Voorrang voor emigranten uit getroffen gebieden Italië leefde mee met geteisterd Nederland Overweldigend medeleven ook in Frankrijk Wat Canada voor Nederland doet In Klundert ruimen DUIKERS cadavers op Italiaanse brandweerlieden her stellen Brabantse dijken Voorbeeld van ons Vorstenhuis wekte een wonderlijke goedheid Hulpverlening blijft aanhouden GRONINGSE STUDENTEN TREFT GEEN VERWIJT DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 De Nederlandse Antillen blyven niet achter bij de inzameling voor het Rampenfonds. De collecte in Curasao was een groot succes en biljetten van honderd gulden in de bussen waren geen zeldzaamheid. De collectanten in actie in Wil lemstad op Curagao. ..EEN SCHANDAAV'! „Het. is een schandaal, zo koud het is in de trein". Aldus snibbig-boos een dame, die te genover ons zat, toen wij, na weer een hele dag medegewerkt te hebben aan een krant, vol ontstellend watersnood- nieuws, huiswaarts keerden. Wij hadden ons blad in de hand om even nogmaals het geheel te overzien. De dame aan de overkant, had er blijkbaar geen oog voor. Zy had het koud en vond zulks heel dui delijk erg onprettig. Inderdaad, het was koud! Wij bemerk ten zulks ook, nadat de ontstemde rei zigster ons daarop door haar luide klacht opmerkzaam had gemaakt. Het was wellicht ook niet nodig, dat de tem peratuur onaangenaam aandeed in de- wagons van de Ned. Spoorwegen van trein no. zoveel. Doch wy keken naar de foto's in onze courant en zij stuitte ons tegen de borst, die opmerking van „koude treinen". Er was, en werd nog, op andere plaatsen veel meer koude geleden om van andere ontberingen niet.'te spreken, Bovendien, wij geloven, dat over het algemeen niet te klagen valt over de verwarming van de treinen. Misschien vergissen wij ons, maar het leek ons zo onbelangrijk op dat ogenblik. Want ni de geteisterde gebieden ston- I terzelfder'tijd duizenden werkers in millioen by de Ambassade. Maar het totaal der giften gaat die bedragen zeer ver te boven, aangezien belangrijke inzamelingen in de provincie nog niet zijn binnenge komen. Nu het Ministerie van Buitenlandse Zaken een hoge ambtenaar heeft aange wezen om de verschillende Franse hulp acties te coördineren, ontvangt de Parijse Ambtelijke Algemene Betaalkas ook .af schrijvingen en afdrachten, evenals het Franse Rode Kruis. De Minister van Onderwijs, de heer Andre Marie, heeft zo juist aan alle onderwijsinrichtingen een rondschrijven gericht voor het houden van inzamelingen. Een uit Nederland gekomen krant met een beknopte Franse tekst, maar met een zeer groot aantal foto's, wordt nu door alle krantenverkopers verkocht voor 100 francs per krant. Dit bedrag komt geheel ten bate het Rampenfonds. „Paris Soir", dat de belangeloze verkoop het initiatief heeft genomen, had honderdduizend exem plaren gevraagd, doch bestelde er heden nog vijftigduizend bij. Deze kranten gaan zo snel van de hand, dat de directie al vast de chèque van vijftien millioen francs als opbrengst aan de Ambassade heeft overhandigd. De inzameling van kleren en beddegoed bijtende koude ie zwoegen op deiüjkên..'.'.} I heeft duizend ton goederen opgeleverd, na En verkleumden honderden evacuees I het uitzoeken door de dames van de op boten en in open auto'sAmbassade! De „Sambre", een boot van Wm Muller uit Rotterdam, vertrekt heden JiHü-lVSt uit de Parijse haven met dertig kubieke ..Dank u, het is mijn gift..." De eerste honderd millioen francs hinnen (Telef. van onze Parijse correspondent) meter van die kleren en beddegoed. Vijf De eerste honderd millioen francs, voor *on zandzakken en vijf ton sinaasappelen het Rampenfonds te Parijs verzameld, Israël zijn per vrachtwagen vertrokken, konden heden worden afgezonden. Vijftig millioen waren Zaterdagavond reeds bin nengekomen bij de bank Jordaan en vijftig Een detachement van 46 Canadese ge- nisten van de 27e infanterie brigade, dat in Duitsland is gestationneerd, is sedert 4 Februari in Nederland om te helpen bü de reddingswerkzaamheden, onder leiding san de Nederlandse militaire autoriteiten. De Canadezen brachten ampbibievoertui- gen en zoeklichten mee. Als de Neder landse autoriteiten dit nodig achten, zal een gehele brigade worden gezonden, zo is beloofd. Op 6 Februari zond de Canadese lucht macht een van zijn grootste vliegtuigen naar Nederland, met in Canada verzamel- goederen. n.l. 1500 legerdekens, 1134 pound kleding en 1100 pound schoenen. Andere vliegtuigen zullen nog grotere hoeveelheden dekens, schoenen en matras sen brengen. 250 kisten met kleding en beddegoed, die het Canadese Rode Kruis in Genève had opgeslagen, werden ver zonden. zodra het nieuws van de ramp bekend was geworden. Onder leiding van het Canadese Rode Kruis is in Canada een „National Euro pean Relief Committee" opgericht. Ver wacht wordt, dat de Canadese regering een belangrijk bedrag aan het comité zal overdragen. Verscheidene vrijwillige orga nisaties zamelen goederen en geld in voor Een ondernemer kwam een zes tons- truck met zeven nieuwe banden brengen en toen men hem een bewijs wilde geven om na gebruik zjjn wagen terug te krij gen. zei hij: „Dank II. het is mijn gift. Als dc wagen niet meer nodig is, zal er wel een gemeente of een boer zijn, die hem kan gebruiken". Een sjouwer zagen wij tien matrassen door een firma geschonken, afleveren. Hij viel op een stoel neer van moeheid, doch haalde een biljet van honderd francs uit zijn zak, zeggend: „Ik wil ook meedoen". Duizenden en duizenden zijn teleur gesteld, omdat geen kleren en lijfgoed meer worden aangenomen, maar vooral omdat geen inschrijvingen meer worden opgenomen voor het herbergen van kin deren. Er was voor" duizenden kinderen plaats. Er worden veel filmavonden met films over ons land georganiseerd ten bate van ons land; o.a. Woensdag avond in Sorbonne, waarbij verschil lende ministers tegenwoordig zullen zijn. De toeloop van vrijwillige werk krachten om in de rampgebieden te gaan helpen is zo groot, dat de Ambassade een aparte dienst heeft moeten instellen om de inschrijvingen op te nemen. Alle bladen spreken hun bewondering uit voor de energie, die ons volk aan de dag legt om aan de gevolgen van de ramp weerstand te bieden. Minister Witte bezoekt Zuid-Limburg De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir H. Witte, zal op 12 en 13 Februari een bezoek brengen aan Zuid- Limburg. De minister zal worden verge zeld door dr ir Z. IJ. van der Meer. direc teur-generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting. De minister zal zich eerst naar Maas tricht begeven en daar Donderdagmiddag door het gemeentebestuur worden rond geleid. Des avonds zal de bewindsman een gesprek hebben met de Commissaris van de Koningin over volkshuisvestingsvraag stukken, waarbij verschillende provin ciale autoriteiten aanwezig zullen zijn. Vrijdagochtend zal in het raadhuis te Heerlen een bespreking worden gehouden met de woningbouw-organisaties „Ons Limburg" en „Thuis Best", waarna een tocht zal worden gemaakt door de oude mijnstreek. Na een lunch te Valkenburg zal des middags de nieuwe mijnstreek worden bezocht. Tijdens die tocht zal de minister te Kerkrade, aan de Burg. Lem- persstraat 11, een gedenksteen onthullen, aangebracht aan het 25.000ste nieuwe huis, dat na de oorlog in Limburg is gereed ge komen. Om circa half zes zal de minister uit Sittard vertrekken. De Noodkapel in Achthuizen I In onze reportage gisteren van het be- J zoek van mgr Huibers aan Overflakkee de slachtoffers van de watersnood. Dc maakten wij melding van de noodkapel secretaris van het Canadese Rode Kruis en de directeur van de rampendienst deze instelling zijn in Nederland om de situatie in ogenschouw te nemen en het Ned. Rode Kruis te assisteren. Aan duizenden Nederlandse emigranten uit de ondergelopen gebieden zullen spe ciale faciliteiten worden verleend om Canada binnen te komen. Zowel aan landbouwers als aan niet-landbouwers uit deze gebieden zal voorrang worden ver leend. Niet-landbouwers zullen worden geselecteerd volgens de mogelijkheid hen in Canada te werk te stellen en niet zozeer volgens de huidige lijst van beroepen. waarvan we ook een foto plaatsten), wel ke in een der behouden woningen in Acht huizen is ingericht. Als naam van de be woners van dit huis noemde onze verslag gever Peperkoren. Dit was helaas onjuist, het is het huis van het echtpaar Peperstra ten, beiden tachtig jaar, dat thans zelf is geëvacueerd. De zoon echter, die vlakbij zijn ouders woonde, stelde de woning ter beschikking van de pastoor. Houten woningen en kerkhof spoelden weg De gemeentesecretaris van het Noord' Brabantse dorpje Klundert. dat ook zwaar geteisterd werd door de watervloed, ver telde ons hoe op het ogenblik de toestand in zijn gemeente ?s. Zijn kort en sober relaas geeft een goed beeld van de ver schrikkelijke verwoestingen, maar ook van het herstelwerk, dat met alle energie in middels ter hand genomen is. In Klundert. dat ongeveer 4800 inwoners telt. staat momenteel zestig millioen kub. meter water; een oppervlakte van dertig duizend hectare werd overstroomd. In de dijk langs het Hollandsch Diep bevinden zich, precies geteld, tien gaten. De grote meubelfabriek, een timmerbedrijf, een fa briek van metalen installaties, een boter en een gasfabriek werken niet meer, zo dat de industrie in Klundert volledig is lamgelegd. De R.K. kerk en de scholen staan droog, in tegenstelling tot de nieuwe Ned. Herv. en Geref. kerken, waar het water nog in staat, evenals het bekende raadhuis, dat in 1621 door Maunts werd geschonken. De houten noodwoningen zijn helemaal weggespoeld en het kerkhof van Klundert, dat te Moerdijk is gelegen onderging hetzelfde lot. Nu is het herstelwerk in volle gang. Het opruimen van de cadavers vordert snel. De duikers van de marine uit Den Briel nemen hieraan deel en vrijwillige brand weerlieden uit Breda en Maastricht pom pen de kelders leeg. Hun collega's uit Saarbrücken, 29 man, zijn met volledige uitrusting aanwezig en helpen uit alle macht. Een militair vliegtuig dropte voedselpakketten uit Eindhoven en En- Pontonniers uit Frankrijk bij Oude Tonge De buitenlandse hulpploegen bij het)zoek herstel werk zijn gisteren weer versterkt, thans met een groep van honderdvijftig brandweerlieden uit Italië. De burge meester van Zevenbergen begroette giste ren het gezelschap, dat, uitgerust met volledig materiaal, zal gaan werken aan het herstel van de grote dijk langs het Hollandsch Diep aan de Brabantse zijde. De groep staat onder leiding van signor Carlo Malagamba, commandant van het Nationale Brandweercorps in Italië. Op de eilanden zijn, behalve de Ameri kanen en Belgen, Franse pontonniers ingeschakeld. Zij zijn bezig met oprui mingswerkzaamheden ten Oosten van Oude Tonge op Goeree en Overflakkee. Een troep Franse genie-soldaten verleent voorts hulp bij het dichten van dijken bij Steenbergen. Onlangs kregen zij be- schedé en Aalten zorgden voor 35 ton goederen voor de bewoners en hun red ders. Het aantal doden, dat hier viel. bedroeg dertien burgers en drie militairen. Rampenfonds verbetert Tw, organisatie ee commissies ingei 5tel cl Naar wij vernemen is het bestuur van het Nationaal Rampenfonds bezig met het uitbouwen en verbeteren der organisatie, zodat ook enige controle kan worden ver kregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het ministerie van Justitie is reeds een missive naar de burgemees ters uitgegaan, die voorschriften inhoudt met betrekking tot loterijen, welke even tueel ten bate van het Rampenfonds wor den georganiseerd. Het Rampenfonds heeft gisteren een commissie ingesteld, die ae kwestie zal bestuderen van de vergoeding voor door de watersnood veroorzaakte huisraad- schade. Aan deze commissi is opgedra gen op korte termijn verslag uit te bren gen. Ook werd een commissie benoemd, die advies zal uitbrengen over de in het noodgebied te nemen maatregelen be treffende het maatschappelijk werk. Het heeft nog geen zin aan het tonds brieven te schrijven met het verzoek voor een schade-uitkering in aanmerking te komen. De collecte in de Katli. kerken Wat de opbrengst betreft van de collec te. welke Zondag in de Katholieke kerken in heel ons land is gehouden, zijn nieuws gierigheid daarnaar zal men nog enkele dagen moeten bedwingen. In de eerste plaats kwamen gisteren op vele plaatsen Epn paard, dat acht dagan zonder eten I steeds gitten binnen en op de tweede tot aan de kop in het water had ge-!P'a»'? pastoors tót geld eerst staan, leefde nog. I n P I naar het bisdom overmaken. Daar zal men I pas de rekening kunnen opmaken. En het Tenslotte gaf ons de Klundertse meentesecretaris nog een overzicht van de algemene toestand van het vee in het lar.d van Heusden en Altena en de Westhoek van Brabant. Van de 3700 paarden zijn er 500 verdronken; van de 45.000 runderen 10.000; van de 2500 schapen verdronken er 400; van de 68.000 kippen 25.000 en 4000 varkens van de 9000. Aether-keten'van solidariteit „Un fiore Italiano per l'Olanda", een Italiaanse bloem voor Neder land. Onder dit motto hield het Ita liaanse dagblad „La Stampa" in Turijn een inzameling voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Het was een motto met een woordspeling, want het verklein woord van „fiore" betekent zowel bloempje als gulden. En zo bracht deze woordspeling 200.000 „bloem pjes" in de kas van het Nederland se Rampenfonds. l N an onze Romeinse correspondent) De indruk, die de overstromingsramp in Nederland op de Italianen gemaakt heeft, en die zich omzette in gevoelens van de edelmoedigste offerzin voor ons zwaarbeproefde land. zullen de in Italië levende Nederlanders niet licht vergeten. AaJat Maandag na de storm de omvang van de catastrofe duidelijk wm '^^HSTkwam geworden, hield in de loop van Dinsdagmiddag de Nederlandse gezant een I het verhaal over die dappere „vecchia Sïgnora" Die avond bedroeg het. door de radio bijeengebrachte geld. bijna vijftig millioen Lire. Maar er was meerde avondbladen brachten een foto van de „vecchia Signora", gehuld in een grote bontmantel en met het gezicht, strak van verdriet sen en de bars en op straat hoorde men pers-conferentie op de legatie. Met zichtbare verslagenheid luisterden de journalisten, bekeken de kaart, noteerden gegevens en cijfers die nimmer in vredestijd geboord zijn. De avondbladen wijdden hun voorpagina's vol ledig aan bet verre „Olanda" en de voornaamste kranten zonden de besten hunner redacteuren naar liet rampgebied. Nationale inzameling- in-de-lucht Die avond luidden de berichten door de radio zó wanhopig-makend, dat nog voor negen uur tot het inschakelen werd be sloten van Italië's meest doeltreffende middel de „catena della solidarieta", de keten van solidariteit over 't gehele land. Radio Roma nam het initiatief en riep - alle zenders op. Een weergaloos gesprek j ^et vaderland in Italië beleefde, dit ooit begon door de aether; alle programma's jza' hunnen vergeten. Om één uur 'smid- werden onderbroken. Een nationale inza- dags gaf een speciale reporter tijdens de meling-in-de-lucht ving aan. Na een uur niéuws-uitzending een beschrijving van waren 5 millioen Lire bijeen. De volgende de ramp. Hij gaf details, noemde plaats- ochtend, bij de eerste nieuwsberichten, namen en vertelde van weer nieuwe dij- werden zeven millioen gemeld. Des mid- 1 hen, die bezweken waren, dags was dit gestegen tot vijftien; Woens- I Toen vertelde hy, dat Koningin Juliana dagavond tot over de twintig millioen.'en haar 15-jarige dochter, de ramp-gebic- geen voorstelling kunnen maken. Wij zien onszelf terug, nauwelijks een jaar ge leden. in de onafzienbare watervlakten van de Po-deltaMaar wat thans ge beurt in Holland, doet alles wat wij gele den hebben, verbleken Binnen een uur na deze nobele toe spraak, meldde de radio dat er dertig mil lioen Lire bijeengebracht waren. Toen kwam Donderdag. En toen gebeur de er iets zó wonderlijks, dat niemand, die deze trieste en spannende dagen ver vai Toen sprak De Gasperi tot het volk. „Een ver en eigenlijk-onbekend land, waar een klein, doch dapper volk woont zo zei de minister-president voert op 't ogen blik een strijd, waarvan wij Italianen ons MGR BALDELLI IN ONS LAND Mgr Baldelli, directeur van het Pause lijk Missiewerk, is uit Brussel in Den Haag aangekomen. Hij heeft gisteren een rondvlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. Ook bracht hij een bezoek aan mgr dr B. J. Alfrink, coadjutor van de aartsbisschop van Utrecht en aan mr F. J, Th. M. van Thiel, minister van Maat schappelijk Werk, die de hulpacties coördi neert bezocht. Dat de Vorstin rubberlaar zen droeg en dat een Amerikaanse col lega hem verteld had. gezien te hebben hoe de Koningin twee kleine kinderen in een boot had getild, ergens in Nederland. En hij ging voort. Dit was nog niet alles. Maar ook de „oude Koningin", la vecchia Regina Guglielmina, bevond zich in Zee land. Ze was daar gezien, terwijl ze uit een kleine bcstel-auto stapte. Ze had zich naar een geïsoleerd huis laten roeien. Ze had ergens op een dijk gestaan, temidden van gevluchte, afgesneden mensen „Het wonder Dit verhaal verrichtte het wonder. De Italianen werden diep getroffen. Men te lefoneerde elkaar. En de telefoon van de Nederlanders stond niet meer stil. Wat zei de radio??? La vecchia Regina? ,Ma come.de oude, hoogvereerde Dame be- „Voor blinden van Zelanda' Opnieuw telegrafeerden de ex-para- chutisten naar de legatie. Ze lieten we ten, dat ze wilden worden gedropped „waar het niemand meer gelukt was"; ze stonden gereed om te vertrek ken. En de brandweer van Rome, van Milaan, Turijn, Genua, liet weten, dat er zich honderden vrijwilligers hadden gemeld, die verzochten, neen: die eisten om onmiddellijk naar Holland te kun nen vertrekken. En vlak voordat de le gatie sloot, kwam een oude. blinde heer en vroeg de gezant te spreken. Hij over handigde 100.000 Lire. „Deze zijn van d? Italiaanse blindenverenigingVoorde blinden van Zelanda!" En in Trieste ging een weesjongen van tien jaar naar het consulaat en bracht zijn spaarbankboekje. Het bedrag was 860 Lire, maar het was meer dan een millioen waard Die avond waren alle Italiaanse zenders aangesloten bij de internationale „keten van broederschap". Prins Bernhard sprak en president Einaudi en de ministers-presi dent van een half dozijn andere landen. En na afloop kwamen de nieuwsberichten en werd gemeld, dat de „oude Koningin der Nederlanden behouden was terugge keerd uit de nood-gebieden. Ze had haar eigen auto afgestaan voor het reddings werk en haar paleis was een toevluchts oord geworden". Zaterdagavond had de radio-inzameling de 90 millioen Lire overschreden. Uit on telbare steden en dorpen waren wagens vol fruit, vlees in blik. kleren en dekens naar Nederland onderweg. Aan duizend"ii Hollandse kinderen werd een verblijf in Italië aangeboden. En toen bekend werd, dat de ouders na alles wat ze hebben doorgemaakt (kwamen nieuwe plannen los: ook ouders, gehele gezinnen, worden met aan drang uitgenodigd. Dam doorbroken Later zal wel bekend worden, hoeveel Italië gegeven heeft. Maar wat we thans wilden vertellen, is, hoe het verhaal over twee Vorstinnen, een 15-jarig meisje en een jonge Prins, met één slag een geheel volk heeft veroverd. Geen presidenten en geen ministers zou den zulk een reactie, zó'n golf van mede leven en van spontane vriendschap en be wondering hebben kunnen losslaan. En als men thans in Italic over ons land spreekt, dan is het niet meer op de eerste plaats over het verdriet, de mateloze ellende en dc doorgestane verschrikking, maar over de eenheid tussen dat volk en zijn Koningshuis. Een Koningin, die ter plaatse is en mee-strydt. Een jong meisje, dat juist haar verjaardag vierde en haar nieuwe fiets schonk. Maar bovenal: een oude Dame, die opnieuw en méér dan ooit tevoren, zelfs tegenover ccn veren vreemd volk, de verpersoonlijking werd van wat Europa, neen: de halve wereld, in deze historische dagen heeft geleerd. De weesjongen met zijn kostbaarste be zit en de blinde heer; de parachutisten en de werklozen, die een bijdrage brachten. Zij deden dit, toen ze gehoord hadden van de tocht van de „vecchia Regina d' Olan da". Wij weten niet. hoe de reactie in andere landen is geweest, maar wij kunnen ge tuigen, dat de „vecchia Regina d' Olanda" een dam heeft doorbroken in Italië. Hier van zijn een weesjongen, een oude blinde heer, een vereniging van parachutisten en een onbekend aantal Italiaanse werklozen sprekende getuigen! vond zich midden in die hel?" In de bus- I hun kinderen by zich willen houden, Pernis draait weer Doordat met man en macht is aange pakt, is men er op de raffinaderij van de B.P.M. te Rotterdam-Pemis o.a. in slaagd, destilleereenheden en een deel der thermische kraakinstallatie weer in be drijf te stellen. Er bestaat goede hoop, dat alle fabrieksinstallaties met inbegrip van de katalytische kraakinstallaties aan einde dezer week weer zullen draaien. De verwerking van ruwe olie uit Schoone- beek, welke zoals bekend geheel te Pernis geschiedt, zal dan ook over enige dagen weer op het oude peil worden gebracht. POST PER AMPHIBIE- WAGEN Bijna alle plaatsen weer bereikbaar Hoewel soms met vrij grote vertragin gen, zijn thans nagenoeg alle nog be woonde plaatsen in het overstroomde ge bied weer voor de post bereikbaar. Al leen op Schouwen-Duiveland zijn Elle- meet, Dreischor en Schuddebeurs, hoewel aldaar vermoedelijk nog bewoners aanwe zig zijn, nog niet van post voorzien. Van alle beschikbare middelen wordt gebruik gemaakt om de post over te brengen. Zo wordt de post voor het eiland Tholen uit Bergen op Zoom per amphibie- voertuig via Halsteren aangevoerd, ter wijl ook de nog achtergebleven bewoners van Kruiningen en Krabbendijke met een dergelijk vervoermiddel hun post via Goes ontvangen en verzenden. Indien plaatsen naar gemeenten in de nabijheid zijn geëvacueerd, wordt de post in vele gevallen door de eveneens ge- evacuecrde posta l/.enaren .„oigd. IN THOLENSE PASTOORS EIGEN PAROCHIE Zaterdag hebben wij bericht, dat van de twee pastoors van het eiland Tholen. nl. pastoor Th. van Baar van de parochie H. Willibrordus in Oud-Vossemeer en pas toor J. C. M. Velzeboer van de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart in hel stadje Tholen. nog geen levensteken vernomen was. Thans vernemen wij, dat pastoor Van Baar nog in zijn pastorie huist. Zowel de woning als de kerk hebben waterschade. Pastoor Velzeboer verblijft in Tholen. Over de toestand van kerk en pastorie is niets bekend. zal nog wel even aanlopen vóór daar alles binnen is. In het bisdom Roermond gaat niet alles centraal naar het bisdom maar daar heb ben de pastoors de gelden onmiddellijk ter beschikking gesteld van de comité's en burgerlijke autoriteiten zodat daar de op telling nog moeilijker wordt. De cijfers van de grote steden en die welke hier en daar plaatselijk bekend werden, hebben optimistische schatters al een totaal van twee millioen gulden voor ogen gesteld. Laten we hopen, dat zij niet al te optimistisch waren. 's ZONDAGS REEDS vluchten over verdronken land Het reddingswerk der helicopters In tegenstelling met andersluidende ge ruchten en beweringen moet worden ge constateerd dat van overheidswege reeds Zondag 1 Februari uit dc lucht verken ningen zün uitgevoerd van het ramp gebied. Zodra de weersomstandigheden het toe lieten zijn verkenningsvluchten gemaakt, o.m. ter bepaling van de prioriteit bij de hulpverlening. Als gevolg van de bijzonder slechte weersomstandigheden leverden deze vluchten toen slechts een fragmen tarisch beeld. Omtrent Schouwen en Dui- veland werden die dag zelfs in het geheel geen gegevens ontvangen. Duidelijk trad de ernst der situatie al daar en op Tholen eerst op de voorgrond 7 uur in de morgen van Maandag 2 Februari. En ook toen waren de gegevens slechts fragmentarisch. In de loop van de dag werd dat echter een behoorlijk in zicht. Van West Noord Brabant had men 's Zondagsmiddags om 12.46 uur het eerste verkenningsbericht. De luchtmacht maakte die dag in totaal 15 verkenningsvluchten, de Marine-luchtvaartdienst 2. Ook werden toen al enige rubberboten uitgeworpen. Wat het directe reddingswerk door liegtuigen dus niet de verkennings vluchten en droppings betreft vermeldt de nota o.a., dat de helicoptères op 3 Fe bruari 208 personen hebben gered, op 4 Februari 644 en op 5 Februari 1178. In totaal zijn ruim 2200 personen door hel- copters gered en naar veiliger oorden ver voerd. van de inspecteur-generaal „Des ponts et chaussées", de heer Renaud, die zich in opdracht van de Franse minister van Openbare Werken en vergezeld van de voorzitter van de Franse Vereniging van Aannemers van Openbare Werken, de heer A. Dehé, op de hoogte komt stellen van de behoefte, die in ons lam bestaat aan materieel voor drooglegging van de ondergelopen gebieden. Gisteren hadden de Franse bezoekers een onder houd met de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Behalve de Franse pontonniers zijn ook veel burgers en Nederlandse militairen als opruimingsploegen druk doende te Nieuwe Tonge en ook in en rond Oude Tonge. Dirksland is nu gedeeltelijk droog en er zijn nog veel mensen in het dorp Bij luchtverkenningen is waargenomen, dat in het geheel geëvacueerde Bruinisse toch nog mensen aanwezig zijn. Stavc- nisse echter op Tholen, is geheel ver laten. Te Zierikzee wordt de evacuatie van levend vee voortgezet met behulp van ducks. Vliegtuigen blijven steeds boven de overstroomde eilanden speuren na or mensen en levend vee, die op geïsoleerde boerderijen nog aanwezig zouden kunnen zijn. In totaal werden gisteren 64 vluch ten gemaakt, waarvan de Marine Lucht vaartdienst er 52 voor zijn rekening nam. Het aantal vluchtelingen, die weer naar him huizen en boerderijen kunnen terug keren, blijft nog steeds zeer beperkt. Zo deelde de burgemeester van Molenaars graaf, Brandwijk, Bleskensgraaf en Oud- Alblas mede, dat de geëvacueerde bevolking tot nader order nog niet mag terugkeren. Dit besluit werd genomen na overleg met de betrokken medici. Alleen ambachtslieden en neringdoenden kunnen indien zij zich duidelijk kunnen legitimeren en indien hun woningen waterynj zijn, met hun echtgenoten en J)e ln,|p u|t |lct buitenland voor I sche bedienden van de „Oranje" hebben zuigelingen wel terugkeren. De overige *V f 500 bijeengebracht. In Arnhem heeft kinderen beneden de 15 jaar mogen de slacntollers van de watersnood i? men dusverre 719.593 ingezame.c echter niet meegebracht worden. zo overstelpend, dat Schiphol reeds In Maastricht werd Zaterdag de eerste Utrecht ontvangt nog j enige malen veritopt i. geweest Hoor i of Kod"iaw- vluchtelingen. 1 vcrvofr- ^aar schatting is voor j vereniging „Mastreechtcr Staar" houdt BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Aerdenhout- Bentveld de weleerw. heer G. P. A. Al kemade en tot rector van het R. K. Ly ceum voor meisjes te Amsterdam de wel eerw. heer W. G. Kejjzer, die kapelaan was te Oegstgeest. Schiphol raakte verstopt door de aanvoer De verwachting bestaat, dat in de loop an de week nog een paar_ duizend •luchtelingen door het provinciale evacu atie-centrum Utrecht zullen worden ont- angen en doorgezonden cn dat daarna Ie werkzaamheden van het centrum zullen kunnen worden stopgezet. Tot op heden zijn ca. 6000 vluchtelingen geregis treerd van wie er ongeveer 500 in de stad en de rest in de provincie zijn onderge bracht. Zij stonden klaar om te helpen (Van onze correspondent). (wachten, omdat alleen georganiseerde hulp In het Westen van het land schijnt on- j effectief zou zijn. mtstaan over de hou-' De hulP leidde toen tot een actie tevredenheid te zijn ontstaan over de hou ding van de Groningse Universiteit. Men verwijt deze universiteit, dat de colleges doorgang vonden en dat de studenten zijn achtergebleven in de hulpverlening aan de getroffen gebieden. In een onderhoud met de rector magnificus, prof. mr J. H. Beekhuis, heeft deze de ware toedracht van de zaak uiteengezet, waaruit bleek, dat de Groningse studenten in deze onge lukkige samenloop van omstandigheden geen verwijt treft. Immers Zondagmiddag 1 Februari, di rect na het bekend worden van de ramp, heeft prof. Beekhuis namens de studenten hulp aangeboden aan de Commissaris der Koningin, de heer E. H. Ebels. Deze was door deze hulpvaardigheid zeer getroffen, maar hem was gebleken uit contacten met het Westen, dat de overkomst van de Gro ningse studenten ongewenst was. Er is toen een vergadering belegd in de studen ten-sociëteit van alle studentencorpora en vertegenwoordigers van het Rode Kruis. Hier heeft prof. Beekhuis de studenten, die ■eeds op het punt stonden met bussen te vertrekken, met klem aangeraden te de studenten voor het inzamelen van de kens. Voorts hebben de Groningse studen ten zich in groten getale aangemeld om, zodra de mogelijkheid er was, naar de ge troffen gebieden te worden gestuurd. Voor de Groningse studenten is de gang van zaken uiterst teleurstellend geweest. Zij stonden klaar om te vertrekken, maar hun hulp werd niet gevraagd. Ze zijn ook nu nog bereid elk ogenblik te vertrekken. Er bestaan verder plannen om althans deze zomer enige tijd beschikbaar te stel len om mee te helpen aan de werkzaam heden, die dan in Zeeland bij de herop bouw verricht moeten worden. Leidse studenten weer aan de studie De Leidse studenten hebben wel aan 't hulpverleningswerk mee kunnen doen. In erband hiermee werden de colleges en practica voor enige tijd gestaakt. De rec tor magnificus deelt nu echter mede, dat de colleges en practica a.s. Donderdag ■eer alle hervat zullen worden. een waarde van 30 millioen aangekomen of onderweg. ulden I Zaterdag a.s. een weldadigheidscor.cert. In <le gemeente Bunschoten is in totaal 57.610. dat is ruim 40 per gezin op- gehaald. In Amsterdam is op de Centrale Buitenland Markt, de Vismarkt er. op de aagmarkten Oostenrijk zamelde tot nu toe f 450.000 Zaterdag door grossiers uc veiling, de in. Een Rode-Kruistrein die gisteren in kleinhandel, de marktkooplieden, de Bergen op Zoom is aangekomen, wordt standplaatshouders en de werklieden een ingezet in het noodgebied. Uit Grieken- bedrag van J 30.000 bijeengebracht. land is een vliegtuig aangekomen met de- kens, schoenen krenten en medicijnen. De I tr 1*1 nationale inzameling, welke door de I K.üplt0111 111 railipOfCDieCl Italiaanse regering werd geopend voor de I A 1 hulpverlening aan Nederland, België en I rr^rl nnrl Engeland, had op de derde dag reeds een j LCUUUU bedrag van een half milliard lire (1 mil- ,.orl - - T - lioen 200.000 gulden) bereikt. Vandaag Een kaP,tein *an het Rwment Lim- sneriale burgse Jagers arriveert in Roosendaal een speciale trein met de 150 Italiaanse brandweerlie- I den. welke geheel „selfsupporting" is. De firma P. Meijer uit Oslo gaf 10.000. In de drie Bata-schoenfabriekcn in Frankrijk zal het 4000 man tellende personeel een is Zaterdag in hel ramp- het leven gekomen. Toen de officier. H. W. Borst, zich in zyn jeep naar de getroffen gebieden be gaf. om onderbrenging van troepen van 412e Bataljon te regelen, reed ap» lil ILIJVIIUC UCIOUIICC11 Cl'll t re 1 uur gaan overwerken. De Gemeenteraad anlo, bealnord door een ehaufleur. leur,, van Helsinki heeft 100.000 mark geschon- boom. HietbJ) l.ep de k.p.le.n enke.e kpj, lichte hoofdwonden op. Terwul de chauf- In Vianden In l.nxembun. hei Arden- 6'" '"'Duren verbond, rerd ern nenstadie waar H M de Komngin ru.m ™"ende de ,eep en de boo n anderhalf jaar geleden verbleef, vond de 1 burgemeester, dat bij de hulpverlening X aan Nederland, zijn gemeente niet ach- j terwege mocht blijven. Hij richtte een oproep tot de bevolking met ais gevolg, dat hij twee dagen later een van zijn Maastrichtse vrienden, de journalist Stof Kleyn, kon opbellen met het verzoek ma ir een vijf tons truck naar Vianen te sturen. Een chèque volgt nog. Binnenland Het bestuur van het vacantiefonds voor de landbouw heeft besloten een bedrag van 100,000 te schenken. De N.V. Hart Nibbrig en Greeve te 's-Gravenhage heeft ter beschikking gesteld een compleet uit geruste ziekenauto, zes motorrijwielen en twaalf electrische naaimachines. In Lex' mond (Z.-H.) heeft men ruim 18.000 op- met het gevolg dat dc kapitein op slag werd gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinder* reeds verschillende jaren i garnizoen Yenlo werkzaam. Hij „DE RAMP"" Zoals reeds eerder is bekend gemaakt, zal binnenkort een fotoboek over de ver schrikkelijke watersnood verschijnen onder de titel „De Ramp". Het boek, waarvan de eerste druk 50.000 exemplaren zal bedragen, kost 3 50 Alle binnenkomende gelden worden afge dragen, zodat wanneer deze eerste op lage uitverkocht is een bedrag van 175.000.aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt kan worden. „De Ramp" zal 96 pagina's tellen, 100 foto's gebracht. In Huizen (N.-.H.) bracht debevatten en reeds binnen enkele weken collecte 58.838,21 op. Het militaire per- j verschijnen. De intekening bij de boek- soneel van de vliegbasis X<venthe heeft handel is opengesteld. Reeds nu blijkt de voor het Nationaal Rampenfonds een be- belangstelling voor dit boekwerk zeer drag van 2500 bijeengebracht, lndonesi-1 groot te zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2