten zetten op to veel spontane drang tot helpen, maar er dreigde een zodanige op eenhoping van bepaalde artikelen te ontstaan, dat de actie zinloos begon te worden. Tot gisteren kwamen er mensen op het consulaat met de mede deling, dat zij zelf geen dekens konden missen, maar dat ze er een gekocht hadden om naar ons land te sturen. Dit is een prachtig staaltje van medeleven. Goederen, door organisaties aan geboden, konden echter als tevo ren dankbaar in ontvangst worden genomen. De Womens Voluntury Service, het Engelse vrouwen hulpcorps, zal elke week twee grote laadbak ken met kleren en andere beno digdheden naar Nederland zenden. Uit Birmingham zijn niet min der dan 50 vrachtauto's met goe deren voor ons land onderweg. Er is thans een afzonderlijk „ste nen fonds" gevormd, waarvoor reeds een groot aantal cheques is binnengekomen. Dit fonds is ont staan naar aanleiding van sugges. ties in de bladen om Nederland de hoog nodige stenen voor de dich- Eerste dag"-enveIoppen vinden grote aftrek De verkoop van de „eerste dag"- enveloppen ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds is een groot succes geworden, zodanig, dat het de P.T.T. enigszins heeft overrompeld. Doorgaans is dit soort van gelegenheidsenveloppen uit sluitend te koop in postzegelwin kels. maar ditmaal had men de verkoop op ruimere leest geschoeid en deze couverts ook op het hoofd postkantoor aan de Prinsestraat en in een autopostkantoor op het Plein beschikbaar gesteld. In de loop van de dag geraakte de voorraad op het hoofdpostkantoor echter geheel uitgeput en moest in allerijl een nieuwe oplaag worden aangevoerd. Philatelisten, die vandaag te horen kregen, dat alle exemplaren waren uitverkocht, behoeven zich echter niet ongerust te maken. Ook mor gen zullen de „eerste dag"-enve- loppen op het hoofdpostkantoor worden verkocht en men kan er zeker van zijn. dat ook gedurende de komende dagen de verzonden enveloppen het speciale stempel zullen krijgen, welke deze cou verts tot een zo aantrekkelijk bezit voor de verzamelaar maakt. ting van de dijken aan te bieden. Het is echter de vraag of er ste nen uit Engeland zullen worden gestuurd, omdat dit by aankomst in Nederland overslag van zee schepen in binnenschepen zou ver eisen. hetgeen te tijdrovend is. Men geeft ir. Nederland de voor keur aan per Rijnaken uit het ach terland aangevoerde steen, welke dan rechtstreeks naar de plaats van bestemming kan worden ver voerd. Met de ontvangen bedragen zou mogelijk de aankoop van steen buiten Engeland kunnen worden gefinancierd. De „Manchester Guardian" wjjdt een hoofdartikel aan de economische schade voor Neder land, dat door de ramp zal op houden een crediteurnatie te zijn in de Europese Betalings Unie. In verband met de finan ciering van het "herstel zal de Nederlandse Regering, volgens het blad, spoedig moeten kiezen tussen beknotting van het ver bruik en riskering van inflatie. De spaarzame en op hun onaf hankelijkheid gestelde Neder landers, zullen volgens het blad zeker niet terugschrikken voor ontberingen bij hun taak het verloren land van de zee terug te winnen. Hulpverlening van de Marine Dat de Koninklijke Marine on danks andersluidende berichten, zo spoedig mogelijk hulp heeft ver leend en heus wel paraat stond, toen de watersnood ons land teis terde, blijkt wel uit de feiten. De hulpverleningsactie is overigens geen nieuw opgebouwde organisa tie geweest, maar gewoon een uit vloeisel van een reeds sedert vele jaren op papier staand voorschrift de „Regeling Hulpverlening door de Koninklijke Marine bij Waters nood". Deze regeling heeft ten doel om bij watersnood op korte termijn hulp te kunnen verlenen in de ge troffen gebieden. Hieruit blijkt, dal, de regeling gesplitst kan worden in drie phasen: le. Alg. Voorberei ding, 2e. Watersnood dreigend en 3e. Watersnood ingetreden. Zondag tussen half elf en twaalf uur was phase 2 bereikt en 's middags om 5 uur phase 3. In totaal zijn door Commandant Maritieme Middelen Rotterdam, die de schepen in deze sector diri geerde, 2000 vaartuigen verwerkt en geleid, waarvan 142 marine vaartuigen. De leiding ter plaatse was in handen van kapt. t. z. J. F. van Duim, de commandant van Hr. Ms. „Abraham v. d. Hulst". Nogmaals werd er ons op gewe zen, dat voor het kleinste vaartuig dat voor een dergelijke actie uit moet varen, toch minstens een halve dag vereist is. voor men in derdaad kan vertrekken. In totaal zijn b'ü de actie ongeveer 2000 man HUIDKLACHTEN foals puistjes, vetwormpjes en mee- elers die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk fl-- betten (deppen) met tt?°naerntun) marinepersoneel betrokken ge weest (en nog betrokken) van wie ongeveer 835 mariniers. Deze laat- sten zijn op verschillende plaatsen dag en nacht bezig geweest dijken te herstellen of te houden. Monument hulpverlening op de Dam In het kader van de hulpver lening aan het Nationaal Rampen fonds door de kunstenaars, is op initiatief van de gebonden kun stenfederatie door enkele bij deze vereniging aangesloten kunste naars een tijdelijk monument ont worpen, dat vermoedelijk Vrijdag 13 Februari a.s. op de Dam te Amsterdam zal worden geplaatst. Het monument bedoelt een sti mulans te geven aan de hulpver leningsactie, die in Amsterdam ge houden wordt en zal worden voort gezet. Er zal fotomateriaal han gen van de overstromingen. Er kunnen berichten worden ge plaatst, loten verkocht enz. enz. Reddingsploegen voor tractoren en machines Overheid en bedrijfsleven hebben de handen ineengeslagen en een commissie „Noodvoorziening Land bouwwerktuigen" opgericht. Deze commissie vraagt teneinde te ko men tot onmiddellijke voorlopige droogmaking en conservering van tractoren en landbouwwerktuigen om motormonteurs, hulpmonteurs, servicewagens, lichte kraanwagens en gereedschappen. De tijdelijke hulpkrachten zullen in ploegver- band werken. Het secretariaat van deze com missie is te Den Haag, Stadhou derslaan 126, telefoon K1700 55.22.10, gevestigd. De kosten van deze hulpverle ning zullen door de overheid, vol gens daartoe vast te stellen richt lijnen, worden vergoed. Het definitieve herstel der trac toren en machines zal aan de eige naren worden overgelaten. Bij de American Businessmen's club is bericht binnengekomen, dat haar erelid Thomas J. Watson, Chairman of the Board der Inter national Business Machine Corp. en van de I B.M World Trade Corp New York, 5.000 dollar heeft over gemaakt. De „Zuiderkruis" is met de beman ning van de vergane „Klipfontein'' op weg naar Amsterdam, VA pers. aangek. B.z.a. nette werkster v. ochtend- en avond kantoor. Maystraat 77 Bezuidenh.kw. 25993 B.z.a voor halve dagen, voorkomende werkz.- heden, lief v. kinderen Brieven 25941 blad. of Telefoon 181.444. Eerlijke jongen gevr., 1620 J., voor groen tezaak. Vreeswijkstr. no. 240. B.z.a. nette werkster voor de hele week var 81 uur. Brieven on der 25962 blad. BOwtolUaMr gevraagd 1 of 2 avonden p. w. Tevens hulp moffel- en spuitbedrijf voor des middags of enkele da gen. Westeinde 339. Telefoon 321.415. 25955 Noodhulp. Net meisje, 19 jaar, b.z.a., niet v huishouding. 2598C Valkenboskade 676. Nette werkster b.z.i.. van 92 uur. Brieven no. 354 Codex, BIJk. Haagsche crt, Renbaan- straat 87. Schev. RZ4 Kousenreparatrice vraagt thuiswerk, vlug ge aflevering. Brieven C5 bur. blad Heren-kapmodellen gevraagd. Aanmelden: Woensdagavond 20.30 uur: „Den Hout", Be zuiden hou tsew. 25396 Tc huur aangeboden Vrl. pers. gevraagd Werksters met fiets Aanmelden dagelijks: Algemeen Service Be drijf, Koningskade 9. (bij Dierentuin!24332 Gevraagd in gezin hulp In de huishouding boven 18 jaar. m. hui selijk verkeer, R.K. v. d. Berghstraat 63. na 7 uur, 25881 Gevr. net dagmeisje, plm 18 jaar, v.g.g.v., tevens flinke ongeh. werkster voor Maand, en Vrijdagmorgens. Biiderdijklaan 73. Rljs- wijk.25914 Direct gevr. R.K. meis je, plm 15 Jaar, v. 9-3, met warme maaltijd. Na 8 uur: Mevr. Laus- v. d. Broek, Amsterd. Veerkade 2511. 25916 Voor direct gevraagd winkelmeisje. Aanm.: Fruithandel Slob, Cle matisstraat 2. GV4 Net meisje gevraagd van 91 uur, v. nood hulp. Rijswijksepleln 7 er. 8. 25997 ln doktersgezin z. k. gevraagd flink meisje voor d. en n., zelfst. k. werken en koken, v.g. g.v., hulp werkster. Danckertsstraat 16. Telefoon 391.155. 25952 Gevr. nette werkster. Maand., Woensd., Vrij dags van 8.30 tot 12.30 u., v.g.g.v. van Neck- straat 51 (bij v. Alke- madelaan). 25979 Telefoon 77.60.20. Werkster gevranagd. elke ochtend van 8.30- 10 uur, alleen Maand, van 9.30 tot 12.30 u. Brieven 25983 blad. Gevr. nette jonge werk- ster, v.g.g.v., Vrijdags 94 u. jullanastraa! 52 Rijswijk. ASI Gevr. net meisje voor d. en n. pension „Royal" Statenlaan 16. Aanm na 7 uur. LR Gevr. meisje, boven de 16 jaar. van 92 uur, 's Maandags en Vrij dags van 96 uur. Aanm.: Laan v. Meer- dervoort 543. HE2 Gevr. een net meisje v. 92 uur. v.g.g.v., niet ben 18 Jaar. Haag sestraat 95. schev. D5 Leerling-verkoopster voor ons filiaal Fred. I-endriklaan. Kwanten. Manufacturen, weimar- slraat 119.ZEY2 Werkzoekenden! Raadpleeg „De Nederl Betrekklnggids" k 75 cent bt) Sigarenhandel Frinsestraat 134, hoek Noordwal. 24661 Mann. pers. gevr. GemeubU. zlt-slaapka- mer met gasje, vaste wastafel, stookgei., v. dame. b.b.h.h. van Speykstraat 10. Telefoon 395.223. 25958 Bakkersleerling gev 1516 jaar. 25969 Schalk bui gerst r. 315. Banket bakkerij vraagt een derde en een aan komende 2e bediende. Javastraat 142. Slaapkabinet v. heer, b.b.h.h., zonkant, Cen trum. Tollensstr. 100. 25873 BU Indische fam, gem. ruime balconkamer en kabinet v. 3 personen, m warme maaltijd. Galllelstraat 156. 25362 r direct grote gcz. gemeubil. zll-slaapka- er voor heer of da- e, b.b.h.h. 25938 Herderstraat 7. i. zolderkamer niet stookplaats, v. alleen staande Juffrouw, b.b. h.h., met huiselijk ver keer. Centrum. Brieven 25870 blad. Keurig gemeubil. zit- slaapkamer met prima pension of w. maaltijd. Alle comfort. 25707 Galvanistraat 39. Aangeb. voor dame kamer te Wassenaar bli dame alleen. Met huiselijk verkeer. Brieven 25871 blad. Keurig gem. /ït-slaapk. met keukentje, v. w„ dame of heer, b.b.h.h. 1 50. Tel. 390.891 25893 emetibil. zit-slaapka- mertje voor net per soon. m. of z. w. maal tijd Drebbelstraat 324, (hock J. v. d. Heyden- straat). 25909 Aangeb. slaapkamertje omgeving Hobbemastr. Brieven 25920 blad. Fris slaapkabinet. voorkant straat, voor beslist net persoon, b.b.h.h. Hoefkade 181, electr. bel.25921 Kabinet met w. maalt., 75 p. m.. besch. per soon, b.b.h.h. 25923 Piel Heinstraat 22. Grote gemeubil. zit-sla- knmer, v. w., met uit stekende w. maaltijd, voor heer b.b h.h., Al leen per maand. 25847 Barentszstraat 11. GemeubU. zlt-slaupka- mer met gebr. keuken Pieterstraat 17 A, (Centrum).25989 Grote zonnige kamer voor 2 personen, met warme maaltijd. Liefst eigen bed. 25927 Telefoon 113.509. Gezellige gein. kamer met waranda, zonzijde, met of z. pension, v. heer. Goudenregenstr no. 152. HB2 Gemeubil. zlt-slaapka- mer. tevens zit-slaap- kabinet, Columbusstr. 218. bij Valkenbospl. 25865 le Etage, gestoffeerd. 2 k.. hadk., met WC en keuk., (waarvan over name gewenst. 1 Maart Agripplnastraat 42, Voorburg, na 7 u. n.m. 25942 Zonnige gestoff. ka mers met tneenl. slaap kamer, v. w., voor net te heer, b.b.h.h., volle dig pension. Centrum, „'aeon van der Does- straal 19.25944 rakhiiisruimte. slaap kamer. kleine gemeub. slaapkamer voor twee zusters, billijk. 25974 Westvlletweg 122, te Voorburg. Gemeubil. parterre, best. uit 2 grote ka mers. gesloten serre, keuken en bad. 25953 Telefoon 330.951. Een pracht clubfau- teuilije. Poeldyksestr. II. na 6 uur. 25S78 Blank eiken boekenkast 100. Schaarsbergen- straat 182.25S84 In gezellig rusthuis op goede stand ls nog plaats voor enige da- Br. 25966 blad. Gebruikt vloerkleed, mooie kleur. 47.50, cocosloper circa 6 me ter 12.50. salonspie geltje 14 50. Vermeu len, Rljswijkseweg 73A. Kleine zit- en sluap- kamer met gebruik v. keuken voor 2 dames. 6 uur: Stille Veer kade 14. 25988 Union 125 cc JLO 1940. goed onderhouden, van particulier, met alle pa pieren. ook ruilen voor auto DKW. Jac. Arent- straat 3 Voorburg. 25887 Aangeb. gezellig zit- siaapkabinet, voorzij- Llnnaeusstr. 100. 25946 Japonnen, 2 mantels, 2 paar schoentjes, spot- rijs 50. Spoed. Hob- lemapleln 11. Wegens overcompleet: Mechels buffet. Brieven 25890 blad. Bontmantel (Pers.) en enige dameskleding, m. 42, wegens sterfgeval. Loosduinsekade 551. na zessen.25901 Tc hu agd Zeer chic bankstel 3-zits, rijk gecapiton neerd, rond gebogen losse Pullmankussens, Franse gobelins, 525. Boreelstraat 46 hoek v. Boetzelaerlaan, Tele foon 556.262. 25876 Oudere dame zoekt zonnige gestoff. kamer, gestoff. parterre of le etage met kookgel. m. prijs 25466 blad Studente vraagt kamer met volledig pension in Centrum stad per 1 Maart. Br. 25855 blad. Afslag vissersgaren p. 100 gram no. 6 1-45 no. 9 1.35, no. 12 1.25, no. 15 1.15. De Putter, P. Krugerlaan 194. Tel. 330.981. 25479 Gezocht door echtpaar z. k. gestoff. kamer m. keukengebruik, b.b.h.h. Jongeman vraagt gem, kabinet in de MocrwUk i. prijs 25882 blad 2 Vrienden zoeken gemeub. zit- en slaap kamer met w. maaltijd en fietsenbergplaats. Per 1 April. Brieven 25883 blad. Winkelhuis of dagwin kel gevraagd, liefst lage huur. Brieven on- dcr 25908 bur, blad. tleer zoekt kamer of net kosthuis, bij da me alleen of klem ge zin. Br. 25925 blad. Onderwijzeres zoekt zonnige kamer met v. w., stookgel., zonder pension. Br. met prijs onder 25963 bur. blad Dame, b.b.h.h., vraagt per 1 April gestoff. of lege zitkamer m. serre of kabinet en vrije kookgelegenheid. Brieven 25976 blad. Gevr. i-pentoonskanicr, alleen voor Zaterdag op Zondag, met ontbijt Voor direct. Brieven onder 25985 bur, blad. Duits-Holl. weduwe zoekt gemeubil. kamer met stookgel. en keu kengebruik. Br. met prijsopg. 25990 blad. Dame zoekt gemeubil. zit-slaapkamer. v. w. en kookgelegenheid, b.b.h.h. Br. 26000 blad Echtpaar k. zoekt lege kamer, kook- ei stookgelegenheld. Brieven 26002 blad. Tc koop aangek. Badgeiser (Junker) met aansluiting, wasta fels. douche, enz., ge garandeerd. prima ln orde. 195 Kamperfoe- llestraat 209. 25895 Singer trnpnuuimnchi- ne. als nieuw, 140. Apeldoornsclaan 176. 25848 HnndDaaimnchine, voor- en achteruit wer kend, z.g.a.n., 110. Apeldoornselaan 176 25849 O! O! Ant! Kijk nou ~:ens! Pantalons, grijs, 12.50, jongenscos- tuums vanaf 17.50. Blok, Valllantaan 277 25858 Kaptein Mobylette '51, zeer goed onderhouden met jasbeschermers. Prijs ƒ225. Peilstr. 31. Laakkw. 25861 Prima spirnnlinatrns- ...i, 90 X 190, systeem Auplng, per stuk 20. Prinsegracht 68A, na ir. 25862 irauuei;, muil penanttafel, pi van. Maaswijkstraat 26 Scheveningen. 25S44 Trop. aquarium, ufm. fi( x 35 x 35. vis, beplan ting, verw. element, lichtkap, standaard e.a toebehoren, voor 40. Te bevr. na 19 u.. Nieu- ersluisstraat 8. 25900 Naaimachines Singer, Pfaff, Naumann, Frl- dor w.o. nieuw en z.g. a.n. Betaling in overl. Westeinde 44A. Telef. 39.S5.23. b.g.g. 18.18.15 25660 Gazelle herenrijw iel. als nieuw, prijs 65. Jac. v. d. Doesstraat 76 eleclr. bel, tussen 6 en 7 uur. 25971 Vitrage 0.65, Zwitser se marquisette 1.75, relonnc 2.40. gordijn stof i 2.50. dekensalijn 13.90 p. m. Roemers, Weimarstr. 45A. '25741 Mooie opvouwbare delwagen 40 25975 Multatulistraat 25. Naaimachines. Dame- het voordeligste adres voor naaimachines en reparaties met garan tie is: Obrechtstraal 190. Tel. 322.840. 25533 Kinderwagens. spat- bordjes. kogellagers, chroom uitvoering, ƒ112.50, barst vrij leor- doek. Wandelwagens, spatbordjes, kogella gers, chroom uitvoering I 43.50. Alleen Aristo. P. Krugerlaan '24 25646 Electrische koperen zes-armskroon nu f 79.50, 3-arms koperen vvandluster nu ƒ12.75 Elandstraat 160. 25743 Goed onderhouden Sparta motorrijwiel 125 cc JLO. Na 6 Beukelaan 9. 's-C venzande, '25850 Compleet elec. pedicuri apparaat in koffer, z.g a.n 95. Kon Era ma kade 90. 2586.' Wegens plaatsgebrek Singer trapnaalmachine in salonkast, prima staat. Bankastraat 15. Alexanderhofje. 25866 Pracht dressoir 180 cm ƒ155. schuiftafel ƒ75. 2 fauteuils, 4 stoelen t 125, onder garantie. Boreelstraat 46 hoek v Boetzelaerlaan. ook 's avonds. 25874 Cassettes Sola massief grote sortering. Desge wenst gemakk betaling Binnen 3 mnd. zonder kosten. Maessen, West- einde 47A. Tel. 112.317 Douche-gordijnen (plastic) klaar om i le hangen. 180 lang. 240 breed, per stel 12.50. Koelemans Fa- brlekskantoor. Willem de Zwijgerlaan 111. Een electrische Philips- gramofoon met platen. Te bevr.: Ch. de Bour- bonstr. 196. Tel. 77.07.27 1000 Matverglaa-.de verbeterde Hollandse dakpannen 25932 Telefoon 557.949. Hennen met haan Red Isl., 8 mnd, me verplaatsbaar hok, t. Een prima mahonie houten legkast, t.e.a. Te zien na IS uur, Van Ostadestraal 624. 25935 Gasfornuis 4 vlam», wit emallle, met zij- en dek bladen, als nieuw, 115 KampeiToellestraat 209. 25896 Solide uitneembaar dubbelwandig zom huisje 2i£ x 4%, billijk. Brieven letter BR Boekhandel Woest, Wassenaar.WB4 Bespreek met ons u ""inginrichting, 10 ille kleden, gordij nen, vloerbedekking, bouclé f 4.60 p. meter. Boreelstraat 46 hoek v. l Bi.in. 2o875 Ton bestelwagen, prima ln orde; Renault 4 cyl. te rullen voor vasrdere. Brieven 25984 blad. Stalen archiefkast je ;n, 102 h. x 77 br. 42 d., met 2 st. legbor den. 60. Bilderd'jk- straat 46.25986 2 Teakhouten kisten 20. Groot Hertoginne- tan 89. 25954 Citroen 11 Sport 4 cyl. 1939 met nat, bewijs, 950. Loopt prima. Geen olie. Gevers Dey- nootweg 93A, na 6 uur. Tel. 551,618. RX4 Wegens plaatsgebrek, bankstel, mcisjesman- jurk, 13 j., elk bod. F. Bouw- Maaswijkstraat 73 Scheveningen,RY4 Staufs gashuard inventa stokvis 67 50, BS A sport fiets, Jongen of meisje 7—14 J. r 62.50 Neptunusstr. 154. A5 rachtlge nieuwe mach. karpetten Smy na 325 tezamen, ook afzonderlijk spotprijs. Haardroger Phywe 17.50. Neptunusstraat 154 (ben.).BE 7 Staafs gashaard 65. merk Vulcana, geh. compleet, valkenbos- laan 207. 25959 10 Staafs Engelse gas haard. geheel comp)., brandend te zien, S3, junker wit emallle keu kengeiser 75. luxe vul kachel k i 17.50. 25960 v. d. Vennestraat 57. Etna kachel als nieuw 30. Haller 5. 25964 Ellaspleln 5. Br. bontmantel, nieuwe stofzuiger, gasstel 2 pits. Pomonalaan 38 2596? DMF motor 175 cc, z.g.a.n. Lellstraat 4 Rijswijk (bij Broek sloot). 2597C Grote maat ovaal kin- derledikantje met ma trasje en bijpassende commode, met hang- e~ legkastjes. Groente- weg 128. 25917 Blank eiken bureau met stoel, z.g.a.n. 2; Jacobean eetk. 49( Inklapbare tafel. 2L Telefoon 394.363. Volkstuin ter overn. aangeb. met druiven- kastje. tegen elk aann. bod. in Spoorwijk. Te bevr.: Jonathanstr. 77. 25923 Dames-, herenhorloges, Zwitsers, vanaf 15, met garantie, Horloge rie Klop, Lijsterbes- straat 9. hoek Vlier- boomstraat.25854 Cylinder sleutelmach. met 44 sleutels 42. '.waar kinderbed 132 .'5 45, Beethoven ver stelbare pianokruk 45 Weissenbruchstr. 61 Telefoon 776.307. 25996 Om gezond h.re<L ter overn. kl. pension met Horeca-verg. en ged overn inb-, met ivo- ningruil. Brieven 25937 blad. Kïnderslepje m. mas- e bandjes, kleur I, oersterk, 10. Kaapstraal 50. 25940 Wegens plaatsgebrek. moderne eelkamertafel (palisander). Na 6 Storlstraat 217. 25943 Prima inzaknaaimachi- ne i 85. losse solexmo- ƒ35, prima sport - 45. v. d. Helst- at 19. 25945 n\e Philips _^jick-uii Balloost raat0I37. 25947 Moquette traploper, 1-p. opklapbed, vitrage, overgordijnen, vloerbe dekking, uitst. slaat. Columbusstraat 176, 1 - bellen.25948 in particulier, kachel, goede staat. 25949 Telefoon 180.381. Wandel wagen, in g. »t, De Heemslraat 20t 25950 Z.g.a.n. bruine getail leerde damesmantel n 46 25. zijden Japon n 46 15. zw. d.schoenen m. 39 I 5. Carteslus- straat 260.25951 Pracht koffergramofi met '20 platen 37.50, stofzuiger merk Ruton 7. g.a.n. ƒ47.50. v. d. Wateringelaan no. 154 Voorburg.2 Engelse opvouwbare kinderwagen, box (zon der vlonder), boxkleed, samen 85. Stuyve- san'. straat 283, Tele foon 771.115. 25913 Philips radio 1953. nog niet gebruikt, 90. Loevesteinlaan 1( Moerwijk 25915 Zeer mooie salon. best. uit 2 clubs. 4 stoelen, schuiftafel, dressoir. 395. Nunspeetlaan 104 25877 Bedrijfsruimte. In Cen trum Den Haag grote gelijkvloerse ruimte gevr. Event, ook kopen of overn. inventaris. Br. no. R 77 Adv. Bur. Moussault, N.Z. Voor burgwal 316, Amster dam.24742 25'BS Cursus Engels op pla ten ƒ22.50, wandelwa gen, z.g.a.n., 20, fiets- stoeltje ƒ2, NSU 98 cc 1940, 3 versnellingen, met papleren, 125. Spionkopstr. 124^ 25992 Volledig Ingericht tro- - Isch aquarium, mge- ouwd ln boekenkast, o-ijs 125. 2599! Baambruggestr. 79. Angora katjes (billijk; Oranje, Pers. 's Avonds na 7 uur: Koningstr. 40A. 25991 Extra voordelige kar petten. Pluchen karpet ten 52.50, sterk huis kamerkarpet 25, bou clé karpetten. 2x3 m. f 62.50. mach. Smyrna S5. schoorsteenlopers 13.50. Laan v. Meer- dervoort 183. 2' Meu heiaanbieding. Complete slaapk. 195, bankstel ƒ475, haard- fauteuils 25. kloos tertafel 25, boeken kast ƒ57.50, Goth. fau teuil ƒ55, theemeubel 39.50. Laan v. Meer- /oort 183. 24932 lietldenaunhieding Compl. opklapbed ƒ55, divan bedden, sleemodel 25.75. kantelbedden 35, 1- en 2-pers. ka- pokbedstellen, wollen dekens ƒ23 75. Laan v Meerdervoort 183 24931 Pfaff naaimachines, nlle modellen, nieuw en z.g.a.n. Betaling ln verlog. Verhuur p. w m. Goeverneurlaan 18. Tel. 118.422. Lijn 4 TI-3 Te koop gevraagd Keurig onderb. 1ste etage, 4 kamers, bal- con, omtrek Lorentzpl rullen voor 2e etage nieuwbouw. Brieven onder 25836 blad. Zonnige 2e etage, Laurierstraat, 4 keuken, bergruimte Brlevei caieiB, siueic eetkamers, kamers, stalen meube len, archiefkasten, ladekasten. gashaard, radio, boeken. Lange Beestenmarkt 22, TeSe- foon 110.925. 24683 Aangeb. cru bovenhuis 3 grote kamers, 2 kl. kamers, zolder, Van Dijckstraat bij Hobbe- maslraat. Gevr. 3 of 4 kamerwoning. Brieven 25891 bur, blad. Naaimachine. Hand- Of trapnaaimachlne v. ons bedrijf. Defect g. bezwaar. Goede prijs. Confectiefabr. „Elstu", Weimarstraat 103, Tele foon 320.423. 25879 Utrecht-Den Haag heel huis, bev. suite, 4 slaapk., douchecel, zolder, tuin m. schuur 2 v. w„ gevraagd een soortgelijke woning. Brieven 25898 blad Piano gevraagd Brieven: N. Diemei, Teylingerhorstlaan 37, Wassenaar. Tel. K 1751 9951. 26009 Honderden ruiladres- sen. Kosteloze inschrij ving. Ruilgids verkrijg baar. Registers ter in zage. Erk. bureau Co- coser, Barentszstr. 29 Gevr. gedragen dames- en herenkleding, grote maten, ook lakens, slo pen, baddoeken enz. Brieven 25S69 blad. Meubelen gevr., o.a. slaapk., salon, eetka mer, kast, naaimachine enz. Telef. 320.423 of brieven no. 25880 blad. Wie kan mü helpen aan partijtje goede Piano gevraagd. Brieven met prijs merk no. 25926 blad. Gevr. tropisch aqua rium met tafel, v planten, luchtpomp en verwarming, filter, compleet, grote maat. Spaarnestr. 56. 25930 Zonnige onvrije 2e eta ge. 4 k., 2 tussenka- mers, veel bergruimte, omgeving Transvaalkw Gevr. huis 4 kamers. Brieven 25910 blad. Gehele of gedeelte in boedel, hang- of leg kast, slaapkamer, eet kamer, hulskamer, ra dio, gashaard, gasfor nuis, brandkast, kan toormeubelen. Heljstek, Westeinde 255, Tele foon 395.641. 25468 Gevr. kanariepoppen 1.50, koopt ook mar nen of parkieten. Brieven 25903 blad. iiiiwyp, vt-l f\uup, nu uit Rijwielh. Van Speylc, Zoutmanstraat 3. Tele foon 39 SS.90. '25931 Brillant, goud, zilver en horloges, defect geen bezwaar. Klop, Ll.ls- terbesstraat 9 hoek Vlierboomslr,25853 Autobanden div. maten 15. 16. 17. 19 Inch, 80— 95 pet. Originele loop- vlakken. dus als nw. DKKO, P. Helnslr. 56. 26022 Itadiotoestel Philips RA 191 X. Poelhekke- laan 21, Eindhoven. Telefoon 4589. 26012 Hakbijlen 3.10. ijcer- zaagbeugels 3.75. booromslagen 2.95, schroefsleutels 2.50, slljpmachlent jes 3.85, 4.90. „Viaduct", Rijs- w ijk se weg 222. 25544 Fabrieksprijzen 16.50 reclame ombouwen, divan bedden 1650, wolmalras 24.50, klapbedden ƒ26.50, clubb. dlvanbed ƒ54.50 wollen dekens 18.90. Conradkade 64. 25183 Gebeeldh. lichtkronen direct van maker, lage prijzen. Zeer solide handgeweven Kelim- fauteuils 125. 26013 Loosdulnseweg 849. Gevr. box en vloer, kinderstoel, klnderledl- kantje, babycommode, wandel wagen m. spat borden. Brieven m prijs onder 25957 bur. blad Orgel gevraagd. Brieven met opg. on geveer de prils Buiten watersloot 134. Delft. 25982 Wy kopen alles!! meubelen, zolder- en winkeloprulmingen, ijzer. lompen, kleren. Prinsestraat 93. Telef. 116.414, na 6 u. 335.1S6 25834 YVonhignril Benedenhuis, zuider park, 4 kamers, tuin. ruilen klein beneden- huls, omgev. Prins Hen drikstraat Brieven SP Stumpels Kantoorboek- handel, Escamplaan 118 Aangeb. le etage. 3 k. keuken, douchecel, ƒ30 p. m.. Centrum. Gevr. 45 kamerwo ning, beneden of heel huls. Br. 25978 blad. Schilderwerk, witten -akkundig, billijk, wlt- en v.af 4. Vraagt prijsopgaaf. De Kuijper, Harderwijkstraat 35. Telef. 335.408. 25956 Schoorsteenvegerü Modern. Spec, in slecht trekk. schoorstenen. Repareren, schoonma ken v. haarden. Hoef kade 191. Tel. 39.84.40, v, d. Vennestraat 153, Hildebrandstr 86 25292 Op geniakkel. betaling, zonder extra procenten meubelen, bedden, kar petten, gordijnslof, lampen, kinder- en vandelwagens. N. V. Schaap's Goederenhan del, De la Reyweg 259 SN Zonnige le portieketa ge (hoekhuis), 3 k. en keuken, bergkamertje. Gevraagd groot bene denhuis of huis .met bedrijfsruimte. 25967 Spiraeastraat 4. Tel. 322.611. ruugd benedenhuis, 5 kamers aan druk ke straat. Aangeb. le portieketage, ƒ6.43 p. bij Kaapseplein. Brieven 26006 blad. Benedenhuis KijswijU kamers en suite, kabi net, tuin, telef. 33.50 Gevr. benedenhuis te Voorburg, Rijswijk. Ho gere huur geen bezw. Brieven 25919 blad. Goedkoper wonen. Aangeb. mooie zonnige 2c etage, 4 kamers, balcon, huur ƒ34.50. Gevr. grotere woning. Cypressstraat 166. Telefoon 398.526. HC2 Etage, S kamers, keuken, zolderkamer, balcons, Statenkw., la ge huur, ruilen v. mo derne 3 of 4 kamer woning, nette stand. Brieven XK3 blad. Onomstotelijk stunt vast dat men jaren lange ervaring moet hebben om 'n woning- 1 uitbureau goed te kunnen drijven. „On der de Haagsche To ren", Jan llendrikslr. no. 97. 24585 üe Portlelcetage, 4 gr. kamers, keuken, 2 bal cons, Llnnaeusstraat. Gevraagd benedenhuis of 3 kamers. Brieven 26016 blad. Ruilen Nieuw eiken tafel, 4 stoelen. Bordeaux rood pluche, ruilen v klnderledlkantje en commode of klnderwa gen. In goede st. zijn de. Schlegelstraat 89. Laakkw. 25977 Diversen Firma B. Snijder, verhuizingen en plano transport door geheel Nederland. T. 39.86.77. v. Blankenburgstr. 119 25676 Snelle methode Engels, veel conversatie, /lp. lesuur. Franklinstraat no. 75IL ZER2 Schoorsteenvegen. Giuseppe Togni, schoonmaken centrale verw.kelels. Gevestigd sedert 1S50. T. 394.374 Westeinde 359. 25S41 •ƒ11 uw kamer behangen. Witten, tim mer-, metsel- en stuc werk en andere repa raties. Firma GEBA, Pretoriusstraat 194. Telefoon 395.477. 25517 Kinderwagenkappen overtrekken (nylon doek, barstvrij). regen- dek jes, verchromen enz Beste erkend vakkund. adres. Fabrieksprijzen Aristo's Kinderwagen- fabriek, P. Krugerlaan 24. Tel. 391.S53. 25631 Matrassen overtrekken vanaf 15. Bijvullen Javakapok. Verenbed den driedelig maken. Ameublem. overtrek ken met stof v.af ƒ45 Amro, Fultonstr. 193. Telefoon 323,057. 2HU Laat uw meubels bekleden en repareren Uw bedden, lopers en gordijnen. G. P. War- menhoven, gevestigd sinds 1911, Valkenbos- laan 15A. T. 336.054. 25929 BchangerU. stoffeer- en Meubelbedrijf ver richt elk nieuw en re- paratiewerk. Vakkun dig en billijk adres. Vraagt offerte. Telef. -22.165. ZO. Bulten- •ïngel 100. 25864 Gemakkelijke betaling v dames- en herenkle ding (zonder prijsver hoging). Cost., sport- col berts, sportpanta- lons, mantelcostuums enz. Jac. de Graaff, Weimarstraat 42A. Telefoon 33.52.31 ZEX2 Behangery „Correct" Woningstoffering, wit- behangwerk. Vrij- 17. Tel. 32.32.32. wil zgn keuken of trappen geschilderd hebben of iets anders tegen kleine vergoe ding? Niet hoog klim- Br. 25S61 blad. Damesroupenr Bernard gediplom.. maatsnljden van costuums 7.50, mantels v.af ƒ5. Dos- gew. passen, hulp, aan wijzingen. Ook geheel maken, veranderingen. Hoogstraat 30. 2f— Kamerverhuizingen, meubel- en koffer- transport enz. door stad en land. W. v. d .'elde. Plet Ileinstr. 83 Telefoon 334.463. 25924 I» inderwugenkappen regendekjes. spuiten, verchromen, Goed koopst vakkund. adres Kinderw,fabriek Fiat, Elandstraat 120. Telefoon 320.436. 25939 Binnen een week bren gen wij de gewenste kennismuking tot stand. S.C.S., Thom- sonlaan 127. T. 334.943 Inlichtingen v. 19 u. HD2 Gemakkelijke voorw. zonder prijsverhoging, koopt men bi) Goede renhandel „Enny", Thomsonpleln 23. Tel. 391.603 Dames-, heren kleding, woningtextiel. Geen rente. Geen In cassokosten. HY Kleermakerij Donkers keren costuum ƒ30. overjas 25, colbert 20. pantalon 10. Vaillantlaan 425. Telefoon 39.10.41. LH2 thuis 1 per opname. Betalln mj aflevering. Foto_ Coupeuse bontwerkster maakt japonnen, man tels, ook keerwerk. Van uw oude bontman tel fingertip Alle repa raties. Mevr. Gerrese. Vaillantlaan 472. Telefoon 336.240. DG2 Lot op het oude adres Behangen, witten en schilderen zeer goed koop. Coelmans Be hang- en Sehlldersbedr Twentstraat 138. 25790 Telefoon 335.917. t abaretgezelschap (beroeps of amateur) gevraagd voor perso- neelsavond 7 Maart. Brieven met prysopg. onder 25972 blad. Met Han Bakkerts Amusements Expresse uw feestavond uitge sproken een succes! Radio-artisten. Tel. inlicht. 725.609. 25973 Gevraagd t. b. v w inst gevend seizoenbedrijf ƒ5000, tegen hoge ren te of aandeel in de Winst. Br. 26001 blad. De Koperslager. Nieuwe Haven 450, T. 113.704, nieuw, repara- en polijstwerk. 26026 Hebt u stof? Maakloon heren-, damescostuum 55. Ook keren, mo derniseren. repareren. Krassenburg. brug Brouwersgracht. Telefoon 332.545. 25691 n overtuigend bewijs altijd een l'otocopie, ook voor officiële in stanties. Betrouwbare specialisten voor foto- copieën: Kupferschmidt y. Meerdervoort 43. ondig pianoles aangeboden aan eerst- beglnnenden tegen na der overeen te komen voorw. Br. 26011 blad Hlavarskribo pianoles door jongedame Ideaal voor kinderen. Uitste kende resultaten. Bil lijke condities. Inlicht. onder 241S0 bur, blad Eenzaam? Huwelijk. kennismakingen. Elk gewenst milieu. Bemid- oeüngsbur. „Secret", Beeklaan 360. Spreek uren dames 2-9. heren 5-9, (Zondags beide 4-9 uur). T. 324.507. 25553 Kost en Inwoning Voor 2 jongedames kost en Inwoning, hui selijk verkeer, gebr. v. douchecel, 25 p. w. Brieven 25907 blad. Goed net kosthuis, grote vrije kamer, voor nette werkman, b.b.h.h hulselUk verkeer. In kl gezin. v. Swietenstr. 10 26015

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4