GEBREK OP RUSSISCH PLATTELAND DE Atlantisch convooi „Over liet geheel bemoedigd" De Kolen en Staalgemeenschap treedt in werking; Day by Day mJi HET VADERLAND 4 DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 In de ban der vrees Nog steeds geen beivijzen tegen de negen artsen Van onze correspondent in Londen) WATERSNOOD IN NEDERLAND, Engeland en België heeft voor geruime tijd het feit naar de achtergrond gedrongen, dat nog meer mensen bedreigd worden, zij het dan doen* een geheel ander soort gevaren: in de Sowjet Unie voelt niemand zich op het ogenblik erg veilig. Iedereen, die daar wel eens een vertrouwelijk document ter inzage heeft gehad, vreest arrestatie wegens spionnage. Elke Jood vreest te worden beschuldigd van „Zionisme"; elke dokter wacht op het ogenblik dat hij zal worden genoemd als „gifmenger"; elke technicus, die wel eens iets uit een buiten lands technisch tijdschrift heeft aangehaald, kan zich onmogelijk veilig voelen. De Sowjetbevolking maakt thans geen prettige tijden door. Achter dit alles gaat een nog groter karakter van de Sowjet-mentaliteit komt vrees schuil. Wat zal er gebeuren als het bovendien goed aan het licht indien men 'de termen hoort, waarin over de medici wordt gesproken. Verraderlijke spionnen en sluipmoordenaars, verborgen achter t masker van dokter, die zichzelf verkoch ten aan de slavenhoudende Britse en Ame rikaanse kannibalen". Dit is 'n typerende vondst van Radio-Moskou, welke thans zelf bloot staat aan aanvallen wegens te geringe activiteit bij het afgeven op de „Westerse samenzweerders tegen het Sowjetvaderland" Deze gehele vertoning, welke zich uit breidt tot een heksenjacht van gigan tische afmetingen, zegt toch wel iets over het Sowjetsysteem als geheel. Zes en dertig jaar na de revolutie is Stalin ver plicht om in het openbaar toe te geven, dat het volkomen mis is in de Sowjet ünie. ,,De geheime diensten van de im perialistische mogendheden trachten voor hun lage doeleinden gebruik te maken van de resten van verslagen anti-Sowjet- groepen, tegen de partij gerichte elemen ten, moreel onstandvastigen en corrupte burgers, besmet met overblijfselen van het kapitalisme en bourgeois nationa lisme". Deze passage uit de Prawda één van de vele honderden Kremlin er eindelijk toe over gaat om de zaak van de negen dokters in het open baar te behandelen? Want hoewel men het gemakkelijk zou vergeten, zijn de negen gearresteerde dokters niet officieel in staat van beschuldiging gesteld. Er is nog hoegenaamd geen bewijs tegen hen ingebracht. Het merkwaardige karakter van de „Sowjet-justitie" wordt op schit terende wijze geïllustreerd door het feit, dat de Russische pers en de partijleiders zonder een enkel bewijs de schuld van de artsen als vaststaand aannemen. Het Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is van zijn rondreis door West-Europa naar zün land terug gekeerd. Hü heeft een groot aantal haas tige gesprekken gevoerd en verscheidene staatslieden uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Thans moet hü zijn in drukken venverken en nagaan, wat hij ■bij het Congres kan uitrichten. Dit Congres zal Dulles een warme ont vangst bereiden. De Republikeinse leider in de Senaat, Taft, is op het ogenblik opmerkelijk vrijgevig met verklaringen over de buitenlandse politiek, al valt er in zijn laatste verklaring iets van voorzichtigheid te bespeuren. Na de Democratische regering- Truman de schuld van alle mi sère in Korea gegeven te heb ben, spreekt Taft nl. zün twijfel uit over de mogelijkheid van een recht streekse aanval op het communistische front in Korea om aldus een einde te maken aan de stryd aldaar. Ook wat een evt. blokkade van Rood-China betreft neemt Taft een zekere voorzichtigheid in acht, maar het ziet er toch wel sterk naar uit, dat hij bezig is minister Dulles door stemming te maken zijn (Tafts) buitenlands politieke inzichten op te dringen. Taft koestert een grote belang stelling voor het Verre Oosten. Dulles 'komt zojuist uit Europa. Zal, wat hü te zeggen heeft, in de V.S. overspoeld wor den door het rumoer over het Verre Oos ten? Er zit voorlopig „gang" in de Ame rikaanse politiek t.o.v. dit gebied en Taft zal deze gang er gaarne in houden. Het voor en tegen van een blokkade van Peking-China worden in de V.S. druk besproken en er valt een neiging waar te nemen om zich nu eens los te maken van die altüd bedachtzame West-Euro- pe-se Geallieerden. De Amerikanen zijn de oorlog in Korea moe, zü zijn het betalen van belasting voor de hulpverlening aan het buiten land moe en het meest moe zijn zü mis schien wel het, volgens hun opvatting vee] te trage tempo van de Europese eenwording. Wanneer Dulles na zijn tocht door West-Europa verklaringen over dit West-Europa aflegt, zal hü een critische geestesgesteldheid bü vele van zijn landgenoten ontmoeten. Indien Dulles, zoals uit recente berich ten blykt, voorstander is van zo groot mogelijke hulpverlening aan het buiten land, is het daarom begrijpelijk, dat hij, Russen blijven Oosten rijks staatsverdrag saboteren De onderministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben hun be sprekingen te Londen over 'n Oostenrijks onafhankelijkheidsverdrag verdaagd 3 der een nieuwe datum voor hun volgen de vergadering vast te stellen. De be sprekingen werden Vrijdag j-1. na een onderbreking van twee jaar, hervat, verdaging wordt gezien als een aanwij zing, dat de nieuwe poging om tot over eenstemming te geraken geheel mis lukt is. Na de vergadering verklaarde de Ame rikaanse afgevaardigde Walter Dowling. dat de Sowjet-afgevaardigde Gromyko de onvoorwaardelijke capitulatie van de Westelijke mogendheden en volledige vrijheid voor hemzelf geëist had. Volgens een Britse woordvoerder heeft Gromyko geëist, dat de V.S.. Engeland en Frank rijk hun -.verkort" verdrag zouden in trekken. Dowling zeide. dat de Westelijke mogendheden hiertoe bereid zijn. indien zij met Rusland tot een vergelijk kunnen komen over een rechtvaardig verdrag op enige andere basis. Dowling was van mening, dat de Sowjetregering niet wer kelijk van plan is een Oostenrijks vredes verdrag tot stand te brengen. De opperbevelhebber van het Fran se leger, generaal Juin, zal binnenkort naar Korea vertrekken, om aldaar de Franse troepen te bezoeken. Op zijn te rugreis zal hij de Franse troeoen in Indo-China inspecteren. Emmertjes water halen Dulles weer in Washington De Amerikaanse minister van Buiten- door de president is aangewezen om de landse Zaken, Dulles, en het hoofd vangevolgen van de ramp te verzachten, Dagelijks beeld in vele noodgebieden. Belangrijke dag O Grenzen tussen zes landen worden vager Tijdens een gisteravond gehouden persconferentie heeft de voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, Jean Monnet, verklaard, dat, naar het Hoge Gezagsorgaan van de Gemeen, schap aan de zes regeringen van deze gemeenschap heeft medegedeeld, de openstelling van de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot voor Duitsland. België. Frankrijk, Italië. Luxemburg en Neder land met ingang van heden geschiedt. Dit is de datum, die hij de over» eenkomst-Schuman was voorzien. Tevens heeft het Hoge Gezagsorgaan met ingang van heden van de zes regeringen de bevoegdheden en de verantwoordelijkheden overgenomen, welke aan het gezagsorgaan door de Parlementen van de zes landen zijn toevertrouwd overeenkomstig de be palingen van het verdrag, met name op het gebied van de prijzen, de productie en de verdeling. In verband hierrr een interessante commentaar op de bewe ring van het Kremlin, dat in de SU. „de meest stabiele progressieve en tevreden gemeenschap ter wereld is gevormd". Het is nog te vroeg om te zeggen of de nieuwe terreur, welke thans door de S.U. waart, haar oorsprong vindt in werke lijke vrees voor oppositie of in een strijd om de macht binnen het Kremlin of in een combinatie van deze beide. Waar schijnlijk is het laatste 't geval. Volgens de het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging, Stassen, zijn Maandag op een vliegveld bü Washington geland na een reis van iien dagen door West-Europa. In een tevoren opgestelde verklaring voor de pers zeide Dulles, dat Stassen en hij ver- ilag zullen uitbrengen aan Eisenhower vormt cn Congresleden. „Op dit moment be perken wü ons er toe te verklaren, dat wü over het geheel bemoedigd zlin door wat ons is gezegd door de leidende per soonlijkheden van de zes landen op het vasteland, die het verdrag voor de Euro pese Defensiegemeenschap (EDG) heb ben ondertekend", aldus Dulles. „Wij onderschatten", aldus de Ameri kaanse minister, de moeilijkheden niet, waarvoor degenen, die dit grote plan hebben ondernomen, staan, maar wij ge- berichten. die thans door het IJzeren Gor- ,er verantwoordelijke wil dijn komen, is de toestand op het platte- land in de S.U. in tegenstelling tot de grote steden zeer ernstig. De nieuwe actie om de agrarische productie op te voeren door de landarbeiders tot staats- lijfeigenen te maken stuit op verbitterde tegenstand. Om deze tegenstand te bre ken maakt het Kremlin van zeer harde maatregelen gebruik: alle graanvoor raden van boerderijen, die in gebreke bleven, zijn gedurende deze winter ge vorderd, Hierdoor zijn grote tekorten ont staan. die zich kenbaar maken door het ongewoon grote aantal boeren, dat deze winter naar de steden komt en door. de grote groepen in lompen geklede opge schoten jongens, die in en om de stations zwerven een zeker teken van gebrek in de S.U, - Naar schatting zijn 10.000 evacué's Rotterdam ondergebracht uit 90 ver schillende gemeenten. Het merendeel hoort thuis in 's-GravendeeL is om dit plan tot voltooiing te brengen' Stassen verzekerde in een andere ver klaring, dat het programma van de wederzijdse bevei liging zo nauw mogelijk in over eenstemming zou worden gebracht met de leiding van Dulles op het gebied van de bui tenlandse politiek. Dulles sprak ook over. de overstro mingsramp in Ne derland, België en Groot-Brittannië. „Wij kwamen onder de indruk van de omvang van de ramp en de moed, waar mede de regeringen en de volkeren, die er direct bij betrokken zijn, optraden om de ramp te boven te komen", aldus Dulles. „Als leden van de commissie, die DULLES. zullen wij terstond met de president met de andere leden van de commissie spreken om voorstellen te doen over de wijze, waarop wij onze vrienden en bondgenoten in hun moeilijke positie het best kunnen helpen. Het antwoord van het Amerikaanse volk op deze tragedie heeft weer eens duidelyk gemaakt, dat de Amerikanen zich niet alleen inlaten met kwesties van militaire verdediging, maar ook met het verlichten van de nood van de lijdende mens". Een uur na hun aankomst begaven Dulles en Stassen zich naar het Witte Huis voor een bespreking met Eisen hower. Tegenover verslaggevers zeide Dulles nog. dat hij niets wist omtrent verhalen over een blokkade van China. Pleidooi voor hulpverlening Van gewoonlük welingelichte züde wordt in Washington vernomen, dat pre sident Eisenhower en Foster Dulles na een onderhoud van ruim een uur op het Witte Huis tot de slotsom zijn gekomen, dat het noodzakelijk is Europa zoveel mogelijk hulp te verlenen. Dit zou vooral moeten geschieden op die terreinen, waarop de Europeanen hebben aange toond zichzelf te willen helpen. Het zou ook gemakkelijker zün in deze gevallen de noodzakclüke medewerking van het Congres te verkrijgen. Harold Stassen. directeur van de M.S.A., zou, naar van dezelfde zyde wordt zijn een krachtige poging te doen om de Amerikaanse open bare mening en het Congres te winnen het denkbeeld van krachtige Ameri kaanse steun aan de Europese bondge noten. Stassen heeft inmiddels bekendgemaakt, dat de president van de „General Foods Corporation", Clarence Francis, benoemd is tot leider van een delegatie van vooraanstaande zakenlieden, die in 14 landen een onderzoek zullen instellen naar de Amerikaanse programma's voor hulpverlening. De zakenlieden zullen groepsgewijs aan verschillende landen een bezoek brengen. De groep, welke Nederland bezoekt, zal onder leiding staan van de president van de „Pacific Power and Light Company", Paul McKee. WEATHER OUTLOOK Very cloudy some showers. Moderate to strong wind from between south-west and south east. Little change in tem perature. HETtyy) VADRIILAIMD Established 1869. For information regarding this column, please telephone No. 1 84 340 ext. 48, or write to Het Vaderland. 27 Park straat. The Hague. Because it was clear that this announcement yesterday, Premier Willem Drees said the Government will, in the alvorens in het Congres over zulke hulp|sP'r^ 'ke existing war te spreken, een reis door West-Europa damage 1 maakt om een vermanend woord te doen horen en tevens zelf te luisteren naar de tegenargumenten van de Amerikaanse bondgenoten. Van die bondgenoten zal het hunnerzijds wijs zü'n om zo ver mo gelijk aan het Amerikaanse standpunt tegemoet te komen. De Atlantische volkerengemeenschap heeft men eens vergeleken met een con vooi. Amerika is het sr.elstvarende schip. In dit convooi zijn echter ook langzaam varende boten. Van beide zijden zal men, door matiging of vergrote inspanning, moeten trachten het convooi intact te houden. Amerika laat zich op het ogen blik dryven door een streven om op buitenlands politiek terrein in het offen sief te gaan. Acht jaar lang heeft men lijdelijk moeten toezien, hoe de S.U., die toch veel zwakker is dan Amerika, hel ene land na het andere onder haar heer- schappy bracht. Washington heeft thans van zijn kant een soort zenuwenoorlog tegen het communistische bloc ontketend, o.a. door de deneutralisatie van Formosa, door geruchten over een offensief in Korea en een blokkade van Rood-China, en voorts door de grote sympathie, welke Dulles tijdens zijn bezoek aan West- Duitsland toonde voor het verlangen naar eenheid van de regering te Bonn. Deze zenuwenoorlog tegen de commu nisten maakt echter ook de Amerikaanse bondgenoten zenuwachtig, omdat zij niet weten, waar Washington heen wil. Over leg in deze zou zeer gewenst zijn, maar de Amerikanen zijn bericht, dat zij, even als dit naar hun mening in het verleden gebeurde, te veel geremd zullen worden door de West-Europese bedenkingen. De West-Europese lander hebben daar echter het recht toe: zy zijn nu eenmaal zwak ker dan de S.U. en hun vaart is dus ge ringer. Engeland maakt zich zorgen over het Verre Oosten; Frankrijk ziet de West- Duitsers reeds in gedachten uittrekken op de heroverong van Oost-Duitsland en de streken ten Oosten van Oder cn Neisse. Ais sluitstuk vreest men de algehele vernietiging van West-Europa. Zowel in de V.S. ais in Europa zal de openbare mening bereid dienen te zijn om concessies te doen aan het standpunt van de andere partü. opdat de staats lieden juiste beslissingen kunnen nemen. Hiervoor zullen deze staatslieden echter leidinggevend moeten optreden en zich niet mee mogen laten sleuren door enige hardlopers, die de openbare mening be werker.. Hier ligt om. voor Dulles een grote taak evenals voor president Eisen hower. Flood damage in Holland This will, it is expected, aid victims of floods in Europe, today. In theory, and it is will be put on the same mclude help in the form of So great has been the hoped in practice, there will level as war damage. Making grants or small pensions to response of so many of the now be a common market for the dependents of those who nations of the free world, that steel and scrap, with the lost their lives in the floods, the Netherlands Red Cross has abolition of all customs dues asked temporary suspension on these goods, between TODAY'S FLOODLIGHTS 0f further shipments of six countries participating: Many of the breaches in blankets and clothing. It France, Western Germany, the dykes have now been stated, however, there is still Belgium, Holland, Luxem- by closed or controlled, and a critical need for sheets, bourg and Italy. many more dykes have been mattresses, pillows, pillowcases It will, of course, take some Het Amerikaanse wet gevende programma Senator Taft, leider van de republi keinse Fractie in het Amerikaanse Con gres. en president Eisenhower zijn het eens geworden over een uitgebreid wet gevend programma. Na een conferentie op het Witte Huis zeide Taft te zullen trachten het Congres op 4 Juli op reces te laten gaan. Taft gaf de volgende lijst van plan nen, welke het Congres hoopt te kun nen verwezenlijken: 1. reorganisatie van de departementen en rijksbureaux; 2. wetsontwerpen voor de toewijzing van toegestane gelden, waarover de Senaat uiterlyk op 15 Mei een beslissing zal dienen te nemen; 3. verlening van öe rechten van een staat der Unie aan Hawaii; 4 amendementen op de ar beidswet van Taft en Hartley; 5. een beperkte verlening van enkele toezicht- maatregelen op de prijzen en de toe- wyzimg vsm grondstoffen in kritieke situaties; 6. die eégien domsreclhiten van de p etnole umvriden voor- de kusten van de verschillende staten dit zai ver moedelijk betekenen, dat het Congres het beheer van deze petroleumvelden aan de afzonderlijke Staten zal terugge ven; 7. verlenging van de wet op de we derkerige handelsverdragen; 8. een wet ter vereenvoudiging van de douanepro cedures; 9. uitbreiding van de wet op de oudendags- en wezenverzekering tot groepen, die thans van het genot van die rechten buitengesloten zijn: 10: ver- liera?.i'n>g van de huü'p aam schoten in kritieke gebieden. Gezagsorgaan de zes regeringen verzocht met ingang van 10 Februari de nationale regelingen aangaande het verkeer van genoemde producten tussen de landen van de Gemeenschap op te heffen Het be treft hier de volgende regelingen: de douanerechten, de uitvoerrechten, de kwantitatieve beperkingen op de invoer van de producten, de kwantitatieve be perkingen op de uitvoei van de producten en de beperkingen op de aflevering van deviezen voor de aankoop van de pro ducten. De nodige instructies hiertoe zijn reeds door de regeringen uitgevaardigd Met ingang van heden moeten de re geringen tevens de discriminaties in de transporttarieven voor de producten van de Gemeenschap afschaffen Deze af schaffing is door het Hoge Gezagsorgaan gevraagd op voorstel van een commissie van door de regeringen aangewezen des kundigen Het Hoge Gezagsorgaan heeft de no dige voorzieningen getroffen voor de aan passing van de pryzen van de Belgische en de Italiaanse kolen, zoals was voorge schreven door het verdrag, en heeft tevens de wyze van vaststelling van de hiervoor in te stellen heffing bepaald. Het besluit, dat op 31 December werd genomen aangaande de verdeling van de steenkool tussen de deelnemende staten voor het eerste kwartaal van dit jaar, blijft van kracht tot en met 31 Maart, Het Gezagsorgaan heeft bekend ge maakt, dat, in afwachting van de uitslag van een studie over een allesomvattend stelsel voor de toewijzing van schroot waaraan een tekort bestaat voorlopige toewijzingen van schroot gedaan zyn voor de periode tot 15 Maart. Staal moet nog twee maanden wachten Zoals bekend is, zal op 10 April a.s. een oortgelijke gemeenschappelyke markt voor staal worden geopend. Het Hoge Gezagsorgaan achtte het noodzakeliik de oprichting van deze markt twee maan den later te laten vallen, dan die van de markt voor de bovengenoemde grond stoffen, waaruit staal wordt vervaardigd, zodat de prijsstructuur van staal kan worden bepaald door het prijsverloop op gemeenschappelijke grondstoffen- markt. Het „Bulletin" van de West-Duitse re gering schrijft, dat de tiende Februari 1953 een belangrijke dag in de geschiede- Europa zal blijven. De vorming van een gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot geeft de zeker heid, dat de bestaande discriminaties zullen verdwynen en dat voor de deel nemende industrieën de weg naar de beste leveranciers vry komt. Het Hoge Gezagsorgaan zal ook na de tiende Februari echter voor vele gecompliceer- heeft het Hoge de taken staan, daar de economische c standigheden, waaronder begonnen wordt zeer sterk uiteenlopen Ruhr-orgaan exit Morgen za' het Internationale Gezags orgaan voor het Ruhrgebied, dat in 1949 werd ingesteld zijn laatste bijeenkomst houden en zijn zaken liquideren. De op heffing van dit gezagsorgaan, dat export toewijzingen voor Duitse kolen heeft vastgesteld, valt samen met de inwerking treding van de gemeenschappelijke markt voor kolen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap Hedenmorgen is een trein met cokes uit het Ruhxgebieo voor Franse fabrieken in Lotharingen de grens by Perl gepas seerd zonder Joor de douane onderzocht te zijn legislation, pay for damage to private property which is not cc insurance. Dr Drees, who had prepared strengthened during the past a lengthy report on the present week. So there still seems no plans of the Government, great anxiety over the admitted it was too early even coming week-end's high tides, to estimate the total cost of and financial contributions. time before any definite The Netherlands organization results can be seen on also has notified the League world market, or even in the of Red Cross Societies that markets of the countries the danger of epidemics concerned But the fact that the floods. But he showed that The evacuation of families among disaster sufferers has tha pool has actually begun the Government were going from the danger areas is been eliminated and that to work, as the first of what to lose no time in starting a expected to be completed by offers from several countries will probably be a series of return to normal. Thursday, when between 0f medical and nursing per- great economic experiments. Outlining the progressive 15.000 and 80,000 will probably sonnel have been declined. must be taken as a sign that steps to be taken, Premier have been taken to safety. Despite notification from European countries are deler- Drees said they were first on ct. abroad that the immediate Joined to do what they can organising dyke repairs. While Over 30 post offices were needs for clothing and blankets towards helping themselves this was going on. there would £ra«lcaiy Jdestroysd have been met. American air- economically, even if they be an immediate investigation liners still have backlogs of cai?.r?? as.. yet a3ree into the ways of preventing a wRb P™de tba* post pff'ce thousands of pounds to be POüGcal unity r-onflliHnn rtf riicacler ac C3Sb W3S S3VeU repetition of the disaster as casn was 5aveQ flown to the collection centre well as a study of the methods According to latest estimates, jn New York Transoceanic of improving the warning and about 1 500 houses in Zeeland lines are having difficulties - aid services were destroyed and another finding space for the packages te'7^ today 7,000 damaged. Just a crates which Americans asking if it were really true AN ARK? very worried reader this o really true dykes were Our reader local authorities could not be farm's" are believed to are sending to the Netherlands, that The Hague had a narrow expected to foot the bill for h'ave become a total loss with BelSium and England. escape frorr^ flooding when dyke repairs, a special measure ahout twire as manv mffprins a some of would be presented to Parlia- considerable' demage. AMERICAN IMPORT RELIEF breached, ment as soon as possible out- One of the first steps to be assured, firstly, that there was lining central responsibility A special "flood" postage taken by President Eisen- reaI'y no need to book a pas- for this cost. stamp was put on sale today, hower in Congress is a bill to sa§e back home before next Dr Drees also pointed out it carries a picture of Queen relax the present import week-end's new high tides, that it might be necessary to Jmiana and is overprinted restrictions in the United and secondly, that there switch some of the staff and with words indicating it is to States and to simplify the seemed to be no truth in any money now allocated to the raise funds for the flood customs regulations. It* is rumour that an ai"k is being reclamation of the Zuyder Zee victims, Its cost is ten cents expected this measure will be constructed on the top of the polders to the enormous task with an additional ten cents speedily passed and that hiShest dune, of repairing the dykes in Zee- surcharge western countries may soon 4Bn vriTI land. be able to prove just how far ARE YOU GOING? About 30 million guilders' they can support their oft- The Polish violinist Henryk FLOOD FUND worth of relief goods have repeated assertion to America Szeryng is giving a recital in In view of questions which already reached Holland from that they want trade rather Diligentia tonight, have been asked as to how the abroad. than aid. National Disaster Fund will be T a - Holland should benefit con- spent, it is interesting to note Latest estimates put the loss Siderab]y by this new bill what Dr Drees said yesterday. 05000ïtfle 20 000 nnn beL'ause there have been The Fund will first be used to 2a'000 cattle,^20,000 pigs, 3,000 several serious cases recently sheep, 1,500 horses, and 100,000 fowls. About 133,000 meet immediate personal needs and private loss, such as clothes, forniture, and bedding. It will then be drawn on to ^"vated 'taT provide money for those who have lost their means of livelihood Later, when the well The French drama "Rome n'est plus dans Rome" by Gabriel Marcel will be per formed in French tonight a the K. and W. Theatre by the Hébertót Soeiety from Paris. There will be a recorded in which certain Dutch products, especially cheese acres of ?nd other milk-goods. have been Pvf™ a^'P0S} Prohibited by programme of American music flooded, which is put at a tU?/ Jons' in the United States Infor- little over one-twentieth of T ?1®asur® nas Senator mation Service auditorium in Holland's arable and pasture a" e declared Lange Voorhout tomorrow amount area. Ja* instructions Wednesday from 1.0 p.m. to available is known and when rnr,CQ VVT ™ould also b® given to cu* red 1,30 p.m. The subject will be a better picture can be ob- RED CROSS HELP tape as much as possible in the contribution of the negro tained of where the uncovered The League of Red Cross aPPlymg the new bill. to the music of the United loss and damage have been Societies reports from Geneva _T States in folksongs, blues, and greatest, plans will be made that Red Cross societies from slhuman PLAN spirituals, together with to apportion the fund on a 22 countries have pledged The Schuman Steel Pool short symphony and more permanent basis. more than 1,500,000 dollars to came into operation officially negro compositions. Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. IJSHOCKEY HHYC-IJsvogels 7-4 Op de HOKIJ alhier werd ten bate van het nationale rampenfonds een ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen HHYC iDen Haagï en de Ijsvogels (Amsterdam) De Hagenaars wonnen met 74 (31, 0—2, 4—IV Dat de Hagenaars in de eerste periode de leiding namen, dankten zij aan hun productieve spel, maar de gasten had den zuiverder geplaatst en ook beter gecombineerd, zodat van een Haags overwicht nauwelijks sprake was ge weest. Alleen wat schieten aangaat had den ze hun tegenstander een lesje ge geven. In de tweede periode werd het tempo opgevoerd en waren de Amsterdammers heer en meester op de baan. Hoofdza- kelyk moest dit worden toegeschreven aan het stuwende spel van de Canadees Quales, die alom tegenwoordig was en met handige schijnbewegingen de Haag se verdediging dikwijls van de wys bracht. In de eerste periode werd Van der Heide, die met een griepje de eerste twee speeltijden op de baan had gestaan, vervangen door Greep. Onmiddellijk na het signaal werd de tweede doelman van HHYC gepasseerd door Smith, hetgeen hem echter niet van zijn stuk bracht, evenmin als zijn ploeggenoten, zij na men het initiatief in handen en toen was het met de Amsterdammers gedaan. Aanval op aanval golfde naar het Am sterdamse doel en vier maal werd goalie Van Oss gecasseerd. Voor HHYC scoorden Zukiswski (4x), Schwencke en Liski. De Amsterdammers Quales (2x). Young en Smith namen de tegenpunten voor hun rekening. f 800 Kon worden afgedragen aan het Rampenfonds. °°<J M EHSt^ F/jA/£ Mei)S Frans minister tot af treden gedwongen De Franse minister van Gezondheid. André Boutemy, tegen wie in de Natio nale Vergadering de laatste tijd critiek werd uitgebracht, omdat hij ambtenaar geweest is van de regering van Vichy, is Maandagavond afgetreden. Premier Mayer heeft het ontslag van Boutemy. die tevens onafhankelijk Senator is, aan vaard. Boutemy was een politiefunctionaris van de regering van Vichy. De commu nisten verklaren, dat hij actief optrad tegen verzetsstrijders. De afgetreden mi nister verscheen tweemaal in de Assem- blée om een toespraak te houden. Beide keren werd hem dit echter door lawaai onmogelijk gemaakt. Eden gaat op tournee De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden. zal begin April een bezoek aan Turkije, Griekenland en misschien ook aan Egypte brengen, Het doel van het bezoek is de bevordering van het tot stand komen van een Balkan-pact en een verdedigingsorganisatie voor het Midden-Oosten. Geen omzetbelasting op entreegelden De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entreegelden van de vóór 2 Maart 1953 gehouden sportwedstrijden, concerten en theater voorstellingen, van welke ten minste 50 pet van de bruto-recette aan het Na tionaal Rampenfonds is afgedragen. 150 Man van de Italiaanse brandweer other I zullen gaan werken aan de zeedyk lang: het Hollands diep. Zij zyn reeds ir Roosendaal aangekomen. Om de Engelse beker De bekerwedstrijd tussen West Brom- wich Albion en Chelsea, welke voor de tweede maal werd overgespeeld op het terrein van Aston Villa, is na verlenging weer in een gelij"k spel geëindigd: 11. Te Hillsborough, Sheffield, eindigde de eveneens voor de tweede maal over gespeelde wedstrijd tussen Notts Country en Bolton Wanderers in een 10 zege voor Bolton. Bolton komt in de vijfde ronde, te Luton uit ;egen Luton Town. West Bromwich en Chelsea zullen vóór Donderdag a.s. opnieuw tegen elkaar uitkomen. F. Remmers in bestuur KNVB Naar wij van de zijde van de K.i'.V.B. vernemen is in de vacatuhe Teeuw in het bestuur van de K.N.V.B. benoemd de heer F. Remmers te Zwolle. De heer Remmers is voorzitter van de Zaterdagmiddagclub Be-Quick '28 te ZwoUe. Wedstrijden voor het Nationaal Rampenfonds Tijdens de op Vrijdag 13 Februari a.s. om 8 uur door D.O.S. in de Dierentuin te houden bokswedstrijden ten bate van het Nationale Rampenfonds zullen de nieuwe weltergewicht kampioen van Ne derland Nico Schoenmaker en de Haagse commmg-man Wim Lud'wig een demon stratie partij boksen. Beide profs ver lenen aan deze avond belangeloos hun medewerking. SCHAKEN Het int. tournooi te Boekarest Gisteren werden enkele hangpartijen uitgespeeld. De uitslagen waren: Pe trosjan—Troianescu 10; SpasskyS Szabo 10; CiocalteaSaitar 10; Milev -Troianescu 10; SliwaGolombek 10; GolombekReicher 10; Filipp Barda 10. Radulescu gaf zyn hangpartij tegen Tolush zonder verder spelen gewonnen. CRICKET. Tweede toetswedstrijd West-IndiëIndia Aan het einde van de tweede dag van de tweede toetswedstryd tussen West- Indië en India had India nog 8 wickets in handen en een achterstand van 141 runs in de eerste innings De West-Indiërs waren in d? eerste innings all out voor 296 runs, terwijl India 155 voor 2 had gescoord. Vijfde testmatch AustraliëZuid-Afrika Aan het einde van de derde dag van de vijfde testmatch tussen Australië en Zuid-Afrika hadden de Zuid-Afrikanen nog vier wickets van de eerste innings in handen en 45 nodig om de „foliow on" te vermyden. Zij hadden 325 runs voor het verlies van 6 wickets gescoord toen de kleedkamers werden opgezocht. Australië had in de eerste innings een totaal van 520. De topscorer van Zuid- Afrika was John Watkins. die 92 bijeen sloeg, zyn hoogste testscore, waarvan één 6 en 8 vieren. De beste bowler van Australië was Bill Johnston; hij nam drie wickets voor 116 runs. SCHAATSENRIJDEN. Russische ploeg voor wereld kampioenschap Zes Russische sehaaisenrijders zyn thans onderweg naar de Finse hoofdst-al waar op Zaterdag en Zondag a.s. de wedstrijden om hel wereldkampioen schap hardrijden op de schaats zullen worden gehouden. Het zijn: Sergevev, de specialist op de 500 meter. Boris Shilkov, kampioen van Rusland 1953. Valentine Tsjajkin. wereldrecordhouder op de 1500 meter. Oleg Gontcharenko, Russisch re cordhouder op de 10.000 meter. Vladimir Prochine en Dimi'.ri Sakoenko. e 's-Gravenhaagse Windhondenver eniging organiseert Zondag 22 Februari op renbaan Marlot vlakkebaanwed- strijden voor Greyhounds en Whippets. De baten komen ten goede aan het Na tionale Rampenfonds. £r staat afayd iets voor U in de Tips*

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3