HAAGSCHE COURANT De dijken worden onverwijld hersteld Zo vlug mogelijk een noodwet Regeringsnota over nationale ramp Vijf maatregelen Financiële Canada steun van VS.? en No. 20963 10 pagina's Dinsdag 10 Februari 1953 PRIJS DEZER COURANTAbonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SIJTHOFF, Mr. K,- H. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPHUS JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm 0.176 per mm, daarna iedere mm meer ƒ0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bij vooruitbet. tot 15 w. Ldaarboven tot max. 20 w. 1.50 Nederland, en het water Indrukken van buitenlanders DE ROMEINSE HISTORICUS PLINIUS, die leefde in het be gin van onze jaartelling, beschreef zijn indrukken van deze lage lan den als volgt: „Daar stort de oceaan zich met „twee tussenpozen des daags en „des nachts door een geweldige „stroom over een onmetelijk land „uit, zodat men bü deze eeuwige „strijd in de gang der natuur er „aan twijfelt, of de bodem tot de „aarde of tot de zee behoort. Daar „bewoont een armzalig volk hoge „heuvels of door hen met de han- „den opgeworpen hoogten tot op „het uit ervaring bekende peil „van de hoogste vloed. Op die „hoogtes hebben zij hun hutten ge- „bouwd. „Zij gelijken op zeevarenden, als „het water de omgeving bedekt. „Echter op schipbreukelingen, als „de wateren teruggeweken zijn." Alle Amerikanen kennen het in 1873 verschenen boek van Mary Mopes Dodge „Hans Brinker or The Silver Skates", waarin het beroem de verhaal voorkomt van de Hol landse jongen, die met zijn duim een hele nacht een gat in de dijk bij Spaarndam stopte, tot er hulp kwam. In dat boek wordt dat verhaal op school verteld. En een van de kin deren vraagt aan de onderwijzeres: „Is dat verhaal werkelijk waar?" De onderwijzeres antwoordt: „Natuurlijk is het waar. Mijn moe- „der zelf heeft het mij verteld. Er „is geen kind in Holland, dat het „niet kent. Die kleine jongen sym boliseert de geest van een geheel „volk. In dat land kan er zich „geen lek voordoen, waar dan ook, „in zijn politiek, in zijn eer, of in zijn „openbare veiligheid, of onmiddel- „lijk zijn een millioen duimen ge- „reed, om zulk een lek te stoppen, „wat het ook moge kosten". Somtijds ligt in een sprookje een diepere waarheid verscholen, dan in de meest realistische beschrij ving van de werkelijkheid. Een nederlander hield vrü lang geleden in de Verenigde Staten lezingen over de droogleg ging van de Zuiderzee, toen de af sluitdijk nog niet voltooid was. Een toehoorder, civiel-ingenieur, stelde hem de vraag: „Ik neem aan, dat „jullie die dijk maakt en het water „er uit pompt. Maar hoe vullen „jullie dat gat op Hij scheen te twijfelen aan de juistheid van het antwoord, dat wij dat gat niet opvullen, omdat het ons juist om die vruchtbare bodem te doen is. Een ander toehoorder vroeg: „Hoeveel lager komt Nederland te „liggen, wanneer de Zuiderzee zal „zün drooggelegd?" Hij bedoelde daarmede: hoeveel gemiddeld ten opzichte van het niveau van de zee. Met het ant woord: „ongeveer 5 inches" was hij volkomen tevreden gesteld. Een Fransman riep bij een be zoek aan Nederland uit: „God schiep de wereld, maar Nederland werd door de Nederlanders gescha pen." Toen onder leiding van Napoleon het Franse burgerlijk wetboek werd opgesteld, dat ook als model heeft gediend voor ons burgerlijk wetboek, ontstond er enige discus sie over de vraag, wat eigenlijk de oorsprong was van het eigendoms recht. De toen geldende leer van libe rale economen (later door Marx overgenomen) luidde, dat de rechtsgrond voor het eigendoms recht is te vinden in de menselijke arbeid, waarmede de producten vervaardigd zijn. Toen rees on middellijk de vraag: hoe zit dat met de grond?" De beroemde jurist Portalïs ant woordde: „Vlak bü ons woont een „zeer ijverig volk, thans onze bond genoot, dat uit de boezem der „wateren het. land heeft doen ver- „rüzen. waarop het gevestigd is „en dat geheel en al een product „van menselijke arbeid is." Het was een merkwaardig ant woord. Maar het. verklaarde niet, het eigendomsrecht byvoorbeeld van de Zwitserse bergen. NAPOLEON heeft van ons land gezegd dat. was een argu ment. voor de inlijving dat. het slechts een aanslibsel is van drie grote Franse rivieren: de Rijn, de Maas en de Schelde. Ter wille van dat argument onderging de Rijn de eer gepromoveerd te worden tot een Franse rivier. Een Engelsman vatte tüdens een bezoek aan Nederland, zün in drukken als volgt samen: „Jullie hebben eerst om een deel „van de zee een dük gelegd. Ver- „volgens werd het water er uit ge- „pompt en ontstond een polder. „Die polder werd doorkruist door „kanalen. En jullie werk was niet „voltooid, vóór er weer bruggen „over die kanalen waren gelegd." In HET TWEEDE DEEL VAN GOETHE's FAUST overziet de stervende held van dat boek in zün geest het. land. dat hü heeft inge dijkt en in cultuur gebracht. Men ontkomt niet aan de indruk, dat de schrüver zich door Nederland heeft doen inspireren. Zo wordt dat land beschreven: „Van binnen lijkt dat land een „paradijs, hoewel de vloed tot aan „de rand van de düken is gestegen. „Uit, liefde voor de gemeenschap „stromen de bewoners toe. om de „lekken te stoppen. En dit is de „slotconclusie, die men uit deze „ervaring kan putten, het is de „hoogste wijsheid (die Faust. vol- „ledig is toegedaan). Slechts ,.h verdient de v r ü- „h e i d en het leven, die „dagelüks ze veroveren moe t." Merkwaardige wijsheid, getrok ken uit de ervaring van Nederlands strüd tegen het water. Zekerheid van de wieg tot het graf is ner gens te krijgen, noch voor arbei ders. noch voor beleggers, noch voor de defensie, noch voor de düken. Wie de vrijheid wil. moet het ri sico, dat, er onvermijdelijk aan ver bonden is. mede in de koop nemen. „Van de bedragen, welke met het herstel van de dijken in Zuid-Holland en Zee land gemoeid zullen zijn, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven". Aldus heeft de minister-president, dr. W. Drees, gisteren medegedeeld in een nota over de watersnood. De minister-president zeide, dat de regering van oordeel is, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen geheel voor rekening van het Rijk zullen die nen te worden genomen. „De wijze, waarop het volk van Nederland en het buitenland te hulp zijn ge sneld, vervult de regering met trots en dankbaarheid. Mogelijk gemaakte fou ten zinken in het niet bij al het goede, dat is gepresteerd", zeide dr. Drees. „De materiële schade is aanzienlijk, maar zij kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoeden verlies aan mensenlevens. Het laatst hierom trent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet worden gevreesd". Productie industrie Met dankbaarheid kon worden vastgesteld, dat de productie-capa citeit van de Nederlandse industrie onaangetast is gebleven. De rege ring acht dit van grote betekenis. Juist nu de iandbouwexport door het ten dele uitvallen van de land bouwproductie in dit vruchtbare gebied in Zuid-West-Nederland mogelijk enigszins zal verminde ren, is het van belang, dat de rol van ons land als leverancier van industriële producten door deze ramp niet is aangetast. De toestand der dijken Wat de toestand der düken be treft, deze is in 't algemeen eni germate gestabiliseerd. Een groot deel van de gaten is van beperkte afmetingen en deze behoeven bü het dichten geen büzondere moei lükheden te bieden. Voorts moet worden vastgesteld, dat op de meeste eilanden een of meer dükbressen voorkomen, die wel büzondere moeilükheden bü het dichten zullen bieden en die een karakter hebben, dat doet den ken aan de gaten, zoals die aan het einde van de oorlog in de zee wering van het eiland Walcheren werden aangetroffen. Ook uit waterstaatkundig oog punt zullen, teneinde uitbreiding te voorkomen, alle gaten zo spoedig mogelük moeten worden gedicht. Dit stuit vaak op het ernstige be zwaar, dat vele zeer moeilük be reikbaar zijn. Dit geldt zelfs voor de gaten van kleinere omvang, die weinig materieel of weinig man kracht vragen. In Zeeland is het eiland Schou wen en Duiveland zeer zwaar ge troffen. Hier is een tweetal dy'k- gaten ontstaan waarvan het dich ten büzondere moeilükheden zal bieden. In het Oostelük gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dükgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daar van thans niet overmatig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Óp Walcheren is men de situatie weer nagenoeg meester. Op Goeree en Overflakkee is een groot aantal gaten in de düken ge slagen. Het dichten van het meren deel dezer gaten zal niet op ernsti ge bezwaren stuiten. Een drietal is echter van zodanige omvang en de Dank zij het werk van 200 mari niers zijn de dijken bij Den Bommel op Overflakkee nu bijna dicht. Op deze foto zijn de marinesoldaten aan het laatste gedeelte begonnen daarin optredende stromen hebben zodanige snelheid, dat hier grote moeilükheden kunnen optreden. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aanslui tende dykcomplexen moet de hulp worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecialiseerd zyn in bagger- en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om verschillende redenen noodzakelük dat met de werken zo spoedig mo gelük wordt begonnen. Het is daarom niet mogelijk om daarvoor bestekken gereed te maken, wes halve het in het voornemen ligt, de uitvoering op basis van regie-con tracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de leiding van de uitvoering in han den te leggen van de Rykswater- staat, die beschikt over een om vangrijk en in alle opzichten goed toegerust technisch apparaat. Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zün, is op het ogenblik, zelfs bij grove benadering, nog geen ra ming te geven. Wel kan er reeds van worden uitgegaan, dat zü der mate hoog zullen zijn, dat de draag kracht van de getroffen onder houdsplichtigen (in de regel wa terschappen) hierbij in het niet zinkt. In dit verband is de regering van oordeel, dat de kosten van het herstel van de hoofd- en bui tenwaterkeringen geheel voor re kening van het Ryk zullen dienen te worden genomen. De evacuatie De evacué's uit Schouwen en Duiveland zün naar Utrecht ge voerd. vanwaar zü over de omlig gende gemeenten zün verspreid. Overigens zün de meeste evacué's uit Zeeland, voor zover zü niet in die provincie zijn ondergebracht, opgenomen in gemeenten in Noord- Brabant. De getroffenen van de Zuidhol landse eilanden zün, voor zover zü niet in de naaste omgeving zün ondergebracht, in hoofdzaak via opvangcentra ter plaatse in Brie- Ie, Rotterdam en 's-Gravenhage geplaatst, alsmede in een aantal gemeenten in de omgeving daar van. Gegevens hieromtrent, voor zo ver thans bekenc" zün als volgt: aantal geëvacuee.den opgenomen in: Zeeland 9395 uit Zeeland. N.-Brabant 26578 grotendeels af komstig uit N. Brabant en Zee land, ten dele ook uit Zuid- Holland. Z.-Holland 24096 grotendeels uit Z.-Holland, ten dele uit Zeeland Utrecht 5729 afkomstig uit Zeeland, ten dele uit Zuid- Holland Totaal 65798 De regering heeft besloten de volgende maatregelen te nemen: 1 Zo spoedig mogelijk zal een ontwerp-noodwet worden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijkheid voor het herstel van de dijken wordt geregeld. 2 Het herstel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel mogelijk ter hand genomen. o Indien de nodige snelheid van deze herstelwerkzaam heden zulks vordert, zal de uitvoering van de Zuider zeewerken worden getemporiseerd. A In algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze herhaling van 'n ramp als deze kan worden voorkomen. In het bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot de mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Het bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevan gen en met voortvarendheid worden voortgezet. c Maatregelen, die strekken tot het verkrijgen van een verhoogde veiligheid met betrekking o.a. tot de hulp verlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. Maatschappelijke verzorging der getroffenen De minister doet hierna mede deling van de op dit ogenblik ge troffen reeds gepubliceerde financiële tegemoetkomingen. In overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken heeft de minister van Maatschappelyk Werk met medewerking van de commissarissen van de Koningin een voorziening getroffen voor een coördinatie van de hplpverlening door de organisaties van het maat- schappelük werk op provinciaal niveau. In de geteisterde gebieden, als ook in de evacuatiegemeenten, be staat grote behoefte aan beschik baarstelling van maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters om de getroffen bevolking bü te staan. Na een week van spanning en onzekerheid doen zich op mo reel en psychisch terrein vele moeilükheden voor. Het Nationaal Rampenfonds heeft in overleg met de minister van Maatschappelyk Werk een re geling getroffen om in speciale kosten van tewerkstelling dezer krachten te voorzien. Hulpverlening Een overzicht volgt dan van de hulp, verleend door de drie onder delen van de krügsmacht, bene vens van de militaire buitenlandse hulp. Naast de aanbiedingen van hulp van de Overzeese Rüksdelen, als mede van Nederlanders en Neder landse organisaties in het buiten land, is de hulpvaardigheid van buitenlandse züde büzonder groot. In een bülage van de nota is een opgave opgenomen, waarin een aantal der aanbiedingen is opge somd. De volksgezondheid De algemene gezondheidstoestand in de noodgebieden is niet ongun stig. Er zijn niet abnormaal veel zieken. De evacuatie van enkele kleine verpleeginrichtingen is ge slaagd. De grootste moeilijkheden voor de gezondheidszorg zijn gele gen in de drinkwatervoorziening en in de afvoer en destructie van verdronken veo. Kritiek is de toestand nog op Walcheren, waar het pompstation van Middelburg door zeewater werd overstroomd terwijl de be volking nog voltallig aanwezig is. De waterleiding van Vlissingen is te gering van capaciteit voor het gehele eiland. De aanvoer uit Zuid- Beveland blijft nog beperkt door schade aan de transportleiding. Indien de schatting van het aan tal verdronken dieren juist mocht zijn, is te verwachten, dat de re gelmatige verwerking van cadavers moeilijkheden zal ondervinden. Of de behoefte om tot begraven op grote schaal over te gaan zal ontstaan, kan op dit ogenblik nog niet worden vastgesteld. Mocht dit nog noodzakelijk worden, dan heeft de militaire overheid genie troepen en materiaal beschikbaar voor het maken van massagraven. Landbouw en veeteelt Rond 133.000 ha cultuurgrond is door deze ramp geïnundeerd of ge- inundeerd geweest, d.i. 5.7 van het totale areaal cultuurgrond in Nederland. De verloren gegane voorraden akkerbouwproducten zijn moeilük te schatten. Voorlopige taxaties wijzen op een verdrinking van: 25.000 runderen; 15.000 a 20.000 varkens, 2.000 a 3.000 schapen; circa 1500 paarden en ruim 100.000 hoenders. De verliezen aan verdronken vee zijn vooral ernstig op de eilan den Flakkee en Schouwen en Dui veland, terwijl ook in West-Bra bant aanzienlijke verliezen aan vee te betreuren zün. Van het rundvee is op de genoemde eilan den vermoedeüjk 80 a 90 ver loren gegaan. Aangenomen kan worden, dat geen ernstige schade is toege bracht aan vitale bedrijven in de voedselvoorzieningsindustrie. Aandacht wordt besteed aan de mogelijke herdistributie van het geëvacueerde vee, voorzover de veebezetting thans plaatselijk te dicht is. Het laat zich aanzien, dat het gewenst is de beginselen van de Herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampseha- degebied, welke daarvoor door büzondere omstandigheden in aanmerking komen. De Rege ring is dan ook van plan op zo kort mogelijke termijn terzake voorstellen aan de Staten-Ge- neraal aan te bieden. Ook op het gebied van de visserij is schade geleden. De omvang van deze schade men denke o.a. aan de oester- en mosselkwekery en aan de vissersschepen in de ramp gebieden kon echter nog niet worden vastgesteld. De schaderegeling Met volledige instemming van het Nationaal Rampenfonds is vast gesteld, dat tot de taak van dit fonds in de eerste plaats zal be horen de leniging van de nood en de vergoeding van schade in de persoonlijke sfeer d.w.z. levenson derhoud, kleding, dekking, schoei sel en huisraad. Daarnaast zal op de overheid een uitgebreide taak rusten om door de verstrekking van bydra- gen het economische ieven in de getroffen gebieden weer op gang te brengen. Wat dit laatste betreft zullen voor niet door verzekering gedekte rampenschade, in de privaatrech telijke sfeer, regelingen moeten worden getroffen in de geest van hetgeen is vastgesteld is de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Organisatie schade afwikkeling Het ligt in het voornemen van de regering, dat de ministeries, welke met de afwikkeling van de oorlogs schaden zyn belast, eveneens de af wikkeling van de rampenschaden ter hand zullen nemen. Daarbij zal de onderlinge samenwerking zeer nauw dienen te zijn, teneinde de efficiëncy en de overzichtelijkheid van de administratie te bevorderen. Bij de inrichting van het apparaat zal gebruik worden gemaakt van de bestaande ervaren apparatuur. Wat de schade in de privaatrech telijke sector betreft ligt het in het voornemen van de regering de or ganisatie als volgt op te bouwen. Een buitendienst wordt inge richt, bestaande uit een aantal re gionale rampenschadebureaux, waarin de betrokken buitendien sten van de departementen van Fi nanciën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zijn samengebundeld. Aldaar geschieden de aangifte en de regis tratie van alle schaden, kunnen de voorschotten worden gevraagd en uitbetaald, en wordt de enquetering Elders in dit nummer vindt men: Berichten over de watersnood Zie pag. 2, 3, 5, 6 en 9 Ratificatie E.D.G.-verdrag in Frankrijk onzeker Pag. 5 H. J. van Oostveen wordt commandant van Haagse Brandweer Pag. 6 Haagse kerken brachten 300.000 byeen voor de nood gebieden Pag. 6 van de schaden plaatselijk ver zorgd. In deze bureaux worden or ganen, aangewezen door de drie betrokken ministers, opgenomen, zodat de vaststelling van de Rijks uitkeringen en van de voorschot ten voor de schaden onder de ver antwoordelijkheid van de drie mi nisters, elk voor zijn terrein kan geschieden. De uitbetaling van alle uitkeringen en de administratie daarvan vinden plaats bij het cen traal verrekenkantoor van het Commissariaat voor Oorlogsscha den, voorzoveel nodig met inscha keling van sub-comptabelen. Het ministerie van Financiën zal voorts, evenals dit bü de oor logsschaderegeling het geval is, met de algehele coördinatie wor den belast. Voor wat betreft de afwikkeling van de schaden in de publiekrech- telüke sector zal het bestaande ap paratuur voor de afwikkeling van de publiekrechtelyke oorlogsschade (het Bureau Financiering Weder opbouw van het Ministerie van Financiën) worden ingeschakeld. De inschakeling van dit apparaat betekent, dat by de afwikkeling der schade het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting, de Rijkswaterstaat, de Provinciale Waterstaat, de onder het ministe rie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening ressorterende RÜksdienst voor het Landbouw- herstel, alsmede de technische af deling van het Bureau Financie ring Wederopbouw een interdepar tementale commissie, waarin naast het ministerie van Financiën, de ministeries van Binnenlandse Za ken, van Wederopbouw, en Volks huisvesting, van Verkeer en Wa terstaat en van Landbouw, Visse ry en Voedselvoorziening zün ver tegenwoordigt. Deze met grote spoed opge maakte nota, aldus eindigt dit stuk waarby het accent in hoofdzaak valt op hetgeen is ge daan, teneinde de gevolgen van de ramp zoveel mogelük te beperken, kon niet anders dan onvolledig zyn. Veel van hetgeen in de getroffen gebieden is gebeurd en is gedaan zal pas later nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. Van de verder te nemen maatregelen kon nog slechts in algemene zin medede ling worden gedaan. Niettemin houdt de minister president zich overtuigd, dat uit het gegeven overzicht dui delijk zal zijn geworden hoe zeer alle krachten zyn inge spannen om de toestand het hoofd te bieden. De wyze waarop ons volk met de slachtoffers medeleeft, de betoonde hulpvaardigheid en offervaardigheid, de vaste wil om het herstel met volle kracht aan te vatten houden ondanks het geleden leed be loften in voor de toekomst. Hulpprogram op lange termijn De V.S. en Canada zouden, naar men in gewoonlijk wel ingelichte kringen te Ottawa meent te weten, begonnen zijn met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Nederland in verband met de door de overstromin gen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulp program op lange termyn, dat ge baseerd zou kunnen zün op 1): een schenking van Canada en de V.S.; 2) een lening door middel van de Internationale Bank en 3) een verhoging van de Noordameri- kaanse bydrage aan de NATO. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Nederland te genover de NATO tydelük te ver lichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de ge troffen gebieden. Tweede Kamer-debat enige uren uitgesteld Het debat in de Tweede Kamer over de Regeringsnota inzake de Watersnoodramp, dat om 1 uur he denmiddag zou beginnen, is op voorstel van de voorzitter uitge steld tot half 4. Het bleek, dat vele leden nog niet in het bezit waren van deze nota, die hedennacht was verzonden. Teneinde een bestude ring en bespreking in de fracties mogelijk te maken, werd daarom de vergadering enige uren ge schorst. Tevens deelde de voorzit ter mede. dat per fractie 50 minu ten spreektijd is vastgesteld en dat hedenavond 8 uur het debat wordt voortgezet. Morgenmiddag zal de Regering antwoorden. De heren Wagenaar en Gortzak (C.P.N.) voelden niet veel voor spreektijd-rantsoenering, doch na een aantal mededelingen werd daarop de vergadering geschorst. Er was veel belangstelling op de publieke tribune. Achter de Rege ringstafel zat een tiental ministers; de Kamerleden waren in groten getale -tegenwoordig Commissies huisraadschacle en maatschappelijk werk Van Nationaal Rampenfonds Het Nationale Rampenfonds heeft in zijn vergadering van gisteren een commissie ingesteld, die de kwestie zal bestuderen van de ver goeding voor door de watersnood veroorzaakte huisraadschade. Aan deze commissie is opgedragen op korte termijn verslag uit te bren gen. In dezelfde vergadering werd een commissie benoemd, die advies zal uitbrengen over de in het nood. gebied te nemen maatregelen be treffende het maatschappelijk werk. Het heeft nog geen zin, aan het fonds brieven te schrijven met het verzoek voor een schade-uitkering in aanmerking te komen. Ruim 27,5 millioen voor Rampenfonds Het totale bedrag, dat tot en met gisteren voor het Na tionale Rampenfonds is bij eengebracht, is 27.558.000. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds is bezig met het uit bouwen en verbeteren der orga nisatie, zodat ook enige controle kan worden verkregen op alles wat in naam of ten bate van het Ram penfonds wordt ondernomen en opgezet. Var het ministerie van Justitie is reeds een missive naar de burgemeesters uitgegaan, die voorschriften inhoudt met betrek king tot loteryen, welke eventueel ten bate van het Rampenfonds worden georganiseerd. i Iet Weer Verwachting tot Woens dagavond (opgemaakt te 10 uur). Buiig weer Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zeeland aanvan kelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Zon op 8.03, onder 17.46. Maan op 6.46, onder 14.10 (N.M. 14 Febr. 2.10 u.) Barometer alhier v.m. 8 u.: 730 mm; v.m. 12 uur; 725 mm. Barometer na hedenmid dag 12 uur: dalende. Hoogwater te Scheveningen 11 Febr. Ie hw. 0.25, 2e hw. 12.54. Tussen gisterochtend 8 u en hedenochtend 8 uur no teerde onze regenmeter 5 mm neerslag. Temperatuur hedenmor gen 8 u. 5 gr. C.; 12 uur: 6 gr. C. Tussen gistermorgen 8 u en hedenmorgen 8 u was de hoogste temperatuur 12 gr. C. en de laagste 2 gr, C.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1