grr/ep Half Nederland zocht de herdershond Pluto... maar tevergeefs BINNENLAND Minister Beyen te Brussel De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr, J. W. Beyen, die op doorreis naar Rome te Brus sel is, heeft hedenochtend tot jour nalisten de volgende verklaring af gelegd: „Ik ben zeer verheugd, dat mij door uw tussenkomst de gelegen heid is geboden tegenover het Bel gische volk uiting te kunnen geven aan de erkentelijkheid van mijn landgenoten voor de spontane en edelmoedige hulp, die de Belgen ons hebben geboden bij de zware beproeving, die wij te verduren hebben gehad. Deze steun is des te verdienstelijker, daar België zelf door een vernielende ramp is geteisterd en dientengevolge aan zienlijke verliezen heeft geleden. Uw medegevoelen en uw saamho righeidsgeest hebben ons diep ge troffen." De minister herhaalde zijn ver klaring in het Nederlands en in het Frans voor de radio. Toen een journaliste hem vroeg, of de jongste ramp een ern stige weerslag op het Nederlandse bedrijfsleven zou hebben, merkte de minister op. dat het nog te vroeg is om zich hierover uit te spreken. „Het is zeker, zo zei hij, dat ons bedrijfsleven en onze in dustrie zwaar getroffen zijn door de geleden schade, maar in het huidige stadium is een schatting volstrekt onmogelijk. Men kan zelfs het juiste bedrag van de schade nog niet vaststellen. Ik meen echter niet dat de ramp invloed op onze munttoestand zal hebben, daar deze gezond is. Even eens geloof ik niet, dat ons uit- voersvsteem veel van de toestand heeft te lijden". Wat de militaire inspanning van Nederland betreft, meent minis ter Beyen evenmin dat deze door de gevolgen van de springvloed zal moeten worden vertraagd. Ten aanzien van van Benelux verklaarde de minister vertrouwen te stellen in de toekomst van dit politieke en economische complex, ofschoon er, volgens hem, nog ver scheidene jaren zullen verlopen, alvorens beide landen ten volle het voordeel van deze instelling zullen genieten. Go en Soenito uit ons land gezet Wegens ongewenste politieke activiteit Gisteravond zijn de beide Indo nesiërs, Go Giem Tjwan, directeur van het Indonesische persbureau Antara te Amsterdam, en Soenito, oud-voorzitter van de Perhimpu- nan Indonesia, op grond van onge wenste politieke activiteit uit ons land gezet. Onder begeleiding van recher cheurs van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie en onder persoonlijk toezicht van de chef van de Vreemdelingendienst, com missaris H. R. Stoett, werden bei den van het hoofdbureau naar Schiphol gebracht. De auto reed direct het platvorm op, waaruit beiden onmiddellijk in het vlieg tuig afgeleverd werden, dat hen met him gezinnen naar Indonesië brengt. De eerste secretaris van het Hoge Commissariaat, de heer Mochtar Prabumangkoenegara, de persattaché, de hee- Soelaeman en de advocaat, mr. S. Gerbrandy. waren bij het vertrek aanwezig. Prestaties van kimde Reeks v De 35-jarige heer H. B. Frieman, die sedert zijn zevende jaar blind is. slaagde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor bet docto raal examen rechten. Dank zij het Brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diploma's handelscorrespondentie Engels en Duits, de middelbare acte Duits en de acte Engels M O. De boeken, die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit apparaat in te schakelen om de studiestof te kunnen volgen. Over dag geeft hij les in handelscorres pondentie. Nieuwe categorie verplicht- verzekerden Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari jl. een reeks werkzaamheden aangewezen als verzekeringsplichtig ingevolge de ziektewet en derhalve ook inge volge het ziekenfondsenbesluit. De personen, die deze werkzaamheden verrichten, kunnen, indien zij zich vóór 1 Maart a.s. als verplicht- verzekerden bij een algemenen ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari jl. af aanspraak maken op de geneeskundige verzorging van wege de verplichte ziekenfonds verzekering Zij krijgen de even tueel reeds voor de vrijwillige verzekering betaalde premie als dan gerestitueerd. Er wordt aan herinnerd, dat dit betreft bepaalde categorieën krantenbezorgers, werknemers in de land- en tuin bouw, melkslijters, loonslachters, T.H.-afdeling Helpt industrie In verband met de schade, die in het rampgebied ook aan de water gemalen is toegebracht, is de elec- tromotorenfabrlek „Electro" van de firma Smit te Slikkerveer zo ruim van werk voorzien, dat zü het niet aan kan. De afdeling electro- techniek van de Technische Hoge school heeft zich tot de directie van de fabriek gewend en ge vraagd of men de fabriek kan bij staan bü de spoedige aflevering van de orders. Het gevolg hiervan is geweest, dat een aantal meet instrumenten naar Delft is overge bracht om deze te herstellen. Te vens worden in het laboratorium voor electrotechniek te Delft enige andere urgente werkzaamheden voor de noodgebieden verricht. Commando s uil Suriname terug Morgen zullen met het motor schip „Cottlca" ongeveer 80 mili tairen van het corps Commando troepen uit Suriname in Neder land terugkeren. Dit is de repa triëring van de eerste groep com mando^, die na een verbluf van een half jaar in Suriname terug keert Colleges te Leiden Donderdag kervat De rector-magnificus van de Rijksuinversiteit te Leiden deelt mede dat de colleges en practica, die vorige week gestaakt werden in verband met hulpverlening van Leidse studenten by de overstro mingsramp Donderdag a.s. alle worden hervat. Speciaal programma van Canadese radio De Nederlandse afdeling van de Canadese Radio Omroep heeft naar aanleiding van de Nationale Ramp in Nederland, voorlopig voor iedere avond van kwart over ze ven tot kwart voor acht een spe ciaal aan Nederland gewijd pro gramma opgesteld. Deze uitzendin gen, die op de korte golf 25.60 en 19.58 meter zullen worden uitge zonden, zijn bedoeld om Nederland van dag tot dag op de hoogte te houden van de grote hulpacties, die in Canada ten bate van Nederland worden ondernomen. STADSNIEUWS DE INBRAAK AAN DE GOEVERNEURLAAN Een jaar waarvan 6 maanden voorw. geëist tegen medeplichtige Voor de Haagse Arrondissements rechtbank verscheen hedenmorgen de 22-jarige J. H. uit Rijswijk. Verdachte had in de nacht van 27 op 28 Februari 1951 samen met de gebroeders Van der K. een in braak gepleegd in een horloge- winkel aan de Goeverneurlaan al hier. De buit bestond uit 80 hor loges en 70 ringen. H. had echter weinig van de buit in handen ge kregen, die voor het grootste ge deelte verkocht werd door de ge broeders Van der K. In October 1951 vertrok H. als vrijwilliger naar Korea, waar hij uitstekend dienst deed. Tijdens zijn dienstverband in Korea werd H. ondervraagd over de bewuste in braak. Na afloop van zijn dienst in Korea keerde hij naar Neder land terug, maar hij was van plan weer naar het Verre Oosten te vertrekken om beroepsmilitair te worden. H. verklaarde aan de dief stal medegewerkt te hebben om van de buit mensen bij wie hü in dienst was financieel te kunnen steunen. De Officier van Justitie eiste 1 jaar waarvan 6 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Leger des Heils. De verdediger mr. A. F. A. van Velzen vroeg uiterste clemen tie. Hij bracht in herinnering hoe H. op de trappen van het stadhuis te Rotterdam gearresteerd werd juist op het ogenblik dat hij in het huwelijk wilde treden. De raads man vroeg het huwelijk doorgang te laten vinden, want zo zeide hij. zij hebben steun aan elkaar nodig; bovendien is het huwelijk de beste reclassering. Uitspraak 24 Februari Vervolgens verscheen wegens opzettelijke heling de Rotterdamse automonteur G. P. J voor de rechtbank. J. had een gouden ring van een van de gebroeders Van der K., die van de diefstal aan de Goeverneurlaan afkomstig was, verkocht voor 50 gulden Hijzelf had daarvan 10 gulden gekregen en zijn opdrachtgever 40 gulden. Uit het rapport van het Leger des Heils bleek, dat verdachte zeer wispelturig was en van de ene baan naar de andere overging. De Officier meende dat J. zeer brutaal was of de ernst van het gepleegde feit niet inzag, in welk laatste geval hij een psychiatrisch rapport wenselijk achtte. Hij eiste een voorwaardelijke straf van 4 maanden met een proeftijd van drie jaar, een boete van 25 gulden subsidiair 10 dagen hechtenis en toezicht van het Leger des Heils. Uitspraak 24 Februari Sigarenkistjes voor evacué s „Het leek wel Sinterklaasavond" „Het leek wel Sinterklaasavond", schreef mevrouw Van der Maas Bilkes uit de Majubastraat 55 ons, „toen mijn familieleden uit Stellen, dam en Middelharnis allen een si garenkistje met die practische In houd kregen". De inzameling van kistjes gaat nog steeds door; hele klassen schoolkinderen komen in optocht bij het Rode Kruis op de Lange Voorhout om gevulde kistjes in te leveren Zaterdag en Zondag zijn padvin- dersgroepen, die aangesloten zijn bij het Jeugd-Rode Kruis, inge schakeld bij het uitdelen. Zü leve ren de kistjes af aan de adressen, waar de evacué's zijn onderge bracht. En telkens weer ondervinden zü grote waardering en dankbaarheid van de evacué's. die de kistjes ont vangen. Het Rode Kruis op de Lange Voorhout 16. wacht nog steeds si garenkistjes in. Exploitatie industrie complex in Plaspoelpolder Overleg tussen Rijswijk en Den Haag geëindigd Naar wü vernemen is het over leg tussen Rüswyk en Den Haag voor de gemeenschappelüke rege ling, welke getroffen zal worden met het oog op de gezamenlüke exploitatie van een industriecom plex in de Plaspoelpolder, thans geëindigd. Verwacht mag worden, dat deze aangelegenheid spoedig aan de gemeenteraden van Rfyswük en Den Haag zal worden voorge legd. VROUWEN WERKZAAM IN BEDRIJF EN BEROEP De International Night die ieder jaar in alle afdelingen van de In ternationale Federatie van Vrou wen werkzaam in bedrüf en beroep wordt gehouden, is voor de Haag se afdeling vastgesteld op 19 Fe bruari. Op deze avond zal een cau serie worden gehouden door mej. mr. Jeantine Hefting over het onderwerp: „Elk recht brengt een plicht met zich mee". 40 JAAR BIJ WILL EMS-SIM ONS De heer L. Z. de Jong, contro leur bü N.V. Willems'-Simons' Bak kerijen is a.s. Donderdag 40 jaar In dienst van dit bedrüf. s HAAGSCHE COURANT Dinsdag 10 Februari 1953 Pagina 4 Echtpaar stal fietsen Advertentiej Nog niet afbetaalde goederen weer verkocht Op 30 December des avonds om half negen stal de 22-jarige C. T. J. van der L., een rijwiel in de v. d. Veldestraat en ongeveer op hetzelf de ogenblik deed haar echtgenoot de 22-jarige A. S., in deLageNieuw- straat, bij de achteringang van het R.K. Ziekenhuis, hetzelfde. Vanmorgen verschenen ze beiden voor de Haagse Arrondissements- Rechtbank. De vrouw eerst. Zij had „alleen" de diefstal van de fiets op haar kerfstok, al beweerde ze dat ze ook deel had aan de fei ten die haar man gepleegd had. Want by die twee fietsen bleef het niet. Toen de echtgenoot voor het hek je verscheen, bleek dat het echtpaar op een merkwaardige en ongeoor loofde manier aan de kost kwam. Tussen Augustus van het vorig jaar en Januari '53 waren zij beiden bezig geweest op afbetaling meube len, radio's etc. te kopen, totaal tot een waarde van 2400 gulden. De man. A. S., zeide de leveranciers dat hij binnenkort naar Korea als vrijwilliger vertrok, waar hij goed geld zou verdienen. S. bleef echter binnen de landsgrenzen en verkocht de goederen als er nog maar enkele tientallen guldens van betaald wa ren. Tussen de bedrijven door stal hij ook wel eens een fiets. Het rapport van het Leger des Heis was ook niet bijzonder vleiend. De Officier van Justitie zeide in zyn requisitoir dat hij met klim mende verbazing het aantal strafba re feiten en de reacties van de ver dachten had aangehoord. Alvorens tot een eis te komen achtte hij het dan ook wenselijk dat de zaak weer in handen van de rechter-commis- saris gelegd werd voor een psychia trisch rapport. Hiermede kon de president zich verenigen. Toneelcompetitie om Haagscbe Courant- wissefbeker Zoals gemeld heeft ook de ver eniging „Het Lantschap Drenthe" haar toneeluitvoering in het kader van de competitie om de Haagsche Courant-Wisselbeker, welke oor- spronkelük gegeven zou worden op 17 dezer, uitgesteld. Deze uitvoering zou nu gegeven worden op 25 Maart, in „De Ver eniging". Rjucht en Sljucht, de Friese vereniging, die de beker verleden jaar veroverde, zal deze verdedigen op 17 Maart. Dan zal zü in „De Vereniging" het toneel stuk „De Kening Skaeck", van A. Brouwer, opvoeren. Zeelandia voert Zaterdagavond 28 Maart in Custodia „Zü, die ge trouw was" op en Groningen zal Vrijdagavond 24 April in „De Ver eniging" „En tochvan A. M. J. Deelman ten tonele brengen. Corps diplomatique De eerste secretaris aan de am bassade van India, de heer P- Me- non. heeft ons land verlaten. Hy werd opgevolgd door de heer S. Sinha. die zyn werkzaamheden reeds heeft aangevangen. De heer R. Sunarjo heeft zyn werkzaamheden als eerste secreta ris aan het Hoge Commissariaat van Indonesië aangevangen. Als derde secretaris van de Brit se ambassade is alhier aangeko men mej. H. M. Burkitt. GEZANTSCHAP VAN COLUMBIA De heer Hernan Tobar, eerste secretaris aan het gezantschap van Columbia en hoofd van de consu laire afdeling in ons land, is be noemd tot sous-chef van het pro tocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Columbia. Hy was 3jaar aan het gezantschap in Den Haag verbonden. De heer Tobar zal over twee maanden ons land verlaten. De legatie is overgeplaatst van het Joseph Israëlsplein la naar de Ryksstaatweg 695. De consulaire afdeling is verplaatst naar Huy- ghensstraat 20. Neem ter bestrijding van j de krachtig werkende HET OUWEL.CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EM f GEMAKKELIJK IHHEMEH OP BEVRIJDINGSDAG Kleppermars voor de Haagse Schooljeugd Het Christel. Jeugd Harmonie Orkest „De Bazuin", dirigent de heer G. A. v. d. Berg, heeft het plan op 5 Mei a.s. (Bevrijdings dag) een Kleppermars voor jon gens en meisjes van 8 tot en met 13 jaar te organiseren in samen werking met het Algemeen Haags Comité. De klepperende kinderen ko men uit de verschillende delen van de stad naar een bepaald verzamelpunt, waar een massale demonstratie wordt gegeven van de Marcia Castagnole (Klepper mars) van Jan Morks, met bege leiding van muziekcorpsen. Nieuwe arrestatie in speelcluhzaak Als vervolg op de arrestaties in verband met de speelclub aan de 2de Schuytstraat. is gisteren de 34- jarige vertegenwoordiger P. B„ mede-exploitant van de bank van de club in arrest gesteld Alle gearresteerden blijven voor lopig in verzekering en zullen wor den voorgeleid. Benoemd tot notaris Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 'sGra- venhage. mr dr J. R. H. Buining. candidaat-notaris, wonende te 's Gravenhage. in de plaats van A- C. van Mourik Broekman, eervol ontslagen. 40 JAAR IN GEMEENTEDIENST De heer C. Mazer, controleur C bij het Gemeentelijk Gasbedryf. is vandaag 40 jaar in dienst van de Gemeente 's-Gravenhage. De ad ministrateur de heer V. P L. La- forêt overhandigde hem de draag- medaille van de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en een gratificatie. Tijdens de huldiging door het personeel werd de heer Mazer toe gesproken door de hoofdboekhou der-afdelingschef. de heer W. Claus, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Eenzelfde geschenk ontving de heer Mazer van de heer H. J. Schuring namens de collega's. Door de afdeling Den Haag van de Nederlandse Unie Vrouwelüke Bedrijfshoofden wordt op 18 Fe bruari des avonds een bijeenkomst gehouden in het restaurant „Ga- roeda" aan de Kneuterdijk. In deze büeenkomst zal mevr. M. C. Dieben Brouwer spreken over „In en om het uïtgeversbedryf". LAATSTE BERICHTEN Prins Bernhard in Raamsdonkveer Omstreeks het middaguur heeft Prins Bernhard heden met een hef- schroefvliegtuig een bezoek ge bracht aan Raamsdonkerveer. Het hefschroefvliegtuig landde midden in het dorp Raamsdonk. Burge meester J. H. M. Prinsen heeft de hoge bezoeker een overzicht gege ven, waarin de gemeente thans verkeert. Ongeveer 50 hulzen zyn in deze gemeente onbewoonbaar geraakt Raamsdonkerveer telt thans een honderdtal evacué's uit eigen en andere gemeenten, o.a. Hank en enige Zeeuwse dorpen. De Prins heeft verder in Raamsdonkerveer de school bezocht, waar evacué's zyn gehuisvest. Ook heeft hy een kijkje genomen in het gebouw, waar geschonken kledingstukken worden gesorteerd. 30 Doden bij vliegramp in Egyptische woestijn Een transportvliegtuig van de Egyptische luchtmacht Is in de woestijn bij Cairo neergestort. Dertig militairen kwamen om het leven. Het toestel is in een zand storm terecht gekomen. Giro-stortingen Rampen fonds kosteloos De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat met ingang van heden op girostor tingen op postrekening no. 9575 ten behoeve van het Nationale Rampenfonds geen stortingsrech ten behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen OpenDijken Dicht". PhilipsN.S.F. passeert één ton voor Rampenfonds. Sinds vorige week Maandag neemt het personeel van Philips- Telecommunicatie N.S.F. te Hil versum deel aan een actie ten bate van het Rampenfonds. Zowel door dagelyks een uur over te werken, als door onderlinge inzamelingen. Op het fabriekstterrein geeft een grote thermometer de stand van de acties aan. Vandaag is men er de 100.000 gulden gepasseerd- Ook deze week blyft men nog overwer ken, waardoor de anderhalve ton zal worden overschreden. Giften voor bet Rampenfonds Door het Noodfonds Verbond van Nederlandsche Werkgevers is een bedrag van 300.000 overge maakt aan het Nationale Rampen fonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Nederlandse industrie langs andere wegen ter leniging van de nood in geld of natura ter beschikking heeft ge steld en stelt. De Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank en de by haar aange sloten Boerenleenbanken hebben 300.000 byeengebracht, en plaat- selüke en provinciale comité's nog een bedrag van ƒ45.000. Tienjarige evacué verdronken Hedenmorgen is te Kwintsheul de 10-jarige P.. afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bü de heer K. te Kwinsheul. in een sloot gevallen en verdronken. Herstel boulevard te Katwijk Met grote spoed is door de dienst van gemeentewerken het herstel van de zwaar gehavende boulevard te KatwÜk aan Zee aangepakt. Verwacht wordt dat reeds begin April het geheel gereed zal zün. Franse boutnitvoer naar Nederland Het Franse staatsblad van heden deelt mee, dat buitengewone uit- voerquota voor hout zyn beschik baar gesteld, waarvan het groot ste deel is bestemd voor Nederland ten behoeve van het herstel der dyken aldaar. OPA COENRA.U) (92 JAAR) WAS TEN ELA'PE RAAD Het ging gisteren helemaal niet best men Opa Coenraad. Of eigen- lük kunnen wü best zegden, dat hü er slechts aan toe was. Kort na el kaar had hü enkele zulke harde schokken moeten opvangen, dat plotseling de hele zin van zijn oude mannen-bestaan verdwenen scheen Nu is dat volkomen begrijpelijk, wanneer u weet dat Jan Coenraad 92 jaar is en door de watersnood plotseling uit zün rustige leventje in Stellendam is geworpen. Hij woont nu, met tientallen anderen als evacué in het Rüswükse nood ziekenhuis „Te Werve" en al is iedereen daar heel zorgzaam en goed voor hem. er is iets scheef gezakt in Opa Coenraads leven. En nu zou dat wellicht allemaal nog wel opzy' te dringen zyn ge weest door een beetje afleiding, als daar niet de schrynende onzeker heid omtrent Pluto was geweest. Pluto was Opa's hond en wat dat wil zeggen, kunnen alleen zij. die een dergelyke vriendschap van na- bü hebben meegemaakt en dan heus nog alleen maar by benade ring voelen. Pluto was alles in het leven de oude Jan Coenraad Samen leefden zü hun leventje, de oude Stellendammer en zyn jeugdige, opgewekte metgezel en samen bespraken zü de problemen van hun kleine wereldje. O zeker, nu zullen er onder u zijn, die be weren. dat je met een hond niet kunt praten en dat dit dus alle maal opgeschroefde waanzin is. Maar zeg dat niet tegen Opa. want dan zult u Iets heel anders horen Maar kort en goed. Pluto was tij dens de evacuatie van zyn baas ge scheiden en dat betekende, dat Opa. ondanks alle goede zorgen van de verplegenden In Ryswyk alleen de zwarte kamt van het leven zag en steeds verder achteruit ging. Dat krijg je wanneer ze op 92-ja- rige leeftyd alles, waarvoor je leeft, van je scheiden! Er moest iets gedaan worden, dat staat vast en de dokter deed iets. Hü stelde zich in verbinding met de R.V.D., hoorde daar dat dergelüke berichten via de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren moesten lopen en liet Opa Coenraads kleine tragedie tot het hart van de dierenbeschermers doordringen. Daar was het onmld- dellük raak, want na een kort contact tussen deze vereniging en R.V.D. ging er een noodbericht de aether in, waarin werd gezegd, dat wilde men de 92-jarige redden, zün hond Pluto, een vier jaar oude herdershond van 60 cm. hoog, een reu met eeh wit puntje op de staart, een dunne witte kraag en een litteken op de rug, moest wor den gevonden. Er werd nog bij ge zegd, dat de hond gesignaleerd zou zün op een marinevaartuig. En toen gingen de harten spre ken. Een Marva in de telefooncen trale van het Ministerie van Ma rine zorgde ervoor, dat een zeer vlotte verbinding met Zierikzee werd verkregen, waar men het betreffende schip hoopte te berei ken. Het bleek echter te zün uit gevaren. Daarna werd via Sche- veningen-radio. waar men even eens directie meewerkte, contact gezocht, maar ook dat bleek ver geefs. Pluto werd niet gevonden. Ook ergens in Haastrecht had het radiobericht een hart bereikt en wel dat van een boer, die een hond had gevonden en een fiets tocht van twee uur begon om aan het einde ervan te ervaren, dat deze hond ook niet de gezochte Pluto was. En zo ging het op nog enkele plaatsen in net land: overal stond men klaar vrüwel ieder een begreep, van hoeveel belang voor de oude man deze op het oog wellicht wat nietige geschiedenis was om te helpen, Coenraad en Pluto te herenigen! In Rotterdam lag op dat moment de Broedertrouw" van schipper G van der Molen, vol met cadavers die naar het destructiebedrijf moesten worden vervoerd. Als een droef bewys van de omvang van de ellende, die over een deel van ons land was gekomen. En de vrouw van schipper Van der Mo len hoorde ook het radiobericht. Zij sprak er over met haar man en deze deed, wat men alleen kan verwachten van iemand met een groot warm medegevoel voor zijn medemens: hy ging in het ruim tussen de cadavers zoeken. Inder daad vond hy Pluto, althans een hond die aan het signalement vol deed. Een telefoontje naar Rijswyk en de tragische knoop scheen ont ward te zün. Vergeefs had half Nederland naar Opa Coenraads hond gezocht, vergeefs zou Opa in Ryswyk om zyn trouwe metge zel moeten treuren. Het enige, wat nu nog gedaan diende te worden, was de 92-jarige heel voorzichtig het einde van Pluto te vertellen. Via een grote omweg werd deze delicate kwestie met Opa aange sneden enziehier het onver wachte: hij nam het bijzonder flink op. Hij bewees, dat 92 jaren de flinkheid niet uit iemands body behoeven te drijven en hy toon de tevens hoe groot zijn liefde voor zijn trouwe vriend wel was geweest. Want Opa Coenraad mocht dan nog zo verdrietig zijn over het verlies van Pluto. het was een opluchting voor hem. dat het dier niet meer langs verlaten wegen zwierf en ergens moest ver hongeren. Liever de zekerheid dat Pluto in de dood zijn rust had ge vonden. dan de onzekerheid of het arme dier nog steeds als een ellen dig hongerend schepsel rond zwierf Het slot van de gehele geschie denis is gelukkig toch weer iets opgewekter, hoe tragisch de dood van de hond zyn stempel ook er op drukt. Want dit is opnieuw een treffend bewys van de vele warm- kloppende harten, die er in ons land zijn. De telefoon van het noodzie kenhuis „Te Werve" heeft sinds gisteren niet stilgestaan: van alle kanten van het land kwamen aan biedingen voor andere honden. En nadat men alles tegen elkaar had afgewogen heeft men tenslotte voor Opa Coenraad de keus ge daan. die op dit ogenblik de beste leek. Zodat hy nu weer een nieu we Pluto zal krygen. Zondag a.s. wordt hü 93 jaar en op zün ver jaardag zal hy dus weer met een nieuwe vriend aan de oude voeten zitten. Met de herinnering aan de trouwe vriendschap van Pluto. die als slachtoffer v n de ramp viel, met een hart. zo boordevol dieren liefde. dat het hem geen moeite zal kosten Pluto II aan zich te binden en tenslotte met de wens van half Nederland, dat hü door de vreugde van deze nieuwe vier voeter het verdriet om het verlies van de oude zal kunnen ver geten KUNST Pianoavond Clara Haskil Een zeer eigen psyche Zy blyft altyd dezelfde zeer be scheiden, uiterst ingetogen per soon, deze Roemeense pianiste uit Zwitserland. Een persoon nochtans met een zeer eigen psyche. Zelden heb ik dat tevoren nog by haar kunnen opmerken als gisteravond in het tot op het podium bezette Diligentia. En laat ik het maar direct zeggen: haar type leent zich kennelük het meest tot de intro verte geest van kleine vormpjes als de drie Brahms-Intermezzi (waarvan één als toegift) en Schumans Bunte Blatter, welke laatste typisch ontsproten zijn aan de binnenkamer-mentaliteit der vorige eeuw. Doch hoezeer wy 20e- eeuwers ook over die ietwat bene pen geesteshouding heen zyn. Cla ra Haskil weet er weer sympathie voor op te wekken. En dan in de eerste programma- helft Mozarts Sonate in C KV 330, die zü lieflijk liet parelen tussen een niet al te magistrale en soms wat weke Bach (de recitativische delen der Toccata in e en Lipatti's kwestieuze Pastorale-bewerking) en Beethovens Sonate in E op. 109, waaraan de nodige mannelyke mo numentaliteit ontbrak in deze echt vrouwelüke visie. Doch ook al staat Clara Haskils type büna dia metraal tegenover figuren als Bach en Beethoven, haar pianistiek bleef er steeds bewonderenswaardig in. Te onverwachter waren dan ook enkele minder fortuinlijke plekjes in Brahms en Schumann, doch dat neem ik gaarne voor lief zolang de geest boven de letter gaat en dat was daar zeker zo. In twee Debus- sy-Etudes en Ravels Jeux d' Eau was het echter helaas omgekeerd. Hoe knap ook gespeeld, deze be dwelmende muziek viel meer zin- delyk dan zinnelyk uit, doch dat zou te voorspellen geweest zün. Houden we het dus by de werken, die Clara Haskil volkomen liggen: Mozart en vooral Brahms en Schu mann. Dit waren de hoogtepunten van deze avond. Zaterdagmiddag 14.30 uur geeft Clara Haskil voor het Rampen fonds een concert in Diligentia. J. van Voorthuysen CONCERT IN DE ROLZAAL Personeelsvereniging: Ministerie van Verkeer en Waterstaat Een gelukkig en hoopgevend ver- schynsel na de oorlog zijn de cul turele stimulansen die van de per soneelsverenigingen uitgaan. Met een groot sociaal verantwoorde lijkheidsgevoel beseffen de bestu ren, dat de mens. wil hij waarlyk mens zyn, naast zyn intellect ook zijn gevoelsleven behoort te ont wikkelen. Hoe dat moet is een moeilyke zaak en zal óók deze be sturen genoeg hoofdbrekens bezor gen. want niet ieder kantoor of bedrijf zal in zijn midden een mu- ziekdeskundige tellen als het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in zyn Secretaris-Generaal mr. D. G. W. Spitzen. In de Rolzaal sprak gisteravond deze hoogste ambte naar van het ministerie op huise lijke wijze over de bewogen tijden van 1750 tot 1825. Enkele literatuur- fragmenten demonstreerden over duidelijk de weekheid van geslach ten. die in andere opzichten, op maatschappelyk politiek en artis tiek gebied, zulke revolutionnaire ty'den medemaakten Mr. Spitzen besprak eerst de algemeen mense- lyke zyde en pas daarna de drie componisten, Locatelli. Mozart en Beethoven, waarvan na de pauze Sonaten werden uitgevoerd. Daarbij ontpopte de heer Spitzen zich niet alleen als een vaardig pianist, maar tevens wat be- langryker >s als een gevoelig mu sicus naar wiens intelligent spel met merkbare aandacht is geluis terd. Vanzelfsprekend dat de oud concertmeester Adolphe Poth even eens respect afdwong door zijn doorleefde en milde vertolkingen. Het bestuur van deze personeels vereniging doet uitermate nuttig werk met dit soort avonden, waar van te hopen is dat er nog vele zullen volgen Ook op dit concert werd het Nationaal Rampenfonds niet vergeten: ten bate van het fonds zal een openbare herhaling a.s Woensdag in een zaal van het ministerie van Financiën, Kneuter- dyk 20. plaats vinden. Na afloop dankte de voorzitter, de heer L. B Peuchen, met over handiging van een stoffelüke her innering, beide concertgevers. Han Bos Duitse onderscheiding voor dr. M. J. FriecIIander Eon dezer dagen heeft dr. M. J. Friedl&nder te Amsterdam uit hancfen van de zaakgelastigde der Westduit.se ambassade in Neder land, dr. Werner von Holleben. het grootkruis van verdienste met de ster ontvangen, dat hem door bondspresident prof. Heuss op voorstel van bondskanselier Aden auer was verleend. De 85-jarige Duitse geleerde geniet internatio nale erkenning als deskundige op het gebied van de Nederlandse kunst der zestiende en zeventiende eeuw. Hü begon zün loopbaan in 1894 als wetenschappelijk mede werker in het Keulse Walraff-Ri- chartz museum, waarvan hü twee jaren later directeur werd. Nog in datzelfde jaar werd hy opgeno men in de leiding van het natio nale museum te Berlün. In 1907 kwam hü aan het hoofd van het kopergravuren kabinet te Berlün. In 1929 werd hij daar benoemd tot directeur van het nationale mu seum. als hoedanig hü vier jaren later genoodzaakt was ontslag te nemen. Hü verliet Duitsland in 1939 en is sindsdien in Nederland gedomicilieerd. De Hoofdstad Operette zal Za terdag 14 en Zondag 15 Februari in het Gebouw voor K. en W. een herhaling geven van „G'schichten aus dem Wienerwald". De regie is in handen van Otto Aurich en Fredy Salten heeft de muzikale leiding. De medewerkenden zyn o.a.: Fritz Steiner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Herman Valsner, Claire Clairy, Marga Graf enz. Als gasten zün geëngageerd Dora Paulsen en Gerard Müller. Nel Oosthout, zal Dinsdag 17 Februari in de aula van het Ge meentemuseum „Esther" van Ina Boudler-Bakker geven. De totale opbrengst is bestemd voor het Na tionale Rampenfonds. SONATE VAN HANS HENKEMANS TE NEW YORK UITGEVOERD Op het concert dat Dinsdag 3 Febr. jl. te New York (Carnegie- Hall) gegeven werd en hetwelk ge heel aan muziek van hedendaagse Nederlandse componisten gewijd was, speelde het pianoduo Ethel Bartlett en Rae Robertson de Sonate voor twee piano's van Hans Henkemans. Dit werk werd met zeer veel enthousiasme door pers en publiek ontvangen. Op hun eerstkomende tournee door Neder land, in Maart 1954, zullen zij dit werk ook op hun repertoire nemen. De voorstelling van „Nieuw Land", door het T.T.G gaat hedenavond niet door wegens ziekte van Hans Tie- meyer. UIT DE OMSTREKEN Eoosduinen Eerste komkommers voor Rampenfonds Maandag werden aan de Coöp. Groentenvelling te Loosduinen de eerste kaskomkommers van dit sei zoen aangevoerd. Deze partij van 48 stuks werd door de firma Jac. Schoe naker aangekocht fl.2© per stuk. en doc>r deze beschikbaar gesteld voor het Rampenfonds, waarna zij weer werden geveild en de totale som van f200 40 opbrachten. Het fabriekspersoneel van de Lak en Verffabriek ..Premier" zal ten be hoeve van het Rampenfonds 8 uur lonen afstaan. Het kantoorpersoneel schenkt 5 pet. van het maandsalaris. Dc tVandelsportverenigjug „Onder Ons" houdt 3 Maart a.s. een feest avond in De Roskam. Voorburg VROUWEN WERELDGEBEDSDAG Het gebedsuur zal worden gehouden op Vrijdag 20 Febr. 20.30 uur in de Oude Kerk. Voor het Humanistisch Verbond spreekt Dr. O. Noordenbos a.s. Zon dag 10.30 uur in Bellevue over „De humanistische traditie in Nederland". Wassenaars adoptie van Abbenbroek Zoals gemeld, heeft de raad van Wassenaar besloten Abbenbroek (Put ten) te adopteren en voor dat doel een voorlopige bijdrage beschikbaar te stellen van f25.000.—. De burgemeester, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen deed het voorstel in een toespraak, waarin hij de slachtoffers van de watersnood herdacht en een overzicht gaf van de reacties tn Wassenaar op de ramp. Hij sprak o.m. over de wijze, waarop de politie en de reserve-poli- tie en de Reddingsbrigade directe hulp boden in Abbenbroek. De uit gezonden colonne bestond uit 26 man en is behulpzaam geweest bij het redden van vee uit ondergelopen pol ders. bij het dichten van de dijken en bij de algehele evacuatie van Abbenbroek. De kraanwagen en de lichtwagen. die men meegenomen had, bewezen uitstekende diensten. B. en W. hebben zich beraden over de wijze, waarop Wassenaar als ge meente een bijdrage zou kunnen le veren in het lenigen van de nood. Het college kwam tot de conclusie, dat aan het adopteren van een be paalde gemeente de voorkeur gege ven moest worden boven het storten van een bedrag-ineens in het Ram penfonds. B. en W. hadden zich voorgesteld Abbenbroek te adopte ren. Toen in de loop van de verga dering van de Ver. van Ned. Ge meenten bericht kwam. dat deze ver eniging daarmee accoord ging. werd definitief tot adoptie van Abbenbroek besloten. Een voorlopig bedrag van f25.000.— werd voor dit doel gevo teerd. Aan de burgemeester van Ab benbroek werd een telegram gezon den. Namens de gehele raad verklaarde mr. P. J. M. Aalberse zich gaarne accoord met het voorstel. Hij sprak de hoop uit. dat de gehele bevolking van Wassenaar aan de adoptie mede werking zal willen verlenen. Stilzwijgend werd daarna de eigen lijk agenda afgewerkt. Een bedrag van f44.500— werd beschikbaar ge steld voor het verleggen van kabels en rioleringsbuizen in verband met de a.s. werkzaamheden aan de Rijks straatweg Denoorden Den Deyl en bij de v. d. Oudermeulenlaan. Een extra subsidie van f23.00.voor de stich ting Wassenaarse O L.B -federatie over 1952 werd goedgekeurd. Aan de St. Jan Baptistschool in Deyleroord werd medewerking toegezegd bij het aanschaffen van leermiddelen Een subsidie-aanvrage van het Ned Ge sprek Centrum werd afgewezen Be sloten werd als donatrice toe te tre den tot de Prov Zuidhollandse Ver eniging tot bestrijding van de tuber culose. KERKNIEUWS Ds. A. Dekker overleden In de ouderdom van 84 Jaar is te Voorburg overleden ds. A. Den ker, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Dekker werd In 1897 predikant te Nleuwpoort en diende vervolgens de gemeenten Bergam bacht, Gameren, Glessendam, Hoeve laken, Opheusden, Bleiswijk, Nieuwe Tonge en Ernst. Donderdag vindt de teraarde bestelling plaats op de algemene begraafplaats te Voorburg. GEREF. GEMEENTE Bedankt" voor 'sGravenhage. J. W. Kersten te Genemulden. VEEMARKT ROTTERDAM 10 Febr. Aanvoer in totaal 2327. Vette koeien en ossen 500. Ge- bruiksvee 153 (113 tbc-vrü). Vette kalveren 20. Graskalveren 37 (12 tbc-vrïj). Nuchtere kalveren 1128. Varkens 118. Paarden 56. Schapen of lammeren 209. Bokken of gei ten 6. Prüzen. resp. Ie. 2e. 3e kw.: Vette koeien ƒ2.84—2.94, ƒ2.64— 2.78. 2.10—2.40 per kg. Vette kal veren 2.85—2.95. 2.75—2.85, 2.452.65 per kg. Graskalveren 380. 330. 250 per stuk. Nuch tere kalveren 46. 40. 38. Slachtpaarden ƒ1.90. ƒ1.75. ƒ1.65 per kg. Schapen ƒ125. ƒ110. ƒ90 per stuk. Lammeren 95. 85, 70. Kalf- en Melkkoeien 1200. 1000, ƒ860. Vare koeien ƒ800. 700, ƒ600. Vaarzen ƒ875. ƒ800. ƒ600. Pinken ƒ600. 525. ƒ400. Aanvoer, handel resp. prijzen: Vette koeien: iets ruimer, leven dig, als gisteren, prima tot ƒ3. Vette kalveren: klein. vlug. even hoger, prima boven notering. Graskalveren: als vorige week, traag, onveranderd. Nuchtere kal veren: veel groter, redelijk, iets lager. Slachtpaarden: matig, lui, als vorige week. Schapen: gewoon, kalm. iets stijver. Lammeren: ge woon. kalm. onveranderd. Kalf- en melkkoeien: iets ruimer, stil. sta biel. Varekoeien: als vorige week, matig, als vorige week. Vaarzen en pinken: even groter, flauw, constant. Tbc-vrüe: ruimer, stil, onveranderd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3