Nieuws uit STAD en OMTREK Gesprekken met geévacueerden Pelgrimstocht naar Schiedam LAATSTE BERICHTEN Kunstagenda Joris Karl Huysmans en Sint Liduina DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 O.iii. het relaas van Janus de Boet, de voor zitter van de K.A.J.in OudeTonge op Flakkee die zich in Amsterdam bevond, toen.... Er is al heel wat geschreven over de ellende, die werd doorgestaan door de duizenden slachtoffers van de watersnood. Hun verhalen hadden in zekere zin het nadeel van tamelijk ver weg gebeurd en door anderen herverteld te zijn. De hoofdpersonen kende men niet, men las een naam, zag wellicht een foto. Anders is het met de geévacueerden, die door Schiedam zo gastvrij zijn opgenomen. Uit hun mond hoort men een weder varen direct op de man af en het ontroert telkens weer, zelfs al dreigt het ene verhaal liet andere te overtreffen. Op een tocht langs een aantal hier ter stede vertoevende vluchtelingen voor de waterwolf hoorden we veel aangrijpends. En we volstaan nier met een weergeven van wat ons op het moment het meest trof. Onze eerste gang was naar Kethei. Daar heeft men, zoals bekend, spontaan de vluchtelingen binnengehaald. De eer ste evacué's waren familieleden van een boer, die naar hem toe gevlucht waren. Toen de Kethelaars hoorden, wat zich daar in de geteisterde gebieden afspeelde en dat men het te Rotterdam in de Ahoy-hal nauwelijks af kon, haalde men direct een aantal slachtoffers naar het dorp. De evacué's blijken in Kethel erg ver spreid ondergebracht te zijn en als wij ons op weg begeven naar de familie Rosier uit Abbenbroek, blijkt het, dat deze onderdak heeft gevonden ergens in de Venen, op de boerderij van De Ronde. Vader Rosier een boom van een ke rel bekijkt ons een beetje wantrouwend, als we ons voorstellen en wil weten „of er meer zijn die zich er voor lenen hun geschiedenis aan „de krant" te vertellen. Als wij hem op dit punt gerustgesteld heb ben, worden we in de ruime huiskamer genodigd, waar moeder Rosier en haar gastvrouw bezig zijn de aardappels te schillen voor de nu wel erg grote schare eters. Vader en moeder Rosier hebben name lijk negen kinderen, waarvan er echter één in dienst is. „Tja, dat was wat", zegt Rosier. „Ik was dertig jaar bij de politie in Rotterdam en m'n ideaal was steeds een huisje met een tuintje. Na m'n pensionnering is het er gelukkig van gekomen ook en nu moet je het op zo'n manier kwijtraken". Hij ver telt omstandig en zijn correcte vertel trant verraadt de politieman, die rapport uitbrengt hoe alles in zijn werk is ge gaan. Het gezin woonde onder aan de Molendijk in Abbenbroek en Rosier dacht aanvankelijk, dat deze dijk het wel zou houden. Bovendien rekende hij op de spoordijk. Maar het bleek anders uit te komen! De nacht van Zondag op Maandag werd wakende doorgebracht. Leek het: er aanvankelijk op dat het water ging zak ken, later steeg het aanmerkelijk, zelfs dermate, dat Rosier drie koeien boven op het hooi in de schuur zette om ze voor verdrinking te behoeden. De toestand werd echter onhoudbaar, 's Maandags avonds is het vee door militairen wegge haald en het gezin naar Heenvliet go- bracht. Vandaar ging men Dinsdagmiddag per autobus naar de Ahoy-hal. Het opont houd daar was slechts van korte duur, want vrijwel onmiddellijk ging het naar Kethel. Terwijl Rosier vertelt komen er drie dochtertjes binnen, op wier frisse blozen de wangen geen spoor van de geleden ontbering meer te zien is. Zij hebben in de uitdeelpost van het Rode Kruis in het café van De Bruin aanvulling gekre gen op de weinige kledingstukken, die konden worden gered. De Rosïers zijn van huisuit Friezen en dat is hen nog goed aan te horen; ..Wat denkt u d'r nou van?" wil vader Rosier weten, „zou er kans bestaan, dat. we alles weer terugkrijgen? We begonnen net lekker op te schieten. We wilden var kens gaan mesten en uien verbouwen. Daar valt góed mee te verdienen. Van m'n pensioen alleen kan ik er niet ko men. In April komt m'n zoon uit dienst en samen hadden we dé boel op poten willen zetten". In een heel andere hoek van Kethel aan de Polderweg vinden we moeder Breeman uit Den Bommel in de ruime en behagelyke keuken van de familie Poot. Haar zijn de geleden ontberingen nog goed aan te zien. Het is ook geen kleinigheid, als je moeder van twaalf kinderen bent en van de twee oudsten nog steeds geen bericht hebtEen van haar zoons bracht het weekend door by zijn meisje in Nieuwe Tonge, terwyi een dochter in Ooltgensplaat was. Over die twee is nog steeds geen be richt en moeder Breeman trekt zenuw achtig met haar mond als ze het vertelt. „Maar een kennis beweert, dat hy m'n jongen in Ooltgensplaat heeft gezien en het zou toch verschrikkeiyk zpn, zoiets te beweren als het niet waar is?" her haalt ze maar steeds. Het relaas van Janus de Boet Navrant is het relaas, dat Janus de Boet ons vertelt, als we hem en zyn fa milie opzoeken op de Vlaardingerdyk. Janus was voorzitter van de K.A.J in Oude Tonga op Flakkee en als zodanig heeft hy relaties met verschilende Schie damse Kajotters, Daarom ook was hij in de nacht van de ramp niet thuis, maar m Amsterdam voor een bespreking over de Lourdes-bedevaart, die de K.A.J. vol gend jaar hoopt te ondernemen. Én in zekere zin was het een geluk voor de familie de Boet, dat Janus niet thuis was. Toen hp zich Zondagochtend op weg naar huis begaf met zijn penningmeester kon hp niet verder komen dan Rotter dam. Daar hoorde hy de enerverende radioberichten, maar over Oude Tonge geen woord. Hy zette echter alles op alles om thuis te komen en eïndelpk ge lukte dat ook. Dinsdag arriveerde hij met een Spido-boot in Oude Tonge om er tot zijn ontzetting alleen zijn moeder met een zusje en twee broertjes totaal verkleumd op een zolder te vinden. Zij waren in de slaap door het water verrast en droegen slechts doornatte nachtkleding. Sinds Zaterdag hadden zij niets meer gegeten en broer Bas had zijn onderkleren in het water verloren. Uit het relaas van zijn zusje begreep Janus, dat het hele gezin naar de zolder gevlucht was, waar het door het water binnen en kele ogenblikken werd achterhaald. Vader moeder en kinderen kropen op de dak balken, doch zaten daar nauweiyks, toen het hele huis instortte, onder de druk van. de woelige watermassa. Vader verdronk vrijwel ogenblikkelijk, terwijl de met ont zetting geslagen moeder ook nog twee dochters, de oudste en de jongste, om hulp gillend in het water zag verdwijnen. Zelf werd zij vastgegrepen door haar dochter Riek, die zich op een schot had weten te werken. Riek verrichtte worn deren van dapperheid, door haar jongste broer los te maken van een spijker, waaraan hij was blijven haken en haar moeder naar het schot te trekken. Een 15-jarig broertje wist zich te redden op een zak stro. Janus wist het overgebleven deel van het gezin Dinsdag meteen over te brengen naar Dinteloord, geholpen door militairen en vrijwilligers, o.a. van het Schiedamse Rode Kruis. Vandaar ging het naar hotel Concordia in Breda. Door de verloofde van een in Schiedam in betrek king zijnd zusje wist hij beslag te leggen op een kamer in Schiedam, waarheen hij zyn familie in een Rode Kruis-auto over bracht. In Schiedam heeft Janus gezwoegd als een paard. Hij zorgde voor kleding, voor wat huisraad, ging met de Eerwaarde Broeders praten over zijn jongste broertje dat vandaag al weer naar school Is ge weest, ja, hij wist zelfs zijn jongste broer, een enthousiaste misdienaar, alweer ge plaatst te krijgen als zodanig in de Frankelandse kerk. „Er moet gewerkt worden" meent Janus en piekeren heeft geen zin. M'n broers en zusters moeten verder". Maar zyn lippen zijn blauw van ner- veusiteit en om zijn mond ligt een ver beten trek. Naar Oude Tonge wil hy niet meer terug. „Dat wekt by moeder alleen maar herinneringen op, die haar kapot maken" is zijn oordeel. Hier in Schiedam, wil hy een nieuwe toekomst opbouwen. De vele Schiedammers, die evacué's hebben opgenomen, hoorden misschien 'n soortgeiyk verhaal. Het zal hun duidelijk maken, hoe goed ze deden, toen ze hun huis openstelden. De Hulpactie Het Centrale Vrouwen Comité zal het z.g. Welfarewerk voor de evacué's ter hand nemen. Dit zal hoofdzakelijk be staan uit het beleggen van bijeenkom sten en het wegnemen van kleine zor gen. Het Rode Kruis gaat zich nu in hoofd zaak beperken tot het geven van inlich tingen en het bijeenbrengen van voor Goudswaard bestemde goederen. Voor de expeditie daarvan zorgt de Havendienst. Er zijn naar Goudswaard via Gemeente werken een aantal kruiwagens gezonden waar de burgemeester om gevraagd had. Voorts is er weder een hoeveelheid de kens, beddegoed. serviesgoed, werkkle ding, overalls etc. heen gestuurd. De boot van de Havendienst heeft gisteren een bijzonder moeilijke tocht gehad, doordat de voor Goudswaard bestemde roeiboten, die ze meesleepte, te droog' bleken en water maakten. Men heeft steeds moeten hozen, om ze drijvende te houden. De door de gemeente gezonden sproeiwagens werden door de politie aanvankelijk bij de brug van Spijkenisse opgehouden. Dit zal niet meer gebeuren, aangezien er een speciale regeling ge troffen is. Het gebouw Irene is geen evacuatiecentrum meer. Alles wordt in De Beurs geconcentreerd, met het voor malig St Jacobsgasthuis als reserve. Van nu af aan zullen de medewerkers van het Rode Kruis van speciale legiti matiebewijzen worden voorzien. De voor heen verstrekte banden en biljetten zyn ongeldig verklaard. De grote hoeveelheid nieuws over de watersnood noodzaakte ons, even af te zien van ons voor nemen. om in verband met het vijf en zeventig-jarig jubileum van onze krant een serie voor elke Schiedammer interessante artike len te publiceren. We begonnen met enkele beschouwingen over de jubilerende Frankelandse kerk. Thans zetten we de reeks voort met een interessant artikel over Sint Liduina en Huysmans, haar grote vereerder. We vertrouwen, dat on ze lezers er met belangstelling ken nis van zullen nemen. Het drama op het Lorentzplein In aansluiting op het bericht op de voor pagina omtrent het vreseiyke drama, dat gisternamiddag op het Lorentzplein heeft plaats gevonden, vermelden we nog, dat de vrouw pas 22 jaar oud was. Er was van tevoren niets aan haar te merken ge weest. Toen haar gastvrouw, mevrouw M„ haar uitnodigde, nog een kopje thee te drinken, weigerde ze dit, zeggend, dat ze beslist even naar de kinderen moest gaan kijken. Mevrouw M. hoorde kort daarna een zware plof buiten en toen ze uit het raam keek, ervoer ze het vrcseelyke drama. Het jongetje was op 1 Februari juist twee jaar geworden. De toestand van de vrouw en haar zoon tje was hedenmiddag naar omstandigheden redelijk wel. De man heeft even met zijn echtgenote kunnen spreken en zij heeft hem toen verklaard, plotseling het water te hebben zien opkomen, wat tot het nood lottige gevolg leidde. DE KERKCOLLECTE IN KETHEL De collecte voor de getroffen gebieden in de kerk van Kethel heeft 1770 op gebracht, waardoor het totaal voor de Schiedamse Katholieke kerken op meer dan 20.000 is gekomen. GROTE GIFTEN De HAV-bank heeft 75.000 voor de getroffen gebieden geschonken. Hermes- DVS droeg f 1000.— by, DE POSTZEGELBEURS De postzegelbeurs in gebouw Irene gaat deze week niet door. KAARTCLUB ZONDER NAAM Op Zaterdag 14 Februari a.s. des avonds 8 uur zal de ONA kaartclub in het club lokaal bij de heer vah' Kosten een kaart avond (Duizenden) organiseren. Alle baten hiervan zullen ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Vele .mooie prij zen zijn gratis beschikbaar gesteld. Aanmelding bij G van Kooten Veer- stal tel. 4070 en bij H. Roodbol Bosweg 95 tel. 4167, 10°/o van de bruto consumptie ont vangsten op die avond worden afgestaan en gestort voor hy^Stiifcpenfonds, DE BRANDWEER DROEG BIJ Door het personeel van de Schiedamse brandweer werd een bedrag van 1.072,52, zijnde de beloningen wegens het verrich ten van hulpdiensten op 31 Januari en 1 Februari, aan het Rampenfonds afge dragen. AANGEHOUDEN Een agent van politie heeft gister avond de 24-jartge köperbewerkcv A. C. aangehouden, die een rol vloerbedekking droeg. Hij beweerde, deze van een onbe kende op het bouwwerk van P. en C. te Rotterdam gekregen te hebben. Nogmaals de Jubileum- puzzle Het wordt een lijdensweg met onze jubileumpuzzle, daar 't fou- tenduiveltje er blijkbaar alles op gezet heeft zijn kwade lusten bot te vieren. Om verwarring te voor komen herhalen wij nogmaals de aanvullingen en verbeteringen van onze puzzle: 10 horizontaal is familielid, 94 horizontaal moet zijn 95, 139 horizontaal is deel nemen, 156 horizontaal moet zijn 158, 3 verticaal is schijn aanne men, 47 verticaal Europeanen, 66 vert,. naam uit de bijbel, 208 vert. kinderen, 275 vert. maat, 305 vert. soc-rt sluiting, terwijl van 29 vert. de laatste letter en van 280 vert. de eerste letter niet meegerekend moeten worden. De slagzin wordt dan gevormd door: Hor. 162, vert. 277, hor. 5, vert. 307, hor. 167, hor. 102, vert. 190, vert. 306, hor. 220, hor. 16?, vert. 127, hor. 230, vert. 149, vert. 188, hor. 126, hor. 72, vert. 141, vert. 135, hor. 68, vert. 170, hor. 1, vert. 159, vert. 240, vert. 81, hor. 112, hor. 306, vert. 71, vert. 320, hor. 100, vert. 23, vert. 131, hor. 121, vert. 138, vert. 47, hor. 75, hor. 312, hor. 132, vert. 5, vert. 186, hor. 119, vert. 194, hor. 346, hor. 268, hor. 65, hor. 167, vert. 4, vert. 196, hor. 123, vert. 71, hor. 130, vert. 233. TOONKUNST-CONCERT Op Donderdag 12 Februari a.s. concer teert het Utrechts Stedelijk Orkest, onder leiding van Hendrik B. van Sijll in het Musis Sacrum. Uit te voeren werken van Mozart, Cimarova eti Schubert. Solist Louis Werner, cello. De vakbondsleden kunnen weer van de gebruikelijke reductie profiteren en op vertoon van het lidmaatschapsbewijs of bondsboekje kaarten verkrijgen tegen 1 p.p. aan de volgende adressen: C. v. d. Hoek, Vlaardingerdijk 57a; Volksgebouw, Tuinlaan 50; Secr. Raad van Overleg, Westfrankelandsestraat 73; gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Lange Haven 73; W. A. v. d. Meiden, Westfrankelandsestraat 26c en aan het gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven 71. R. K- SCHAAKVER. S. B. O. De bondswedstrijd Het Westen 2—SBO 1 heeft het eerste tiental zijn tweede over winning gebracht. De einduitslag is 4—6 voor SBO. Hiermede zijn 2 zeer kostbare punten binnengekomen. Uitslagen van de huishoudelijke compe- titie: A. ErftemeierH. Paap 10, W. de GooijerM. Loog V2G. Schuurmans P. de Jong 01, A. BroereJ. de Jong 1—0, J. van SlobbeH. Sonnemans 0—1, M. BuckersW. Steenhouwer afgebr., A. Leerentveld— G. van Rasteren 1—0, A, BroereM. Buckers 01, W. van Riet— A. van Zijl 01. H. SonnemansJ. de Jong 0—1, J. Korver—M. Loog 1—0, A. LeerentveldM. Buckers 0—1, P. de Jong A. Erftemeier 01, H. PaapA. van Zijl v2-y2. Deze week is de clubavond Donderdag in de benedenzaal van de Amstelbron. Registratie van geévacueerden Hun aantal bedraagt 1008 De évacué's uit de rampgebieden wor den dringend uitgenodigd voor zover zij dit nog niet hebben gedaan zich voor registratie te melden aan de afdeling Be volking der gemeente-secretarie Nieuw- straat 26 Schiedam. Deze registratie is van het grootste belang voor het onder zoek naar vermiste personen. Zieken of ouden van dagen, die in de volstrekte onmogelijkheid verkeren zich persoonlijk aan te melden gelieve hiervan schriftelijk mededeling te doen aan bo vengenoemde afdeling. Indien évacué's naar andere adressen binnen de gemeente Schiedam vertrekken of de gemeente Schiedam metterwoon verlaten, zijn zij verplicht daarvan aan gifte te doen, wederom aan bovengenoem de afdeling der gemeente-secretarie. Wanneer évacué's zich melden bij So ciale Zaken Broerveld 142 om onderstand, moeten zij alle bescheiden waarover zij nog -beschikken mede brengen. Bedoeld worden rentebewijzen, spaarbankboekjes, ziekenfondskaarten enz. enz. Zij die hulp nodig hebben van het zie kenfonds kunnen zich melden bij de ad ministratie van het Ziekenfonds „Een dracht maakt macht" Warande 207. Geévacueerden. die hun bril verloren hebben, kunnen bij de opticiens hier ter plaatse een bril verkrijgen onder overleg ging van een bewijs, dat zij als évacué zijn geregistreerd. Dit bewijs is op de afdeling Bevolking Nieuwstraat 26 te verkrijgen. Het Bureau Bevolking is deze week ge- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Annigje J„ dr van A. Dek ker en M. P. Kostense; Marianna J. M.. dr van M. Sneevliet en M. M. Steggerda; Wilhelmina F. L., dr van F. L, den Her tog en C. H. W. Beuman; Marianne, dr van G. G. Smit en H. Kriek; Casper, zn van C. v. d. Herik en C. de Hoop; Joan dr van J. van Grondelle en G. Hovell; Johannes A., zn van A. J. van Klaveren- en E. L. M. v. d. Oever. OVERLEDEN: H. J. van Dijk 84 j.; W. Sprong 70 j.; M. de Groot 65 j.; J. Catoen 39 j., vr. van J. B. Tebrugge. opend van 8.3012 uur en van 13.30—17 uur. Het aantal geévacueerden is onderver deeld naar de onderstaande plaatsen: Ab benbroek 19, Alblasscrdam 10, Den Bom mel 55. Brouwershaven 7. Bruinisse 22, Dirksland 1. Dreischor 27. Geervliet l. Goudswaard 7, 's Gravendeel 88, Haam stele 1, Heenvliet 14, Hellevoetsluïs 4, Herkingen 5, Hoek <Z) 1. H. L. Zwalu- we (Moerdijk) 1, Kerkwerve 25, Klundert 12, Krabbendijke 5, Krimpen a.d. IJssel 1, Maasdam 1, Middelharnis 78, Nieuw Hel voet 4, Nieuw Vossemeer 7, Nieuwe Ton ge 84, Nieuwerkerk 31, Noordgouwe 4£ Nu mansdorp 4, Ooltgensplaat 99, Ooster lancl 72, Oude Tonge 16, Oudenhoorn Ouwerkerk 4, Sint Philipsland 2, Putters- hoek 2, Rilland Bath 4. Rotterdam (Per- nis) 2, Serooskerke 4, Sliedrecht 3, Som- melsdijlc 62, Stad a. h. Haringvliet 13, Stavenisse 11, Stellendam 14, Strijen 24, Willemstad 2, Zierikzee 61, Zonnemaire 2, Zuid-Beijerland 11, Zuidland 35. Totaal is dat dus 1008. UIJ WILDE WEG De Rotterdamse rivierpolitie heeft van boord van het s.s. Blitar de 19-jarige Schiedamse lasser P. H. gehaald, die zich daar als verstekeling had verstopt. ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK. Schouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling (Rotterd.-Studenten Toneelver.Lantaren 8,15 uur: „Moord bij open doek" (Rotterd Comedle Het martelaarschap van mgr Cieplak Onder voorzitterschap van mgr Traglia is een speciale kerkelijke rechtbank in het. vicariaat van Rome begonnen met de voorbereiding tot het zalig ver klarings- proces van mgr J. Baptist Cieplak, aarts bisschop van Wilna, die in 1924 in balling schap tengevolge van de doorstane marte lingen is gestorven. Mgr Cieplak werd in Maart 1923 door de Russen ter dood veroordeeld, nadat hij hevige martelingen had ondergaan, die hem door de communisten waren aange daan. Hij werd echter vrijgelaten en ver bannen, doch bezweek aan het doorstane lijden. AKI] in Amerika Sluit licentie-overeen komst met Dupont Naar de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. ons mededeelt, heeft de met haar nauw geliieerde American Enka Co thans besloten zich ook te gaan begeven op het gebied van de fabricage van vol-synthetiscb'e vezels. Zij heeft daartoe een licentie-overeenkomst met Dupont: afgesloten'. Er zal onverwijld wor den begonnen met de bouw van een fabriek naast de bestaande rayon-fabriek in de gemeente Enka, North Carolina die voorlopig alleen vezl zal produceren, maar waarbij mogelijkheden zullen worden ge schapen om later ook garen te produce ren. Men verwacht, dat deze nieuwe fa briek begin 1954 in bedrijf zal komen met een voorlopige productie van 2.000.000 lbs per jaar. De bedoeling is, om hetzelfde product te maken als de Enkalon, die de AKU in Emmen produceert. De AKU zal haar kennis daarvoor volledig ter beschik king van de American Enka stellen. AARTSBISDOM GAF TIEN MILLE Z. Em. Kardinaal de Jong heeft namens het. aartsbisdom Utrecht 10.000 geschon ken in de collecte die Zondag, 8 Februari in de kerken van het aartsbisdom ge houden is voor de slachtoffers van d< watersnood. UITVOER NAAR DUITSLAND De Westduitse autoriteiten hebben toe stemming verleend tot invoer van boter uit Nederland voor een bedrag van 3.75 millioen D.M. Voorts is toestemming ver leend tot invoer uit Nederland van planten en stekgoed van kasplanten ter waarde van 300.000 D.M. ARGENTINIË GEEFT DUITSE HANDELSMERKEN TERUG De Duitse handelsmerken, die gedu rende de oorlog werden overgenomen door de Argentijnse regering zyn door president Peron .formeel .teruggegeven aan de Westduitse ambasadeur, Herman Tardenge. De minister van buitenlandse zaken, Remorine, verklaarde tijdens de plechtig- hied, dat door het teruggeven van de handelsmerken de vóórnaamste hinder paal voor de handel tussen beide landen uit de weg is geruimd. In een later dooi de Duitse ambassade uitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat thans vele oude goederenmerken zyn terugontvangen. Van het totale aantal van 2.504 merken, dat werd overgenomen, zijn 1.365 stuks geretourneerd. BUSSUMER TOT TWEE JAAR VEROORDEELD De 47-jarige losarbeider J. van D. uit Bussum is vanochtend door de Amster damse rechtbank wegens poging lol zware mishandeling veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Tegen hem was veertien dagen ge leden 3 jaar geëist. De verdachte was reeds acht maal veroordeeld, echter steeds voor diefstallen en inbraken. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 NED. VRACHTENMARKT ROTTERDAM, 9 Fchr. 1953. 7/2 v.m.: 250 ton olie Delft: 150 ton hars Zaandam; 60 ton mais Nijmegen; 65 ton ijzer Maashaven; 500 ton cokesgruis Zwijn- drecht; 150 ton koeken Veghel; 215 Ion milocorn Aarle-Rixt.el; 391 ton blik Tiel 12. S.) 500 ton cellulose Arnhem; 327 ton zaad Weespercarspel. Totaal 29 reizen, 12 vlei- reizen. 9/2. v.m. 450 ton kunstmest Amsterdam. 200 ton petr. cokes Malburgen: 1365 en 1060 ton kolen Utrecht240 ton granen Den Bosch 50 ton paaltjes Oudewater; 900 Ion granen vletten; 126 ton meel Meppel; 250 ton stukg. Amsterdam-, 225 ton ijzer, Den Haag; 165 ion papier Velsen. V== Beeldje van St. Liduina, vervaar digd dour de Schiedamse kunstenaars de gebroeders Henderichx. NIEUWE SCHJEOAMSCHE COURANT 75ste Jaargang No. 22072 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per miliimeier lioogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedre 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. A'.ie advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Charles Marie George. Zo noemden ouders een kinddat. in 1848 geboren werd in Parijs, I juist toen deze stad rijp was voor de revolutie. Ruim veertien dagen na zijn geboorte brak zij los, en in de eerste vier maanden van zijn leven teisterde de terreur tot tweemaal toe zijn schone geboortestad. Is er van die dagen een schaduw van een impressie achtergebleven in zijn onderbewustzijn? Wie zal het zeggen? Wanneer hij later revolutionnair is, dan is zijn revolutie niets anders dan de eeuwige opstand der aestheten tegen het lelijke in de wereld: het schijn schone, de xvansmaak, de dorre vormen en formules. Bovenmate minnaar van de schoonheid hervond hij in de volheid van zijn leven het Katholicisme met zijn helden en heldinnen. Een dezer is St.. Liduina. Gegrepen door de bijzondere schoonheid van haar lijdensleven schreef hij over haar in een nieuwe sterk- bewogen taal: hij bezocht haar stad, en wederkerig eert de stad hem door een straat naar hem te noemen. Redenen genoeg om een beschouwing te wijden aan de schrijver van Sainte Lydwine de Schiedam"Joris Karl Huysmans. Charles Marie George, dragende de echll Nederlandse familienaam Huysmans hij is dan ook van Nederlandse afstam ming is vrijwel alleen bekend als Joris-i Karl Huysmans. Zijn middelste voornaam is verdwenen, zijn andere voornamen hebben een soort verdietsing ondergaan en zijn verwisseld. Wilde hij met dit pseudo-synoniem zijn Hollandse voorva deren eren? Misschien. Maar hurk-'taal bleef hem in ieder geva) vreemd en klonk hem als „teutoons" in de oren. hetgeen we moeilijk als een compliment kunnen op vatten. Dat de geboren aestheet en schrijver rechten ging studeren, maar zijn studiën niet voltooide, behoeft geen verwondering te wekken, al had een rechtspraktijk zeer goed kunnen samengaan met een schrij versschap. Trouwens. Huysmans' leven vertoont een soortgelijke combinatie: van zijn twintigste tot zijn vijftigste jaar was hij ambtenaar aan het Franse Ministerie van Binnenlandse Zaken, en in diezelfde dertig jaren speelde zich zijn litterair leven spiegel van zijn werkelijk leven in alle phasen af. Met het „Legioen van Eer" keerde hij terug uit de Frans-Duitse oorlog. Nu be gon zich zijn schrijverstalent te ontplooien in het naturalisme, een richting, die zichl kenmerkte door een knappe en minu-j tieuze schildering van alle menselijke driften, helaas tot de laagste toe, en door1 een slopend pessimisme, dat alle vertrou wen in menselijke goedheid verloren had. „Une épopée pessimiste de l'animaUté humaine", een somber epos van het beest in de mens. zó wordt deze letterkundige stroming het kortst en het best geken schetst. Maar van dit uitzichtloos naturalisme keerde hij zich af, om te gaan zoeken naar iets spiritueels, dat het zuivere na turalisme ten enenmale moest missen. Een zonderlinge en gevaarlijke tijd brak aan: hü doolde rond in de duistere gebieden van het occultisme en geraakte hoe lan ger hoe verder weg van De Zuivere Schoonheid, die hij in het diepste van zijn wezen zocht. In deze zwarte levensperiode maakte hij kennis met de twaalf jaar jongere Schiedammer Ary Prins, letterkundige en koopman tegelijk. Twintig jaren lang woonde hij in Hamburg en in 1888 ver bleef Huysmans enige tijd by hem. Gedachtig aan het urenlange „bomen", dat kunstenaars en studenten plegen te doen. is het niet uitgesloten, dat Ary Prins ook wel eens gesproken heeft over zijn geboortestad Schiedam en over Lidwina; en zo is misschen onbe wust de eerste kiem gelegd voor de la tere belangstelling van Huysmans voor S. Lidwina en Schiedam, en onbewust de eerste stap gezet van de vertwyfe- ling naar de bevrijding, van de Duister nis naar het Licht. Vier jaar later kwam definitief de om mekeer. Zijn verblijf in de Trappisten abdij van Notre Dame d'Igny bracht hem tot het Katholicisme en in 1895 beschreef hij in zijn roman „En Route" zijn opgang naar de Moederkerk. Drie jaar daarna verscheen weer een nieuwe roman: „La Cathédrale". en hierin staat een harte- kreet. een kort gebed: „Accordez-moi, après tant de fatigues, une gite", „Geef me, na zoveel vermoeienissen, een plek, waar ik kan rusten". Die plek heeft hij gevonden in de nabijheid van de Bene- dictijnerabdij van Ligugé, op ruim een uur gaans van Poitiers met zijn veelbewo gen geschiedenis. Nadat hy pensioen had genomen, liet hij in Liguge een huis bouwen „op een kostelijk stuk grond met een bron en eeuwenoude dennen", en, zo schrijft hy: ,,J' espère écrire lé Ste-Lydwine en paix" „ik hoop daér in vrede het leven van S. Lidwina te schrijven". En omdat in „La Maison de Notre Dame" zo noemde hij zijn huis derdaad het beroemde leven van Lidwina geschreven is, heeft het, vanzelfsprekend, onze bijzondere aandacht, en gaan we het Huis van Onze Lieve Vrouw wat nader beschouwen. Klaarblijkelijk op eigen initiatief had de architect het opgetrokken in Moorse stijl, niet zo zonderling, als men bedenkt, dat vele eeuwen geleden Moorse invloe den tot in Poitiers zijn doorgedrongen. Er stonden negen zuiltjes in, en daar om noemde Huysmans zijn „bicoque" (eigenlijk; krotje, klein huisje) het „Al- hambra". De zuiltjes droegen de namen van Assisië, S. Radegonde, S. Lidwina, S. Francisca Romana. S. Teresia, S. Joseph en de H. Maagd. Deze waren ge symboliseerd door bloemen of wapens; zo was bijv. Lidwina verzinnebeeld" door het wapen van haar goede stad Schiedam, en de rozen, die haar een engel bracht". Bij het huisje was een tuin, die Huys mans zelf verzorgde. Hij verdeelde ze ir een „jardin liturgique" en een „jardin medicinal". In de liturgische tuin kweek te hij bloemen, die voorkwamen in de H, Schrift en in de levens der heiligen. Zij dienden om de altaren van het nabije Benedictijner-klooster te versieren vol gens de feesten van het kerkelijk jaar; op deze wijze wilde hij de flora in dienst stellen van de liturgie. In de kr lidentuin kweekte hij 23 geneeskrachtige planten. Zijn successen waren echter niet altijd even schitterend In dit „Maison de Notre Dame" woonde Huysmans van Juli 1899 tot October 1901. Was het er nu werkelijk zo rustig als hij zich voorgesteld had? Neen, Als schrijver van Europese vermaardheid had hij vele bewonderaars. En men zocht en vond de weg naar Ligugé. „Mijn eenzaamheid is gebroken", zo schrijft hij. „het is vervelend en wat er ger is, het zijn dames, die met de bewon derenswaardige onbescheidenheid, welke hen karakteriseert, rustig de tuin binnen gaan, en vragen, als ik hen niet ontvangen kan. of zij tenminste het huis mogen zien". Maar desondanks, Huysmans schreef er zijn Ste. Lydwine; de tekst liet hij zetten in Gothische letter. Waarom kwam er na twee jaren en drie maanden dan een eind aan dit ar beidzame, vredige leven in de schaduw der abdij? Omdat de kloostervervolging in het begin onzer eeuw een eind ge maakt heeft aan heel het schone leven in en om de abdij. Huysmans voorvoel de het reeds, toen de eerste dreigingen zich aankondigden. ..Wat zal er met ons gebeuren na de afkondiging van deze wet, die zeker aangenomen zal worden? Wanneer er in Ligugé geen monniken meer zijn, dan zal ik ook weggaan, want zonder hen zou het leven in alle opzich ten, maar vooral in godsdienstig op zicht, onverdraaglijk wezen". De wet werd aangenomen, de dreiging werd werkelijkheid. 27 September celebreerde men in het Benedictijnerklooster de laatste I-I. Mis; 28 September om half acht. 's Morgens vei'trokken de monniken Alles ging', zoals Huysmans voorvoeld had. Nu hij niet meer kon genieten van het Plechtige Officie en niet meer van het rijke Gregoriaans, was de bron van zijn innerlijke rust verdwenen. Wel dwaalde hij nog door de holle ruimten der uitgestorven abdij, waar overal de vensters open stonden, waar papieren en spaanders lagen in zalen en hallen, door de bibliotheek, over het kloosterkerkhof, maar ,,'s avonds gaat men slapen, afge beuld, doodmoe, ontmoedigd, in een staat -•an lamlendigheid en droefenis". 6 October was alles gepakt. Enige dagen nog zwierf hij rond in zijn huis. in het klooster, in het lieflijke landschap met zijn bosrijke heuvels en zijn zachtblauwe horizont. Het laatste woord van het dagboek is: 12 octobre samedi Parti pour Paris Lugubre. Nooit meer zou hij terug keren naar Ligugé. Maar hij ging naar Schiedam, met twee zijner vrienden uit Ligugé, aan wie hij zijn Lïwdina-leven opdroeg. Hun namen staan voorin het boek: M. et Mme Léon Leclaire amis et compagnons de Schiedam el de Ligugé affectueusement J.— K. II. Den Haag had hij reeds bezocht; hij was daar in de Koninklijke Bibliotheek geweest en had er het „Vita Lydwine" van Brugman, uitgegeven in 1498 te Schiedam, in handen gehad." Bewonderd had hij de merkwaardige houtsneden o.a, Lydwina met kruis en rozentalc, en in de kledij van een dame uit de vijftiende eeuw, kijkend naar Brugman, terwijl hij haar leven beschrijft."* Nu, in de trein tussen Den Haag Schiedam, vroeg hij zich af: „Zou men in Schiedam nog herinneringen hebben aan haar, die in alle delen van de wereld volkomen vergeten is. en bijna onbekend in al die Calvinistische steden van Hol land? Zou ik in dit vlek, waar zy geboren werd en stierf, nog sporen van haar vin den, brokstukken van de buurten uit haar eeuw. de plaats van haar huis, en ten slotte documenten, die haar eerste levens beschrijvers hadden bijeengegaard?" Terwijl hij hierover nadacht, bladerde hij in de Baedeker; maar deze maakte' zich met een paar regeltjes van Schiedam af en de naam van de heilige werd zelfs niet genoemd. Het gezelschapje bereikte Schiedam, 's avonds, en het ontdekte een uitgestrek te kerk. Op goed geluk traden zij er bin nen. Zy was zo donker, dat men op twee passen afstands niets meer kon onder scheiden. Terwijl zij tastend voortgingen, en zich afvroegen, of zij soms niet in een protestante kerk terecht waren gekomen, schitterde eensklaps een lichtje als een sterretje, aan het eind van de kerk. Het lichtje bewoog, bleef op zes verschillende plaatsen staan, en zie, uit de duisternis trad een gekleurd beeld te voorschijn: een mv, gekroond met rozen, en een engel bij haar: Lidwina. En terwijl zij er oplet tend naar keken gingen overal in de kerk de lichten aan, en een stille menigte vul de haar. Terwijl de priesters het H. Sacrament uitstelden, speelde het orgel in machtige aceoorden. Honderden stemmen zongen 't. „Tantem ergo", dat opsteeg door de wie- rookwolken en langs de kolommen tot onder de gewelven. Na de benedictie werd het „Laudate" eveneens door de aanwezi gen gezongen, en toen liep de kerk leeg, Maar velen bleven bidden, knielend en de handen gevouwen, terwijl de lichten doofden. Zó iets mee te maken in het Calvinisti sche Holland trof hem, en hij had lust de hand te drukken van die brave gelovigen, die hem otnringden; en dan dat groot aantal biddende mannen! Huysmans en zijn gezellen logeerden in een hotel op de Hoogstraat, en zij voelden zich daar volkomen thuis. De volgende dag gingen zij kerken be zoeken; toenmaals waren er drie. want in het Gorzenkwarlier stond nog geen kerk. Nieuwe verbazing: het was geen Zon dag en toch volgden velen de missen en communiceerden voor of na het H. Offer „zoals dat hier de gewoonte is". Hij ont dekte nu, dat de kerk, waar men gister avond het lof bijwoonde, de Haven kerk was. Maar veel goeds geeft Huysmans er bij daglicht niet van te vertellen; zelfs het Liduina-beeld, dat hem de avond te voren zo prachtig scheen bij halfschaduw, bleek nu te zijn „un vulgaire platre peint" „een doodgewoon, gekleurd gipsbeeld". De Rozenkranskerk en de kerk van O. L. Vrouw Visitatie, kwamen er niet veel beter af, maar over de Lidwina-kapel; bijna niets dan lof. Hy noemt haar „une incomparable chapelle", „een onvergelij kelijke kapel"; en hij prijst Lidwina's beeld boven het. altaar als „het enige waarlijk behoorlijke beeld, dat we hebben ontmoet in dit land". Ook het marmeren bas-relief van Stracké verwierf lof; de voorstelling herinnerde hem aan Catha- rina van Emmerich, zoals Clemens Bren- tano haar tekende. Van de acht schilde rijen van Dunselman zijn er pas vijf klaar; hij vond ze middelmatig. Geestdriftig werd hij over de Zondags viering: de kerken waren overvol, in de Frankelandse kerk baden de mensen uit hun missaal vóór de open deuren, op de drempel van de straat; het communi ceren hjeld niet op; „nergens hebben we zo'n vredige vurigheid en zo'n volkomen eerbied voor de liturgie geconstateerd". De vrienden maakten ook kennis met de hartelijke, godvruchtige en geleerde pastoor Poelhekke. die speciaal voor het Franse gezelschap, een Mis las op hel Lidwina-altaar, waarop hij het reliek schrijn had geplaatst, juist zoals het op een feestdag gebeurde. „Deze kleine kapel van Sint Lidwina rijst op uit al mijn herinneringen om me te troosten in tijden van droefheid". Hij beschrijft de grafsteen en ging op zoek naar Lidwina's woning. Maar uit de tegenstrijdige beweringen kon hij niet wijs worden. De oude S. Jan gaf hem weinig-vleien de kwalificaties in de pen. Planken betim meringen. Geen altaar. Geen missen. Een heiligdom, dat tol droefheid stemt. Meer dan deze „basilique" herinnerden de oude buurten van Schiedam hem aan Lidwina, de sfeer der straatjes, dei- grachten met bomen en bruggen. De grote windmolens met hun gekruiste wieken schenen de stad te zegenen. Een agent in de verte deed hem denken aan Lidwina's vader, de goede Peter, die nachtwacht was geweest; kortom: het Schiedam van de laatste eeuwwisseling zag hij symbolisch als de Stad-van-Sint-Lidwina. Minutieus beschreef hij zijn indrukken: prachtig tekende hij in enkele zinnen ons onvergelijkelijk mooie polderland; daarbij vergeleken vond hij de weligste Franse weiden maar dor en droog; en als hij het bijna poolblauwe Hollandse uitspansel be schouwde, waardoor de zilveren wolken voeren, gevoelde hij een lichte en milde melancholie Wat voor Beethoven het gehoor was. was voor Huysmans het gezicht. „Nie mand", zo zegt een zijner biografen, „be greep beter het vermogen om te zien dan Huysmans. nooit schepte iemand meer behagen in het kijken en in het zien dan hij". Beethoven werd doof, en Huysmans werd het zien ontnomen. In de laatste dagen van zijn leven kreeg hij een ern stige oogaandoening, die het noodzake lijk maakte zijn oogleden dicht te naaien. Wat dit betekende voor hem, die zoveel schoons ontvangen had door zijn ogen, laat zich slechts vaag benaderen. Hij aan vaardde de kwelling als boete. Stichtend was zijn levenseinde: gekleed in het habijt der oblaten (te vergelijken met de Derde Orde van S. Franciscus). zat hij rechtop in zijn leunstoel, en terwijl hij voor zichzelf de gebeden der sterven den bad, stierf hij. Het was 8 uur 's avonds op de 12e Mei 1907. Een vriendenkring eert hem in Frank rijk; hij verzamelt alles, wat maar betrek king heeft op de grote schrijver; hij „pel grimeert" naar Ligugé, waar de Benedic tijnen weer teruggekeerd zijn. en waar nog altijd „La Maison de Notre Dame" herinnert aan die paar gelukkige jaren, waarin o.a. „Sainte Lydwine de Schie dam" ontstond. Op 1 Juni 1950 is er een gedenksteen onthuld. De kring geeft ook een jaarschrift uit, gewijd aan de studie over Huysmans. Iluysmans heeft een band gelegd tus sen Ligugé en Schiedam. De vrienden kring zorgt, dat die band er blijft. Sinds 1950 laat liij elk jaar een Mis lezen „pour Joris Karl Huysmans et les membres de la Société des Amis de JKH", en wel „dans la chapelle de Ste Lydwine a Schie dam", een der innigste herinneringen in het veelbewogen leven van de pelgrim naar S. Lidwirut. Over dit boek is uitvoeriger geschre ven in nr. 19 van „Rondom Frankelands Verleden" (Sursum Corda van 8 Nov. 1.1.) Deze afbeelding is te vinden op blz, 14 van „Het Leven der Heilige Liduina" door Joannes Brugman, vertaald door G. A, Meyer O.P., herzien door p. fr. A. van Dijk O.P. 1933. H, P. H, GEURTS

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2