Ratificatie EDG -verdrag in Frankrijk onzeker Twee tegenstanders benoemd tot Kamer-rapporteur Taft verwacht geen aanval aan Koreaanse front Hulp uit binnen- en buitenland Blauwe Gillette Mesjes K.S.G.-BESLUITEN Engelsen werken aan herstel HAAGSCHE COURANT Dinsdag 10 Februari 1953 Pagina 5 ONDANKS DULLES' ULTIMATUM Van onze Parijse correspondent) Nu Eisenhowers speciale boodschappers Dulles en Stassen weer naar Washington zijn teruggekeerd en men in Parijs een voorlopige balans van hun bezoek tracht op te maken, blijken de vooruitzich ten, wat het voornaamste doel van hun reis be treft: het Europese leger, nog niet bijzonder fleu rig te zijn. Beslissing bij de socialisten Op zichzelf is het niet zo heel verwonderlijk dat het bezoek der Amerikanen in dit opzicht weinig heeft uitgericht, omdat men zich, speciaal in Frankrijk, al veel te de finitief had vastgelegd. Xu is het wel zeker dat de repu blikeinse bewindslieden een veel forsere toon hebben aangeslagen dan hun democratische voorgan gers plachten te doen. De stukken lagen echter zo dat er voor de Franse regering, tot wie Dulles en Stassen zich uiteraard wel moesten, richten, weinig ruim te meer over was voor eigen initia tieven. Het woord is nu aan het Franse parlement en dat zich dit niet beïnvloeden laat door bespre kingen op „gouvernementeel" ni veau, is al wel heel duidelijk uitge komen in de keuze der rapporteurs, welke de twee betreffende Kamer commissies van Defensie en van Buitenlandse Zaken direct na het bezoek der Amerikanen hebben ge daan. Die keuze viel namelijk op de socialistische oud-minister van Oorlog, Jules Moch, en op de Gaul listische generaal König. Het gaul listische standpunt (dat nog steeds afwijzend is) is bekend. Wat Moch aangaat, herinnert men zich wel, dat hij indertüd het plan-Pléven met veel ijver, overtuigingskracht en ook succes in Washington ver dedigd heeft. Maar tussen het oor spronkelijke plan en het huidige project ligt een wijde afstand, en het is bekend dat van dat laatste, waar het nu juist om gaat, Moch helemaal niets wil weten. Een slecht begin, zo heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, Bi- dault, dan ook gezegd, toen hij de rapporteurskeuze vernam. Premier Mayer was wat genuan ceerder in zijn oordeel en meende dat de regering beter met een in telligent tegenstander dan met een slappe en dus gemakkelijk te be- invloeden partijganger kon te ma ken hebben. Overigens is het na tuurlijk niet beslist noodzakelijk dat de Kamer te zijner t\jd het standpunt van de commissie geheel zal onderschrijven, terwijl het eveneens mogelijk is dat de rap porteur weer met zijn medecom missarissen van mening zou ver schillen. Maar iemand als Moch is er zeker niet de man naar om een these te verdedigen, waar hij niet zelf achterstaat, en evenmin de man die zich zijn argumenten gemakkelijk uit handen zal laten slaan. Een tweede zorg voor de rege ring heeft betrekking op de agen da. Gezien de voorbereidingen in de commissie en de tijd, die nodig zal zijn voor het opstellen der rappor ten, is het. uitgesloten dat ..het E.D.G.-verdrag vóór Juni bij de Kamer in openbare bespreking komt. Er hebben in Parijs geruch ten gecirculeerd over een soort ul timatum. dat Dulles de Westeuro- pese landen zou hebben gesteld. Hij zou West-Europa vijf en zeventig dagen tijd hebben gegeven om de E.D.G. te ratificeren. In deze vorm is dit gerucht zeker onjuist. Daar entegen zullen de Amerikaanse mi nisters hun Europese collega's on getwijfeld wél hebben gewezen op enkele data. die ze beter niet uit het oog kunnen verliezen. Om streeks einde Maart beginnen de Amerikaanse senaatscommissies met de bestudering der militaire Dulles en Stassen terug in V.S. Europa moet uP krijgen Gisteren zijn de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, en het hoofd van het Amerikaanse Bureau voor de Wederzijdse Beveiliging, Harold Stassen, na hun Europese rondreis te Washington teruggekeerd. Minister Dulles verklaarde dat de vooruitzichten voor de totstand koming van het Europese leger hem bemoedigend leken. Een uur na aankomst begaven Dulles en Stassen zich reeds naar het Witte huis om president Eisenhower ver slag uit te brengen over hun tocht. Dulles verklaarde de moeilijkhe den, waarvoor de Europese landen zich met. betrekking tot het E.D.G.- verdrag gesteld zien, niet t.e wil len verkleinen, doch wel te gelo ven, dat er de welbewuste wil is om het project te voltooien. Hij vertelde, dat Eisenhower hem naar Europa had gezonden om te on derzoeken. waarom de ratificatie van het E.D.G.-verdrag zo lang op zich liet wachten. Dulles vertelde verder, dat Stas sen en hp zo spoedig mogelük met de president en de overige leden van het hulpcomité voor de over stromingen zouden beraadslagen over „de beste w^ze. waarop wü onze vrienden en bondgenoten in hun lot kunnen bijstaan" Dulles verklaarde zeer onder de indruk te zijn gekomen van de omvang van de ramp en van de moed. waarmede de regeringen en de vol ken, die hierbü betrokken waren, te werk zijn gegaan om de gevol gen van de ramp te boven te komen. Stassen zeide een poging te zul len doen om de Amerikaanse open bare mening en het Congres te winnen voor krachtige Amerikaan se steun aan de Europese bondge noten. Hij wil hiervoor teams van deskundigen naar Europa zenden. credieten voor Europa, die tussen einde Mei en eind Juni, met het pog op het Amerikaanse „fiscale jaar" (dat van Juli tot Juli loopt), door het Congres al of niet gevoteerd zullen moeten worden. Wanneer men die verschillende data onderling vergelijkt, dan kan dus nü al wel worden voorspeld, dat ze. wat Frankrijk en Amerika betreft, heel bezwaarlijk te coör dineren zullen zijn. En daarmee kan de gehele Atlantische politiek al op losse schroeven worden ge zet. Een derde moeilijkheid is ten slotte de opstelling der protocollen, die de Franse regering aan het E.D.G.-verdrag wil hechten. Men weet dat Mayer bü zün aanvaar ding van het premierschap slechts door de toezegging om nieuwe on derhandelingen met de vijf overige E.D.G.-landen te openen, de „vigi lante" steun der Gaullisten heeft kunnen verwerven. Er was intus sen nog geen enkel teken op te merken dat er op zou kunnen wij zen. dat de Gaullisten, in ruil voor die belofte, bij de ratificatie nu ook hun effectieve steun aan het Europese leger zouden geven Ze steunen alleen het kabinet Gege ven de partijverhoudingen in het parlement, betekent dit dat het de socialisten z'tjn. die het lot van de E.D.G. in handen houden. In de S.F.I.Ó-, de partij der Franse socia listen. heerst veel verdeeldheid over het Europese leger. Over het algemeen kan echter wel worden gezegd, dat hun bezwaren, zoals die door Moch worden uitgesproken, precies gaan in de tegenovergestel de richting als die waarin de Gaul listen de regering zouden willen drijven. Voor Moch die zeer anti- Duits gezind is en oorspronkelijk slechts zogenaamde eombat-teams, eenheden van hoogstens duizend man. in het Europese leger wilde opnemen, is het huidige ontwerp veel te weinig „geïntegreerd". Daarentegen zou door middel van die toegevoegde protocols, op Gaullistisch aandringen, juist het nationale karakter van de verschil, lende legers duidelijker onder streept en gehandhaafd moeten worden. Zodat men, alles bijeen geno men, voor het moment nog niet goed ziet, hoe het Euro pese leger tot stand zou moe ten komen. Zeker niet op zo korte termijn: datzelfde Europese leger dus, waarom thans de hele samenwerking tussen Amerika en Europa draait Franse minister afgetreden Polilie-amblenaar onder regering- Vichy De Franse minister van Gezond heid. André Boutemy, tegen wie in de Nationale Vergadering de laat ste tijd critiek is uitgebracht omdat hij ambtenaar geweest is onder de regering van Vichy. is gisteravond afgetreden. Paul Ribeyre, minister van Handel, zal hem tijdelijk ver vangen. Boutemy is een politiefunctio naris van de regering van Vichy geweest. De communisten verkla ren. dat hij actief opgetreden is tegen verzetsstrijders. De afge treden minister is twee maal in de assemblée verschenen, om een toe spraak te houden. Beide keren werd hem dit echter door lawaai onmogelijk gemaakt. Columbiaans fregat naar Nederlander genoemd Door de Columbiaanse marine wordt een nieuw fregat aange kocht, dat naar Korea zal wor den gezonden, ter vervanging van het fregat „Capitan Tono", dat daar op het ogenblik vertoeft. Het nieuwe fregat wordt ge noemd naar de in Curagao ge boren Nederlander, Louis Brion, en zal door de Columbiaanse re gering worden gedoopt „Marshal Brion". Dit naar aanleiding van de grote hulp en de vele activi teiten van Brion, voor de onaf hankelijkheid van Columbia. De republikeinse fractieleider van de Amerikaanse Senaat, Ro bert Taft, heeft na een bezoek aan president Eisenhower verklaard, dat Amerika kennelyk geen front- aanval op de communistische linies op Korea overweegt. Taft zeide een blokkade van de Chinese kustlijn „zeer wenselyk" te achten „indien deze zonder te veel internationale complicaties uitgewerkt zou kunnen worden". De senator zeide niet te weten of een bombardement van de Mand- sjoerüse bases militair voordeel zou brengen, „nu de communisten zo machtig aan het front zün". Taft zeide van oordeel te zün, dat het thans vrede op Korea zou zün, als de regering-Truman twee jaar geleden het plan-Mac-Arthur zou hebben aangenomen. Volgens het tüdschrift „U.S. News and World Report" heeft Churchill de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, bü diens bezoek medegedeeld, dat hij niet zo zeer in een paniekstem ming over Eisenhowers besluit ten aanzien van Formosa was als men wel had aangenomen. Volgens het blad was Churchills „bezorgdheid" slechts bestemd voor binnenlands gebruik, teneinde de socialisten de wind uit de zeilen te nemen. In Britse diplomatieke kringen te Londen noemt men een aantal punten, die naar het Britse stand punt een blokkade van de Chinese kust onwenselük maken. Hiertoe behoren: 1) De Britse handel zal ongun stig beïnvloed worden. Als natio nalistische schepen ingrüpcn, zul len Britse schepen dë steun krijgen van de Britse marine, zo wordt van bevoegde züde vernomen. 2) Een blokkade kan tot ge- vaarlüke incidenten leiden, waarbü Generaal J. van Fleet ridder Oranje Nassau Generaal James van Fleet, die vandaag het commando over het Amerikaanse achtste leger aan luit.-gen. Maxwell Taylor zal over dragen, heeft een Nederlandse onderscheiding ontvangen. Tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse tweede divisie, waaraan de Neder landse en Franse bataljons zijn toegevoegd, werd hem de mede deling gedaan van zijn benoeming tot „ridder in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden". Ge durende de afgelopen drie dagen heeft generaal Van Fleet zijn laat ste bezoeken aan de frontgebieden gebracht. Chinese en Sovjet-Russische han delsschepen en mogelük zelfs oor logsschepen betrokken kunnen worden. 3) De uiteindelüke invloed op het Chinese vasteland acht men te negeren en 4) Men meent. dat. een en ander niet het einde van de Koreaanse oorlog zal brengen. 5) Een blokkade zou ontevre denheid wekken bü Oost-Aziatische landen, landen die handel met Rood China voeren. Doodvonnissen voor een rituele moord Een hoofdman uit Basoetoland, Pheello Smith, en nog tien inheem sen, onder wie twee vrouwen, zijn Maandag te Maseroe in Basoeto land ter dood veroordeeld wegens het plegen van een rituele moord. Een hoofdman werd tot twaalf maanden dwangarbeid veroordeeld wegens medeplichtigheid na het plegen van het misdrijf. Volgens het openbaar ministerie wenste Smith „medicijn" van mensenvlees om de oogst te ver groten. Zijn gehele dorp werd uit genodigd om het doden van het stamlid, Motetwa Memane, schoon vader van Smith, bij te wonen. Aanvankelijk waren 42 inheemsen naar de terechtzitting verwezen, maar tegen 21 van hen werd de beschuldiging ingetrokken en aan het einde van de terechtzitting werden er negen van rechtsver volging ontslagen. Vijf opvarenden van Schotse reddingboot verdronken De reddingboot van Fraser burgh in Oost-Schotland is gister middag in zware zee omgeslagen, toen zü hulp wilde bieden aan in nood verkerende vissersschepen. Vüf van de zes opvarenden zün verdronken. (Advertentie) Het ifleale puar U scheert zich nog gemakkelijker, heter en sneller al» U de extra scherpe Gillette mesjes in een Gillette scheerapparaal gebruikt. Want ook die vormen een ideaal paar! Zij garanderen dat U zich elke morgen snel en perfect scheert. •N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN Blue Gillette Thin Gillette ZIJ BEHOREN BU ELKAAR E 0.75 per 5 Een „goeie morgen" begint met Gillette! Stalii de Benelux Nederland er niet bij (Van onze Londense corres pondent) In Londen is verschenen een boek over Tito, van de hand van zijn medewerker Vladimir De- düer. dat gedeeltelik een auto biografie is. De gebeurtenissen, die tot de breuk met Stalin leid den, worden uitvoerig besproken, waarbü een schel licht wordt ge worpen achter de schermen van het Kremlin en vooral op Stalins vaak weinig hartverheffende uit latingen tegenover de Zuidslavi- sche leiders. Opmerkelijk voor het gehalte daarvan is het gesprek in Fobr. 1948 tussen Stalin en Kardelj, Tito's tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken. Het onder werp was de tolunie, die Tito en de thans overleden Dimitrov tus sen de Balkanlanden wilden af sluiten. Stalin zeide. dat tolunies in het algemeen onrealistisch wa ren en vroeg Kardelj een voor beeld te noemen van een tolunie, welke goed functionneerde. Kar delj noemde de Benelux. Het ge sprek ging als volgt verder Stalin: „Benelux, dat is niets". Kardelj: „Dat is België, dat is Luxemburg Stalin: „En nie mand anders". Kardelj„Daar is nog Nederland" Stalin: „Neen". Kardelj: „Ja. Nederland maakt er ook deel van uit. Kük maar naar de naam Benelux, het bete kent België. Nederland, Luxem burg". Stalin: „Als ik neen zeg betekent het neen". De meester had gesproken Generaal Eddy neemt ontslag Luit.-generaal Manton Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa, zal op 31 Maart, na meer dan 35 dienstjaren, ontslag nemen. Zijn opvolger is luitenant-generaal Charles Bolte, bevelhebber van het Amerikaanse zevende leger in Europa. De nieuwe bevelheb ber van het zevende leger wordt luitenant-generaal William Hoge. thans bevelhebber van het vierde leger te Fort Houston (Texas). Accoord over Soedan In gewoonlyk goed ingelichte kringen te Londen is Maandag medegedeeld dat een compromis tussen Groot-Brittannië en Egypte inzake de toekomst van Soedan in zicht is. Men verwacht dat de be sprekingen te Cairo tussen beide landen Dinsdag of Woensdag zul len worden hervat. Besprekingen Oostenrijks staatsverdrag verdaagd De plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" hebben gisteren hun besprekingen over een Oostenr'üks V redesverdrag verdaagd zonder een datum voor een volgende bij eenkomst vast te stellen. De verte genwoordigers van de V.S., Enge land en Frankrük hadden tevoren geweigerd, het door hen ingediende verkorte ontwerp-verdrag in te trekken. De Sowjet-Unie had intrekking van dit ontwerp als voorwaarde gesteld voor haar verdere deelne ming aan de bespekingen. Geschutv .•uur voor kust van Zuicf-China In de Portugese kolonie Macao (een eiland voor de kust van Zuid- China) is vanochtend vroeg tien minuten lang geschutvuur ge hoord. Vermoed wordt, dat het vuur gewisseld is tussen commu nistische patrouillevaartuigen en bewapende jonken van de natio nalisten. Radio-Peking heeft bericht, dat communistisch China de verdedi ging van de kust van Zuid-China en de eilanden voor de kust ver sterkt. Een missie van hel hoofd kwartier van het Centrale en Zui- delüke militaire gebied en van het Chinese vierde leger is uitgezonden om de eenheden aan de kust en op de eilanden te bezoeken. Doodstraf geëist in proces-Oradour De openbare aanklager in het proces te Bordeaux tegen de leden van de voormalige S.S., die er van worden beschuldigd de bevolking van Oradour te hebben uitgemoord heeft gisteren de doodstraf geëist tegen de voormalige sergeant Boos. een van de twee vrijwilligers, uit Elzas. Voor de andere vrüwilliger, een gewoon soldaat, en de twaalf El- zassers die onder dwang tot de S.S. zün toegetreden, eiste hü dwangarbeid of gevangenisstraf. Hü liet. vaststelling van de duur van deze straffen over aan het Hof. De Franse advocaat, die sergeant Boos verdedigde, zei dat laatstge noemde alleen dienst had genomen in het Duitse leger „om soldaat te zün." Hü was toen zeventien jaar. De advocaat zei dat Boos door zü'n meerderen was gedwongen de or ders uit te voeren. Giften en eolleeten De opbrengst van de actie voor het Rampenfonds op de Antillen heeft thans de ƒ2 millïoen ruim overschreden. Maandagmiddag had Curagao 904.000 Curagaose gul dens opgebracht, Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000. De mü'nwerkers en myn-in- dustrie hebben 1.056.700.bü- een gebracht. Nümegen collec teerde 300.000.Leeuwarden 300.000.-. geheel Friesland ruim 2 millioen, Dinteloord gaf 25 per gezin, Huizen 8.per in woner, Haaren (N.B.) 15.per gezin. Heerenveen collecteerde 76.000.—, Bleiswijk 41.000.—, Drostambt Tudderen 9000. Noodgemeente Spükenisse f 9308.- Arnhem thans 798.488.—. Opbrengst kerkcollecten: in Delft ƒ50.000.—, in Leeuwarden 10.295.—. Te Eindhoven is een kinder- spaar-actie op touw gezet: een aantal Korea-vrijwilligers heeft een dag soldij afgestaan; een im- en exportfirma van naaimachines t.e Arnhem heeft twintig nieuwe handnaaimachines en tien nieuwe electrische naaimachines gratis beschikbaar gesteld voor het ge teisterde gebied. Een jonge Ber- ner Sennenhond zal door notaris Van Rhijn te Zeist bij opbod wor den verkocht. De hulp uit het buitenland Uit Italië is weer een trein met kleding, dekens en medicamenten vertrokken, uit Portugal een schip met goederen; uit Zweden is een convooi met goederen onderweg, voorts geldzendingen; in Venezuela zün hulpacties geor- Ongeregeldheden in Guatemala In de stad Guatemala hebben zich gisteravond ongeregeldheden, gepaard met schietpartijen, voor gedaan, waarbü betogende studen ten, de politie en communisten be trokken waren. Volgens de eerste berichten zouden tenminste 15 tot 20 personen gedood en 25 perso nen gewond zün. Eerder op de avond waren en kele duizenden demonstranten vooi' het paleis van de president in Guatemala uiteengedreven met traangas. De betogers, onder wie studenten en personen die aan een universiteit gestudeerd hebben, protesteerden tegen het afzetten van vier van de vijf rechters van het Hooggerechtshof en hun ver vanging door personen, die aan- waardbaar zün voor het bewind van president Arbenz. ganiseerd. In Indonesië was giste ren byna 6 millioen roepiah bij een; Zwitserland stelde 1.7 mil lioen Zwitserse francs ter beschik king; opbrengst Gelukskettmg- actie in Zwitserland 11~ millioen Zwitserse francs: een Italiaans dagblad schonk 200.000. Nieuw- Zeeland schonk als eerste gift 50.000 pond. Opnieuw zijn goede renzendingen uit Frankrijk onder weg. Uit het buitenland komen nog geregeld berichten bihnen over steden, die a^.pen uit het nood- gebied willen adopteren. Bij het ministerie van Buitenlandse Za ken is o.m. een adoptie-aanvrage binnengekomen van de gemeente Luik, de Nederlandse kolonie in Australië heeft zich bereid ver klaard een gemeente te adopteren. 400 Belgische studenten te Brus sel boden aan een gemeente te adopteren. Het plaatsje Hayes in West-Kansas adopteerde Zeeland. De Amerikaanse stad Ottawa in Kansas wil eveneens een Neder landse getroffen gemeente adop teren. Bij de Nederlandse ambas sade te Washington komen meer aanvragen voor adoptie binnen. De firma A. Nattermann en Cie te Keulen heeft een grote partü geneesmiddelen 'hoofdzakelük ter bestrijding van de griepgevolgen) ter beschikking gesteld. Bij het personeel werd een partü lakens en slopen ingezameld. Maxim u m -p ri jzen Het Hoge Gezagsorgaan der Europese Kolen en Staal Gemeen schap heeft besloten met ingang van 1 Maart maximumprijzen voor kolen en met ingang van 15 Maart maximumprijzen voor schroot in te voeren. Bepaalde „discriminerendever- koopspraktüken" gedurende de overgangstüd tussen de oprich ting van een gemeenschappelüke markt voor kolen, erts en schroot op heden en de oprichting van een gemeenschappelüke markt voor staal op 12 April heeft het Hoge Gezagsorgaan verboden. Van discriminatie is volgens het Hoge Gezagsorgaan sprake, wanneer bv. bü vergelükbare transacties ver schillende toeslagen of kortingen gelden, of wanneer verschillende leverings- en betalingsvoorwaar den worden overeengekomen, zon der dat de prijzen in overeenkom stige mate uiteenlopen. Wat de maximumprü'zen voor kolen betreft, heeft het Hoge Ge zagsorgaan besloten, dal deze af zonderlijk zullen worden vastge steld voor de verschillende kolen bekkens, kolensoorten en voor de verschillende producenten en ver kooporganisaties. Ten aanzien van de maximum prijzen voor schroot zün nog geen gedetailleerde beslissingen geno men. Ook met betrekking tot de be lastingen, welke in de deelnemende landen op kolen, staal en schroot worden geheven, heeft het Hoge Gezagsorgaan zün standpunt be paald. Omtrent het genomen be sluit worden echter nog geen mededelingen* gedaan. De eerste trein Hedenmorgen is een trein met cokes uit hei Ruhrgebied voor Franse fabrieken in Lotharingen de grens bij Perl gepasseerd zonder door de douane onderzocht te zijn. Deze gebeurtenis luidde de tot standkoming in van de gemeen schappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot. Te midder nacht zijn alle douanetarieven voor de handel in kolen, ijzererts en Ondanks koude en nattigheid gaan de werkers aan de dijken door met hun zware arbeid. Hier ziet men enige zakkendragers op een dijk in Tholen in actie schroot tussen deze landen verval len krachtens een besluit van het Hoge Gezagsorgaan der Europese Kolen en Staal Gemeenschap. Be halve de douanevoorschriften zün vandaag ook de in- en uitvoercon- tingenteringen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor de binnen landse markt en de export en alle transportdiscriminaties komen te vervallen Zoals bekend is. zal op 10 April a s een soortgeüjke gemeenschap pelüke markt voor staal worden geopend. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Sir David Maxwell- Fyfe, heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat men wellicht nooit het aantal personen, dat ten gevolge van de overstromingen in Oost-Engeland vermist wordt, pre cies zal kunnen schatten. Volgens de jongste cüfers zün 283 personen om het leven gekomen, terwül nog ongeveer 50 personen worden ver mist, voor het merendeel afkom stig van het eiland Canvey in de monding van de Theems, dat het hevigste door de storm werd ge teisterd. De minister had enige uren tevoren een rondvlucht boven het overstroomde gebied gemaakt. Sir David zeide dat, behalve de vrijwilligers, meer dan 14.000 mili tairen bezig zün met het dichten van de gaten in de zeeweringen. Hoewel reeds 20 millioen zakken zand waren gebruikt, bestond er volgens de ministei*. nog „een drin gende behoefte" aan zandzakken. Hü hoopte in de loop van de week maatregelen bekend te ma ken voor het waarschuwen van de geteisterde steden, voor het geval in het komende Weekeinde tenge volge van springvloeden nieuwe overstromingen zouden ontstaan. Proces in Roemenië De Roemeense radio meldt, dat te Ploesti een proces is begonnen tegen „een groep spionnen en sa boteurs in de Roemeense olie-in dustrie". Volgens de radio zün er 30 beklaagden, voor het merendeel ingenieurs en beheerders van be langrijke Roemeense oliemaat- schappüen. Volgens de tenlastelegging heb ben de beklaagden gehandeld in opdracht van „de Amerikaanse en Britse oliekartels". Zü hadden, „vermomd als leden -van de Ame rikaanse en Britse militaire mis sies, een spïonnage- en sabotagenet georganiseerd, met behulp van ex- koning Michael en de voormalige partüen". Onder de beklaagden bevinden zich de voormalige minister van Fi nanciën Alexandroe, vier voormali ge directeuren van oliebedrüven en de voormalige secretaris-generaal van het ministerie van Mijnbouw, Plian. Griep in Beieren eiste al '226 slachtoffers Het aantal slachtoffers van de griepepidemie, die reeds enige weken in Zuid-Duitsland heerst, is alleen al in de staat Beieren gestegen tot 226. In Miïnchen overleden in het afgelopen week einde 24 personen, meest jonge mensen. De autoriteiten verklaarden echter, dat de toestand niet alar merend is. aangezien het aantal nieuwe griepgevallen de laatste dagen afneemt. Groninger studenten teleurgesteld O Hun hulp werd niet aanvaard Naar aanleiding van enige onte vredenheid, die in het Westen en Zuiden des lands heerst, over het niet deelnemen van de Groninger studenten aan de hulpacties in het door de watersnood getroffen ge bied, heeft de rector magnificus van de Groninger Rijksuniversi teit, prof. mr. J. H. Beekhuis, enige mededelingen gedaan om de hou ding van de Noordelijke studenten te rechtvaardigen. Het feit, dat in Groningen, in tegenstelling tot andere universi teitssteden, de colleges normaal voortgang hebben gevonden, heeft volgens prof. Beekhuis eveneens ontstemming gewekt. Prof. Beek huis maakte bekend, dat hij reeds enkele uren na het bekend worden van de ramp, de commissaris der Koningin, de heer Ebels, de dien sten van de Groninger studenten had aangeboden. Gezien de zeer verwarde toestand was de heer Ebels echter van mening, dat op dat ogenblik een onmiddellijk ver trek van de studenten naar het rampgebied de chaotische situatie aldaar slechts nadelig zou be- invloeden. Hoewel alle studenten corpsen zeer teleurgesteld waren door deze mening, werd na een langdurige vergadering besloten niet tot een zelfstandige hulpactie over te gaan. In plaats daarvan werd des Maandags door de studenten een inzameling van dekens georganiseerd. Bovendien gaven zij zich in groten getale op, bij de aanwezige instanties om, indien nodig, onmiddellijk naar de noodgebieden te vertrekken. Prof. Beekhuis stond bovendien in dagelijks contact met de bevoeg de autoriteiten, die echter om bovengenoemde reden van studen tenhulp meenden te moeten afzien. Teneinde hun krachten alsnog aan de wederopbouw van de nood gebieden te kunnen wijden, zullen de Groninger studenten, indien hun de mogelijkheid wordt ge boden, in de komende zomer naar het Zuidwesten des lands gaan, om daar herstelwerkzaamheden te verrichten. Destructiebedrijven zijn in vol bedrijf Het destructiebedrijf te Rotter dam (voormalig Overschie) heeft op het ogenblik naar schatting 1200 cadavers een onderverde ling is nog niet te geven ver werkt, die in hoofdzaak van de ge teisterde gebieden op Goeree-Over- flakkee, Schouwen en Duiveland, de Hoeksewaard en Tholen afkom stig zün. De aanvoer te Rotterdam ge schiedt in hoofdzaak met boten, die om de cadavers te kunnen aan voeren, platboomde vaartuigen aan boord hebben, waarmee de polders wordt ingegaan om de dode dieren te halen. Het destructiebedrüf had enige dagen nodig om op volle toeren te komen, doch thans, nu de grote toevloed begint los te komen immers eerst werden de mensen en het levend vee gered werkt het bedrijf onder hoogspanning, dag en nacht. Zolang het mogelük is, worden de huiden van de cadavers verwij derd. De kou van de laatste dagen was gunstig voor het bedrijf. In Overschie kunnen per etmaal circa 250 a 300 cadavers worden verwerkt. Kan het bedrijf de druk te niet aan, dan gaat de aanvoer naar destructiebedrijven in Win terswijk, Purmerend, Midwoud en Schagen. Ook in Son (N.-Br.) werkt, zo als wü gisteren reeds meldden, het destructiebedrijf op volle kracht. Is de toevloed hier te groot, dan wordt het bedrijf in Bergum (Fr.) ingeschakeld. Evacué poogde zelfmoord te plegen Twee hinderen van balcon gegooid Een drama heeft zich gistermid dag te Schiedam afgespeeld. Daar was bü een familie, het echtpaar den B. uit Zierjkzee en twee kleine kinderen opgenomen. Gistermid dag ging de heer Den B. de stad in. De moeder bleef met haar gast vrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstandsver- büstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kinderen lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het bal con. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zün in deerniswekkende toestand naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3