Militairen blijven actief in - de noodgebieden Schiphol verstopt door goederen transporten Gang van zaken bij de A.K.IL HET VADERLAH* 8 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 TROEPEN WORDEN VERVANGEN TTOEWEL DE MILITAIRE TAAK in het noodgebied in het algemeen niet meer zo urgent is als in de eerste dagen van de watersnood, is de sterkte der troepen nog niet verminderd. De werkzaamheden, die nu aan de orde zijn, omvatten voornamelijk liet herstellen en verbeteren van; dijken en wegen, het evacueren van het geredde vee, het afvoeren van j cadavers, het bouwen van vlotten, het zuiveren van drinkwater en, patrouillegang ter controle van dijken. Bovendien zal een aanvang wor den gemaakt met het bergen van landbouwmaterieel door middel van ducks en het bouwen van pontonverbindingen voor het ondersteunen van buizen bij droogmaking van de Alblasserwaard. Men is thans bezig de opleidingseen heden te vervangen door parate een heden. Daarom worden thans uit de 2e militaire afdeling bijna 6000 man naai de noodgebieden overgebracht. Er zal worden gestreefd naar een geleidelijke beëindiging van de militaire bijstand, Dank zij de verbetering en het droog vallen van verschillende wegen in de Alblasserwaard, nabij Dordrecht en in de omgeving van Rotterdam alsmede op Schouwen-Duiveland en Voorne, kan bergings- en herstelwerk krachtiger worden doorgezet. Bij Rozenburg en Alblasserdam zijn de herstellingen zelfs zo ver gevorderd, dat de aldaar geleger de detachementen gisteren konden wor den teruggetrokken. Kon. Marine transporteert De taak van de Koninklijke Marine bestaat nu vrijwel uitsluitend uit trans port van materiaal en post, afvoer levend vee en berging van cadavers. Kleine vaartuigen, welke niet meer nodig zijn, omdat de evacuatie is vol tooid, worden in Rotterdam samenge trokken om daar gereed te blijven voor het geval van een onverwachte verslech ting van de toestand. De marine zorgt voorts voor de aflossing van de troepen detachementen van de KL. op Goeree en Overflakkee. De detachementen van de marine te Stellendam en Middelhar- nis zullen binnenkort worden terugge trokken. Ook in Zijpe is een aantal marinevaartuigen geconcentreerd. De vissersschepen, die alle uit de ge troffen gebieden zijn en worden terug getrokken, werden door de onderzee dienst te Rotterdam naar hun thuis havens teruggezonden. Een ploeg manschappen van het duik- bedrijf der Kon. Marine werkt samen met de veeartsenijkundige dienst bij het lossnijden en bergen van verdronken vee uit onderwaterstaande stallen. Een 1000-tal mariniers en verschillende ploe gen ander marinepersoneel helpen nog steeds bij de reparaties van dijken. Buitenlandse militaire hulp De Amerikaanse ducks zijn in de af gelopen dagen als volgt gebruikt: een 25-tal op Schouwen-Duiveland, tien in de omgeving van Baarland, een drietal op Tholen, acht op Goeree-Overflakkee, twee bij Ellewoutsdijk, twee bij Noord- weg (St. Philipsland) en elf in de om geving van Steenbergen. Van het Ame rikaanse geniebataljon werkt 1 com pagnie te Moerdijk aan wegverbetering en dijkherstel, 2 pelotons te Krabben- dykc; 1 peloton Is bij Monster belast met het opblazen van bunkers. In Domburg. Breda, Steenbergen en Dordrecht zijn waterzuiveringsinstallaties geplaatst. De Engelse powerboats compagnie werkt by Sommelsdijk; zoeklicht-afdelingen staan opgesteld bij Fijnaart en langs het kanaal Reddingsploegen voor landbouw materieel uverheid en bedrijfsleven hebben de handen ineengeslagen en een commissie ..Noodvoorziening landbouwwerktuigen" opgericht. Deze commissie vraagt ten einde te komen tot onmiddellijke voor lopige droogmaking en conservering van tractoren en landbouwwerktuigen om motormon-teurs, hulpmonteurs, service wagens, lichte kraanwagens en gereed schappen. De tijdelijke hulpkrachten zullen in ploegverband werken. Het secretariaat van deze commissie „Nood voorziening landbouwwerktuigen" is in Den Haag. Stadhouderslaan 126. telefoon K 170055.22.10 gevestigd. Aangezien thans tractoren en machines droog en in korte tijd door water en lucht vernield kunnen worden, vraagt de commissie dringend o-m snelle opgave van mensen en materieel, welke beschikbaar kunnen worden gesteld, alsook voor welke tijds duur. Persoonlijke gegevens dienen, in verband met uit te schrijven vergunnin gen voor het betreden van de rampge bieden. te worden vermeld. De bond van agrarische loon.bedri.iven (Boval) roept alle loonwerkers op aar de provinciale secretarissen der organi satie opgave te verstrekken van land- bouwtractoren. machines, woonwagens, loodsen, staaldraadpompen, reparatiema terialen, dommekrachten, landbouwwa- gens. bulldozers, wielenbanden. stroper sen. enz., die beschikbaar kunnen wor den gesteld voor het herstelwerk in de noodgebieden. Over de arbeidscondities wordt nog overleg gepleegd. Inlichtingen verstrek ken alle provinciale secretarissen en het lande,lijk secretariaat te Utrecht. Nach tegaalstraat 76bis, tel. K 340024796. Een dag vacantie voor de noodgebieden De Stichting van de Landbouw stelt na hierin overleg te hebben gepleegd mét de Stichting van de Arbeid thans aan alle in de agrarische bedrijfstakken werkzame vaste en losse arbeiders voor om de waarde van één vacantiedag ter beschikking te stellen van de slacht offers. Deze arbeiders kunnen dus hun werkgever mededelen dat zij een der vacantiedagen, waarop zij recht hebben, wensen op te nemen. Zij blijven echter aan het werk, doch verzoeken hun werk gever het bedrag waarop zij recht zou den hebben, aan het Nationaal Rampen fonds over te maken. Het is gewenst dit bedrag af te ronden en te bepalen op tien gulden. De werk gevers, die vaste arbeiders in dienst heb ben. wordt aangeraden eenzelfde bedrag daaraan toe te voegen en het totaal aan het Rampenfonds over te maken. De losse arbeiders in de landbouw wordt aangeraden met een bedrag van tien gulden aan vacantiebonnen aan deze actie deel te nemen. De afdeling techniek van de T.H. in Delft is ingeschakeld by herstel van schade aan eiectromotoren. gemalen e.ri. Bij de afdeling gevonden voorwerpen bèvinden zich koffers, zakken en pak ken. Voorne-Putten. In Dordrecht zijn nog genie-onderdelen geconcentreerd in af wachting van eventueele opdrachten. Uit Engeland arriveerde een 20-tal medische studenten met vlotten en buitenboord motoren. De Franse genietroepen werken aan dijkherstel bij Nieuw Vossemeer, Blauwe Sluis, Fijnaard, St. Maartensdijk en Klutsdorp. De Belgische genie-compag nieën zijn inmiddels verplaatst van Zeeuwsch-Vlaanderen naar St. Annaland voor herstel van wegen en dijken. Het Belgische mijnenvegerflottille keerde naar Oostende terug. Het detachement Canadese genietroe pen werkt bij Middelharnis. De toegestoken hand De hulp uit het buitenland voor de slachtoffers van de watersnood is zo over stelpend, dat Schiphol reeds enige malen verstopt is geweest door het vervoer. Naar schatting is voor een waarde van 30 millioen gulden aangekomen of onderweg. Maar ook Nederland zelf heeft prachtig geholpen met goederen. Wanneer aan de eerste noden is voldaan, zal men zien in hoeverre de getroffenen nog met goede ren van betere kwaliteit gediend kunnen zijn. Een groot gedeelte van de gezonden goederen wordt achter de hand gehouden tot het tijdstip, dat de revacuatie zich gaat voltrekken en de mensen weer hun hui zen en andere bezittingen, voorzover nog aanwezig, zullen gaar. betrekken. Zwitserland: De Liga van Rode Kruis verenigingen te Genève heeft lVz mil lioen dollar beschikbaar gesteld. Hier bij zijn 14 ton zandzakken. Een firma in Ziirich schonk ƒ5000. De Schweizer Mustermesse te Basel schonk 5000 francs. Regering heeft genie, ponton niers en andere gespecialiseerde mili tairen verlof gegeven te gaan helpen. In rusthuizen kunnen 50 tot 100 Pro testantse vrouwen 2 a 3 maanden op genomen worden. Regering wil barak ken met meubilair beschikbaar stellen. Zwitserse spoorwegen zullen alle hulp goederen gratis vervoeren. Het ket tingfonds, waarvoor bijdragen telefo nisch gestort kunnen worden. Dracht reeds 2.200.000 francs op. Twintig spoorwagons met kleding, schoenen, dekens en beddegoed staan klaar om te vertrekken. Zwitserse hefschroef- en transport-vliegtuigen zijn volledig be mand vertrokken. Rode kruiscolonne is vertrokken. Regering schonk 100.000 francs voor Nederland, België en En geland. Het kanton Ztinch heeft 100.000 francs geschonken Een reisgroep van de N R. V. bracht 3 pakken kleding en tafel goed mee, ingezameld door ski-leraren en een sporthuis. De directie van een hotel te Colmar schonk 5000 francs door korting op de hotelrekening. Van het kettingfonds heeft Nederland 1V& millioen gekregen. Het .instituut voor Vor- und Frühgeschichte in Zwitser land heeft f 100 geschonken. Duitsland: Vliegtuig met 2 ton kleding van particulieren aangekomen. Duitse kolenexporteurs hebben 50.000 mark gegeven. Ander bedrijf gaf ƒ10.000 Uit Viersen arriveerde 3>£ ton goede ren voor een waarde van 2500 mark. Uit Bremen zijn dekens en handdoeken voor de Ned, Jeugd Gemeenschap ont vangen. Duitse padvinders bieden 100 padvinders 3 weken verblijf aan. Po litieambtenaren in Bremen hebben al- stand gedaan van vacantie om deel te nemen aan hulpverlening. Fabriek in München schonk 12 dozen penicilline. Aniline- en Sodafabriek in Baden heeft dekens en kleding voor ƒ20.000 gegeven. Stuttgart schonk 1M ton le-' vensmiddelen. Regering van Sleeswijk- Holstein schonk tenten, dekens, draag baren en medicamenten, die met co lonne met artsen vertrokken zijn De Chr. Democratische Vakvereniging te Dortmund heeft aangeboden kinderen op te nemen. Amerikaanse militairen zamelden 1400 dollar in. Noordrijn- Weslfalen schonk 100.000 mark. Am. Hoge Commissariaat heeft aangeboden goederen op te halen en naar Neder land te brengen. Een Beiers stadje wil een Nederlandse gemeente adopteren. West-Duitse bladen hebben inschrijvin gen geopend. Drie grote fabrieken in Dortmund houden ploegen arbeiders gereed voor dijk répara ties. Bochum schonk 5000 mark. Westfaalse mijnen schonken 50.000 mark. Cementindustrie schonk ƒ30.000. Werkgeversverbond in de koienindustrie schonk 50.000 mark. Twee Am. vliegtuigen zijn naar Kopen hagen gegaan om spaden te halen. Douane zal alle faciliteiten verlenen voor hulpgoederen. Uit Ulm zijn kip wagens en vrachtauto's vertrokken. Bocholt heeft 200 dekens geschonken. Democratische Jeugdfederatie wil a.s. zomer werkkampen in getroffen gebie den houden. De Franse autoriteiten in Duitsland hebben f 14000 overhandigd. Rode Kruis stelde 34 röntgenfilms van verschillende afmetingen beschikbaar. De Federatie van Blindenwerk biedt aan 5 blinde slachtoffers een verblijf in Meschede aan. Een firma in Keulen heeft genees middelen aangeboden ter waarde van f 10.000. Neu-Gnadenfeld biedt onderdak aan voor 40 kinderen. Vluchtelingen in Duitsland en Oostenrijk hebben bid stonden gehouden voor de getrof fenen. Operatie-Pluto mislukt Gisteren werd door de radio omgeroepen, dat het leven van de 92-j. Coenraads, die ziek lag in het noodziekenhuis op Te Werve (B.P.M.) te Rijswijk, kon worden gered indien hij slechts zijn hond Plulo bij zich mocht hebben. Geheel Nederland heeft gezocht naar Pluto. Telefonische verbin dingen met de noodgebieden wer- den dank zij een vlotte telefo niste snel tot stand gebracht en tenslotte kreeg men bericht, dat Pluto was gevondenop een cadaverschip, dood. Er zijn inmiddels talrijke aan biedingen voor een nieuwe hond binnengekomen en verder is de oude Coenraads dermate sterk, dat wordt verwacht, dat hij zal herstel len. ondanks het verlies van zijn hond. Zondag hoopt Coenraads zijn 93ste verjaardag te vieren. Pins Bernhard bij zijn helicopter, waarmee hij een tocht over het rampgebied heeft gemaakt. Verkoping van Berner Seinnen- liond voor Rampenfonds De Zwitserse Hondenclub, voor het merendeel bestaande uit eenvoudige lieden, stelt met gratis transport een jonge Berner Sennenhond beschikbaar om in Nederland aan de meestbiedende te verkopen. De echtgenote van prof. Donath uit Den Dolder, die dit aanbod ontving, deelt mede dat ieder zijn bod onder gesloten enveloppe kan inzenden bij notaris mr H. B. van Rhijn te Zeist. Honden'handelaren zijn hierbij uitgeslo ten. Het miniimimbod is f300. Een goed tehuis moet verzekerd zijn. De inzen ding staat open'tot 22 Februari. Scliip lag te diep in het water De Nederlandse kapitein van de Virgo A. H. uit Rotterdam, is te Portsmouth veroordeeld tot een geldboete van 50 Pond wegens te zware belading van zijn schip met hout. De Virgo lag 5 duim te diep in het water, toen het met een lading zacht hout uit Finland in South- amptc 1 aankwam. Het extra gewicht werd veroorzaakt doordat de lading bij ruw weer water, dat overboord was ge slagen, had geabsorbeerd. Het schip maakte r'an ook slagzij. De kapitein ver weerde zich door er op te wijzen dat hij geen deel van de lading overboord had laten gooien omdat de Virgo volgens hem niet in gevaar was. Hulpacties op schepen Indonesische bedienden van de Oranje hebben met elkaar voor het Rampen fonds een bedrag van f500 bijeenge bracht. De 750 passagiers, die zich aan boord bevonden van de Nieuw Amsterdam voor een cruise van 13 dagen, hebben 6300 dollar ingezameld Hulp uit de West In Suriname ls tot op heden 220.000 (Ned. courant) bijeengebracht. Hiervan is reeds 100.000, die door de lands regering ter beschikking werd gesteld, overgemaakt. De opbrengst van de actie op de Antillen heeft de 2 millioen (Ned, courant) reeds overschreden. Ook veel goederen zijn ingezameld. Alle land aarden worden door het enthousiasme van de Antillianen en Nederlanders medegesleept en storten grote bedragen. De president-directeur van de Alge mene Kunstzijde Unie N.V., ir St. van Schaik, heeft op de 20e vergadering van de ondernemingsraad het volgende ge zegd omtrent de gang van zaken by de A.K.U.: De viscose-industrie heeft hevige con currentie te wachten van de synthetische garens en vezels, Dit betekent zeker niet, dat de viscosegarens binnen enkele jaren zullen verdwijnen. Er zal steeds een be langrijke markt voor blijven bestaan. Er moet echter met een belangrijke con currentie rekening worden gehouden cn de plaats op deze wat beperktere markt zal gehandhaafd moeten blijven. Zo is b v de verwerking van rayongarens kousen reeds tot 15 pet van de vroegere hoeveelheid teruggebracht. Er wordt meer en meer synthetisch garen gebruikt, Slechts de weverij is nog niet zó sterk op synthetische garens overgegaan en daarop moet de A.K.U. zich dus concentreren. Men verlangt garens met een zo ge lijkmatig mogelijke aanverving. Om dit te bereiken zijn wij overgegaan tot het scheren van ons kettingstoelgaren op bomen, Deze nieuwe werkwijze brengt ingrijpende veranderingen met zich. De bomen zullen thans over de gehele we reld worden verzonden. Het duurt soms 8 maanden voor ze weer bij ons terug zijn. Dit alleen reeds vergt dus een grote kapitaalsinvestering. Wij moeten dit echter doen. daar het voor ons van het grootste belang is om vooraan te blijvij. Wij moeten kunnen concurreren zowel in kwaliteit als in prijs en dit kunnen ij ook. De productiebeperking, die vorig jaar moest worden doorgevoerd, is thans vrij wel opgeheven. Dat dit zo zal blijven kan niet worden voorspeld. Wij hebben voorlopig nog voldoende orders, maar nog lang niet voor het gehele jaar 1953 Omtrent de financiële transactie met de 10 min aandelen AKU deelde Ir Van Schaik nog mede: „Wij hebben na de oorlog veei geld nodig gehad voor de opbouw van onze fabrieken voor ver nieuwing Dit heeft mlllioenen gekost. We hebben dat kunnnen betalen uit de overschotten die we in vorige jaren hebben gemaakt. Deze bron is thans Friesch-Groningsche verhoogt opnieuw dividend In de op 2 Maart te houden algemene vergaderingen van aandeelhouders zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1952 als volgt vast te stel len: Voor de Friesch-Groningsche op f 44.— (v.j. f 40.—) per aandeel van f 1000 met 20 pet storting en op f 11— (v.j f 10—) per aandeel van f 250 met 20 pet storting. Voor de Nederlandsche Hypotheekbank op f 20.— (als v.j.) per aandeel van f 1000 met 20 pet storting en f 10.(als v.j.) per aandeel van f 1000 met 10 pet storting. Voor de Algemeene Friescne op f 4— (als v.j.) per aandeel van f 1000 met 10 pet storting. De gezamenlijke reserves bedragen f 18000.0000 (v.j. f 17.500 000). ongeacht de reserves voor diverse belangen. achter voor de financiering van verdere investeringen niet meer voldoende, zodat wij reeds het vorig jaar besloten, voor lopig onze investeringsactiviteit te be perken tot de absoluut noodzakelijke projecten. Nieuw geld opnemen op de kapitaalmarkt is tegenwoordig niet goed mogelijk en we heben dit dan ook niet geprobeerd, We hebben echter een aan bod gekregen van een Amerikaanse ban kiersfirma, die 10.000 niéuwe AKU- aandelen van 1000 van ons kocht voor een prijs, die ons ongeveer 14 min gul den opbracht. De bankiersfirma ver koopt deze aandelen niet opnieuw, maar geeft in plaats hiervan kleine aandelen uit op de Amerikaanse markt. Als gevolg van deze financiële manipulaties zijn wij wat ruimer in ons geld komen te zitten 211 dit is mede aanleiding geweest voor de beslissing om tot uitbreiding van de Enkalonfabriek over te gaan". Maandag inauguratie van dr Hoekendijk Vanwege de Nederlands Hervormde Kerk is tot kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht benoemd dr J. Ch. Hoekendijk, Hij zal onderwijs geven in het wezen en de geschiedenis van het apostolaat, de Bijbelse Godge leerdheid en de practische theologie. Maandag zal dr Hoekendijk zijn inaugu rele rede uitspreken. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. Geslaagd voor het cand ex. God geleerdheid de heer J H Schelllngerhout. Al phen a, d. Rijn: geslaagd voor het doet ex. geneeskunde de dames E M Slaab. Rotter dam. A Veldhuizen van Zanten, Hillegom, M Vissers. Rotterdam en de heren F de Jong, Gorinchem, P van Leeuwen, Rotterdam. Pie- ter van Leeuwen, Voorburg. A Roos Dordrecht. H Schouwink, Lochem en L X Zaaijer. Voorburg. Geslaagd voor het semi-arts-examen de heer G A C Voorhorst. Den Haag. Geslaagd voor het arts-examen de dames A E Nissen. Den Haag. G C de Vries. Rot terdam en de heren G H van Driem, Den Haag en dr G A Harten, Den Haag. UTRECHT Geslaagd voor het cand. ex. rechten: P W Pestman, Bilthoven, F H de Man, Ede en H C Nleuwkerk. Hilversum. Cand. ex. wis- en natuurkunde G: W J Hornix. Utrecht en G J M Tonino. Breda. Cand, wis- en natuurkunde L: H F L Lief- ferink, Heelsum en H de Jonge. Arnhem. Doet. ex. pharmacie: J Struyvé. Utrecht. Doet. ex. scheikunde: J J C Goos. Bilt hoven, J A v d Bergh. Utrecht en J W Ren- ken. Utrecht. Semi-arts-examen: W J van Zijl, De Bilt, P H van Setten, Zwolle, J Roos. Utrecht,, mej. W G Renger, Rijssen en mej. L W P de Rui ter, Utrecht, Arts-examen: H G Parren. Zaltbommel, A Potasse, Aerdenhout. H Verhoef, Utrecht en G J Ensink, Hilversum. Tandarts-examen: F H Meijer. Oosterbeek en P W Akkerman, Dordrecht. AMSTERDAM. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heren J H W Poortman. Oegstgeest, D Karsemeijer. Muiden, T W Attema, Den Haag. H B Frie- man. Enschede, J Kloosterman. Den Haag en E D Kraan. Vlaardingen. Er bestaat goede hoop, dat alle in stallaties van de B P.M. in Pernis aan het einde van deze week weer zullen draaien. Een deel is thans in bedrijf. Regeringsnota in de Tweede Kamer Vergadering tot half vier geschorst De Tweede Kamer besloot z.'n.s. van middag op voorstel van de voorzitter, mr L. G. Korten'horst, de beraadslagingen over de Regeringsnota betreffende de watersnood om half vier te beginnen. Deze nota was gistermiddag laat bij de in Den Haag en omgeving wonende leden bezorgd. De overige leden hadden er pas vanmorgen of in het geheel nog niet kennis van kunnen nemen en daarom wilde mr Kortenhorst nog enige uren uittrekken voor de bestudering er van Zo nodig zouden dan ook de fracties nog kunnen vergaderen. De voorzitter zag ook zijn voorstel om de spreektijd in eerste termijn tot vijftig minuten per fractie te beperken, aanvaard. Hij wilde met het oog op het voorlopig karakter, dat de besprekingen evenals de nota zullen dragen, de Regering niet langer binden dan strikt noodzakelijk is. Hij stelde zich voor hedenavond de bespre kingen in eerste termijn te beëindigen. De Regering zou dan morgen om 1 uur gelegenheid hebben tot repliek. Hij hoopte, dat de beraadslagingen morgen middag beëindigd zouden zijn. Nadat de heren Wagenaar en Gortzak (beiden C.P.N.) bezwaren hadden gemaakt tegen de beperkingen van de spreektijd zonder daarmee de instemming van de andere Kamerleden te verwerven, schorste de voorzitter de vergadering. Men zou van half vier tot half zes vergaderen en om acht uur de behan deling van de nota voortzetten. De Regering was voltallig aanwezig. Achter de Regeringstafel waren enige kaarten opgesteld van de Zuidhoilandse en Zeeuwse eilanden en het gebied rond de Noordzee. Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter nog meegedeeld, dat van een aantal parlementen telegrammen zijn ontvangen, waarin deelneming wordt be tuigd met de watersnoodramp. Bescheiden diesviering te Leiden Donderdag hervatting colleges en practica De rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. d-r J. J. L. Duyvendak, heeft gisteren in zijn diesrede zijn ge hoor opgewekt tot het doen herleven van de eendracht, die het Nederlandse volk in de oorlog mocht opbrengen en hij sprak de hoop uit. dat de universiteit op eigen wijze het hare hiertoe mocht bijdragen. Hij vermeldde met trots, dai honderden Leidse studenten de door de watersnood getroffen landgenoten te hulp zijn gesneld. De alumni-dagen, die na de oorlog ter herdenking van de stichting elk jaar werden gehouden, gingen dit keer niet door. Prof. Duyvendak eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat op de oceanen soms de stormwinden beuken en de gol ven huizenhoog opjagen, waardoor de toeschouwer wordt ontzet, doordat hij niets anders ziet dan de golven, die alles schijnen mee te sleuren. Wat hij echter niet ziet is de golfstroom, die, machtiger dan de golven aan de oppervlakte zijn richting behoudt en het karakter der dingen in de oceanen bepaalt. De toe schouwer met historische blik laat zich niet ontzetten door wat hij aan de op pervlakte waarneemt. Hij ziet dieper en verderven misschien blijft dan zijn blik rusten op die oudste en langste grens lijn ter wereld, die gedurende meer dan 2Ö00 jaar insloot wat moest worden be houden. de Chinese muur, De Colleges en practica, die vorige week gestaakt werden in verband met hulpverlening van Leidse studenten bij de overstromingsramp, worden Donder dag hervat. Aetherperiscoop Dp radio-amaleurs en watersnood Toen vorige week Zondag bekend werd, welke ramp het Zuid Westelijk deel van Nederland had getroffen, snelden tallo zen onmiddellijk spontaan te hulp. On- I der die velen waren er ook. die geen 'stap behoefden te verzetten om aan de hulpactie deel te nemen. Hun aandeel in het geheel was er echter niet minder effec'.ief om en men kan zelfs zeggen, dat zij als het ware de eerste stoot op vingen. We bedoelen dc radio-amateurs. Zij vormen een wereldje op zichzelf, niet omdat zij anders zouden zijn dan 'anderen, allermir.it. Maar hun liefheb berij, de aethersport. leidt daar eigenlijk 'vanzelf toe. Bij wijze van spreken dag en nacht zitten ze aan de knoppen van hun veelal zelfgebouwde zenders en ontvangers te draaien, teneinde te pro beren contact met collega's, waar ook ter wereld, te rijgen. Het is alles bijeen een interessante, leerrijke en onderhoudende liefhebberij, waarvan de betekenis ver uitgaat boven het begrip hobby als zodanig. In tijden van nood blijkt in het bij zonder van hoeveel betekenis hun tijd verdrijf mag heten. Wat op het eerste gezicht spel lijkt, wordt dan ernst. En zo kon het gebeuren, dat de radio-ama teurs ook bij de jongste watersnood het spits afbeten. Zij legden de eerste con tacten voor de hulpverlening tussen de geïsoleerde gebieden en officiële instan ties. Toen dat rechtstreeks niet dadelijk ging, kwamen er meer in touw en kreeg Den Haag waardevolle inlichtingen uit Zeeland via Breda en Eindhoven, waar de amateurs dag en nacht op post ble ven. Zondagmorgen reeds vertrokken drie van hen op eigen gelegenheid naar St. Philipsland om daar met behulp van mobiele zend- en ontvangapparatuur een der eerste stenen te leggen voor een efficiënt radionet. De Dinsdag daarna waren ze op Duiveland (Den Bommel) dat zij langs allerlei omwegen bereikten en zorgden er voor een rechtstreeks contact met Den Haag. Zo werkten de radio-amateurs van alle kant om via de golflengte van 80 meter te doen wat gedaan kon worden, zonder ophouden, eensgezind en onver moeibaar. Eerst later, wanneer de ge schiedenis dezer onmetelijke ramp zal worden geboekstaafd, zal blijken hoe uiterst belangrijk ook hun activ.teit is geweest, Ernst Bergen Amsterdamse diamantmarkt Het jaar '52 kan voor de diamanthandel en -industrie geen obeverdigend jaar wor den. genoemd ondanks 't feit, dat nog niet van een verzadigd zijn van de wereld markt gesproken kan worden, aldus het Diamant-handelsblad. Onlangs is een commissie ingesteld, die een verklaring en oplossing zal trachten te vinden voor de moeilijkheden waarin de diamant-industrie zich bevindt. Het Diamant-handelsblad acht het een absolute noodzaak, dat de vereniging „Beurs voor de diamanthandel" in deze imissie wordt vertegenwoordigd. Dia mantindustrie en -handel vormen immers één geheel. Zo is b.v. de toevoer van ruwe diamant aan de industrie een zaak, aarbij de handel ten nauwst- betrokken is. Daarom wordt getracht de overheid te overtuigen van de noodzaak, dat de handel een eigen vertegenwoordiging in genoemde commissie zal hebben. Er waren vrij wat werknemers zonder werk, doch men hoopt dat met het in werkingtreding van het tariefstelsel „Bedaux" de werkgelegenheid zal toene- 1 en dat A'dam zijn plaats 00 dc wereldmarkt, mede dank zij zijn goede fabrikaat, weer zal kunnen innemen. Het nieuwe tarief tenslotte zal op 16 Februari in werking treden. Tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel geopend Gisteren is de tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel in het Jaar beursgebouw geopend. Niettegenstaande de slechte weersomstandigheden drom den reeds voor de opening vele belang stellenden voor de loketten tezamen. De eerste buitenlandse inkoopster die pas seerde, was mevrouw E. Hiebel uit Luxemburg. Zij deelde mede geïnteres seerd te zijn in moderne Nederlandse meubelen om deze in Luxemburg te im porteren, Een half uur na de opening waren reeds buitenlandse inkopers geno teerd uit Luxemburg. België, Zwitser land en Duitsland. Vandaag hebben de staatssecretaris voor economische zaken dr G. J. M. Veldkamp en de directeur- generaal voor de middenstand, dr W. L. Groeneveld Meyer, de meubelbeurs be zocht. Blinde met ijzeren wil De 35-jarige heer H. B. Frieman, die sinds zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam voor het doctoraal examen rechten. Na de lagere school te hebben doorlopen, waarbij hij het onderwijs kon volgen dank zjj het Brailleschrift, haalde de heer Frieman de diploma's handelscor respondentie Engels en Duits en vervol gens in '41 M.O. Duits, in '47 M O. En gels. Sinds '43 reisde hij tweemaal per week van Enschede naar Amsterdam om de colleges aan de Vrije Universiteit te volgen. De studieboeken las zijn vrouw voor, waarby de tekst werd opgenomen op een wire-recorder, zodat de blinde student te allen tijde de studiestof kon volgen. EVACUE geheel uit haar doen Geref. kerken offeren De collecte die j.l. Zondag als vierde collecte gehouden werd en bestemd was voor het natonaal rampenfonds heeft in de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Oost opgebracht de som van 12.529; in die van West 16.886.90 (vorige week werd reeds ƒ2314.33 gecollecteerd); in die van Zuid ƒ3950; in die van Moerwijk ƒ2592: in die van Scheveningen 17.500. en in die van Loosduinen 6994,22. Totaal heb ben de Geref. kerken van Groot-Den Haag Zondag gecollecteerd een bedrag van ƒ60,452,12. Op het hoofdbureau van politie te Rot terdam is een aantal fietsen van ge- evacueerden en helpers achtergebleven in de Ahoyhad. GIFTEN EN LEGATEN. Ds J. W. van Barneveld, Ned. Herv. predikant hier ter stede, ontving voor de bouw van een kerk in Moerwyk een gift van duizend gulden van een onbekende gever. Ds A. Dekker overleden In de ouderdom van 84 jaar is te Voor burg overleden ds A. Dekker, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. De over ledene werd op 12 November 1868 ge boren. Hij studeerde aan de R. U. te Utrecht en werd op 25 Juni 1397 predi kant te Nieuwpoor: Ds Dekker diende verder de gemeenten van Bergambacht, Gameren, Giesendam. Hoevelaken, Op- heusden, Bleiswijk. Nieuwe Tonge en Otterlo. Op 1 April 1939 ging de over ledene met emeritaat. Op de verschillen de standplaatsen heeft ds Dekker zich op velerlei gebied bewogen. A.s. Donder dag zal he; stoffelijk overschot 00 de Alg. begraafplaats te Voorburg ter aarde besteld worden Ds P. H. de Kleer De kerkeraad van de Geref. kerk van Scheveningen heeft ds P. H. de Kleer een jaar afgestaan om als reserve-leger- predikant dienst te doen, gezien de grote geestelijke nood in het leger en het ge brek aan Geref. veldpredikers. Afscheid en intrede van ds G. Brongers F Ds G. Brongers is voornemens 8 Maart a.s. afscheid le nemen van de Bapt. ge meente van 's-Gravenhage-Oost om Zon dag 15 Maart d.o.v. intrede te doen te Groningen na bevestiging door ds G. Vegter aldaar. PASSIE-SAMENKOMST. De kring Groot-Den Haag van de evangelisatie van de Geref. Kerken hier ter stede zal 18 Maart a.s. in het Gebouw voor K. en W. een grote passie-samen komst organiseren onder leiding van de Evangelisatiepredikanten, ds F. E. Hoek stra en ds A. J. van Sluijs. Als sprekers zullen optreden de Geref. predikanten ds J. Overduin van Amsterdam en ds J. H. Sillevis Smitt. hoofdvloot-predikant. De zangvereniging ..Asaf" zal koralen uit de Mattheus-Passion ten gehore brengen. Tot wie men zich moet wenden Afgeven kleding: Stopgezet. Afdragen van giften: Nationaal Rampenfonds, giro 9575 Tel 553200 Inlichtingen evacué's in Oen Haag: BVB Goudenregenstraat 36, Tel. 394900 Gem evacuatiecentrum: Nieuwe Stadhuis, tel. 184681. Aanmelding werkkrachten: Voor zover nog noodzakelijk uit sluitend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Prinsegracht. Aanbieding hulpverlening: (Materieel). Prinsessegracht 27 Tel. zie boven. Aanbieding artsen: Parkweg 12, TeJ 554835 (voor lopig voldoende aanwezig). Berichtendienst: Telefonische onbereikbaarheid van gebieden doorgeven aan RVD, Wassenaarseweg 40. Tel. 116130. Aanvragen geestelijke IN.H.) hulp: Ds Gijsman, Koninginnegracht 81, Tel 116306 'centraalpunt). Inlichtingen evacué's in Nederland: Inlichtingendienst "Rode Kruis Rotterdam (antwoordkaart met f: ankering bijsluiten) Adressen geëvacueerden: Rode Kruis-Jan Evertstraat 1. (alleen schriftelijk aanvragen). Aanvragen te houden inzame lingen: Bureau Sociale wykcentra, Prinsestraat 57. Tel. 184046. Hulp voor huisdieren: Stichting Amivedi, Ant. Duyck- straat 6 Tel 556137. Noodvoorziening landbouw werktuigen: Stadhouderslaan 126, tel. 552210.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3