„Laat deze zegel een machtig wapen worden ter bestrijding van de ramp" Actie „Mouwen omhoog! Ons land moet droog!" vraagt speciale aandacht Kerken van Den Haag brachten ruim f300.000 bijeen Diefstal van Rode Kruis-goederen De heer H, J. van Oostveen wordt commandant Brandweer Verhoop Watersnood-zegels ingeluid (Van een oneer verslaggevers Ondanks de stromende regen, hadden zich vanochtend te gen 10 uur vele belangstellenden opgesteld op Het Plein, alwaar vandaag, en ook morgen nog, twee rijdende post kantoren van de P.T.T. staan, voor de verkoop van de spe ciale „Watersnood-postzegel 1953", waarvan de toeslag van 10 cent ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds. Na Woensdag zullen deze rijdende postkantoren een toumée door ons gehele land maken. Burgemeester Schokking van Den Haag, in gezelschap van het voltallige college van wet houders, alsmede ook de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T.met zijn naaste medewerkers, en ook enige vertegenwoordigers van het Nationaal Rampenfonds waren aanwezig, toen, nadat zowel burgemeester Schokking als de heer Neher enige woorden gesproken hadden, de loketten open gingen. HAAGSCHE COURANT Dinsdag 10 Februari 1953 Pagina 6 Padvinders losten deel van hun belofte in (Advertentie) „Nood aanpakken, zegels plakken De heer Neher heette het college van B. en W. van Den Haag bij deze bijzondere plechtigheid wel kom en dankte speciaal burgemees ter Schokking, dat hij in deze stad de verkoop van de watersnood zegels officieel wilde inleiden. ..Ik wil hier niet aldus spr.. „de dra matische gebeurtenissen, welke tot de uitgifte van deze zegel leidden, gaan schetsen. Ik heb maar één wens: dat de opbrengst zo hoog mogelijk zal zijn". Burgemeester Schokking nam allereerst de slag zin onder de loupe. Hij meende, dat deze slagzin „De nood aanpak ken. door zegels plakken" nog kor ter kon zijn en wel „Nood aanpak ken. zegels plakken". Hij ze: dit, omdat hij vond, dat achter het aan pakken van de nood. haast moest zitten. „Wij moeten allen de nood, onze vijand, aanpakken". aldus burgemeester Schokking. „wij moe ten allen loskomen van de greep van het beklemmende water en ge zien de eerste resultaten, schijnt dat al te lukken". Op de speciale zegel staat de beeltenis van onze Koningin en zo zal Zij het voor- Burgemeester Schokking koopt een vel watersnoodpostzegels aan het rijdende postlcantoor. Rechts de heer Neherdirecteur-generaal P.T.T. 't Boekenplankje Goede detective-romans zijn H zeldzaam in ons land, evenals in Duitsland en Frankrijk. Het zijn vooral de Angel-Sak- sische auteurs: Engelsen en 11 Amerikanen, die dit genre tot een verbluffend hoog niveau hebben opgevoerd en series So boeken hebben laten verschij- nen, die in alle talen vertaald s| werden en overal succes •s oogstten. Tegen die schrijvers kunnen de Nederlandse detec- tive-auteurs niet op. Toch II komt er af en toe ook in ons fg land wel eens een speurders- verhaal van de persdat onze aandacht verdient. Zo is bij P. Vink te Antwerpen en S? Amsterdam een avontuurlijk, U spannend en zeer gecompli- ceerd boek verschenen van de hand van RICO BULTHUIS, die naast zijn andere literaire werk, ook die boeiende genre is beoefent. Het werk heet: .,DE H KLOKKENMAKER VAN BOEDAPEST". Het speelt in de oorlogsjaren, althans v:at II het eerste gedeelte van het I! boek betreft: een jonge Ne ll derlander, genaamd Paul Pi ll quet, wordt door de bezetters Is opgepakt, in een volle wagon gestouvjd en naar een ver er- gens getransporteerd. Hij ziet geen kans te ontvluchten vóór er enige dagen verlopen zijn. dan waagt hij een sprong uit sl de trein en komt half versuft op een zandige berm terecht: hij bevindt zich in Honga- rije. Een opgejaagd zwerven l| vangt aan, tenslotte belandt p hij in een huis vol onderdui- II kers, maar daar begint het mysterie, welks talloze ver- wikkelingen als evenzovele draden zijn in de hand van si de geheimzinnigeBudapester H klokkenmaker. Piquet wordt 11 amateur-speurder tegen v:il St en dank, hij maakt fout op SS fout, zoals hem achteróf Is blijkt; na de oorlog keert hij 11 zelfs naar Budapest terug, •I omdat hij iets „vergat''. Maar al speurende wordt men speurder en Paul Piquet komt II uit dit Hongaarse avontuur te II voorschijn met de nodige er- varing, die de uitgevers er toe II bracht zijn komende detecti- ve-arbeid reeds aan te kondi- II gen met het bericht over een II gehele Piquet-serie, die Buit- li huis voor hen zal schrijven. I; Lezers van detective-romans zullen hier zeker met vreugde H nota van nemen! Ben van Eyssélsteijn. ^SSS?2S2SS?SSSSSS8S£tSSSSÏSSSSS£SSSSSSSS? beeld zijn voor ons gehele volk. om door middel van deze postzegel, ogenschijnlijk een vreedzaam wa pen, dat de P.T.T. ons in de han den drukte, de vijand, de nood, te verslaan. „Laten wij van dit wa pen", zo zei spr., ..een goed gebruik maken, door zoveel mogelijk zegels te kopen". „Later", aldus de burgemeester, „zal deze postzegel, evenals een wapen uit de strijd in een oorlogs museum komt, in de albums van de verzamelaars een herinnering zijn aan de heroïsche strijd van het Ne derlandse volk tegen de waters nood van 1 Februari 1953. Zij zul len een glorieuze herinnering zijn voor ons nageslacht. Daarom is het devies", zo besloot burgemeester Schokking, „zoveel mogelijk ko pen". Hierop maakten alle geno digden een korte rondgang door de beide postkantoren, waarin de amb tenaren achter de loketten al klaar zaten. Direct nadat de loketten open gingen, kochten velen, die in de regen hadden staan wachten zegels en eerstedag-omslagen. TERUGKEER NAAR NOODGEBIEDEN Zoals reeds gemeld kunnen aan personen, die naar de noodgebieden moeten terugkeren, plaatsbewijzen voor de Spoorwegen op crediet worden verstrekt tegen inlevering van een door of namens de burge meester ter plaatse afgegeven be wijs. Vermeld werd. dat deze be wijzen te verkrijgen zijn in het nieuwe stadhuis alhier. Uiteraard geldt dit slechts voor de geëva- cucerden. die in Den Haag :qjn ge registreerd. Personen, die in an dere plaatsen zijn geregistreerd, dienen zich tot, de burgemeester in de desbetreffende plaats te wen den. Mgr. BaïtleJIi maakte rond vlucht hoven geteisterde gebieden Directeur Pauselijk Missiewerk Mgr. Baldelli. directeur van het Pauselijk Missiewerk, is uit Brus sel in Den Haag aangekomen. Hü heeft gisteren een rondvlucht ge maakt boven de geteisterde gebie den van Nederland. Ook bracht hij een bezoek aan mgr. dr. B. J. Alfrink, coadjutor van de aartsbis schop van Utrecht en aan mr. F. J. Th M. van Thiel, minister van Maatschappelijk Werk, die de hulp acties coördineert. Evacué s in Den Haag Melden bij Evacuatiebureau Nog steeds blijkt, dat een aantal evacué's. thans in Den Haag ver blijvend. zich nog niet heeft ge meld bij het Plaatselijke Evacua tiebureau. Registratie is dringend noodzakelijk! Daartoe bestaat da gelijks gelegenheid van 915 uur in net nieuwe Stadhuis, Burg. de Monchyplein 9. DE COLLECTE VOOR HET RAMPENFONDS Het onderschrift van de foto, welke wij op 5 dezer plaatsten van de collecte voor het Rampenfonds behoeft enige correctie en aanvul ling. De personen die op deze foto voorkwamen, waren niet beiden inwoners van India. Alleen de dame komt uit dit land. de heer stamt uit Pakistan. Verder is het interessant te vermelden, dat bei den studeren aan het Institute of Social Studies, gevestigd in het Paleis Noordeinde. ONDERSCHEIDING VOOR MEJ. VAN GESTEL Toegekend is de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan mej. L. Th. M. van Gestel, huisbewaar ster van de dienstmeisjesafdeling van het ziekenhuis van de H. Joannes de Deo, alhier. In de SchalkbnrgerstTaat is gister avond de 64-jarige voetganger H. B. van de Nunspeetlaan aangereden door een personenauto. B. was n.l onvoor zichtig de weg overgestoken. De mar. liep een hersenschudding op en is in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. *t Begon met een schent of steek Krnschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders. Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kru- schen op de bloedzuiverende orga- ganen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom van daag nog de heilzame Kruschen kuur. Dan smoort ge Uw rheuma- tiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. LNBRAAK IN NUTS- SCHOOL AAN LAAN VAN POOT Kleine buit, grote ravage De concierge van de Nutsscliool aan de Laan van Poot ontdekte andaag in de prille ochtenduren een grote ravage In het schoolge bouw. In alle klassen waren les senaars en kasten opengebroken de kamer van het hoofd der school, de heer F. C. Haalebos, bood een chaotische aanblik. Uit. een nader onderzoek bleek, dat een of meer indringers zich toegang hebben verschaft door verbreking van een ruit in een der deuren van het gymnastieklokaal. Door de gang wr.arby z\j geen enkel klaslokaal oversloegen zijn de dieven naar de kamer van het hoofd der school gegaan. Niets is daar voor hun verniel zucht gespaard. Kleine sloten wer den verbroken, grotere sloten ver meden ze en zij bereikten de in houd van de kasten door een of meer panelen uit te breken. De buit was echter al deze moei te niet waard, want voor zover men vanochtend de chaos kon overzien, hebben de indringers slechts een klokje van een der onderwijzeressen en een klein be drag aan geld meegenomen. Wel hebben zjj by hun onderzoe kingen de gehele school-admini- stratie overhoop gehaald. Het aantal inbraken, dat na de oorlog in de Nutsschool is gepleegd is hiermee gestegen tot drie. Om het politie-onderzoek zoveel mogelijk te vergemakkelijken, zijn de 450 leerlingen vanmorgen naar huis gezonden. Drie jaar geëist tegen Leidse accountant Na een zitting die drie dagen duurde en waarin 2S getuigen zijn gehoord, heeft de Officier van Jus titie bij de Haagse Rechtbank een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist tegen de 52-jarige Leidse accountant I. J. S. Hij wordt verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting en het als bestuurder openbaar maken van onware balansen, winst- en verlies rekeningen. e d. Enkele jaren geleden heeft S. de Zuid-Hollandse Beleggingsmaat. schappij opgericht, een moeder maatschappij, waaronder talrijke N.V.'s ressorteerden. Vele via advertenties opgeroepen personen hebben in deze N.V.'s geld gestoken. Een commissaris- en di recteursplaats werden aangeboden, maar na enige tijd bleek, dat de meeste N.V.'s er slecht voor ston den, zodat het geld verloren was. Niet vastgesteld is, dat S. zich het geld heeft toegeëigend. Hij zou zelf vele duizenden guldens verloren hebben De belde raadslieden mr A. Mout en mr J. H. Willems bepleitten vrijspraak. Het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling van S., die reeds! bijna een jaar in voorar rest verblijft, werd afgewezen Uitspraak 20 Februari. Talloze padvinders, leden van het Nederlandse Padvindsters (iilde, van „De Neder la ndsche Padvinders", van de Nederlandse Gidscnbewegïng en van „De Ver kenners van de Katholieke Jeugd beweging", hebben gedurende de afgelopen dagen op allerlei ma nieren geholpen, de nood van de slachtoffers van de watersnood te lenigen. Zy hebben op dijken ge staan en gaten gedicht, zandzak- gevuld, met eigen schepen •n gered, voedsel en kleding opgehaald en gesorteerd, evacué's bijgestaan. Kortom, geen werk was te groot, geen werk was te klein. En door zo hun diensten aan te bieden, hebben zij getracht dat deel van de belofte, waarin staat, iedereen te helpen waar zij kunnen, in practijk te brengen. Van de zijde van „De Neder- landsche Padvinders", welke orga nisatie voor haar District Den Haag (waartoe Rijswijk en Voor burg behoren) een tijdelijk bureau had gevestigd in het gebouw Zee straat 76, vernamen wy. dat vo rige weck Dinsdag een grote i groep gereed stond, om te helpen by de evacuatiedienst en bij do inzameling van kleding Daags daarna waren de padvinders wederom present bij de evacuatie- dienst. waren zij behulpzaam by de sortering van kleding en wer den koeriersdiensten in het leven geroepen. Daarmee is tot Zater dag doorgegaan. Met gerechtvaardigde trots ver telde men ons, dat de padvinders over het gehele land de handen uit de mouten hebben gestoken, dat ook veel buitenlandse pad vinders (Belgen en Fransen) hulp hebben verleend en dat hier in Den Haag zelfs een Duitse voor trekker arriveerde, die uit Bent- heim per motor hierheen was ge komen. om de helpende hand te bieden. „Strooptocht" langs de huizen Jl. Zaterdag is door de pad vinders een „strooptocht" langs de huizen in onze stad gehou den met als resultaat, dat in de Muzenstraat ongeveer 200 de kens. 100 matrassen en enkele complete bedden konden wor den ingeleverd. Gisteren en Zondag is er door verschillende padvinders, ten bate van het Nationaal Rampenfonds in de stad sneeuw geruimd. Eén verkenner is er Zondag met zijn vriend op uit getrokken, maakte verscheidene stoepen sneeuwvrij en verdiende f 17.94. Eén gulden verdienen! Zaterdag 14 Februari a.s, zullen alle padvinders en padvindsters voor het. goede doel één gulden verdienen. Ieder lid: kabouters, welpen, padvindsters, gidsen, ver kenners, voortrekkers, pioniers, Bouw nieuw Hospitaal- LerLscliip ,.De Hoop' Op Scheveningse werf? Naar de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever, gistermiddag in de vergade ring van de Gemeenteraad mede deelde. is de actie, welke gevoerd werd voor het bijeenbrengen van gelden voor de vernieuwing van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", in verband met de nationale ramp. voorlopig stopgezet. Bij geruchte had de wethouder vernomen, dat do mogelijkheid overwogen wordt, om de houw van een nieuw hos- pitaalkerkschip op de Schevening se werf te doen geschieden. Collecte in Katholieke kerken geheel naar Rampenfonds De collecte voor het Rampen fonds in alle Haagse kerken en omgeving heeft naar thans be kend is, ruim driehonderdduizend gulden opgebracht. De opbrengst van hel R.K. dekenaat Den Haag is 146.022.76. Dit bedrag wordt overgemaakt aan het Nat. Ram penfonds. Deken Pompe verzocht, ons ernstig te protesteren tegen het bericht in een der Haagse bla den, als zou een deel van het ge collecteerde geld besteed worden voor het lezen van missen voor de overledenen. Dit bericht is beslist onjuist. De Bisschop van Haarlem had opdracht gegeven voor alle getroffenen in het rampengebied te offeren en de R.K. kerk in zyn geheel, stelt er dan ook prijs op te verklaren, dat zij eendrachtig met alle andere kerkgenootschappen heeft willen offeren voor de in nood verkerende mens. Het prach tige bedrag wordt in z'n geheel overgemaakt aan het Nat. Ram penfonds. De gespecificeerde op brengst in R.K. kerken H. Agnes, Beeklaan 12.300.28 H.H. Ant.. en Lodewjjk, Boskant 4.415.— H. Antonius Abt, Sche- venlngen 5.400. H.H. Engelbew., Brandt- straat 6.000. H. Familie, Kamperfoe lieplein 8.900. H. Gerardus Majella, Wenckebachstraat 6.253. H. Hart, Hobbemastraat 3.618. H. Jacobus. Parkstraat 4.700. H. Jeroen, Spoorwyk 3.500. H. Jozef. v. Limb. Sti- rumstraat 3.700. H. Liduina, Schenkkade 5.800. H. Martha, Hoefkade 3.800. H.H. Mart. v. Gore., Corn, de Wittlaan 3.600. O.L. Vr. v. Allerh. Sacr., Moerwyk 2,903.55 O.L. Vr. v. Goede Raad Bezuidenhout 5.841.90 O.L. Vr. van Lourdes, Scheveningen 4.700. O.L. Vr. Onbevl. Ontv„ Elandstraat 9.566.88 Onbevl. Hart van Maria, Marlot 1.830.51 H. Pachalis Baylon Benoordenhout 8.755.08 II. Paulus, Haagweg 4.700. H Teresia v. Avila, Westeinde 4.120.— H. Teresia v. Kindje Jezus 5.250. Allerh. Sacr., Sportlaan 4.782. H. Willibrordus, Assen- delftstraat Voorburg: H Martïnus O.L. Vr. Hemelvaart Wassenaar: De Goede Herder Totaal Dekenaat: 3.153.50 6.360.50 8.100.— 3.972.56 146.022.76 Opbrengst Herv. Kerken 5.132.57 1.012.28 2.431.26 1.181.25 3.302.79 1.071.79 4.081.81 3.520.26 1.448.31 5.660.67 2.848.92 737.11 3.654.91 236.17 475.27 860.06 1.611.84 2.449.54 132.70 1.262.88 662.86 1.003.73 1.125.— 733.39 1.399.28 315.31 853.60 leidsters en leiders, trekt er die dag in uniform op uit om zoveel mogelijk werkjes te verrichten en zó tenminste één gulden te verdie nen. Dezelfde avond nog wordt in iedere groep afgerekend, waarna de hoofdleidsters, groepsleidsters, c.q. groepsleiders het verdiende bdrag op Maandag 36 Februari overmaken. Op geen enkele wijze en onder geen beding mogen werkjes, die n verband staan met de ramp, te gen betaling worden uitgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat het werk v.m. de ramp hiervoor niet on derbroken mag worden. "~)p deze manier hopen de pad vinders een flink bedrag bijeen te brengen, waartoe de Haagse be volking natuurlyk van haar kant het nodige kan bijdragen. (Advertentie) Grote doos 75 ct. Vijfde lijst van evacué's De vyfde lijst met namen van in Den Haag verblijvende evacue's ligt aan ons Inlichtingenbureau ter inzage. BIJ beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 23 Januari 1953 is de ingenieur F de Graaf met ingang van 1 Fe bruari 1953 bevorderd tot ingenieur le klas. Grote Kerk Nieuwe Kerk Willemskerk Zuiderkerk Regentessekerk Wilhelminakerk Julianakerk Bethlehemkerk Laakkapel Duinzichtkerk Oranjekerk Uw Koninkrijk Kome Bethel Malakkakapel Van Oosterleeschool Immanuelkerk Goede Vriidagkapel Maranathakerk Marlot Pauluskerk Rehoboth Johanneskapel Goede Herderkapel Jeruzalemkapel Paaskerk Pniël kapel Ds Karresschool Totaal 48.205.62 In do randgemeenten brachten, zoals gemeld, de collecten op in de Herv. Kerken: Wassenaar ƒ5629.70; Scheveningen ƒ21.000; Voorburg 7000 en Rijswijk 4000. Geref. Kerken Den Haag De collecte in de Geref. Kerk van Den Haag-Oost bracht op 12.529; in die van West 16.S86.90 (vorige week werd reeds ƒ2314.33 gecollecteerd); in die van Zuid 3950; in die van Moerwjjk 2592; in die van Scheveningen 17.500 en in die van Loosduinen 6994.22, Totaal hebben de Geref. Kerken van groot Den Haag gecollecteerd een bedrag van ƒ60.452.12. Chr. Geref. Kerken De Chr. Geref. Kerken brachten voor het Rampenfonds byeen: Den Haag-Centrum ƒ1300; Den Haag- West ƒ2167.85; Scheveningen ƒ1227.60; Den Haag-Zuid ƒ328 en Den Haag-Oost ƒ480. In de Engelse kerk aan de Ti- morst raat werd ruim f 1000 bijeen gebracht. Expeditiekneeht stal twee pakketten kleren De Haagse politie heeft de 1.9- jarigc Haagse expeditieknecht A. J. K; gearresteerd, die zich heeft vergrepen aan goederen, welke door het Rode Kruis waren inge zameld voor de slachtoffers van de watersnood. Tot deze goederen behoorde ook een battledress, waarmee K. zich heeft getooid en zich in de noodgebieden voor Rode Kruishelper heeft uitgegeven. Op Maandag, 2 Februari bracht K. een pak kleren voor enkele kinderen, die hij op straat had ont moet naar een Inzamelpost in de Sweelinckstraat K. hielp daar sor teren en beweert van de leiding toestemming te hebben gekregen zijn eigen slechte pak te mogen ruilen met een pakje, dat was in gezameld. In dat pakje gestoken, heeft hij nog een costuum, een winter jas en een battledress weggenomen en naar huis gebracht. Dezelfde dag kwam hij naar zijn zeggen 's middags om kwart over twee in de Jan Hendrikstraat een man tegen, die een zwaar pakket droeg. K. sprak de onbe kende aan en zou voor hem het pak naar de verzamelplaats aan de Boekhorststraat brengen Ook dit pak. dat o.m. een oud heren- costuum. onderkleding en zakdoek jes bevatte, nam hij echter mee naar huis. In een winkel kocht hij enkele Rode Kruisemblemen, die hij op de battledress bevestigde en dnnrin gekleed ging K., zich uitgevend voor Rode Kruishelper. op weg naar het rampgebied, waar hij tal van mensen zou hebben gered en zelfs zou zijn geïnterviewd als moedige redder. Het was echter opgevallen, dat K. twee keer met een groot pak was thuisgekomen en tijdens zijn afwezfgheid vond de politie de gestolen goederen. K werd bij zyn thuiskomst. Zater dagavond laat, gearresteerd. De districtsrecherche van het Huygenspark verzoekt degene, die op 2 Februari om kwart over twee 's middags in de Jan Hendrikstraat door een onbekende is aangespro ken, aan wie hij een pak kleding heeft overhandigd, zich voor het geven van inlichtingen op haar bu reau te melden, „DoLlcr vorderde goederen De 26-jarige bouwvakarbeider L. J. A v. D„ uit Den Haag. heeft zich eveneens Rode Kruis-goederen toegeëigend. Hij was met een Rode Kruis-coionne naar het rampgebied vertrokken. Op eigen gelegenheid wist hij Zierikzee te bereiken. On dertussen had hij een Rode Kruistas buitgemaakt cn vorderde als „dokter", want zo liet hij zich noe men o.m. sigaretten en kousen. Met een schokker ondernam hij de terugreis; maar de schipper, die door v. D.'s vreemde gedrag arg waan had gekregen, alarmeerde bij aankomst in Dordrecht de politie. De Dordtse politie vond op hem een rubberpak, een compleet stel goede onderkleding on dekens. Van D., die deze uitrusting kennelijk wilde in palmen, is hier in Den Haag in ver zekering gesteld en zal voorgeleid worden. Diefstal bij het sorteren Bij het sorteren van Rode Kruis- goederen in de Houtrusthallen heeft de 36-jar. ambtenaar van een der mi nisteries. K. B„ zich schuldig ge maakt aan diefstal van een paar wollen handschoenen. Collega's, die zagen, dat B de handschoenen in eigen zak stak, waarschuwden de politie. De handschoenen werden in woning gevonden. Hij heeft bekend, is in arrest gesteld en zal aan de Officier van Justitie worden voor geleid. Ut Let dayloeh van, een ^JJagenaar Gemeenteraad Het pleitte niet voor de Com munistische Raadsfractie, die op zichzelf goede arbeid van de arbeiders onder hen, in de voor bije week, tot een politiek reclame- stuntje te maken. Over zulke arbeid staat er in de BUbel: „Gij hebt Uw loon reeds weg". Aangezien ik van wanklan ken de echo niet wens te zyn, zwijg ik er verder over. Zij, die het hart wel op de juiste plaats hebben, laten zulke dingen achter zich, zonder om te zien. En zo konden wij staande, mot eerbied en met aandacht luisteren naar het sobere In Memoriam dat de Burgemeester uitsprak ter gedachtenis aan de overleden oud- Burgemeester van Den Haag, Jhr Bosch Ridder van Rosenthal; de eminente Kunst-minnaar en pleit bezorger Jhr A. Loudon en de grote Haagse Dichter Nyhoff. Drie namen van betekenis voor onze stad. De sobere toon van het ge sproken woord, gaf relief aan de grote tragiek der duizendtallen die aan ons land ontvielen, en wier naam slechts in een Dodenlijst staan vermeld. ƒ400.000.voor de toegestoken hand aan het noodgebied om met raad en daad te helpen. En 600.000.om de zorgen voor het évacuatiewerk in onze stad op ons te kunnen blijven nemen, 20.000 voor het. Kerkschip „De Hoop". Ziedaar wat Den Haag gis teren in De Raad met grote liefde en uit volle overtuiging heeft weg kunnen schenken, in een waarlijk Nationaal verband. En een half Millioen reeds door de Burgery bijeen gebracht. Het was met een oprechte voldoening dat de Burgemeester verklaarde er trots op te zyn, Burgemeester van Den Haag te mogen zyn. Dinsdagavond 17 Febr. zal dr. D. Hoek voor de vereniging „Die Haghe" in het Kon. Instituut van In genieurs een lezing houden over: ..Ja cob van Dijck. een Haags verhaal uit de tijd van Van Oldenbarneveldt en De'Groot." Steen door ruit van juweliers zaak Twaalf gouden dasspelden gestolen In de nacht van Zondag op Maandag is met een steen een winkelruit ingegooid in het portiek van een juwelierswinkel aan de Zoutmanstraat. Er worden 12 gou den dasspelden vernist voor een totale waarde van 416. Mr. J. A. N. Patijn 80 jaar Het Gemeentebestuur van 's-Gra- venhage heeft aan mr. J. A. N. Patyn. die gisteren zyn 80ste ver jaardag vierde, een uitvoerig schrijven gericht, met welk schrij ven. dat gistermiddag in de Raadsvergadering door de burge meester werd voorgelezen, de raad onder harteiyk applaus instemde. Mr. Patyn ontving voorts een bloemstuk van de Gemeente 's-Gravenhage en een van de Martha Stichting te Alphen aan de Ryn, waarvan hy jarenlang voor zitter is geweest. IN AUTO ONWEL GEWORDEN EN OVERLEDEN Gisteravond is de 61-jarige koop man Chr. P. uit de Cederstraat alhier toen hy in zjjn auto op de Delftweg onder Rotterdam reed, onwel geworden. Een ontboden dokter heeft de dood geconsta teerd. Het stoffelijk overschot is naar het Bergweg-ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. BESCHONKEN MAN VIEL DOOR WINKELRUIT De 62-jarige loodgieter G. J. D. heeft gisteravond laat de rust in de Wagenstraat verstoord. Hij ver keerde onder invloed van sterke drank en viel, toen hij zijn evenwicht verloor, door een win kelruit, De man is met een hoofdwond in het ziekenhuis West einde opgenomen. BANKWERKER DOOR VOOR HAMER GETROFFEN De 55-jarige bankwerker J. H. uit de Lyonnetstraat is gisteren bij werkzaamheden in de tramremise aan de Wouwermanstraat door een voorhamer aan het hoofd getrof fen. De man is met een hoofdwond en een hersenschudding in het zie kenhuis V.'esteinde opgenomen. ..Openbaar lichaam met belangrijke sociale taak" (Van een onzer verslaggevers) Op 16 Juni a-s. zal een comman- «lowisseling plaats vinden bij de Hiuig-se Brandweer. Dan heeft, de tegenwoordige commandant, de lieer C. W. P. Otten, de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Hy zitI opgevolgd worden door de heer II. J. van Oostveen, die thans de functie van waarnemend comman dant. vervult. In 1941 by brandweer Van jongs af aan heeft de nieuw benoemde commandant belangstel ling gekoesterd voor het brand weerwezen, Voor de oorlog was hy als hoofdinspecteur bij do politie werkzaam. Brandweer en politie waren destijds nog niet gescheiden en het korps werd gekenmerkt door een straffe discipline en taak verdeling. Zo was het een politie- inspecteur niet toegestaan zich in een brandend gebouw te hegeven zo iang het blussingstverk nog aan de gang was. Pas na afloop was het. de politie toegestaan het huis te betreden en kon hoofdinspecteur V{in Oostveen zich op de hoogte stellen van de techniek van het blussmgswerk. Doch niet alleen voor de technische kant van het brandweei wezen toonde hy belangd- stelling. Het was ook, en vooral, de sociale taak van de brandweer die tot zijn verbeelding sprak. Dit was dan ook een der motieven, die er toe geleid hebben, dat de heer Van Oostveen als referendaris by de Haagse Brandweer in dienst trad, toen in 1941 de scheiding tus sen politie en brandweer tot stand kwam. „De brandweer," zo zegt de nieuwe commandant, „is een open baar lichaam met een zeer bijzon dere. sociale taak." Hij,legt er de nadruk op. dat door velen de brandweer verkeerd wordt beoor deeld, omdat men een onvolledig beeld heeft van het werk. door dit korps verricht. Die taak blijft bij lange na niet beperkt tot het spec taculaire blussingswerk, waarvan ieder merkt. De brandweer ver leent aan iedereen hulp en bij stand. in tal van vormen. Zy komt net als de dokter veelal op Êlaatsen, waar het niet prettig is. oms zyn het. ook simpele dingen, waarmee de brandweer zich bezig houdt, slechts voor de betrokkenen van belang. De poes, onbereikbaar weggekropen in een hoge boomtop, vormt daarvan het klassieke voor beeld. En als men de dagelijkse rapporten raadpleegt ziet men, dat gebeurtenissen van dergelijke aard. zich nogal eens voordoen. „Wij zouden graag nog méér helpen," zo zegt de heer Van Oost veen, „maar in het geval van brand kan men niet veel anders doen dan blussen. Daarom streven we naar een doelmatige techniek. Richt snoer van ons handelen is: zo wei nig mogelijk water te gebruiken om de schade zo gering mogelijk te houden. En als de brand eenmaal is De oude en de nieuwe commandant van de Haagse brandweer. De heer C. W. P. Otten (rechts/die tn Juni a.s. de pensioengerechtigde leeftijd bereiktin gesprek met. zijn opvol ger, de heer H. J. van Oostveen. geblust, dan pogen wij het. de ge troffenen zo aangenaam mogelijk te maken, door het huis weer op orde te brengen, voorzover in ons vermogen ligt." Plannen? De heer Van Oostveen schudt het hoofd. „Natuurlijk zijn er plannen, die de heer Otten en ik in voorbereiding hebben. Ik zal de lijn van mijn voorganger voort zetten. De brandweer in Den Haag heeft een goede naam en is uitste kend uitgerust. De brandschade in onze stad. vergeleken met andere steden, is gering. De brandweer kwijt zich zeer goed van haar pre ventieve taak, ad%'iezen te geven aan de departementen en bedrijven omtrent blusapparaten en instruc ties by het. uitbreken van brand". Zo is de Haagse brandweer actief op allerlei gebieden, waarvan het publiek dikwijls geen weet heeft. Oip de beruchte Zondag, 1 Februari, is zy 161 maal uitgerukt voor aller lei hulpverleningen en tussen de bedrijven door moesten ook nog 17 schoorsteenbrandjes worden be dwongenDit alles wordt ge regeld op de Prinsestraat, van wel ke post uit de overige vijf posten kunnen worden gealarmeerd. On der het commando van de heer Van Oostveen zal stellig ook uitvoering worden gegeven aan de inrichting van posten in de nieuwe stadswij ken. De plannen daartoe zijn reeds geruime tijd in voorbereiding. Levensloop De nieuwe commandant, de heer H, J. van Oostveen, in 1897 geboren werd in 1921 benoemd tot adspi- rant-inspecteur van Politie te Den Haag was later inspecteur en werd in 1938 by keuze bevorderd tot hoofdinspecteur van Politie. Bij de scheiding van Politie en Brandweer in 1941 werd hU tot Referendaris bij de Brandweer benoemd. In die functie heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de reorganisatie van de Brandweer. In 1946 werd hij aangesteld tot waarnemend Com mandant. Hij wordt thans opgevolgd door de heer J. van Houten, die, in 1907 geboren, als scheepswerktuigkun- dige werkzaam was bü de Java- China-Japanlijn en daarna in het buitenland zijn technische studie heeft voortgezet. In 1940 kwam hij bij de Brandweer van Amsterdam in opleiding voor Brandweer-Offi cier. In 1941 werd hij adspirant- hoofdbrandmeester by de Brand weer van 's-Gravenhage. Drie jaren later werd hem. in de rang van hoofdbrandmeester het commando over het rayon Centrum toever trouwd. Hij is thans Commandant van h«t rayon Noord en hoofdinstructeur voor de opleiding van Brandweer personeel in het kader van de Be scherming Bevolking.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4