Vijfde lijst van slachtoffers 27,5 millioen voor liet Rampenfonds Den Haag adopteert Goedereede en Stellendam Kruiningen zou dit jaar 750-jarig bestaan vieren Koning Boudewijn bezocht de Belgische noodgebieden GIFTEN op onze postrekening „Beurzen open, dijken dicht DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Hieronder volgt de vijfde niet gecontroleerde lijst van slachtoffers van de watersnoodramp. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken- DORDRECHT Kampman. Astrid Anne. geb. 24.2.44 te Dordrecht, overleden d.d. 1.2.53 t.g.v. on geval; Van Peeren, Johanna Elisabeth, geb. 9.1.94 te Dordrecht, verpleegde in Loosduinen, verdronken en geborgen in de gem. Dordrecht. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers: Agter- rinbos, Johannes, geb. 11.8.01 te Fijnaart, laatste adres C 123; Geilings, Geert Pau- lus, geb. 21.3.52. laatste adres D 236. 's GRAVENDEEL Van den Berg, Hendrik, d d. 6.2.53 overleden en voorlopig begraven in Dub beldam. KRABBENDIJKE Verschure, Bartel, geb. 14.12.84, laat ste adres; Krabbendijke. KRIMPEN AAN DE IJSSEL Overleden: Lubkemann, Heinrich Frie- drich, geb. 18.3.82. KRUININGEN VisserBlok, Catharina, geb. 8.2.64 te Kruiningen; Jansen, Maria Adriana, 8 jaar; Jansen, Pieter, geb. 8.9.11 te Krui ningen, echtgenoot van Jacoba Brandt, laatste adres: Molenweg; Brandt, Jacoba, geb. 3.6.18 te Kruiningen, echtgenote van Pieter Jansen, laatste adres: Molenweg; Jansen, Maria. geb. 1.3.44 te Kruiningen, dochter van Pieter Jansen en Jacoba Brandt, laatste adres: Molenweg; Blok, Bastiaan, 88 jaar; Blok, Marina, echtge note van Bastiaan Blok, oud 82 jaar; Blom, Peter, 3 jaar. Weteringschans te Amsterdam; Blom, Cornells, 5 jaar. We~ terïngschans te Amsterdam; Komejan, Frederik. 76 jaar, echtgenoot van Catha rina Hoogerheide, laatste adres: Krui ningen; Hoogerheide, Catharina. geb. te Kruiningen, echtgenote van Frederik Komejan, oud 71 jaar; Vroegop. Abra ham Cornelis, geb. 28.3.23 te Kruinin gen, echtgenoot van Janna Blauwkamer, laatste adres: Kruiningen; Dek, Paulina Marina, geb. Juni 1940 te Kruiningen, dochter van Cornelis Dek en Maatje Jansen; Pouwer. Johanna, 57 jaar, wedu we van Adriaan Minnaar, laatste adres: Kruiningen; Blok, Jacobus en zjjn echt genote Cornelia Cock; v. d. Parel, Alber- tus; P. v. d. ParelRoelse en baby; Wil lebroer. Willem; v. d. Hart, Helena, geb. 11.7.68 te Kruiningen; Braam, Pieternel- la. geb. 29.3.90 te 's Gravenpolder, echt genote van Marinus v. d. Hart; Saaman, Arie en echtgenote en zoon Jan; Brieve, Tannetje. geb. 23.12.92 te Kruiningen, wed. van S. C. v. d. Boomgaard, laatste adres: Zanddijk 18; Danker. Johanna, geb. 28.3.79 te Kruiningen, laatste adres: Donkerwegje; Van Iwaarden, Maria Jo hanna. geb. 6.1.% te Kruiningen, echtge note van Adriaan Sinke, laatste adres: Donkerwegje; Hofmejjer, Thea Gerritje, geb. 31.8.52 te Kruiningen, laatste adres: Zanddijk 12. MOLENAARSGRAAF Overleden t.g.v, ongeluk: Brandwijk, Jan Adriaan, 45 jaar. NIEUWERKERK.Z. Geïdentificeerd te Zierikzee Van Tig- gelen, T. plm 28 jaar, laatste adres Nieu- werkerk Kapelle. In Goes geïdentificeerd Kloote, Maria, echtgenote van Karei Eerland, laatste adres Stoofweg Zorge, Lina, echtgenote van Pieter Heijboer, laatste adres Pro vinciale Straatweg Kik, Marina, echtge note van Hendrik Johannes Hendrikse, laatste adres Slotweg. OOSTERLAND (ST. JANSLAND) D.d. 3. 2. 53 voorlopig te St Jansland (gem. Oosterland) te Schouwen begraven De Fond, Marina, geb. 2. 3. 00 te St Jans land Van IJsseldijk, Matthijs, geb. 18. 9. 97 te St Jansland, echtgenoot van Maria van der MaasVan IJsseldijk, Willem, geb. 2. 6 46 te St Jansland, zoon van Matthijs van IJsseldijk en Maria van der Maas. OUWERKERK-Z. Van Damme, Maatje, echtgenote van Bo lijn, Nicolaas Marijn, laatste adres Oost- weg 148 b De Vrieze, Maria, 70 jaar, echt genote van Cornelis Zwenne, laatste adres: Straatweg 147 Van Damme, Huib J., echt genoot van Jaantje Bolijn, laatste adres Oostweg 148 b Van Damme, Johnny, 13 jaar, zoon van Huib J. Damme en Jaantje Bolijn, laatste adres Oostweg 148 b Bo lijn, Jaantje echtgenote van Huib van Damme, laatste adres Oostweg 148 b Hendrikse, Jacob Leendert, geb. 13. 3. 31 te Ouwerkerk, laatste adres Molenweg 210 overleden cn begraven te Vianen, ge meente Ouwerkerk Bolijn, Nicolaas, geb. 25. 2. 92 te Ouwerkerk Bolijn-van der Ha ve, Barbara, geb. 12. 9. 96 te Oosterland. STAVENISSE Van Blokpoel, Jacob, geb. 1. 5. 90 te St Annaland, echtgenoot van Anthonelta Pie- ternella Quist, laatste adres Kerkstraat A 303 Brouw, Dingena, geb. 4. 9. 88, te Sta- venisse, echtgenote van Cornelis den Bra- ber. laatste adres Buurtweg A 90 Van Dalen, Geertruide Danetta, geb. 10. 2. 07 te Poortvliet, echtgenote van Gaakeer, Cornelis Jacobus Bart, laatste adres B 53 Gaakeer, Adriana Dirkje Jacoba, geb. 24. 12. 27 te Renkum, laatste adres B 53 Hage, Izabella Helena, geb. 16. 10. 99 te Stavenisse, echtgenote van Van 't Veer, Adriaan, laatste adres A 347 Hage, Jan, geb. 26. 1. 75 te Stavenisse, echtgenoot van Pieternella Adriana van Luyk, laatste adres Wilhelminastraat A 276 Klaasse, Pieternella, geb. 6. 11. 05 te St Maartens dijk, echtgenotf van Cornelis Hage, laat ste adres B 24 Koeman, Pieternella Jo- zina, geb. 23. 8. 05, te Stavenisse, echtge note van Pieter Johannes Hage, laatste adres Molenpad A 200 Luyk .Pieternella Adriana, geb. 2. 4. 75, te Stavenisse, echt genote van Jan Hage, laatste adres Wil helminastraat A 276 Moerland, Geertje, geb. 27. 5. 92 te St Maartensdijk, echtgeno te van Dirk Jacob Hout, laatste adres Kerkstraat A 346 Moerland, Jacoba, geb. 15. 6. 10, te Stavenisse, echtgenote van Ja cobus Vroegop, laatste adres Weerweg A 149 Priem, Tannetje, geb. 10. 3. 12 te Sta venisse, echtgenote van Pieter van Iwaar den, laatste adres Poststraat B 8 Rie- dijk, Pieternella Geertruida, geb. 21. 7. 90 te Stavenisse, echtgenote van Cornelis Pie ter Steendi.jk, laatste adres Kerkstraat A 362 Smits, Pieternella, geb. 25. 1. 98 te Stavenisse, echtgenote van Jan Geluk, laatste adres B 60 Sonke, Wilhelmina Janna, geb. 16. 6. 08 te Middelburg, echt genote van Leendert Hage. laatste adres.: Kerkstraat A 310 Stout.jesdijk, Jacoba Izabella, geb. 7. 12. 83 te St Maartensdijk, echtgenote van Christiaan Luyk, laatste adres Kerkstraat A 354 Van 't Veer, Cornelia Pieternella, geb. 23. 9. 21 te Sta venisse, echtgenote van Cornelis Leendert den Braber, laatste adres Kerkstraat A 348 Wesdorp, Dingena Cornelia,geb. 17. 2. 17 te Stavenisse, echtgenote van Jacob Adriaan van Zuien, laatste adres Kerk straat A 320. WISSEKERKE Geïdentificeerd: V. d. Maas. Marinus A., 2S.9.77 te Giersdijk, laatste adres C 69. WOLPH AARTSDIJK In Goes geïdentificeerd: Kloosterman, Cornelis, 47 jaar, laatste adres: Klooster- weg. YERSEKE In Goes geïdentificeerde slachtoffers: V. d. Berge, Cornelia, 63 jaar, echtgenote van Leen Olte, laatste adres: Damstraat 107; Otte, Leen, geb. 20.11.86 te Bruinis- se, echtgenoot van Cornelia van den Berge, laatste adres: Damstraat 107. ZIERIKZEE Geïdentificeerde slachtoffers: Blan- kert, Hendrikus, geb. 29.5.77, laatste adres: C 256; Verton, Sara, geb. 6.10.82, laatste adres: C 256; Janse. Janna Cor- TELEVISIEMAGNEET TREKT Niet minder dan 2000 aanmel dingen zijn binnengekomen op een door de Nederlandse Televisie Stichting geplaatste advertentie, waarin gegadigden werden opge roepen voor een cursus voor tele visieregisseur. Uit deze stroom van aanmeldingen zijn thans 52 gegadig den gekozen om de cursus, welke inmiddels is aangevangen, te volgen. Zij werden voor de eerste cursus toegesproken door de secretaris van de Nederlandse Televisie Stichting, de heer J. W. Rengelink en maakten tevens een rondgang door de t. v.- studio te Bussum. nelia, geb. 15.12.11, laatste adres C 266 Den Boer, Arie, geb. 30.5.96, laatste adres C 264; V. d. Houten, Johanna Kri- na. geb. 31.12.63, laatste adres C 378; De Graaf, Jena, geb. 7.10.S8, laatste adres C 203; Ringelberg. Jan Johannes, geb. 21.9.80. laatste adres C 633; Van Beveren. Cornelis. geb. 3.10.69, laatste adres C 482; Van Strien. Thona, geb. 14.2.74, laatste adres C 492; Van Beve ren, Meindert. geb. 26.3.94, laatste adres C 546: Van Nieuwenhuyze. Jacoba, geb. 21.10.93, laatste adres C 546; Gilden, Hu- bertus Cornelis, geb. 30.10.70. laatste adres C 257; Bil. Janna. geb. 27.6,70, laatste adres D 55; Matthijsse, Jan Adriaan, geb. 12.8.79, laatste adres C 536: V. d. Meer, Adriaantje. geb. 16.6.77, laat ste adres C 536; Huïge. Gerard, geb. 7.1.53, laatste adres Westhavenhoofd C 638; Rectificatie: vervalt tweede lijst d.d. 5.2.'52 gem. NieuwerkerltKrabbe. Adriana, echtgenote van Thomas de Bil, laatste adres: Polderweg A 351, Opgave van de identificatie in de gem. Goes was onjuist, betrokkene leeft en is geëva cueerd naar Delft. 20 mille voor hospitaal-kerkschip „De Hoop" Bij de aanvang van de Haagse raads vergadering van gisteren herdacht de burgemeester een drietal onlangs overle den vooraanstaande Hagenaars, jhr mr dr A. H. M. Bosch ridder van Rosenthal, oud burgemeester van Den Haag, de dichter en uitgever Martin Nijhoff en de voor zitter van het Residentie-orkest, dr A. Loudon. Deze herdenking werd door de raad staande aangehoord. Bij de hulpverlening aan de rampgebie den werd vervolgens uitvoerig stilge staan. De burgemeester gaf uiting aan zijn vreugde over de grote opbrengst van Apeldoorn kapt hout voor zwaar geteisterd stadje Bijna 66000 personen geëvacueerd Toch uitzending van hinderen naar het buitenland? In de nota aan de Tweede Kamer over de watersnoodramp wordt medegedeeld, dat voor zover thans bekend in totaal 65798 personen uit de getroffen plaatsen zjjn geëvacueerd. Van hen zijn in Zeeland opgenomen 9395 personen, allen uit Zeeland afkomstig. In Noord-Brabant vonden een onderdak 26578 uit hun huis verdreven personen, grotendeels afkomstig uit Noord-Brabant en Zeeland en ten dele ook uit Zuid-IIol- land. Zuid-Holland verschafte verblijf aan 24096 verdrevenen, de meeslen waren uit deze provincie zelf afkomstig, een kleiner deel uit Zeeland. Utrecht tenslotte nam 5729 mensen op meestal nit Zeeland maar er waren ook Zuidhollanders btf. Soms moest er onder de drang der om standigheden een wijziging worden ge bracht in de aanvankelijke evacuatie plannen. Zo zou b.v. de evacuatie van Schouwen en Duiveland oorspronkelijk via een opvangcentrum te Bergen op Zoom geschieden naar het Westen van Noord-Brabant. In verband met de toe stand van de waterwegen kon dat plan echter niet doorgaan, zodat de betrokke nen toen via Dordrecht naar Utrecht zijn vervoerd. De centrale evacuatiecommissie was al In de ochtend van 1 Februari met haar werk begonnen. Het zoeken naar huisves ting bood geen moeilijkheden. Van alle kanten kwamen aanbiedingen binnen, veel meer zelfs dan waaraan vooralsnog be hoefte bestaat. Aanbieding uit het buitenland Zoals men weet, zijn ook uit het buiten land zeer talrijke aanbiedingen binnenge komen om kinderen op te nemen. Mede om psychologische redenen wordt echter in dit stadium het uitzenden van kinderen naar het buitenland bezwaarlijk geacht. Allereerst wil men trachten hen in het eigen land op verhaal te laten komen. Over enige weken zal nader worden be zien of op de buitenlandse aanbiedingen kan worden ingegaan. Sommige buitenlandse instanties heb ben inmiddels doen weten, dat zij even tueel ook gaarne bereid zijn gehele gezin nen op te nemen. Het accepteren van deze aanbiedingen lijkt, aldus de nota, om de zelfde redenen vooralsnog bezwaarlijk. In overleg met de minister van Maat schappelijk Werk heeft het Nationaal Rampenfonds inmiddels een voorlopige regeling getroffen voor de financiering van eventuele bijkomende kosten van een vacantie van kinderen in Nederland, resp, van de reiskosten naar het buitenland. (Van onze correspondent) Kruiningen, een der Zeeuwse gemeen ten. waarover in de letterlijke zin van het woord een zee van leed zich heeft uitge stort, bestaat binnenkort 750 jaar. Men had zich voorgesteld dit jubileum fees telijk te vieren. Juist enige dagen voor de onheilsnacht was er een ore-comité ge ïnstalleerd. Nu zal in dit stadje, dat ma terieel zo zwaar getroffen werd en waar het water tal van slachtoffers maakte, van feestvieren geen sprake kunnen zijn. Dit stadje is nu door Apeldoorn ge adopteerd. Verleden week heeft een gezelschap van Apeldoorners, met aan het hoofd burgemeester mr A. des Tombe, Kruinin gen bezocht. Via de radio waren de bur gemeesters van beide gemeenten met elkaar in contact gekomen. In hotel „De Korenbeurs" in Goes heeft de burgervader van Kruiningen, de heer M. Vogelaar, zijn verhaal aan de Apeldoornse delegatie gedaan. Ongeveer 5.000 inwoners telde de gemeente Krui ningen. Thans zyn er nog 150. De ande ren zijn gevlucht, geëvacueerd of vonden hun einde in de ziedende golven. Het aantal doden, dat tot heden voor Krui-; nïngen wordt aangenomen (11) is volgens de burgemeester beneden de werkelijk heid. H\j meent, dat het er 40 tot 60 zul len zijn. De vierde heer Voor de vierde maal in dertien jaar is Kruiningen door een ramp getroffen. In 1939 kwam het onder water te staan ten gevolge van een dijkdoorbraak. In 1940 werd het geïnundeerd en in 1944 volgde op bevel van de bezetter ontruiming als strafmaatregel. Maar telkens heeft het zich met grote veerkracht weer opge richt en het herstel ter hand geno men. Doch nu werd het overspoeld als nooit tevoren door het niets ontziende watergeweld. Het bericht, dat Apeldoorn het plaatsje adopteerde, heeft nieuwe hoop gewekt in de harten der Kruiningers. „De we tenschap dat we het zorgenkind van OORLOGSSCHADE VORDERINGEN OP JAPAN De Japanse minister van buitenlandse zaken, Katsuo Okazaki, heeft aan de be grotingscommissie van het parlement medegedeeld, dat Nederland bij Japan 30 schadevergoedingseisen heeft ingediend wegens schade, die door zijn onderdanen tijdens de tweede wereldoorlog in Indo nesië is geleden. Zweden heeft 70 eisen ingediend i.v.m. inbeslagnemingen in oor logstijd. Zwitserland heeft 1000 vorderin gen ingediend .v.m. particuliere credie- ten. Verder zijn nog vorderingen inge diend door Denemarken en Engeland, door het laatste land 339. Met verwijzing naar de desbetreffen de publicatie van 13 Juni 1952 brengt het ministerie van buitenlandse zaken onder de aandacht van belanghebbenden dat eventuele claims ter vergoeding van ten gevolge van de oorlog in Japan geleden schade, vóór 17 Maart 1953 bij de be trokken Japanse instanties dienen te zUn voorgebracht. In verband mot bo venstaand Reuterbericht omtrent de Japanse oorlogsschadevergoeding en ter voorkoming van onnodige corresponden tie wordt er met naduk op gewezen dal alleen claims kunnen worden ingediend betreffende schade aan goederen welke op 8 December 1941 aanwezig waren binnen het huidige Japanse gebied. Schade geleden in het voormalige Neder- landsch Oost Indië valt derhalve niet onder deze regeling. CONCURRENTIE IN DE SCHEEPVAART Gevolgen voor lonen en arbeidsvoorivaarden Op 2 Maart zullen te Stockholm afge vaardigden van de vakbonden van zeelie den in de landen van Noord-West-Europa bijeenkomen om te trachten een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de con currentie ln de scheepvaart, zulks met het oog op de gevolgen die deze concurrentie kan hebben voor de lonen en arbeidsvoor waarden der zeelieden, Apeldoorn zijn, is ons tot een enorme steun", aldus burgemeester Vogelaar. Diep onder de indruk rijn de Apeldoor ners uit Kruiningen teruggekeerd. Er bleef maar één huis gespaard: het ligt op het hoogste deel van de markt. Hier zetelt thans het gemeente-apparaat. Apeldoorn heeft reeds de hand aan de ploeg geslagen. Uit de 1800 ha grote gemeentelijke bossen wordt hout gekapt, van boerengeriefhout tot dakspanten toe. Een Apeldoornse opruimlngsploeg is in het stadje bezig met het opruimen van cadavers. Voorts zijn or allerlei sub- comité's gevormd voor het repareren van meubels en ander huisraad, voor het maken en herstellen van kleding enz. De AVRO en de ramp- berieliten Zendtijd is wel gevorderd Het bestuur van de AVRO heeft Zondag een communiqué uitgegeven, waarin het zegt, dat het met grote verontwaardiging heeft kennis genomen van de geruchten, als zou de AVRO geweigerd hebben be richten in verband met de nationale ramp, te laten omroepen, zodat de regering ge noodzaakt zou zijn geweest de AVRO te gelasten zendtijd ter beschikking te stellen „De AVRO heeft vanzelfsprekend niet geweigerd berichten, welke verband hiel den met de noodtoestand hier te lande, om te roepen. Dit blijkt uit het feit, dat dit door haar reeds vrijwillig van het eerste ogenblik af werd gedaan. Elke an dere houding van het AVRO-bestuur zou misdadig geweest zijn. De regering heeft geen zendtijd van de AVRO gevorderd, of zelfs ook maar een ogenblik het plan be hoeven te koesteren om dit te doen. De AVRO heeft onmiddellijk aan de adjunct regeringscommissaris voor het radio wezen aangeboden om aan de regering on beperkte zendtijd voor de berichtgeving ter beschikking te stellen, welk voor stel door deze is aanvaard". Tot zover het AVRO-bestuur. De zaak is echter werkelijk niet zo on schuldig als de bestuurders het voorstel len. Er is wel degelijk zendtijd gevorderd. Dit blijkt uit een mededeling van de zijde van de regerings-commissarls voor het radio-wezen, waarin het volgende relaas wordt gegeven van hetgeen zich heeft af gespeeld: „Dinsdagochtend 3 Februari omstreeks 8.15 uur werd in het regerings-commissa- riaat de telefonische mededeling van de Regerings-voorlichtingsdienst ontvangen, dat de AVRO niet vrijwillig wenste mede te werken aan de coördinatie van de be richten voor de noodgebieden, zoals die de dag te voren op initiatief van één der omroepleiders en onder leiding van de R.V.D. was tot stand gekomen en waaraan alle andere omroepen vrijwillig hun mede werking verleenden. De heer De Clercq, voorzitter van de AVRO wenste zelf de controle uit te oefe nen over de berichten, die in AVRO-tijd uitgezonden zouden worden, aangezien hij alleen daarvoor de verantwoordelijkheid droeg. Nadat by de heer De Clercq telefonisch was geïnformeerd of zijn standpunt in het algemeen door de R.V.D. juist was weer gegeven en dit door hem was bevestigd, is hem dezerzijds telefonisch medegedeeld, dat in dat geval de zendtyd op Hilversum I werd gevorderd voor zolang dc R.V.D. ver klaarde tyd nodig te hebben voor de be richtendienst, aangezien de eenheid daarin niet in gevaar mocht worden gebracht. De heer De Clercq verklaarde zich daar mede accoord en zoverre kan van een con flict niet worden gesproken. Indien evenwel het AVRO-bestuur ver klaart, dat de regering geen zendtijd van de AVRO heeft gevorderd of zelfs ook maar een ogenblik het plan heeft behoe ven te koesteren om zendtijd te vorderen, dan kan men het slechts betreuren dat dit communiqué dat betrekking heeft op feiten waarbij de regeringscommissaris voor het radiowezen betrokken is, niet te voren aan hem ter verificatie is voorgelegd. Ware dat wel geschied, dan zou het zeker op een aantal punten anders hebben geluid". de watevsnoodcollecte hier ter stede. Met de nagekomen en nog te verwachten gif ten zal deze meer dan een half millioen belopen. Met algemene instemming werd het voorstel tot adoptie voor Den Haag van de gemeenten Goedereede en Stellendam begroet. Ook Velsen had aanvankelijk Stellendam geadopteerd, maar toen de Haagse plannen bekend werden, heeft Velsen zich teruggetrokken. De communistische raadsleden, de heren Hovens en Van Praag, poogden uit de hulpverleningsvoorstellen politieke munt tc slaan, maar de overige raadsleden ga ven zo onomwonden blijk van hun weer zin tegen deze politieke propaganda l>y de nationale ramp, dat de communistische heren met hun voorstellen maar spoedig retireerden. Ofschoon de heer De Jong (KVP) er op wees, dat het op zijn minst twijfelachtig is, dat er aan uitbreiding van het middel baar hotelvakonderwijs behoefte bestaat, besloot de raad toch de noodzakelijkheid uit te spreken van de oprichting en in standhouding van een neutrale middel bare hotelvakschool hier ter stede. Het bestuur vah de Nederlandse Ver eniging ten behoeve van Zeelieden had f 10.000.subsidie gevraagd voor de bouw van een nieuw hospitaal-kerkschip „De Hoop". B. en W. waren echter van een goed hospitaal-kerkschip voor de Scheve- ningse vissers zo zeer overtuigd, dat zij de raad voorstelden het gevraagde bedrag te verdubbelen en op f 20.000.— te bren gen. De raad ging er volkomen mee ac coord. Ruim 2400 évacués in Den Haag De burgemeester deelde nog mede, dat thans in Den Haag 2400 evacué's uit de overstroomde gebieden zijn ondergebracht en in de omliggende gemeenten 1770. REEDERIJ DE NOORD TE ALBLASSERDAM Opgericht is de Reederij De Noord N.V. Ie Alblasserdam, ten doel hebbend het kopen, verkopen, bezwaren en exploiteren van schepen enz. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 2.500.000, verdeeld in 2. 476 gewone aandelen van 1000 en 240 prioriteitsaandelen van 100. Geplaatst zijn 476 gewone aandelen en alle priori teitsaandelen, volgestort door inbreng van het door de heer J. C. Smit Sr. onder de naam Reederij De Noord uitgeoefend bedrijf. Directeuren zijn de heren J. U. Smit en Th. Pot. Met miUioenen stroomt het geld binnen Met millioenen stroomt het geld in de kas van het Nationaal Rampenfonds. Millioe- nen uit binnen- en buitenland. Tot en met gisteren is voor het Rampenfonds f 27.558.000 bijeengebracht. Door de ondergrondse en bovengrondse werkers van de Limburgse mijnen werd Zaterdag twee uur langer gearbeid. De Mijnindustrie kon zodoende niet minder dan f 1.056.700 overmaken. Zweden en Denemarken deden het ook met milli- oenen. In Zweden werden in totaal tien millioen kronen dat is 7,5 millioen Nederlandse guldens, bij elkaar gebracht. Dat betekent ongeveer f 1.10 per Zweed. Denemarken heeft ook al tien miUioen Deense kronen ingezameld, wat neerkomt op vijf en een half millioen gulden. Heel Europa leeft mee met de landen, die getroffen werden door de natuurramp van 1 Februari en heel Europa offert om de nood van de slachtoffers te lenigen. En niet alleen Europa. BINNENLAND De girorekening van de Provinciale Griffie in Limburg vermeldt tot nü toe een bedrag van 530.000.—. Daarbij komen nog de collecten van de kerken, van het Rode Kruis en diverse fabrieken, verder een cheque van 100.000 van Venlo, één ton van de Coöp. Verkoopcentrale van eieren te Roermond en 30.000 van de ENCI te Maas tricht. Friesland is reeds de twee millioen gepasseerd. Uit de provinciale kas kwam 100.000 voor het Rampenfonds te voorschijn. De opbrengst op de Antillen heeft de twee millioen Ned. guldens overschreden. Gistermiddag had Curacao 904.000 Curaqaose guldens bijeen, Aruba meer dan 100.000 en Bo naire 15.000. Suriname hield een inzameling, die tot dusver 1,7 mil lioen gulden opbracht. De noodgemeente Spijkenisse op Voorne Putten heeft nog de moed gehad om te collecteren. Het resultaat was verbluffend: 9.308, hetgeen neerkomt op 14 per gezin. Het totaal bedrag, dat in Hilversum werd ingezameld, heeft reeds de drie ton overschreden. Het Friese plaatsje Lollum offerde gemiddeld 34.per inwoner. De ..Independent Order of Odd-Fellows'' in Nederland heeft als eerste bijdrage in het Rampenfonds 30.000 ge stort- la Eindhoven is een kinderspaaractie op touw gezet. Het 137 man tellende vijftiende aanvulUngsdetachement Koreavrijwillïgers, aan boord van de „Waterman" en op weg naar Korea, zal één dag soldij afstaan voor hun ge troffen landgenoten. Het personeel van de N.V. Machinefabriek C. Maters te Beverwijk stond een deel van het weekloon af. De directie vulde dit bedrag aan tot f 10.000. Meisjes uit het door de oorlog verarmde Diessen schud den haar spaarpot leeg: 46.72. „Veel kleintjes maken één grote", had de zuster gezegd. BUITENLAND Gisteren arriveerden aan de grens bij Visé zes wagons uit Luxemburg en één uit Metz, geladen met kleding, dekens en medicamenten. Vier Indonesische schrijvers en journalisten schreven ge dichten over de watersnood. De opbrengst is voor het Ram penfonds. Luik wil een getroffen gemeente adopteren. Het Canadese Rode Kruis heeft een aantal buitenboord motoren aangeboden. De Franse regering heeft 44 dumtrucks op de trein naar Nederland gezet, terwijl het Instituut Pasteur een voorraad vaccine aanbood. In Uruguay wordt door het Institute Cultural Uruguay Holanda" een grootscheepse hulpactie op touw gezet. Een Neic-Yorkse firma bood een partij terramycin aan ter waarde van 10.000 dollar. De Zwitserse Bondsregering heeft bulldozers, pontons, nontonniers en genietroepen ter beschikking gesteld. Het Kanton Bazel heeft, telegrafisch 10.000 Zwitserse francs overgemaakt aan Rotterdam. Het gouvernement van Nieuw Zeeland heeft laten weten onmiddellijk 50.000 pond aan ons land uit te betalen. En er volgt nog veel meer geld. De Vrijwillige Vrouwen-Hulpdienst in Engeland heeft gistermorgen 25.000 kledingstukken naar Nederland ver zonden. Over enkele dagen volgt nog zo'n zending. Een bedrag van 2,2 millioen Zwitserse francs, ingeza meld via de „geluksketting" in Zwitserland, is gisteren overhandigd aan vertegenwoordigers van België, Enge land en Nederland. Het leeuwenaandeel n.l. 1,7 millioen was voor ons land. Het Rode Kruis van Zwitserland heeft dan ook nog één millioen francs ter verdeling onder de drie getroffen landen. Een in Tanger gevormd comité zamelde in vier dagen tjjds bijna 25.000 in. Ex-koning Faroek van Egypte heeft de receptie ter ge legenheid van zijn 33ste verjaardag afgelast. Het daarvoor uitgetrokken bedrag van anderhalf millioen lire is nu voor de slachtoffers van de ramp. In Kaapstad werden twee fondsen gesticht,, waarvan één uitsluitend voor Nederland. Zaterdag j.l. was het bedrag van dit fonds gestegen tot 51.000; uit Bloemfontein alleen werd f 15.000 gestuurd. De Franse autoriteiten in Duitsland hebben op de Neder landse Ambassade te Bonn ruim f 14.000 overhandigd. De voorzitter van het Internationale Joodse, Hulpcomité y.Bnai Brith". de heer Frank Goldman, tekende een cheque van 10.000 dollar. Twee, Hongaarse vluchtelingen te Wenen gaven van hun armoede 400 shilling voor de getroffen Nederlanders Helpt de nood lenigen door uw storting op GIRO 9 5 7 5 Vein 't Nationale Rampenfonds te 's-Gravenhage. Gij kunt aan liet secretariaat van dit fonds: Statenlaan 81, 's-Gravenhage, ook een post wissel zenden. J Terug tot regelmatig bestuur! De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: a de eerste phase van de hulpver lening by de watersnood als afgesloten mag worden beschouwd, meent de rege ring goed te doen er op te wyzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandig heden dient daarom de hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor verantwoorde lijke instanties te geschieden. Alle daar bij betrokken instanties, zowel als particu- an, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aansprakeiykheid voor de te verlenen" hulp wordt getroffen. VEERTIG JAAR GEMEENTE SECRETARIS De heer C. A. Luijben zal op 14 Februari s. zijn veertigjarig jubileum vieren als gemeentesecretaris van Groesbeelc. In een speciale raadsvergadering zal hij die dag worden gehuldigd. De jubilaris is ook vice-voorzitter van de Kring van gemeentesecretarissen in het Rijk van Nij megen en het Land van Maas en Waal en sedert de oprichting in 1925 voorzitter van het Wit-Gele Kruis in Groesbeek. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Koning Boudewijn, die na een eerste bezoek op 2 Februari aan de geteisterde gebieden, aan de kust en bij Antwerpen, een drietal dagen voor herstel van ge zondheid in Zuid-Frankrijk heeft ver toefd, en Zondag te Brussel is terugge keerd, is Maandag andermaal overstroom de gebieden gaan bezichtigen, nu meer speciaal in het Antwerpse, waar de toe stand op verschillende plaatsen nog zeer ernstig is. Van Santvliet uit, waarvan men zegt dat de in deze streek opkomende bloem bollencultuur totaal verwoest werd, reed de koning per jeep, dwars door de mod derige terreinen naar de Scheldedijk. De vorst, die een lange khaki-regenjas en rubberlaarzen droeg en om de hals een wollen shawl had, was ook nu weer blootshoofds. Bijzondere aandacht werd door hem geschonken aan het dichten van opengereten dijken en aan de polder rond het dorp Lillo, dat nog volkomen geïso leerd in het water ligt. Een kilometer lang reden de auto's door plassen om het dorp te bereiken. De aanwezigheid van ge helmde stram in de houding staande gen darmen deed de aanwezige oudstrijders enigszins aan het IJzerfront denken. Dwars door een dikke laag modder liepen de koning en zijn gevolg van journalisten en fotografen verder, toen de weg door de overstroming op een bepaalde plaals weggespoeld bleek. Boudewijn onderhield zich met verschillende bewoners van Lillo en liet zich op de dijk, aan de hand DE GRIEP-EPIDEMIE IN ZUID DUITSLAND Het aantal slachtoffers van de griep epidemie. die reeds enige weken in Zuid- Duitsland heerst, is alleen al in de staat Beieren gestegen tot 226. In Muenehen overleden in. het afgelopen week-einde 24 personen, een groot gedeelte van hen jonge mensen. De autoriteiten verklaarden echter, dat de toestand niet alarmerend is aangezien het aantal nieuwe griepgevallen de laat ste dagen afneemt. van kaarten de noodtoestand in deze stre ken uitleggen. Daarna werd naar Calo en Melsele. op de linker-Scheldeoever gere den. Het duurde zo tot tegen het invallen der duisternis en overal werd de koning hartelijk toegejuicht. In Hoog België is in de afgelopen nacht de toestand zo mogelijk nog tragischer geworden, niet tengevolge van het water, zoals men weet, maar door overvloedige sneeuwval, ook in de laatste 48 uur. Er wordt echter flink met bulldozers er sneeuwruimers gewerkt, maar de aan houdende sneeuwval maakt voortdurend het reeds gepresteerde weer ongedaan. Te Libramont en te St Hubert daalde in de afgelopen nacht de thermometer tot 22 graden onder nul. Vermelden wij tenslotte nog dat in de gemeenteraadsvergadering van Maandag te Brussel tot een gift van 100.000 francs aan het Nederlandse Rampenfonds werd besloten. Ondanks het feit, dat op nog zo menige andere wijze het Nationale Rampenfonds werd en wordt bedacht, blijft men ook via het gironummer (9095) van ons blad de milddadigheid beoefenen. Hierbij geven wij een overzicht van de bedragen, welke na de publicatie van onze eerste i-antwoording, op Zaterdag 7 Februari 1953, nog zijn ontvangen. Bij De Maasbode-pers is voor 't Nationale Rampenfonds binnengekomen: 70- Zangkoor Hildegardisparochie, Rotterdam 350.- E. V.—Z., R'dam 5.— A. Th. P. W„ R'dam 10.— H. P. M. S., R'dam 25.—, J. M. F. G., Kerkrade 5 D. M. de V., H'berg 25.— Boutemy treedt af De Franse minister van gezondheid, An dre Boutemy, heeft gisterenavond r.yn ontslag ingediend by premier Rénc Mayer, die dit ontslag heeft aanvaard. Boutemy, die sinds zijn benoeming tot minister aan lasterlijke aanvallen van communistische zijde heeft bloot gestaan en bij zijn optreden in het parlement op hinderlijke wijze werd lastig gevallen, we gens zijn verhouding tot de regering van Vichy gedurende de oorlog, motiveert zijn aanvrage met de wens grotere vrijheid te hebben om zich tegen deze laster te verde digen. Hij hoopt tevens door zijn heen gaan de voor de regering gerezen moei lijkheden weg te nemen. DOCUMENTATIE TEN BEHOEVE VAN KADER VORMING Ten behoeve van de arbeid der werk groepen verstrekt het partijbureau der K.V.P. sedert enkele jaren op gezette tij den documentatie-materiaal. Deze docu mentatie, voor zover zij actuele waarde heeft behouden, is thans onder boven staande titel verzameld en in brochure vorm ter beschikking gesteld van al de genen. die zich willen ontwikkelen op politiek terrein en over een groot aantal belangrijke politieke vraagstukken gedo cumenteerd willen zijn. Het partijbureau heeft hiermede een zeer nuttige taak ver richt. Voetbalpool S. J.. R'dam A. F. A. de R., Bussum 50.— Mariascholen, R'dam 25.— J. U., R'dam 100.— N. t.. S., Wassenaar100.— N.N., Eindhoven 15.— J. J. M. de G., R'dam 100.— F. K„ R'dam 10.— H. M. R.—de V., R'dam12.50 N.N., Vught 20.— C. J. B. v. d. B., R'dam 10. L. A. S., R'dam 50. L. P. P. P., Den Haag 50. M. G. M. S., Voorburg 25. L. M. J. M., R'dam 10. M. R. G. B„ H'berg 10.— N. F. v. M,, Voorburg180. W. v. d, W„ R'dam 250.— A. M. L. N., Nijmegen 10.— O. C. L.—S., Tuitjenhorn (N.H.) 10.— A. K„ Uden 25.— G. E. B., R'dam 2.50 J. M. P. v. d. B., R'dam200.— P. T., R'dam 25.— Meisjes U.L.O. „Maria Assumpta", R'dam 72.50 Fam. S. C. A K„ A'dam 25.— H. B.—D., Bordeaux 250.— R. C., Bergerac 50.— Zuster Franciscanessen, Benne- broek 1000.— J. B. V., R'dam 10.— Leerlingen R.K. Tuinbouwschool „Drieteloe", Borculo 10.13 C. E. S., R'dam 10. J. H. J. S., Weert 100. N. N., Heemstede25,— J. M. V., R'dam 50.— V. C. J. S., Vught 100.— L. J. M. H., Voorburg 25.— H. A. M. v. d. L., Vught10.— Mevr. J. S., R'dam 5.— NEDERLANDSE MISSIE NAAR ALGIERS Een missie, bestaande u't vertegen woordigers van de Nederlandse fruit-, graan-, droge groenten- en tabakshandel, zal een bezoek brengen van ongeveer tien dagen aan Algiers. Gedurende het be zoek, dat geschiedt op uitnodiging van het Bureau voor Economische en Touristï- sche Activiteit in Algiers, zullen de leden de voornaamste productiegebieden bezoe ken, deelnemen aan vergaderingen van de kamers van koophandel in de voor naamste Algerijnse steden en zij zullen in de gelegenheid worden gesteld bespre kingen te voeren met exporteurs en con tacten te leggen, nodig voor de ontwik keling van een goede, uitwisseling tus sen Nederland en Algiers. De handelsraad van de Franse ambas sade in Nederland, de heer F. Malgrat, zal de Nederlanders vergezellen. Eerste avond al 178.000 gulden Maandagavond hebben de gezamenlijke omroepverenigingen de grote actie „Beur zen open, dijken dicht" voor het Natio nale Rampenfonds ingezet met een pro gramma, dat een bclangryk aantal sug gesties bevatte, maar ook reeds financiële vruchten afwierp, door de spontane reac tie van luisterend Nederland. Het nieuwe telefoonnummer in Hilver sum, dat aan deze actie door P.T.T. ter beschikking ls gesteld het eerste Hil- versumse nummer met vijf cyters: 10101 deed reeds verscheidene telefoontoe stellen tijdens de uitzending rinkelen. Het werd. dank zij een slotgift Dagelijks, zo werd medegedeeld, zal door de radio des avonds in een „beurs- thermometer" de stand van het fonds van deze radioactie worden bekend gemaakt. En Zaterdagsavonds is dan de grote uit zending. Girostortingen mogen zonder frankering worden gedaan. Op de eerste dag van de actie, die voor lopig tot 1 April zal duren, kwam o.m. hot personeel van de radio met 16.200 en da aankondiging van 2 pet van het jaar salaris. De onverwachte „telefoontjes regen" van Zaterdagavond bleek 12.000 te hebben opgeleverd. Er vloeiden voorts diverse spontane giften binnen, kleine zakgeldgiftjes van 50 cent, maar ook 10.000. Nu al uitte ons volk zich in diverse geledingen: kinderen, huisvrou- zieken, personeelsacties, directies door een ontroerd luisteraar Zondag aan van bedrijven, verenigingen en instellin- prof. J. B. Kors, na de i de Koningin toegezegd, O] avond 178.222,15. H.M. j gen, zij allen kwamen met ideeën en. eerste geld. Dit eerste programma van een actie, 1 die nog beginnen moet, was veelbelovend. DUITSE WERVEN DRIJVEN MEER EN MEER OP EXPORTORDERS Vrees voor een onderbreking van het herstel der Duitse koopvaardyvloot is ln Hamburg uitgesproken door de directeur der daar gevestigde Howaldt-Wcrf, Schec- ker. Sedert de zomer van 1952 ontvingen de Duitse werven vrijwel geen opdrachten voor nieuwbouw van schepen voor Duitse rekening. Voorlopig beeft deze terughoudendheid der Duitse reders geen invloed op de be drijvigheid der Duitse werven. Deze zijn tot midden 1954 van opdrachten voorzien, doch zij moeten meer en meer drijven op de exportopdrachten. Gestegen staalprij- zen en toenemende financieringsmoeilijk heden vormen volgens Schecker de voor naamste hindernissen voor een continue ren de bouwbedrijvigheid voor Duitse rekening. In Bonn zijn thans beperkingen in de financieringsmogelijkheden voor scheepsbouw aanhangig, die volgens Ham- burgse deskundigen een zeer slechte uit werking voor de werven zullen hebben. WEST-DUITSLAND EN DE ARABISCHE LANDEN Duitsland biedt economische hulp aan De Westdultse handelsdelegatie, die zich te Cairo bevindt ter bespreking van de Arabische bezwaren tegen de Duitse herstelbetalingen aan Israel, heeft de Ara bische landen, naar verluidt, aangeboden te helpen bij de economische ontwikke ling van hun landen, bij de bevordering van hun industrieën en bij de verhoging van hun levensstandaard. West-Duitsland heeft, naar verluidt, Egypte aangeboden ongeveer 200 millioen pond te investeren op ieder gebied van nationaal herstel, in ruil voor aankopen van Egyptische katoen op goede voor waarden gedurende een periode van on geveer 20 jaar. Onder meer zouden de Duitsers een dam in de Nijl willen bou wen. Dinsdag zal ook een delegatie uit Oosl- Duitsland in Egypte aankomen voor het voeren van besprekingen over de handels betrekkingen tussen Egypte en Oost- Duitsland,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3